Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @lumos tesekkur ederimmm

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 

• @icf Deneyiminizi akşam eşime okutacağım oda sizin gibi çok korkuyorum ve yazınız tamamen benim resmen her bir cümlede her bir sözlükte kendimi gördüm bu yüzden burada yazdığınız herşeye dikkat edeceğim

• Selam, 08 Ekim’de US’e ailecek giriş yaptığımızdan, bir çok farklı SSA ofisini ve farklı görevlileri ziyaret ettiğimizden ancak, SSN kartlarımızın bir türlü gelmediğinden daha önce bahsetmiştim. Çok şükür SSN kartlarımız dün geldi 🙂 Benzer durumda olan veya başına gelecek olanlara bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Defalarca deneme ve tekrar SSN kartı başvurusuna rağmen kartlarımız, anlam veremediğiz şekilde 2 ayı geçkin bir süre gelmedi. Her ofise gittiğimizde de “Anlamıyoruz, şimdiye gelmiş olmalıydı” şeklindeki içi bış açıklamalardan sonra, neredeyse hergün, bu sorunu nasıl çözeceğimizi düşünür olduk. En son ofis ziyaretimizde yine aynı boş açıklamalar ve “Git 2 hafta sonra gel” cevabını duyunca iyice canımız sıkıldı. Biz de görevliye nazik, kibar ve sabırlı bir şekilde manager’i ile bu konuyu kanuşmak istediğimizden ve belki onun sorunu çözebileceğinden bahsettik. O da ( neyseki) anlayışla karşıladı ve bizi görüştürdü. Kendisine derdimizi anlattık. O da bize, sorunun ev adresi ile ilgili olabileceğini, bize mutlaka yardımcı olup bu durumu düzelteceklerini söyledi. (Aslında evi kiraladığımız günden buyana Elk, su, int, banka dökümleri, car ins. v.s. hepsi düzenli geliyor bu arada…) Bizden basit bir vekalet istediğini, SSN kartlarını bizzat ofisin talep edeceğini ve bizim onayımız olursa ofisin adresine geleceğini anlattı. E tabi bizde çaresizce OK dedik…

Bu işlemden tam 13 iş günü sonra bizi cep telefonumuzdan arayıp, kartlarımızın sorusuz bir şekilde ofise geldiğini, istediğimiz zaman gelip alabileceğimizi söyledi 🙂 O an adamı, telefondan uzanıp alnından öpesim geldi :-))) Kartlarımızı alıp evimize dödük. Şimdi araba ehliyeti sınavını kovalıyoruz.

Tavsiyem şu; ülkeye ilk gitiş yaptıktan aonra 2 hafta bekleyin. Sonra SSA ofisine gidin ve durumu anlatın. Hiç beklemeden yeni başvuru formu doldurun ve maalesef iki hafta daha beklemeniz gerekecek. İkinci ofis ziyaretinde de ortada yoksa kartlar, kibar bir dille manager ile görüşmek istediğinizi ve kartların ofis adresine gelmesini istediğinizi söyleyin. 15 güne kalmaz kartlarınız cebinizde 😉

Bizim başımıza gelen bu; çözümünü de nasıl bulduğumuzu anlattım.

Son karar sizin tabi… Adı üstünde “tavsiye”…

• Merhaba değerli dostlar, Amerika North New Jersey’de 3. Yılımı doldurdum ve bir konudaki deneyimimi paylaşmak istiyorum. İşim gereği her gün 10 saat civarı araba kullanıyorum ve trafikteki saygısızlıktan bahsedeceğim, burada bir arabaya veya bir yayaya yol vermeye korkar oldum hemen arkadan korna basmalar falan sinirlerim tavan oluyor 🙂 bazen sola dönmek için dakikalarca yol vermelerini bekliyorsunuz. Merak ettiğim sadece bu eyalette mi böyle yoksa diğer eyaletlerde de bu durum var mı ? Deneyimleyen varsa yorum yaparlarsa sevinirim.

• ⭐⭐

@emreonline Istanbul'dayim, tipkisinin aynisi. Bence orada cok Turk nufusu var, ondan dolayidir

• @emreonline Biz Nevada’dayız burası anlattığınız gibi değil. California, Utah ya da Arizona’da da denk gelmedik hiç. Yani her bölge aynı değil sanırım.

• ⭐⭐⭐

@emreonline san franciscoda bende hiç öyle bir şeye denk gelmedim. Büyük ihtimalle NJdeki türk popülasyon fazlalığından kaynaklanıyor olabilir.

• ⭐⭐

@emreonline Teksas'da böyle bir durum yok. Bekleyene yol verilir. Kornaya nadir basılır.

• @emreonline 2,5 aydır New Orleans'dayım. Burda da 1 yada 2 kere denk geldim öyle şeye.. 2,5 aylık bir süre için ideal, buradaki insanlar zaman zaman çılgın çünkü 🙂 Hatta %99 herkes acaip saygılı ve Stop'larda yada yanan söner kırmızı ışıkta mükemmel şekilde sıra ile geçiyor herkes.. Hatta geçenlerde "STOP" olayı Türkiye'de uygulansa, ne kaza kalır ne de tartışmalar, hatta kavgalar bile biter diye düşündüm 🙂 Sadece şuan anlam veremiyorum. 2,5 aylık süre içerisinde onlarca kez şahit oldum. Kimse fren yapmıyor, OK stop'larda yada ışıklarda duruyorlar ama ara yollarda yola çıkarken yol falan vermek yok! Fren'e basan görmedim. Hatta US-90 / 610 / I-10 gibi ana yollarda da fren yok kimse de 🙂 Bu fren olayı için de şunu düşündüm. Burada araba ucuz diye bazı şeyler umurlarında değil , kaza maza için de diyorum. Çünkü ilginç bir şekilde kaza yapanları çok görüyorum. Sanırım araba ucuz yada Sigorta'dan para alıyorlar diye rahatlar.. (Biraz saçma bir yorum olmuş olabilir.)

• Benim yaşadığım bölge tam şehir merkezi diyebilirim, merkezden uzak ve sakin yerlere gittikçe insanlar daha saygılı. Türklerle alakası olduğunu düşünmüyorum çünkü nüfus oranımız %2-3’ü geçmez.

• @emreonline Bende size katılıyorum. Bizim nüfus sayımız ile alakası yok konunun. Kaldı ki bence burada yaşayan tüm Türkler kurallara harfiyen uyuyordur. Ben Türkiye'de kurallara uyan biriydim. (zaman zaman hız hariç) Burda da uyuyorum. İlginç bir şekilde hız konusunda kendimi törpüledim 🙂 Onu da burada sanırım deli gibi koşturmadığımız için diye düşünüyorum. 20'lik yerde 18-20 , 30'luk yerde 27-30 , 25'lik yerde 23-25 , 60'lık yerlerde (68-70) çünkü herkes basıyor 🙂 Trafiğe ayak uyduruyorum. 70'lik yollarda ise 76 yada 77'yi geçmiyorum 🙂 - Bu arada diğer arabalar deli gibi basıyor. (76-77 'den sonra korkuyorum, her hangi bir arabanın bir anda polis arabasına dönecek diye korkuyorum.)

Not: Bir kaç gün New York'da kalmıştım. New York'da o kısa süre de korna ve agresifliğe vs çok denk gelmiştim.

• @Redbeard Stop sign ve ışıklarda burada da duruyorlar kanunlardan dolayı ama sign olmadığı yerlerde çok göremiyorum yol verdiklerini.

• @emreonline Orange county deyiz, CA da. LA e giitigimizde olabiliyor, OC de sehirden sehire olabiliyor. Medeniyete geldik diye dusunmeyin, sonucta gocmen ulkesi, her turlusu var. Tum genellemeler tehlikelidir, benim su an yaptigim bile . Saglicakla kalin.

• ⭐⭐

@janedns Merhaba. Amerika'ya gitme amacınız tam olarak neydi acaba? İstanbul'da ortalamanın üstünde bir hayatınız varmış. Zaten Türkiye'de durumu zor olan kişilerin gitmek isteme sebepleri az çok belli ama sizin çok merak ettim açıkçası. Eğer özel değil ise paylaşırsanız bizimle çok mutlu olurum 🙂

• New Jersey de ozellikle de kuzeyinde, yani New York'a yaklastikca suruculer cok agresif arac kullaniyorlar. Zaten trafik de o bolgelerde oldukca yogun. Ne zaman oraya gitsem, trafikte extra dikkatli olmaya calisirim.

Delaware de ise trafik genel olarak oldukca sakin ve duzenli. Zaten eyalet kucuk oldugu icin bircok yerde polise denk gelme ihtimali yuksek.

Ancak 21 yildir ABD'deki trafik tecrubemden dikkatimi ceken, Hindistanlilar, Cinliler ve Afrika'dan gelenler cok kotu araba kullaniyorlar. Bu da sanirim cogunlugunun ilk defa ABD de arac kullanip trafige cikmalarindan kaynaklaniyor veya ulkelerindeki curcunali trafikten oyle alismislar. Siyahiler ise size kaza yaptirtmak icin bilerek kotu veya agresif kullanabiliyorlar. Onlarin amaci kaza sonrasi sigortadan para kopartabilmek!

• @emreonline 3. dünya ülkesinden gelenler tarafından yapılıyor böyle kuralsızlıklar.

Benim de gözlemlediğim nerede yere çöp atan, engelli yerine park eden, yüksek sesle (ama çook yüksek) müzik dinleyen varsa hepsi hispanik. Dinlediği müzikten, yanındakiyle veya telefonla konuşmasından anlıyorum.

Maalesef üst komşum da bir latino ve her c.tesi gecesi 11:00'den gece 4:00'e kadar bizi uyutmuyor müzik ve gürültüden. Defalarca şikayet ettim. Bir gün gittim konuştum. "Ya benim küçük bir soundbar'ım var işte hafta sonu müzik dinliyorum" diyor. Halbuki ses o kadar fazla ki, bağırmadan birbirini duyamıyorlar.

Bir de yazın havuz başı var ki, hiç anlatmak bile istemiyorum. Zaten çok büyük bir alan değil. Bir hayal edin, 3 farklı kişide, birer tane büyük bluetooth speaker var. Hepsi de bir köşede kendi müziğini açmış son ses dinliyor. Siz ortada öyle bir kakafoniye maruz kalıyorsunuz ki, ne çalıyor, ne dinliyoruz belli değil. Öyle iğrenç bir şey ki, dinlenmek rahatça yüzmek mümkün değil. Hepsi de hispanik ve İspanyolca müzikler. Artık İspanyolca'dan nefret ediyorum desem yeridir.

Hispaniklerin hepsi öyle diyemem, ama bu tür davranışlarda bulunanların hepsi hispanik. Bir siyahiyi veya beyazı böyle görmedim.

Yıllardır yaşayıp daha İngilizce bile öğrenememişler. Bunlar İngilizce öğrenemedi diye her yere İspanyolca bilen birilerini koymuşlar. Bunlar da hiç ihtiyaç bile duymuyorlar öğrenmeye.

Neyse. Bir de İngilizce bilip de, ısrarla İspanyolca konuşmaya çalışanlar var. Senin dilini konuşmuyorum dememe rağmen ısrarla İspanyolca cevap veriyorlar.

Markette bir ürün pazarlayan biri yanıma yaklaşıp başlıyor İspanyolca bir şeyler söylemeye. Anlamıyorum deyince, ha nerelisin diyor. Türküm deyince, ha siz Arapça'mı konuşuyorsunuz diyor. Yani neresinden başlayım buna bilmiyorum.

Burda hispanik oranı eyalette %20-25, yaşadığım şehirde %25-28 civarında. Ama sanki %99 hispanikmiş gibi daha ilk defa gördüğün insana İspanyolca saydırmazsın.

Bizim büyük kız 3. sınıfa gidiyor. 3. sınıf itibarıyla gördüğüm, okulda İspanyolca ders yok. Belki daha üst sınıflarda yabancı dil olarak vardır, şu an bilmiyorum. Fakat İngilizce'yi öğretmek için büyük çaba harcıyorlar. Sürekli testler oluyor ve bunları geçmeleri gerekiyor. Çocuklar aslında iyi konuşuyor. Ebeveynler öğrenememiş.

Neyseki hispanik oranı 3'te 1 civarında da trafik genel olarak kurallı akıyor. Stop işaretinde duruluyor, yayaya yol veriliyor, okul çıkışı sarı ışık yanınca 15-20 ne yazıyorsa o hıza düşülüyor vs. Ama işte bazen görüyorsun, birisi açmış son ses İspanyolca bir müzik makas atarak gidip, sen en sağda (zorunlu dönüş olmayan) dursan da, kaldırıma çıkarak senin de sağından dönüş yapıyor. Neyse ki zaman zaman görüyorum polis çevirmiş basıyor cezayı. 🙂

Yani özetle, siyahiler ve Amerikalı beyazlar kibar, güler güzlü, insanlara ve kurallara saygılılar. Markette bir siyahiye veya beyaza denk gelince bile farkediyorsun. Hispanik asık suratlı olup yarım ağız "hi how are you" derken, onlar mutlaka "good night hon (honey) be careful out there" ya da "goodbye my love" gibi şeyler söylerken hissediyorsunuz samimiyetini. Veya aa gözlüğün ne kadar güzelmiş, çantana bayıldım falan. Bir hispanikten asla böyle bir şey duymadım ve görmedim.

Buralı gibi yaşamak istemiyorlar. Anlıyorum kendi kültürlerini yaşamak istiyorlar ama belki de yaptıkları çoğu şey kendi ülkelerinde var diye kaçtılar buraya. Ama bıraksalar burayı da güney amerika ülkesine çevirecekler. Kırmızı ışıkta arabanın kapısını açıp yola bütün çöpü boşaltmak nedir yani. Tertemiz şehir işte. Yollar, kaldırımlar, mahalleler pırıl pırıl. Neden böyle kalmasın ki?

Edit: Şehir orta Florida'da.

• ⭐⭐

@Aykut-Yankaya 7-8 bin $ ile Amerika'da kimseden destek almadan bir hayata başlamak çok zor olacaktır. Doordash, Über gibi geçici işlerde çalışarak para biriktirmeniz de çok zor olacaktır. Genelde bu yollardan geçip aradığını bulamayanlar tır işine yöneliyor ama orada da kazançların eskisi gibi olmadığını ve Youtube'daki videolara aldanılmaması gerektiğini duyuyorum.

Türkiye'de eczacı teknsiyeniyseniz burada da o işi yapabilirsiniz. Eğitim ve sınavı sonrası sertifika alırsanız iş bulabilirsiniz. 16-17 dolar civarı bir ücretle başlarsınız. Tam zamanlı bir iş bulursanız elinize ayda 2-3 bin dolar civarı bir para geçer, bu da bir kişiyi dikkatli yaşarsa idare edebilir. Doordash, Über gibi işlerde zaman kaybetmeden bu alana yönelmeyi değerlendirmenizi tavsiye ederim. Yalnız az bir İngilizce ile bu işi yapamazsınız. Önce İngilizceyi geliştirmeniz gerekir.

Planınızı iyi yapın, çünkü 7-8 bin dolar burada bir anda uçup gidecek bir para. Her ihtimale karşı en azından bir çıkış/dönüş planınız olsun.

Her şeyin başı İngilizce. Daha gelmeden geliştirmeye bakın.

• @Atlantis00 merhabalar , ortalamanin uzerinde maas aldigimiz islerimiz vardi evet ancak yine de ev araba sahibi olabilmek hayaldi bizim icin. Cunku Istanbulda yasiyorduk ve duzgun bir mahallede duzgun oturulacak bir ev alayim desen 5 milyon TLden basliyor. araba icin de bu tarz ucuk rakamlarin oldugunu goruyoruz. Burada ise 1 yil icerisinde 2 kisi ise girdiginde yine beyaz yaka olarak ev ve araba kredisi cekip rahatlikla kira oder gibi odeyebiliyorsun dusuk bir downpayment ile.Ayrica burada bircok urune cok daha uygun fiyata ulasabiliyoruz. Alim gucu yine calisan kisiler icin gercekten yuksek.Onun disinda bazi durumlar bizi gercekten cok yormustu anlatsak roman olur 🙂 o yuzden buraya tasinma karari aldik.Cok da farkli bir sebebimiz yok aslinda bir cok kisiden.

• @Redbeard @emreonline; daha once 1,5 yil Raleigh, NC'de yasamistim. Hemen hemen suredir de DFW'dayim. Ben de ilk basta garipsedim trafikteki farkliliklari. Neleri garipsedigimi yazmadan once amerikalilarin sinyal ile ilgili dusuncesini sordugumda verdikleri yanit su: "Sinyal bir request'tir, demand degildir." Yani diyorlar ki, verdigin sinyale aldirmazsam, bu benim hakkimdir. Bunu neden sordugumu ilk madde yapayim:

1. Baglanti yolundan 65-75 mph lik bir yola girmek istediginizde hizlanma rampasinda hizi yakalayip trafige dahil olmaniz lazim ki trafigi yavaslatmayasiniz. Burada sinyali goren gaza basiyor ki, onune gecemeyesiniz. Be guzel insan, bu yola oyle yada boyle girmem lazim, rampanin sonuna geliyorum napayim? Ama oyleler. O yuzden vurmayacagi bi mesafe ise seride geciveriyorum.
    2. Ambulans ve itfaiye'de herkes saga sola gecer ve durur kuralinin burada henuz uygulandigina sahit olamadim. Yavaslayip yol aciyorlar ama durmuyorlar. (15 ayda 35K milden fazla yol yaptim, buna dayanarak konusuyorum)
    3. EMEA gocmenlerinin oldugu yerlerde (mediterranean market yada mescid yakinlari) polise ragmen saygi, mesafe, yol verme vs yok. Mumkun mertebe uzak durmaya/gecmeye calisiyorum. Kose kapmaca oynar gibi araba suruluyor, cok tehlikeli.
    4. Teksas oldugu icin kornaya basma pek olmuyor sanirim. Road rage'ler burada rahatlikla silahli saldiri/catismaya donebilir.
    5. Sahin 5'lileri burada da BMW 3-4'lusu olarak egzoz acma/bagirtma yapiyorlar. Apaci her yerde apaci.
    6. Vur-kac olaylarini biraz fazla duyuyorum. Dash cam kullanmayi dusunmedigim icin tr'de birakmistim. Tekrar satin almak zorunda kaldim. On-Arka cam'da olmasi lazim.
      Kucuk sehirlerinde daha saygili ve sakin ama metropollerde boyle diye yorumladim.

• @Not_Born_Yesterday Çok teşekkürler bilgiler için. Özellikle aşağıda yazdığınız benim için öğretici oldu.. Bende aynısı ana yollarda yaşıyordum ve anlam veremiyordum. Böyle yol verirler diye yavaş yavaş girmeye çalışıyordum, yol vermediklerinde Alla Alla bunlar ne saygısız diyordum.. O zaman bundan sonra biraz daha hızlanacağım yada biraz daha "kontrollü!!" agresif bir giriş yapacağım.. 🙂 Tekrar teşekkürler...

"Sinyal bir request'tir, demand degildir." Yani diyorlar ki, verdigin sinyale aldirmazsam, bu benim hakkimdir. Bunu neden sordugumu ilk madde yapayim:

Baglanti yolundan 65-75 mph lik bir yola girmek istediginizde hizlanma rampasinda hizi yakalayip trafige dahil olmaniz lazim ki trafigi yavaslatmayasiniz. Burada sinyali goren gaza basiyor ki, onune gecemeyesiniz. Be guzel insan, bu yola oyle yada boyle girmem lazim, rampanin sonuna geliyorum napayim? Ama oyleler. O yuzden vurmayacagi bi mesafe ise seride geciveriyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

97

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |