Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Orco34 Kitap yaz okurum.

• Amerikalilar cok calisiyor argumani cok dogru degil. Amerikalilar cok saat ama verimsiz calisiyorlar. Ben benden cok calisan amerikaliya rastlamadim sirketlerde.

• Yasaklı

@burakb, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Amerikalilar cok calisiyor argumani cok dogru degil. Amerikalilar cok saat ama verimsiz calisiyorlar. Ben benden cok calisan amerikaliya rastlamadim sirketlerde.

Aslında bu konu tartışmaya açık. Biz Türk’ ler prosedürleri atlayarak doğrudan çözüme gitmeyi seviyoruz. Bu dediğiniz gibi çok fazla verimli oluyor. Taki sonucu kötü olana kadar.

İki tarafında artısı eksisi var.

Mesai saatini kötüye kullanmaktan bahsediyorsanız eğer o bambaşka bir konu. Tartışılsa makale oluşur burada.

• ⭐⭐

@ping-pong, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Amerikalilar cok calisiyor argumani cok dogru degil. Amerikalilar cok saat ama verimsiz calisiyorlar. Ben benden cok calisan amerikaliya rastlamadim sirketlerde.

Aslında bu konu tartışmaya açık. Biz Türk’ ler prosedürleri atlayarak doğrudan çözüme gitmeyi seviyoruz. Bu dediğiniz gibi çok fazla verimli oluyor. Taki sonucu kötü olana kadar.

Mesai saatini kötüye kullanmaktan bahsediyorsanız eğer o bambaşka bir konu. Tartışılsa makale oluşur burada.

Ben tam tersini dusunuyorum. Belki vasifsiz islerde verimsiz olabilirler ama vasifli islerde calisanlar ciddi ve isine para haricinde de kiymet veren kisiler

• ⭐⭐

@arnblt, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Üniversitede bir tarih hocam vardı. Bir Türk Dünyayı bedeldir. Ama 2 Türk bir şey yaramaz. Bir araya gelince kavga ederler birbirlerini çekemezler derdi.

Günümüz dünyasında tek kişi olarak başarılabilecekler çok sınırlı... Başarı birlikten doğan kuvvetle meydana gelebiliyor artık. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Birlikte daha güçlü olacağımızın farkına varmalıyız.

Türklerin bir arada uyumlu bir şekilde güzel işler başarabildikleri şirketler, organizasyonlar var. Umutsuz olmayalım, kendimize haksızlık da etmeyelim.

(Bunu Sn. arnblt'a cevaben değil, genel bir düşünce olarak paylaşıyorum)

• @b_cool Merhaba. Son durum nedir ? Ne yapıyorsunuz ?

• Yasaklı

@goodluck, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

@ping-pong, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

Ben tam tersini dusunuyorum. Belki vasifsiz islerde verimsiz olabilirler ama vasifli islerde calisanlar ciddi ve isine para haricinde de kiymet veren kisiler

Ben vasıflı işlerde çalışanlar için verimsizler demedim.🙃 Aradaki verim/verimsizlik tartışmasını ve sebebini açıkladım sadece.

• Benimki tutunamayıp geri dönme değil ama henüz cesaret edip gidemedim. Vizem koruma altına alınması için ve green kartın basılması için 4 günlük NYC'ye gidip, Türkiye'ye geri döndüm. Bu arada şansıma 1 ay içince hem green kart hem de ssn arkadaşımın evine geldi ve o Türkiye'ye gelince bana verdi.

Başıma bir iş gelmezse en geç şubat ayında amerika'ya kalıcı olarak gitmeyi düşünüyorum. Green kartı almak için çok uğraştım, çok stres çektim bu sürecçte. Dv2021 yılı pandemi yüzünden çok kötü geçti ve birçok arkadaşımız maalesef vize alamadı.

Case numaram 3k olmasına rağmen ankara konsolosluğu benim gibi Türkiye'de doğmamış kişileri mülakata çağırmıyordu. Zaten neredeyse tüm yıl kimseyi pandemi yüzünden mülakata çağırmamışlardı bir de bu ayrımcılık çıkınca ben tüm ümidimi kaybetmiştim. Bu kararı ilk duyunca anneme sarılıp günlerce ağladım.

Neyse ki 30 eylüle 1 hafta kala ankara konsolosluğu yabancı ülkede doğanları çağırdı. Mülakat maili gelince heyecandan donakaldım, elim ayağım titriyordu o anı hiç unutmayacağım.

Vizeyi aldıktan sonra iş ciddiye bindi artık. Vizeyi alana kadar hep giderim ne var ki diyordum ama o kadar kolay değilmiş. 29 yaşındayım ve tek çocuğum annemi bırakıp gitmek bana inanın çok zor geliyor. Bunu kelimelerle anlatamıyorum. Daha gitmeme rağmen geceleri yatağa girip başımı yastığa koyunca içimi sıkıntı basıyor gözlerim doluyor annemi bırakıp gideceğim diye. O da aynı şekilde ağlıyor, beni bırakma diyor bazen. Yazarken bile gözüm doldu.

Burada ailemin yanında çalışıyorum durumum kötü değil ama iyi de değil. Konfor alanımdan çıkıp bir şeyler başarmak istiyorum. Ailemin eline bakmak istemiyorum, kendim bir şeyler başarmak istiyorum. Annemin bana baktığı gibi ben de anneme bakıp tüm ihtiyaçlarını gidermek istiyorum. Çünkü artık yaşlanıyor benim ona bakmam gerekiyor. Bu yüzden ne yapıp edip korkularımı yenip dişimi sıkıp amerika'ya gidip elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Hayalim vatandaşlık alıp annemi yanıma almak ve ona ömür boyu iyi bakabilmek. Beklentimi minimumda tutarak gideceğim. İlk başta kalacak bir yer ve iş bulup geçimimi sağlasam yeter. Zamanla inşallah daha iyi yerlere gelirim. İnatçı bir yapım var ama bakalım bu inatçılık amerika'da nasıl olacak.

Bu arada lise'den beri yurtdışı hayali kuran biriyim. Hatta zamanında iş yerinde çalışan iranlı arkadaşlarım bota binip kaçak avrupa'ya gitmişlerdi onlarla gitmedim diye pişman olmuştum. Çünkü hepsi bir şekilde oturma alıp orada bir düzen kurdular. Ama ben cesaret edemedim gitmeyi. Sonunda dualarım kabul oldu green kart kazandım artık yasal olarak yurtdışına gidebiliyorum. Elimdeki bu büyük şansı değerlendirmem gerekiyor buna mecburmuşum gibi hissediyorum o yüzden gideceğim.

Umarım tutunabilirim. O yüzden büyük konuşmak istemiyorum ama gidip şansımı deneyeceğim. En zoru annemden ayrılmak. Ne zaman aklıma gelse gözüm doluyor çok kötü bir his ama konfor alanımdan çıkıp hayatın zorluklarını tatmam gerekiyor. Yoksa ileri gidemem hep yerime sayarım ot gibi bir hayat yaşarım diye düşünüyorum.

• @orhan-cabarov Yazdıklarını çok iyi anlayabiliyorum. Buraya geldiğinde Tr de yaşam düşüncesinden tamamen uzaklaşıp burayı benimsersen başarılı olacağını düşünüyorum. Umarım hayallerini gerçekleştirip annenle mutlu yaşarsın.

• @orhan-cabarov Hemen hemen hepimiz Amerika'ya göç etmeden önce bu tarz zorluklardan geçtik, günlerce düşüncelere daldık, sevdiklerimizden ayrılacağımıza üzüldük, ağladık fakat hayat böyle işte. Her güzel şeyin bir bedeli var maalesef. Bu tarz bir fırsat elinize gelmişken değerlendirmemek en azından denememek çok büyük bir hata olur o yüzden en azından gidip birkaç ay deneyin, olmazsa zaten yine dönüş yaparsınız. Hepimiz zaman zaman psikolojik olarak zayıf kalabiliyoruz, her şeyin iyi olacağını, yolunda gideceğini düşünüp pozitif kalmaya çalışın. Ayrıca ben özellikle şunu da belirtmek için yazdım, anneniz turist vizesine başvurup sizin yanınıza gelebilir yani annenizden sürekli olarak ayrı kalmak zorunda değilsiniz, bildiğim kadarıyla her sene 6 ay kalabiliyor sizle. Gerekirse 6 ay Amerika'da beraber kalırsınız sonra Türkiye'ye gider bir süre orda kalır yine dönersiniz vs. Bir çözüm bulunur içinizi ferah tutun.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhan-cabarov forumda ki her bireyin bir aile gibi bireyleri gibi sımsıkı sardığımızdan sen şubat ayında gitmeden kafan da hangi eyalet yada şehir var onlarla irtibata geçersen sana iş olsun ev olsun yardımcı olacaklardır. Kendi özelliklerin nedir yazarsan buradan iş bakarak sen gitmeden ilk mailini atarsın sonra geri dönenlere de şubatta yüzyüze görüşebiliriz dersin elimde green kart ssn var dersin oturmak zamanın geçti artık vizen basıldı dediğin gibi artık şahlanma vakti hiç oyalanma geç bilgisayarın başına başla linkedin indeed mail atmaya sen bu kadar çileyi ayrılmak zor geliyor cümlesini kurmak için mi çektin eğer unuttuysan geçmiş yazılarını oku istersen şimdiden ehliyet için texas bölgesi ise gideceğin yer videoları seyret oraya gidince hemen yazıı sınava girersin ehliyeti alırsın delivery başlarsın haftalık paradan da azar azar annene gönderirsin. Burada durarak daha az faydan olur maddi olarak. Bu forumda bir sen bir de @roccorocco vize alma aşamaları efsanedir.

• @ayvalik10 Hepinize teşekkür ederim. NYC'ye gideceğim orada bir tanıdık var ilk zamanlarda bana yol gösterir diye. Mesleğim yok maalesef. Amerika'ya gidince geçinmek için her işi yapmaya çalışacağım. Bu belirsizlik zaten korkutuyor beni ama gidip deneyeceğim. En kötüye kendimi hazırladım beklentiyi düşük tuttum üzülmemek için.

Kimseye de yük olmak istemiyorum. Bir yerden başlayacağım artık. Zamanla amerika'yı tanıdıkça öğrendikçe bir düzen kurarım diye ümit ediyorum.

Bu arada soğuk iklimi sevdiğim için Amerika'nın kuzey-batıdaki şehirleri bana cazip geliyor. 🙂
    Örneğin; Wisconsin,Illinois,Minnesota ve NY gibi eyaletler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhan-cabarov meslek bile olmasa daha önce çalıştığın meslekler neler vardı onları yazar mısın. Bu arada aşağıdaki linklerden başlayabilirsin

• @ayvalik10 Bu linkler için teşekkür ederim. Hepsine bakacağım.

Arabayla nakliye işi yaptım mal getir götürü yapıyordum kendi işimiz için. Kargoda paketleme işi yaptım. Son olarak tekstil mağazamız var orada takılıyorum pek bir şey yapmıyorum aslında. O yüzden konfor alanımdan çıkıp kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışacağım.

• Valla ingilizcem orta seviyede o sorun olmazsa ülkenin şu anki durumuna bakarak benim için dönmek lüks olur. Çocuklar orda iyice yerleşip alışana kadar dönmem. Ben dönsemde onları orda bırakırım kalsınlar.

• @orhan-cabarov selam.hangi şehirdesiniz. Ben mesleğim terzilik. Olurda greenkart çıkarsa Oralarda ilk etapta terzi yada tekstil de çalışmayı düşünüyorum. Ama hangi şehir bana hitap eder bilemiyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhan-cabarov new jersey başlığında bir kargo şirketi ilanı vardı eski tarihli en azından yönetici ile konuş bu zaman da arıyorlar mı new jersey olursa sadece yazılı test var

• @orhan-cabarov, içinde söyledi: Amerika'da tutunamayıp geri dönenler var mı?

...... 29 yaşındayım ve tek çocuğum annemi bırakıp gitmek bana inanın çok zor geliyor. Bunu kelimelerle anlatamıyorum. Daha gitmeme rağmen geceleri yatağa girip başımı yastığa koyunca içimi sıkıntı basıyor gözlerim doluyor annemi bırakıp gideceğim diye. O da aynı şekilde ağlıyor, beni bırakma diyor bazen. Yazarken bile gözüm doldu.

.........Annemin bana baktığı gibi ben de anneme bakıp tüm ihtiyaçlarını gidermek istiyorum. Çünkü artık yaşlanıyor benim ona bakmam gerekiyor........

Hayalim vatandaşlık alıp annemi yanıma almak ve ona ömür boyu iyi bakabilmek. ......

Kardeşim ;sen yazarken gözlerin dolmuş, senin yazdıklarını okurken benimde gözlerim doldu..

Hayırlı ve düşünceli bi evlat olduğun için annen çok şanslı.
    Anne duası ve senin azminle amerikada istediğin yaşama şartlarına kavuşursun.

Allah yardımcın olsun ve amerikada ayağına taş değmesin güzel insan.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhan-cabarov
    Bu da bahsettiğim iş dışında başka iş
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1678/firin-urun-teslimati-ve-dagitimi-new-york-new-jersey?_=1641139886308

Buldum bahsettiğim iş ilanını

İlan görürüm ve hemen burada paylaşırım Uluslararası Kargo hizmeti veren şirketimizin New Jersey ekibinde görev alacak takım arkadaşları arıyoruz! Kargo Operasyon sorumlusu görevine başvuru yapmak veya daha fazla detay öğrenmek isteyen arkadaşlarımız [email protected] e-mail adresine özgeçmişlerini iletebilir! Herkese güzel günler diliyorum! Pınar Özçelik

• @orhan-cabarov Neyse ki greencard çıkmış da kader kendi hayatınızı kurmak için yol açmış. Tek çocukta olsanız 29 yaş, anneden ayrılmak için epey geç !
    Tanıdığım birisi, kız kardeşi de olmasına rağmen annesini bırakıp evden ayrılmak istememişti. Şimdi 52 yaşında hala annesiyle yaşıyor...

Benzer Başlıklar

• 17
  • 33
  • 7
  • 746
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

62

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |