Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @sir-altan ben artık pandeminin bittiğini düşünüyorum. Ölen ölür, kalan kalır gibi hareket edecekler diye düşünüyorum. Çok keskin bir normale dönüş oldu, aşı sonrası birçok ülke her şeyi serbest bıraktı. Türkiye'de ise durum biraz farklı. Kapanma yine gündeme gelebilir ancak ekonomik nedenlerden dolayı kapanmayacağımızı düşünüyorum.

Umarım ABD'deki Covid süreci bizim GC sürecimizi etkilemez.

• ⭐⭐⭐

@Stiff Avrupa’daki uygulamalar da eskisi gibi tam kapanmadan ziyade aşı olmayan kişileri sürekli test yaptırarak - negatif olduklarını sürekli kanıtlayarak - kamuya karışmalarıni sağlama ya da sosyalleşmelerini engelleme yönünde. Muhtemelen bu durum diğer dunya ülkelerine de yavaş yavaş yayılacak.

İnsanoğlu aşı konusunda bir yol katettiği icin ülkelerin önlemde basa saracaklarini ben de düşünmüyorum pek. Daha cok asi olmayı tercih etmeyenlere bir kısıtlama yoluna gidilecek gibi.

• Bence de tekrar yeni onlemler gelecek gibi gorunuyor. Ozellikle guney eyaletlerde vaka sayilari ve hastane doluluk oranlari artmaya basladi. Hatta seyahat onlemleri de gelebilir.

• @MySea Guney eyaletlerde nufus hala pandeminin olmadigini dusunuyor. Okullarin acilmasi ve maske zorunlulugu olmamasi yayilma hizini cok arttirdi. Asilama hala istenilen seviyede degil. Havalar sogumaya basladigi zaman tekrandan tam kapanma olmasa bile kismi kapanma karari gelebilir.

• Yasaklı

Bu saatten sonra kapanma filan olmaz. En fazla aşısızlara kısıtlama getirilir o kadar.

• @sigmoidalmammal Tam kapanma (ABD) icin gelecegini sanmam. Hatta kismi kapanma bile zor.

Maske ve mesafe mecburiyeti getirilebilir buyuk ihtimalle. Ama her eyalet farkli kararlar aliyor. Hatta her school district farkli kararlar aliyorlar.

Bu saatten sonra kimseyi kapanmaya veya cok kati kisitlamalara ikna edemezler. Asi yaptirmaya bile hala ikna edebilmis degiller. 12 yas uzerinde 50% hala fully asilanmis degil.

Asisizlara kisitlamalar getirmeye calisiyorlar ama cok buyuk bir karsi cikma var. Cumhuriyetci valilerin eyaletlerinde bunu yapmalari da zor gibi.

Ama bu gidisle yeni onlemler gerekiyor. Bu salgin bitmeyecek gibi gorunuyor...

• Bir diger problem: Afganistan. Kabil dusmek uzere.

• Turkiye kapanamaz tekrardan. Hep bu Mersinliler yuzunden oluyor zaten 🤣

FB_IMG_1629058119389.jpg

• @Sono Aynen katiliyorum. Almanya ustune bir de asi olmak istemeyenlere test ucretini kendilerinin odemesi sartini getiriyor.
    Boylece test olmadan katilamadiklari etkinlikler ve sosyal hayat icin en can alici yerden cuzdandan vuruyor.

• ⭐⭐

@caglaror, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@Sono Aynen katiliyorum. Almanya ustune bir de asi olmak istemeyenlere test ucretini kendilerinin odemesi sartini getiriyor.
    Boylece test olmadan katilamadiklari etkinlikler ve sosyal hayat icin en can alici yerden cuzdandan vuruyor.

Bunun bir tık üstü kamu ya da özel sağlık sigorta sisteminin aşısızların covid tedavi masraflarını ödememesi. Bakalım ilk kurşunu kim atacak.

• @goblis almanya yada fransayi bu konuda onde goruyorum. Turkiye'de olasi degil zira mevcut hukumet hizla oy kaybederken boyle bir seyi goze alamaz. Bunun yaninda zaten gelen multeci-siginmaci-kacak gocmenler yuzunden saglik sistemi eninde sonunda kitlenecek. ABD de ise zaten kimse saglik hizmeti alamiyor 😁

• ⭐⭐⭐⭐

ABD'den Türkiye'ye seyahat uyarısı

ABD, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaptığı Türkiye'ye seyahat uyarısını en üst seviyeye çıkardı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, seyahat uyarı listesini güncelledi.

CDC, Hindistan için uyarı seviyesini düşürürken, Türkiye'yi ise en yüksek riskli ülkeler kategorisine aldı.

Artan vakalar nedeniyle ABD vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat etmemeleri tavsiyesinde bulunuldu. Şu an için herhangi bir seyahat kısıtlaması ise bulunmuyor.

• @redsat2000 Almanya'nin Turkiye kisitlamasinin ardindan bu kararin ABD'den gelmesi cok sasirtmadi.

• Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. Sinovac aşısının Abd de kabul görüp görmediği. Dünya Sağlık Örgütü kabul etmiş koruduğunu ama acaba Abd de durum nasıl?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@F3lamur, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. Sinovac aşısının Abd de kabul görüp görmediği. Dünya Sağlık Örgütü kabul etmiş koruduğunu ama acaba Abd de durum nasıl?

Maalesef ABD'de onaylanmis bir asi degil.

• ⭐⭐⭐

Avrupa Komisyonu'nda 19 Ağustos'ta alınan karar neticesinde Türkiye'deki uygun aşılardan olan kişilerin AB'nin Digital Covid Certificate sistemine entegre edilmeleri ve Schengen bölgesinde serbestçe (elbette vize ile) dolaşabilmelerinin önü açıldı:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Booster aşılar yakında başlayacak!

Ilk iki doz Pfizer veya Moderna asilarini olmus olsaniz da zamanla vucuttaki antikor seviyesi azalabiliyor ve vucudun icine giren virusu yavas tanima ihtimali artiyor; ayrica mutasyona ugramis ve eskisinden daha farkli bir yapiya sahip virus de vucut tarafindan kolayca taninmayabiliyor. Bu nedenle ilk iki doz asiyi olsaniz da vucudun koruyuculugunu maksimum seviyede tutmak icin "booster" asilari olmamiz gerekiyor.

Beyaz Saray'dan yapilan aciklamaya gore booster asilar 20 Eylul'de vurulmaya baslanacak. Pfizer ve Moderna asilarinin iki dozunu olmus 18 yasindan buyuk herkesin ikinci dozdan 8 ay sonra "booster" asiyi olmasi tavsiye ediliyor. Zaten asilama programlari Ocak ayinda baslamisti, Eylul'de oncelikli gruplarin (saglik sektoru calisanlari, huzurevlerinde yasayanlar ve calisanlar, yasli bireyler vb.) ikinci doz asisindan sonra 8 ay gecmis olacak...

Moderna ve Pfizer asilarinin klinik calismalari tamamlandi fakat Johnson & Johnson'in tek doz asisinin booster asilari ustundeki calismalar devam ediyor.

https://www.cdc.gov/media/releases/2021/s0818-covid-19-booster-shots.html

https://www.washingtonpost.com/nation/2021/08/18/covid-delta-variant-live-updates/

• ⭐⭐⭐

@crazycells booster’in iceriyi ilk iki doz ile ayni mi yoksa delta varianti icin degisiklik yapilarak mi uretildi? Bir bilginiz var mi acaba?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

41.2k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.5k

| | | |