DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@Özgür-Dinç, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese selamlar, nereden başlasam bilemedim! Bildiğiniz üzeri bol sorunlu, sıkıntılı ve sancılı geçen bir süreç oldu. Nisan 8 mülakatı iptal olanlardanım. Charles P. Kuck davasına katıldım. Ais kaydını oluşturmanın bir kabusa dönüşeceğine asla inanmazdım.( 1 hafta sistemim bloklandı) Çok uzatmadan konuya giriş yapıyorum, yaşanan olumsulukları bir de size anlatıp ruhunuzu daraltmayım. Çekilişi kazanan bendim. Ankara'da Seven Deep Hotel'de kaldık 2 yetişkin 2 çocuk Salı günü giriş yaptık pazartesi çıkış yaptık 5 Gün kaldık. Otel masrafı : 320 TL x 5 : 1600 TL Otelin Unganlar ve Konsolosluğa uzaklığı 500-1000 metre arası. 24 Eylül Unganlarda randevumuz vardı. Saat 9:00'da sakindi girdik içeri 2 hanımefendi vardı, çok iyi enerjileri vardı. İnsanlara nasıl bir enerji verirseniz onu alırsınız. Sürecimizi çok nazik ve ılımlı bir şekilde yönettiler. Hemen alt katta laboratuvara indik İdrar, kan ve Akciğer filmimiz çekildi eşim ve benim. Çocuklardan hiç bir şey istenmiyor. Toplam 250 Dolar ödeme yaptık. Yukarı cıktık yine fazla beklemeden odalara aldılar önce beni sonra eşim ve çocuklarımı Dr. bey geldi hoşgeldiniz hocam dedim, hoşbulduk dedi. Daha önce ameliyat oldun mu dedi, Amerikada uzun süre bulunudun mu diye sordu. Tansiyonumu ölçtü, 1 adet aşımı yaptı eli çok hafifti. Enerjisi çok ılımlıydı, sonra bekleme salonuna geçtim. Eşime ve kızlarıma 2'şer aşı yapıldı onlarında çok hafif geçmiş. 1200 Dolarda Unganlara yaptım. Toplam sağlık hacamasına 1200+250: 1450 Dolar ödeme yaptım. Bir gün sonra 14:00'da raporlarımı alabileceğimi söylendi ve o saatte eksiksiz bir şekilde 4 dosyayıda aldım. Unutmayın mülakat Konsoloslukta başlamıyor. Sağlık kontrolünde hal ve hareketleriniz raporlanıyor. Gerekesiz gerginliklere, acayip davranışlara gerek yok. Her şeyi saygı çerçevesinde yönetmelisiniz. 28 Eylül pazartesi Konsolosluk günü ana kapıda bekledik biraz bir liste var oraya bakıp ısminizi söyluyorlar ve sizi alıyorlar. Cüzdan ve araba anahtarı ile içeri girebilirsiniz. Çanta vb. şeyleri kabul etmiyorlar. Yine ılımlı duruşunuzu bozmayın, herkese maskesini indirtip benden böyle bir talepte bulunmadılar bile. Verdiğiniz enerji çok önemli. Giriş yaptık sizi yönlendiriyorlar, salona girdik sol taraftaki kişi sizi yönlendiriyor. Önce evrak teslim, sonra ödeme sonra da vize görüşmesi. 3 aşamadan oluşuyor diyebiliriz. Çok sakince belgelerimizi istediler tek tek acele etmeden verdik. Biz tüm belgeleri vermeye çalıştık karşı tarafın ıstemesıne bırakmadık lütfen bunu da alın diye üstüne bastırdık. Sonra ödeme için anons geçtiler zaten bekleme salonundasınız hemen orda odalar var bölüm bölüm, camın arkasında memurlar. Kişi başı 330 dolar ödeme yaptık 4 x 330 : 1320 Dolar ödeme yaptık. 3. bölüm son sahne 😉 Vize görüşmesine girdik, genç bir arkadaş vardı esmerce, kısa saçlı chelsea maskeli direkt merhaba dedi. Bizde merhaba dedik. Mülakat Türkçe devam ettik, İngilizce konuşsaydı Türkçe mülakat talep edecektik. Belgelerim, Boston'da yaşayan arkadaşım mektup yazdı, Kendisi Harward Uni. Bilim insanı Eşide Massachusetts eyaletinin Sağlık departmanında Yönetici. Kardeşi gibi bir bağının olduğunu, iş bulmasında, ev bulmasında sisteme entegre olması konusunda destek olacağına dairdi mektup içeriği. Eşime iş teklifi vardı saatlik 25 Dolar görünüyordu( Eşim Eğitimci ) Bana sorsaydı ki sormadı ben işime uzaktan devam edeceğimi söyleyecektim. Mektuptaki kişileri bir anlatır mısınız dedi, size yazdığımı anlattım. Tamam dedi gerçekten tanıyıp tanımadığıma baktı. Mesleğiniz ne dedi User Experiance and User Interface Designerım dedim. Burayı ingilizce söyledim, türkçe anlamayabilir diye. Ne iş yapacaksınız dedi bende aynı işi dedim. Amerika birleşik devletlerine hoşgeldiniz, vizenizi onaylıyoruz dedi 🙂 Bir an solucan deliği açılıp, direkt Boston'a giriş yapacağım hissine kapıldım 🙂 Tabiki hala beklemeye devam ediyoruz 😞 57.400 dolar gösterdim. 48.000 doları 6 ay öncesinden hesabımda vardı. Vize görüşmesine son 3 hafta kalada 9.400 dolar yatırdım. Gideceğim adres Boston, Massachusetts eyaletiydi. 13 yıldır çalışıyorum. UX/UI Tasarım takım lideri ve ürün müdürüyüm. Herkesin yolu açık olsun, umarım bu bilgiler yararlı olur.

• ⭐⭐⭐

@Caghan, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese Merhaba,

Benim için gerçekten çok uzun ve yorucu bi süreç oldu, anlattıklarımda biraz uzun olacağı için şimdiden kusura bakmayın 🙂

2020 Green Card talihlisi ve numaramın 3XXX olması nedeniyle gerçekten çok sevinmiştik çünkü biran önce işlerimizi halledip gidebilecektik ama süreç pek böyle gerçekleşmedi. Çekiliş sonucunu Mayıs ayında öğrenir öğrenmez formu doldurmaya karar verdim ve 1 hafta içerisinde o heycanla doldurup bekar olarak gönderdim. Fakat biz Mayıs ayında çekilişten önce evli değildik ve ilk bu süreci araştırmayı başladık yesilkartforum.com'dan ve bikaç kaynaktan edindiğimiz bilgilere göre mülakata kadar evlenip mülakata evli olarak girmeye karar verdik. Hızlıcı bir isteme, nişan, nikah ardından KCC'ye mail gönderip DS-260 formunda düzeltme yapacağımızı yazdık ve kilidi açmalarını rica ettik. Kilidi yaklaşık 2-3 gün içinde açtılar bizde formu bu sefer tekrar doldurduk evli olarak. Evli olarak giriş yaptığım için eşim içinde bir form açıldı ve oda doldurdu, kitleyip gönderdik tekrar.

İlk Ankara'ya gidişimizde mülakkattan 1 hafta önceydi ve sürecin en kolay kısmıydı bizim için Ungan Polikiliniği'nde herkes ilgili ve sıradan davranıyordu ben daha gergin bir ortam ve doktorun çok fazla soru sormasını bekleyerek bi problemim olmamamasına rağmen çekiniyordum açıkcası ama beklediğim gibi geçmedi. Sadece aşı işi biraz garipti 🙂 1 hafta sonrasın da bu sefer sabah 8:15 mülakat görüşmemiz vardı ve yanımızda götürmediğimiz hiç bi evrağımız yoktu her şeyimizi toparlamıştık bu süreye kadar. Yaklaşık 30-35 dakika bekledik ve heyecandan eller terleye terleye bir anda geçti zaman. Mülakatı yapan Konsolos görevlisi ve arkasında başka bir kadın Konsolos görevlisi daha vardı. Ben hep evlilik konusunun sorun olacağını düşünüyordum tabii yanımıza ilişkimze dair belgelerimizi götürmüştük şu ana kadar yaptığımız seyahatlerimizin biletleri, çekildiğimiz fotoğraflar, mesajlaşmalarımızın ekran görüntülerinin olduğu bir albüm yaptık. Evlilikle alakası hiç bir soru sormamaları benide şaşırttı ama yinede siz hazır gidin derim. Bize nerde yaşamak istediğimizi sordu bizde California eyaletinde hatta Los Angeles'da yaşamak istediğimizi söyledik. İşimi sordu Art Director'ım dedim orada ne kadar kazanmayı planlıyorsunuz dedi bende glassdoor uygulamasından daha önce araştırmıştım ve olabilicek yıllık kazanç aralığını söyledim. Daha sonrasında bizim yanımızda götürdüğümüz miktara baktı, bu seneye kadar olan bütün yazılarda 2 kişi için 20.000 doların herkes yeterli olacağını yazmıştı bizde hesabımıza bu kadar ekledik nolur nolmaz arabamızı vs satmayalım dedik ve yeterli olacağını düşündük. Mülakatımızı yapan arkadaş evrakları devamlı elinde tutuyordu ve bi sorun olduğunu anladım heran geri verecek gibi gözüküyordu 🙂 Bize evraklarımızı uzattı ve Los Angeles için bu miktarın az olduğunu söyledi o anda eşimle birbirimize baktık gerçekten beynimden aşağı kaynar su döküldü. Ben red zannettim o anda AP durumdan haberim yoktu o ana kadar bize pasaportun yanında bir kağıt verdi. Kağıtta işaretli 3 seçenekten birini yapmam gerektiğini söyledi. "Sponsor bul, Bankada Para miktarını arttır ve ya Amerika'da iş bul" yazıyordu. Biz en kolayını para arttırmak olduğunu düşündük. Mülakattan çıktık 1 hafta geçti rakamı arttırır göndeririz diye herhangi bir aceleye girmedik açıkcası uygun zamanımızda yaparız dedik birde ne öğrenelim evraklarımızı geri göndermemiz için kısıtlı zamanımız varmış 🙂 Bir telaş daha... 2 hafta içinde hesabımızdaki parayı 60 bin dolara çıkarttık gönderdik.

Heyecanlı bekleyişin sonunda bize bir türlü tebrikler maili gelmedi ama PTT gönderim maili geldi, gittik pasaportlarımızı aldık bir ne görelim bu seferde kabul etmemişler! "Ya sponsor bul, yada Amerika'da iş bul" yazıyor bu seferde I-134 formunda. Nerden bulucaz vs derken Florida'dan eşimin bir aile dostunu bulduk. Kendisinden rica ettik formu doldurdu gönderdi derken 1 ayımızda yaklaşık böyle geçti. 2 hafta önce evraklarımızı tekrar gönderdik, ve kısa süre içersinde tam umudumu kaybetmişken trafikte bir mail geldi ve başlığı "Congratulations"dı 🙂

Şimdi taşınmak için sadece 2 ayımız kaldı ve bir telaş daha:) Umarım isteyen herkes benden daha kolay bir şekilde bu duygu yaşar...
    Bu süreçte tanımadığım çok insana danıştım sorular sordum ve tanıştığım herkes fazlasıyla yardımcı oldu bana. Öncelikle yesilkarforum'a sonrasında Youtube videosu çekip bilgilerini paylaş herkese sonsuz teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@turcouz, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Chapter 13: "THE MÜLAKAT"
    21 Eylül 2020 Pazartesi sabahı... Saat 10:00 gibi vize için bir fotoğraf çektirdim. Öğleden sonra 14:30'dan itibaren sıkıntılar her halükarda bitecekti; ya tamam, ya devam. Bu nokta zurnanın o meşhur detone noktasıydı ve bu ana gelebilmek için 23 ay beklemek zorunda kalmıştım. Buraya kadar ne belirsizliklerle, ne endişelerle, ne mücadelelerle, ne heyecanlarla gelmiştim/gelmiştik oysa ki... Sadece bu konudan dolayı bir AP'ye kalmak bile Green Card'a "bye bye" demekti, çünkü AP için vakit yoktu, vakit olsa da nakit yoktu. Gerçek olan tek şey, hesabımda 37,5k TL (o günkü kurla yaklaşık 4950 USD) olduğu ve bunun da 2500 küsür TL'sini (yaklaşık 330 USD'sini) birazdan bankadan hesap dökümü aldıktan sonra vize ücreti için çekecek olmamdı. Bankadan dökümü alıp sonrasında vize ücretini TL olarak hesaptan çektim. Yürüme 15 dakika olan konsolosluğa doğru ilk adımlarımı atmaya başlarken en kötüyü bile kabullenmişlik noktasına ulaştığımı hissettim. Artık vize alamamayı kabullendiğim için mülakata sadece aradan çıkarılması gereken birkaç dakikalık bir iş gözüyle bakmaya başlamıştım. Samimi olarak söylüyorum, konsolosluğa yaklaşırken önceden hissettiğim endişenin yerini umursamazlık, heyecanın yerini de rahatlık almıştı; sıfır endişe, sıfır panik, sıfır sıkıntı... Son düzlüğe girerken saatler 14:20'yi gösteriyordu. Kapıya geldiğimde gruptan tanıdıklar vardı ama herkes birbirini ilk kez canlı gördüğü için yeniden tanışıyorlardı. Herkes heyecanlı, endişeli, evraklarını kontrol ediyordu. Vize ücretini ödeyeceği Dolar'ın üzerinde mühür olduğunu fark edip bunun sorun olmaması için tekrar para değiştiren arkadaşlarla ayaküstü sohbete başlamıştık. Dışarıda bekleyen yakınlar, içeriye "bol şanslar"la uğurladığımız arkadaşlar, yavaştan süzülmeye başlayan yağmur taneleri... Saat 14:45 olmuştu ama görevli bir türlü çağırmıyordu. Aklımdan, acaba bunlar beni direkt eledi mi diye de geçirmeden edememiştim 🙂 Derken, kapı girişine çağrıldım, hemen peşimde sohbet ettiğimiz arkadaşlar. Covid-19 formunu doldurduktan sonra çok beklemeden içeriye davet edildik. Sanki tıkalı musluğun giderinden suyu engelleyen çöpün kaldırılması gibi her şey hızlanmıştı. Saat hariç ne varsa çıkarıp X-Ray’den geçtik, ötünce kemeri de çıkardık. Bundan sonrası pasaport kontrolü, evraklar vs. derken kendimi hemen mülakat salonunda buldum. Tanıdık gelmişti; buradan hiç eli boş dönmemiştim geçmişte. İstanbul’da birkaç kez hezimete uğrasam da, burası hep uğurlu gelmişti. Plastik bir el çantamın içinde o kadar çok evrak vardı ki, evrakları alan görevliyi bekletmekten az kaldı reddi yiyecektim. Sabah çektirdiğim fotoğraf hoşuma gitmediği için onun yerine görevliye 3 yıl önce pasaport için çektirdiğim fotoğrafları göstererek "bunlar uygun mu" diye sordum. O da "fark etmez, senin fotoğrafın olsun yeter" dedi. Vize ücretini öderken, TL olarak benim yaptığım hesap tutmadığı için görevli para üstünü veremiyordu. Ben de birlikte içeri girdiğimiz arkadaşları işaret ederek "bunu onlardan bozdurabilir miyim" dedim, "tabi ki" dedi ve arkadaşlar da sağ olsunlar parayı tam da istediğim şekilde bozabildiler. Burayı böyle geçtikten sonra, mülakat salonunda mülakat penceresini beklemeye başladım. O pencereyi şu anda gruptan tanıdığım bir arkadaşım işgal ediyordu. Arkaya doğru dönünce kafa işaretiyle "noldu" diye sorunca, o da eliyle "tamamdır" işareti yapıp gülümsüyorduk. Bir anda sıra numarası değişti ve yüzündeki maskesinde "Chelsea" yazan görevli mülakat penceresinden bana elle "gel" işareti yapıyordu. O "merhaba" derken ben "hi" demiş bulundum ve mülakat İngilizce olarak başlamıştı bile, zaten Türkçe bilmediğini ise sonradan öğrenecektim. Evraklar, şunlar bunlar istendi, içi neredeyse boş olan banka dökümünü verirken içim cız ediyordu. Konuşmaya başlamadan gözleriyle evrakları tarayıp bilgisayar ekranına bir şeyler yazıyordu. Bilgisayar bana çapraz durduğu için görebiliyordum ekranı ama okuyamıyordum. Kısa kısa yazılar, karşı taraftan da aynı şekilde geliyordu. Bana dönerek "New York'ta arkadaşınız var mı" diye sordu, "yok" dedim. DS-260'ta verdiğim adres Brooklyn/New York'tu. Sonra, "verdiğim bilgiler 1 buçuk yıl öncesine ait, süreçteki belirsizlik yüzünden New York'a gitmeyi düşünmüyorum artık, Virginia'dan ehliyet ve SSN'imi yenileyeceğim, sonrasına o zaman karar vereceğim, başka bir yere gidebilirim ya da orda kalabilirim" dedim. Hemen devam ederek "bir konuya değinmek istiyorum" diyerek, anormal gelişen bu süreç içinde 10 gün sonrasına mülakat verilip bir de bu süre 5 güne düşünce apar topar hazırlıksız gelmek zorunda kaldığımı, maddi olarak gösterilmesi gereken miktarın planlarımı gerçekleştiremediğim için sağlayamadığımı, paraya çevrilebilecek şeylerim olsa da buna vakit kalmadığını ve vize alınmasının garanti olmadığı için zaten bunu yapmamızı KCC'nin de istemediğini söyleyince elinde tutmakta olduğu bir kalemle adli sicil kaydımı göstererek "bizim için önemli olan bu, Amerika'ya girişinize daha çok süre var, o sürede bunu halledersiniz zaten" dedi, üstünde bile durmadı. Devam etti, "bunun (arşiv kayıtlı adli sicil kaydının) İngilizce olanı yok mu yanınızda" diye sordu. Ben de talimatlarda İngilizce olmasının gerekli olmadığını (yanlış bilgi, zaten İngilizce olanı da alınabiliyormuş e-devletten, biliyordum ama atlamışım bu detayı) söyleyince "okay, no problem, one second" diyerek yerinden kalktı ve arkadan sarışın bir ablaya gösterdi belgeyi. O da parmağı ile kâğıdın bir yerini işaret etti, bizimki de orayı yuvarlak içine aldı; "arşiv kaydı yoktur." Sonra tekrar oturdu, bana "ne iş yapıyorsun?" dedi. "Bir dış ticaret şirketim var fakat şu an pandemi nedeniyle iş yapamıyorum" dedim. "Ne ile ilgili bu şirket" diye sorunca faaliyet konularını sıraladım; "Turizm ve Seyahat, Sağlık Hizmetleri, Tekstil, Gıda, Tarım, Hayvancılık ve İnşaat Malzemeleri, yalnız en çok sağlık turizmiyle ilgili çalışıyorum, estetik ameliyatlar, saç ekimi, burun, diş vs." diye devam ederken gözlerini açarak "Ankara'da bildiğin çok iyi bir yer var mı saç ekimi için" diye sordu. "hayır" dedim, "bizim mekan İstanbul, İstanbul'a gelirseniz yardımcı olurum" dedim, "telefon ya da e-mail adresinizi verirseniz iletişim kuralım" dedim, o da "maalesef bunu yapamıyoruz" dedi. "O zaman not alın" dedim ve iyi bir doktorun ismini ve adresini yazdırdım. Devam ettim, "bu doktor son teknikle çalışıyor, işte FUE yönteminin en son tekniğini yapıyor, şöyle iyi böyle mükemmel" diye devam ederken, saçını göstermeye başladı, tepesinin ve yanlarının açılmaya başladığını söyledi. Ben de "şu an gayet iyi görünüyor, bir sorun yok gibi duruyor" falan fıstık... O daha başka şeyler eklemeye devam ederken dayanamayıp araya girdim ve "şu an en merak ettiğim şey vize alıp almadığım, vizem onaylandı mı acaba" diye sorunca, "özür dilerim söylemeyi unuttum bu arada, vizeniz onaylandı, tebrikler" dedi. O anda adeta suya dalınca birden bütün seslerin kesilmesi gibi bir sessizlik hissettim. 2020'nin bütün belirsizliklerine rağmen, Trump'ın yasaklarına, Koronavirüse'e, bütün aksaklıklara, en çok da kendime rağmen nihayet vize alabilmiştim. O anda aniden bir heyecan ve stres bastı, nerdeyse terlemeye başlayacakken görevli bana sağ elimi kaldırtıp yemin ettirdi, neye yemin ettiğimi hatırlamıyorum. En sonunda "Amerika'da Green Card'ın geleceği adresi değiştirmek istiyorum" dedim, bana en sağ pencerenin sağ köşesinde bulunan pencereye gitmemi söyledi ve mülakatı bitirmiş olduk. O pencereden de adres değişikliği yaparak dışarıya doğru yöneldim. Çıkarken kapıdan benimle birlikte giren çift arkadaşlarım da yemin ediyordu. Herkes mutluydu, fire yoktu en azından şahit olduğum kadarıyla. Dışarı çıkınca, arkama dönmeye bile korkarak usul usul uzaklaştım olay yerinden; ya arkadan çağırıp "yanlışlıkla vize verdik" derlerse diye 🙂

• ⭐⭐⭐

@Adil-Uğur, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Dostlar merhaba,
    Eylül 2018 de Lotary ye şans belki bize de vurur diye başvurma ile başlayan sürecimiz, Mayıs 2019 da Lotary kazandı ibaresini öğrendiğimde ne olduğunu anlamadığım ve uzun sürecek bir heyecana başlayacağımı bilemezdim.
    Doğal olarak benim gibi bilmeyen herkes gibi green card nedir, ne yapılır, süreç nasıl ilerler diye araştırma yaparken 1 yıl önce green card ile gitmiş olan bir arkadaşımın tavsiyesi ile, yeşilkart forum a üye ol her şeyi oradan takip edersin demesi üzerine sürece dahil olmaya başladım.
    Ali Cihan bey in kurucusu olduğunu öğrendiğim Forum sayesinde süreç ile ilgili bilgiler oturmaya başlamıştı. Akabinde hızlı paylaşım için DV2020 talihlilerinin kurmuş olduğu Telegram grubuna da dahil oldum. Çok kısa zaman içinde grup üyelerinin organize olarak bir araya gelerek bilgi paylaşımları yapılmaya başlanıldı ve buradan ilerleyen süreçte çok güzel dostluklar çıktığını gördüm. Zaman içerisinde aynı toplantılar sık sık tekrarlatıldı. Mümkün olduğunca katılmaya çalıştım, kesinlikle tavsiye ederim.
    Yavaş yavaş taşlar yerine oturmaya başladı, DS260 formunu hem kemdim hem ailem adına eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmaya başladım. Form doldururken ilk karşılaştığım sorun Amerika da bir adres verilmesi zorunluluğu oldu (greencard ın teslim edileceği adres beyanı imiş, ama ilerleyen süreçte vize görüşmesinde veya Amerika ya ilk ayak bastığımız da bu adresi değiştirme imkânımızın var olduğunu öğrendim) ve kuzen im sayesinde DS260 formuna bir adres bilgisi girebildim.
    Case number ımın 12xxx olması sebebi le normal süreçte hemen doldurup göndermiş olsaydım tahmini olarak Şubat 2020 tarihinde gidebileceğimi daha önceki tecrübelerden öğrendiğim için geç göndermeye karar verdim. Herkes kendine göre plan yapabilir, benim olduğu gibi herkesin kendine göre planları vardır ve kişinin kendisine özeldir. İlerleyen süreçte de göreceğiniz forum da da özellikle belirtildiği gibi her şeyin tavsiye edilen zamanlarda yapılmasının önemini geç de olsa anladık maalesef 😞
    21/10/2019 tarihinde KCC tarafından evrak talep maili geldi ama ben daha DS260 formunu bile göndermemiştim, 4 gün sonra heyecanlanarak hakkımın yanacağını düşünerek geciktirmiş olduğum 25/10/2019 tarihinde DS260 formlarını tam ve eksiksiz olarak tamamlayarak gönderdim. (DS260 gönderimi yapıldıktan sonra size onay maili geliyor, bu mail U.S. DoS - CEAC Confirmation (2020EU12xxx) konu başlığı ile gelecek ve maildeki barkodlu sayfayı bir yere kaydedin)
    KCC den 11/02/2020 tarihinde normal süreçte olması gereken evrak talebi tekrar geldi.
    Evrak gönderimi yapmadan önce DS260 formunda düzeltme ve ekleme yapmak istediğimden aşağıdaki gibi maili [email protected] adresine her bireyin isim soy isim ve doğum tarihlerini yazarak gönderdim. (Please unlock my DS260 form as I would like to make some revisions for all family)
    Ds260 da gerekli düzenlemeleri yaparak gönderdim ve onay mailindeki barkodlu sayfayı tekrar dosyama kaydettim.(barcodlu sayfa mulakat ta ve unganlarda ki sağlık kontrolünde gerekli)
    24 Şubat 2019 tarihinde KCC nin benden talep etmiş olduğu evrakları (mail de talep edilen belgeler belirtilmiş vaziyette) kccdvdocuments adresine pdf olarak eşim ve oğlumun evraklarını da ekleyerek gönderdim.
    KCC den herhangi bir evrak onay maili gelmemesi üzerine 6 Nisan 2019 tarihinde 24 Şubat 2019 tarihinde göndermiş olduğum evrakları aynı adrese tekrar gönderdim.
    18 Mart 2020 tarihinde ilk önce Nisan mülakatına katılacak arkadaşlarımın mülakat tarihi Covid-19 yüzünden iptal edildi, daha sonrasında da 20 Mart 2020 tarihinde Amerika Dışışleri bakanlığı Covid-19 sebebiyle tüm dünyadaki konsolosluklarda rutin vize işlemlerine durdurdu, bu sebeple dv vize görüşmelerinede ara verilmiş oldu, bizde Covid-19 vakalarının azalmasını ve tekrardan konsoloslukların rutin vize işlemlerine başlamasını beklerken 21 Nisan gecesi başkan Trump ın Ts ile gece yarısı tüm göçmenliği durduracağı ile ilgili tweeti ile şok olduk , ve nihayetinde 23 Nisan 2020 tarihinde meşhur ilk executive order imzalandı, bu karara göre göçmenlerin Amerika ya girişi 60 gün boyunca, covid-19 sebebiyle Amerika da yaşanan işsizlik sebep gösterilerek engellendi, bizde bu sürenin bitmesini sabırla bekledik, bu aşamada sosyal medyada paylaşım yaparak ve bazı davaları da yakın takip ederek bu işin daha erken çözülmesini bekledik
    Henüz KCC den herhangi bir evrak onayı gelmemişti ama ben 11 Mayıs 2019 tarihinde aynı evrakları tekrar KCC ye gönderdim.
    2 Haziran 2019 tarihinde [email protected] adresinden Case Number ımın ve ismimin yazılı olduğu Congratulations! Başlıklı evrak onayı mailini de nihayet almış oldum 
    Fakat Amerikan hükümetinin 60 günlük durdurma kararı süresi dolduğunda tekrar yeni bir karar alınarak 31 Aralık 2020 tarihine kadar tekrar dv vize işlemlerini durdurma kararı alındı 
    Bu süreçten sonra her şey bitti derken bazı arkadaşlarımızın araştırmacı kimlikleri sayesinde ve telegram grubunda oluşturulan sıkı bağlar sayesinde ve de grubu takip ederek Charles Kuck ın açmış olduğu davaya katıldım.
    Uzun bir süreç sonunda davalardan alınan olumlu sonuçlar sayesinde nihayet beklediğimiz mail 17 Eylül 2019 tarihinde konsolosluktan randevu maili aldım. Fakat konsolosluk bu esnada tüm randevu maili alan arkadaşlara 25 Eylül 2019 ve aynı saat olarak vermişti, hemen sağlık randevusu için unganlar dan aynı hafta içindeki 22 Eylül 2019 tarihine ve sabah 09:45 saatine randevu aldım. 1 gün sonra Konsolosluk randevu tarihini unganlardan almış olduğum tarihe çekince sıkıntı başladı. Aynı gün içinde sabah sağlık kontrolü öğlenden sonra da konsolosluk randevu olacağı için sağlık rapor sonuçlarının çıkması mümkün değildi. Telegram grubundaki arkadaşlarla sürekli bilgi alışverişi yaparak kendime 1 kişilik bir gün önce yani 21 Eylül Pazartesi tarihine unganlar randevusu aldım  gene arkadaşlarla yaptığımız bilgi alışverişleri sayesinde Pazar günü Ankara yolunu tuttuk. Konsolosluğa ve Unganlara yakınlığı sebebi ile arkadşaların da tavsiye ettiği Seven Deep Otel de konaklama yaptık.
    Konsolosluğun talep etmiş olduğu belgeler de benim asıl talihli olmamdan dolayı Lise diploması orjinalini ve kopyalarını hazırlamıştım ancak eski tarihli diplomalar edevlet sisteminde olmadığından dolayı kanıt olması anlamında işimi garantiye almak için mezun olduğum okulum ile irtibata geçerek okuldan mezun olduğuma dair bir yazıyı pdf olarak istedim ve aldım ( daha önce yaşanan tecrübelerde görüşmede edevlet çıktılarının istendiğini öğrendiğim için riske atmak istememiştim ve görüşmede de talep ettiler)
    Sağlık randevusu için unganlara kendim için aldığım tek kişilik randevu saatinden önce unganlara gittik. Unganlar ve Düzen Labıratuvarı aynı binada, Unganlar 4 ncü kat ve ilk oraya gidip elinizdeki barcodlu sayfalar ve pasaportları vererek kayıt yaptırıyorsunuz, fotoğraflarınızı kendileri çekiyorlar. Bu esnada eşim ve oğlum unda muayene olması için unganlar daki çok iyiliksever asistanlar Merve ve Filiz hanımlara durum anlatarak rica ettim ve eşim ve oğlum da benimle beraber kayıt oldular. Daha sonra 3 ncü kattaki Düzen Laboratuvarına giderek bankoya uğradık bizleri sıraya aldılar ve sıramız gelince sırası ile gerekli idrar, kan alımı ve akciğer röntgeni çekimleri yapıldı. Düzen laboratuvarına 3 kişi için 353$ (kur 7,53) 2655₺ kredi kartından verdim. Yaklaşık 3 saat sonra gelmemizi istediler ve çıktık. Saat 13:00 civarı 4 ncü kattaki unganlara tekrar gedik ve sıramız geldiğinde bayan Ungan bizleri muayene etti  önce muayene odaına giriyorsunuz, sadece külot kalacak şekilde sounmanızı istiyorlar ve size ameliyat elbisesi veriyorlar ve onu giymenizi istiyorlar. Bekliyorsunuz doctor ungan geliyor başlıyor size sorular sormaya intihar etmeyi düşündün mü, başkasına zarar vermek istedin mi, daha önce ameliyat geçirdin mi, kullandığın ilaç var mı…… o kadar çok soru sorduki bir çoğunu anlamadım hepsine hayır hayır diyerek aynı zamanda sorgu esnasında sol kol ve sağ kola aşıları vuruyordu. Bana ve eşime 3 er adet,17 yaşındaki oğlumuza 5 adet iğne yaptılar. Şahsi düşüncem sanki ilk mülakat unganlarda gerçekleşiyor ve onlardan çıkacak olan sağlık sonuçları ve unganların verdikleri bilgiler vizemizin onaylanması için ilk eatp oluyor gibi geldi bana. Sakın kullandığınız ilaçları ve eğer bir hastalığınız var ise raporunuzu götürmeyi unutmayın (tercüme götürmedik, istemediler)
    Asistanların tamam demesi üzerine ödeme olarak da kendilerine 3100+1890+1890₺ ödemeyi kredi kartından ₺ olarak yaptım. Ertesi gün öğlende sonuçları almamız için tekrar gelmemizi söylediler.
    Salı günü öğlende unganlara uğrayarak sağlık rapolarını teslim aldım. Burada tarafımıza teslim edilen zarf ve aşı bilgileri ile birlikte mühürlü cd verildi. Yanılmıyorsam cd meşhur ssarı zarf ile birlikte amerikaya girerken lazım olacak. Ama aşı bilgilerini sakın kaybetmeyin ve pdf olarak bilgisayarınıza kaydeidin, özellikle de çocuklarınız için okul kayıtlarında gerekecek!!
    Aynı gün saat 15:15 te olan randevumuz için yemek işini de hallettikte sonra otelden yürüyerek 7 dk da konsololsluğun önüne ulaştık, güvenliğe uğradık ve 15:00 de gelmemizi söylediler. Hemen karşıdaki kebap restaurantın da rahatlamak için çay içtik, yanımızda olan sigara çakmak çukulata yı restaurant garsonundan rica ettik ve emanate verdik  şirin garson amca vizeyi almadan gelirseniz emanetlşeri iade etmem diyerek bizi yolcu etti.
    Saat 15:00 de konsollosluğun kapı önüne geldik, güvenlik karşıladı bizi, konsoslosluğun bir gün önce bize mail olarak atmış olduğu covit 19 formunu dolduarak geri mail atmıştık ve dokuman olarak da her birey için print almıştık ama girişte printlere gerek olmadığını söylerek bize ayrı ayrı form vererek doldurmamızı ve imza atmamızı söylediler ve doldurduk. Herşeye hayır demeniz yeterli. Bu essnada güvenlik evraklarımızın olduğu naylon poşeti sadece evraklarımız bizde kalacak şekilde boşaltarak çöpe atmamızı söyledi. Elimizde bir sürü evrak ve düşüp kaybolmaması için 3 kişi ve 6 göz hepimiz dosyalardan gözümüzü ayırdedemedik  elimize ve evraklara küçük bşir bant ile sürme işlemş de yaptılar. Içeri alındık xray cihazından geçirildik, tüm elektronik aletlerin hatta akıllı satin bile girmesi yasak dikkat edin. Biz her şeyi otele bırakmıştık sorun yaşamadık. (sigara da yasak )
    Bizi forum da da bahsedilen meşhur görüşme odasına davet ettiler. Kapıdan girdik yaklaşık 70 metrekare lik corona dan dolayı azaltılmış sandalyelerin olduğu geniş bir alana girdik, Türk bir genç beyefendi bizi karşıladı sıra numarası verdi ama koskoca yerde sadece biz vardık  çağırılacağımız belirterek oturmamızı belirtti. Yaklaşık 10 dk sonra heyacandan bacaklarımızın titrediğini hissettiğimiz anda kendimizi teselli etmeye çalışırken aynı 70 metrekare odanın bir yanını boydan boya kaplayan kalın camları ve görüşme pencereleri olan kısımdaki bir bölümden çağırdılar, İran lı olduğunu düşündüğüm genç Türkçe si az olan bir bey evraklarımızı sırası ile istedi, ayrı ayrı dosyalar halinde olan evraklarımızı (mailde bizden ne talep ettiler ise hepsi tamam dı) aynı zaman da tüm bu evrakların ayrıca yedek olarak da dosyasını oluşturmuştum. İyiki de öyle yapmışım, eşime ait belgeleri isterken vermiş olmama rağmen evlilik cüzdanının kopyasını tekrar istedi, verdiğimi söyledim ama evrak kalabalıklığından dolayı bulamadı yedek dosyamdan çıkarıp verdim. Mali dökümleri 3 ayrı bankadan 2 adet ₺ 1 adet $ hesabına ait 6 aylık dökümlerini verdim. Çok doküman vardı hiç eksiltmeden verdim, bu kadar yeter hepsine gerek yok demesine rağmen zorla verdim. 2 adet de ev tapusu ve kopyalarını verdim. Daha sonra 3 kişi için 990$ tam para verdim fişini aldık ve oturup beklememezi söyledi.
    Heyecan tavan yapmıştı ve 5 dk sonra Hintli olduğunu düşündüğüm 30 lu yaşlarda saçı arkadan bağlanmış, chealse maskesi takmış olan bey çağırdı yanına gittik ingilizce olarak 5 dk beklememizi söyledi ve acaba bir aksilik mi var soruları ile gene oturduk. 5 dk sonra gene aynı Hintli bey davet etti ve 70 metrekare odada cam bankonun önünde kurbanlık Koyun gibi beklemeye geçtik. Ingilizce merhaba diyerek başladı ben hemen ingilizcemin az olduğunu Türkçe diyalog yapmak istedimi belirttim, Hintli bey de Türkçe bilmediğini söyledi yapacak bir şey yoktu  az olan ingilezceme güvenerek merak etmeyin ben size yardımcı olurum sizde bize yardımcı olun dedik ve ellerimizi kadırtarak yemin ettik. Evraklarımızın tam olduğunu her şeyin güzel olduğunu belirtti, benim bu esnada gözüme takılan ve devamlı burnundan düşen chealse maskesini kastederek takımının iyi bir takım olduğunu ama benim Liverpool u tuttuğumu belirttim, kısa bir şakalaşma seansı yaşadık , nereye gideceksiniz? NY Rochester, kim var orada? Kuzenim 6 aydır havaalanında bizi bekliyor , yasakların kalkmasını bizden daha çok merak ediyor, Ne iş yapıyorsun? Bir firmada teknik departman yöneticisiyim? Ne iş yapacaksın? Tabiki şu anda yaptığım ve anladığım işi yapacağım. Harika diyerek soruları tamamladı, akabinde özür dileyerek vizelerinizi onaylamıyorum  kısa bir durgunluk ve üzerimize dökülen kaynar sular  çünküüü sen chealse yi tutmuyorsun o yüzden onaylamıyorum  diyerek güldü ve bizde bir rahatlama, champiyone chealse sözünü mırıldandığımı hissettim  ama benim gerçek takımımın Galatasaray olduğunu söyledim ve harika dedikten sonra vizenizi tebrik ediyorum dedi ve kaşeleri bastı evlilik cüzdanını iade etti ve işimiz bitti biz ne olduğunu anlamadan aptal aptal boş gözlerle çıktık. Eşime ve oğluma hiç bir şey sormadı.
    Not: Vize yi sorunsuz alabilmek için, Dürüst olun, evraklarınız tam olsun, kendinize güvenin, siciliniz temiz olsun, sağlık raporlarında herhangi bir sorun çıkmasın gerisi tamamen prosedür.
    Dışarı çıkmıştık, kapının önünde birbirimize sarılarak çak yaptık ve içeri girmeden önce kapının önündeki restaurant a girerek yaşlı garson amca ile göz göze geldik ve ilk tebriği kendisinden alarak bize çay getirdiler. Kısa bir kendimizi dinlemeden sonra elimdeki birbirine girmiş karman çorman evrakları kontrol ettim acaba eksik bir şeyimiz varmı derken Tapularımızın orjianallerinin olmadığını gördüm ve konsolosluğa geri dönerek güvenliğe durumu anlattım, telefon trafiğinden sonra bana tapularımızın sarı zarf ile geleceğini belirtti ama ben o zarfı açamayacağımı amerika da açmamın benim işime yaramayacağını belirterek israrla istedim ve tekrar içerisi ile irtibata geçtiler kısa bir süre sonra orjinal Tapularım ve kopyaları ile birlikte iade ettiler, kopyaların kendilerinde kalmasını istedim ama gerek olmadığını belirttiler.
    Otele döndük sevincimizi Telegram grubumuz ile paylaştıktan sonra dönüş yoluna koyulduk. 2 gün boyunca CEAC sitesinden kontrolleri yaptım ama ekranda yazan AP ibaresi sinirlerimi bozmuştu ve nihayet issued yazını gördüm ve yaklaşık 10 saat sonra da PTT den kargo haberini aldık, nihayet pasaportlarımız da kargoya verilmişti.
    Ama bitti mi, bitmedi şimdi de 31 Aralık a kadar olan yasakların bir an önce bitirilip gitme planlarına hayırlısı ile başlamak niyetindeyiz.
    Allah Isteyen herkesin gönlüne göre versin, herkesin yolu ve bahtı açık olsun dostlar.
    Süreçte bilgilerini paylaşmaktan esirgemeyen, birbirine karşılıksız yardım eden tüm dostlara selam olsun. Avukatların bulunmasında ve irtibata geçen tüm dostların emeklerine sağlık.
    özellikle de @crazycells @ayvalik10 ve @Muhtaradana ya emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@dilara1424, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar mülakat deneyimimiz şöyle; bizim randevumuz 7.30 daydı biz 6.45 te ordaydık.Gittiğimizde sadece iranlı bir aile vardı onlar da turist vizesi için gelmişler.Konsolosluk girişine geldiğimizde yolun karşısında beklememizi söylediler.Sanırım 7.25 gibi bizi içeri aldılar hava çok soğuktu.İlk girişte Türk görevliler yardımcı oluyor,hepsi de gayet cana yakınlardı.X rayden geçtik ve hemen solda yine Türk görevlilerden sıra numarası aldık.Bizim sıra numarımız 1 di.İlk numaramız yandığında çok tatlı bir Türk görevli hanıma evrakları teslim ettik,biz çok heyecanladığımız için evrakları karman çorman ettik çünkü her şeyden fazla fazla götürmüştük.İkimizin pasaportlarının içine ayrı ayrı 2 foto,vukuatlı nufus,arşivli polis kaydı,eşimin diploma aslı ve fotopisi,hesap bilgileri,2 tane evlilik cuzdan fotokopisi ve aslı.Eşim bulgaristanda okuduğu için bulgaristan polis kaydının aslını istediler,askerlik belgesini geri verdiler.Sağlık raporlarımızı aldı.Ben yanımda eşimle ilişkimizi kanıtlar nitelikte bir sürü foto götürmüştüm hanımefendi onu gördü yeni mi evlendiniz dedi 8 ay oldu dedik,onları da verin dedi,eşim maaş bordlarımı da veriyim mi dedi olur dedi onları da aldı.Sonra geri oturduk,ikinci kez numaramız yandığında iki kişi için 660 usd ödeme yaptık.Sonra yaklaşık 10 dakika bekledik numaramız yandı .İşte en heyecanlı an o andı.Nasıl yürüdüm hatırlamıyorum bile.Genç ve yakışıklı siyahi beyle görüşme yaptık.Gittiğimiz an bize aşırı sıcak bir giriş yaptı ve çok sempatikti.Önce yemin ettik sonrasında asıl talihli eşim olduğu için eşimle direkt İngilizce konuşmaya başladılar sorular şu şekildeydi 1-en yüksek öğrenim dereceniz?(ikimiz için sordu) eşim ikimizin de üniversite mezunu olduğunu söyledi
    2-bachelor mu dedi? Evet dedik
    3- bu yıl mı evlendiniz dedi?
    4-bulgaristandan başka bir yerde yaşadın mı diye eşime sordu,sonra bana da sordu ben hayır dedim
    5-peki başka ülkede yaşadınız mı dedi hayır dedim
    6-Kaç senedir birbirinizi tanıyorsunuz dedi eşim 4 yıl diye cevap verdi
    7-çocuğunuz var mı dedi hayır dedik
    8-sonra eşime ne iş yapıyorsun ve nerede çalışıyorsun diye sordu o da elektonik mühendisi olduğunu ve çalıştığı Amerikan şirketinin ismini verdi.
    Bu sorular haricinde farklı bir soru sormadı.
    Sonra da vizemizi onayladığına dair tebrik etti.
    Aslında bahsettiğim görüşme süresi 3-4 dakikayı geçmez.Bunca emeğin ve sabrın sonunda onayımızı alabilmek gerçekten mutluluk verici.Hepinizin bunu ne kadar istediğinizi biliyorum umarım sizler için de her şey çok çok güzel geçer.

• ⭐⭐⭐

@Cemal-Kalın, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Yazıma başlamadan önce forumda bulunan herkese sonsuz teşekkür ederim. Gerçekten de çok güzel sohbetlerin ve bilgi paylaşımın olduğu bir ortam. Aynen aile ortamı gibi.
    Yaşadığım tüm süreci sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. KCC’den evrak talep maili gelmedi. Bunun üzerine 15.11.2019 tarihinde KCC’ye mail attım. Hızlıca dönüş yaptılar ve 18.11.2020 tarihinde evraklarımı gönderdim. Bu mail trafiğini benle aynı durumda olan arkadaşların da faydalanması için de forumda paylaştıktan sonra sağolsun @ayvalik10 konu hakkında sorun yaşayan birçok kişiyi bana yönlendirdi ve bu sayede birçok kişi ile tanışıp elimden geldiğince yardımcı olma fırsatı buldum.
    2. 2019 Aralık ayında yayınlanan Şubat bültenin numaram aktif oldu. Bulten yayınlandıktan sonra kızım dünyaya geldi. Hastaneden çıkar çıkmaz doğru nüfus müdürlüğüne gittik önce kimlik ve sonrasında pasaport için başvuru yaptık. Pasaport gelir gelmez KCC’ye durumu izah eden bir mail attım. Ve kızım içinde DS260 formu doldurmak istediğimi belirttim. Gelen cevapta numaram bültende yayınlandığı için DS260 formlarını artık kendilerinin açamadıklarını yetkinin Ankara konsolosluğunda olduğunu belirttiler. Bunun üzerine 2 kere konsolosluğa durum hakkında mail attım. (2 mailde aynı idi çünkü çok geç dönüş yapıldı. 1 hafta ara ile attım) 1. Maile dönüşte kızımın pasaportunun ilk sayfasını istediler ve eşim ve benim DS260 formlarını açtılar formlarımıza kızımızın bilgilerini ekledik. 2. Maile dönüşte ise nüfus kayıt örneğini istediler ve kızımız için DS260 formunu açacaklarını belirttiler ama açılmadı. Ek olarak mülakat tarihi için kızımızın da isminin olduğu mail geldi. Tekrardan mail attım fakat dönüş alamadım.
    3. 31.01.2020 tarihinde doktor kontrolüne gittik. Eşim ve bana Unganların alt katında bulunan laboratuvarda gerekli tahliller yapıldı. Laboratuvara kredi kartı ile 1403 tl ödeme yaptım. Unganlarda Eşim ve bana 4’er aşı ve kontrol yapıldı. Ufaklık içinde sadece kontrol yapıldı. Üçümüzün hesabı 270+270+100=640$ tuttu ve ödemeyi kredi kartı ile 3956 tl olarak yaptım. Ertesi gün saat 11 de sonuçları teslim aldım. Unganlar gittiğimizde çok kalabalık idi. Randevumuz 09:00 da olmasına rağmen 12:00 gibi çıkabildik.
    4. 07.02.2020 tarihinde gerekli evrakları hazırladık ve konsolosluğa gittik. Randevu 07:30 da idi biz 07:00 kapıda olduk. Kontrollerden geçtik ve içeriye girdik. Bize bir numara verildi. Numara her yandığında sırasıyla evraklarımızı verdik. Ödememizi yaptık. Ve beklenen an mülakatı için görüşmeye gittik. Mülakatta önce yeminimizi ettik, Nerede yaşayacaksınız?, Tanıdığınız var mı? Ne iş yapmayı düşünüyorsunuz? Sorularına Sırası ile Seattle, Yakın arkadaşlarımız orada yaşıyor, eşim ve bende kimya mezunuyum kimya sektöründe iş arayacağız cevaplarını verdik. Soruları ikimizde sordular. Mülakatı yapan genç siyahi arkadaş gülerek vizenizi onaylıyorum dedi ve şaşkın şaşkın konsolosluktan ayrıldık. Mülakatımızı Türkçe gerçekleştirdik.
    5. Ufaklığın DS 260 formu içinde: Sistemde olan bir hatadan dolayı açılmadığını belirttiler. Ufaklık için bizi tekrardan çağıracaklarını belirttiler. 5-6 gün süreceğini söylediler.
    6. Hesabımızda 185000 tl vardı. Dövize çevirmedim. Ve parayı hesabıma 04.02.2020 tarihinde yatırdım. Ayrıca arabamın ruhsatını ve kasko değer kağıdını verdim. Kasko değeri olarak da 94000 tl gözüküyordu.
      Umarım her birimiz çok güzel haberler alırız. Tekrardan herkese çok teşekkür ederim.
  • ⭐⭐⭐

@hope34, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese merhabalar, Kısaca mülakat deneyiminden bahsetmek isterim.

1. 6 martta sabah 7.30 için konsoloslukta randevumuz vardı. 7.10 geçe oradaydık. Eşim sıraya girdi. Biz arabayla bekledik. Buçuk gibi bende kızımla gittim. Eşim telefonu arabaya bırakmaya gitti.

2. Sonra görevli sıradan gelin dedi. Daha önceden okuduğum yorumlardaki gibi elimizde sadece evraklar ve pasaport vardı. Çanta vs olmayacak kesinlikle almıyorlar. Görevliye pasaportu verdim, kontrol etti. Sonra x-ray cihazına yönlendirdi. Oradan da geçtik.

3. İleride içerideki masadan numara alacaksınız dediler. Gittik pasaportları verdim numara aldım.

4. O arada eşim hemen parmak izini ne zaman alacaksınız dedi? Danışmadaki herkes güldü çok heyecanlısınız galiba diye, çünkü aldığımı notlar vardı. Unutursa geri çağırabiliyorlar diye. Bizde evde derimize çalışmıştık o yüzden direk sormuştu eşim 

5. Elimizin altında hazırladığımız postitte yazan notlar şöyle idi;
      Parmak izi vermeyi unutma..!
      Görevli hesap dökümü isterse onlarda kalacağını söylemeliyiz; yoksa yeniden talep edebilirler, Unutma.!
      Orijinal diplomalara baktıktan sonra fotokobileri onlarda kalacak, orjinalleri almayı Unutma..!

6. Sonra numaramız yandı. 6 numaralı gişeye gittik. En sevdiğim sayıydı. ( doğum tarihi, evlilik tarihi, vs derken yine bana şans getireceğine inanmıştım.) Çok güler yüzlü, sempatik, renkli gözlü bir bayan vardı. Kartvizitine baktım ama ismini göremedim. Hoşgeldiniz dedi. Türkçe konuştu. Eşimi ve kızımı gördü. Siz bekleme salonunda bekleyebilirsiniz isterseniz dedi. Asıl talihli bendim. Eşimde yok kalalım dedi. tebessüm etti. Tamam dedi.

7. Sonra tek tek benden belge istedi ben dosyadan çıkardım verdim.

8. Talep ettiği belgeler: Pasaportlar, adli sicil kaydı, vukuatlu nüfus örneği hem eşim hem kendim için hem kızım için ( güncel olarak verdim. Mülakata 3 gün kala çıkarmıştım. ), Evlilik cüzdanının aslını görmek istedi + kopyalarını istedi. Mail yoluyla gönderdiğim evraklarında çıktısını almıştım ancak istemedi. Diploma istedi, bende Lise + 2 tane üniversite diploması çıkarmıştım. Onları görünce en son olanı verebilirsiniz dedi. Orjinali ile kopyalarını verdim. 2’şer adet resim istedi her aile üyesi için. Hazırdı zaten 5x5 olarak. Sonra Unganlar sağlık raporu kapalı zarf halinde. Ve hesap dökümü istedi. 2 ayrı bankada hesap hareketi olduğu için onları hazırlamıştım zaten ( 6 aylık hesap dökümü + imza sirküleri şeffaf dosya halinde ) + Eşimin hesap dökümünü de çıkarmıştım hazırlıklıydım. Dedim ki eşiminde hesap dökümünü vermem gerekir mi? Siz hangi evrakları vermek isterseniz dedi. Bende buyrun eşiminde evrakını ekleyin dedim. Sağlık raporunu sordu. Eşimin kini Unganlar size mail yoluyla bildirecek dedim. İsimden kontrol etti ve tamam dedi.Sonra numaranız yanacak vezneye ödeme yapacaksınız dedi. Numaranızı takip edin dedi. Teşekkür ettik. Bekleme salonuna gittik.

9. Numaramız yandı. Ödemeyi yaptık. TL ya da usd seçenek olduğu gibi kredi kartı ile de ödeme yapabileceğimizi söyledi. Biz nakit olarak ödeme yaptık. Makbuz verdi.

10. 15-20 dk içinde numaramız yandı. 6 numaraydı  çok sevindim. Hoş geldiniz dedi. Türkçesi biraz zordu. Sağ elimizi kaldırdık doğru söyleyeceğimize dair söz verdik.

11. Sonra önce parmak izlerimizi aldı eşim ile benim. Kızım 14 yaştan küçük olduğu için almadılar.

12. Parmak izi kayıt işi bittikten sonra klasik sorular geldi. Nereye gideceksiniz? Tanıdığınız var mı? Ne iş yapmayı planlıyorsunuz? Kısa cevaplardan sonra Pc kayıt yaparken 1 2 dk bekledik.

13. Finalde, Bana döndü ve tebrikler dedi. Siz ve kızınızın vizesi onaylandı.

14. Eşiniz için 6-8- hafta sonra gelecek olan sağlık raporuna göre mail gelecek konsolosluktan ve sizden pasaportu isteyecekler dedi. Siz PTT ile pasaportu göndereceksiniz. Vize basılınca tekrar biz buradan göndereceğiz dedi.

15. Benle kızımın pasaportunu aldı, eşimin pasaportunu ve orijinal diplomayı geri verdi bana. Orada eşim soyutlanmış gibi o kadar ruhum sıkıldı ki nefes alamazsınız ya öyle bir şey hissettim  . Eşimi benden kızımdan ayırdılar gibi  tuhaf bir duyguydu. Vizemin onaylandığına sevinemedim tam anlamıyla.

16. İnşallah sağlıkla ilgili bir şeyin çıkmaması en büyük duamız, zaten buna bağlı olarak ta vize için pasaportu isteyecekleri maili 4 gözle hale bekliyor olacağız.

17. Cuma günü 7,30’da başlayan tüm bu mülakat süreci bittiğinde saat artık 08. 15 idi.

18. Pazartesi günü saat 15.00 civarında ABD büyük elçiliği tarafından pasaportunuz PTT verilmiştir diye telefona mesaj geldi. 17.00 gibi de tebrik maili geldi.

19. 10 mart Salı günü sabahta Hem kızım için hem benim için ayrıca PTT pasaportun verildiğine dair bilgi verildi. Muhtemelen Bugün Teslim edilecek. Sistemden baktığımda İstanbula kargo gelmiş.Yani 1-2 gün içinde pasaportlar teslim edilmiş oluyor.

20. Uzun olduysa kusura bakmayın. Aklımda olanları yazmak istedim. Ben bu formdan çok bilgi, destek aldım. Bu tecrübemden de faydalanan birileri olur belki.

21. Green card çıkan, çıkmayan, eksiklerin tamamlanması bekleyen herkesin hakkında hayırlısı olsun diyorum. Her şeyin gönlümüzce olması dileklerimle.

Sevgilerimle..

• ⭐⭐⭐

@azize33, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar kısaca mülakatımdan bahsedeyim randevum 3 Ocak saat 9:15 idi ben saat 8:30 da kapıdaydım kapı önü bayağı kalabalıktı dışarda herkesten öncelikle pasaport alınıp içeri veriliyor kontrol edilip geri veriliyor ilk güvenlik noktasında montunuzu çıkarıp x-ray den geçip içeri girdim girişte iki görevli var onlar pasaportu alıp arkasına bir kağıt yapıştırıp sıra numarası verdi saat 8:40 ta içeri girdim salonunu tam karşısına geçip sıra numaramı takip etmemi söyledi. Beklemeye başladım içeri çok kalabalıktı ilk numaram yandığında bayan görevli pasaport ve sıra numaramı aldı ardından 2 adet foto sağlık raporu adli sicil nüfus kayıt örneği diploma Aslı ve fotokopisi banka hesap dökümü hepsini verdim aldıktan sonra sağlık raporunun olduğu zarfı yırttı içindeki evrakların hepsini benden aldığı evraklarla birlikte başka zarfın içine koydu .ais kaydını sordu çıktıya bakıp geri verdi . Ds 260 taki adresi değiştirmek istediğimi söyledim adresin yazılı olduğu kağıdı verdim yeni adresi de PC ye yazdı o arada bana daha önce ABD de yaşayıp yaşamadığımı daha önce ABD dışında kalıp kalmadığımı evlenip evlenmediğimi sordu hepsine hayır dedim tamam dedi sıra numaranı takip ödeme yapmak için teşekkür ettim beklemeye başladım daha sonra tekrar yandı 330$ ödedim ve tekrar beklemeye başladım ve sıra numaram yandı Sarışın mavi gözlü tatlı bayana denk geldim direk Türkçe konuştu önce yemin ettim sonra nereye gideceksin kim var orda kuzenimin arkadaşı var dedim onlarla mı yaşayacaksın dedi hayır 2-3 gün onlarda kalacam ben gitmeden bana oda ve iş ayarlayacaklar dedim planın nedir dedi ne iş yapacaksın ilk önce restauranta çalışıp dil okuluna kayıt yaptırıp dili öğrendikten sonra kendi işimi yapacağım dedim sonra gülerek İngilizce biliyor Musun dedi bende yani işte falan bilmiyorum dedim sempatik bir şekilde ardından tebrikler vizeni onaylıyorum 5 gün içinde pasaportunuz gelecek dedi sonrası ağzım kulaklarımda çıktım biraz uzun anlattım ama mülakat 5 dk falan sürdü hepinize başarılar

• ⭐⭐⭐

@CanerM, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba herkese ;
    Bugün saat 08.00’deki randevu deneyimim şu şekilde gerçekleşti.
    Saat 07.40 gibi Büyükelçilik’e giriş yaptım , ilk önce evrakları teslim ettim , ardından 330$ ödemeyi yaptım , son olarak mülakatı sarışın hanımefendi ile gerçekleştirdim. Türkçe konuştuk. Ne iş yaptığımı , ABD’de tanıdığımın olup-olmadığını ve nerede yaşamak istediğimi sordu , Florida’da tanıdığım olduğunu , ama Texas/Houston’da yaşamak istediğimi dile getirdim. Sonra İngilizce biliyor musunuz diye sordu. Ben çok az bildiğimi , yanlış bir şey söylemekten çekindiğimi kendisine belirttim. Önemli değil birkaç soru soracağım dedi. İngilizce orada ne iş yapacağımı sordu. Ben Tarzanca , ilk başlarda İngilizce’ye hakim oluncaya kadar basit işlerde , ardından kendi işimde çalışmak istediğimi söyledim. Ayıp olmasın diye gayet güzel İngilizce konuşuyorsunuz dedi. Başka soru sormadı , ya da heyecandan hatırlayamıyorum. Ardından bilgisayara notlar almaya devam etti ve onaylandı dedi , teyit ettim onaylandı mı diye. Evet diye tekrar etti. 2-3 saniye umarsız sırıtışımdan sonra teşekkür edip , bankodan ayrıldım. Ayrıca tüm elçilik personeli , başta sarışın hanımefendi olmak üzere son derece nazik ve rahatlatıcı bir tavır sergiledi. O bankodan ayrılana kadar , kim ne derse desin , ne yazarsa yazsın heyecanınız dinmeyecektir ancak evraklarınızın tam olduğundan eminseniz , korkacak bir şey yok(muş) diyebilirim. İnşAllah tüm arkadaşlarımız problemsiz bir şekilde Green Card’ı alabilirler.

Not : Tek kişi 18k $ para gösterdim.

• Böyle bir platformu bizlere sunan , usanmadan sorularımızı cevaplayan Sn. @crazycells ve bir tek "yarın mülakatın var , kalk yerine yat" demediği kalan , yardımlarını esirgemeyen Sn. @Muhtaradana 'ya teşekkür ederim.
  • ⭐⭐⭐

@Burak-Erdoğan, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Öncelikle herkese selamlar
    Pasaportu alana kadar bekledim benim sürecimi sizlere su sekilde aktarabilirim:
    2 Mart gününe randevu tarihi verilmisti.Sağlık muayenemi 27Şubat gününe aldım Unganlar'daki işlemlerim şu şekilde oldu.
    -4.kata çıkıp kaydımızı yaptılar(pasaport ve interview maili ile)sonra fotografinizi cekip sisteme isleyip size bir kagit veriyolar sonra 3.kata inip 117.5dollar veya tl karsiligi ödeyip (kan tahlili,idrar tahlili,akciger grafisi,galiba bir parca daha vardi unuttum) 4.kata tekrardan cikiyorsunuz.Doktorla görüsmeden önce kilonuzu ve boyunuzu ölcüyorlar sonra doktor gelip tansiyonunuzu ölcüyor sorular soruyor sigara,alkol kullaniyormusun sıklıgı ne daha önce alkollu araba kullandın mı,ehliyetini alkol yüzünden kaptirdin mi,uyusturucu kullandın mı,ameliyat oldun mu,dogum leken varmi,birisini öldürmek istedin mi ,cinayet isledin mi,ilac kullaniyormusun,herhangi bagimliligin varmi gibi 50tane arka arkaya soru soruyor.Sonucunda gerekli asilari yapip 280dollar ücreti ödeyip cikiyorsunuz.Birgün sonra saat 4.00 gibi bu belgeleri alabiliyorsunuz,telas etmenize gerek yok bir problem oldugunda zaten size ve konsolosluga ulasiyolarmis.
    Airbnb'den oda tuttum günlük 75tl ve konsoloslugun bir arkasokaginda cok temiz bir yerde kaldım ev sahibi odtü mimarlik mezunu cok beyefendi birisiydi linki burada:

Interview görüsmem:
    "8'de idi 7:30 gibi kapiya gittim.Girişte pasaportunuza bakip görüsmenizi teyit edip içeriye giriyorsunuz üst araması ve xrayden sonra içeri girip yetkili size bir sıra numarası veriyor.Para yatırma ve belge teslim processlerini es geciyorum yeteri kadar bilgi oldugunu düsünüyorum o konu hakkında
    tek kişi için 21.000 dolar +600$abd kredi kartımı ve evimin webtapudan detaylarını sundum.Sağlıkla ilgili hiçbirşey sorulmadı fakat nolur nolmaz iki tane bana uygun police bulup dosyamda tuttum.Afro amerikali beyefendiyle yaptim mülakati cok sıcak kanlıydı.Mezun oldugum en yüksek dereceyi sordu,daha önce hiç çalıştın mı?, ve şuan çalışıyormusun diye sordu.Turizmci olduğum için 15yaşından beri aralıksız çalışıyorum fakat şuan herhangi biryerde çalışmıyorum dedim.Abd’de J1la 1 sene boston’da hotelde calistigimi belirttim nereye gidecegimi sordu florida diyince herhangi bir tanidigin var mi ne iş yapacaksın dedi.Cevaplar sonucu vizeniz onaylandı belirttiginiz ptt subesinr pasaportunuz gelecek dedi.Ne kadar kolay olduğunu anlatsamda insan heyecan yapabiliyor vize görüsmesinde.Umarım herkes sorunsuz birşekilde vizesini alabilir..."

• ⭐⭐⭐

@gengar, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar,

2 Mart'ta mülakatım oldu. Olumlu sonuçlandı.
    Konsolosluk içinde yapılan standart işlemler hakkında çokça bilgi olduğu için onlara değinmeyeceğim (yalnız ödemede bir sorun çıktı debit kart verdim bu olmaz dedi kredi kartı olur dedi, yurtdışında kullanmışlıgım var ama dedim, yine de olmaz dedi, bir kart yazdılar, dışarı çıkıp geri dönebilmem için, hemen halledip geri döndüm)
    Kendimle ilgili detaylar vereceğim.
    31 yaşındayım. İktisat mezunuyum. Ayrıca AÖF Dış Ticaret okudum.
    İngilizce biliyorum.
    Toplamda 6 yıllık iş tecrübem var; dış ticaret departmanlarında.
    Banka hesabımda 19 bin dolar v 3 bin tl gösterdim.
    İki hafta önce yüzde atmışını falan annemin hesabından havale aldım, kalanını diğer banka hesabımdan eft yaptım.
    Bunun öncesinde tl hesabım uzun zamandır eksi bakiyedeydi (esnek hesaptan dolayı). Sayfaların çoğunda eksili satırlar vardı.
    Bulunduğum yabancı ülkeler (hepsi turistik): UKRAYNA, Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya, Çekya, Hollanda, Almanya.
    Temmuz 2019'da işten ayrıldım. Aralıkta sigortalı bir işte çalıştım 1 ay için. ds260 ı revize etmedim bunun için.
    Sponsor, iş teklifi, sağlık sigortası bunlara girişmedim.
    Adli sicil kaydım sıfır.
    Colorado - Longmont'a gideceğim. Oradan bir Türk ile tanıştım, ev v iş konusunda rehberlik edecek bana.

Mülakatı ingilizce yaptık. Gelen sorular: bitirdiğiniz en yüksek eğitim dereceniz + hiç başka ülkede yaşadınız mı (sadece turistik dedim) + Çin'e seyahat ettiniz mi yakın zaman önce + şu an ne yapıyorsunuz, işiniz ne? ( dış ticaret uzmanıyım ama çalışmıyorum geçtiğimiz yazdan beri dedim, sadece Aralık ayında 3 hafta kadar çalıştım bir yerde bu arada ds 260 ı bunun için revize etmedim derken sözümü kesip "oh its okay no problem" dedi:) + nereye gidiyorsunuz? biri var mı orada dedi evet bir arkadaşım bana yardımcı olacak dedim ok dedi. Ve onaylandı:) Darısı herkesin başına!!

• ⭐⭐⭐

@drvagus, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhabalar. 06.03.2020 tarihinde gerçekleşen vize mülakat deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Biraz uzun olacak kusuruma bakmazsınız:)
    İstanbuldan iki kişi olarak mülakata katıldık. 2 çocuğumuz var ama onlar doğumla amerikan vatandaşı oldukları için sürece dahil değillerdi. Ben kbb doktoruyum, eşim üniversitede öğretim görevlisi. Talihli benim.
    Sağlık raporunu almak için 04.03.2020 tarihinde Unganlardaydık. Sağlık raporu süreci forumdan @Manwe6265 anlattığının aynısı şeklinde geçti. ( Hatta asansörün yeri, unganların odasının giriş yeri gibi detaylar içeren mülakat deneyimiydi ve çok faydalandım.). Sağlık muayenesi esnasında forumdan değerli @dras ve ailesiyle tanışdık. Hemen forumu takip edip etmediğimizi sorduk birbirimize ve sohbete giriştik 🙂 Sağlık muayenesini bitirdikten sonra Best Western Hotel 2000 otelinde konaklamak üzere otele geçtik. Ankaraya İstanbula kendi arabamızla gitmiştik, otelin otoparkı yoktu, ancak vale vardı ve otelin önündeki sokağa aracı park ettiler. Araçla gelecek kişiler için tercih edilebilir. Otel gece kulüplerinin olduğu sokakta olduğu için gece gürültü oluyor, biz sokağa daha uzak olan odalardan istedik ve yardımcı oldular. Otel oda+ kahvaltı konseptli ve kahvaltısı güzeldi. Çalışanlar yardımseverlerdi. Özetle maliyet/yaralılık, elçilik+ unganlara yakınlığı bakımından otel tercih edilebilir oteldi. Ertesi gün saat 16:00dan sonda sağlık raporunu aldık. Sonrasında @dras ve ailesiyle buluşup mülakat öncesi değerlendirme yaptık. 06 martta 9:15 teki randevumuz için 8:45te otelden çıktık ve yürüyerek 08:55’te elçiliğe ulaştık. Orta uzunlukta kuyruk vardı, güvenliğe randevu saatimizi söyleyince bizi sıranın önüne aldı ve giriş yaptık. Kemer, saat, küpe,telefon vb şeyleri otelde bırakmıştık. Yanımızda sadece çok gözlü evrak dosyası ve cüzdanımız vardı. Güvenlikten sonra içeri girip pasaportlarımızı verip randevu saatimizi söyledik ve bize sıra numarası verdiler. Sonra sırasıyla numaramız yanınca sırasıyla evrak teslim, para ödeme noktasına gittik. Her iki çalışanda türk idi ve oldukça güleryüzlülerdi. Oturup beklerken meşhur sarışın hanımla gerçekleştirilen mülakatları izledik. Genellikle gülen, mutlu yüzlerle ayrılan insanlar gördükçe bizde umutlandık. Bizden önce @dras ve ailesi mülakatını vizeleri onaylanarak bitirdi. Hep beraber sevindik. @dras mülakata başlamadan, cam bölmenin arkasında duran iade edilecek evrakların içerisinde pasaportun olmadığını görünce vizenin onaylandığını tahmin ederek rahatladım ve mülakat rahat geçti dedi. Bu sürecin en iyi kazanımlarından biride bu güzel aileyle tanışmak oldu. Onlar gittikten sonra zaman görece yavaş akmaya devam etti:) Vee sıra numaramız yanınca heyecanla mülakat gişesine yöneldik. Sarışın hanım gülümsemeyle karşıladı ve ben ingilizce selam verdiğimden olsa gerek mülakat ingilizce başladı. Cam arkasında duran geri verilecek evraklara bakıp pasaportu görmeyince ben de rahatladım:).
    C: Doktor olarak çalışıyor musunuz? Hangi hastane de?
    B: Evet. Özel bir hastanede
    C: Amerikada ne iş yapacaksınız?
    B: Doktorluk
    C: Amerikadaki doktorluk denklik sınavlarına(usmle) girdiniz mi hiç?
    B: Hayır daha hiçbirine girmedim, ancak talihli olduğumu öğrendiğimden beri hazırlanıyorum.
    C:Nereye gideceksiniz? Neden?
    B: Texas Houston, arkadaşım orda
    Ondan sonrasında eşime ne iş yaptığını sordu. Ben eşimin ingilizce bilmediğini söylerekek türkçe devam edebilir miyiz dedim. Gülerek aa tabi dedi. Eşim işini söyledi ve gidince de aynı işi yapmak istediğini söyledi. İngilizce öğrenecek misiniz diye sorunca aslında anladığını ama konuşmakta zorlandığını söyledi. Sarışın hanım gülerek benim türkçem gibi dedi ve gülüştük. Bütün bu soruları sorarken bir yandan da bizim söylediklerimizi bilgisayara not alıyordu. Vee sonunda o sihirli cümleyi söyleyiverdi: Vizeniz onaylandı. Arada cam olmasa sevinçten sarılabilirdim:)) Çok teşekkür ederek ayrıldık. Bütün mülakat süreci 1-2 dk kadar sürdü.
    Bu kadar uzun yazının özetini şöyle yapmak isterim
    1.yeşilkart form aracılığıyla bu süreci yaşamak beni her aşamada rahatlattı. Sağlık muayenesi ve mülakat öncesi teorik bilgi bakımından, muayene ve mülakat esnasında ise tanıdık kişilerle birlikte olmak stresi azaltması bakımından çok faydalı oldu. Mülakat sonrasında ise uzun sürmesini temenni ettiğimiz dostlukların başlamasına vesile oldu:)
    2. Benim iki çocuk amerikada doğduğu için vatandaşlardı ve bunun mülakata olumlu/olumsuz yansıması konusunda endişeliydim. Hiçbir şey sorulmadı ve olumsuz bir yansımasını görmedim.
    3. Hesapta 30k Euro, 31,5k Dolar, 53k Tl para gösterdim. Büyük kısmını mülakattan 2 ay önce yatırdım. 5500Dolar ve 15000 tl mülakattan 2 gün önce yatırdım, sorun olmadı. Mülakata katılan iki kişiydik ama ailemiz 4 kişi. Ama onlar bizi kaç kişi saydılar bilmiyorum:)
    Bütün bu süreçte bize yardımcı olan @crazycells , @Muhtaradana , @bezdarniy olmak üzere tüm arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@dirilo, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese merhaba,

Bugün 09.45’teki randevumuz için 09.10’da konsolosluk önündeydik. Eşimle benim isimlerimizi aldıktan sonra 20 dk sonra gelmemizi söylediler. Tam 09.30’da tekrar oradaydık. Görevli anım önce pasaportlarımızı istedi ve maskelerimizi indirterek yüz kontrolü yaptı, şeffaf kağıdı ellerimize sürdü.. Sonra girişte yer alan covid formunu doldurmamızı istedi. İki kişi tek sayfa olarak isim ve imza ile formu doldurduk. Akabinde güvenlik kontrolünden geçtik. Unganlardan aldığım CD’ler de hazırladığım dosyada olduğundan ötürü metal dedektörde öttüler. Orada bırakıp çıkarken alabileceğimizi söylediler ve üzerinde numara yazan bir kart verdiler. Sonrasında görevli beyefendi bizi ana binaya aldı.

Önce pasaportların arkasına etiket yapıştırdı sonra sıra numaramızı verip oturma alanında beklememizi söyledi. Sırada sadece bir kişi vardı. Işığımız yandı ve ilk olarak evrak teslim bankosuna gittik. Buradaki hanımefendi maille gelen “Mülakat günü getirilecekler” kısmındaki sıraya göre belgeleri istedi. Lotoyu kim kazandı diye sordu. Diploma orijinal ve kopyasını aldı. Mezuniyet belgesini de çıkarmıştım, ancak gerek yok dedi. Nüfus kayıt örnekleri ve adli sicil kaydı evraklarını KCC’ye gönderildiği şekli ile istedi. Evlilik cüzdanını ve fotokopilerini aldı. Kaç yıldır evlisiniz, nerede oturuyorsunuz dedi. Maddi durum gösteren belgeleri talep etti. Hesap dökümü (25K dolar), ev tapu fotokopisi ve evin arsa değerini gösteren e-devletten aldığım belgeyi teslim ettim. Ek olarak sponsor formu I-134 ve sponsorun gelirini belgeleyen evrakları da teslim ettim. PTT kaydını yapmış mıydınız diye sordu. “Evet” deyip çıktısını uzatırken vermenize gerek yok yaptıysanız dedi. Bu arada Amerika’daki adres bilgisinin fotokopisini de çıkarmıştım ama forumda yazdıysanız gerek yok dedi. Kontrol etti, yazılı olduğunu görünce almadı. Evrakların tamamını aldıktan sonra tekrar içeri geçip ödeme için beklememizi söyledi.

En uzun bekleyiş bu kısımda oldu. 10dk kadar bekledikten sonra numaramız yandı ve ödeme için bankoya gittik. Buradaki Amerikalı beyefendi Türkçe olarak konuştu. Kazanaın kim olduğunu sordu. Sonrasında 2 kişi olarak 660 dolar ödeyip tekrardan beklemeye koyulduk. 5 dk bekledikten sonr ilk bankodaki esmer, gözlüklü Hint asıllı beyefendi bizi mülakata çağırdı. Selamlaşıp, hal hatır sordu. Kazananın kim olduğunu sordu sonra yemin ettirdi. Bunların tamamını İngilizce olarak gerçekleştirdik, ancak sonrasında bize İngilizce mi devam edelim diye sordu. 😊 Biz de evt dedik. Burada ne iş yapıyorsunuz diye önce bana sordu sonra da eşime sordu. Amerika’da nereye gideceksiniz dedi. Los Angeles dedim. Neden oraı dedi. Yakın bir arkadaşım var ondan dedim. Orada ne yapmayı düşünüyorsunuz dedi. Ben ürün müdürü olduğum ve tecrübeli olduğum için benzer bir işte çalışmak istediğimi söyledim. Eşime de orada ne yapacaksınız diye sordu aynı şekilde. Türkiye deki yıllık kazancımızın toplamının ne kadar olduğunu sordu. Sonra gülerek gergin misiniz? Lütfen rahat olun her şey yolunda gidiyor dedi. Ben de sürecin oldukça yorucu geçtiğini, ilk mülakatımızın ertelendiğini ve yıpratıcı olduğunu söyledim. O da Kovid yüzünden maalesef bu sene böyle oldu diye karşılık verdi gülerek. Ortamı rahatlatmak için eşime benim hangi özelliğimi sevmediğini sordu. Eşim heyecandan cevap veremeyince ben biraz inatçıyımdır, o yönümü sevmez diye cevapladım. O da gülmeye başladı. 😊 Sonra peki sen onun hangi özelliklerini seviyorsun dedi, ben de heşeyini deyince unutma bak yemin ettin doğruyu söylemek zorundasın dedi. 😊 Akabinde hesabımızda ne kadar olduğunu ve hangi yıl evlendiğimizi sordu. Tüm cevapları bilgisayara işledi. Genel olarak iyi gittiğini anlamıştık ve sonunda artık gönül rahatlığıyla Amerika’ya gidebilirsiniz vizenizi onayladım ancak pasaportlarınızı en fazla 5 gün kadar bekleyeceksiniz dedi. Biz de teşekkürlerimizi ilettik ve yeni hayatımıza adım atacağımız ilk adımın sevinciyle konsolosluk binasından ayrıldık.

Lotonun çıkmasıyla başlayan yaklaşık 1,5 yılın sonunda vizeyi almak oldukça mutlu etti bizi. Bu süreçte fazlasıyla yorulduk. Ancak özellikle , sayın @crazycells ve @Muhtaradana herkesten çok daha fazla yoruldu. Öncelikle onlar olmak üzere bu forumda emeği geçen ,birbirine destek olan siz değerli insanlara çok teşekkür ederim. Arkada sabırla ve umutla bekleyen herkesin de vizesini almasını canı gönülden diliyorum. Umarım herkes istediğine kavuşur.

• ⭐⭐⭐

@unborn, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Dr Muayene ve Rapor 5 Şubat 09:00

Pasajın içinden sağdaki asansörle 4.kata çıkıyorsunuz
    Saat 9:00 olduğunda bekleme salonuna alıyorlar
    Randevu saati sırasına göre isimle sesleniyorlar
    Pasaport ve case no olan çıktıyı ve varsa aşı kayıtlarını alıyorlar (bizde sadece çocuğun vardı, onları aldı)
    Tek tek fotolarımızı çekip (desktop bir cam ile) imza aldılar
    Kan idrar ve röntgen için pasaport ve verdikleri bir çıktı ile bir alt kata (Düzen Lab’a) yönlendirdiler
    Alt kat düzen labda belgeleri verdik ve ismen çağrılmayı bekledik
    Önce kan, sonra idrar örnekleri verildi
    Yukarıdan aldığımız kağıt onlardaydı, her bir işlem için imza aldılar (kan, idrar)
    Bekleme salonuna geçtik, röntgen için çağrılmayı bekledik.
    Röntgen de çekildikten sonra tekrar 4.kata muayene için beklemeye çıktık.
    Muayene için tek tek çağırıldık.
    Hepimize 3’er aşı yapıldı.
    En son ödemeleri yaptık ve ayrıldık.
    Ertesi gün 16:00 da raporu alabileceğimizi ilettiler.

Toplam ödediğimiz: 820 dolar + 1400 TL = 6317 TL

Konsolosluk randevu 7 Şubat 08:00

07:40 civarı konsolosluk girişine geldik
    Önümüzde bir çift vardı
    Kapıdaki güvenlik çift, aile vb. şekilde grup olarak çağırıp, pasaportlarımızı alıyor ve ilk kontrolü kapıdan girmeden yapıyor
    Arkasından bir x-ray olan ara alana geçmeden önce tekrar bir kuyruğa alıyorlar
    Pasaportlar bu arada başka bri görevli tarafından içeri götürülüyor
    X-ray için teker teker içeri alıp cepleri boşalttırıyorlar. Kemer metal eşya vs çıkarılıyor.
    Kontrolden sonra bekleme salonuna geçiliyor.
    Salona girmeden soldaki bankodan sıra numaramızı veriyorlar ve geçip oturuyoruz
    Numara yanınca ilk olarak ilgili bankoda evrakları istedikleri sırayla teslim ediyoruz
    KCC’ye gönderdiğiniz şeklinde özellikle vurguluyor her defasında
    Onları tamamladıktan sonra tekrar oturmamızı, aynı sıra no ile önce ödeme için numaranın yanacağını, akabinde görüşme ve parmak izi için tekrar numanın yanacağını söylüyorlar
    Bizim vezneden önce görüşme için numaramız yandı, ben ödeme yapmaya gidiyoruz heralde diye kalktım ama bir baktım sarışın ablamız tüm güzelliğiyle karşımızda duruyor 
    Önce sağ ellerimiz kaldıtıp, okuduğu Türkçe yemini onaylamamızı istedi
    Akabinde nereye gideceğimizi sordu, formda belirttiğimiz adreste (Houston) arkadaşımızın olduğunu ve ilk başta orada kalacağımızı ilettik
    Sonrasında ingilizce biliyor musunuz dedi, evet dedik ve sonrasını o şekilde devam etti
    Ne iş yapıyorsunuz, mesleğiniz ne gibi soruları ikimize de ayrı ayrı sordu
    Hesaplar ya da maddi birikime dair bir soru sormadı
    Her soruda bilgisayara notlar aldı ve arkasından tebrik edip onaylandığını belirtti
    Ben de ödeme için henüz çağırılmadık dedim, aa öyle mi dedi, hemen yandaki vezneye yönlendirdi
    Ödememizi yaptık ve tekrar görüşme bankosuna geçtik
    Teşekkür ettik, iyi günler dedik ve ayrıldık
    Darısı tüm bekleyenlerin başına

• ⭐⭐⭐

@gülden, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba Değerli Arkadaşlar,

Bugün görüşmemiz vardı. Vize onayımızı aldık hayırlısıyla. Darısı başınıza. Zaten elçilik giriş ve sıra prosedürleri kısmını biliyorsunuz. Görüşmemizi siyahi bir beyle yaptık. Sorduğu sorular;

1-Nerede yaşayacaksınız. 2-Tanıdığınız var mı? 3-Yurt dışında yaşadınız mı? 4-Hangi mesleği yapıyorsunuz.

Tamamı bu kadar arkadaşlar. Onayınızı veriyorum dedi. Ne para konuşuldu, ne sigorta konuşuldu ne de yeni çıkan formdan bahseden oldu. Sorularınız olursa cevaplamaya çalışayım.

Selamlar,

• ⭐⭐⭐

@Ayvaz-Azizov, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Herkese Merhaba, 21 yaşındayım benim mülakatım Martın 6 oldu, öncelikle doktor muayenesini söyleyeyim 28 Şubat saat 10:30 doktor randevum vardı, doktor randevuma saat 08:30 gittim 3 katta kadın görevli bana 4 kata çıkmamı ve saat 9 açılacağını söyledi,biraz bekledim yarım saat sonra kapıyı açıp buyrun diyip içeri girebilirsiniz dediler, ben saat 9 girmiş oldum daha sonra benden Passaportumu ve Green Card kazandığımızı öğrendiğimiz sayfanın çıktısını istedi, eğer aşı kartlarınız varsa onlarıda istedi ama yoktu Ukraynada olduğu için getiremedim, buyrun oturun resmimi çekti sonra biraz bekleyin dediler, o sırada bir çift vardı telegramdan, eşi benim yanıma gelip Merhaba sizde mi Green Card talihlisiniz sordu telegram grubunda varmısınız dedi evet dedim bi 10-15 dakka sohbet ettik, daha sonra kadın sekreter muayene için çağırdı, kilo boy ölçtü daha sonra soyunmamı söyledi ve sadece iç çamaşırı kalacak şekilde mavi önlüğü giyip bekledim, hemen Doktor Handan hanım geldi güler yüzle hoşgeldin uzandım muayene etti, hızlıca çokça sorular sordu sigara, alkol, uyuşturucu kulanıyormusun, daha önce ameliyat oldun mu, ilaç kulanıyormusun, daha önce intihar girişiminde bulundu mu, bir çok soru sordu hepsine hayır dedim, hemen o sırada iki kolumada aşılar vurdu toplam 4 tane vurdu çok hızlıydı hiç bir şey anlamadım ama sonradan hafiften sol tarafım biraz ağırdı 1-2 güne geçti, nerde yaşıyorsun, Amerikada tanıdığın var mı biraz sohbet ettik sonra sekreterin yanına gittim 340 dollar dedi bende acaba ben yabancı ülkeden olduğum için mi bu kadar pahalı oldu dedim o da hayır herkesin farklı oluyor aşıları falan dedi, sonra bir kağıt verdiler ve 3 kata inmemi söylediler 3 kata indim 117,5 dollar ödedim kan, idrar, röntgen çekildi kağıda imza attılar tekrar 4 kata çıktım kağıdı sekretere verdim, sonuçları bügün alabilirmiyim dedim hayır yarın saat 11 alabilirsiniz dedi, isterseniz sonuçları perşemde günü alıp Cuma günü mülakata girersiniz dedi ben de Perşemde almaya karar verdim, bu arada babamla gitmiştim.
    Mülakat Günü: Perşembe sabah 08:00 erken yola çıktık öğlen oradaydım, bu arada yine babamla gittim, taksiye binip Unganların orda indik ve ben yukarıya çıktım zarfı aldım, o gün Hotel Best'e kaldık sabah saat 6 kalktım ve saat 7:10 ABD büyükelçiliğin oradaydım, saat 8:00 görüşmem vardı ve henüz sıra çok yoktu, telefon, kemer, şapkamı babama verdim, evraklarımı, passaportumu ve cüzdanımı aldım yanıma, sıraya durdum tam o sırada Ahmet beyle tanıştım biraz sohbet ettik oda Green Card talihlisiydi ve onunda saat 8:00 mülakatı vardı, sırayla mülakatı 7:30 olanları çağırdılar, daha sonra sırayla biz 7:45 girdik, ilk önce girişte Polis görevli kontol ediyor daha sonrada Passaportu verdim kontol edip geçiriyor, X-ray cihazından da Montu, Evrakları, ve cüzdan geçiriliyor, eşyaları alıp içeriye girdim orda görevliler hemen Passaportu alıp arkasına isim soyad, case number randevu bigisi yapıştırdı ve sıra numarası verdi benimki 6 numaraydı, sonrada gittim Ahmet beyin yanına oturdum onun numarası 5, orada onunla baya konuştuk biraz ben heyecan yapmıştım ama konuşarak hemen heyecan gitti, hemen yanımızda bir bayan oturuyordu oda heyacanlıydı Aydından nişanlılık vizesi için gelmişti, biraz bekledik bir türlü sıra gelmiyor bir baktık Ahmet beye sıra geldi gitti evrakları verdi oturdu, daha sonra benimki yandı bende gittim evrakları verdim çok fazla evrak getirmiştim meğer hiçbirine gerek yokmuş :D, daha sonra Nişanlılık vizesi olan bayanın sırası geldi o da gitti evraklar teslim etti oturdu, yine bir türlü sıra gelmiyor, o sırada hem konuştuk hemde gözüm numaramın yanmasını beklemedeydi, Ahmet beyin numarası yandı gitti 330 dollar ödedi geldi, sonrada benimki yandı bende gittim ödedim oturdum, yine beklemedeyiz tam o sırada gruptan Sezgin bey ve Erkan beyle tanıştım, o sırada Ahmet beyin numarası yandı gitti biraz uzun sürdü, parmaklarında yara izi varmış dediler sanırım, sonra irtibata geçeceklerini söylemişler, inşallah tez zamanda vizesini alır, yine bekledim bekledim sıra bir türlü gelmiyor, yanımızdaki bayanın sırası gelmişti onun numarası yediydi, gitti 2-3 dakka sonra geldi onaylanmıştı orda oturanlar tebrik ettik, yine beklemedeyiz benim numaram yandı, görüşmeye gittim Asyalı+Amerikalı genç çok güler yüzlü bir hanımefendiyle yaptım, birinci İngilizce biliyormusunuz dedi ben de litlle bit dedim, No Turkish zero dedi 😃 ama Türkçe yapsak daha iyi olur dedim, oda isterseniz Tercüman çağırıyım dedi gitti çağırdı ilk önce yemin ettim sonrada parmak izleri alındı, sonrada sorular sordu, Kaç ülkede bulundunuz? Türkiyede nerede yaşıyorsun? Kaç yıldır burada yaşıyorsunuz? Ne iş yapıyorsunuz? Amerikada tanıdığınız\akrabaniz var mi? Nereye gideceksiniz? Halaniz ne is yapiyor? gibi sorular sordu, daha sonrada Your visa are approved, congratulations dedi oh Thank you so much, Cok Tesekkur ederim kolay gelsin deyip gulerek Sezgin beylerin yanina gittim gectinmi evet dedim tebrik ettiler, bana göre görüşme kısa sürdü ama onlara göre sanırım biraz uzundu😬, görevli bir kaç tane daha soru sorsaydı keşke diyordum icimden, kadınla çok rahat gülümseyerek konuşuyordum ve oda aynı şekilde çok rahattı görüşmem ☺️, tam o sirada gruptan Yusuf Ihsan bey esi ve cocuklari geldi onlarda gecmisti onlarida tebrik ettiler onlarda tebrik ettiler, babam disarda bekliyordu o mutlulukla hemen cikip babama guzel haberi vermek istedim, Sezgin ve Erkan bey nereye gidiyorsun o tur biraz bizimle beraber cikarsin tamam bende zaten cok merak ediyordum onlarin durumunu oturdum biraz bekledim 20 dakka falan :D, o sirada babam endiselenirdi falan dusundum cikim dedim, Erkan beyle Sezgin beye insallah gecersiniz hayirlisi olsun deyip ciktim. Bu arada o meşhur sarışın kadını göremedim 🙂
    Hesapta 7 bin dollar ve Sponsorluk belgesi gösterdim, Ohio/Dayton gideceğim)
    6 Mart saat 9:40 Vizem onaylandı.
    Bütün yesilkartforum uyelerine ve telegram grubundaki herkese Teşekkür ederim,
    Ayrica @Muhtaradana, @Manwe6265, @crazycells, @bolatmali, @fetihy, @bezdarniy tesekkur ederim, yardimlari ve destekleri cok dokundu.

• ⭐⭐⭐

@omaykan, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Merhaba Herkese ;
    Öncelikle vizemiz onaylandı.

Mülakat detayları aşağıda ;
    Konsolosluk önünde 11.00 da olduk , saat 11.20 de güvenlik çağırdı , elinde ki liste de ikimizinde adı vardı.
    Dosyalarımız poşetteydi poşet alamadığını belirtti. O noktada covid sorularını tekrardan doldurduk.
    Ardından cebimizde ne varsa X-ray cihazına koyduruldu.
    Sonra diğer görüşme salonuna geçtik . Girişte solda genç bir Türk kardeşimize pasaportları verdik . O nokta da bizim sistemsel sıkıntıdan dolayı sadece eşimin ais kaydı olduğundan benimkini sordu , durumu izah ettim tamam dedi.
    Elimize numarayı verdi . Numaramızı bekledik , yandıktan sonra gittik İran asıllı olduğunu tahmin ettiğim kişiye evrak teslimine başladık .
    Eşim ana talihli olduğundan onun evraklarını istedi .
    Diploma fotokopi ve Aslı
    Birth certificate
    Polis record
    Evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi
    2 fotoğraf
    Amerika adresi
    Sağlık raporu
    Yine benim ais kaydımı sordu konuyu izah ettim ekleme yaptı.
    Ardından bana geçti benim için
    Diploma harici yine aynılarını istedi. Sonra tamamdır yine çağırıcam dedi ve geçtik beklemeye . Çağırdı ödememizi yaptık .
    Mülakatı beklememizi iletti.
    Chelsea maskeli afacan çocuk sonra bize seslendi , gittik.
    Kendisi direk İngilizce başladı bizde hiç bozmadan İngilizce devam ettik.
    Sohbet tadında oldu ama bu noktada canı sıkılıyor heralde biraz uzun sürdü Amerikalı arkadaşı moduna geçti . İngilizcemiz iyi olmasına rağmen çok akıcılık bizi yormaya başladı 🙂
    Yemin ettik , parmak izi verdik ve nereye gideceksiniz dedi Georgia Atlanda dedik .
    Orada kim var işinizi mi yapacaksınız evet dedik.
    Hesabımızda 60k dolar vardı , çok fazlaymış benim bu kadar param yok ne kadar para kazanıyorsunuz Türkiye de yıllık dedi söyledik gülüştük.
    Kaç yıldır evlisiniz dedi, cevapladık
    Amerika seyehamizi gördü n’aptınız orada fln diye sorulara başladı.
    Sonra neden gittiniz dedi şaşırdık işi makaraya vurdu banane neden gittiyseniz dedi güldü..
    o gülerken bizi iyice geriyor tabi bu tarz şakalar 🙂
    Son numarasını da sonunda yaptı . Amerika vizenizi iptal ediyorum dedi kaşeyi vurdu turist vizesine , ardından vizenizi de okeyleyemiyorum dedi biz orda dizler çözüldü , şaka şaka öyle olsa turisti iptal etmezdim dedi ve onaylandı 5 güne gelir dedi 🙂
    Sonuç ; İngilizce yaptığımıza pişman olduk 🙂 Sohbet edip bizi makaraya alası geldi abinin . Türkçe olsaydı daha kısa olur rahat ederdik 🙂

• ⭐⭐⭐

@Antheryha, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Değerli dostlar,bu sabah 07:30’da ki visa interview için 07:15 gibi 4 nolu kapıdaydım.
    Cep telefonumu 5 tl ödeyerek büfeye bıraktım.Sonrasında sıraya geçtim bir çift ile konuştum sizde mi forumdan vs şeklinde sordular.Ardından kaldırımda ki kırmızı cizgiyi ihlal eden iranlılar amerikan bayraklı çelik yeleği olan arkadaş tarafından (polis)uyarılıp hep birlikte birkaç adım geriye kaydık.Saat 07:28 gibi görevli üst araması yaparak Xray sırasına ilerlememizi istedi bu sırada ikinci bir görevli daha önceden cıktısını aldığı randevu kağıdı pasaport ve götürdüğümüz fotoğraf eşleşme kontrolünü yapıp geri dağıttı.Üst araması sırasında yasaklı eşyalardan herhangi birisi üzerinde var mı Mert Can diye sözlüde sordu usb falan dedi.Yok dedim.2. Aşamada kapıdan girdik montlar cıkarıldı evraklar dahil xrayden gecirildi.Böylece güvenlik aşaması tamamlandı.İç bekleme ve görüşme salonuna doğru koridoru takip ediyoruz,Banko var 2 görevli oturuyor pasaportunuzun güncel olanını isteyip arkasına sanırım ais bilgisi olan bir barcode ile birlikte sıra numaranız veriliyor.0002 idi benim numaram.
    Daha sonra bildiğiniz çoklu oturma düzeninin olduğu bekleme salonundasınız green card ve normal vize görüşmeleri sadece kumaş bir şeritle bölünmüş tek salon yani.Green Card için normal vize için oturanların uzağı olan taraftaki bölünmüş alana yönlendiriliyoruz.Ardından evrak teslimi için sıramızın yanmasını bekliyoruz 0001(dışarda ki çift) -ve 0002(ben) paravanlı aynı bankoya çağrıldık burda önemli olan birşey var bir kadın görevli toplamda bi o tarafta bi benim tarafımda aynı anda evrak istedi.diğerleri çift zaten evrakları daha fazla ben tekim bekarım vs.Evraklarınızı verme düzeni yapın çok profesyonel olmayan bir şekilde istiyor sorumluluk sizde unutmayın.KCC’ye gönderdiğim evrakları verdim.Üzerinde durulmadı bile yok güncel değil vs muhabbeti ile karşılaşmadım.Selective Militarry belgesini imzalamış götürmüştüm gerek yok kalsın herşeyide getirmişssin haa bakışı attı.
    ( ds 260’ın cıktısı,barkodlu bölüm,randevu cıktısı vs hiçbir işime yaramadı ) boşa evraklarım arasında yük ararken uğraştım heyecanlı oluyorsunuz.Önerim 2 dosya yapın sıralayın2.ye sorun ile karşılaşırsanız cıkaracağınız argümanlarınız olsun mesela bunlar neydi( daha önce öğrenciliğim esnasında staj yaptığım uluslararası kuruluşla aramda ki contract USD maaş aldığımı belgeliyor+ iş tecrübesi,2. Olarak TOEFL belgem kaç puan almışım vs yazıyor 3.olarak şu siyahi diye bilinen benim tilt olduğum arkadaşa denk gelme ihtimaline ve yeni mezunsun hesaptaki miktar senin mi vs sorgulamalarına karşın 2. Argüman cantamda olan ailemin yazıp benim ingilizceye cevirdiğim işte kabaca içeriği oğlumuzun yeni hayatını kurabilmesi için stajda kazandığı paranın üzerine katkı sağladık vs imza ad soyad.
    Grupta verilen fikirler doğrultusunda evrak teslim ederken kontratımıda verdim anlam veremedi kadın,cokta anlayamıyor zaten o kısa sürede bu ne diyo mantıklı birşey söylerseniz alıp dosyanıza koyuyo o dosya daha sonra konsolosun önüne gidecek unutmayın sözlü bir iddianız olursa dosyada aç bak diyebilirsiniz avantaj kazanabilirsiniz hazırlıklı olduğunuzu hissettirin psikolojide önemli.Devam edelim evrakları verdik geçtim oturdum bi 10-15 dk sonra 10 nolu bankoda numaram tekrar yandı gittim 400 usd verdim 70 usd geri aldım.Bu ne demek oluyor siz tam 330 ile gidin gidebiliyorsanız 400 tam varsada sıkıntı yok konsoloslukta ticaret hızlıydı sabah siftahlarını yapmışlardı rahat rahat para üstümü ödediler😀.Tekrar yerime geçtim 10 dk sonra son kez numaram yandı ve kader anı geldi.O hakkında güzellemeler yapılan yeşil gözlü saçları sarı olan yetkili benim kader kapımı aralamak için görevlendirilmişti... good morning dedi merhaba günaydın vs yaptım ki ingilizce falan devam etmesin.ilk olarak yemin et doğruyu söyle dedi elini kaldır bakim🤚🏻parmakları uzat önce sol dört parmak birleşik olacak ha sonra sağ aynı şekilde en son iki baş parmak aynı anda basıyoruz işlem tamam.3 soru yöneltti bana dosyam arkasında kapalıydı dikkat ettim kodumu girip bilgisayardan devam etti 1. Soru amerikada tanıdık var mı var dedim arkadaşımın arkadaşı dedim,yazıyor bilgisayara nereye gideceksin Georgia Athens dedim verdiğim adres buydu.Ne iş yaparsın necisin dedi.İngilizce cevapladım nedense😀 insani yardım alanında tecrübem var Birleşmiş Milletler Gönüllüsüyüm aynı zamanda ama başlangıcta temel her iş kolunda çalışacağımı söyledim.Yüzde mimik çok aradım ama birşey yakalayamadım en son bu cevaptan sonra vizenizi onaylıyorum gönderecem ptt falan diyodu gülümsedi bende teşekkür ettim 🙏🏻 bu işareti yaptım .Benden önce başlayan ciftin mülakatımdan önce mülakatım bitmiş yerime oturmuştum cift geldi bizimki onaylandı sizinkilerde inş dedi tabi beni bıraktıkları yerde görünce doğal olarak😀Bana onay verdiler dedim o sırada mahsun gelip son tüyoları almak istedi bende sarışın hanım var sıranı takip et evrakların tam mı falan derken sırası geldi gitti.Ciftte ayrıldı.Ben onayı verdiklerini duyduktan sonra gelen rahatlamayla bekleme salonunda sizler için biraz fazla kalıp gözlem yaptım başka ülke toprağı sonucta bir nevi yurt dışında hissettim.😀mahsuna siyahi gelince sıkıntı olacağı içime dogmuştu el kol yapıyodu siyahi türkçe çok yok demek ki dedim bunda.Sonrasında cokta abartmayayım cıkayım derken bu iş sözleşmemi geri vermediklerini fark ettim.orda bi yetkili çalışan bir genç arkadaşa söyledim gel alalım dedi boş ise gittik sarışın konsolasa ingilizce afedersiniz kontratımı geri alsam olur mı falan dedim afalladı o arada genç arkadaş bi tık daha derinlemesine acıklama yaptı ve benim işi cözdü evragı alıp büfeye cıktım.
    Hesapta 10700 USD gösterdim.Hesabım 2019 şubat-eylül arası hep aktifti maaş usd olarak yatmıştı.Toplu para girişi 10 ocak cuma yaptım.
    13’ü sabahı mülakata girdim buda bir fikir olsun.
    Son olarak, konsolosluk görevlisi nihai karar verici kişi her deneyim kişisel ve eşssiz o yüzden aşamaları tekrar tekrar gözden gecirin herkes kendi kişisel tecrübesinden siyahi kötüdür sarı iyidir vs gibi iletimlerin oluşması doğaldır,sonuc olarak bende siyahinin çokta olumlu yanının olduğunu düşünmedim izledim görüşmeyi.Size düşen evrak işlerini tam anlamıyla tamamlayın daha sonra şans ve evrak yeterliliğinizin dönüşünü seyredin.
    18 Ekimde Haberdar olduğum Green Card sürecim 13 ocakta konsolos onayı aldı...
    Beklemek çok zor ama bunun bile stresini,bekleyişinizi ilerde tatlı anımsamanız dileğiyle.

Sevgiler.

Mert Can,

• ⭐⭐⭐

@bezdarniy, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

Arkadaşlar merhabalar,

Bildiğiniz gibi cuma günü sağlık raporu için Unganlardaydık, orada çok güzel bir muayene süreci oldu, Bana pek soru sorulmadı ama sonradan çocuklardan öğrendiğime göre çocuklarla bildiğin 10 ar dakika muhabbet etmiş, bütün aile sırlarını öğrenmiş 🙂 şaka şaka. hatta çocuklara Amerika'dayken burayı özleyecek misiniz diye sormuş, gıyabında bizi yolcu etmiş, sağ olsun. Cumartesi 12 gibi raporumuzu aldık.

Pazartesi konsolosluk görüşmesi için 8:00 da konsolosluğun önündeydik, oradaki görevli kırmızı çizginin arkasında beklemenizi bizi çağıracağını söyledi. Dediği gibi 8:15 de adımızı söyleyerek içeri aldı. Üzerimizde hiç elektronik bir şey yoktu, çanta vesaire almadık yanımıza, sadece evrak dosyası, birde sabah stres gidereyim diye yolda sigara içerim diye yanıma aldığım bir paket sigaram ve çakmağım vardı, yasakmış 🙂 çöpe atarak kurtuldum onlardan.

İçeri girer girmez numaramızı teslim aldık. Oturup beklemeye başladık, 3 dk sonra 9 nolu bankodan evraklarınızı teslim ettik. Özellikle KCC ye gönderdiğimiz evrakları istedi. Sırasıyla benim eşimin ve çocukların evrakını aldı. iş teklifim vardı vereyim diye iki sefer ısrar ettim almadı. Gerek yok dedi. Para ödemek için çağrılacağımızı söyledi beklemeye geçtik, 4 nolu bankoda numaramız yandı, oradaki görevli çat pat Türkçe'yle 1320 dolar dedi. Hazırladığım bir tomar parayı verdim makineden geçirdi bütün dosyalarımızı onun önünde olduğunu gördüm bir taraftan dosyalara bakıp bana 👍 böyle işaret etti. Tekrar yerimize geçip otururken. Arkadan Aladağ diye seslenen görevliyi duyduk, hemen ailece bankoya geçtik, İngilizce biliyor musunuz dedi bunu anladım ama Türkçe tercih ederim dedim. O sırada kır ve kıvırcık saçlı bir beyi çağırdı. Bu arada görevli daha önceki tariflere uyan biri değil, hafif toplu, kafasının onu tarafında benle aynı kellik kaderini paylaşan, sakallı biri idi.
    Derken Türkçe bilen görevli sağ elini kaldır tekrarla derken bütün aile yanımda Buda heykeli gibi onlarda ellerini kaldırmış benle yemin ettiler.
    İlk kelimesi "congratulations" dedi. Ve sustu. Yaklaşık bir dakika. Ben hayda bitti mi falan derken ne iş yapıyorsun dedi, lojistik dedim. Nereye gideceksin, tek kelime cavap verdim, bu arada o İngilizce soruyor kır saçlı abi çevirmeden iki kelime ile cevap verdim. Sonra daha önce başka ülkede yaşadın mı diye sordu bu soruyu tam anlamadım kır saçlı abi çevirdi, cevapladım. İki dakika bilgisayara bir şeyler yazdı. Bir daha "congratulations" demedi. Kır saçlı abi , konsolos vizemizi onayladı dedi sadece. O da 5 gün içinde gelecek dedi. Gidebilirsiniz dedi o kadar. 5 dk var yok.
    Özellikle sona bıraktığım konu ise yeninden önce parmak izlerimizi alma olayı. Ben ilk önce verdim ve daha önce bildiğim süreç olunca makinanın üzerinde ki ışıklardan takip ettiğim kadarıyla sorunsuz verdim parmak izlerini sonrası 12 yasındaki oğlum için yine benden sol el 4 parmak izi aldı yeterli dedi, sırasıyla eşim ve kızımın da işlemleri devam etti sonra yemin.

Derken 9:10 da konsolosluktan çıkmıştık, hemen otele döndük 10 gibi İstanbul'a yola çıktık, Adapazarı'nı geçtiğimiz sırada 0312 kodlu telefon geldi konsolosluktan benim parmak izimde sıkıntı olmuş ayrılmadıysam Ankara'dan geri bekliyorlardı. Tabi Adapazarı'nda 16:30 a yetişmek imkansızdı. Yarın sabah için beklediği söylediler bizde oradan tekrar Ankara'ya döndük. Dün sabah 8:15 de tekrardan konsolosluğa gidip sadece sol el 4 parmak izini verdim. aynı konsolosluk görevlisi bir sürü özür diledi. problem yok dedim. olmaz da fizandan çağırsa uçarak geri dönerim böyle bir şey için. şu anda vizelerimizin basılıp gönderilmesini bekliyoruz.
    bu süreçte yeşilkartforum ailesine ve emeği dokunan herkese sonsuz teşekkür ediyorum.

• ⭐⭐⭐

@ilhanucarus, içinde söyledi: DV2020 Mulakat Deneyimleri

📌Mülakatım 45 dk önce bitti ve onay aldım:)
    Sağlık kontrolü sürecini basit olduğundan atlıyorum. 8.30 daki randevuma 7’de elçilik önüne gittim, telefonu köşedeki büfeye emanete bıraktım. 7 buçuğa kadar büfenin önünde durmamızı söylediler. 7buçukta güvenlik sıraya soktu. Çocuklu ve yaşlıları önden aldı. İçeri elektronik,poşet, çanta girmesi yasak. İçeri aranıp girdikten sonra pasaportumuzu verdik ve sıra numarasıyla pasaportu tekrar alıp oturmaya başladık. İlk numara yanınca evraklarımızı Türk bir görevliye teslim ettik.Gereksiz olanları( ikamet, ds260) ayırdı ve istediklerini verdim. Tek tek söylediği için karışıklık yaşamıyorsunuz. Sonra yerime geçip ikinci kez numaramı yanmasını bekledim. Yandığında paramı ödedim.Tekrar beklemeye başladım. Sonra tekrar yandı ve 6 numaralı gişedeki sarışın, tatlı Türkçe’li bayanla görüşmeye gittim. Sağ elimi kaldırımamı ve yemin etmemi istedi. Açılçası ne dediğini anlamadım. Sadece yemin ederim dedim. Parmak izimi aldı. Ve ne iş yaptığımı, nerde yaşadığımı,eğitimimi, planımın ne olduğunu, neden o eyalete gitmek istediğimi vs sordu. Gayet basit cümlelerle açıkladım.
    Hesabımda 10k kadar bir miktar vardı.Sadece son dönemdeki artışın nedenini sordu açıkladım.Ne tapu ne de başka birşeyim vardı. Doğru ve tutarlı cevaplar verdim.Newyork’a arkadaşımın yanına gidip adaptasyon sonrasında Texas tarafına yerleşmeyi istiyorum dedim. Nedenini sordu. Pahalı bir şehirde barınmam zor, dedim.
    Ben konuşurken o bilgisayara notlar aldı. Sonra kısa bir süre bekletti ve güleryüzle vizenizi onaylıyorum bir haftaya gelir dedi. Benim yüzümde büyük bir gülümseme oluştu.Toplam 5 dk sürdü.Teşekkür ettim ve elçilikten ayrılıp Ankara’nın soğuk ve karlı sabahına kendimi attım. ☺

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

69

43.0k
Kullanıcı

4.5k
Konu

437.0k

| | | |