Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Tatlı ustasıyım Tr’de kendi işletmem var, bu ayın sonuna doğru New Jersey’e yerleşmeyi düşünüyorum gıda sektörü için tavsiyeleriniz nelerdir?

• ⭐⭐

SpaceX, Türkçe bilen, yasal çalışma izni olan ve Washington-California eyaletlerinde ikamet eden kişiler için pozisyon açtı! Meslek Customer Support. Akıcı şekilde İngilizce de gerekiyor. Saati 22 dolar ile başlıyor terfi alınırsa 24.50 dolar oluyor.

Bunun sebebinin Starlink'in Türkiye'de hizmet verecek olması sanılıyor.

https://www.linkedin.com/jobs/view/customer-support-associate-bilingual-turkish-at-spacex-3723930001/

• @incomprisa teşekkürler zaman ayırıp cevapladığınız için

• Merhaba,
    Bu yaz itibarıyla yeşil kart almaya hak kazanmış bulunuyorum. Mülakat vs her şey tamam yalnızca ABD'ne giriş yapmak kaldı. Tabi boş boş girmek de olmaz bir şekilde iş bulmak, çalışmak lazım. Ancak ne yapabileceğim konusunda ABD'ne çok yabancı olduğum için pek fikir yürütemiyorum ve bu sebeple tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Öncelikle kendimden bahsedeyim. Türkiyede bir dönem iktisat okudum, sonra hukuk fakültesini bitirdim (avukatlık yapıyorum), AÖF fotoğrafçılıkta kaydım var ve yaşım 35

ABD'nde 1 sene master yapıp baro sınavına hazırlanma sürecini bir kenara koyarsak, ortama adapte olabilme ve elimdeki sermayeyi tüketmeme adına bir süre çalışma niyetindeyim.

Çocukluğumdan beri bilgisayarla ilgilenmekteyim. İşletim sistemlerini iyi bilmekle birlikte programlama dillerine hakim değilim. Ne var ki bir kod dizinine bakınca okuyabiliyor, düzeltebiliyor ve çalıştırabiliyorum. Dolayısıyla bir websitesi dizayn etmek ya da chatgpt yardımıyla basit programlar yazmak benim için oldukça kolay şeyler.

Kısmen ve araç gerek dahilinde telefon tamir edebiliyorum

Satrançta gençliğimde Egede MEB turnuvalarında dereceler aldım. Satranç teorisini çalışmadım hiç ama temel şeyleri öğretebilirim.

Harita okuyarak trekking rotaları çıkarabiliyorum, çoğu zaman tek başıma yürüyüşe giderim. Yeri gelince gruplara önderlik yapabiliyorum.

Fotoğrafa ilgim var, profesyonel fotoğrafçı arkadaşlarım da var. Ben amatörüm, lakin kısa sürede iyi bir noktaya geleceğime dair inancım var.

İthalat ihracat işi ile de ilgilenmeyi düşünüyorum ama dropshipping amazon vs oluşumların dışında olaya yabancıyım.

İşin özü tam Türk işi (ortaya karışık) yeteneklerim var. Ne var ki mesleğim dışında hiçbir şeyde profesyonel değilim. Mesleğimi muteber hale getirene kadar bu ortaya karışık deneyimlerle ne yapabileceğimi de ABD'nde yaşamı bilmediğimden kestiremiyorum (tekrara düştüm. farkındayım 🙂 ).

Tüm bu nedenlerle edineceğim her bilgi ne yapabileceğimi kestirebilmem adına oldukça değerli.
    Vaktiniz ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim 🙂

• @TonadaTriste herhangi bir ek gelirin sizin için faydalı olacağını düşünerek, Telusinternational veya appen gibi şirketler üzerinden online işler yapabilirsiniz. yaklaşık saatlik geliri 14-15$ seviyesinde oluyor ve haftalık 20-25 saat civarı çalışabiliyorsunuz. Aynı şirket ve proje olmamak kaydıyla birden fazla online iş yapmak mümkün.

• Selamlar arkadaşlar daha önce soran arkadaşlar olmuştu, yazılım sektörü ile ilgilenen hali hazırda kurs arayışı olan arkadaşlar için benim de Uber’in bildirimiyle haberdar olduğum ücretsiz bir kurs mevcut. Bahar kayıtları daha yeni açıldı. Kurs için belirli şartları mevcut en önemli olan şartı
    “ Live in the NY Metro Area (Connecticut, New York, New Jersey, and Pennsylvania) “
    bu bölgelerde yaşıyor olmak.
    Ben buraya link bırakıyorum şartları uygun olan arkadaşlar değerlendirebilir.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   ayvalik10 ayvalik10 

• dostlar yazılım işindeyim ama her işi yaparım ehliyetim de var , 2024 ocak sonunda amerikadayım yardımcı olacak varsa çok iyi olur.

• @drjacob Yasalsaniz, is heryerde var. Biraz sabir ve iyi bir resume ile entry level islere basvurun. Onemli olan bir yere ilk girisi yapmaktir. Sonrasi calisma temponuza gore gelir.

• @MySea, içinde söyledi: Amerika'da İş Arama Süreci ve Tavsiyeler

@drjacob Yasalsaniz, is heryerde var. Biraz sabir ve iyi bir resume ile entry level islere basvurun. Onemli olan bir yere ilk girisi yapmaktir. Sonrasi calisma temponuza gore gelir.

tam olarak benim de istediğim şey o , henüz gelmedim abd'ye ocak ayı içinde vizem onaylanacak ondan sonra geleceğim gelmeden işi çözeyim diyorum ya da nasıl bi iş bulabilirim onu araştırıyorum , her işi yaparım , bulaşıkta yıkarım garsonda olurum.

• @drjacob Gelmeden is ayarlamak oldukca zor, yine de sansinizi deneyin ama geri donus alamazsaniz, hayal kirikligi yasamayin. Genelde isverenler ABD icindeki basvurulari daha cok ciddiye aliyorlar. Hatta bazilari ayni eyalet ve sehirdekilere daha oncelik veriyorlar.

Indeed, Monster ve CareerBuilder gibi websitelerinden yasamayi dusundugunuz yere gore islere ve pozisyonlara bakabilirsiniz.

Ayrica, geldikten sonra, yasayacaginiz yerdeki staffing company'lerle temasa gecerek is bulabilirsiniz. Bunlar bir cesit is ve isci bulma sirketleri gibi calisiyorlar.

Ve en onemlisi, eger basit isler de olur diyorsaniz, ozellikle shopping center'lara giderek kapi kapi isyerlerine eleman lazim mi diye sorabilirsiniz. Genelde kapilarinda "now hiring" diye yazar.

Ozellikle fast food restaurantlarinda, pizzacilarda, dinersda, mallerdeki kiosklarda ve Amazon depolarinda devamli is bulunabilir.

• @MySea çok teşekkürler

• @MySea arkadasa kesinlikle katılıyorum. Eğer güzel bir resume yapmissan ve sabırlıysan kesinlikle bir yerden yakalarsan.
    Sabir çok onemli. Ben 60 kez interview yaptim 60.da isi aldım.
    Birde sunu belirtmek istiyorum, eğer dürüst bir kisiysen de burada açılmayacak kapı yok!

• Merhaba,
    Bu başlık altına hem biraz moral vermek hem de sürece gerçekçi yaklaşmak gerektiğini belirtmek için yazıyorum. Öncelikle 48 yaşındayım ve daha önce uluslararası şirketlerde tedarik zinciri alanında orta düzey yönetici olarak çalışmıştım. ABD'ye yerleşmeden önceki 4,5 yılda ise TR'de gizli işsizdim. Son çalıştığım iş yerinden pozisyonun kapatıldığı gerekçesiyle işten çıkarılmıştım. Açıkçası ben de iş hayatının verdiği yılgınlıkla tekrar iş arayışına girmemiş, pek de gelir getirmeyen fakat emek yoğun çeviri/editörlük işiyle uğraşmıştım.
    ABD'ye yerleşme kararı aldığımızda aktif iş hayatına dönmem gerektiğinin bilincindeydim. Doğrusu, tedarik zinciri alanında iş bulabileceğime dair fazla inancım yoktu. Henüz TR'deyken iş başvurularına bulunmaya başladım ama pek de yol kat edemeyince enerjimi ABD'ye saklamaya karar verdim. Bunun çok da isabetli bir karar olduğunu buraya yerleşince anladım. Çünkü, her ne kadar uluslararası şirketlerde çalışmış olsam da, buranın kodlarını hiç bilmediği fark ettim.
    Öncelikle İngilizce seviyemin (İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun olmama, hatta İngilizce'den Türkçe'ye çevirdiğim kitaplar olmasına rağmen) sandığım kadar iyi olmadığını gördüm. Bunu moral bozmak için yazmıyorum. Kitabî olarak dile son derece hâkim olabilir fakat yolda karşılaştığınız birisiyle konuşurken çekingen davranabilir veya iş görüşmelerinde kendinizi doğru ifade edemeyebilirsiniz. Bu yüzden İngilizceye dilbilgisi açısından hâkim olup olmamanın hiç önemi yok. Hayata karışın ve mümkün olduğunca günlük jargonu kullanmaya çalışın. Çok sayıda iş başvurusu yapın ve pozisyon gerçekten ilginizi çekiyor olmasa da mülakatlara katılın. Ne kadar çok mülakata girerseniz o kadar gelişirsiniz. Her mülakat sonrası neyi yanlış yaptığınız üzerine odaklanın. Youtube'da, iş görüşmelerinde sorulabilecek sorular ve cevapları hakkında birçok video var. Mutlaka bunları izleyip mülakatlara kendiniz için uygun cevaplar hazırlayarak girin. İnanılmaz fark yarattığını göreceksiniz çünkü sorular aslında çok kalıplaşmış ve şirketlerin sizden duymak istediği kalıplaşmış ama kararlı cümleler var. Oyunun kuralı, kalıplaşmış sorulara anahtar kelimeleri kullanarak kararlı ve tabii ki özgeçmişinizle uyumlu cevaplar vermek. Peki anahtar kelimeler hangileri? Bunları nasıl bileceksiniz? Kendi tecrübemi paylaşayım:
    ABD'ye yerleştikten bir ay sonra iş başvuruları yapmaya başladım. Baktım pek dönüş olmuyor. Bu sırada karşıma sürekli, özgeçmişimi düzenlemek için bazı şirketlerin reklamları çıkıyor. Merak edip birisine tıkladım. Özgeçmişimdeki hataların birkaçını gösteriyor ama ayrıntılı rapor için doğal olarak ücret istiyor. Önce pek üstünde durmadım, sonra bunun kendime yapacağım bir yatırım olduğunu düşünüp biraz araştırdıktan sonra reklam veren firmalardan biriyle ilerlemeye karar verdim. Ödeyeceğim ücret karşılığında hem özgeçmişimi hem Linkedin hesabımı düzenleyecek, başvurmak istediğim pozisyonlar için ön mektup hazırlayacaklardı. Gözümü kararttım, ödemeyi yaptım. Sonuçta hazırladıkları resume, benim çok şahane sandığım özgeçmişimden daha kısa, daha öz, daha etkiliydi çünkü başvurduğum pozisyonlar için kullanılması gereken anahtar kelimeleri içeriyordu. Paslanmaya yüz tutmuş Linkedin hesabım da özgeçmişim ile uyumlu hale getirildi.
    Şimdi fark ediyorum ki, benim için hazırlanan resume büyük olasılıkla yapay zeka tarafından düzenlenmiş. Ben kendi özgeçmişimi göndermiş, hangi pozisyonlarla ilgilendiğimi belirtmiştim. Sanırım bu firma da yapay zeka ile gerekli düzenlemeleri yapıp bana onaya gönderdi. İstediğim birkaç düzeltmeden sonra onayladığım son hali bana gönderildi. Eğer bu şekilde, bir firmaya ödeme yapmak istemiyorsanız bile yapay zekadan mutlaka faydalanmanızı öneririm.
    Sonuç olarak, düzenlenmiş özgeçmişim 1 Eylül'de elime ulaştı, 6 Eylül'de başvuru yaptığım bir şirketle bir ay içinde 4 mülakat yaptım (3'ü telefon/teams, biri yüz yüze) ve 9 Ekim'de işe başladım. Şu anda aynı şirkette çalışmaya devam ediyorum. Mülakatları geçmek buraya yazdığım kadar kolay değildi tabii, mülakatlardan önceki günlerde sayfalarca soru cevap hazırlayıp ayna karşısında çalıştım. Yani mülakat aşamasını rahat atlatmak istiyorsanız mutlaka iyi hazırlanın.
    İş arama sürecinde, kendi tecrübemden yola çıkarak, tavsiyelerimi şöyle özetleyebilirim: 1. TR'deki doğruları unutun. Yaşınızın, cinsiyetinizin, son iş yerinden çıkarılmış olmanızın hiçbir önemi yok çünkü bunlar öz geçmişinizde yer almayacak zaten. Sizin için başlangıçta önemli olan etkili bir özgeçmiş hazırlayıp mülakat alabilmek. İster para ödeyip yaptırın, ister yapay zekadan faydalanın ama anahtar kelimelerle hazırlanmış, etkili ve doğru formatta bir özgeçmiş hazırlayın. Linkedin profilinizi özgeçmişinizle uyumlu hale getirmeyi unutmayın. 2. İngilizce konuşmakta çekingen davranmayın. Konuştukça kendinizi daha doğru ifade edeceksiniz. Gerekirse mülakatlarda kullanabileceğiniz kalıp cevaplar hazırlayıp yüksek sesle çalışın. 3. Youtube videolarını izleyin ve özgeçmişinizi baz alarak mülakatlarda çıkabilecek sorulara hazırlanın. Ayna karşısında çalışın. 4. Mülakatlara hazırlanırken, sorulabilecek sorulara cevap hazırlarken de yapay zekadan faydalanmayı unutmayın. Ben çok faydasını gördüm.
    Herkese kolaylıklar ve bol şans diliyorum. Hepimizin yolu açık olsun...

• @eedb tecrübeniz için teşekkürler, aydınlatıcı olmuş. Bahsettiğiniz özgeçmişi düzenlemek için bazı şirketleri araştıracağım ancak memnun kaldığınız firmanın ismini paylaşmak ister misiniz?

DV24 sonucu kazandığımız GC sürecimizde bir adımı daha geride bıraktık geçtiğimiz hafta ve önümüzdeki adımlara konsantre olmaya başlayacağız. Özetle önümüzdeki adımlar, ABD'ye ilk giriş ve Türkiye'ye geri dönmek, GC ve SSN basımını beklemek & fiziksel olarak sahip olmak, iş başvurularına başlamak, başvurulara gelecek geri bildirimlere istinaden göç için eyalet seçmek, okul ve ev planlaması yapmak. Umarım gönlümüzden geçtiği gibi olur. İlk girişimiz ile göç etmeyi planlamıyoruz, iş durumunun bizim yolumuzu aydınlatmasını istiyoruz.

• @ATS16
    Belki zaten biliyorsunuzdur.

Bu konuda ücretsiz yardımcı oluyor. Ekşi sözlükte ilgili bir başlık vardı.

• @eedb Paylasim icin tesekkurler! Yapay zeka artik heryerde. Artik bircok insan resumelerini yapay zeka ile hazirliyorlar. Yazilim, kodlama, cizim, sunum ve daha bircok konuda yapay zeka kullanilmaya baslandi. Ornegin gecenlerde hazirladigim bir sunumun icerigini yapay zekaya duzenlettirdim, eklemeler ve cikartmalar yaptirtdim. Hatta degisik citing kaynaklari buldurttum. Sonucta cok etkili bir sunum oldu!

Bu arada, burada bazi restaurantlarda robotlar kullanilmaya baslandi. Servisi robotic bir duzenekle yapiyorlar. Bir de bazi storelarda, mesela BJs de, ortada dolasan robot gordum. Onune gelince, aradiginiz urunu soyluyorsunuz, size nerede oldugunu soyluyor. Yine hastanede robotlar gordum. Hastalarin ilaclarini goturup, hastalara veriyorlar.

• ⭐⭐

@TonadaTriste Birçok konuda beceriniz var ve burada dilediğiniz her konuda yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Kritik konu maddi koşullar... Burada bir hayat kurmak ve geçinmek masraflıdır. Hangi geçici işleri ne sürede yapacaksınız? Neyi hedefleyecek, bu hedefe nasıl ulaşacaksınız. Gerçekçi olmalı ve araştırmanızı, planlamanızı iyi yapmalısınız.

• @ATS16 Merhaba, Ben TopResume ile çalıştım. Zaten Indeed’de profil oluşturup özgeçmişimi yükledikten sonra en çok karşıma çıkan da o oldu. Başka firmalarla kıyaslamasını yapmadım. Email dışında hiçbir iletişimim olmadı. 3 farklı paketi vardı, ben resume, cover letter, Linkedin profilini içeren 3’lü paketi aldım. Ayrıca kişisel görüşme yapıp danışmanlık almak isterseniz farklı seçenekleri var. Veya mülakatlara hazırlık için de paketler sunuyorlar. Ama her adım için ayrı bir fiyat çıkarıyorlar. Açıkçası sağlam bir resumeniz olduktan sonra, youtube’daki mülakat teknikleri videolarını izleyip özgeçmişinizi baz alarak kendiniz de hazırlanabilirsiniz diye düşünüyorum. TopResume dışındaki firmalarda süreç nasıl işliyor bilmiyorum ama ben ödediğim ücretin karşılığında beklediğim hizmeti aldım. Yalnız karşınızda iletişime geçebileceğiniz gerçek biri yok. Sadece email ile iletişim kuruyorsunuz. Bu emailleri bile yapay zekanın gönderdiğini düşünüyorum. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Kolaylıklar ve bol şans diliyorum.

• @eedb teşekkür ederim bilgilendirmeniz için, emeğinize sağlık

• @eedb cok yararli bir yazi olmus. elinize saglik. ayni sektorde calisan biri olarak ve artik US ye tasinmamiz gerektigini dusundum icin ben de sureci nasil yonetebilecegimi kara kara arastiriyorum. Peki , Turkiye'deyken US'deki ilanlara basvurmayi denediniz mi green cardi teslim aldiktan sonra? Yoksa dogrudan tasinip orada mi arayisa girdiniz.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

72

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |