Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@hasta-la-vista-baby Amerika'ya gitmeden önce iş bulan arkadaşlar var mı? içinde söyledi:

@entelman Verilen vergiyi geri alma durumu yokmu bekarsanız bence guzel rakam baslangıc ıcın.

Bu dediginiz "vergi iadesi" durumu surekli karistiriliyor, o nedenle aciklama yapayim...

Pek cok arkadas 'tax return' yani 'vergi iadesi'nden sihirli bir surecmis gibi bahsediyor. Oysa olan sey su, hukumet odediginiz fazla vergileri size geri veriyor.
    Diyelim ki o yil hukumete her ay maasinizdan 500 dolar odediniz ve yil sonunda 6000 dolar odemis oldunuz, yil sonunda hesap yaptiginizda hukumete olan vergi borcunuz 5000 cikarsa, 6000 dolar odediginiz icin o fazladan odediginiz 1000 dolari geri aliyorsunuz. Yani o para zaten en basta odemenize gerek olmayan paraydi, ek bir para degil. Eger her ay 400 dolar oderseniz, 4800 dolar odediginiz icin bu sefer de 200 dolar siz hukumete borclu olacaksiniz ve yil sonunda 200 dolar daha ekstradan odemeniz gerekecek. Maasinizdan kesilen vergi oranini cogunlukla siz belirleyebiliyorsunuz ama bazen sirket kendi kolayina gelecek sekilde belirleyip sizin adiniza oduyor. Hicbir ay otomatik olarak odemeyip, daha sonra toplu sekilde sizin de odemeniz mumkun, ama eger odemelerde gecikme yasarsaniz ekstra ceza odemeniz gerekir.

• @hasta-la-vista-baby Verilen vergi neden geri alınsın ki? Uygunsuz bir durum bence. İstemem öyle bir şey.

• @mhepekiz "Amerika yolu" youtube kanalı İzmir den Mustafa bey olmalısınız sanırım 🙂

• @crazycells in de dediği gibi yanlış anlaşılma var. vergi iadesi deyince sanki 5000 verince 5000 geri alınacak zannedilebiliyor.sadece fazla ödediysen geri almak az ödediysen üstünü vermek. zaten verginin mantığına ters bir şey olmuş oluyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@entelman Vergi iadesi almak uygunsuz bir durum değil. Gayet yasal olarak herkes vergi iadesi alabilir. Çünkü ABD'de maaşınızdan ne kadar vergi kesileceğini (W-4 formu ile) siz belirliyorsunuz. Az veya çok olması önemli değil, çünkü yıl sonunda devlet ile hesaplaşıyorsunuz.
    Örnek vereyim: Geçen yıl W-4 formumda sorulan "allowance" bölümüne "3" yazmıştım. Kendim, eşim ve çocuğum diye düşünerek böyle yapmıştım. Ancak vergi beyanı yaparken ortaya çıktı ki yıl boyunca toplam 1800 dolar fazla vergi ödemişim. Daha sonra bu 1800 dolar IRS tarafından hesabıma yatırıldı. Bu yıl W-4 formumda "10" allowance yazdım. Aylık maaşımdan biraz daha az vergi kesilmeye başlandı. Vergi beyanında alacak-verecek çıkmayacak diye tahmin ediyorum. Yine de ne olacağı o zaman belli olacak.

• @knnrn @crazycells @Hasta-La-Vista-Baby Şimdi oldu 🙂 Yanlış anlaşılma giderildi.

• @topraxxx olmaya çalışıyorum 😃

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'ya gitmeden önce iş bulan arkadaşlar var mı?

@entelman Vergi iadesi almak uygunsuz bir durum değil. Gayet yasal olarak herkes vergi iadesi alabilir. Çünkü ABD'de maaşınızdan ne kadar vergi kesileceğini (W-4 formu ile) siz belirliyorsunuz. Az veya çok olması önemli değil, çünkü yıl sonunda devlet ile hesaplaşıyorsunuz.
    Örnek vereyim: Geçen yıl W-4 formumda sorulan "allowance" bölümüne "3" yazmıştım. Kendim, eşim ve çocuğum diye düşünerek böyle yapmıştım. Ancak vergi beyanı yaparken ortaya çıktı ki yıl boyunca toplam 1800 dolar fazla vergi ödemişim. Daha sonra bu 1800 dolar IRS tarafından hesabıma yatırıldı. Bu yıl W-4 formumda "10" allowance yazdım. Aylık maaşımdan biraz daha az vergi kesilmeye başlandı. Vergi beyanında alacak-verecek çıkmayacak diye tahmin ediyorum. Yine de ne olacağı o zaman belli olacak.

kenan bey ; aşağıda yazdığım işleminizin sonucu ne oldu
    "allowance" bölümüne "3" yazdığınızda yıl boyunca toplam 1800 dolar fazla vergi ödemiştiniz
    "allowance" bölümüne "10" yazdığınızda yıl boyunca toplam ne kadar vergi ödemesi yada iadesi aldınız.
    Birde "allowance" derken ne kast ediliyor?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kartalveat Bu yıl 8 dolar borçlu çıktım. Alacak verecek kalmamış gibi oldu diyebiliriz.

Allowance artık yürürlükten kalktı, o yüzden açıklamaya çok gerek yok sanırım. Vergi indirimi alabileceginiz durumların sayısını ifade ediyordu. Örneğin çalışmayan veya okula giden eş, çocuklar, bakmakla yükümlü olduğunuz aile büyüğü vb. Çok kafa karıştırıcı ve mantıksız bir sistemdi.

Yeni W-4 forumlarında eşiniz çalışıyor mu, çocuk var mı gibi sorulara yanıt veriyorsunuz. Buna göre ne kadar vergi kesileceği belli oluyor. Benim maaşıma ve aile durumuma göre yıllık 6000 dolar civarında vergi ödemem gerekiyor. W-4 formunu doldurduktan sonra baktım az vergi kesiliyor, biraz ince ayar yaptım. Şimdi her maaş çekinden 300 dolar (aylık 600 dolar) civarında kesiliyor. Yıl sonunda ufak bir vergi iadesi bekliyorum. Üç buçuk yılın sonunda sistemi kavrayabildim. 🙂

• @knnrn, içinde söyledi: Amerika'ya gitmeden önce iş bulan arkadaşlar var mı?

...... Üç buçuk yılın sonunda sistemi kavrayabildim. 🙂

Sayenizde bu işleri daha kısa sürede kavrayacağız gibi.
    Çünkü; sizler gibi çok faydalı bilgi akışı sağlayan insanlar sayesinde oluyor.
    Detaylı bilgilendirmeler için size içtenlikle teşekkür ederim.

• Ben america ya gidecem beni yönledirecek bir arkadaş ariyorum

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Azat-Sökmen, içinde söyledi: Amerika'ya gitmeden önce iş bulan arkadaşlar var mı?

Ben america ya gidecem beni yönledirecek bir arkadaş ariyorum

Gocmenlik/vize statunuz nedir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Azat-Sökmen şöyle bir bilgi mi istiyorsun. Dümdüz gidiyorsun yolun karşısında cami var oradan sapıyorsun sonra karşı market çıkacak işte bu markette ki insana tekrar sor

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

73

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |