Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @EasternStar baglantili ucus derken ayni havayolu mu olmasini kastediyorsunuz? ayni havaalanı ve arada sadece 4 saat var buldugum biletlerin. Farkli firma olmasi problem mi olur?

• @bendenizberk Hayır farklı firma olması tabi ki sorun olmaz, örnek vereyim, siz biletinizi THY sitesinden alırsınız ama ilk bineceğiniz uçak THY'ye ait olmaz; ancak ilk biniş yerinde iki uçağın da biniş biletlerini alırsınız, valiziniz de doğrudan son varış noktasına gider. Bu tip uçuşlarda Fransa'da sorun yaşamazsınız; çünkü aktarma uçuşları için geçişe imkan sağlıyorlar.

Yolcu sorumluluğunda aktarma uyarısı bulunan aktarmalı uçuşları veya ABD - Paris, Paris - İstanbul uçuşlarını farklı firmalardan kendiniz satın alacaksanız transit vizeye veya Schengen vizesine ihtiyacınız olacak.

• parise indikten 4 saat sonraki 2. binişin online check in biniş kartım olması da ilk uçağa alınmama yeterli olmuyor o zaman?

• @bendenizberk Bağlantılı uçuş ise ABD vizeniz ile beraber biniş kartınız yeterli olur. Uçuşunuz bağlantılı değil ise pasaport kontrolünden geçseniz bile uçak kapısında yapılan son kontrollerde uçağa kabul edilmezsiniz.

Şöyle anlatayım ilk ABD gidişimde İstanbul - Roma, Roma - Cincinnati uçuşunu kullanmıştım. İlk uçuşu Aitalia ikinci uçuşu Delta yönetiyordu. İki havayolu şirketinin ortak uçuşu olduğu için valizlerimiz varış yerinde aldım, Roma'da ABD vizesi sayesinde havalimanında pasaport kontrolüne girmeden terminal değiştirerek ikinci uçuşuma bindim. Eğer uçuşum bağlantılı olmasaydı transit vize almak durumunda kalacaktım.

Siz biletinizi bağlantılı olarak rezervasyon yaptırdıktan sonra bile havayolu şirketinin müşteri hizmetlerinden teyit ederseniz iyi olur.

• @bendenizberk Bagaj alım yerleri pasaport kontrolünden sonra olduğu için, pasaporttan geçmeniz gerek bagajinizi almak için... Bağlantılı olmalı uçuş. Farklı havayollari olabilir ama iki biletinizi de ilk bindiğiniz yerden alırsınız, bagajları teslim eder, son durakta alırsınız. Arada bagaj alım için çıkmanız gerekirse transit vize gerekir.

• Vfsglobali aradim problem olmaz dedi, air francetaki calisanda problem olmaz dedi yarin konsoloslugu arayip jfkye gidip direkt ordan birilerine sorucam. Durumu tam anlayamamis olabilirler. Buraya yazarim donus alabilirsem.

• @bendenizberk Eğer uçuşunuz bağlantılı ise, tek bir platformdan satın alıyorsanız problem olmaz, diğer türlü ise sorun olur. Eğer iki bileti de ayrı ayrı tek AirFrance ile alırsanız, PNR numaralarını birleştirerek sorunu çözersiniz.

• @bendenizberk bence aramanız gereken yer türkiyedeki fransa konsolosluğu. Zira türk vatandaşlarının sahip olması gereken vizeleri en iyi onlar bilir diye düşünüyorum.

• Merhaba, ben Cem Yazıcıoğlu/Young. Türkiyeye uçak bileti almayı planlıyorum. Türk ve Amerikan vatandaşıyım. Fakat soyadım Amerika pasaportunda da farklı (eşimin soyadını aldım evlendiğimde). Bileti alırken Amerikan soyadımı mı yoksa Türk soyadımımı kullanmam gerek? Ayrıca hangi pasaportla gitmem ve gelmem gerekli?

• ⭐⭐

Bu ileti silindi!

• @Cem, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

Merhaba, ben Cem Yazıcıoğlu/Young. Türkiyeye uçak bileti almayı planlıyorum. Türk ve Amerikan vatandaşıyım. Fakat soyadım Amerika pasaportunda da farklı (eşimin soyadını aldım evlendiğimde). Bileti alırken Amerikan soyadımı mı yoksa Türk soyadımımı kullanmam gerek? Ayrıca hangi pasaportla gitmem ve gelmem gerekli?

ABD giris-cikislarinizi ABD pasaportuyla yapmalisiniz.

Turkiye giris-cikislarinizi ABD Pasaportu, ABD Pasaporu+T.C. Kimlik Karti veya sadece T.C. Pasaportu ile (normal bankodan veya otomatik turnikelerden) yapabilirsiniz.

Detayli bilgi icin:

Requirements for U.S. Citizens Holding Dual Nationality

While the United States allows for dual (or multiple) nationality, there are some requirements that U.S. citizen dual nationals must follow, regardless of whether they hold another nationality:

You must enter and leave the United States on your U.S. passport. You are not allowed to enter on your foreign passport, because U.S. law requires all U.S. citizens to enter and depart the U.S. on a valid U.S. passport. U.S. citizens are not eligible for a U.S. visa.

.

• @Cem, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

Merhaba, ben Cem Yazıcıoğlu/Young. Türkiyeye uçak bileti almayı planlıyorum. Türk ve Amerikan vatandaşıyım. Fakat soyadım Amerika pasaportunda da farklı (eşimin soyadını aldım evlendiğimde). Bileti alırken Amerikan soyadımı mı yoksa Türk soyadımımı kullanmam gerek? Ayrıca hangi pasaportla gitmem ve gelmem gerekli?

Bileti Amerikan pasaportunuza gore alin, hem o pasaportla seyahat ediceksiniz, hem yeni soyadınız o zaten. Turk kimliğinizi guncelleyebilirseniz gitmeden, konsolosluktan güncelleyin. Turkiye'ye girip çıkarken ve ABD'ye girip cikarken ABD pasaportunuzu kullanacaksınız. Turk kimliğini, Turkiye'ye girerken vize ihtiyacınız ortadan kalksın diye kullanacaksınız. Giriş cikis damgaları ABD pasaportuna basilacak. Turk kimliğini guncelleyemezseniz, en kotu 30 günlük vize alıp girersiniz Turkiye'ye. Cifte vatandaşlık bildiriminizi yapıp, evlilik nedeniyle soyismi degisikligi yapıp Turk kimliği ve Pasaportunu güncellerseniz sorun yasamazsınız. Konsolosluğu arayıp, durumu anlatıp bilgi alabilirsiniz.

• @Ryback Maalesef erkek olarak eşimizin soyadını Türk kanunlarına göre alamıyoruz. O yüzden sadace mahkeme ile değiştirilebilirmiş.

• @Cem ABD pasaportunuzu kullanmanız daha sağlıklı olur. Pasaporttaki isminize göre de bilet alacaksınız.

• @Cem

Biletinizi ABD pasaportu ile almanız gerekiyor. Buna ilave olarak Türkiye’de 90 günden fazla kalmayacaksanız, ülkeye girişte herhangi bir Türk kimliği ibraz etmeniz gerekmiyor zira ABD vatandaşı olarak Türkiye’ye girişte vize ihtiyacınız yok. Kimliğiniz ile ilgili işlem yapacaksanız ülkeye girişten sonra işlemlerinizi tamamlarsınız durumunuza göre.

ABD: Resmi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Umuma mahsus pasaport hamili ABD vatandaşları ülkemize yapacakları turistik amaçlı seyahatlerde her 180 günde 90 gün süreyle vizeden muaftır.

• @Ryback

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahibi ABD vatandaşlarının Türkiye’ye yapacağı 180 gün içerisinde 90 gün kalışı aşmayan turistik seyahatlerinde vize istemiyor.

• @ATS16, içinde söyledi: Ucak Yolculugu ve Ucak Bileti

@Ryback

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahibi ABD vatandaşlarının Türkiye’ye yapacağı 180 gün içerisinde 90 gün kalışı aşmayan turistik seyahatlerinde vize istemiyor.

Atlamisim onu, teşekkürler.

• Merhaba arkadaşar, Abd’den Türkiye’ye seyahatte yanımızda fiziksel ons altın taşımak iki ülke için de yasal mı ? Yasal ise limiti nedir ?

• @emreonline Eğer turist vizesi ile seyahat edecekseniz üzerinizdeki tüm takı ve nakit için toplam sınır 10.000$dır. Üzeri için bildirim yapmalı ve altının ticarette kullanılacağına dair dokümanları sunmalısınız. Bu konuda CBP'ya e-posta gönderecekseniz yanıt verirler. Ülkemiz için ise bu sınır daha fazla, yalnızca bildirim yapmanız gerekiyor, zira altın gümrük vergisinden muaftır.

• Herkese merhaba, daha önce İsviçre’den aktarma Swiss Airlines ile Amerika’dan Türkiye’ye gelen biri oldu mu? Greencard ile muhtelemen transit vize istemiyorlardır diye düşünüyorum ama emin olmak istedim. İnternette arattım fakat kesin bir şey yazmıyor. Daha önce böyle bir uçuş deneyen biri olduysa bilgi almak isterim. Çok teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

70

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |