Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @btek14 teşekkürler yaramaz mı hiç sağolun 🙂

• @tugbaokutan rica ederim 🙂 umarim gonlunuze gore olur her sey...

• seattle canadaya yakindir,bir hafta orda tatil yaptim,kis mevsiminde soguk ve ruzgarli olacagini tahmin ediyorum.

• @sir-altan okuduğum kadarıyla ne çok soğuk ne çok sıcak oluyor diye anlamıştım. Soğuktan ziyade genelde kasvetli galiba.

• Merhabalar, ülkeye ilk Seattle’dan girenlerden ilk izlenimlerini merak ediyorum. Havaalanında memurlar nasıl davranıyor? Sert mi yoksa daha iyimser mi (güney eyaletlerine kıyasla).

• @tuncayarat, içinde söyledi: Washington (State)

Merhabalar, ülkeye ilk Seattle’dan girenlerden ilk izlenimlerini merak ediyorum. Havaalanında memurlar nasıl davranıyor? Sert mi yoksa daha iyimser mi (güney eyaletlerine kıyasla).

..herseyiniz normalse hic bir hava alaninda SIKINTI yasamazsiniz,ucakta bir karantina karti veriliyordu, gida maddeleri para miktari filan, yine veriliyorsa guzelce doldurun, gumruk memurlari genellikle bu karta bakarlar......seattle amerikanin bati yakasinda ve yukarda,gelen ucak daha evvel herhang bir amerikan sehrine inerse amerikaya giris orda yapilir..turkiyeden direk ucus biraz zordur, avrupadan aktarmaliysa direk seattleye gider,,,,,,her hava alaninda gozcu gumrukculer vardir kameralar vardir, suphe ceken yolcu varsa kenara cekerler.

• @tuncayarat Seattle freeze diye bir tabir var burada. Normal hayatta soguk kanlilar ama sicak davraniyorlar. Airport daki memurun davranisi memurun o gunku ruh hali is rutini ve biraz da vize turunuze bagli. Ben gecen sene greencard la giris yaparken sadece klasik sorulari sordular hic guler yuz gosterip sicak oldugunu hissettirmedi memur. Tabi benden de kaynaklanmis olabilir. Ben sadece selam vermistim. Diger eyaletlerdeki havalimanlara gore, Sea-Tac airport bir tik daha kati ve kuralci diyebilirim.

• .......gumruk memurlarinin cogunluguda yabanci kokenlidirler, latinos- chinli,indiali gibi.amerikalilarin coguda military sac kestirler red neck gibi kendilerine hava verirler, ancak boyleleri problem cikarabilirler,iki sefer san francisko dan giris yaptim cok normal karsilandik, bir sefer LA dan giris yaptik, memur nerde kalacaksin diye sordu, kalmiyorum burdan kanadaya gidiyorum dedim....vancouverden hawaii ye gidiyorum amerikan kismi cikis ve giris yapiyor,bir makineden forum doldurdum pasaport kopyasini cikardim memura uzattim,hic konusmadan basti damgayi....

.her seyiniz normal ve kurallara uygunsa kimse problem cikarmaz,turistler icin gumruk memurlarinin vizeleri iptal yetkileri vardir,normal turist olarak giden icin problem olmaz, ama turist ayagi ile gelip amerikada kalmak isteyen cok oluyor, uzerinde para yok 2 ay kalacagim diyor,kredi karti veya debit karti yok.tabi boyleleri cabucak yakalanip deport ediliyorlar.

• Merhaba, biz ailecek Mart 2023 itibari ile Washington Eyaleti Silverdale sehrindeyiz. Evde iki arabamiz var. Ben yag degisimlerini Meinicke de yaptiriyorum ancak bazi arizalar var giderilmesi gereken ve cok yuksek ucretler cikartiyorlar. Saatlik iscilik ucretine 175 dolar yaziyorlar. Kurumsal firma oldugundan indirim de yapmadilar. Ben de farkli bir arayisa girdim acikcasi. Bildiginiz araba tamiri yapan yer var midir? Isini temiz yapan ancak ucretlerde ucup kacmayan bir yer ariyorum. Varsa oneriniz cok memnun olurum.

• Washington hakkinda yazacagim her sey kendi tecrubem ve fikirlerim olacaktir. Bizim gibi middle class insanlara gore kesinlikle ucuz bir yer degil ve bu her yeri icin gecerli. Buyuksehirlerden kasabalara kadar. Yeni gelenlerin bütcesini iyi ayarlamasi gerekiyor. Her turlu indirimleri hangi marketlerden alisveris yapilmasi gerektigi gibi konulari iyi arastirmak gerekiyor. Eyalet vergisi burada yok diye diger herseyin vergisi cok yuksek. US Army'de oldugum icin askeri üstün icinde olan commissary (market) den grocery alisverisi yapiyoruz cunku Washington State sales tax orada gecerli degil ve gercekten cok farkediyor. 150 dolara 2 kisilik bir aile bir ayi karsilayacak dolu dolu bir alisveris yapabiliyoruz. Tabi bu yuksek vergilerin artilarini da gorebiliyoruz. Biz sahsen bir tane pothole'a rastlamadik yollarda. Arabamizi sehirde de kirsalda da kullanmamiza ragmen. Seattle'a bir kere gittik. Tam ziyaret edilmesi gereken bir yer. Yasanacak bir yer bize gore degil. Amerika car dependent bir yer olunca sehirlerdeki trafik bize korkutucu geliyor. Seattle is a safe city diyemeyecegim. Arabasinda army stickerlari olan arkadaslarin arabalari vandalize edildigini ogrenince bu karara vardim. Cok politik bir sehir. Biz Lacey'de yasiyoruz. Isyerime yakinligindan ve Tacoma'dan daha guvenli oldugu icin sectik. Lakewood, Lacey ve Olympia hakkinda kotu seyler hic duymadim. Trafikleri katlanilmaz degil.

Burayla ilgili en sevdigim sey dogal guzellikleri. Washington buyuk bir yer. Göl, okyanus, ormanlar, daglar, hatta çöller bile var. National parklar ve state parklarin her biri cok guzel.

Washingtonlu beyazlarin konustugu Ingilizcede bir aksan yok. Ingilizcesi iyi olmayan arkadaslara bu faydali gelecektir. Butun her seyiyle degerlendirecek olursak genel olarak tavsiye edebilecegim bir yer. Yuksek vergilerin karsiligini genel olarak aliyorsunuz. Is olanaklari sinirsiz. Her kesimden insan var.

• Herkese merhaba arkadaşlar.
    Merak ettiğim konu şu...
    Türkiye den giden bir lise öğrencisi okula California gibi kaldığı sınıftan mı başlıyor? Yoksa okulda girdiği sınava göre bir alt sınıftan da başlaya biliyor mu ? Washington un bu konudaki uygulaması nedir acaba? Bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim.

• @Çağdaş-Ozan-Küçük kenin tamir etmeyi deneyebilirsin

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

47

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |