Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @eray26 ilk giriş tarihi itibariyle üzerine vurulacak mühür ile göçmen vizeniz 1 yıl boyunca doğrudan giriş imkanı sağlıyor, fiziki olarak green card'ın yanınızda bulunmasına gerek yok bu sürede 😉

• Referenced by  gucarslan gucarslan 

• DV23 talihlisiyim ilk girişimi geçtiğimiz ocak ayında yaptım ve yaklaşık 1 ay kalıp Türkiyeye döndüm. Türkiyede üniversite öğrencisiyim ve okulum uzadı, şimdiki durumuma göre 2025 Haziranında mezun olacağım. ABD'deyken durumum net olmadığı için ve süre yetmeyeceği için re-entry permit işlemi yapmadım. Önümüzdeki yaz aylarında da hem Türkiyede işlerim olduğu için, hem de masrafları minimumda tutmak istediğim için ABD'ye gitmek istemiyorum. Türkiyeden yapabileceğim re-entry permit benzeri bir işlem var mı? Benzer durum yaşayan ya da bilgisi olan var mı?

• Referenced by  A ATS16 

• Arkadaşlar merhaba, 4 Mayıs’da giriş yapacağız ancak 1 Haziran’da dönmek zorundayız. Eşim asıl talihli ve hamile. 3 Haziran’da doktor kontrolü var. Hollanda’da yaşıyoruz ve evimizi hemen satmamız da mümkün değil. Amacımız re-entry başvurusu yapıp Hollanda’ya dönmek ve 2 sene sonunda USA’e temelli yerleşmek.

Forumda Re-entry Permit başvurusu yapılsa dahi 6 ayda bir giriş-çıkış yapılması gerektiğini söyleyenler var ancak bazı sayfalarda da kartı korumak icin yılın en az yarisinin USA’de geçirilmesi gerektiği yazıyor. Hangisi doğru olursa olsun, bizim amacımız iki yıl boyunca USA’e hiç girmemek, çünkü o sürede temelli yerleşme şansımız yok. Sizce bu mümkün mü, bu şekilde bir tecrübesi olan var mı?

• @bbsrn Eğer 2 yıl boyunca hiçbir şekilde Amerika'ya girmek istemiyorsanız veya herhangi bir şekilde yerleşme amacınız yok ise neden Greencard'a 2 sene sonra başvurmadınız?

• @bbsrn, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

Arkadaşlar merhaba, 4 Mayıs’da giriş yapacağız ancak 1 Haziran’da dönmek zorundayız. Eşim asıl talihli ve hamile. 3 Haziran’da doktor kontrolü var. Hollanda’da yaşıyoruz ve evimizi hemen satmamız da mümkün değil. Amacımız re-entry başvurusu yapıp Hollanda’ya dönmek ve 2 sene sonunda USA’e temelli yerleşmek.

Forumda Re-entry Permit başvurusu yapılsa dahi 6 ayda bir giriş-çıkış yapılması gerektiğini söyleyenler var ancak bazı sayfalarda da kartı korumak icin yılın en az yarisinin USA’de geçirilmesi gerektiği yazıyor. Hangisi doğru olursa olsun, bizim amacımız iki yıl boyunca USA’e hiç girmemek, çünkü o sürede temelli yerleşme şansımız yok. Sizce bu mümkün mü, bu şekilde bir tecrübesi olan var mı?

Sn @bbsrn

Re-entry Permit icin su konu basligini inceleyebilirsiniz; sorularinizi da ilgili konu basliginda sorabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/134/re-entry-permit-i-131-form-ve-i-327-belgesi

Ozetle; Green Card sahibi (LPR-Lawful Permanent Resident) olarak bir yildan uzun bir sure icin ABD disina seyahat edecekseniz Re-entry Permit alarak LPR statunuzu terk etmediginizi beyan ediyorsunuz ve iki yila kadar ABD disinda kalip geri donuste bu belgeyi kullaniyorsunuz. Re-entry Permit aldiysaniz 180 gunluk sureyi gozetmeniz gerekmiyor.

Bir yildan uzun seyahatiniz bitip de ABD'ye Re-entry Permit kullanarak giris yaptiginizda vatandaslik basvurunuz icin sayacaginiz 5 (bes) senelik sureyi baslatiyorsunuz. Bu belgeyi almis olsaniz bile ABD girisinde, CBP memurlari ABD'deki LPR statunuzu korudugunuza dair suphe duyarlarsa konuya dair sorgulanabilirsiniz ve kanit sunmaniz gerekebilir.

• @korki Başvururken çıktığında direkt yerleşebileceğimizi düşünüyorduk ama hayat bazen planlandığı gibi ilerlemiyor. Eğer Re-entry Permit ile legal olarak girişimizi erteleyemeyeceksek bir yıl içinde gideceğiz. Bizim de amacımız oturumu alıp da kullanmamak değil.

• @Sharm Cevabınız için teşekkür ederim.

Re-entry Permit aldiysaniz 180 gunluk sureyi gozetmeniz gerekmiyor.

Açıkçası vatandaşlık için sürenin sıfırlanması vs. bizim için pek önemli değil. Önemli olan nokta; iki sene boyunca sürekli git-gel yapmak zorunda kalmadan (ki yapsaydık bile orada hiçbir düzenimiz olmadan CBP memurları için ikna edici olur muydu bilemiyorum) Re-entry Permit ile zamanı dolmadan giriş yapabilmek. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi, konunun ucu çok açık. Belirteceğimiz sebepler permit için kabul edilir mi, veya kabul edilse bile ülkeye dönüş yaparken kapıdaki memur permiti geçerli sayar mı hiç belli değil.

@Sharm Cevabınız için teşekkür ederim.

Re-entry Permit aldiysaniz 180 gunluk sureyi gozetmeniz gerekmiyor.

Açıkçası vatandaşlık için sürenin sıfırlanması vs. bizim için pek önemli değil. Önemli olan nokta; iki sene boyunca sürekli git-gel yapmak zorunda kalmadan (ki yapsaydık bile orada hiçbir düzenimiz olmadan CBP memurları için ikna edici olur muydu bilemiyorum) Re-entry Permit ile zamanı dolmadan giriş yapabilmek. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi, konunun ucu çok açık. Belirteceğimiz sebepler permit için kabul edilir mi, veya kabul edilse bile ülkeye dönüş yaparken kapıdaki memur permiti geçerli sayar mı hiç belli değil.

Re-entry Permit ve vatandaslik basvurunuzda dikkate alinacak olan Continuous Residence ie ilgili bir ornegi asagida paylasiyorum:

*What if I was outside the United States for 1 year or longer?
    In almost all cases, if you leave the United States for 1 year or more, you have disrupted your continuous residence. This is true even if you have a Re-entry Permit.

If you leave the country for 1 year or longer, you may be eligible to re-enter as a Permanent Resident if you have a Re-entry Permit. But none of the time you were in the United States before you left the country counts toward your time in continuous residence.

If you return within 2 years, some of your time out of the country does count. In fact, the last 364 days of your time out of the country (1 year minus 1 day) counts toward meeting your continuous residence requirement.*

Screenshot 2024-04-14 at 18.50.44.png

Ayrica Naturalization surecini detaylariyla anlatan ekteki kilavuzu detayli olarak incelemenizi oneririm.

• @Sharm Sanırım bir önceki mesajımda yanlış ifade ettim. Aslında "Continuous Residence" bozulması ile ilgili bir sorunumuz yok. Yani 5 yıllık sayaç şimdi başlamış, veya permiti alıp iki sene sonra girdiğimizde başlamış bizim için çok bir farkı yok. Yeter ki iki senenin sonunda permit ile sıkıntısız girebilelim 🙂 Yine de Naturalization süreci ile ilgili paylaştığınız kılavuzu incelemek faydalı olacak. İnceleyeceğim, çok teşekkür ederim.

@Sharm Sanırım bir önceki mesajımda yanlış ifade ettim. Aslında "Continuous Residence" bozulması ile ilgili bir sorunumuz yok. Yani 5 yıllık sayaç şimdi başlamış, veya permiti alıp iki sene sonra girdiğimizde başlamış bizim için çok bir farkı yok. Yeter ki iki senenin sonunda permit ile sıkıntısız girebilelim 🙂 Yine de Naturalization süreci ile ilgili paylaştığınız kılavuzu incelemek faydalı olacak. İnceleyeceğim, çok teşekkür ederim.

Continuous Residence ile ilgili onceliginiz olmadigini anladim, sadece Re-entry Permit almanin bu anlamda bir avantaji oldugunu belirtmek istemistim. Bir de bu konudaki detaylara ne kadar cok hakim olursaniz gunu geldiginde haklarinizi o kadar iyi koruyabilirsiniz. Simdiden kolay gelsin ve hayirli olsun.

• @bbsrn Hollanda'dan ABD'ye goc etme sebebini sorabilirmiyim?

• @MySea Durust olmak gerekirse bizim de kafamizda soru isaretleri var. Aslinda burada rahatimiz yerinde. 2.5 sene once geldik. Amsterdam'da ben yazilim muhendisi olarak calisiyorum, esim de proje yoneticisi. Daha bir bucuk sene once evimizi aldik, duzenimizi kurduk. Simdi de cocuk bekliyoruz. Bundan once 3 sene Italya'da, 1 seneye yakin da Ispanya'da yasadik. Acikcasi bir de Amerika tecrubemiz olsun istiyoruz. Buraya yuksek nitelikli gocmen vizesiyle geldik, USA'den pisman olursak bu vizeyi yine alabilecegimizi dusunuyoruz ama Green Card icin boyle bir sey soz konusu degil, cok kucuk bir ihtimal. Gitmezsek ileride acabamiz olur mu diye dusunmeden edemiyoruz 🙂 Mesleklerimiz geregi USA'de ciddi paralar kazanabilme ihtimalimiz de var, tabii ki risk de -son bir iki yildir yapilan toplu isten cikarmalari dusunerek- buraya gore cok cok yuksek. En cok dusunduren seylerden biri de burada yillik 45 gun civari iznimizin olmasi, tamamen evden calismamiz ve istedigimiz zaman Turkiye'den de calisabilmemiz (USA'e gidis yaklasirken is aramaya baslayinca maastan da onemli kriterimiz bu son nokta olacak). Detaya inecek olsam daha cok anlatacak sey var. Sanirim ya iyi ki gelmisiz, ya da buyuk hataydi diyecegiz.

• @Sharm Cok haklisiniz. Ne kadar bilgi sahibi olursak o kadar iyi. Aslinda vakit bulup Re-entry basligindaki guncel 64 sayfanin tamamina goz gezdirmeyi dusunuyorum. Cok tesekkur ederim.

• @bbsrn Paylasim icin tesekkurler! Orada isleriniz, calisma kosullariniz ve geliriniz sizleri tatmin ediyorsa, ABD'ye alaninizda is ayarlamadan goc etmenizi cok tavsiye etmem.

Yazilim ve IT alaninda is bulma konusunda arz/talep dengesinde bir donusum soz konusu. Arz azalirken, talep giderek artiyor. AI gibi yeni olgular is sahalarina girmeye basladilar. O yuzden, bu gibi alanlarda yer ve is degisiklikleri yapmak icin iyi bir planlamaya ve bence sansa da cok ihtiyac var.

Ote yandan, daha once Almanya'da 4 yil yasamis birisi olarak, ABD'nin de mutlaka deneyimlenmesi gerektigini dusunenlerdenim. Arada is, calisma kosullari ve yasam tarzi bakimindan cok farklar var.

• @MySea Degerli yorumunuz icin cok tesekkurler! Zaten tam olarak bu yuzden Re-entry permit almak istiyoruz. Amacimiz (biraz da bebegi dusunerek) islerimizi net sekilde ayarlayip tasinmak, diger turlu hepimiz icin -psikolojik olarak da- cok zor olacak. Iste en buyuk soru isareti de bu noktada. Re-entry Permit'e basvururken neden olarak bunu yazsak reddedilir miyiz onu dusunuyoruz, cunku permite basvurup oradan ayrildiktan cok uzun sure sonra permite red donulmesi her seyi bitirir.

• @bbsrn Malesef re-entry permit konusunda bilgim yok. Eminim forumda birileri yardimci olacaktir. Bol sans!!

• merhabalar, greencard talihlisi olarak 14 nisan tarihinde Boston'dan giriş yaptım. 10 gün sonra geri döneceğim. 2-3 ay sonra temelli olarak ABD'ye giriş yapacağım. Bu greencardım açısından herhangi bir sorun yaşatır mı? uscis ücreti olan 220 doları 15 nisan tarihinde ödedim. Ben ülkede yokken greencardımın gelmesi durumunda eşim greencardımı alabilir. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

• @asiza, içinde söyledi: Green Card sahiplerinin ABD dışında Kalış Süreleri

merhabalar, greencard talihlisi olarak 14 nisan tarihinde Boston'dan giriş yaptım. 10 gün sonra geri döneceğim. 2-3 ay sonra temelli olarak ABD'ye giriş yapacağım. Bu greencardım açısından herhangi bir sorun yaşatır mı? uscis ücreti olan 220 doları 15 nisan tarihinde ödedim. Ben ülkede yokken greencardımın gelmesi durumunda eşim greencardımı alabilir. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bir sorun yok. Planladığınız gibi yapabilirsiniz. Pasaportunuzdaki vizenin üzerine vurulan damga ile giriş yapabilirsiniz 1 yıl içerisinde.

• @Ryback cok tesekkur ederim sagolun. birileri bana 6 ay cikis yapamazsin ulkeden dedi bu nedenle tedirgin olmustum.

• @asiza o birilerinin aklina guvenmeyin derim 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

98

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |