Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@celica normal şartlarda türk ehliyeti geçici olarak geçerli. türk ehliyetine araç sigortalarının bir tık daha fazla çıkmasıda var. Ayrıca olurda delivery vs gibi işler yapmak isterseniz türk ehliyetiniz geçerli değil vs gibi bir kaç neden daha sayabiliriz

• Merhaba Arkadaslar ,

Flordada ehliyet yenileme ( renew ) nasil oluyor?

Belgeler harici DMV ofisine gidince herhangi bir test yapiliyor mu?

Goz testi vb?

• Merhabalar,
    Bir konuda fikrinizi rica edeceğim. Beyhude bir çaba ise mecburen bekleme devam edeceğim. Ocak 2024 döneminde I-485 formu, geçici çalışma izni ve seyahat izni ile işlemlerimi başlattım. Bir sonraki aşama olan, parmak izini verdim ve beklemeye devam ediyorum. Dolayısıyla işlemler tamamlanmadığı için "SSN" numaram doğal olarak yok. (İnşallah tüm süreci tamamlar ve green card'ı alırım.) Ocak ayında DMV ofisine gittim ve ehliyet için başvuru yaptım. Durumu anlattım. Turist olarak buradayım ama green card kazandım, işlemlere devam ediyor diyerek içinde bulunduğum süreci anlattım. Görevli hanımefendi SSN olmadığı için SSN ofisine giderek SSN'im olmadığıma dair bir belge almamı söyledi. Sonrasında üstüne düşmedim. Neyse Nisan ayının başında SSN ofisinden gidip söz konusu belgeyi aldım ve 3 tane DMV ofisi gezdim. Ocak ayında İlk gittiğim yani SSN olmadığına dair belge isteyen ofise gittim ve ehliyet alamayacağımı ifade etti. Uzun uzun derdimizi anlattık, siz söylemiştiniz vs vs diye anlattık ama nafile bozuk plak gibi aynı şeyi ifade ettiler ve tabir-i caizse kovdular bizi. Amerika'da bir ofisin yapmadığını başka bir ofis yapabilir mantığı ile (Banka hesabını öyle açmıştım.) Aynı şehirde 2 tane daha DMV ofisine gittik, Yine aynı şekilde cevap aldık ve New Orleans Şehrinde - LOUISIANA eyaletinde "Turist Vizesi" ile ehliyet alamayacağımı kabullendim. Green Card çıktıktan sonra ehliyeti alacağım ama şimdiden almak istiyorum. Malum "Uber-LYft-Doordash" gibi işler ile ilk başta gelir elde etmek için. Toparlamak gerekirse: Öncelikle biraz uzun yazdım kusura bakmayın. Hem gelecek soruları bazıları es geçmiş olmak için. Turist Vizesi ile ehliyet alabileceğim eyalet yada şehirleri nasıl araştırabilirim? Bununla ilgili bir web sitesi var mı? Yada tecrübeli bir forum üyesi vaktini ayırıp yanıt verirse çok sevinirim. Saygılarımla...

• @Redbeard bende merak ediyorum bunu, youtube videolarında turist vizesiyle ehliyet alanları görüyoruz. Newjersey ve atlanta’da alanlar video koymuşlar. Ne kadar doğru bilemiyorum anlattıkları, hangi eyaletlerden alınır öğrenmek istiyorum bende

• @actorhandsome georgiada tourist vizesiyle ehliyet aldim.
    Nevada da alanlar var 4 senelik.

• @Redbeard merhaba, biz ailece turist vizesi ile Florida' dayiz ve E2 + EB2 surecindeyiz. Ben ilk sinavda kaldim gerci ama esim gecti ve yol testine de tarih aldik, gecerse alacak ehliyeti. Burada bizim bulundugumuz bolgede en azindan hic aciklma vb yapmamiza gerek kalmadan ulkeye giristeki i-94 formunu direk bilgisayardan girip bakiyorlar ve son tarihle yani giriste size taninan kalma suresi ile sinirli olmak uzere ehliyeti veriyorlar.

• @hknsnk Çok teşekkürler bilgilendirme için..

• @hknsnk merhaba, hangi bölgedesiniz acaba ?

• @actorhandsome merhaba, biz Güney batı Florida’dayız. Cape Coral

• Orlando’da işleyiş aynımı acaba

• Ohio’ da Ehliyet almak

Ehliyet başvurusunda bulununabilmek için gerekli belgeler:

Öncelikle kayıt yaptırmak için BMV ofislerinden birine gitmelisiniz.
    Sizden SSN adres kanıtı ve green kartınızı( yoksa geçerli olan vizeyi istiyorlar) ben başvurduğumda green kartım daha gelmemişti o yüzden pasaportu verdim kaydımı yaptım.

Kayıt yaptıktan sonra hemen sınava girebilirsiniz. Toplamda 40 sorudan oluşuyor 30 unu doğru yaparsanız geçersiniz geçemediğiniz taktirde her gün bir kere sınava girme şartıyla hafta içi her gün tekrar sınava girebilirsiniz. İngilizce bilmediğim ve sınava çalışacak kaynak bulamadığım için hafta içi her gün sınava girip sınavda sınava çalışıyordum. Bu ehliyeti tercüman eşliğinde almayacağım diye inat ettim ve 3. Haftanın sonunda 12 . girişimde sınavı geçebildim. Tabi inat edip etmemek size kalmış😊

Eğer İngilizce dilinde sınava girmeyecekseniz size bir randevu tarihi verecekler. Belirtilen tarihte Ohio ehliyeti olan bir çevirmen eşliğinde sınava gidip girmelisiniz.

Sınavı geçtikten sonra genelde “Temporary License” verilir. Bu geçici ehliyet ve direksiyon sınavından geçene kadar kullanabilirsiniz.
    Bu kağıtla beraber bir de direksiyon sınavı için tarih veriliyor.

Tarihinde gidip sınava girdiğinizde park etmek, dur işaretlerinde doğru şekilde durmak, yolda hız sınırına uygun şekilde araç sürmek, sinyal vermek, sireni çalışan ve ya ışıkları yanarak hareket eden Ambulans, İtfaiye, Polis araçları gördüğünüzde ilk fırsatta aracı durdurup bu araçlara yol vermek!!! Gibi etkenlere bakarak sınav sonucunuzu belirlerler. Bu kurallardan herhangi birinde hata yapılırsa %99 oranında sınavdan kalırsınız! Tecrübe ile sabittir 😉

Direksiyon Sınavdan kalırsanız size iki kağıt verirler.
    Biri siyah ve kırmızı renklerde ufak bir kart diğeri A4 kağıdı boyutunda.

Yapmanız gereken:

1. Önce 65$ civarında bir para ile online ders satın almalıanız. Yaklaşık 4 saatlik bir online ders bu.
      Bu siteden kayıt yapabilirsiniz.
      ?

Bu online derse kayıt yaparken sizden istenen güvenlik sorularını ekran fotoğrafı alarak ve ya bir yere yazarak kenarda tutun çünkü ders boyunca sizin doğru kişi olduğunuzu teyit etmek için bu soruları size soracaklar.
    Online dersi bir birey vermiyor! 6-7 sayfalık her biri 35 ila 60 dk zorunlu okuma süresi olan okuma sayfaları. Okumak yada okunacak sayfalar arasında gezinmek zorunda değilsiniz ama ekrandaki süre tükenene kadar sayfanın bilgisayar, telefon ve ya tablette açık halde beklemesi gerekiyor.
    Burada en kolayı, yedek bir telefon kullanarak yapmak. Ekran kilit süresini kaldırın ve süre dolana kadar kenarda bekletin. Süre bittiğinde her bölümde o bölümün içeriği hakkında basit sorular çıkar. Ara bölümlerde genel olarak 3-4 soru sorulur ve mutlaka en az bir tane de güvenlik sorusu sorulur. Eski bir şoförseniz ve ya bölgenin kurallarına hakim biri iseniz büyük oranda doğru cevaplar verip testleri geçersiniz. Bu minik testlerin hepsini doğru yapmanız şart!

En son sayfada ise 20 soruluk asıl test çıkar. Bu testte önceki soruların derlenmiş halidir. Belki bir kaç tane farklı çıkar. Bu testte de büyük oranda doğru cevap verdiğinizde online ders biter ve size genelde 1 gün içerisinde kayıt yaparken kullandığınız mail adresi üzerinden geçtiğinize dair belgeyi yollarlar. Bu belgenin çıktısını almalısınız.

1. Belgeyle birlikte 1 yıllık ehliyeti olan birini bulun. Bu kişi size günde 4 saat olmak üzere en az 24 saat eğitim vermeli ama tanıdık ise direkt bir bankaya ve ya yine Fedex, UPS ofislerinden birine gidip noter onayı almanız gerekiyor.

2. Son olarak bu belgeler ile ya online yada BMV ofislerinden birinden direksiyon sınavı için tekrar randevu alın. Sınav ayrıntılarını zaten anlattım değişen bir şey yok.

Sınavı geçtiğinizde ise belgelerinizle birlikte BMV nin hemen yanında ki License Bureau’ ya gidip birkaç işlemden sonra ehliyetiniz almak.

Hayırlı olsun 😊

• This post is deleted!

• @baran-bozdogan merhaba,sınava Türkçe mi aldınız acaba?nasıl bir sınav oldu,bilgisayar üzerinden mi detaylı bilgi verme şansınız var mı?teşekkür ederim şimdiden

• @sersin NH de türkçe yok hatırladıgım kadarı ile ingilizce-arapça-fransızca-ispanyolca vardı. Bilgisayar üzerinden oluyor 40 soru 32 dogru istiyor. Bu dediklerim New Hampshire için geçerli tabi başka eyaletlerin kuralları sınavları farklıdır.

• @sersin her eyalette farklı bir sistem var. Benim olduğum indiana eyaletinde 50 sorudan 42 doğru yapman gerekiyor. Bir çok eyalette yok maalesef.

• Herkese Merhaba,

Ohio'da yazili sinavi gectim. Driving skill teste girmeden bir hafta icinde temp driving license postaladilar. Cok da isime yaradi. bulundugum bolgede 1.5 ay sonraya gun veriliyordu cunku. neyse

aradan gecen zaman sonra driving skill testi de gectim. ama kalici driving license vermediler. I 797 numarali bir form getirmem gerektigi elimdeki GC vizesi ile teslim edemeyeceklerini soylediler. geleli iki ay oldu GC (kart) henuz postalanmadi. Ucsis'i aradim bu numarali form temelde GC (kart) sayilir beklemen gerekiyor yapacak bir seyin olmadigi belirtildi.

Bu arada driving skill testden sonraki 60 gun icinde kalici driving license icin bavuru yapilmasi gerektigi de belirtildi.

Bilgilerinize

Güncelleme 04/25/2024

Hiçbirşey söylemeden başka bmv ye gittim pasaporta bakıp kalıcı ehliyeti kargoya verdi 🤦♂

Bir kez daha anladık ki bu memlekette birinin dediğiyle hareket edilmiyor 👍

• @baran-bozdogan teşekkür ederim bilgilendirme için

• @tncymz teşekkür ederim bilgilendirme için

• Selamlar,
    Biz Florida'dayiz ben testten kaldim ilk giriste ancak esim gecti ve driving teste girip ehliyetini aldi dun.Biz turist vizesi ile girdik ve e2 vizesi basvurusun avukatimiz evvelsi hafta yapti, DMV'ye her gidiste ki adi collector office burada bizim adres kaniti yaninda I94 belgemize internetten girip bakiyorlar; bizim 6 aylik suremiz 28 nisanda dolacakti ancak hicbir sorun ckarmadan 1 yil sureli gecici ehliyeti hemen orada teslim etiler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.1k

| | | |