DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐

@sanaldeniz diyelim ki dediğiniz gibi taşımalar nedeniyle ankara düşük mülakat veriyor bu sorunun çözümü ankaranın mülakat vermesini düşürmek mi yoksa ankara sen mülakat sayını arttır diğer konsolosluklarada dosya taşımada oturumsuz işlem yapmayın demek mi?

Kaldı ki dosya taşımaların ilk başladığı döneme gidersek DV22 döneminin sonuna yakın dosya taşıma olayları başladı insanlar durduk yere hadi bir dosya taşıyalım yurtdışı havası alırız demediler, ankaranın kötü giden performansı yüzünden bu işleme giriştiler

• ⭐⭐⭐

@sanaldeniz, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

@Revolter Yıllık Türkiye için basılan vize sayılarını kıyaslarsan, yıllar arasında neredeyse fark olmadığı görülür. Bazen %10 bazen %15 fark oluyor. Bu oranda basılan vizeler Türkiye için azalıyor veya artıyor. ANCAK YILLAR GEÇTİKÇE DOSYA TAŞIMA NEDENİYLE BASILAN VİZE SAYISI HEP ARTIŞ YÖNÜNDE. Her sene dosya taşıma işlemi artıyor. Ama dosya taşıma işlemi artmasına rağmen Türkiye için basılan vize sayısı aynı doğrultuda artmıyor. Yani ankaranın bastığı vize azalırken, taşınan dosyalar nedeniyle vizeler artışta. Bu hususta bir çalışma yapmadım ama gözlemlenen bu. Ayrıca diğer hususlar etkili değildir demek yanlış olur, elbetteki dış siyaset, ikili ilişkiler, sınırdan giren göçmenler çok etkilidir. Benim bahsettiğim husus ise etkenlerden sadece biridir. Sonuçta Türkiye için taşınan dosyalar dahil yıllık ortalama 650-700 kadar dosya için mülakat verilmekte. Her yıl taşınan dosya sayısı artmasına rağmen bu sayı artmıyor...

Yazma şekliniz hiç hoşuma gitmese de forumda böyle saçma bir iddia cevapsız kalmasın, başkalarının kafası karışmasın diye bu saçmalığa cevap vereceğim.

Öncelikle son yıllar derken 2020 ve sonrasına bakıyorsanız çok yanlış. Bu yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırıp devam edelim.

Konsolosluğun kapasitesini anlamak için biz de geçmiş yıllarda çok baktık sayılara. Çünkü konsolosluğun 700 kişiye vize verdiği yıllar da olmuştu gerçekten. Tabi sizin iddia ettiğiniz gibi bu sayının altına düşmedi. Ama bu sayıya da eksik bakıyorsunuz. Gözden kaçırdığınız bir durum var.

Önceki yıllara (2020 öncesi) bakıldığında bültenin current olduğu seneler isteyen herkes için mülakat planlandı. Yani talep ne kadarsa o kadar vize basıldı. Talep 700 iken konsolosluk kapasitesi 700 demek saçma olur. Talep 1500 olsa belki 1500 vize de basılacaktı, bunu bilemeyiz. Ama buna en yakın örnek olarak 2018 senesini ele alalım, bülten current olmadı. Yani talep vardı o sene. Ve Türkiye’den 1800+ kişi vize aldı.

Talep sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde azdı önceden. 2020 ile başlayan dava süreçlerinde Judge Mehta mahkemede şunu söylemişti “Yılda ortalama 37bin vize veriliyor DV için” artık son kaç yılın ortalamasını aldı ve bu sayıyı hesapladı bilemiyorum. Tabi siz biliyorsunuzdur(!) ama ben hatırlatayım, kota 55bin.

Önceki senelerde yılda 70-80bin kişi seçilmesine rağmen son yıllarda hep 100bin üzeri seçiliyor. Hani şu size yukarıda bahsettiğim 2018 senesi var ya, onda da 100bin üzerinde kişi seçilmişti. 100bin üzeri kişi seçildikçe dünya genelinde basılan vize sayıları da artıyor. 50bin üzeri vize basılıyor yılda ve geçen sene (DV2023) 55bin kotasını da doldurdular.

O zaman bu hesapla her sene en az 2018 senesi kadar vize talebi var. O seneyle sayıyı kıyaslamak daha mantıklı olur. Sadece Türkiye'de değil, dünyada vize talebi artmışken Ankara her geçen yıl daha da az vize basıyor. Diğer konsolosluklar ise daha çok vize basıyorlar ve kota doluyor.

Siz yine bildiğinizi okursunuz tabi ama dedim ya ben ileride bu mesajı görecek kişilere yazıyorum bunu. O yüzden sayıları tek bakışta anlayabileceğiniz bir link bırakıyorum. Umarım siz de okuyup biraz anlarsınız.

https://yesilkartforum.com/turkiye-ve-azerbaycan-ile-ilgili-istatistikler/?amp=1

Baktınız konu hoşunuza gitti, yılların Sayılarla DV20XX başlıklarını da okumayı ihtimal etmeyin. Keza oralarda çokça konuştuk böyle şeyleri vakti zamanında 🙂

• ⭐⭐⭐

@MomisCan diğer arkadaşlarada yazmıştım sonucu olumlu olmasa bile yaptığınız şeyler takdiri hak ediyor. Ortada kesinliği olmayan sadece açık bırakılan bir kapı varken siz bu kapıyı zorlayıp açmak için elinizden geleni fazlasıyla yapmaya çalıştınız, konfor alanınızdan çıkıp cesaret gösterip yola koyuldunuz. Bunları yapabilmek için sadece maddi durumunuzun yeterli olması değil, hem bu vizeyi istemeniz hemde bu vize için konfor alanınızdan çıkmanız gerekebiliyor ve siz bunu fazlasıyla yaptınız. Sonu ne olursa şunu gönül rahatlığıyla diyebilirsiniz bence elimden gelen her şeyi misli misli yaptım

• @mehmetizmirli yok yok bende öyle düşündüm not kağıdı yazıp dosyaya koydum onu görcem zaten eğer konsoloslukta oluyosa dosya açtırmayla uğraşmak istemiyorum çünkü süre de az kaldı mailleşme süreleri uzun sürebilir riske atmak istemiyorum 🙂

• @EzgiLera Acaba geç mi kaldık diye düşünmeden de yapamıyorum. Belki gidersek temmuz dağıtımına düşeriz ve son günler kala eylüle bir tarih verirler. Başka hiçbir yerin de dosya transferine başlayacağını sanmıyorum, direkt geç kalmadan bileti alıp gideceğim ben de.

• @EzgiLera If your inquiry pertains to requests for transfer from other posts, please note that we have only capacity to process applications of Italian citizens or residents with valid Italian residence permit. diye bir cevap aldım. Vatandaş veya oturum izni yoksa taşımıyorlar maalesef.

• ⭐⭐⭐

@furkansn, içinde söyledi: DV2024 (2024 Green Card Lotosu) Aşamaları

@EzgiLera If your inquiry pertains to requests for transfer from other posts, please note that we have only capacity to process applications of Italian citizens or residents with valid Italian residence permit. diye bir cevap aldım. Vatandaş veya oturum izni yoksa taşımıyorlar maalesef.

Oraya da çok talep gelmiş demek ki 🤷🏻♀️ diğer konsoloslukları da denemeye devam edin.

• GreenCard mülakatına girip de yazmayan arkadaşlar neden hayla yazmadılar acaba? Yardımcı olursanız seviniriz.

• @gucarslan tabi ki
    Bayram tatili için ailemin yanına geldim. Dönüşte detaylı bir şekilde yazı yazacağım. Laptop yanımda değil 🙂

• @cemal1153 Ben ingilizce bildiğim için hiç sorun olmadı.Ama isteyenler yanında tercüman getirdi.

• Selam arkadaşlar, Perşembe günü için ben de Hong Kong'a biletimi aldım. Dosyaları toparlamadan gideceğim çünkü bayramdan dolayı bazı şeyleri alamıyorum. Dosya taşınınca Türkiye'ye geri döneceğim ve her şeyi toparlayıp yeniden gideceğim. Toplamda 2 kişi için tek yön 42000tl civarı tuttu normal midir bilmiyorum ama tek çare buydu. Giden arkadaşlardan herhangi bir tavsiyesi olan varsa her şeye açığım. Şimdiden orada görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

• @Yaman-0 Merhaba benim Azerbaycan'da oturumum vardı.Evrakların bir çogunu da Azerbaycandan aldım.Farklı olarak azerbaycandan da Adli sicil kaydı alıp gittim.

• Merhaba arkadaşlar. Bende Viyana mülakat deneyimimi paylaşmak istiyorum. Ramazan Bayramı arefe günü benim case no aktif oldu . Benim case no 20.000 civarı. Dosya taşımak için hemen email attım Viyana Amerikan konsolosluğuna. Onlarda kapasitelerinin dolu olduğunu ve şu an bunu yapamayacaklarini söyledi. Ama birkaç gün sonra tekrar email geldi ve dosyamı taşıyacaklarını söylediler ve bana 13 Haziran için randevu verdiler. Bende bu tarihi kabul ettiğime dair onların emailine dönüş yaptım. Sonra Molnar isimli klinikten sağlık muayenesi için randevu istedim onlarda 10 Haziran tarihine randevu verdi. Schengen vizem yoktu. Turizm işi yapan bir firmadan yardım istedim Fransa için randevu aradık ve 23 Mayıs a randevu bulduk. 30 Mayıs ta Fransa için schengen vizesi aldım 45 günlük çoklu giriş. 8 Haziran da Paris e gittim oradan Viyana ya uçtum. Viyana da tanıdık bir aile vardı babaları Türkiye tatiline gitmiş ve bana evlerini bu süre için verdiler. Konaklama ücreti ödemedim. Sağlık muayenesi için Molnar da muayene oldum hepatit B ve tetanoz aşısı yaptılar. Ücret 489 Euro ödedim. Sonra 5A otobüsüne binip göğüs röntgen çekinmeye gittim. Orda bilgisayar başında gişe de çalışan Türk kız var ismi Ümran. Kırşehir li. O benim bilgilerimi alip yardımcı oldu. Röntgen çekindim sonucu geldi CD de. Ama doğum tarihimi yanlış yazmışlar gün ve ay yer değişmiş. Söyledim düzelttiler. Buna dikkat edin. Bu hata başkalarına da oldu. Göğüs röntgen merkezinde pınar isimli arkadaş ile tanıştık o da Green Card için gelmiş. 13 Haziran da Konsolosluk ta green card mülakatı da benim için heyecanlı stresli geçti. Pınar, şükran , Okan ve eşi de mülakata girdik. Ben en son mülakat yapandim. Diploma ve tercümesi ve fotokopisi, adli sicil kaydı (polis sertifikasi), nüfus belgesi, banka hesap cüzdanı, 2 foto. Teslim ettim ve 330 USD ödeme yaptım. Sonra sandalye de sıramı bekledim. Beni çağırdılar ve mülakat başladı. Elini kaldır ve herşeyi doğru şöylecegine dair yemin et dedi bende bunu yaptım. Sorduğu sorular şu an ne iş yapıyorsun? Orada nereye gideceksin? Ne is yapacaksin ? Evli misin ? Çocuğun var mı? Sonra tebrikler deyip green card vizemi onayladı. Amerikan bayrağı hediye etti. Vize basılı pasaportumuz 17 Haziran pazartesi teslim olacak dedi hepimize ama 14 hazıran cuma sabah email geldi ve saat 11:00 itibariyle konsolosluga gelip pasaportunuzu alabilirsiniz yazıyordu. Bende gidip konsolosluktan pasaportumu aldım. Ertesi gün Anadolu jet ile İstanbul a dönerken konsolosluk ta görüp konuşma fırsatı bulamadığım Okan ve eşi ile tanıştık ve sohbet ettik. Onlara da bol şans diliyorum yeni hayatında. Bu arada Ramazan isimli arkadaşda bizden 2 gün önce mülakata girdi ve o da vizesini aldı. Biz mülakata gireceğimiz gün ramazan in vize basılı pasaport teslimini yaptılar. Boş günlerim de viyana'yı gezme fırsatım oldu. Gerçekten mimarî olarak harika bir şehir. Ben çok sevdim. Ulaşım cok rahat. Telefon hattımi orada kullanmadım. Yooopi isminde bir hat aldım daha doğrusu Metin abi bunu aldı bana. Ücret 5-10 Euro gibi. İçine de 10 Euro değerinde 50gb İnternet ve 1.000 dk konuşma yükledi. Bir hafta rahat rahat kullandım. Tren otobüs metro bilet için haftalık bir bilet aldım "Tabak" isimli dükkanlar var orada satılıyor ücreti 17 Euro. Sınırsız toplu ulaşım kullanılıyor bu bilet ile bir hafta boyunca. Yani Pazartesi den pazartesi ye kadar. Eğer Çarşamba alırsan bu bileti pazartesi ye kadar kullanabilirsin. Benim deneyimim bu şekilde umarım yardımcı olur bazı arkadaşlara. Herkese bol şans diliyorum.

• @oguztexas tebrikler yolunuz açık olsun, yeni hayatınızda başarılar 🙏

• @bengokhancelik . Esimle GC sureci icin 5 ay once evlendik ve dun dugunumuzu yaptik. Gecen hafta Schengen basvurusu yaptigimiz icin ikinci pasaporta basvuru yaptim, bayram sonunda 2. pasaportum geldikten sonra haftaya Hong Kong’ a gidip sansimi deneyecegim; sans bizimle olsun ✌🏽

• @Demayfo çok sevindim tebrik ederim.Darısı başımıza bir şey sormam lazım mülakat tarihine kadar kalmanız şart mı yoksa türkiye ye gelip mülakata yakın gitseniz olur mu

• @Demayfo cok tebrik ediyorum, denedin ve yaptin; bu kadar ! Darisi bizim basimiza 😇

• Ankara konsolosluğu hangi case number aralığını alıyor şu an bilgisi olan var mı acaba?

• @bahasever tam anlamadım otur gerekli mi ? Başvuru yapmak için?

• @Emre-Kurtulmuş çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. 🙏🏼 inanın bu çabalarımdan yalnızca birisi.
    Konfor alanımdan şu an çıkmadım. Her şey 1 ay önce hiç bilmediğim bir ülke olan Colombia’ya gitme kararımla ve Bogota uçağına kabul edilmemem ile başladı. Anlatacak çok şey var. Umarım güzel bir haber ile mülakat deneyimimi paylaşma fırsatını yakalarım. 🍀

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

87

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.7k

| | | |