Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• ⭐⭐

@isa-seyhan
    Merhaba hayırlı olsun yeni hayatınız da başarılar dilerim.🙏
    Bu arada imzanızı güncellermisiniz

• ⭐⭐

@denttraveller

Merhaba hayırlı olsun yeni hayatınız da başarılar dilerim🙏 imzanızı güncellemeyi unutmayın 😊

• @denttraveller

Selamlar, 40saat çalışma ile 1600$ çok az değil mi hocam bir 40saat daha çalışma gerekiyor ki yani toplamda 80 saat, belirtmiş olduğunuz 3500-4000 bandına otursun.
    Yada Uber, delivery yapmak lazım ki 3bin seviyelerine gelebilsin. Ve yahut evliyse kişi 2 kişi çalışmalı.

• @vermaynen 2 haftalık paycheck döneminde 1600 doları kast etmiştim aylık olarak anlaşılmış sanırım biraz daha ayrıntı versem iyi olurmuş 👍

• @denttraveller, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@vermaynen 2 haftalık paycheck döneminde 1600 doları kast etmiştim aylık olarak anlaşılmış sanırım biraz daha ayrıntı versem iyi olurmuş 👍

Sorun değil 🙂
    40saatte 3200$ iyi para ozaman yeterli tabikide.

• @vermaynen Yanlis yazmissiniz sanirim.

2 haftada $1600 aslinda 80 saatlik calisma demek. Bu durumda aylik 160 saatlik calisma $3200 yapiyor.

• okul konusunda bir guncelleme paylasmak istedim. daha onceki mesajlarimda 6 yasindaki oglumun burada 1. siniftan okula tekrar baslayacagini yazmistim. haziran ayi sonunda okul kaydini internet uzerinden yaptiktan sonra kirtasiye malzemelerinin satin alinmasi ve bir saglik raporu talebi oldu okulun. okul ihtiyaci olan malzemelerini okul aile birliginin anlasmali oldugu site uzerinden satin almistim, saglik raporunu da ailecek geldikten sonra bir klinikte 190 usd karsiliginda hazirlattik ve okul icin gereken on hazirlik tamamlanmisti.

okullar 18 agustos’ta egitim donemine basladi. bu tarihten onceki hafta bir open house etkinligi yapildi. etkinligin amacini, okulun icerisine ailecek girerek etrafi incelemek, ozellikle yeni baslayan cocuklarin ilk gun stresini azaltmak olarak ozetleyebilirim. 1 saatlik bir zaman dilimi icinde istediginiz kadar iceride kalip bilgi alabiliyorsunuz. 15-20 dakika kadar okulda kalip birkac fotograf cektikten sonra ayrildik. bu tarihte henuz ogretmenler siniflarla eslestirilmedigi icin sadece ilgili sinif grubunu temsilen orada bulunan ogretmenlerle gorusebildik. ayrica aklimizdaki diger soru da okula ulasim konusuydu. biz klasik sari otobuslerle okula gider gelir diye dusunurken okula 1.5 milden daha yakin evler icin servis hizmetinin olmadigini ogrendik. ev bakarken aklima gelen bir durum degildi acikcasi, bizim icin biraz zorluk oldu bu durum. simdilik havalar guzel, esim her gun yuruyerek birakip aliyor, havalarin gidisatina gore farkli bir cozum dusunecegiz belki de onumuzdeki aylarda. calisan aileler icin hizmet veren bazi kurumlar var, sabah oraya birakip aksam yine ayni yerden alabiliyorsunuz cocugunuzu. eger esim de calismaya baslarsa bizim icin tek makul cozum bu gibi duruyor.

okul baslamadan uc gun once de bir meet&greet etkinligi duzenlendi. bu asamada ogretmenimiz belli olmustu ve etkinlik sirasinda okulda ogrencilerini bekiyordu. bu etkinligin amaci da ogretmenlerin ogrenci ve ailelerle bir araya gelmesi, daha once temin edilen okul ihtiyaclarinin teslim edilmesi, ogrencilerin oturacagi masalari gormesi, arkadaslari ile tanismasi. ogretmenimizle tanistiktan sonra abd’de cok yeni oldugumuzu belirtip dil konusundaki endiselerimizi aktardim. ELL yani English Language Learners isimli bir programlari oldugunu, Tuna’nin da bu programa dahil edilecegini belirtti. program hakkinda henuz bir ilerleme olmadi ama dil konusunda eksigi olan cocuklari gun icinde ek derslerle destekledikleri bir program diyebilirim ozetle. ilerlemeyi merakla takip ediyor olacagiz 🙂 ogrencilerin okula nasil gelip gidecegine dair bilgileri doldurmamiz gereken bir evrak verildi, bunu doldurup okul ihtiyaclarini da teslim ettikten sonra bu etkinlikten ayrilip okulun resmen baslayacagi zamani beklemeye basladik.

18 agustos sabahi hep birlikte okulun yolunu tuttuk. okula uc yontemle gelip gidebiliyor cocuklar. servis, sahsi arac ya da yurume. servislerin girip ciktigi alan diger araclardan ayrilmis durumda. aracla gelen aileler tek sira halinde bekliyor, sirasi gelen ogrencisini indirip yoluna devam ediyor, aksam alirken de benzer islem. yuruyerek gelip giden ogrenciler ise okula giris yapmalari icin belirlenen kapida hazir oluyorlar, giris saatinde siniflarina kendileri gidiyorlar. en cok dert ettigimiz ilk gun neyse ki oldukca kolay gecti. okulu ve arkadaslarini cok sevmis bizimki, bu nedenle cok rahatlamis sekilde okuldan aldik. umarim boyle devam eder.

ogretmenimiz zaman zaman google translate yardimi ile tuna’ya yardimci oluyor. ozellikle yemek zamanlari icin destegi bizim acimizdan cok kiymetli. onceki aksam hangi yemegi yiyecegine dair bir mail yaziyoruz, geri kalani hallediyor. okulda kahvalti ve ogle yemegi cikiyor, kahvaltiyi tercih etmiyoruz ancak ogle yemeklerini haftada 2-3 gun okuldan yemesini istiyoruz adaptasyonu biraz daha kolaylastirmak icin. haftalik menu bir internet sitesinden gorulebiliyor, pushcoin ismindeki bir platforma odeme yaparak yemek siparislerini halledebiliyorsunuz.

ilk iki gun daha cok tanisma ve anaokulu seviyesi etkinliklerle gecti. cuma gunu tum ogrencilere chromebook’lar dagitildi, derslerde etkin olarak kullanilacakmis. haftasonu ogretmenimiz bir mail ile ikinci hafta itibariyla matematik ve kelime bilgisi ozelinde odevler ve degerlendirmelerin baslayacagi bilgisini paylasti. ogretmenin ve okulun velilerle iletisimini saglamak icin yesil bir zarf kullaniliyor. her gun cocugunuz bu zarfi yaninda getirmek ve goturmekle siz de her gun bu zarfi kontrol etmekle yukumlusunuz.

simdilik beklentilerimize gore daha iyi basladik diyebilirim. umarim onumuzdeki haftalarda da benzer sekilde devam ederiz.

• @kmryldz Yeni egitim yili hayirli olsun! Genel hatlariyla ogretmenler ve veliler arasindaki iletisim ve iliski benzer sekilde oluyor. Ilk yapilan Ingilizce testlerinden sonra, oglunuzun elde edecegi dereceye gore ELL derslerine baslatirlar. Size zaten baslatmadan once bilgi verirler. Zaten henuz 1st grade oldugu icin, oglunuzun adaptasyonu ve Ingilizceyi gelistirmesi cok hizli ve kolay olacaktir. 2nd grade de arkadaslari ile aradaki farki kapatir...

• @kmryldz
    Çocukların çok hızlı adapte olduğu söyleniyor. Umarım sıkıntı yaşamaz
    Başarılar

• Merhaba, 2 agustosta thy ile ankaradan çıkıp houstondan giriş yaptım. Tecrübelerimi daha ayrıntılı biçimde aktarayım. Öncelikle uçak biletlerinin emin değilim ama galiba okulların açılış zamanından dolayı ağustos ayında daha pahalı olduğu için gitmek isteyenlere tavsiyem daha önce gitmeleri. Yanımda 23kgx2 valiz, sırt çantası ve bir kedi ile gittim. valizlerden biri 23kg yu biraz geçiyordu ancak umursamadılar.
    Kedi götürmek için tüm gerekli bilgileri buradan aldım. Ne veterinerler ne de il tarım müdürlüklerinin bazıları düzgün bir bilgi sahibi. Öncelikle hayvan götürecekseniz bunu uçuştan en az 6 saat önce bildirmeniz gerekiyor ama ne kadar erken bildiriseniz o kadar iyi. Hayvan için 8 kg a kadar kabinde yanınızda taşmanıza izin veriyorlar, daha ağırsa kargo bölümünde ki fiyatı da değişiyor galibs. CDC ye göre abd kedi için özellikle bir işlem istemiyor ancak eyaletlere göre değişiklik olabiliyor. Texas fazla olarak kuduz aşısı istiyor ancak kan testi istemiyor. Sadece kuduz aşısından itibaren min 30 gün geçmeli. Türkiye’den kediyi çıkarabilmek için Ankara’dan uçağa binecekler için 48 saat önceden tarım il müdürlüğünden(ivedik metro durağına yakın) belge alması gerek. Önce haritada tarım il müdürlüğü ek binası olarak gözüken yerden bir belge alıp sonra bunu il müdürlüğü olarak gözüken yerde onaylatıyorsunuz. İşlem 1 saatten kısa sürede halledilebilecek basitlikte. bu belgeyi de havaalanında gösteriyorsunuz. Sanırım ki kedi yüzünden olsa gerek kontuara varana kadar check-in yapamadım. havaalanında belgeyi verince ödeme yapmanıza müsaade ediyorlar. Sonra thy bilet satış yerinde 185 dolar ödüyorsununuz ve kedi için bir belge veriyorlar bu houstona varana kadar elinizde olsun dediler. Sonra tekrar kedi için check in yapmaya gidiyorsunuz. bu aşamada kediler uçaktan eğer bir tahliye olursa insanları engellemesin diye cam kenarı bir yere veriyorlar. Kedi için yalnızca sitede belirtilen özelliklere uyan çantalarda taşınmasına izin veriliyor. Tavsiyem taban kısmı geniş ve nispeten sert olan bir çanta almanız yoksa taşırken rahatsız oluyorlar.
    Uçağa binerken beni gibi çok tuvalet kullanan biriyseniz koridor kenarı yerden almanızı öneririm sürekli yanındaki 2 kişiyi kaldırıp gitmek sıkıntılı çünkü. Ve imkan varsa wifi vs alın 12-13 saat uçak yolculuğu otobüsten hallice çok sıkıcı ve rahatsız. İstanbul hava limanı büyğk olsa da aktarma yaparken tabelalar oldukça oratik yerleştirlmiş ve bulunması kolay o yüzden aktarma yapacaklar 1.5 saat bile yeterli bence.
    Houstona varınca polise sarı zarfı gösterdim ve beni başka bir odaya aldılar. Yakınlarıma telefondan vardım diye mesaj atarken bile sürekli telefon kullanmak yasak diye uyarı aldım o yüzden varınca polise ulaşmadan yakınlarnıza haber verin. Polisin yanında 3 kez kontrolden geçtim her defasında kaç para getirdin ve valizlerde yemek var mı diye sorup bıraktılar.
    Gittikten 1 hafta sonra SSN gelmediği için bir SSA ofise gideyim dedim. görevli çok erken gelmişsin 21 gün içinde gelmzese öyle gel ben şimdi işlem yaparsam 2 tane numara oluşur deyip bir şey yapmadı, muhtemelen tekrar gitmek zorunda kalacağım 2. gidişimde. oradan bank of america. ın bir şubesine geçtik. Sadece pasaportumla bana hesap açtı. aylık fee ödememek için 1500 dolar para koyduk kredi kartı açılması için de 200 dolar daha. bir gün sonrasında extremely urgent diyerek bir posta geldi, ssn zannettik ama meğerse kredi kartımmış:) ne kadar acilse artık.
    Sadece 10 gün kaldığım için şimdilik tecrübelerim bunlar. 10 ağustosta da geri geldim.

• @kmryldz bu detaylı anlatımınız için kendi adıma çok teşekkür ederim 🙏🏻 Bizim de Amerika’da yaşama planlarımız var ve 5,5 - 9,5 yaşlarında 2 kız çocuğu annesi olarak bunun gibi okul deneyimlerini okumak biraz daha rahatlatıyor. Okul maceranızı yazmaya devam ederseniz çok sevinirim, kolay gelsin…

• @dytmelek merhaba. umarim her sey gonlunuzce olur. onemli bir durum oldugunda mutlaka paylasacagim, selamlar.

• Amerika'da 4. ayı doldurdurmak üzere olan biri olarak birkaç şey karalayayım istedim. Buraya yazmak için beklediğim başka adımlar da var aslında ama onları da ayrı bir postta yazarım artık.

Dallas'tan giriş yaptığımın ertesi günü Austin'e geldim. Austin'e geldiğim gün, Bank of America'da hesap açtırıp secured kredi kartı aldım. Bu adım çok pürüzsüz geçti benim için. Mailing adresi için sarı zarfın üstündeki kağıdın fotoğrafını gösterdim ama fiziksel adres olarak başka bir adres daha istediler. Ben de Türkiye adresimi verdim. Daha önceden SSN numaram olduğu için aynı numarayı beyan ettim, pasaport ve göçmen vizeyi de ibraz ettim tabi. Ücretsiz priority shipping ile 2 gün içinde kredi kartı teslim edildi, 1 hafta sonra da banka kartı teslim edildi.

Bundan sonraki adım telefon hattı almaktı. Mevcut iPhone telefonumda e-sim özelliği olduğu ve aynı zamanda Türk hattımı da kullanmak istediğim için e-sim prepaid hat alma niyetiyle T-Mobile'a gittim. Görevli çocuk genç birisiydi ve daha önce bununla ilgili bir deneyimi olmadığı için müdürüne telefonla sordu ama net bi cevap veremediler ve oradan ayrıldım. Çıktıktan sonra kendim internette aratınca, T-Mobile'ın self servis e-sim hizmeti olduğunu öğrendim. Bunun için ayrı bir app indirdim telefonuma ve adımları takip ettim. Yanlış hatırlamıyorsam bu app’i indirmek için App Store bölgesinin ABD olması gerekiyor. Türk App Store’undaki aboneliklerimi sonlandırmak istemediğim için ayrı bir email ile ABD app store’unda ayrı bir hesap açtım. Bu hesapla ilgili app’i indirebildim. Bilgilerimi ve BofA kredi kartı numaramı girdim. Hatırladığım kadarıyla SSN bilgisi burda da girmiştim. Sonrasında otomatik olarak telefonuma hat yüklendi ve çift hat olarak kullanmaya başladım.

Daha sonra SSN başvurusu ile ilgili bir aksiyon alıp almayacağımı öğrenmek için SSA ofise gittim. Eski SSN kartımı da yanımda götürüp durumu açıkladım. A Number’ı da sordu. Görevli kişi o anda yeni başvuru aldı sanıyorum ama birkaç kez ne olduğunu bilemediğim bir hata ile karşılaştı. Sistem hata verdi dediğini hatırlıyorum. En son oldu dedi ve SSN adresinize teslim edilecektir gibi bir yazı içeren kağıt ile oradan ayrıldım. Sanıyorum 2 hafta sonra SSN kartım geldi. Yalnız SSN üzerinde yazan tarih benim SSA ofise gittiğim günün bir gün öncesiydi. Sanıyorum ülkeye giriş yapmam dolayısıyla otomatik olarak basıldı ve adresime geldi. Benim SSA ofisi ziyaretimle ilgili ikinci bir kart vs gelmedi. Green Card’ım da 18 gün sonra adrese geldi. USCIS fee’yi ABD’ye giriş yapmadan 1,5 ay kadar önce ödemiştim.

Ev bulmadan önce 3 hafta kadar Airbnb’de kaldım. Birlikte eve çıkmayı planladığım 2021 talihlisi arkadaş o sırada Türkiye’deydi ve onun gelmesini beklemiş oldum. O geldikten sonra da en az 10 farklı site gezdik, 2 ve 3 oda baktık. Çok kötü yerler de çok güzel yerler de gezdik. Sonrasında 2020 talihlisi bir arkadaş da aramıza katıldı ve 3 kişi 3 bedroom eve çıktık. Başvuruda birincil kişi olarak 2020 talihlisi arkadaşı belittik. Kendisinin halihazırda bir işi ve önceki yıllarda vergi beyanı bulunuyordu. 2021 talihlisi arkadaş da 6 ayı doldurmuş ve geçen yıl vergi beyanında bulunmuştu. Ben de çiçeği burnunda taze göçmen olarak yancı oldum 🙂 Başvurduğumuz apartman sitesi hane gelirinin aylık kira ücretinin en az 3 katı olması şartını koşuyordu. Biz de gelirlerimizi beyan ettik ama bizden herhangi bir doküman istenmedi, beyanımız yeterli oldu ve herhangi bir depozito dahi ödemeden ev işinin de halletmiş olduk.

Sonraki iş ehliyet alımıydı. Ev işi hallolunca, USPS, USCIS ve bankadaki adreslerimi güncelledim. Ek olarak evdeki internet hattının faturasını da ben kendi adıma açtım, neden çünkü ehliyet için ikametgah kanıtı için isme fatura istiyorlar. Banka dökümü de yeni adrese gelince, internet faturası ile birlikte randevu kovalamaya başladım. Bu sırada ehliyet için gerekli olan 6 saatlik kursu internetten bulduğum yetkili bir site üzerinde tamamladım, bu video kurs için 33 dolar ödedim. Ek olarak 1,5 saatlik ücretsiz kursu da tamamladım. DPS (Department of Public Safety) randevusu için sistem randevuyu ilk girişte otomatik olarak 3 ay sonraya veriyordu ama akşam saatlerinde sürekli kontrol ederek yakın zaman için boşa düşen randevu bulmak mümkün oldu. Cuma günü randevuyu değiştirip pazartesi gününe bulabildim. Henüz ülkede 90 günüm dolmadığı için Türk ehliyetimi de hala kullanabiliyordum. DPS’e gitmek için randevu gününe Turo’dan 1 günlük araç kiraladım. Turo üzerinden kiralamaya ait sigorta bilgilerini de indirdim. Randevu saatim sabah 10 civarıydı. Çıktı almak için UPS’e gittim orada USB diskim çalışmadığı için mail ile hemen iletip oradan çıktı alabildim. DPS’e geldiğimde kiosk üzerinden check-in yaptım ve orada bulunan A4 kağıt formuna bilgilerimi yazdım ve beklemeye koyuldum. Görüşme sıram geldiğinde 2 adet adıma doküman, girdiğim 6 saatlik online kursun sertifikası, 1,5 saatlik Impact kursu sertifikası ve Green Card’ımı verdim. Daha sonra orada fotoğraf çekildi ve geçici ehliyet yerine geçen A4 belge verildi. Görüşme sırasında aynı gün sürüş testine girip giremeyeceğimi sordum. Yoğunluktan dolayı mümkün olmadığını söylediler. Görüşme bitmek üzereyken görevli içeri gidip geldi, şimdi girmek ister misin diye sordu. Ben de tabi isterim dedim. Ama aracın kiralık olduğunu ve ön plakasının olmadığını söyledim. Texas’ta ön plakası olmayan bir çok araç trafikte görülebiliyor ama DPS’te sürüş testinde kullanılacak araçlarda önde de plaka olması gerekiyor. Oradaki görevli Texas’ın “2 plate state” olduğunu söyledi ve dolayısıyla sürüş testine giremedim. Burada 33 dolar ücret ödedim. Verilen geçici ehliyet, henüz sürüş testi tamamlanmadığı için stajyer ehliyet gibi işlev görüyor aslında. Türk ehliyetim olmasaydı o belge ile tek başıma araç sürmem yasal olmayacaktı. Oradan çıktıktan sonra arkadaşla konuştum, o da özel sürücü kursu tavsiyesinde bulundu. Telefonumdan kursun internet sitesine girip baktığımda aynı gün hatta yarım saat sonrasına müsaitlik olduğunu gördüm ve direkt oraya gittim. Gittikten 10 dk sonra sürüş testine çıktım. Halihazırda Türk ehliyetimi 14 yıldır kullandığım ve daha önce de ABD’de sürüş deneyimim olduğu için herhangi bir zorluk yaşamadım ve testi geçtim. Kapalı zarfta testi geçtiğime dair belgeyi verdiler ve DPS’e teslim ederek kalıcı ehliyetimi alabileceğimi söylediler. Bu sürüş testine 96 dolar ücret ödedim. Oradan çıktığımda saat 2 civarıydı ve henüz daha gün bitmediği için yakınlardaki başka bir DPS’e gitmeye karar verdim. Gittiğimde boş randevu olup olmadığını sordum ve şansıma 1 saat sonraya boşluk oluştuğunu söylediler ve randevuyu oluşturdular. Daha sonra orada belgeleri teslim ettim, tekrar fotoğraf çekildi ve yine A4 kağıda ehliyet yerine geçen ancak üzerinde kısıtlama bulunmayan belge verdiler. Fiziksel kart elime geçene kadar bu belgeyi ehliyet olarak kullanabileceğimi ilettiler. Aynı şekilde sabahki randevum dolayısıyla basılacak olan stajyer ehliyet kartı da iptal edilmiş oldu. Burada 11 dolar ücret ödedim. Yaklaşık 1 hafta sonra da fiziksel ehliyet posta ile adresime ulaştı.

Bir an önce para kazanmak için, ehliyet ulaşır ulaşmaz Lyft hesabı açtım ve ehliyetimi yükledim. Lyft ve benzeri firmalar background check için Checkr isimli firmayı kullanıyorlar. Belgelerimi yüklememin ve bilgileri girmemin akabinde Checkr’dan mail geldi ve SSN numaramı full olarak girmemi istediler. İlk başvuru sırasında SSN’in sadece son 4 hanesini girmek yeterliydi. Ancak full olarak girdiğimde de sistem hata verdi ve raporum suspend’e çevrildi. O anda zaten Lyft hesabı askıya alındı. Checkr’a mail ile ulaştım, bir kaç gün sonra dönüş yaptılar ve SSN kartımı fotoğrafını yüklememi istediler. Yükledikten sonra raporum approved’a döndü ancak raporum temize çıkmış olmasına rağmen Lyft hesabımı açmadı ve her seferinde ilk başvuru anında doğrulayamadıkları için 6 ay sonra tekrar denememi belirttiler. Bu arada Checkr raporunda ehliyet bilgilerimi de görememiştim. Daha sonrasında Uber ve Doordash hesapları da açıp aynı hatayı alıp almayacağımı denemek istedim ve sonuç değişmedi. Aslında Uber için suspend’e düştü, UberEats için approved oldu. Hatta ehliyet bilgilerimi de gördüm. Suspend’e düşen rapor için yine aynı adımları izledikten sonra düzeleceğini beklerken, hem Uber hem de UberEats raporları birlikte suspend oldu. Checkr’ın kendiniz için de background check raporu oluşturabileceğiniz alt bir şirketi daha var. İsmi BetterFuture. Yine burda da kendim kontrol etmek istediğimde kimliğinizi doğrulamıyoruz şeklinde bir sonuçla karşılaştım.

Kimlik doğrulama ile ilgili yaşadığım sorunların cevabını ararken, forumda ve Amerika telegram gruplarında benzer sorunlarla karşılaşmış olanların tavsiye ettiği bir yöntem vardı. Id.me adresi web sitesi üzerinde kurumların tanıdığı bir dijital kimlik oluşturmak tavsiye ediliyordu. Burada kimlik oluşturmak için hesap açıp SSN, GC, Ehliyet gibi belgeleri yükledim. Yanlış hatırlamıyorsam yine otomatik olarak tanımlayamadığı için görüntülü şekilde temsilciye bağlandım, kameradan bu belgelerimi gösterdim ve sonrasında kimliğim oluşturuldu. Daha sonra bu dijital kimlikle SSA.gov’a da girebilmeye başladım. Fakat yine benim başka kurumlarda karşılaştığım sorunlara çözüm olamadı. SSA.gov / mySocialSecurity hesabına Login.gov üzerinde oluşturulan hesapla da girmek mümkün. Bunun için de hesap oluşturmak istedim. Niyetim artık bu noktada kimliğimin doğrulamasını her koldan gerçekleştirmeye çalışmaktı. Login.gov’dan hesap oluşturmak için SSA’den adresinize posta ile bir kod gelmesi gerekiyor. Bu kodun gelmesi 5-6 günü buluyor. Postanın gelmesini beklerken, yine de sistemleri sürekli karıştırdığım için bi noktada yanlışlıkla tekrar şifre istedim. Dolayısıyla bana gelen şifre ile giriş yapamadım ve bu sefer uslu uslu bekleyeyim dedim. O sırada, aklımdaki soruları netleştirmek ve içimi rahat ettirmek için tekrar SSA ofisine gitmeye karar verdim. Çünkü daha önceden Work and Travel deneyimim olduğu için SSN’im başka bir eyalette düzenlenmişti. Sorunun neden dolayı kaynaklandığını bilemediğimden aklıma gelen her yol, soru ve yöntem ile problemin tespitine ve çözümüne ulaşmaya çalışıyordum. Tekrar SSA’e gittiğimde SSN’imle ile ilgili herhangi bir problem olmadığını söylediler. Adres ve telefon eşleşmesi ile ilgili bir problem olabilir mi acaba diye sordum özellikle ve cevap olarak SSA sisteminde, eğer kişi sosyal yardım gibi bir fayda elde etme durumu içinde değilse sistemde herhangi bir adres ve telefon bilgisi saklanmadığını dolayısıyla eşleşme problemi gibi bir şey olamayacağını söylediler, ben de en sonunda sorunun SSN’den kaynaklanmadığına kanaat getirdim. Araştırmalarıma devam ettiğimde, işverenlerin kişilerin çalışma izinlerini sorgulayabildiği USCIS’e bağlı e-Verify sisteminin olduğunu öğrendim, tabi bu sistem bireysel kullanıcılara açık değil. Fakat sonrasında myE-Verify isimli bir sistemin de olduğunu fark ettim. Bu sistem de aslında bireysel kullanıcılara kendi bilgilerini girerek ABD’de çalışma yetkilerinin olup olmadığını sorgulayabileceği bir sistem. Buraya bilgilerinizi girdikten sonra sistem sizinle ilgili 4-5 adet soru oluşturuyor ve cevaplarını vermenizi bekliyor. Bu soruları doğru cevaplamanız için de 3 hak veriyor. Ben ilk denememde kendimle ilgili soru oluşturtamadım ve direkt 3 hakkımı kullanmışım gibi sistemi kilitledi. Tekrar deneyebilmek için 4 gün beklemeniz gerekiyor, 4 gün sonra tekrar sisteme girip deneyebiliyorsunuz. 4 gün sonra da sisteme girdiğimde yine soruları oluşturtamadım ve 4 gün daha ötelendim. 3. denemede sorular oluşturuldu ve ben cevapları girdiğimde hatalı olduğunu söyleyip yine 4 gün sonraya ötelendim. Sürekli gün beklerken bir arkadaşım IRS’teki adresimi kontrol etmemi söyledi. Henüz ABD’ye yeni gelmiş olmam dolayısıyla ve takvim yılı henüz tamamlanmadığı için IRS ile işim henüz olmamıştı, kısaca hiç düşünemezdim. Tabi daha önceden Work and Travel yapmış olsam da, o zaman dahi çalıştığım şirket benim adıma vergi bildirimi yaptığı için birebir deneyimlediğim bir süreç değildi. Aynı SSN’im olduğu için, sisteme kayıt olup giriş yaptığımda bilgilerim çıktı. Fakat adresim olarak görünen yer hiçbir zaman gitmediğim, nerede dahi olduğunu bilmediğim bir adres olarak görünüyordu. En azından artık sonunun burası kaynaklı olduğunu düşünerek mutlu oldum. Fakat normalde adres değişikliği gerekiyorsa, bu bir sonraki yılda vergi bildirimi yaparken yeni adres belirtilerek yapılıyor. Bunu beklemek istemiyorsanız da form doldurup posta ile göndermeniz gerekiyor. Internetten kendiniz de düzeltemiyorsunuz. Yani görünen oydu ki süreç bir süre daha devam edecekti benim için. Beklemek istemediğim için en yakın IRS ofisine gidip birebir görüşüp düzelttirmek istedim. Bunun için de randevu almak gerekiyordu. IRS’e ulaşmak için iki farklı numara vardı. Birisi bazı konularda işlemlerinizi hallederken (tabi bunların içinde adres değişikliği seçeneği yoktu), diğeri de tamamen randevu almak için belirlenmiş numaraydı. Randevu için aradığımda ofise neden gitmek istediğim soruldu, ben de adres değişikliği yapmak istediğimi söyledim. Telefondaki kişi ben burdan yapabilirim dedi ve ben de tüm bilgilerimi ilettim. Tabi çok kısa sürmedi, bana özgü müydü bilmiyorum ama bazı sistemsel sebeplerden 40 dakika kadar sürdü konuşmamız. Adresin güncellediği söylendi fakat sisteme yansıması 2 haftayı bulabilir dediler. Yanılmıyorsam 10 gün kadar sonra sistemde adres değişikliğini gördüm. Sonrasında da myE-Verify sisteminde de yanlış hatırlamıyorsam toplamda 6. deneyişimde yaklaşık 30 gün sonra bu sistemde kimliğimi doğrulayabildim.

Yukarıdaki süreç devam ederken aynı zamanda kredi bürolarında da profil oluşturmaya çalışıyordum. Experian’da uzun süre profil oluşturamadım. Sürekli hata verdi, müşteri hizmetleriyle de çözemedik. Creditkarma’da profil oluşturmaya çalıştığımda otomatik olarak yapılamadı, benden kimlik taratmamı istedi. Ehliyetimi aldığım için ehliyetimin arkasındaki barkodu taratmamla birlikte hesap açıldı. Ek olarak, ikinci bir kredi kartı da almak istiyordum. Online olarak Chase’in Amazon kredi kartına ve Apple Card’a başvurdum, ikisinde de kimliğim doğrulanamadığı gerekçesiyle başarıya ulaşamadım. Bu sırada bir şirketle anlaştım ve maaş hesabım olarak Chase’te hesap açmaya karar verdim. Online olarak başvurumu gerçekleştirdim, tüm belgelerimi yükledim, yine bir dizi güvenlik soruları oluşturuldu ve hepsine cevap verdim ve sorunsuz olarak hesabım açıldı. Tamam dedim artık sorun falan kalmadı. Kredi kartımın gelmesini beklemeye başladım. 5-6 gün sonra posta ile Chase’ten iki adet zarf geldi. Önce kartın olduğu zarfı açtım, cüzdanıma koydum. Sonra da diğer zarfı açtım. Diğer zarfı açtığımda ise hesabınızı kapatıyoruz, kartınızı kullanamazsınız yazıyordu. Müşteri hizmetlerini aradım, dedim aynı anda hem kartım geldi hem de hesabımın kapatıldığına dair bir yazı aldım. Sistemden baktığında şüpheli durum üzerine hesabımın kapatıldığını ve çözüm için şubeye gitmem gerektiğini söylediler. Peki dedim. Sonrasında randevu alıp şubeye gittim. Bu arada ha diyince şubeye gidemiyorsunuz, internetten randevu bulmanız gerekiyor. Benim çevremdeki şubeler genelde 7-10 gün sonraya randevu veriyorlar. Neyse sonunda şubeye gittim, durumu anlattım, belgelerimi teslim ettim. Belgelerimi sisteme yükleyip gönderdiler. Sonrasında da telefonla hızlandırmak için merkezi aradılar. O sırada ben de konuşmaları duyuyordum. Merkezdekiler belgelerimin gerçekliğinden şüphe edip şubedeki görevliye benim belgelerimi kimin yüklediğini sordular. Şubedeki kişi de “Ben yükledim, hatta şu an elimde tutuyorum, gözlerimin önünde duruyorlar” dedi. Neyse bu şekilde hesabım açılmış oldu.

Sırada araba alma işi kaldı. Kapora verdiğim ve 1,5 aydır beklediğim araç geldi. Araca karar kılarken ilgili firmanın (Mazda) kendi finansal şirketinin henüz kredi puanı oluşmamış kişiler için geçerli bir uluslararası finans programı olduğu söylenmişti. Ben de buna güvenerek aracı almaya karar verdim, maaş bordrosu, ikametgah kanıtı vs istedikleri tüm belgeleri de verebiliyordum. Tabi başvuru yaptıktan sonra red geldi ve bana benim vize türümün göçmen vizesi tipinde olduğu için programa dahil olamayacağımı söylediler. Sonrasında diğer finans kuruluşlarına da başvuralım dediler. Nasıl olsa hard inquiry’mizi yemiştik 🙂 14 gün içindeki aynı tipteki inquiry’lerin tek olarak sayıldığını daha önceden okuduğum için de tamam dedim. Tabi telefonumda kurulu finans uygulamalarından da o başvurlarla ilgili bilgilendirmeler anlık olarak bana geliyordu. Auto financing yanında personal loan başvuruları da yapılmıştı. Çok fazla önemsemedim. Sonuç olarak FICO skorumun oluşmasına 2 ay kadar bir süre kaldığı ve 2023 model araçlar gelmeye başladığı için 2022 model almak yerine beklemeye karar verdim.

İlk 4 ayın genel hatlarıyla özeti budur. Tekrar görüşmek dileğiyle.

• Merhabalar,

Ben de 10 Agustos 2022 itibariyle San Francisco-Bay Area`ya giris yaptim. Ilk giriste bir arkadasimin yaninda kalacagimdan dolayi SF ilk tercihim oldu. Burasi amerikanin en pahali bolgelerinden birisi, tanidiginiz veya yuksek miktarda paraniz yoksa bu bolgeyi en basta tercih etmenizi tavsiye etmem. Benim acimdan burada yasayan bir arkadasim olmasi buyuk avantaj oldu. Yinede insan kendi hayatini bir an once kurmak istiyor tabi bunun icin malesef sabir lazim cunku burada her sey zaman aliyor.

Burada oldugum ilk 2 haftada 3 ay gecerli on odemeli Mint Sinirsiz telefon hattini 95$a aldim. Bank of Americada hesabimi actim Turkiyedeki parami transfer ettim ve 1 gun sonra hesabima gecti, secured kredi kartimi bekliyorumki kredi skoru olusturayim. Linkedin-indeed ve sirketlerin kariyer sayfalarindan yuzlerce basvuru yapiyorum ve gorusmeler suruyor tabiki olumsuz olanlar daha cok ancak kurumsal bir is arayan isletme mezunu iseniz bu sekilde denemeniz lazim cunku rakipleriniz tum hayatini burda gecirmis amerikalilar olacak ancak yinede sans her zaman var bu biraz da ingilizce seviyesi mulakatta kendinizi iyi satabilmekle alakali bir durum ve gecmis tecrubelerinizin isle uyumu.

SSN ilk hafta sonunda adresime geldi ancak GC hala gelmedigi icin ehliyet alamiyorum bu DMVnin direkt bana soyledigi durum. Ehliyet olmadan da hizli bir sekilde para kazanabilecegim doordash/amazon flex gibi islere giremiyorum. Bolgesel olarak bakinca ulasim Bay Areada cok zayif ve araba gercekten cep telefonu kadar gerekli olabiliyor bu noktada acilen araba almayi da dusunuyorum. Masraflari minimize etmek adina temel olarak kullandiginiz tasiyabileceginiz ve yeni olan butun esyalarini getirmeye calisinki burda tekrar almak durumunda kalmayin.

Yeni bir hayata baslamak, eski hayatini geride birakmak her yer icin gecerli olan sekilde zor ozellikle okyanusun diger ucunda olan bir ulkede ancak asilamayacak bir sey degil. Bence bu durum askerlik gibi en basi en zoru sonrasi zaten bir sekilde geliyor, yolun basindaki herkese basarilar.

• ⭐⭐

@funnelweb
    Çok güzel 🤩 umarim tamamen oraya uyum sağlayıp en kısa sürede rahata kavuşursunuz diye ümit ediyorum bu arada ne ara 4 ay oldu ya 🙄 mülakata gittiğiniz daha dün gibi aklımda..

• ⭐⭐

@sezcek
    Umarım en yakın zamanda rahata kavuşursunuz, bize tecrubelerinizi aktarmaya devam edin lutfen bol şans🙏🙋

• ⭐⭐⭐

@funnelweb Detaylı anlatımınız için teşekkürler. Güzel bilgiler vermişsiniz, yeni hayatınızda mutluluklar dilerim. Şans sizinle olsun.

• Herkese Merhaba,

5 günlük ABD deneyimimi ve giristen itibaren yasadiklarimi kronolojik olarak aktarmaya calisacagim:)

5 Eylul pazartesi 15:10 Istanbul-Atlanta THY aktarmasiz ucagi ile esimle yaklasik 11 saatlik ucus yaptik.

Turkiye'de passport kontolune girerken pul almadik ve gorevli polis kadina kalici oturumumuz oldugunu soyledik. Biraz bilgisayarinda bir seylere baktiktan sonra tamam dedi ve pulsuz gecis yapabildik.

THY ucagi oldukca rahatti ve inis sonrasi ve oncesi olmak uzere 2 kere yemek ikrami oldu ve gayet guzeldi. Binlerce TL verdigin ucus yolculugunda hala internetin parali olmasi gercekten cok sacma. Bunun tabi THY ile alakasi yok , GS macini izleyemedigim icin atar yapiyorum su an 🙂

Indigimizde yerel saat ile aksam 9 gibi passport kontrolunde sira bize yaklasik 30-40 dakika sonra geldi ve sorunsuzca passport ve sari zarflarimizi teslim ettikten sonra bir gorevli esliginde bir odaya alindik. Bu arada ilk gorustugumuz polis neredeyse hic bir sey sormadi. Odadaki polis ise 6-7 dk bekleme sonunda bizi cagirdi ve tebrik ederek hosgeldigimizi belirtti. Pasaportlarimiza bastigi muhurun bizim 1 yillik vizemiz oldugunu belirtti.. o da ayni sekilde yine hic bir sey sormadi. Insan bir sorar tarhana getirdiniz mi, kac paraniz var diye. Bu arada 7 ser bin dolar vardi cantalarimizda. Tam gule gule derken aklima USCIS den degistirdigim adresin gercekten degistigini teyit etmek geldi. Sordum , bakti ve o da ne degismemis. Hazir kagida yazili is adresim vardi ve onu uzattim. Hallettim dedi ve vedalastik. Aklinizda olsun USCIS e guvenmeyin ve havaalanindaki polis abi ablalar ile adresin gercekten degistigini teyit edin.

Toplamda 6 buyuk bavulumuz oldugundan (ek bavullara ek para verdik tabiki) kalacagimiz otele minivan taksi ile 20 dolar odeyerek gittik. Otel rezini gunler oncesinden booking uzerinden yapmistik. Giriste sadece kredi kartimdan 50 dolar depozito aldilar ve uzerinden 4 gun gecmesine ragmen hala geri odeme kartima olmadi, bekliyoruz bakalim.

6 Eylul Sali sabahi otele 10 dakika mesafedeki AVIS den kiraladimiz araci almak uzere 10 gibi otelden ayrildik ve yuk olmasin diye otelin sagladigi shuttle ile AVIS ofise gittik. Pick up ve drop yeri farkli oldugundan ve 6 bavul sigsin diye buyuk arac sectigimizden dolayi 320 dolar gibi bir rakam ile 1 gunluk aracimiz olan Ford Expoler i teslim aldik. Otele geri donup esyalarimizi yukledik ve kuzeye dogru Tennessee Chattanooga sehrine dogru 2 saatlik yolculuga basladik. ABD ye ilk gelisimiz ve hatta yurt disinda ilk arac kulanma deneyimimiz olmasina ragmen harhangi bir zorluk ve sikinti yasamadim.

6 Eylul ogleden sonra ise baslayacagim firmamin bize 1 ayligina saglamis oldugu gecici konuk evine ulastik. Evi tanidiktan sonra Walmart'a alisverise gittik ve en temel ihtiyaclarimizi karsilayacak sekilde ufak bir alisveris yaptik. Burda sunu belirmeliyim Turkiye'deki Mastercard imi yurt disi alisverise acarak bu markette kullanabildim. Ama tavsiyem kullanmayin zira banka en yuksek kurdan dolari aliyor.

7 Eylul carsamba gunu sabah avise arabamizi biraktik ve 10 gunluk kiraladigimiz arabayi aldik. Arac degistirmemizin sebebi ise pick up drop yeri farkli olunca her gun daha pahali olmasindan idi. Ogleden sonra Bank of America'ya hesap acmak isleri nasil oluyor diye ugradik ve isler oyle ilerledi ki kendi adima hesap actim ve yanimizdaki 14 bin dolarin buyuk kismini bankaya verip hesaba aktardim. Bu arada Bank of America SSN olmadan islem yapabiliyor. Debit kartimin onumuzdeki hafta ici posta kutuma birakilacagini belirtti. Ayrica cumartesi gunu secured kredi karti basvurusu icin ayni arkadasla bankada randevumuz var. Banka isleri sonrasi bolgeyi tanimak icin araba ile gezinti, yine Walmart'dan ve Aldi'den alisveris gibi isler ile gunu yine bitirdik.

8 Eylul persembe gunu saat 11 gibi SSN ofise ugramamizla cikmamiz bir oldu, muthis bir kalabalik vardi ve sonra geliriz dedik. Ogleden sonra bolgede arac bakinmaya ciktik. Valla arkadaslar soyledikleri gibi araclar ucuz degil. Tamam bir kac maasiniz ile alabiliyorsunuz , Turkiye ile kesinlikle kiyaslanmaz bile ama kilometresi, yili ve gecmisi iyi bir araba en az 15 k haberiniz olsun. Arac arastirmalarimiz suruyor.

9 eylul cuma bugun sabah 9 da SSN ofise gittik ve 30 dakika sonra siramiz yaninca esimle birlikte bankoya yoneldik. Ben SSN numarami ogrendim ancak esiminki hala belli degil dedi. Su an yeni basvuru yapmanizi onermem bekleyin, kartlar adresinize yakinda gelir dedi. Tamam dedik ve ayrildik. Oradan cikinca yakinlardaki Driver License Center'a ugrayalim dedik. Iceri girdigimizde sira vardi ve 30 dakika siramizi bekledik. Siramiz yaninca gittik ve bilgi almak istedik. Gecici adreste kaldigimizi soyleyince basvuru yapamayacagimizi belirttiler. Turk ehliyeti ile Tennessee de 6 ay arac kullanildigindan dolayi ve kalici evimiz henuz belli olmadigindan dolayi , bu isi sonraya biraktik.

Sizlere arkadaslar nacizane basimizdan gecenleri aktarmaya calistim. Ilerleyen zamanlarda bu yazinin uzerinden tekrar acik kalan konulari ve detaylari anlatiyor olacagim mutlaka. Saglicakla kalin.

• @sfklkn34, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Tam gule gule derken aklima USCIS den degistirdigim adresin gercekten degistigini teyit etmek geldi. Sordum , bakti ve o da ne degismemis. Hazir kagida yazili is adresim vardi ve onu uzattim. Hallettim dedi ve vedalastik. Aklinizda olsun USCIS e guvenmeyin ve havaalanindaki polis abi ablalar ile adresin gercekten degistigini teyit edin.

Not aldık 😃 çok güzel bir deneyim, çok güzel bir başlangıç maşallah. Bir solukla okudum neredeyse. Deneyiminizi aktardığınız için teşekkür ederim. Faydalınacak bir çok şey var. Bundan sonraki sürecinizde çok güzel gitsin.

• ⭐⭐

@sfklkn34 Merhaba, yeni hayatınız da bol şans dilerim🗽🙏

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

46

40.9k
Users

4.4k
Topics

425.9k

| | | |