Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• @sfklkn34 yeni yaşantınız hayırlı olsun çok güzel bir anlatım olmuş ilerleyen günlerde de yeni tecrübelerinizi okuruz inş

Mülakat deneyimlerinden sonra en sevdigim başlık burası umarım bir gün bize de nasip olur deneyimlerimizi yazmak

• ⭐⭐⭐

@sfklkn34 Detaylı anlatımınız için teşekkürler, heyecan ile okudum, darısı bize olsun diyerek yeni hayatınızda başarı ve mutluluk dilerim. Bol şans.

• Selamlar arkadaslar. Bende gecen hafta itibari ile İstanbul-Chicago aktarmasiz ucusla ulkeye girisimi yaptim esimle birlikte. Giris asamasi cok hizli ve kolaydi ilgilenen homeland security beyfendi cok nazikti pasaportuma damga vurdu ve 1 yil boyunca rahatlikla USA giris ve cikislarda sorun yasamayacaksin ve ulke ici gezebilirsin dedi. Green Cardimin yollanacagi adresi sordu ve adresinize gonderilicek denip ulkene hosgeldin diyerek bavullarimizi almak icin gerekli evraklari verdi.

Sorum su, suan SSN numaramin yazdigi herhangi bir belge veya direk Green Kartim fiziksel olarak elimde yok o yuzden hala banka hesabi acamadim. Green Card ne kadar bir surede adrese ulasiyor? Bunu nerden takip edebiliri? Chicago’da bulunan gocmen idaresine gitmeme gerek var mi? Bilgili arkadaslar yardimci olabilirseniz cok sevinirim:)

Ayrica 1 haftalik deneyimimle ilgili sorulariniz var ise sorabilirsiniz cevaplayabilirim:)

• @fenercag tebrikler
    -Uscis Immigrant fee ücretini ödediyseniz ABD'ye girdikten sonra normalde greencard için başka bir şey yapmanıza gerek yok, greencard verdiğiniz adrese gönderilecek. Aşağıdaki başlığa bakabilirsiniz⬇

Yeşil Kart'ın Adresinize Ulaşmasını Nasıl Takip Edersiniz? https://yesilkartforum.com/forum/post/49062

-Ssn için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok, ds260 formunda yeni bir ssn talep ettiyseniz, ülkeye giriş yaptıktan sonra ssn kartı adresinize postalanacak. Ssn numarasını çok nadir de olsa ssa ofisini arayarak öğrenebilirsiniz ya da ssa ofisine giderek ssn numaranızını öğrenmeye çalışın. Normalde ssn için ülkeye giriş yaptıktan sonra 21 gün beklenmesi gerektiği söylensede iş ve diğer işlemler için gerekli olduğunu söyleyerek ssa ofisinden daha erken numarayı öğrenme ihtimaliniz var. Ofise gittiğinizde sizin adınıza ssn başvurusu yapılmış mı onuda mutlaka sorun, gerçi zaten ofise gittiğinizde her türlü kontrol edeceklerdir. Ssn için aşağıdaki başlığı inceyebilirsiniz. ⬇

Social Security Number (SSN) ve Basvurusu https://yesilkartforum.com/forum/post/603

Not:Ssn ve Greencardsız Bank off America da banka hesabı açmak için şansınızı deneyin isterseniz. Bu konuda esnek olan bir kaç bankadan birisidir

Telefon hattı ne aldınız?
    Chicago nasıl beğendiniz mi? Şu sıralar havalar nasıl?
    Şehir merkezi temiz ve bakımlı mı?

• 12 Eylul tarihinde istanbul- londra- charlotte- little rock ucusunu tamamlayarak Abd ye geldim. Toplamda 21.5 saat suren yolculugu American Airlines (AA)ile gerceklestirdim ve memnun kaldim. Degistirilebilir gidis dönus 1 adet 23 kg valiz hakli bileti 730 euroya almistim 1 ay önce. Londraya kadar british airlines ile uctum codeshare olarak. Yaniniza bol bol atistirmalik ve bos su sisesi alin. Bir cok hava limaninda icme suyu musluklari var. Ucusun geri kalanini AA ile yaptim. Bastan sona surekli servis vardi, sinirsiz alkol servisi beni bayagi bir memnun etti. Londra da pasaporta basilmis vize numarasi sistem kabul etmedi. 1 saat check in deskinde ugrastilar buyukelciligi ve bir kac yeri arayarak cözuldu. Kuzey Karolina ya indigimde inanilmaz bir pasaport sirasi vardi. Pasaport kontrol kuyrugunun basinda bir görevli abd vatandasi olup olmadiginiz sorarak sizi ayiriyor.Ilk önce abd vatandasi olmayanlarin oldugu yere yöneldim, sonra geri dönup görevliye green cardimin oldugunu söyleyince abd vatandaslarinin oldugu yere gitmemi söyledi. Iyiki de öyle yapmisim. Bana 45 dk sonra sira geldiginde diger kuyrukda sira ilerlemiyordu. Belki en az 1 saat daha bekliyecektim. Abd icinde aktarmali ucuslarda sari dosyayi teslimden sonra valizinizi almaniz gerekiyor. Islemlerden sonra valizi tekrar drop off bölumune geri veriyorsunuz, final destination a gitmesi icin. Bilemediginiz yerde görevlilere sorun, zaten yardim etmek icin can atiyorlar. TMobilin 3 aylik sinirsiz deneme hattini TR de iken telefonuma e-sim olarak yuklemistim. Kusursuz calisiyor. Saat duzeniniz biraz bozuluyor. Ilk gun beyniniz size bolca oyunlar oynayacak, konfor alaninizdan ciktiginizdan dolayi. Hepsi bitecek. Burdan butun arkadaslara tesekkur ediyorum, deneyimlerini paylastiklari icin, bir cok seyi kolay sekilde cözebiliyorsunuz.

• ⭐⭐

@clubhasankara Merhaba, yeni hayatiniz da bol şans dilerim 🙏

• ⭐⭐

@fenercag Merhaba, yeni hayatinizda bol şans dilerim 🙏

• @clubhasankara Hocam hosgeldiniz! Merak ettim de Little Rock niye sectiniz? Hicbirsey yok orada 🙂

• ⭐⭐⭐

@sezcek Tebrik ederim. Gider gitmez çalışmalara başlamışsınız. Dilerim başarılı olursunuz.

• ⭐⭐⭐

@clubhasankara Jetlag adamı yoruyormuş. Bir iki güne alışılıyormuş. Bu arada tebrik ederim.

• ⭐⭐⭐

@sfklkn34 Yeni hayatınızda başarılar dilerim. Verdiğiniz bilgiler içinde teşekkür ederim. Hayırlı olsun.

• @MySea Evet, hicbirsey yok. 35 yillik Arkadasim burda, alisma surecini tamamlamak icin.

• @fenercag Cevaplarınız için çok teşekkürler. Ben direk discover , ally ve capital one bankalarında hesap açacagım o yuzden SSN beklemek zorundayım.

Telefon hattı olarak T-Mobile aldım eşim zaten T-Mobiledaydı aile paketinden yararlandık aynı zamanda ev internetimizde T-Mobile 5G hazır modem oldugu için çok uyguna geldi.

Chicago şehir olarak çok güzel , mimarisi gerçekten eşsiz , çok dolu canlı ve yogun bir şehir konumu ve parkları inanılmaz. Tek kötü yanı şuan için suç oranı gerçekten artmış ve bir çok mental illness sorunu olan criminal tipte insanlar downtonda bile varlar ve açıkcası kira kontratım bittikten sonra Seattle a taşınmaya karar vericem gibi duruyor hemen önyargılı olmak istemiyorum bakalım zaman beni Chicago'dan sogutacak yada sevdirecek 🙂

Şehir merkezi Amerika'nın en temiz şehirlerinden ve bakımlı, bütün çöp konteynırları ara sokaklara kondugu için şehrin genel hattı gerçekten çok temiz suç oranı durumu azalsa Chicago bence USA'nin en iyi şehri olabilir.

• @fenercag Hocam, soguklar baslasin, 3-4 ay sonra yazarsiniz Chicago'dan 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea izmirlinin kanada olan hayatını anlattığına benzeyecek bekleyelim. 🙂

• ⭐⭐⭐

@ayvalik10, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@MySea izmirlinin kanada olan hayatını anlattığına benzeyecek bekleyelim. 🙂

o çok iyiydi 😃

• ⭐⭐⭐

@MySea Winter is coming 🙂 Kış gelip çattığında, havalar -30-35 olduğunda, kediler çatıdan çatıya atlarken donduğunda, mart kapıdan baktırıp kürek yaktırdığında işte o zaman insanoğlu Chicago'nun güzelliğinin ısıtmadığını anlayacak 😁

• ⭐⭐⭐

@Programmer, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@MySea Winter is coming 🙂 Kış gelip çattığında, havalar -30-35 olduğunda, kediler çatıdan çatıya atlarken donduğunda, mart kapıdan baktırıp kürek yaktırdığında işte o zaman insanoğlu Chicago'nun güzelliğinin ısıtmadığını anlayacak 😁

Hakkaten nasıl ısınıyorlar, ben genelde Texas bölgesini araştırdığımdan hiç soğukları düşünmemiştim hep klima ile ısınıyorlar kafası vardı -30 -35 de klima yetmez gibi 😃

• ⭐⭐⭐

@tolgasatir Bildiğim kadarıyla binalarda sorun yok. Yalıtım iyi olunca sorun olmuyor. Aksi halde -30 dereceyi düşünmesi bile insanı üşütüyor..

• @MySea, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@fenercag Hocam, soguklar baslasin, 3-4 ay sonra yazarsiniz Chicago'dan 🙂

Bodrum'lu olarak çok zorlanıcam sanırım , gönül isterdi Miami'de başlamak ama yapacak birşey yok ilerleyen yıllarda taşınacağım şimdilik Chicago ile farklı bir mevsim deneyimi beni bekliyor. Bu aralar havalar harika Chicago'da fakat meşhur kışı geldiğinde muhtemelen zorlanacağım 🙂

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

113

40.1k
Users

4.3k
Topics

419.9k

| | | |