Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu başlığı, ABD'ye yeni gelen göçmenlerin ilk haftalarda veya ilk aylarda yaşadıkları, deneyimleri ve düşünceleri için oluşturuyoruz. Başlık, hem Green Card sahipleri hem de çalışma vizesi sahiplerinin (H veya L) ilk aylarda yaşadıklarını aktarması için uygundur.

Lütfen;

• göçmen vize ile ABD'ye ilk giriş için şu başlığı kullanın:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/183/göçmen-vize-ile-abd-ye-ilk-giriş

• ilk aylardaki deneyimler için ise bu başlığı kullanın:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4926/abd-ye-yeni-taşınmış-göçmenlerin-i̇lk-aylardaki-deneyimleri/

• daha sonraki genel fikirleriniz ve tecrübeleriniz için ise şu başlığı kullanabilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri/

• basimdan gecenleri ozetle kronolojik olarak hatirladigim kadariyla yazmaya calisayim.
    -10 aralik 2017 ilk giris. (tek basima giris yaptim. esim ve cocugumuz daha sonra subat ayinda ilk girislerini yaptilar)
    -20 aralik SSN geldi
    -16 ocakta ehliyet aldim. (tercuman bekledigim icin biraz gec kaldim ehliyet konusunda. sonra tercuman olmadan kendim denedim ve sinavi gectim.)
    -18 ocak chase banktan hesap actim. (arkadasimin israri nedeniyle chase banktan hesap acabilmek icin ehliyeti almayi bekledim. cunku chase bank 2 tane gecerli kimlik istedi hesap acilisi icin.)
    -20 ocak lyft soforlugu yapmaya basladim. halen tek is olarak devam ediyorum. (uber birkac kez gorusmeme ragmen 1 yildan az abd ehliyeti gecmisini kabul etmedi. lyft tr ehliyetimi kabul ederek basvurumu onaylayip accountumu hemen acti)
    -10 subat green card adresime ulasti. (odemeyi giris yapmadan once yapmistim.)
    -15 mart chase banka mobil uygulama uzerinden kredi karti basvurusu yaptim ve onaylandi. 1500 dolar limitli normal kredi karti gonderdiler. (lyft gelirlerimin chase hesabima yatmasinin ve surekli aktif hesap hareketleri olmasinin etkili oldugunu dusunuyorum. zira hesabimda acilistan beri yuklu miktar para hic kalmadi.)
    -30 mart yakinimdaki bir toyota bayisinden dusuk pesinatla krediyle arac satin alabildim. (kredi skorum henuz olusmadigi icin yuksek faiz oldu tabi )
    -1 nisan nihayet ev kiraladim.

araba alana kadar ve ev kiralayana kadar burada yasayan bir cocukluk arkadasimin evinde kalarak ve onun arabasini kullanarak idare ettim.

gozlemlerim ve tecrube ettiklerimden yola cikarak sunu soyleyebilirim, ilk geliste ciddi miktarda birikimle gelmek cok buyuk avantaj burada. acikcasi arkadasim olmasaydi ben cok buyuk sikintilar yasayabilirdim. geldikten sonra anladim ki mulakatta gormek istediklerini dusundugumuz rakamlar gercekten green cardla buraya yerlesmek isteyenler icin gerekli olan miktarlar. tabi california ya da new york kadar olmasa da miami nin biraz pahali olmasinin da bunda etkisi var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@fbazer Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri içinde söyledi:

basimdan gecenleri ozetle kronolojik olarak hatirladigim kadariyla yazmaya calisayim.
    -10 aralik 2017 ilk giris. (tek basima giris yaptim. esim ve cocugumuz daha sonra subat ayinda ilk girislerini yaptilar)
    -20 aralik SSN geldi
    -16 ocakta ehliyet aldim. (tercuman bekledigim icin biraz gec kaldim ehliyet konusunda. sonra tercuman olmadan kendim denedim ve sinavi gectim.)
    -18 ocak chase banktan hesap actim. (arkadasimin israri nedeniyle chase banktan hesap acabilmek icin ehliyeti almayi bekledim. cunku chase bank 2 tane gecerli kimlik istedi hesap acilisi icin.)
    -20 ocak lyft soforlugu yapmaya basladim. halen tek is olarak devam ediyorum. (uber birkac kez gorusmeme ragmen 1 yildan az abd ehliyeti gecmisini kabul etmedi. lyft tr ehliyetimi kabul ederek basvurumu onaylayip accountumu hemen acti)
    -10 subat green card adresime ulasti. (odemeyi giris yapmadan once yapmistim.)
    -15 mart chase banka mobil uygulama uzerinden kredi karti basvurusu yaptim ve onaylandi. 1500 dolar limitli normal kredi karti gonderdiler. (lyft gelirlerimin chase hesabima yatmasinin ve surekli aktif hesap hareketleri olmasinin etkili oldugunu dusunuyorum. zira hesabimda acilistan beri yuklu miktar para hic kalmadi.)
    -30 mart yakinimdaki bir toyota bayisinden dusuk pesinatla krediyle arac satin alabildim. (kredi skorum henuz olusmadigi icin yuksek faiz oldu tabi )
    -1 nisan nihayet ev kiraladim.

araba alana kadar ve ev kiralayana kadar burada yasayan bir cocukluk arkadasimin evinde kalarak ve onun arabasini kullanarak idare ettim.

gozlemlerim ve tecrube ettiklerimden yola cikarak sunu soyleyebilirim, ilk geliste ciddi miktarda birikimle gelmek cok buyuk avantaj burada. acikcasi arkadasim olmasaydi ben cok buyuk sikintilar yasayabilirdim. geldikten sonra anladim ki mulakatta gormek istediklerini dusundugumuz rakamlar gercekten green cardla buraya yerlesmek isteyenler icin gerekli olan miktarlar. tabi california ya da new york kadar olmasa da miami nin biraz pahali olmasinin da bunda etkisi var.

elinize saglik sayin @FBazer , bundan sonraki surecte bol sanslar!

• ⭐⭐

Selamlar. Green card ile geldigim Amerika’da gecen yaklasik 16 gunluk bir surecin ardindan tecrubelerimi paylasayim dedim. 😊 19 Haziran Sali gunu sabah Istanbul’dan kalkan ucagim ayni gunun oglen 12.30’unda Chicago O’Hare Havaalani’na inis yapti. Amerika’ya inmis olmanin yarattigi heyecanla hizla valiz teslim alanina dogru ilerledim. Valizimi teslim almadan once meshur sari zarfin teslimi ve pasaport kontrolu icin bir siraya girdim. Kisa bir sure sonra 20 li yaslarin sonunda bir polis memuru eliyle isaret ederek beni yanina cagirdi. Polis o kadar suratsizdi ki, tum belgelerim tam olmasina ragmen bir tedirginlik yasamadim degil. 😊 Zarfi acip, pasaportu kontrol ettikten sonra bilgisayarda bir kac islem yaparak bana eliyle isaret ettigi yere gecmemi ve orada beklememi soyledi. Akabinde baska bir polis memuru geldi. 5 adim onumden bu yolun sonuna kadar yuruyorsun dedi. Ben yuruyorum ama 4 5 adim arkamdan da o geliyor. Sanirsin goz altina alindim. 😊) Baska bir polis noktasina ilerleyip burada da islemleri tamamladiktan sonra valizimi teslim alarak havaalanindan cikis yaptim. Gelmeden once Chicago’nun Lincoln Park bolgesinde bir hostel rezervasyonu yapmistim. Planim havaalaninda Uber veya Lyft cagirip dogrudan hostele gitmekti. Bunun icin de havaalaninin WIFI ina guveniyordum. Telefonumu elime aldim, internete baglandim ki o da ne! Internet o kadar kotu ki, degil Uber-Lyft cagirmak, tarayicida google bile acamiyorum. Lyft cagirmaya yonelik 2 tesebbusumden ikisi de basarisiz olunca 10 dolar iptal ucreti yansitilinca artik bu yolu denemekten vazgectim. Daha sonra elimde koca bir valiz, sora sora Blue Line a kadar gitmeyi basardim. 5 dolara bir oneway ticket alarak trene bindim ve yolculuga basladim. Simdiki plan Downtown’da inip bir telefon hatti alarak ulasim imkanlarimi kuvvetlendirmekti. Chicago duragina 1 durak kala yanimdaki Amerikali’ya Chicago yazan durak downtown mu diye sordum. Amerikalinin evet demesi uzerine Chicago duraginda inis yaptim. Inis yaptim ama, benden baska inen yok. Istasyon bombos. Hem de saat henuz 4 bile degil. Yukari cikip etrafima bakinmamla yanlis durakta indigimi farkettim. Meger burasi West Downtown mus. Bu da demek oluyor ki unlu Trump Tower, Water Tower in bulundugu Downtown’a gidebilmem icin elimde koca valiz, sirtimda sirt cantasi ile uzunca bir sure yurumem gerek. Bu secenegi degerlendirmektense etrafimda bulunan en yakin bir operator ofisine gidip bir telefon hatti alarak uber-lyft kullanmak daha mantikli geldi. Insanlara sora sora sonunda bir T-Mobile magazasi bularak telefon hattimi almayi basardim. Sonrasinda hemen bir Uber cagirarak hostele gectim. Amerika’ya gelis surecim bu sekilde idi. Simdi ise biraz da Chicago’da yasadigim deneyimlerden biraz bahsedeyim. Chicago siyahi nufusun cokca fazla oldugu, kuzey doguya ilerledikce yasam kalitesi, refah seviyesi artan, guney batiya ilerledikce de egitim seviyesi, yasam kalitesi dusen bir sehir. Sehrin guneyinde buyuk cogunlukla afro-amerikalilar yasiyor. Ben sehrin kuzey dogusunda yer aliyordum. Beyaz amerikali cogunluklu bir bolgeydi. Hostele yerlestikten sonra ilk 2 gun sehri guzelce gezdim. 2 gunun ardindan banka hesabi actirmak icin Bank of America ofisine ugradim. Kendileri benden ABD de yasadigima dair kanit, SSN veya ABD bankalarindan birine ait bir kredi karti istediler. Bunlarin 3 une de henuz sahip degildim. Bu durumda yardimci olamayacaklarini belirttiler. Sonrasinda Chase Bank, US Bank, Harris Bank, Citibank gibi bir cok banka gezdim. Hepsinden aldigim yanit ayniydi. Gunun sonunda bir baska Bank of America subesine gittim. Kadin herhangi bir sorun olmadigini, pasaport ve vize turumun banka hesabi acabilmek icin uygun oldugunu soyledi ve 3 gun sonrasi icin randevu verdi. (Evet burada bireysel musteri temsilcileri ile genelde randevu ile gorusuyorsunuz.) Ertesi gun SSN basvurusu icin Social Security Administration a gittigimde islemlerimi tamamlayip binadan ayrildiktan sonra karsida bir BofA subesi daha gordum. 2 gun daha beklemis olmayim diyerek bir de burada sansimi deneyeyim dedim. Ve evet, gittigim 3. Bank of America subesinde hesap actirmayi basarabildim. Yapmam gerekenleri tamamladiktan sonra artik is ve ev sorununu cozme zamani gelmisti. Gunlerce haril haril craiglist, indeed, monster gibi sitelerden is ilanlarini arastirdim. Ayni zamanda craiglist uzerinden bir de kalacak yer icin arastirma yapiyordum. Amerikaya yaklasik 3 aylik bir surec icin gelmis oldugumdan dolayi uzun sureli kontrat yapamiyor olusum alternatifleri ciddi oranda dusuruyordu. Turkiye’de hala egitim gormekte olan bir Iktisat ogrencisi olmamdan dolayi gecmiste hicbir is tecrubemin olmamasindan oturu is gorusmesine gittigim yerler tecrubeli personel bahanesini gosterek beni reddediyorlardi. Eger herhangi bir mesleginiz, ehliyetiniz, sosyal guvenlik numaraniz yok ise buyuk sehirlerde is bulmak gercekten zor. Soyle ki meslek yelpazesi restaurant isleri ve housekeeping arasinda gidip geliyor, Bu iki isin disinda yapilabilecek malesef cok fazla bir is yok. Bu nedenle ABD de ehliyet cok onemli. Yaklasik 8-10 gun suren bir is arayisinin ardindan cebimden yedigimi farkederek radikal bir karar almam gerektigi dusuncesine vardim. Chicago da kalmaya devam edersem, yuksek kira bedelleri, ortalama maaslar ve yuksek vergi oranlari ile onumdeki 2.5-3 aylik sureyi pek aydinlik geciremeyecektim. Arkadasimin tavsiyesi ile Bozeman, Montana’da bir otel isi oldugunu ogrendim. Housekeeping isiydi. Otel konaklamayi aylik 300 dolara sagliyor ve ucretsiz ogle-aksam yemekleri veriyordu. Para kazanabilmek ve giderleri minimize edebilmek adina bundan daha iyi bir teklif olamazdi. Hemen bir ucak bileti alarak Bozeman a gecis yaptim. Suan pek sevmemis olsam da housekeeper olarak calismaya devam ediyorum. Buradaki giderlerim inanilmaz derecede dusuk. Ayrica burada satis vergisi de yok. Etiket fiyati neyse onu oduyorum. Walmart a 2 gun once bir is basvurusunda bulunmustum, oradan da olumlu donus yaptilar. Yakin zamanda orada da ise baslayacagim. Simdilik burada birakayim. Eger sorulariniz olursa yanitlamaya calisirim. Yeni seyler tecrube edersem onlari da paylasirim. Bos zamanlarimda sik sik forumu ziyaret ederek sizlere yardimci olmaya calisacagim. Gorusmek uzere 😊

Imla hatalari icin kusura bakmayin. Ilk kez ingilizce klavye kullandigim icin biraz zorlandim. 🙂

• @edelweiss
    Dostum kolayliklar diliyorum sana, umarim planlarin istedigin gibi gerceklesir.
    ABD ye girerken ne kadar vardi nakit yaninda?

• ⭐⭐

Tesekkurler @erglali. Yaklaşık 2500 dolar ile geldim.

• ⭐⭐

Hazir bilgisayar basina gecmisken Green Card ve SSN Kartimin gelis sureci hakkinda da bir bilgilendirme yapmak istedim. ABDye gelisimin (19 Haz.) 3. gunu yani 21 Haziran`da Social Security Administration (SSA) a giderek SSN basvurusu yapmistim. SSN Karti 28 Haziran tarihinde vermis oldugum adrese ulasti. ABDye giris yapmadan iki gun once 220$ lik UCSIS odemesini yaptigim Green Cardim ise 9 Temmuz tarihinde yine vermis oldugum adrese ulasti. Daha once tecrube eden arkadaslarin aksine sanirim biraz sansliyim bu konuda 🙂

• ABD'ye geleli neredeyse bir ay olmuşken ben de yaşadıklarımızı paylaşayım. Yaptığımız ilk iş en yakın Bank of America şubesine gidip hesap açmak ve yanımızda taşıdığımız nakiti hesaba yatırmak oldu. SSN için herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar, sadece numaralarınız size ulaşınca bize bildirin bilgilerinizi güncelleyelim ve secured card çıkartalım ki kredi skorunuz oluşmaya başlasın dediler. Çok yardımcı olan bir bankacıya denk geldik ve ondan sonraki bütün işlerimiz için kendisinden randevu alarak gitmeye başladık. Bir kaç gün sonra SSA ofisine sanki hiç başvurmamışız da sıfırdan başvuruyormuşuz gibi form doldurarak gittik, görevli vizelerimize bakıp "bu vize ile SSN otomatik başvuruluyor, 21 gün bekleyin hala gelmemiş olursa buraya gelin başvuru yapalım" dedi, peki dedik ayrıldık. Yaklaşık 10 gün sonra Marshalls mağazasında bir iki ihtiyacımızı almak için dolaşırken eşim iş başvuru formlarını gördü. Öylesine bakıyorken hemen bir hanımefendi geldi, elemana ihtiyacımız var başvurmak ister misiniz dedi biraz mağazayı anlattı. Biz de isteriz ama SSN henüz yok deyince o zaman gelir gelmez hemen başvurun dedi. Bunun ertesi günü sabah bizim SSN kartlarımız geldi ve öğlen gidip başvurdum. Bir kaç gün sonra arayıp görüşmeye çağırdılar, iki gün önce de işe kabul edildim. Part time olarak ayakkabı reyonunda çalışacağım, bugün ilk iş günüm 🙂 Görüşmede tam olarak ne iş yapacağım diye sordum, ayakkabı kutularını düzelteceksin etrafta çöp görürsen atacaksın o kadar dedi. Dedim ben onu evde de yapıyorum 🙂
    Bu süre zarfında araba aldık, arabanın kaydı, ehliyet ve ID başvurusu için DMV'ye gidip yazılı sınava girdik ve permit kağıtlarımızı aldık. Bankaya gidip bilgi güncellemesi yaptık ve secured cardlarımızı çıkarttık.

Şimdilik arkadaşlarımızın yanında kalıyoruz, düzenli ve yeterli bir gelir elde ettiğimizde eve çıkacağız. Bu sırada ben bir sertifika sınavına hazırlanıyorum, sertifikayı aldıktan sonra kendi alanımda iş aramaya başlayacağım.
    Genelde ihtiyaçlarımız için Amazon'u kullanıyoruz. Amazon prime üyeliği aldık çünkü sürekli aklınıza bir şey geliyor, bir ihtiyacınız oluyor vs. Her defasında kargo ödemektense prime ile daha karlı oldu bizim için. Bazı dizileri ve TV programlarını da izleyebiliyorsunuz prime ile.

Dün bu bölgede yaşayan bir Youtuber ile buluştum, "Selush Adel" ismiyle Youtube'ta bulabilirsiniz. Kendisi inanılmaz tatlı ve yardımsever bir insan ve malesef birçok videosunu gelen hakaret içerikli kötü yorumlardan dolayı kaldırmak zorunda kaldı. Kendisi dün bana iş aramakla ilgili bir ipucu verdi. Yaptığın en ufak bir işi bile abartarak anlat, burada insanlar öyle yapıyor dedi. Biz alt tarafı staj der geçeriz ama onu çok büyük bir şey yapmışsın gibi anlat dedi 🙂 iş arayanlara ipucu olsun bu da.
    Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Olumlu/olumsuz yaşadıklarımızı aktarmaya devam etmeye çalışacağım 🙂

• Tekrardan merhabalar, ufak bir güncelleme daha yapmak istedim. Olumlu/olumsuz yaşadıklarımızı aktarmaya devam edeceğim dedim ama olumsuz hiçbir şey yaşamıyoruz 🙂 yaklaşık 2 haftadır mağazada ayakkabı reyonunda part time çalışıyorum, bazı gözlemlerimi aktarmak istedim. Bu işe girmekteki en büyük motivasyonum ingilizce konuşmaya alışmak ve çevre edinmekti, bir de tabi beraberimizde getirdiğimiz birikimi çok da eritmemek. Hazır paraya dağ dayanmıyor 🙂
    Mağaza müdürü ve departman müdürleri inanılmaz başarılı yöneticiler zannımca. Bütün çalışanlarıyla birebir ilişkileri çok kuvvetli ve sürekli çalışanlarını motive ediyorlar. Daha dün mağaza müdürü ben çalışırken yanıma gelip çok çalıştığını ve çok iyi iş çıkardığını görüyorum aramızda olduğun için çok memnunuz diyip elimi sıktı. Alt tarafı ayakkabı kutularını düzenli tutmaya çalışıyorum 🙂 değinmek istediğim nokta yaptığınız işin takdir gördüğü. Başka bir yerde çalışmadığım için genel konuşamam tabii ki ama şimdilik bulunduğum ortam için gözlemim bu oldu. İngilizce konusunda inanılmaz sabırlılar, asla acele ettirmiyorlar ve ben cümlemi toparlayana kadar bekliyorlar. Departman müdürü beni diğer çalışanlarla tanıştırırken yeni arkadaşımızın ingilizcesi konusunda sabırlı olacağız çünkü daha sadece birkaç haftadır burada diye uyardı 🙂
    Müdürlerle aramı iyi tutmaya çalışıyorum ki zamanı gelip iş değiştirdiğimde referans olarak gösterebileyim ve hakkımda iyi şeyler söylesinler.
    Akşam mesaisine genelde liseliler geliyor okuldan çıktıktan sonra, burayla ilgili en takdir ettiğim şeylerden biri o yaşta çocukların sorumluluk alıp para kazanıyor olması.
    Benim bulunduğum bölgede hispanikler inanılmaz fazla, ingilizceden çok ispanyolca duyuyorum sürekli. Sanırım ispanyolca öğrenmeye başlayacağım 🙂 bir müşteri gelip ispanyolca birşeyler konuşmaya başladı, ispanyolca bilmiyorum üzgünüm dedim. İspanyolca bilmiyor musun???? diye şaşırdı 🙂
    Vaktimiz oldukça doğa parklarına sahillere gidip tadını çıkartıyoruz. Arabanın bagajına iki tane kamp sandalyesi alıp koyduk, beğendiğimiz yerde kuruluyoruz 🙂
    Çok alakasız konulardan bahsettim ama aklıma gelenler bunlardı.

• @gallifrey Şuan neredesın dostum . Güzelmiş Tebrik ederim .

• @serkanist Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri içinde söyledi:

@gallifrey Şuan neredesın dostum . Güzelmiş Tebrik ederim .

Teşekkür ederim 🙂 San Francisco Bay Area'dayım şu anda.

• @gallifrey pahalı yerde yaşıyorsun sanırım öyle idi genelde oyle derler.
    Başarılar işallah daha iyi olursun youtube yap var biliyorsun yapan deneyimdir gidenlere yol göstermek adettir ama sana kalmış yinede.

İşallah iyi insanlar çıkar karşına hep işlerin hep güzel gider dostum .

• @fbazer merhabalar kısa bir soru toyotaya nekadar peşinat ödediniz acaba araba için?

• Merhaba arkadaşlar, Amerikaya yerlestigimden beri nerdeyse bir bucuk ay oluyor, buraya tek gelecek birisinin yapmasi gerekenleri ve karsisina cikabilecek durumlari anlatmak icin basimdan gecenleri anlatmaya karar verdim. En basindan itibaren elimden geldigince sira sira anlatmaya calisacagim.

26 eylulde Ataturk Havalimani’ndan kalkis yapip LAX Havalimanina inecek olan aktarmasiz THY ucagina 4500 lira civari bir ucretle satin alarak basladim. Yolculugun 13-14 saat arasi suruyor, yolculuk inanilmaz yorucu ve sehirlerarasi bir ucustan daha az sallantiyla gecti. Indikten sonra ilk olarak pasaport kontrolunde bekledim ve sira geldiginde parmak izimi alip kenarda beklememi soylediler. 20 dakika sonra baska bir polis benle beraber 4 kisinin sari zarfini alarak tekrardan beklememizi soyledi. Pasaportlarimiza damga vurup klasik olarak bu damganin 1 yil gecerli oldugunu soyleyip elimize bir kağıt tutuşturarak işlemi tamamladı. Ucak biletini aldiktan sonra, bir hafta icin rezervasyon yaptirdigim El Don Motele check-in yapmak icin taksi aramaya basladim. Kartimla ilgili bir sorun ciktigi icin ve Uber’in nakit parayi kabul etmedigini ogrenince etraftan taksi aramaya basladim. Kapidan ciktiktan sonra karisinizda duran bolumden taksi ceviremiyorsunuz saga donup 3-4 dakika yurumeniz gerekiyor. Ilk dersimi burdan ogrendim cunku Uber’in 15 dolar aldigi mesafeye taksi 40 dolar ucret aldi. Gelecek olanlar bu durumu goz onunde bulundurup gelmeleri cok faydali olur. Otele yerlestikten sonraki ilk gun SSN numarasi icin en yakin merkeze basvurdum, bana zaten birimin buyuk ihtimalle ben geldigim zaman basvurumu yaptigini eger 30 gun icerisinde gelmezse tekrardan basvurmami soylediler.
    Ikinci gun prepaid telefon icin Target markete ugradim. 90 dolara hat + telefonu satin aldim. Daha sonra forumdan okudugum konulardan faydalanarak Bank of America’da hesap acmaya karar verdim. Ilk yaptigim vezneden sira almak oldu, veznedeki gorevliye hesap acacagimi soyledim. Beni musteri temsilcisine yonlendirdiler. Burda sizden istenen Turkiye’de yasadiginiz adres, pasaportunuz, DS-260 formunda yazan adresiniz ve Amerika’dan aldiginiz telefon numarasi. Bu bilgileri verdikten sonra gecici karti teslim ettiler.

Birkac ufak tefek isi hallettikten sonra kalan zamanda kiralik ev bulamayacagima karar vererek 8 gun icin Hawthorne sehrinde bir Airbnb evi kiraladim. Toplam 470 dolar odedim. Ev sahibi ile bol bol muhabbet ettim, kendisi bana inanilmaz yardimci oldu. Tam check-out gununden bir gun once evde kiralamak istedigi bos bir oda oldugunu begenirsem kiralayabilecegini soyledi. Bu vesileyle ev aramama gerek kalmadan aylik hersey dahil 1000 dolar kira ile odayi tuttum. Bu konuda birazcik sansim yaver gitti. Daha sonra cevrede is aramaya basladim; Glassdoor, Linkedin, Ziprecruiter, Target ve Costco’nun sitelerinde profil olusturdum. Target daha sonra is görüşmesine
    cagirsada kabul edilmedim. Amazon’nun isci aradigini gordum ve basvurdum. Bugun itibari ile kabul edildigimi belirten maili gonderdiler. Yani tahmini olarak 1 ay boyunca herhangi bir is yapmadan gelecek telefonlari ve mailleri bekledim. Buraya gelecekler eger bulasikcida calismayacaksa bu surenin normal
    olduğunu kabul edip ona gore hazirlasinlar kendilerini.
    Sorusu olan arkadaslar ozelden veya burdan yazabilirler elimden geldigince cevaplamaya calisirim. Hatam olduysa affola.

• @cosimo yeni yasaminiz hayirli olsun. Verdiginiz degerli bilgiler icin de tesekkurler. Umarim hersey yolunda gider be kalici oldugunu dusundugunuz işe ve eve hemen tasinirsiniz. Bol şans . Moralinizi cok yuksek tutun. oraya herseye yeniden baslamak icin giittiginizi ve cikabilecek zorluklari da hemen hemen herkesin yasadigini unitmayin. Bununla ilgili mesajlarinizi da bekliyoruz. 👍

• @cosimo Is ve oda bulmaniza sevindim. Yeni yasaminizda basarilar. Yaklasik 15 dk mesafedeki pekcok otel havaalanina ucretsiz servis gonderiyor. Ilk inis yapan arkadaslar uber/taxi ile ugrasmak yerine bu servisten yararlanabilir (ya bos ya icinde 1-2 kisi olan minivan oluyor, aile ve valizlerle bile rahat sigiliyor) . Otellerin web sayfasinda havaalanina servis varsa belirtiyorlar. Paylasim icin tesekkurler, bol sans.

• @cosimo Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri içinde söyledi:

Merhaba arkadaşlar, Amerikaya yerlestigimden beri nerdeyse bir bucuk ay oluyor, buraya tek gelecek birisinin yapmasi gerekenleri ve karsisina cikabilecek durumlari anlatmak icin basimdan gecenleri anlatmaya karar verdim. En basindan itibaren elimden geldigince sira sira anlatmaya calisacagim.

26 eylulde Ataturk Havalimani’ndan kalkis yapip LAX Havalimanina inecek olan aktarmasiz THY ucagina 4500 lira civari bir ucretle satin alarak basladim. Yolculugun 13-14 saat arasi suruyor, yolculuk inanilmaz yorucu ve sehirlerarasi bir ucustan daha az sallantiyla gecti. Indikten sonra ilk olarak pasaport kontrolunde bekledim ve sira geldiginde parmak izimi alip kenarda beklememi soylediler. 20 dakika sonra baska bir polis benle beraber 4 kisinin sari zarfini alarak tekrardan beklememizi soyledi. Pasaportlarimiza damga vurup klasik olarak bu damganin 1 yil gecerli oldugunu soyleyip elimize bir kağıt tutuşturarak işlemi tamamladı. Ucak biletini aldiktan sonra, bir hafta icin rezervasyon yaptirdigim El Don Motele check-in yapmak icin taksi aramaya basladim. Kartimla ilgili bir sorun ciktigi icin ve Uber’in nakit parayi kabul etmedigini ogrenince etraftan taksi aramaya basladim. Kapidan ciktiktan sonra karisinizda duran bolumden taksi ceviremiyorsunuz saga donup 3-4 dakika yurumeniz gerekiyor. Ilk dersimi burdan ogrendim cunku Uber’in 15 dolar aldigi mesafeye taksi 40 dolar ucret aldi. Gelecek olanlar bu durumu goz onunde bulundurup gelmeleri cok faydali olur. Otele yerlestikten sonraki ilk gun SSN numarasi icin en yakin merkeze basvurdum, bana zaten birimin buyuk ihtimalle ben geldigim zaman basvurumu yaptigini eger 30 gun icerisinde gelmezse tekrardan basvurmami soylediler.
    Ikinci gun prepaid telefon icin Target markete ugradim. 90 dolara hat + telefonu satin aldim. Daha sonra forumdan okudugum konulardan faydalanarak Bank of America’da hesap acmaya karar verdim. Ilk yaptigim vezneden sira almak oldu, veznedeki gorevliye hesap acacagimi soyledim. Beni musteri temsilcisine yonlendirdiler. Burda sizden istenen Turkiye’de yasadiginiz adres, pasaportunuz, DS-260 formunda yazan adresiniz ve Amerika’dan aldiginiz telefon numarasi. Bu bilgileri verdikten sonra gecici karti teslim ettiler.

Birkac ufak tefek isi hallettikten sonra kalan zamanda kiralik ev bulamayacagima karar vererek 8 gun icin Hawthorne sehrinde bir Airbnb evi kiraladim. Toplam 470 dolar odedim. Ev sahibi ile bol bol muhabbet ettim, kendisi bana inanilmaz yardimci oldu. Tam check-out gununden bir gun once evde kiralamak istedigi bos bir oda oldugunu begenirsem kiralayabilecegini soyledi. Bu vesileyle ev aramama gerek kalmadan aylik hersey dahil 1000 dolar kira ile odayi tuttum. Bu konuda birazcik sansim yaver gitti. Daha sonra cevrede is aramaya basladim; Glassdoor, Linkedin, Ziprecruiter, Target ve Costco’nun sitelerinde profil olusturdum. Target daha sonra is görüşmesine
    cagirsada kabul edilmedim. Amazon’nun isci aradigini gordum ve basvurdum. Bugun itibari ile kabul edildigimi belirten maili gonderdiler. Yani tahmini olarak 1 ay boyunca herhangi bir is yapmadan gelecek telefonlari ve mailleri bekledim. Buraya gelecekler eger bulasikcida calismayacaksa bu surenin normal
    olduğunu kabul edip ona gore hazirlasinlar kendilerini.
    Sorusu olan arkadaslar ozelden veya burdan yazabilirler elimden geldigince cevaplamaya calisirim. Hatam olduysa affola.

Amazon’da nasil bir is buldunuz acaba?

• Seasonal Sortation Associate- Delivery Station

bu da acik pozisyonlarin paylasildigi resmi sitesi eger ilgilenirseniz

• Amazon’un insanları çok fazla çalıştırdığından şikayet ediyor çoğu kişi. Karşılığını veriyor vermesine ama sanırım millet rahata alışmış 🙂 burda Microsoft ve expedia da olunca herkes oralara kaçıyormuş Amazon’dan.

• @damladav evet o konuda haklisiniz ama dediginiz gibi rahata alisanlarin bu konuda kotu anilari var. Benim baslama tarihim 22 kasim, basladiktan sonra bende tecrubelerimi paylasirim.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

99

40.1k
Users

4.3k
Topics

420.0k

| | | |