Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaşlar
    Ds 260 formunda mülakat yeri olarak Ankara yı seçersek, ama daha sonra mülakata ABD de girmeyi tercih edersek, formu açtırıp Ankara yerine Uscis olarak güncellemek mümkün mü? Bunu ne zaman yapmalıyız?

• @tufank çalıştığımız iş yerlerini forma yazarken sadece son on yıl içinde çalıştığımız yerlerini mi yazıyoruz yoksa tüm çalıştığımız iş yerlerini mi yazıyoruz?

• ⭐⭐

@Müberra-Dikici Bildiğim kadarıyla bunun için önce USA da olmamız gerekiyor ve giriş yaptıktan sonra 90 günün geçmesi gerekiyor statü değişikliği yapabilmek için. Gerçi bu 90 günü bekleyemeyecek kadar sıkışık takvimde olanlar da başvurabiliyor AOS yapmak için. Sanırım en sağlıklısı bu işlemler için bir avukat ile çalışmak ve süreci onunla birlikte yönetmek. Konu hakkındaki bilgim bundan ibaret. Eğer detaylara hakim birinin yanıtlama imkanı olursa ben de konuyu takipte olacağım b1/b2 vizesi sahibi olarak 🙂

• ⭐⭐

@Halikaria, tüm çalışma geçmişini yazmamız gerekiyor elimizden geldiği kadarıyla. E-devlet ssk dökümünden faydalanabilirsiniz.

• @tufank teşekkür ederim cevap için, bunu daha önce deneyimleyenler bu soruyu görüp cevaplarsa çok iyi olacak

• @tufank teşekkürler, bir sorum daha olacak, daha önce bir soruya yanıt veren bir arkadaş DS-260 formunu doldururken önceden hazırlanmış bir word dökümanından kopyala yapıştır yaparak formu doldurmanın mümkün olduğunu yazmıştı buna itiraz edenler formun kopyala-yapıştır yapmaya izin vermediğini iddia etmişlerdi, bu iki farklı iddia nedeni ile doğal olarak kafamız karıştı, hangisi doğru?

• ⭐⭐

@Halikaria , daha önce DS-260 formu doldurmadım ama yakın zamanda göçmen olmayan vizeler için DS-160 formu doldurdum, %80 oranında benzer formlar. Kopyala yapıştıra izin veriyordu bu konuda bir sorun yaşamadım. En sağlıklısı foruma ait green card başvuru paketini ve youtube videosunu dikkate alarak, elinizdeki bilgilerle online olarak formu doldurun. Yine not etmek istediğiniz şeyler var ise bir dosyada / klasörde toparlayabilirsiniz, adres iş bilgileri vs.

• @tufank teşekkürler

• Arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar ds 260 formunda ikamet ettiğimiz adresleri yazacağımız yeri nasıl dolduracağınız.Mesela ben ilk adresimden sonra ikamet değiştirdim sonra tekrar eski adrese geldim bunu nasıl yazmam lazım.

• Merhabalar,
    DS-260 formu doldururken son 5 yıl içinde oturduğumuz adresleri soruyorlar ya, orada benim adresim son 1 yıl içinde aynı olmasına rağmen ismi değişti. Güncel adresi yazmak mı mantıklı olur yoksa 2 sini de farklı adreslermiş gibi yazmak mı? Buradaki amaçları tam olarak ne bilmediğimden benzer pek çok kafamda deli sorular var. Zira e-posta işi de öyle kullandığım bir kaç e-posta var neden istiyorlar bu kadar farklı e-postalar, son 5 yıl içinde kullandığım ya da adıma kayılı ama başkasının kullandığı telefon numarası var. Ne yapacağım olur da çıkarsa hiç bir fikrim yok.

• ⭐⭐

@Birgariphayat, adreste yaşamaya başladığınız ay/yıl ve adreste son kaldığınız ay/yıl bilgisini istiyor formda. Arada ikamet değişikliği olduysa aynı adresi bu şekilde farklı tarihlerle girebilirsiniz. 16 yaşından itibaren kaldığınız tüm kalıcı adresleri (üniversite dahil) mümkün olduğunca ve hatırladığınız kadarıyla girmeye çalışın.

• Kafama takildi confirmation number girirek green card kazandigimizi ogrendik diyelim ds 260 formu ne zaman aktif olucak bize mail mi gelicek o konuyu atlamayalim @gucarslan @ayvalik10

• ⭐⭐

@Random, Adres konusunda beklenti 16 yaşından itibaren kaldığınız kalıcı adresler. Sadece son 5 yıl değil. Adresten ayrılıp başka bir adrese geçmediyseniz site ismi vb değişikliğini ayrı ayrı adresler gbi yazmanıza gerek yok. Burada amaç kronolojik olarak hangi adreslerde ikamet ettiğinizi beyan etmeniz formdan anladığımız kadarıyla. Mümkün olduğu kadar formda istenilen bilgileri doğru şekilde sağlamamız gerekiyor.

• Arkadaşlar merhaba. İlk başvurum olduğu için topluca DS-260 hakkında sorularımı sorayım tek mesajda, fazla kafa şişirmeyim dedim.

1. Pasaport için döküman ID pasaportun sağ üstündeki Pasaport no oluyor değil mi?

2. Üniversite döneminde 1 yıl kyk yurdunda 1 yıl da apartta kaldım. Bunları adrese yazmalı mıyım?

3. Şu anda yaşadığım adrese 2020 yılında oturdum fakat tarihçeli yerleşim yeri ve diğer adres belgesinde 2021 olarak görünüyor. Hangisini yazmak doğru olur? Resmi evraktakini yazdım şimdilik elimdeki boş word dosyasına.

4. Telefon numarasını yazarken 0090 olarak mı +90 olarak mı yazmamız doğru?

5. Psikolog için mesleklerden hangisi seçilmeli?

6. İş yerinin bilinen adı ile sgk iş yeri adı farklı. Hangisini yazmak gerekiyor? Yani resmi ünvan ile Google'da vs. hiç bilgi yok. Fakat çevrede bilinen ismiyle fazlasıyla veri var (google yorumları vs.) Hangisini yazmak doğru olur? Resmi unvan mı yoksa bilinen adı mı?

7. Eğer resmi unvan yazacaksak firmanın atıyorum şöyle bir resmi kaydı var:
      ABC QWE OZEL OGRETIM KURUMLARI EGITIM YAYINCILI KIRTASIYE INSAAT BILGISAYAR HIZMETLERI LTD. STI 🙂

8. Eğitim bilgileri kısmında üniversite döneminde alınan formasyon da yazılmalı mı? Eğer yazılmalı ise other seçeneği seçildikten sonra ne yazılmalıdır?

9. Üniversitelerin adını İngilizce mi yazmalıyız Türkçe mi? ANKARA UNIVERSITESI mi yoksa ANKARA UNIVERSITY şeklinde mi?

10. Yüksek lisans için, Degree, diploma or certificate received kısmında:
      M.Sc. – GANO: 3,46
      Şeklinde mi yazmalıyız? M.Sc. yeterli mi?

Herkese çok teşekkür ederim, bol şans diliyorum.

• @tufank, içinde söyledi: ds260 formu nasil doldurulur?

@Birgariphayat, adreste yaşamaya başladığınız ay/yıl ve adreste son kaldığınız ay/yıl bilgisini istiyor formda. Arada ikamet değişikliği olduysa aynı adresi bu şekilde farklı tarihlerle girebilirsiniz. 16 yaşından itibaren kaldığınız tüm kalıcı adresleri (üniversite dahil) mümkün olduğunca ve hatırladığınız kadarıyla girmeye çalışın.

Üniversitedeyken yurtta kaldım. Bu durumdan mütevellit yıllarca farklı yerde kalsam da ikametim hala memleketimdeki evimdi.

@tufank, içinde söyledi: ds260 formu nasil doldurulur?

@Random, Adres konusunda beklenti 16 yaşından itibaren kaldığınız kalıcı adresler. Sadece son 5 yıl değil. Adresten ayrılıp başka bir adrese geçmediyseniz site ismi vb değişikliğini ayrı ayrı adresler gbi yazmanıza gerek yok. Burada amaç kronolojik olarak hangi adreslerde ikamet ettiğinizi beyan etmeniz formdan anladığımız kadarıyla. Mümkün olduğu kadar formda istenilen bilgileri doğru şekilde sağlamamız gerekiyor.

Evet adres 16 yaşından beri ama mail adresi ve telefon numarası son 5 yılda kullandıklarımız olarak isteniyor. Benim hatam kusura bakmayın. Ben doğdum doğalı ikametim hiç değişmedi zaten. 😃 Sadece internette veya bazı kuruluşlarda (örnek banka vs.) kayıt olurken eski ismiyle yazmış bulunmam ve şuan isminin farklı olması etkiler mi diye merak etmiştim o yüzden sorma ihtiyacı duydum yani. Teşekkür ederim.

• merhabalar, benim pasaport sürem dolmuş. Ds260 formunu pasaportsuz doldurup yollasak mulakat görüşme tarihi aldıktan sonra dosyayı açtırıp yeni pasaport bilgilerini girsek sorun olur mu? Pasaport cikarttisam bile çok geç gelecek.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@uzmali

pasaport süreniz bitti ya da bitiyor mu? telaş etmeyin!

şubat 2022'de başkan joe biden, Green Card Başvurusunda Pasaport Şartının Kaldırılması Kararı almıştı. bu tarihten sonra başvuru için herhangi bir pasaporta ihtiyacınız yok. ancak mülakatta vize alabilmek için geçerli bir pasaporta ihtiyacınız var. eğer DS260 formunu doldururken geçerli bir pasaportunuz yoksa "Other travel Documents" seçeneğini işaretleyin ve formu o şekilde doldurun. eğer form doldurduktan sonra pasaport süreniz bittiyse de hiç telaş etmeyin. eğer formu "Other Travel Document" seçeneği ile doldurduysanız, mülakat tarihi aldıktan sonra ankara konsolosluğu'na mail atıp formunuzu açtıma talebinde bulunun ve ilgili alandaki bilgiyi, yeni pasaport numaranızla değiştirin. eğer pasaport süreniz bitti ve yeni bir pasaport çıkarttıysanız da eski + yeni pasaport ile mülakata gidin. DS260 formunda hiçbir şey değiştirmenize gerek yok. mülakat sırasında yeni pasaportunuzu ibraz etmeniz yeterli olacaktır.

• Eminimki çok kez yazıldı, çok kez soruldu fakat ben yine sormak istiyorum, çünkü tam anlamamışım. Edevlette ikametgah adresim aile apartmanında gözüküyor. Bekarken D:4'teymişim, evlenince D:3'e geçmişim, hepsi bu. Bunun dışında yazılı bir adres yok fakat ünide 2 farklı evde kaldım. Adreslerini de tam teyit edemiyorum. Bina no'sunu okuyamıyorum google haritalardan. Şimdi ben ünideki adresleri yazmalı mıyım?

• Selamlar arkadaşlar benim Ds-260 ile ilgili bir sorum var.

Have you ever been issued a U.S. Visa?

Sorusuna Yes demeliyim çünkü J1 Work and travel vizesi almıştım 2020 de. Ancak pandemiden dolayı gidemedim ve vizenin süresi de doldu.

Vizenin verildiği tarihi yazdım diyelim
    Vize numarasını yazdım

Have any of your U.S. visas ever been
    lost or stolen?

Hayır vizenin basıldığı eski pasaportum hala duruyor.

Have any of your U.S. visas ever been
    cancelled or revoked?

Benim asıl sorum burada başlıyor. Bu soruya evet mi demeliyim hayır mı demeliyim? Vizenin süresi bitmesi ve gitmemiş olmam demek cancelled olması veya revoked olması anlamına mı geliyor? Revoked ne demek bunu bulamadım?

Çeviride “iptal edildi” yazıyor ama cancelled da iptal edildi demek. Kafam karıştı bu noktada.

4447662c-655b-452c-871d-bf8352967f80-image.png

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Yıldıray81 kimse sizin ikametgah ilmuhaberinize bakmayacak. fiziki olarak nerede yaşadıysanız onu yazmalısınız.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 60
  • 3
  • 7
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.3k

| | | |