Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Maybeoneday Bence isi riske atmayin. USCIS ile bu konuda temasa gecin ve isim degisikligi nedeniyle GC yenileme basvurusu yaptiginiza dair veya yeni GC nizin processing asamasinda olduguna dair bir belge talep etmeniz iyi olur. Vatandaslik alirken yaptigim isim degisikliginden sonra ABD pasaportu ile THY counter indaki gorevli check in yapmayi reddetmisti. Cunku bileti millerimi kullanabilmek icin TR pasaportundaki ismimi kullanarak almistim. Turk pasaportunu gosterince check in yapilmisti. Pasaport ve GC nizdeki isim farkliliginin farkina varilmasi olasiligi kuvvetli ve polisin herhangi bir yolcuyu boyle celiskili durumlar yuzunden iceri almama yetkisi var.

• Selamlar.

Bilet almam lazım acilen. TC kimlik ve TC passport hala kendi soyadımla. ABD pasaport iki soyisimli ( ben ve eşimin) bilet alacağım ama hangi isimle almam gerektiğine emin olamadım. TC pasaport üzerindeki isime göre mi ABD pasaport göre mi? Sorun yasamak istemiyorum. Dünya para veriyoruz bilete sonuçta. Gerekli güncellemeleri konsoloslukta yapma fırsatım olmadı.

Bir de Tr girişte e-visa alma şart mi?

Aynı durumda olup tecrübe yaşamış arkadaşlar vardır diye düşünüyorum.

• @Tugba, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Selamlar.

Bilet almam lazım acilen. TC kimlik ve TC passport hala kendi soyadımla. ABD pasaport iki soyisimli ( ben ve eşimin) bilet alacağım ama hangi isimle almam gerektiğine emin olamadım. TC pasaport üzerindeki isime göre mi ABD pasaport göre mi? Sorun yasamak istemiyorum. Dünya para veriyoruz bilete sonuçta. Gerekli güncellemeleri konsoloslukta yapma fırsatım olmadı.

Bir de Tr girişte e-visa alma şart mi?

Aynı durumda olup tecrübe yaşamış arkadaşlar vardır diye düşünüyorum.

..eger abd de yasiyorsaniz ve oranin vatandasi iseniz ve turkiyeye tatile gidiyorsaniz, amerikan pasaportunu kullaniniz,turk vatandasligindan cikmadiysaniz,turkiye girisinde yabanci pasaport ile turk kimligini gostermek yetiyor

• @Tugba ABD den cikarken ve geriye donerken ABD passport kullanmaniz gerekiyor. O yuzden biletinizi ABD passport bilgileri ile alin. Turkiye'ye giriste ABD passport ve TC kimlik gostermeniz yeterli.

• Teşekkürler ☺

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • Yasaklı

Sevgili @crazycells,Ben kasım ayinda N400 belgemi doldurdum ve doldururken isim almak ile ilgili işaretlemem gereken yerleri işaretlemedim . fakat 2. bir isim almak istiyorum. N400 dosyam hala islemde ve bir cevap gelmedi. Suan islemdeyken düzeltme yapabilir miyim? birde internette bir şey okudum, vatandaşlık seremoni sırasında da isim değişikliği talebi aliniyormus? bu doğru mu? eğer bir fikriniz varsa nasik bir yol izlemem gerekiyor?

Şimdiden cevaplar icin teşekkür ederim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Maybeoneday, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Sayin @crazycells bu baslik altindaki tum postlari okudum ancak ayni durumu yasayan sanirim kimse yok eger bu konuda tecrubeniz varsa ki bilen diger arkadaslar da dahil tecrubelerini paylasirsa cok sevinirim. Green Cardli olarak USA da yasamaktayim. Kisa bir sure once Türk ismimi degistirdim dikkat edin TC kimlik karti uzerindeki ismimi yani. (GC ustundeki isim degil). GC uzerinde de degistirmek istiyorum ama Ingilizce isim almak istemiyorum suan yeni Türk ismimi GC’ye islemek istiyorum. Bunun icin dava acilmasi gerekiyor. 5 yil Sonra vatandas oldugumda ucretsiz oldugunu da biliyorum ama Ben suan yapmak istiyorum. Dava sureci falan Bunlar biraz uzun surecek. Sorum su ; Yeni ismimi Green Carda da ekleyene kadar yaptigimi isim degisikligini USCIS’e yada baska bir yere bildirmem gerekiyor mu? ABD ye giriste passport ve Green Card uzerinde farkli isim olmasi sorun olacak mi. (Soyadim ayni degismedi). Tecrubelerinizi duymaktan minnettar olurum simdiden Tesekkurler.

Pasaport ve Green Card'in yanisira resmi isim degisikliginizi gosteren mahkeme kararini ve bu kararin ingilizce cevirisini tasiyin. Bu durumda sorun yasamazsiniz.

USCIS'e direkt bildirmenize gerek yok, ABD'deki mahkemelerde isim degisikligi yapip bu karar ile I-90 formunu gondererek GC'yi yenileyebilirsiniz; ya da dediginiz gibi bu degisiklik icin vatandaslik surecinizi bekleyebilirsiniz. USCIS'in TR mahkemelerindeki karari kabul edip etmeyecegine emin degilim, isterseniz bu durumu Muslu Hukuk Burosu'na danisin:

https://yesilkartforum.com/forum/category/120/muslu-hukuk-bürosu-sorularınızı-cevaplıyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@handuş, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Sevgili @crazycells,Ben kasım ayinda N400 belgemi doldurdum ve doldururken isim almak ile ilgili işaretlemem gereken yerleri işaretlemedim . fakat 2. bir isim almak istiyorum. N400 dosyam hala islemde ve bir cevap gelmedi. Suan islemdeyken düzeltme yapabilir miyim? birde internette bir şey okudum, vatandaşlık seremoni sırasında da isim değişikliği talebi aliniyormus? bu doğru mu? eğer bir fikriniz varsa nasik bir yol izlemem gerekiyor?

Vatandaslik mulakati icin USCIS ofise gittiginizde N-400 formdaki tum cevaplarin uzerinden gececekler, orada bu isim degisikligini belirtip duzeltme yapin. Oncesinde bir bilgi gondermenize gerek yok.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Vatandaslik mulakati icin USCIS ofise gittiginizde N-400 formdaki tum cevaplarin uzerinden gececekler, orada bu isim degisikligini belirtip duzeltme yapin. Oncesinde bir bilgi gondermenize gerek yok.

Kendi tecrübemi aktarmak gerekirse: Aybi şeyi yapmak istemiştim ve “ne de olsa interview esnasında da değiştirebilirim” demiştim. Ama o gün bunu talep ettiğimde , artık uygulanmadığını belirtti officer. N400 doldururken yapsaydın olurdu, artık burada yapmıyoruz dedi. Belki lokasyonla ilgili, belki beni başından savdı 🥶 Detay getirmek istedim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Tugba, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Kendi tecrübemi aktarmak gerekirse: Aybi şeyi yapmak istemiştim ve “ne de olsa interview esnasında da değiştirebilirim” demiştim. Ama o gün bunu talep ettiğimde , artık uygulanmadığını belirtti officer. N400 doldururken yapsaydın olurdu, artık burada yapmıyoruz dedi. Belki lokasyonla ilgili, belki beni başından savdı 🥶 Detay getirmek istedim.

Bilgilendirme icin tesekkurler, kagitla basvuru yapilan donemde bu degisiklikleri yapmak oldukca kolaydi, artik cogunlukla online basvuru yapilmaya baslandigi icin de boyle bir tepki de gelmis olabilir.

O halde sayin @handuş , siz yine de elinizde guncel bir N-400 formu goturebilirsiniz ve ayrica mulakat sirasinda degisiklik talep edebilirsiniz; bunlar ise yaramazsa bir sonraki asamada toren sirasinda da talep edebilirsiniz ama ben bu asamada kabul edileceginden supheliyim, cunku N-400'deki tum bilgiler kayitlara gecmis olacak bile. Eger tum yollar kapanirsa, bu basligin ilk iletisinde anlatildigi gibi vatandas olduktan sonra bir mahkeme karariyla isim degistirmelisiniz.

• Yasaklı

Sayin @crazycells çok teşekkür ederim, görüşlerinizi bizim icin çok kıymetli ve yardiminiz icin çok teşekkürler.

• Merhabalar,

Vatandaslik basvurusunda bulunurken esimin soyadini almamayi dusunuyorum. amerikada evlenip, sonra TC pasaportumu yenileyip yesil pasaporta oyle basvurmustuk.
    Bu denenle su andaki belgelerimdeki durum soyle:
    Social Security: Kendi soyadim
    Amerika evlilik sertifikasi: kendi soyadim
    TC pasaport: kendi soyadim ve esimin soyadi
    Yesil kart: kendi ve esimin soyadi

Eger sadece kendi soyadimla vatandas olursam ne gibi sorunlarla karsilasabilirim? amerika ve turkiyeye giris cikislarda, ucak bileti almakta ya da herhangi baska bir islemde? Simdiden onerileriniz icin cok tesekkurler.

• ⭐⭐⭐

@Deniz-C-0, içinde söyledi: ABD'de Yasal İsim Değişikliği Yapmak

Merhabalar,

Vatandaslik basvurusunda bulunurken esimin soyadini almamayi dusunuyorum. amerikada evlenip, sonra TC pasaportumu yenileyip yesil pasaporta oyle basvurmustuk.
    Bu denenle su andaki belgelerimdeki durum soyle:
    Social Security: Kendi soyadim
    Amerika evlilik sertifikasi: kendi soyadim
    TC pasaport: kendi soyadim ve esimin soyadi
    Yesil kart: kendi ve esimin soyadi

Eger sadece kendi soyadimla vatandas olursam ne gibi sorunlarla karsilasabilirim? amerika ve turkiyeye giris cikislarda, ucak bileti almakta ya da herhangi baska bir islemde? Simdiden onerileriniz icin cok tesekkurler.

Hayır zorlanacağınız hiçbir konu yok. ABD yasalarına göre varolan hakkınızı kullanıyorsunuz zaten Türkiye’ye girerken vatandaş bölümünden eski süresi geçmiş pasaportunuzu kullanarakta girebilirsiniz cünkü çift vatandaş olacaksınız.

• Cok cok tesekkurler. Sorun cikmayacagina sevindim, simdi gonul rahatligiyla basvuruma devam edebilirim.

• Merhabalar. Green card çekilişine katıldım yalnız soyadımı farklı yazdım. Şimdi çekiliş bana çıkarsa çekilişten sonra soyadımı değiştirirsem sorun olur mu ? Yada çekiliş sonuçları daha gelmeden mi gidip soyadımı değiştireyim

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 

• Merhabalar, ben Amerika'da evlendim ve soyadimi degistirmedim. Turk Konsoloslugu'na gidip evlilik tescili yaptirdim, esimin soyadi kendi soyadima eklendi. Green cardimi evlenmeden birkac yil once almistim, o yuzden uzerinde sadece kizlik soyadim yaziyor. Konsoloslukta pasaportu guncellemek icin uymam gereken belli bir sure var mi diye sordugumda hayir cevabi verildi fakat sistemde soyadim guncellendigi icin Turkiye'de giris cikista sorun yasamak istemiyorum. Pasaportumu suan iki soyadiyla guncellersem Amerika'ya giris cikista sorun yasar miyim? Tesekkur ederim.

• Merhaba arkadaşlar, ben abd vatandaşı oldum. İsim değişikliği yaptım.SSN ve DMV evraklarımı birkaç gün önce isim değişikliği sertifikamı gösterdim 2 hafta içinde ssn ve ehliyet gelicek. Sorum şu bu süreçte bankada isimim updated etmek istiyorum ve yaşadığım bölgede bankam yok 3 saat uzaklıkta. Sadece isim değişikliği yaptığıma dair sertifikamı göstersem yeterli olur mu . SSN için başvuruda bulunduğumda bana gececi bir evrak verdiler bununla işlerini hallet dedi. Ama riske atmak istemiyorum. Banka Müşteri hizmetlerinin verdiği bilgileride çok karışık geldi. Bilginiz var mı😊

• @Buse-0 ben de vatandaslik alirken isim degisikligi yapmistim. hemen her kurumda abd pasaport ve mahkeme karari belgenizi sunmaniz halinde gerekli isim degisikligini yapacaklardir.

• @tuchi Merhaba. Ben de evlilik sonrası greencard da kendi soyadım ve eşimin soyadını birlikte kullanmayı düşünüyorum da bu middle name olayı kafamı karıştırdı. Middle name olarak yazarsam Türkiye'de sorun olur mu? Siz herhangi bir sorun yaşadınız mı? Yoksa bizdeki gibi iki ayrı soyadı şeklinde mi yazmalıyım? Bu şekilde yaparsam da ABD'de soyadım eşimle birebir aynı olmayacak ve soyadımı değiştirmedeki amacım biraz oydu açıkcası. Sizi de benzer durumu tecrübe etmiş olarak görünce sormak istedim. Teşekkürler.

• Türk kimliğindeki soyad ile amerika pasaportundaki soyadımın farklı olması sorun olur mu?

Merhaba öncelikle, açıkçası buna benzer bir konuda bir başlık var mıydı bilmiyorum ben göremeyince yeni bir başlık açmaya karar verdim. Eşim ve ben Amerika vatandaşıyız. Ve yakın zamanda türkiyede evlendik. Benim soyadım da değişti. Evliliğimiz Amerika da geçerli görünmediği için Amerika da da ayrıca nikah yapmaya karar verdik. Ancak bir takım sebeplerden bunu hemen gerçekleştiremedik ve benim yakın zamanda Türkiye ye gidip gelmem gerekiyor . Haliyle türk kimliğimde eşimin soyadı, Amerika pasaportumda kızlık soyadım yazıyor. Biletimi de pasaportta olduğu gibi kızlık soyadımla alırsam , türkiye ye girişimde kimliğimden dolayı bir sıkıntı çıkar mı yoksa evlilik cüzdanımı gösterirsem aynı zamanda sorunsuz giriş yapar mıyım sizce?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

39

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.9k

| | | |