Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

F2A ve F2B Vize Süreçleri (Green Card sahiplerinin eş ve çocukları)

• @crazycells çok teşekkürler ayrıntılı cevabınız için eşim tüm süreç boyunca green cardli olacak sanirim avukatımız bunu bildiği için kendinden emin bir şekilde böyle başvuru yaptı vatandaşlık için gereken süreyi doldurmasına 3 yıl var hemen hemen diyebilirim yani bizim süreç çok aksi bir durum olmazsa o zamana kadar sonlanmış olur avukatımız tüm süreci bildiği için böyle yapmış olmalı. Şimdi taşlar oturdu tekrar teşekkürler🙏🙋♀

• @crazycells @ecom Biz en baştan riske girmemek için kızım için de kendim için de ayrı başvurular yaptık USCIS e. Her 2 case de onaylandıktan sonra ve case ler NVC ye geçtikten sonra NVC den bir mail aldık. "Kızınızın sürecine ayrı mı, kendi case inizle birlikte mi devam etmek istiyorsunuz" diye. İkisi arasındaki oluşabilecek farkı sorguladığımızda hem NVC den, hem sonradan bir kerelik danışmanlık aldığımız avukattan öğrendik ki eşimin bu süreçte vatandaşlığa geçmesi henüz söz konusu olmayacağı için kızımın NVC işlemlerine benim dosyam altında devam etmeye karar verdik. En baştan 2 kere para ödemiş olduk gereksiz oldu biraz ama ne yapalım 🙂 Dediğiniz gibi aynı süreçlere başlayacak ve forumu yeni okumaya başlayanlar için faydalı olabilir bu yazışmalar.

• @hulyaek anliyorum hülya hanım sağlık olsun böyle uzun süreçte hiç riske girmemek en doğrusu olmuş okadar zaman bekledikten sonra yaşanacak en ufak bir aksilik bile insanı çileden çıkarabilir zaten masraflı bir süreç böyle fazladan çıkabilecek ufak tefek paraları göze alıyoruz yeterki biran önce aile birliği sağlansın. Sizin içinde umarım biran önce sürecinizin hayırlı bir şekilde tamamlanmasını diliyorum🙏🙋♀

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@hulyaek hatirlatma icin tesekkurler, ben de bunu -daha cok gorunebilsin diye- ilk iletiye tasiyacagim.

• Arkadaşlar F2a dan bekleyen kaç kişiyiz Türkiye’de bilen varmı acaba

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@horoz, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Arkadaşlar F2a dan bekleyen kaç kişiyiz Türkiye’de bilen varmı acaba

oyle bir istatistik paylasilmiyor maalesef.

• Merhabalar, şimdiki eşim, eski erkek arkadaşım 2019 yılında greencard talihlisiydi ve Greencard alarak 2019 Eylül ayında New Jersey'e yerleşti. O dönem forumdan bol bol bilgi toplamaya çalıştık ama maalesef vize mülakatı öncesi evlenmeye koşullarımız el vermedi. Biz de 2020 Nisan, Mayıs gibi evlenip F2A vize sürecini başlatmaya karar vermiştik ama malum korona durumları nedeniyle sonunda Eylül ayında Turkiyeye geldi ve evlendik. Şimdi I130 ve I 130A formunu doldurup F2A sürecimiz başlamak istemekteyiz. Formları başarı ile doldurduk bir sıkıntı yok ama kafamıza takılan bazı sorular var.

İlk olarak eşim şu an Amerikaya geri döndü ve formları oradan doldurup kargo ile iletmesinin en mantıklısı olduğuna karar vermiştik. I130Ayi da benim adıma o dolduruyor. Ancak kanıt olarak sunmamız gereken whatsapp ve Instagram yazışmaları konusunda nasıl bir yol izleyeceğimizi bulamıyoruz. Biz 3 seneyi geçkindir beraberiz, bütün whatsapp konuşmalarımizin çıktısını alsak bir kitap olur. Cevirisini yaptırmak ise büyük bir maliyet olur. @crazycells yine sizden yardim talep ediyoruz sizce ne kadar çeviri yaptirmaliyiz? Daha yeni evlendigimiz ve eşim Amerikada olduğu için ortak bir banka hesabımız ve yatırımımız yok tek kanıtımız fotoğraflar ve yazışmalar olacak.

Ikincisi çeviri yaptırmak Turkiyede daha ucuz olacağından burada yeminli tercümana vermeyi planlıyoruz ama formlarla beraber gönderirken yeminli tercüman onaylı çevirilerin asıllarını mi isterler yoksa onları da scan edip eşime iletsem yeterli olur mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🙏🙏🙏

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gudevu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhabalar, şimdiki eşim, eski erkek arkadaşım 2019 yılında greencard talihlisiydi ve Greencard alarak 2019 Eylül ayında New Jersey'e yerleşti. O dönem forumdan bol bol bilgi toplamaya çalıştık ama maalesef vize mülakatı öncesi evlenmeye koşullarımız el vermedi. Biz de 2020 Nisan, Mayıs gibi evlenip F2A vize sürecini başlatmaya karar vermiştik ama malum korona durumları nedeniyle sonunda Eylül ayında Turkiyeye geldi ve evlendik. Şimdi I130 ve I 130A formunu doldurup F2A sürecimiz başlamak istemekteyiz. Formları başarı ile doldurduk bir sıkıntı yok ama kafamıza takılan bazı sorular var.

İlk olarak eşim şu an Amerikaya geri döndü ve formları oradan doldurup kargo ile iletmesinin en mantıklısı olduğuna karar vermiştik. I130Ayi da benim adıma o dolduruyor. Ancak kanıt olarak sunmamız gereken whatsapp ve Instagram yazışmaları konusunda nasıl bir yol izleyeceğimizi bulamıyoruz. Biz 3 seneyi geçkindir beraberiz, bütün whatsapp konuşmalarımizin çıktısını alsak bir kitap olur. Cevirisini yaptırmak ise büyük bir maliyet olur. @crazycells yine sizden yardim talep ediyoruz sizce ne kadar çeviri yaptirmaliyiz? Daha yeni evlendigimiz ve eşim Amerikada olduğu için ortak bir banka hesabımız ve yatırımımız yok tek kanıtımız fotoğraflar ve yazışmalar olacak.

Ikincisi çeviri yaptırmak Turkiyede daha ucuz olacağından burada yeminli tercümana vermeyi planlıyoruz ama formlarla beraber gönderirken yeminli tercüman onaylı çevirilerin asıllarını mi isterler yoksa onları da scan edip eşime iletsem yeterli olur mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🙏🙏🙏

Tum yazismayi cevirmenize gerek yok, hatta sadece kucuk bir kisminin (1 ya da 2 sayfa) cevirisini kendiniz yapsaniz bile olur.

Dediginiz durumda bence en makulu soyle olur, iliskinin basindan - ortasindan ve sonundan 10'a sayfa cikti alip bir butun haline getirin... Bu yazismalari da bir word belgesine aktarip yazinin boyutunu mumkun oldugu kadar kucultun... bu sekilde oldukca fazla yazi sigdirabilirsiniz... Bu sekilde 3 tane 10'ar sayfa hazirlamaniz yeterli olur...

Elinizdeki belgeleri kaliteli sekilde scan edip esinize elektronik olarak gonderebilirsiniz.

• @hulyaek Tebrikler Hülya Hn. ben 2020 DC talisiyim ve süreci tamamlayıp kızım ile abd gidip geldim ssn gc kartlarımızda geldi. bu süreçte eşim sağlık raporundan geçememişti tam sonuçlar geldi duruma kararı yüzünden vize alamadı 2. kez sağlık raporu aldı ancak 30 eylül süre bitti denildi şimdi bekliyoruz hala mahkeme sonuçlarını. 25 Kasım gibi sağlık raporu çıkacak ancak reserve vizeden faydalanıp faydalanamayacağımızı bilmiyorum. o yüzden 13 ayda süreç sonuçlandı yazmışsınız aynı anda bu süreci başlatsak mı yoksa 25 kasımı beklesek mi yani mahkeme kararını emin olamadım. ? en yakın tarihte bu süreci yaşamış olarak tecrübe ve tavsiyelerinizi almak isterim. Ben Tr'deyim şimdi başvuru yaparsam buradan başvuru yapmak zorundayım. Şimdiden teşekkürler.

• Merhaba,

J1 internship ile ikinci defa ABD’ye geldim. 2 yıl kuralını kaldırdım. Vizem bitti, bitmeden turiste başvuru yaptım. Şimdi ise F1 için okula başvuru yapacağım. Bu hafta o sürece geçiyorum. Turiste başvuru yapalı 3 ay oldu. Benim kız arkadaşım iltica ile green card sahibi olacak yakın zamanda. Afgan kendisi. Ben onunla evlendiğimde oturum ve çalışma almak için yasal statümü kaybetmemiş olmam mı gerekiyor? Yani burada legal bir şekilde kalmam mı gerekiyor? Eğer öyleyse ne zamana kadar statümü korumam gerekiyor? (Yazıların tamamını okudum fakat denk gelemedim benzer duruma. Eğer ki daha fazla bilgi sağlamam gerekiyorsa memnuniyetle yazabilirim)

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@abdullahaskan, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba,

J1 internship ile ikinci defa ABD’ye geldim. 2 yıl kuralını kaldırdım. Vizem bitti, bitmeden turiste başvuru yaptım. Şimdi ise F1 için okula başvuru yapacağım. Bu hafta o sürece geçiyorum. Turiste başvuru yapalı 3 ay oldu. Benim kız arkadaşım iltica ile green card sahibi olacak yakın zamanda. Afgan kendisi. Ben onunla evlendiğimde oturum ve çalışma almak için yasal statümü kaybetmemiş olmam mı gerekiyor? Yani burada legal bir şekilde kalmam mı gerekiyor? Eğer öyleyse ne zamana kadar statümü korumam gerekiyor? (Yazıların tamamını okudum fakat denk gelemedim benzer duruma. Eğer ki daha fazla bilgi sağlamam gerekiyorsa memnuniyetle yazabilirim)

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Statu degisikligi ya da uzatmasi yaptiginizda statunuzu kaybetmis olmuyorsunuz, o nedenle AOS surecine baslayabiliyorsunuz.

Su an F2A icin ABD'de bekleme suresi yok, o nedenle evlendikten hemen sonra surece baslayabilirsiniz. I-485 belgesinin alindi belgesi elinize gecene kadar statunuz olmali (basvuradan sonra 3-4 hafta icinde almaniz lazim), sonrasinda statunuzu kaybetseniz de sorun degil.

• Merhaba,

• Merhaba @crazycells forumları uzun süredir takip ediyorum ancak kafamı karıştıran bazı sorular var cevaplayacağınızı düşünerek sormak istiyorum.

1-Dv2020 talihlisiydim case numaram 31xxx ancak görülen son dava sonrası rezerve edilen belli sayıdaki case için benim numaramın gelmesi olasımıdır ? Case numaramın gerilerde şansım devam ediyormu sizce hala?

2- Eşim evlenmeden uzun süre önce greencard sahibiydi. Evlenmeden önce daha sonrasında onaylanmayacağını düşünerek turist vizesi ve 6 aylık bir dil kursu için öğrenci vizesi aldım ( Pasaportuma 5 yıllık bir öğrenci vizesi bastılar) F2A sürecine başlatacaktık ancak dv2020 talihlisi olduğum ve greencartı alacağıma kesın gozuyle baktıgımız için yapmadık şimdi süreci tekrar araştırıyoruz F2A Current görünüyor bu bizi çok sevindirdi ancak bu forumdan anlıyorumki gerçekten current olan bi durum yok. Bizim durumumuz için ne önerirsiniz beraber amerikaya gidip sürece sıfırdan ordan başlamamızımı ? boyle bir durumda ne kadar sürede greencard alabılırım. yada ikimizde türkiyedeyken f2a sürecini benim için başlatabılırmıyız eşimin amerikadamı olması gerekiyor yoksa türkiyedeykende benim için f2a başvurusu yapabılırmıyız bu tip durumda bu işlem 2 -3 yılmı sürüyor? Sizin önerileriniz nelerdir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duyguduygu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba @crazycells forumları uzun süredir takip ediyorum ancak kafamı karıştıran bazı sorular var cevaplayacağınızı düşünerek sormak istiyorum.

1-Dv2020 talihlisiydim case numaram 31xxx ancak görülen son dava sonrası rezerve edilen belli sayıdaki case için benim numaramın gelmesi olasımıdır ? Case numaramın gerilerde şansım devam ediyormu sizce hala?

2- Eşim evlenmeden uzun süre önce greencard sahibiydi. Evlenmeden önce daha sonrasında onaylanmayacağını düşünerek turist vizesi ve 6 aylık bir dil kursu için öğrenci vizesi aldım ( Pasaportuma 5 yıllık bir öğrenci vizesi bastılar) F2A sürecine başlatacaktık ancak dv2020 talihlisi olduğum ve greencartı alacağıma kesın gozuyle baktıgımız için yapmadık şimdi süreci tekrar araştırıyoruz F2A Current görünüyor bu bizi çok sevindirdi ancak bu forumdan anlıyorumki gerçekten current olan bi durum yok. Bizim durumumuz için ne önerirsiniz beraber amerikaya gidip sürece sıfırdan ordan başlamamızımı ? boyle bir durumda ne kadar sürede greencard alabılırım. yada ikimizde türkiyedeyken f2a sürecini benim için başlatabılırmıyız eşimin amerikadamı olması gerekiyor yoksa türkiyedeykende benim için f2a başvurusu yapabılırmıyız bu tip durumda bu işlem 2 -3 yılmı sürüyor? Sizin önerileriniz nelerdir?

1. Ihtimal var, ama yine de beklentinizi minimumda tutun, surecin nasil yonetilecegini hicbirimiz bilmiyoruz su an icin...

2. Evet, maalesef Turkiye disindan dediginiz kadar uzun surecek. Eger ABD icinde olsaydiniz ve surece baslasaydiniz o zaman "Current" sekilde AOS islemlerine devam edebilirdiniz ama ABD disindayken bunu yapamazsiniz. Hem GC sahibi esisiniz, hem de DV2021 talihlisi, o nedenle konsolosu "turist" veya "ogrenci" olmaya ikna edebileceginizi sanmiyorum. Yani yeni vize almaniz biraz zor.

Var olan vizenizin tarihi gecerli mi? Hala gecerli bir I-20 formunuz var mi? Okul, ogrenci kabul ediyor mu? Sadece online egitim mi yapiyor?

• @crazycells pasaportumda evlenmeden önce 6 aylık bir dil kursu için almış olduğum öğrenci vizesi var konsolosluk bunun için bana 5 yıllık bir vize verdi o zaman ı-20 formumun süresi doldu ancak hali hazırda 5 yıllık bir öğrenci vizem olduğundan tekrar talep edebilirim diye düşündüm dil kursundan ancak soyadım ve pasaport numaram değişti tabiki ama eski pasaportumdaki vizeleri kullanabiliyorum , turist vizemide evlenmeden önce almıştım. Bu durumda amerikaya ı-20 formuyla veya turist vizesiyle giriş yapmamda bir sıkıntı yaşarmıyım sizce daha önceki yıllarda work and travella ve turist vizesiyle amerikayı zaten ziyaret etmiştim defalarca bekarken eşimle giriş yaparken sıkıntı yaşarmıyım sizce bu durumda amerikaya giriş yapıp süreci orada başlattığımızda currentmı olucak f2a süreci bizim için ? Cevabınız için çok teşekkürler bu arada 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@duyguduygu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

@crazycells pasaportumda evlenmeden önce 6 aylık bir dil kursu için almış olduğum öğrenci vizesi var konsolosluk bunun için bana 5 yıllık bir vize verdi o zaman ı-20 formumun süresi doldu ancak hali hazırda 5 yıllık bir öğrenci vizem olduğundan tekrar talep edebilirim diye düşündüm dil kursundan ancak soyadım ve pasaport numaram değişti tabiki ama eski pasaportumdaki vizeleri kullanabiliyorum , turist vizemide evlenmeden önce almıştım. Bu durumda amerikaya ı-20 formuyla veya turist vizesiyle giriş yapmamda bir sıkıntı yaşarmıyım sizce daha önceki yıllarda work and travella ve turist vizesiyle amerikayı zaten ziyaret etmiştim defalarca bekarken eşimle giriş yaparken sıkıntı yaşarmıyım sizce bu durumda amerikaya giriş yapıp süreci orada başlattığımızda currentmı olucak f2a süreci bizim için ? Cevabınız için çok teşekkürler bu arada 🙂

Oncelikle su basligin ilk iletisini incelemelisiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/78/abd-yolunda-evlilik

Cunku, ABD'ye gocmenlik amaciyla giris yapip diger vizeleri kullanamazsiniz, dolayisiyla planiniz uzerinde dusunmeniz lazim. Ayrica ayni F-1 vizesini baska bir I-20 belgesiyle kullanmak istiyorsaniz, var olan SEVIS kaydinizi yeni okula aldirmalisiniz once. Eger bu transferi gerceklestirebilirseniz, eski vizenizi yeni I-20 belgesiyle kullanabilirsiniz.

• Curtis Morrison'ın YoungVTrump davasına katılmış bulunmaktayız. Umarım tüm bekleyen F2A sahipleri için hayırlısı olur.

• Abd vat 21 yas ustu cocugu olarak 23 temmuzda onay aldim fakat hala mulakat tarihi ayarlanmadi. Birde spring terme yetisirim diye dusunuyordum bakalim daha umit kesilmez. Genelde gozlemledigim ortalama olarak 4 ay icinde vize alinmis oluyordu bizim o ihtimal ortadan kalkti.

• @hope34 Ben bu mesajınızı yeni gördüm, lütfen geç cevap için kusura bakmayın. 13 Ayda süreç sonuçlandı derken yanlış anlaşılmasın, sadece USCIS I130 form onayı 13. ayda gerçekleşti. Bunun üzerine NVC süreci ve şu anki beklemelerden dolayı randevu zamanlaması vs. bilinmiyor, öyle de minimum bir 10-12 ay düşünmelisiniz. Umarım eşinizin sağlık sorunlarını çözmüş ve bu süreci daha kolay atlatma yönteminiz gelişmiştir.

• @hulyaek, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

nı çözmüş ve bu süreci daha kolay atlatma yönteminiz ge

Merhabalar, henüz bir gelişlme yok biz önden bavurumuzu yapalım diyoruz ama emin olamıyoruz. 2020 içinbaşvuru yapacağız. sağlık raporu çıkarsa bir ihtimale reserve vizelerden faydalanaibliriz.3. seçenek olarakta eş durumundan durumu sonuçlandırmak. Öyle bir araftayız ki bakalım. bu süreçte avukat desteği aldınız mı? sizce Tr den formu doldursam kendim ilerleyebilir miyim?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

86

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.0k

| | | |