Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea çok teşekkürler cevabınız için 🙂

• ⭐⭐

@MySea yarın bizim ofise montajlar için tesisatçı gelecekti. Sorayım çırak lazımmıymış. 😆

• ABD deki ortalama en yuksek ve en dusuk maaslar ve yaslara, eyaletlere gore dagilimi gosteren bir yazi:

• @EasternStar o saatlik $15+tip uygulaması da pek gerçekçi olmuyor bazen. Kimi zaman hiç sipariş artmıyor o zaman diliminde süre bitimine yaklaşınca bir order atıyor ve senin 1,5 saatinden fazla I alıyor verdiği tutar da $15 in altında oluyor. DoorDash eskiden çok iyiymiş öyle diyolar…

• @timtim Doğrudur, burada doordash yapanlar da öyle söylüyorlar. Ben hiç denemedim.

• NH için
    ev arkadasım oldugundan ev kirası bana kalan kısım 1075
    araç sigortası yeni düştü 190 dan 150 ye
    elektrik ve gaz kış aylarında yükseldi 130 ortalama su bedeva
    benzin aylık 300(araç ile iş yaptıgımdan 2 günde bir alıyorum)
    yeme içme (aylık 300-400 arası) dısardan yemıyorum spor yaptıgım ıcın evde kendım yapıyorum
    salon aylık 30
    cep tel 55
    ev interneti 25
    aracın her ay yag degısımı 100
    yani kişi başı aylık ortalama 2100 ile 2500 arası gidip geliyor günde getirisi 150 dolar ve üstü iş bulursanız 2 kişi rahat yasıyorsunuz

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   S selamibasaran 

• Bugun araba lastiklerini yeniletiyorum.

Nissan Altima 2017
    BF Goodrich advantage control all weather
    Fiyat: $630 (4 adet)

• Gun itibari ile guncel sabit giderlerimiz;

Kira: $2,022 (1br)
    Cop: $25
    Apartman fasiliteleri: $50 (gym ve havuz, zorunlu, yillik pesin odeniyor, $575)
    Su: $50 (asagi yukari)
    Elektrik: $100 (+-20)
    Ev internet: $89 (verizon fiber 1gbit)
    Cep telefonu: $205 ( 3 hat $90, gerisi iphone taksitleri, garanti, vergi etc)
    Netflix: $24.51
    Youtube Premium: $13.99
    Xbox Game Pass: $18.12
    Saglik sigortasi: $306 (sirketin sigorta plani BCBS)
    Kopek saglik sigortasi: $62
    Araba sigortasi: $227 (tek arac - Subaru forester 2015)
    Ev sigortasi: $8 (tek sefer yillik $94 aslinda)

Giderler sabit bu; konum NJ.

Burdan sonra gelirleri yazacagim; ayiptir maas soylemek ama kimse kim oldugumu bilmiyor zaten, belki birilerine fikir verir;

Ben insaat muhendisiyim;

Ekim 2021-Mayis 2022 arasi - proje muhendisi - $69,000

Mayis 2022-Aralik 2022 - proje muhendisi - $73,000

Ocak 2023 - Agustos 2023 - yardimci proje muduru - $80,300

Eylul 2023-guncel - Yardimci proje muduru - $118,760 (sirket degistirdim agustosta)

Esim - grafik tasarimci;

Ekim 2021 - Kasim 2022 -issiz aktif is arayisinda

Kasim 2022-Aralik 2023 - 3d generalist -$65,000

Ocak 2024-guncel -3d generalist - $70,000

Cocuk yok. Kopek var.

• Selam,
    6 Mart 2024 Palm Beach County FL
    Kira $2109 ( 1 br ( 1 oda Ev ) - Su çöp site aidatı dahil)
    Elektrik $50 ortalama
    Internet $69
    2 Cep telefonu hattı $90
    Araç Kredisi $430
    Araç sigortası $320
    Araç yakıt ( sadece bireysel) $130
    Saglık sigortası 2 kişi $53 ( 874 dolar Marketplace yardımı ile )
    Mutfak $800 ( Ortalama)
    Dışarda yapılan harcama $500

TOPLAM 2 kişi yaşam $4551

Kazanç kısmı karışık. Henüz düzen yok Eşim remote part time, ben full time bir ofis işindeyim. Bazen delivery bazen Türkiyeden destek ile anca yürüyor gemi. Herkese başarılar 🙂

• @tugbaokutan Merhaba, kiralar Damla hanımın dediği fiyatlardan başlıyor 1800 dolardan başlayan 1+1’ler bulabilirsiniz. Konuma göre değişir tabii bu. Bence seattle downtown ve çevresi olarak düşünmeyin. Biz öyle düşünüp geldik hayal kırıklığıydı😂 Ama Sammamish, Bellevue, Issaquah, Kirkland, Redmond gibi şehirlere bakabilirsiniz. Hepsi Seattle’a 20-40dk arası değişen mesafedeler ve hepsi güvenli güzel yerler.
    Masraflar açısından da örnek vermek gerekirse biz eşimle 2 kişiyiz, çocuk yok ve iki aracımız var. 1800 dolar kira ödüyoruz ve kira dışında da 2200-2700 dolar arasında değişen aylık masrafımız var. Genelde her ay totalde 4000-4500$ bandında bir masraf oluyor. Ama sık sık dışarı çıkıyoruz yeni restoranlar denemeyi etraftaki yerleri görmeyi gezmeyi seviyoruz 🙂 Yani bi tık daha düşürebiliriz masrafları kısmak istesek.

• @damladav Biz geldiğimizde ilk aldığımızda 4.75’ti ve 3.75’e kadar düştü. Bugün aldım 4.15’e çıkmış yine 🥲 Costco’dan alıyoruz biz.

• @hope123 evet bi ara 4 altını görmüştük ama sanırım yine 4 seviyelerine çıktı. Ben safewaydan alışveriş yapıp puan toplayınca ordan alıyorum bazen 60cente kadar indirim oluyor ya da diğer seçeneğimiz Costco bizimde.

• Priusun katalitik konvertörünü değiştirdim 1250 dolar bir kaç kalem daha işlem vardı. Bu ayda arabaya calıstık

• ⭐⭐

@baran-bozdogan tamamen iptal ettirseydin keşke. Tüm arabalardaki en sorunlu bölüm bu kısım. Ya doluyor arıza lambası yanıyor,temizlense olmaz.

• @selamibasaran inspectiondan geçiremiyosunuz aracı o arıza ışıgını kapatsanız bile cihazla buluyorlar sorunu düzeltin öyle gelin diyorlar

• ⭐⭐

@baran-bozdogan yeri gelmişken araç muayenesi nasıl oluyor? O kadar aracı cihaza bağlayıp bakıyorlar mı?

• @selamibasaran Eyaletten eyalete değişiyordur, NH DE cihaza bağlıyorlar sisteme bakıyorlar sensörlere arıza ışıklarına bakıyorlar birde fiziksel olarak ışıklara camlara filmlere body hasarına bakıyorlar her sene ruhsata ayrı para muayeneye ayrı para veriyoruz ruhsat 120 dolar muayene 40

• Muayene isini New Jersey icin de ben soyleyeyim. Detayli bir muayene yok, 2 yilda bir emisyon olcumleri yapiliyor, gecince cama bir sticker yapistiriliyor. (Sanirim sifir araclarda ilk 5 yil yapmak gerekmiyor yanlisim yoksa, belli bir yas ustu -30?- araclarda ise sanirim her sene yapiliyor)

Bu muayene ucretsiz. MVC’lerdeki bu testi yapan kisma goturuyorsunuz 15 dakikada bitiyor. Ben iki kere yaptirdim simdiye kadar sira baklemedim. Ama bekleyen var ki bazilari ozel (ruhsatli yine de) tamircilerde biraz para vererek yaptiriyorlar ama dedigim gibi ucretsiz versiyonu mevcut. Eger check engine isiginiz yaniyorsa sokmuyorlar bu muayeneye, yaptir gel diyorlar.

Ruhsat yenileme ise yillik yaklasik $50 ( en azindan benim 2015 Subaru forester icin. Belki daha pahali araclar daha pahalidir registration’da bilmiyorum)

• Delaware'de sadece DMV'lerde arac inspection yaptirilabiliyor. Genelde cok sira olmuyor. Once isiklar, farlar, silecek falan check yapiyorlar, sonra fren testi var, ve en sonda ise emisyon icin bilgisayara bagliyorlar. Toplamda 10-15 dakika suruyor. Sonrasinda ise drive thru olarak registration yapabiliyorsunuz. Yillik $40. Yeni arabalarda 5 yillik oluyor, digerlerinde her iki yilda bir.

• Texas'ta her yilin ayni ayi (aracin ilk muayenesine kadar gidecek sekilde) 30 gun kala muayene yaptirma isi basliyor. 10-20$ civari muayene ucreti (yol kenarlarinda 10 min. Sticker yazarlar, JiffyLubes dahil pek cok yer yapiyor) 75$ kadar da DMV ye odenen para var. DMV online sayfasindan muayeneden alinan tek sayfa raporun kodu ile parayi yatirinca 7-10 gun icinde bir sticker gonderiyor. Aracin on camina sol alt koseye yapistiriyorsunuz. 2025'te fiziksel muayenin ticari araclar icin kalkacagi soyleniyor ama net bir bilgi yok.
    Guzel bir gelir kaynagi tamamen vazgecmezler. Yillik maaliyet 85$-95$ civarinda.
    Muayenede genelde sira olmuyor, varsa bile 5dk mesafede bos bir yer bulabilirsiniz.
    Mutlaka ODB2 ile baglanip detayli bakiyorlar. Silecekler ve farlara da bakiyorlar. Herhangi bir uyari isigi yaniyorsa zaten yaptirmanizi istiyorlar. Ama silinen mesajlar loglar icinde durmaya devam ediyor. Zaten testi yeniden calistirdiklarindan ariza kendini yeniden gosteriyor.
    Sticker guncel degilse (expired olduysa) polis nadiren de olsa baska bir uyarini/cezanin yanina onu daekler. Ama ozellikle onun icin durdulani hic gormedim. Bazi site yonetimleri anlasmali cekici firmalarina duzenli kontrol yaptiriyorlar (bizde yilda 4) muaynesi gecmis araclara uyari yapistirip 10 gun icinde sticker yenilenmezse cektiriyorlar araci. Bu kadar sacma bir uygulama olduguna inanamamistim ama varmis. Diger yandan sansliysaniz yillarca muayenesiz gezebilirsiniz (bkz komsum, 2022 de dolmus stcikeri)

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

60

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |