Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐

@murat33 Vizemiz basılana kadar vize bülteninde A tablosunda current kalkmamız gerekiyor. Randevu günü olur da bülten gerilerse vize basım süreci de buna paralel olarak gecikiyor. Yani özetle vize basılana kadar bültenle işimiz bitmiyor.

• ⭐⭐

@cloudenv tebrikler, vize görüşmenizde bol şans diliyorum.

• Herkese merhabalar

Forumdaki insanların EB3 konusundaki bilgilerine güvenerek öğrenmek istediğim bir kaç husus var. Mayıs 2023'te EB3 Professional statüsünden başvuru yaptım. Forumdan takip ettiğim kadarı ile PERM başvuruları 11-12 ay sürüyor ( Audit'e kalmazsam ). 2018 yılından itibaren turist vizem var. Daha önce 2 defa Amerika'ya giriş- çıkış yaptım. Sorularım şunlar :
    1- Mart veya Nisan ayında tekrar Amerika'ya gidip AOS ile devam etmek mi daha mantıklı yoksa süreci Türkiye'de beklemek mi ? ( Avukatımın verdiği bir bilgiye göre, PERM'den kabul aldıktan sonra turist vizesi ile Amerikaya girmemin sorun olabileceği söylendi )
    2- F1 ile uğraşmak istemiyorum ya da F1 vizesi ile minimum süre uğraşmak istiyorum diyelim. Sizce Mart veya Nisan ayları doğru zaman mı ? ( Bunu sormamdaki amaç, Mart ayında gidersem Ağustos ayına kadar da vize bülteninde current olabilirim ya da çok yakın bir tarihte current olurum diye tahmin yürütüyorum )

3-

• ⭐⭐

Cevaplarımı aşağıya yazdım. Ancak şunu belirtmek isterim; vize bülteninin nasıl ilerleyeceğini bilmek mümkün değil. Sadece tahmin yürütüyoruz ve bu durumdan dolayı seçimlerinizi yaparken mutlaka yedek planlarınız olmalı.

1-PD'niz Mayıs 2023. Şubat 2024 bülteninde AOS filing için B tablosunu kullanıyor ve buradaki tarih 01FEB23. Sizden 3 ay geride. Ancak ileriki aylarda AOS filing için A tablosuna geçilebilir ve bir sonraki mali yıla kadar A tablosu baz alınabilir (bir sonraki mali yıl Ekim 2024). Buradaki tarih 01SEP22, yani sizin PD'nizden yaklaşık 9 ay geride. Kesin A tablosuna geçilir diyemiyorum ama geçilirse bu duruma göre kendinizi ayarlamanız lazım. LC aşamasında giriş yaparken bir sorun yaşamazsınız. Benim tavsiyem LC onayından sonra I-140 doldurulmadan bültenin durumuna göre ABD'ye giriş yapmanız ve 60-90 gün arası beklemeniz ve bülten uygunsa AOS işlemlerini başlatmanız. Duruma göre Temmuz ya da Ağustos ayında giriş yapabilirsiniz. ( I-140'ı LC onayından en geç 6 ay sonra doldurmanız lazım yoksa LC expire oluyor )

2- Yukarıda anlattığım gibi ay ay takip etmeniz gerekiyor. Yeni mali yıla 2-3 ay kala giriş yapmanız daha iyi olur eğer o ana kadar bülten uygun değilse. Yeni mali yılda genelde B tablosu baz alınır ve bu tablo hızlı ilerler. F1'a geçmeye gerek kalmayabilir.

@ruhat78, içinde söyledi: EB-3C (EW) Other Workers Vizesi Aşamaları

Herkese merhabalar

Forumdaki insanların EB3 konusundaki bilgilerine güvenerek öğrenmek istediğim bir kaç husus var. Mayıs 2023'te EB3 Professional statüsünden başvuru yaptım. Forumdan takip ettiğim kadarı ile PERM başvuruları 11-12 ay sürüyor ( Audit'e kalmazsam ). 2018 yılından itibaren turist vizem var. Daha önce 2 defa Amerika'ya giriş- çıkış yaptım. Sorularım şunlar :
    1- Mart veya Nisan ayında tekrar Amerika'ya gidip AOS ile devam etmek mi daha mantıklı yoksa süreci Türkiye'de beklemek mi ? ( Avukatımın verdiği bir bilgiye göre, PERM'den kabul aldıktan sonra turist vizesi ile Amerikaya girmemin sorun olabileceği söylendi )
    2- F1 ile uğraşmak istemiyorum ya da F1 vizesi ile minimum süre uğraşmak istiyorum diyelim. Sizce Mart veya Nisan ayları doğru zaman mı ? ( Bunu sormamdaki amaç, Mart ayında gidersem Ağustos ayına kadar da vize bülteninde current olabilirim ya da çok yakın bir tarihte current olurum diye tahmin yürütüyorum )

3-

• @tufank verdiğiniz cevap ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok aydınlatıcı oldu. Vize bültenine baktığımda A Tablosuna göre 20 ay değil de, 9 ay gerideyim sanırım. Çünkü A tablosunda 1 Eylül 2022 görünüyor.

Sanırım yaz başında gitmek ve gerekirse 2-3 ay için F1 vizesine geçiş yapmak da göze alınabilecek bir seçenek gibi geliyor bana

• ⭐⭐

@ruhat78 rica ederim. evet A tablosuna göre 9 ay geride olacaktı haklısınız. Bülten nasıl ilerler bilmek zor ancak sizin açınızdan durum epey avantajlı gözüküyor. Umarım sorunsuz ve en hızlı şekilde işlemleriniz tamamlanır.

• @tufank tekrar teşekkür ederim. İnanın verdiğiniz bilgilere çoğu avukat hakim değil

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   serel serel 

• @tufank 2022 de vısaabulletın de bulten nerdeyse current la gıderken ıkı sene gerı atması enteresan oldu. hatta oncesınde current gıdıyordu. koronada tıkanıklık yokken korona sonasında tıkanıklık olması enteresan hadı oldu bır ayda ne degıstı de ıkı sene gerıye attınız. kafam hıc basmıyor calısma sıstemlerıne

• ⭐⭐

@deckerloki bülten “C” all current olduğu zaman içeri tüm başvurular alınıyor. Bu yola genelde mevcut yığılmayı görmek ve planlama yapmak için başvuruyorlar. Ek olarak bazı şüpheli başvurular ( asya ülkelerinden gelen) konsolosluklar tarafından USCIS e geri gönderilmişti. Bu başvuruları iptal etmek etmek yerine tekrardan işleme alınması talep etti USCIS. Diğer yığılmış dosyalar ile birleşince vize bülteni retrogression a uğradı maalesef. Yıllık kotaya ne kadar yakın vize basılırsa o kadar temizlenir bu backlog.

• @tufank merhablar konuya hakimsiniz rica etsem bilgi. benim eb3 skilled worker priorty date tarihim 25 agustos 2022: şubat bülteni açıklandı 1 eylül 2022 beni kapsıyor . I-140 onayım 12a eylül 2023 . NVC hala evrak talebinde mail bulunmadı . şubat ayı vize bülteni bizi kapsıyor sizce artık evrak talebinde bulunur mu süreç ilerler mi? şimdiden çok teşekkür ederim

• ⭐⭐

@yunus-karataş maalesef bu konuda net bir fikrim yok. current olan case'leri belirli bir sıraya göre aktarıp bilgilendirme mail'i gönderiyorlardır diye düşünüyorum. Şu adreste NVC'ye ait timeframes bilgileri mevcut: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/nvc-timeframes.html

Sanırım şubat ayı içerisinde sizden belge talebi olacaktır. süreci daha önce deneyimlemiş adaylar bu konuda daha net bilgi verebilirler.

• @tufank çok teşekür ederim varolun.

• @tufank malum ay sonu, tahminleri alalim mi? 🙂
    ben ayin 16 ya da 20sinde aciklanir, Analyst Review January 2023 sabit kalir (hatta diger iki tarih de) sure de 384 gune cikar diyorum. Audit de 522 olur.

• ⭐⭐

@btek14 geçen ay geç güncellemişlerdi tabloyu bu sefer 14 - 16 arası açıklanır diyorum 🙂 Analyst Review February 2023, Audit için bir şey diyemiyorum tablo hatalı açıklanmıştı öyle de kaldı. Yani yine December 2023 olarak kalır. Analyst review ortalama süre 375 gün , audit ise 520 gün olur diye tahmin yürütelim. Tabi hepsinden önemlisi Mart 2023 bülteni. Umarım bizim kategori de en azından 1 ay ilerlerler 🙂

• @tufank hocam agzin bal yesin diyecem ama artik o tikaniklik neyse bitemedi acilamadi bir turlu 🙂 ama acilacak elbet. insallah insallah diyelim... bekleyip gorecez...

• ⭐⭐

Aralık 2023 Vize İstatistikleri ( konsolosluklarda basılan vize sayıları):

Toplam vize sayısı:

• EB3 Other Workers ( EW ) : 624
    • EB3 Professional & Skilled ( E3 ) : 876

EW kategorisinde en çok vize basan 3 konsolosluk:

• Ciudad Juarez / Meksika: 176
    • Ho Chi Minh City / Vietnam: 116
    • Johannesburg / Güney Afrika Cumhuriyeti: 69

Ankara Aralık 2023'te EW vizesi basmamış. Yine bu tarihte EW vizesi alan herhangi bir TR vatandaşı mevcut değil.

• @tufank EW ortalama böyle giderse 10K'yı yine dolduramayacak sanırım 🙂

• ⭐⭐

@Riethian AOS rakamları da eklenince bir sonraki mali yıla girmeden tüm kotaları doldurabilirler. Bu hızda gider umarım 🙂
    Gerçi aylık verileri alt alta toplarsanız mali yıla ait verileri doğru vermez diyor ilgili sayfada ( ki hesapladım sapmalar var). Mali yıl sonundaki veri daha önemli. Sapmalar olsa bile 0-1k arası olur en fazla diye düşünüyorum. Toplamı ve AOS verilerini ancak mali yıl sonundaki raporlarda göreceğiz.

Her ne kadar alt alta toplamayın deseler de 2024 mali yılı için (ekim, kasım, aralık 2023) bu 3 aylık dönemde toplam 2437
    vize basılmış. Buna AOS rakamları dahil değil. (genelde bir bu kadar da AOS için oluyor )

• @tufank 3 ayda 2437 baya iyiymiş. 🙂

• @tufank Dede belki gider ayak bir iyilik yapar bize 🙂

Benzer Başlıklar

• 1
  • 2
  • 2
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

32

41.1k
Kullanıcı

4.4k
Konu

427.0k

| | | |