Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @kolezyum sizin en önemli ayrıntınız biraz fazla şanslı olmanız artık.😁

• @isa-cansız Ilk gelis sonrasi sisteme alismak bir surec aliyor ve bu gayet normal. Benim gordugum, 2-3 aylik surecte onemli bircok sey cozulmus oluyor.

• @kolezyum kafa yapısı olarak kendime bu kadar benzeyen birini görmek beni aşırı mutlu etti hayatında başarılar knks

• @vikki_yaan Umarım en kısa sürede hayallerinizin ötesinde güzel bir yaşama kavuşursunuz 🙏🏻

• @boraozc Kızınız için çok geçmiş olsun umarım tekrar yasamazsınız. Gerçekten çok zor ilk zamanlar hepimiz aynı şeyi yaşıyoruz ve bu gerçekten çok zor. Umarım e kısa sürede herşey yoluna girer 🙏🏻

• Geleli 1,5 ay oldu ve bir güncelleme paylaşalım dedik;

Eşimle 8 Ekim günü SFO dan ABD ye sorunsuz bir şekilde giriş yaptık.17 Ekim de SSN lerimiz, 5 Kasım da Green Card larımız belirttiğimiz adrese tek seferde geldi. Biz North California da yakın  arkadaşlarımızın olduğu yere taşınmaya karar vermiştik ve doğruca buraya geldik. Burası neredeyse hiç göçmenin olmadığı bir yer olduğu için sürecimiz biraz yavaş ilerledi. Hâlâ da eksik çok şeyimiz var. Henüz ev tutamadık arkadaşlarımız sağolsun bizi hâlâ misafir ediyorlar. Henüz işe başlayamadık çünkü ehliyetlerimizi yeni aldık.  Eşimle ortak banka hesabı açtık Chase banktan. Hem save hem de günlük harcamalarımızın olduğu 2 farklı hesap. Herhangi bir kredi kartı başvurusu yapmadık. Ama bizden daha önce green card ile gelen bir başka arkadaşımız (onlar NJ de yaşıyor) Bank Of America dan ayrı ayrı Secured Credit Card şimdiden çıkarın kredi puanınız oluşmaya başlasın 7 ay sonra kredi kartı başvurusu yaparsınız her kart başvurusu arası 6-7 ay olsun  dedi. Bu hafta ona bakabiliriz. Dil konusunda ben sanıyordum ki benim ingilizcem derdimi anlatacak kadar var ama yokmuş. Şimdi ücretsiz kurslara bakıyoruz gidebileceğimiz ne varsa. En azından dil iyi olursa işi de daha rahat buluruz gibi geliyor. Ev fiyatları ise şöyle; 1500 $ dan aşağı düzgün bir ev bulmak çok zor. Ve emlak piyasası yükselmiş durumda TR deyken ev fiyatlarına bakardık ve oldukça uygundu ama şimdi baya yüksek. Evlerin en büyük eksikliği çamaşır ve kurutma makinesi nın çoğu evde olmaması. Genelde ortak yıkama alanları oluyor o da bizim için büyük sıkıntı bu sebeplede düzgün bir ev bulmak zor. Aynı şekilde araç fiyatlarıda aşırı saçma fiyatlara gelmiş durumda. Onun dışında; her gün herhangi bir konu hakkında şaşırmaya devam ediyoruz. Restorana gittimizde içeceklerin sınırsız olması, yemek porsiyonlarının normal şartlarda 2 günlük yemeğe eş değer olması, ben asla bitiremiyorum ve paketleyip eve getiriyoruz. Sınırsız açık büfe restoranlarda yok yok resmen.  Herkesin aşırı güler yüzlü, kibar ve yardım sever olması. Bomboş yolda hız sınırına herkesin uyması. Ormanlık doğal parkların aşırı temiz olması ve çevrede bir temizlik görevlisi görmemiş olmamıza rağmen umumi tuvaletlerin bile tertemiz, peçeteli ve sıvı sabunlu olması. Market fiyatlarından bahsetmiyorum bile. Herşeyin çalışmaya başlayınca ulaşılabilir makul fiyatlarda olması vs vs.  Dürüst olmak gerekirse biz gerçekten çok zorlanıyoruz 40 yaşından sonra pek kolay değilmiş. Maddi ve manevi anlamda belli standartları olan konfor alanından hiç dışarı çıkmamış ve çıkmaktan hoşlanmayan bir çift olarak defalarca TR ye geri dönelim mi konuşması yaptık şu 1,5 Ay içinde. Gerçekten sudan cıkmış balık modundayız. Artıları eksileri düşünüp artık dönüş yok diyoruz orası net. Ama bu kadar zor olacağını bilseydik tüm hayatımızı yaşamımızı değiştirmek istermiydik cevabı çok zor. Keşke deneme sürüşü yapabilseydik. Keşke maddi açıdan daha iyi durumda olsaydık o zaman daha farklı olabilirdi. Kültürel farklılıklar, aile, arkadaş sevdiklerinin özlemi gerçekten çok zor. Herşeyi özlüyorsun saçma sapan şeyleri bile. Benim Falım sakız özlemişliğim var meselâ. Ya da neden yorganlara çarşaf takmıyor bu insanlar diye söyleniyorum. Geri dönsen bi türlü kalsan bi türlü gerçekten çelik gibi sağlam sinirlere ve sabra ihtiyaç var. He böyle olmak zorunda da değil. Belki 20 yaşlarda gelseydik çok daha farklı olabilirdi. Bu çocuksuz evli bir çiftin 40 yaşından sonra hisleriyle ilgili. Hatta çocuğu olan dostları düşününce allah yardımcınız olsun diyoruz. Bizim gibi aynı duyguları yaşayanlar var mı bilmiyorum ama varsa alırız tavsiyenizi. Nasıl üstesinden geldiniz neler yaptınız ilk aylarda gerçekten merak ediyoruz. Umarım üstesinden gelir ve başarırız. Uzun oldu biliyorum ama umarım birilerinin işine yarar. Sevgiler.

• ⭐⭐⭐

@icf, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Geleli 1,5 ay oldu ve bir güncelleme paylaşalım dedik;

Eşimle 8 Ekim günü SFO dan ABD ye sorunsuz bir şekilde giriş yaptık.17 Ekim de SSN lerimiz, 5 Kasım da Green Card larımız belirttiğimiz adrese tek seferde geldi. Biz North California da yakın  arkadaşlarımızın olduğu yere taşınmaya karar vermiştik ve doğruca buraya geldik. Burası neredeyse hiç göçmenin olmadığı bir yer olduğu için sürecimiz biraz yavaş ilerledi. Hâlâ da eksik çok şeyimiz var. Henüz ev tutamadık arkadaşlarımız sağolsun bizi hâlâ misafir ediyorlar. Henüz işe başlayamadık çünkü ehliyetlerimizi yeni aldık.  Eşimle ortak banka hesabı açtık Chase banktan. Hem save hem de günlük harcamalarımızın olduğu 2 farklı hesap. Herhangi bir kredi kartı başvurusu yapmadık. Ama bizden daha önce green card ile gelen bir başka arkadaşımız (onlar NJ de yaşıyor) Bank Of America dan ayrı ayrı Secured Credit Card şimdiden çıkarın kredi puanınız oluşmaya başlasın 7 ay sonra kredi kartı başvurusu yaparsınız her kart başvurusu arası 6-7 ay olsun  dedi. Bu hafta ona bakabiliriz. Dil konusunda ben sanıyordum ki benim ingilizcem derdimi anlatacak kadar var ama yokmuş. Şimdi ücretsiz kurslara bakıyoruz gidebileceğimiz ne varsa. En azından dil iyi olursa işi de daha rahat buluruz gibi geliyor. Ev fiyatları ise şöyle; 1500 $ dan aşağı düzgün bir ev bulmak çok zor. Ve emlak piyasası yükselmiş durumda TR deyken ev fiyatlarına bakardık ve oldukça uygundu ama şimdi baya yüksek. Evlerin en büyük eksikliği çamaşır ve kurutma makinesi nın çoğu evde olmaması. Genelde ortak yıkama alanları oluyor o da bizim için büyük sıkıntı bu sebeplede düzgün bir ev bulmak zor. Aynı şekilde araç fiyatlarıda aşırı saçma fiyatlara gelmiş durumda. Onun dışında; her gün herhangi bir konu hakkında şaşırmaya devam ediyoruz. Restorana gittimizde içeceklerin sınırsız olması, yemek porsiyonlarının normal şartlarda 2 günlük yemeğe eş değer olması, ben asla bitiremiyorum ve paketleyip eve getiriyoruz. Sınırsız açık büfe restoranlarda yok yok resmen.  Herkesin aşırı güler yüzlü, kibar ve yardım sever olması. Bomboş yolda hız sınırına herkesin uyması. Ormanlık doğal parkların aşırı temiz olması ve çevrede bir temizlik görevlisi görmemiş olmamıza rağmen umumi tuvaletlerin bile tertemiz, peçeteli ve sıvı sabunlu olması. Market fiyatlarından bahsetmiyorum bile. Herşeyin çalışmaya başlayınca ulaşılabilir makul fiyatlarda olması vs vs.  Dürüst olmak gerekirse biz gerçekten çok zorlanıyoruz 40 yaşından sonra pek kolay değilmiş. Maddi ve manevi anlamda belli standartları olan konfor alanından hiç dışarı çıkmamış ve çıkmaktan hoşlanmayan bir çift olarak defalarca TR ye geri dönelim mi konuşması yaptık şu 1,5 Ay içinde. Gerçekten sudan cıkmış balık modundayız. Artıları eksileri düşünüp artık dönüş yok diyoruz orası net. Ama bu kadar zor olacağını bilseydik tüm hayatımızı yaşamımızı değiştirmek istermiydik cevabı çok zor. Keşke deneme sürüşü yapabilseydik. Keşke maddi açıdan daha iyi durumda olsaydık o zaman daha farklı olabilirdi. Kültürel farklılıklar, aile, arkadaş sevdiklerinin özlemi gerçekten çok zor. Herşeyi özlüyorsun saçma sapan şeyleri bile. Benim Falım sakız özlemişliğim var meselâ. Ya da neden yorganlara çarşaf takmıyor bu insanlar diye söyleniyorum. Geri dönsen bi türlü kalsan bi türlü gerçekten çelik gibi sağlam sinirlere ve sabra ihtiyaç var. He böyle olmak zorunda da değil. Belki 20 yaşlarda gelseydik çok daha farklı olabilirdi. Bu çocuksuz evli bir çiftin 40 yaşından sonra hisleriyle ilgili. Hatta çocuğu olan dostları düşününce allah yardımcınız olsun diyoruz. Bizim gibi aynı duyguları yaşayanlar var mı bilmiyorum ama varsa alırız tavsiyenizi. Nasıl üstesinden geldiniz neler yaptınız ilk aylarda gerçekten merak ediyoruz. Umarım üstesinden gelir ve başarırız. Uzun oldu biliyorum ama umarım birilerinin işine yarar. Sevgiler.

Gördüğümüz kadarıyla ilk aylar işte hep zor gelir sonrasında dönüşte bunlara mı üzüldüm ben yaa diyip hayatınıza devam edersiniz. Merak etmeyin en fazla 2-3 aya herşey oturduktan sonra hiç Özlem çekmemeye başlayacaksınız bence. Tabi 40 yaşında olmanında vermiş olduğu bi durum bu. Umarım hayatınız istediğiniz yönde şekillenir. Sizin için söylemiyorum tabi ama gerçekten anlık hevesle green carda başvuranlar kazanıp gidenlerin bazı gerçekleri gördükten sonra ki durumu tam olarak sizin yaşamış oldugunuz şeyleri gösteriyor. Hakkınızda hayırlısı olsun

• @icf Öncelikle yaşadıklarınızı aktardığınız için teşekkür ederiz. Belli bir yaştan sonra düzen değiştirmek herkes için zor hele ki bunu başka bir ülkede deneyimlenmek en zoru olsa gerek. Okuduğumuz diğer tecrübelerden yola çıkarak biraz daha sabretmek gerek sanırım kendi eviniz olduğunda ve işlerinizi yoluna koyduğunuzda eminim düşünceleriniz değişecektir. Bol şans diliyorum

• @icf bizde 40 yaş üzeriyiz eminim şuan bi geçiş süreci sadece biraz sabretmek gerekiyor umarım kolay atlatırsınız bu ilk zamanları ekstra bir sabır gerektiriyor bence, konunun üstesinden gelirsiniz inşallah bizde keşke green kart bize 20 li yaşlarımızda ya da 30 larda çıksaydı diyorduk ama dogru zaman bizim için 40dan sonraymış demekki, deneyimlerinizi yazmayı unutmayın bizim gibi geleceklere yol gösteriyorsunuz, bol şans

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@icf forumdan neden destek istemedin öncelikle dil kursu icin ücretsiz olanlara bu siteden ulaşırsın.

daha sonra sana iş bulabilmek icin kendini yazar mısın ne okudun nelerde calıştın nelere karşı becerin var anlatırsan sana yardım edicez biz aileyiz destek oluruz

• @icf Paylasim icin tesekkurler!

Eger bir an once herhangi bir ise girip calismaya baslarsaniz, gunleriniz belli bir rutine girecegi icin, geriye donme dusunceleri artik gundeminizden duserler.

Onunuze kisa vadeli hedefler koyarsaniz, daha azimli ve tutkulu olursunuz. Ornegin onumuzdeki ay araba alacagiz, sonraki ay ev kiralayacagiz, onumuzdeki sene ev alacagiz veya tatile gidecegiz gibi...

Bol sans dilerim!

• Herkese merhaba, Amerikaya geleli tam 2,5 ay oldu. 12 Eylul ilk giris tarihim, SSN tahmini 3 hafta sonra geldi. Green card ise 5 hafta falan sonra. Anlattiklarimi okurken bulundugum eyaletin Arkansas oldugunu belirtmek isterim. Baslangic icin buyuk eyalet yerine kucuk eyalet secmemin cok dogru bir karar oldugunu zamanla daha iyi anladim. SSN geldikden sonra ilk isim DMV ye ehliyet basvuru icin gittim. Diger eyaletlerde de oldugu gibi bazi evraklar isteniyor , Birincil ve ikincil evraklar seklinde. Birincil evraklardan 2 tane olmali yada 1 tane birincil , bir adet de ikincil evraklardan olmali basvuru icin. Pasaportumu ve vizemi kabul ettiler birincil evrak olarak, ama illa green cardimi istediler, ne banka statement kabul ettiler ne SSN ne de baska kagidi. En sonunda Finlandiya dan olan bosanma kagidimi (tercumeli) kabul ettiler. Ehliyet sinavi icin yabanci bir ulkenin bosanma kagidi ne alaka ise artik. O an anladim ki, meger geldigimin ikinci gunu gitsem ehliyet sinavina girebilecekmisim, 1 ay zaman kaybettim. Size tavsiyem her eyalette mutlaka bir isin kolay bir yolu vardir, tatli israr ise yariyor. Olmadi mi ertesi gun tekrar gidin, baska bir personelle görusun. Geldikden 1 hafta sonra,Chase bank ilk basta hesap acmayinca, direk bank of america ya gittim. SSN bile olmadigi halde hesap actilar. Yaklasik 10K hesaba para yatirip, ayni gun bunun 5k sini deposit alarak bana 5K lik bir secured credit card verdiler. Yuksek limitli kredi karti cikarmamin avantaji ise kredi puanim Transunion direk 698 den, Equifax puanim ise 705 den basladi. Bu punlara gelmek normalde en az 1 yil alir. Hemen ardindan CapitalOne dan deposit ödeyerek ikinci secured card cikarttim. Kartlarimin borcunu hesap kesim tarihinden önce % 3-4 gibi bir miktara dusurdum, bu bankalarin toplam kredinizden kullanmanizi istedikleri miktar, hesap kesim tarihinden sonraya yuzde 10 uzeri borc birakirsaniz puaniniz hemen duser. Bu arada ehliyet sinavini ilk seferde gectim, Arkansas da Skill Test icin 30 gun beklemeniz gerek yazili sinavdan sonra. 10 Kasim da direksiyon sinavini da gectim. Ayni gun icinde ehliyetinizi basip hemen veriyorlar 10 dk da. Ayni gun CDL A kursuna(TIR ehliyeti okulu) yazildim. 4150 dolar ödedim. 21 Kasimda 3 asamadan olan sinavi da gectim. Su an 3 haftalik surus egitimi icindeyiz.

Araba, araba araba, maalesef 2.el piyasasi 2 ye katlanmis durumda. Insanin eli varmiyor bu fiyatlari vermeye. Cunku su an 10k ya aldiginiz bir arabayi 1 ay sonra degisime galeriye geri göturun 3K dan fazlasini vermezler. Sifir araba da fazla yok, ve bayiiler bunu firsata cevirmis durumdalar. Amerikada Toyota, Honda, Ford, Kia, Hyundai asla bayilerinin önunden bile gecmeyecegim markalardir artik. Arabanin ustunde tavsiye edilen satis fiyati 26000 iken, bayiler gereksiz paketler ekleyerek (bunu zorla satiyorlar) fiyati 31000 e kadar cikariyorlar. Arkansas gibi yerde bunun ustune bir de %6,5 satis vergisi ödeyeceksiniz DMV ye. Ama Audi Mercedes Cadillac gibi firmalar resmen kalitesini belli ediyorlar. Yazdiklari fiyat ne ise o, hatta o fiyat ustunden indirim de yapiyorlar. Benim tercihim Cadillac dan yana oldu, tabii ki burdaki arkadasimin bana Co-Signer olmasi ile. Arkadaslar bayiilerde Pre-Certified arabalar vardir. Bayiiler bunlara sinirsiz km garantisi verirler. Genelde 2000 mile ile 30000 mile arasinda olur arabalar. Ben 2019 model XT4 Sport modelini aldim 28000 miles da. Sinirsiz mile garantisi ve ustune butun servis bakimlari 2 yil ucretsiz. Arkadasimin da 1 ay önce ordan sifir Cadillac almis olmasinin avantaji ile 34000 dolara alabildik. Suan Sifirinin 52 -53 bin dolar oldugunu dusundugumde gayet iyi bir fiyata aldik. Gelelim kasko ve sigortasina, Ilk basta Progressive den yaptim aylik ödemem 180 dolardi. Cok yuksekdi benim icin. Sonra Geico yu arastirdim, Telefonunuza uygulamasini yukleyip, araci nasil surdugunuzu denetlemesine izin verirseniz muhtesem indirim yapiyor. Benden kacar mi, 1 hafta sonra hemen cok daha iyi Deductable oranlariyla aylik 125 dolara Geico ya gectim.
    Arac kredisinden sonra kredi puanlarim biraz dustu ama inanin 20 gun sonra yani bugun, dusmeden önceki puanimin daha ustune ciktim. Transunion 702, Equifax 707 oldu.
    Bazi arkadaslarim art niyetli olmadan Allah askina Arkansas da ne var demislerdi. Gercekden haklilardi, hicbirsey yok. Kucuk yerde baslamanin daha avantajli oldugunu dusunuyorum. Tabii ki hemen calismaya baslayip para kazanma gibi bir zorunlulugunuz yoksa. Simdi nerdeyse herseyim hazir, artik istedigim eyalete gecebilirim. Ama siz nerde aylik 550 dolara (800 dolara 2 oda /2 banyolu) camasir mainesi bulasik makinesi olan bir yerde oturabilirsiniz. Su an Benzinin Galon fiyati 2,68 e dustu Sam`s Club da. California daki arkadaslar ev kiralarini ve benzin fiyatlarini bi yazsinlar. Bu arada market kartlarini hemen alin. En az yuzde 10 15 market alisverisleriniz asagiya cekersiniz.

Sorulariniz olursa cekinmeden yazin. Bildigim kadariyla yardim etmeyi isterim. Herkese mutluluk ve basari diliyorum. Uzulerek söylemeden edemiyecem, Cok iyi tanidiginiz biri degilse, Turklerden uzak durun!! Bu tecrubemi Norvecden, Isvecden, Finlandiyadan elde ettim hemde Ingilizceyi cok daha hizli ögrenirsiniz.

Saygilar....

• ⭐⭐

@icf 40 sene yaşadığın ülkeyi, aileyi bırakmak tabii ki çok zordur eminim ama inanıyorum ki zamanla bunlar da aşılabilir lütfen dişinizi sıkın sakın geri dönelim diye birşey aklınızdan geçirmeyin pozitif olun 3-4 aya aşacaksınızdır bunları da. hayıtınızda bol şans bol sabır diliyorum pes etmeyin lütfen.

• ⭐⭐

@clubhasankara yeni hayatınızda bol şans dilerim 🙂

• @clubhasankara yeni hayatınızda başarılar bol şans diliyorum. İngilizce seviyeniz iyi olduğu için CDL A almanız çok avantajlı olmuş. Darısı bizlere inşallah 👋🏼

• Bir sorum olacak teşekkürler.Nişanlılık vizesine başvuracağız,Amerikay girip evlenme sürecinde ve green card sürecinde çalışma iznimiz yok sanırım.Çalışma izni 5-7 ay civarında geldiğini yazmışlardı.İzlediğim bir videoda birisi evlenil food delivery yaptığını gösteriyor ve henüz çalışma izni yokken bunu yapmak yasal mı ?

• @mukeya Merhaba, guzel dilekleriniz icin cok tesekkur ederim. Allah size de nasip etsin.
    Benim gibi yerinde duramayan, surekli ulke degistiren bir adam icin bile, ilk baslarda ne isin var Hasan burda , geri dön diye bir ses duydum. Bu seslenisi yapan konfor alanindan cikmakdan hoslanmayan Hasandi. Burda iki arkadasim 4 yil icinde gercek American Dream i yasadilar. Kesinlikle kimse pes etmesin, ilk baslarda herkes icin zor. Herkes sabrinin mufakatini elbette alir. Ve insan zor durumda olmazsa kesinlikle icindeki potansiyeli ortaya cikaramaz. Icinizdeki gercek potansiyelin cikmasina izin verin, kisaca ilerlemek icin kendi önunuzden cekilin.

Evet, ingilizcemin iyi olmasi burda herseyi cok hizlandiriyor. Sizi cok rahat hissettiriyor. Green cardi kazanan arkadaslarin hemen ingilizceye gece gunduz calismasini israrla tavsiye ederim. Ben bile siyahileri anlamakda ciddi zorluk cekiyorum. Ama beyazlar daha duzgun konusuyor bana göre. Butun resmi kurumlarda calisanlarin cogunlugu siyahi. Gözleriniz beyaz ariyor 🙂

• ⭐⭐⭐

@Paşam-Oyun-Var, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Bir sorum olacak teşekkürler.Nişanlılık vizesine başvuracağız,Amerikay girip evlenme sürecinde ve green card sürecinde çalışma iznimiz yok sanırım.Çalışma izni 5-7 ay civarında geldiğini yazmışlardı.İzlediğim bir videoda birisi evlenil food delivery yaptığını gösteriyor ve henüz çalışma izni yokken bunu yapmak yasal mı ?

Hayır yasal değil muhtemelen eşinin ssn numarası ile çalışıyordur.

• @clubhasankara tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.☺

• @clubhasankara Paylasim icin tesekkurler ve bol sanslar!

Size Arkansas da ne is diye soranlardan birisi bendim. Su ana kadar 4 defa Little Rock da is nedeniyle bulundum. Ziyaret ettigim eyaletler icinde en sakin ve fakir gorunuslu olandi. Belki de ben kotu semtlerini gordum, bilemiyorum..

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

119

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |