Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @aze Sağ olun, mıncırdık adınıza 👼🏻

@EzgiLera Teşekkürler iyi dilekleriniz için. 🙏🏻 E malum sürecin içindeydiniz imzanızdan anladığım kadarıyla, tüm umutlar tükenmek üzereyken bir anda gelişti her şey. Mülakat, vize, uçuş derken 2 hafta içinde 7,5 aylık hamile eşim, işlerimiz, taşınmazlarımız falan derken hiçbir şeyi halledemeden orada bulduk kendimizi 🙂 Şimdi her şeyi planlayıp ona göre adım atacağız inşallah 🙂

• selam warehouse gecici bir isti ayrildim simdi bir mermer sirketinde customer service departmaninda calisiyorum

• @JackFoxy Hikaye ayrı, anlatım ayrı şahane yahu 🙂

Yalan yok acayip imrendim. Ama nazar değmesin maşallah. Bebeğiniz için de koskocaman bir kapının açılması ile başlamış serüven, hayat işte kimisi en büyük adımı atarak başlıyor hayata. Çok güzel..

Çok samimi söylüyorum evde, işte, sokakta v.s herkes öylesine mutsuz ve karamsar ki, mutlu ve umudu olan birilerini görünce hem aşırı mutlu oluyorum hem de motivasyonum artıyor.

Çok tebrik ederim, yaşamınızın geri kalanında da umarım şans hep böyle yanınızda olur 🙂

• @Hopasej Teşekkürler. 😇

Yürekten isteyen, sabredip, azimle uğraşan herkes için daha güzellerini diliyoruz. 🙏🏻

Deneyim ve hikayelerinizi dinlemek ümidiyle. 🖐🏻

• Herkese merhaba,
    3 Mart 2021’de ilk girisimizi Boston’dan yaptik ve 1 hafta kalip TR’ye geri donduk. Ilk girisle ilgili entryi ilgili baslikta paylasmistim. Ben 6 Haziran’da, esim Engin’se 7 Haziran’da yerlesme niyetiyle Denver’a geldik. 3 kedimizle seyahat ettik ve herbirini kabinde tasimak icin sartlarimizi baya zorladik. Greencardlarimiz verdigimiz adresten TR’ye postalaninca Lufthansa’yla Frankfurt aktarmali ucabildik. Ben bir kediyle, Engin de ertesi gun iki kediyle geldi o birini kargoya vermek zorunda kaldi ama Lufthansa gercekten cok ozenliydi. Tum endiselerimizi giderdi. Ben ilk geceyi forumun Antalya bulusmasinda tanistigimiz bir ailenin evinde gecirdim. Yalniz yaptigim bu goc yolculugundan sonra beni havalimanindan aldilar ve evlerinde misafir ettiler. O evde gecirdigim ilk gun Amerika’yla ilgili ilk anilarimi guven dolu hatirlamamin sebebidir. Hala gorusuyoruz lakin forum nicklerini bilmiyorum ve buradan tekrar onlara tesekkur etmek istiyorum. Biz evimizi gelmeden 1 hafta once kiralamistik. Pet friendly apartmanlarin cogunun 2 pet limiti oldugu icin seceneklerimiz baya azdi ve kredi skorumuz da olmadigindan piyasanin ustunde bir kiraya ev tutabildik. Neyse ki evin konumu geregi ilk isimi bulmam kolay oldu. Ilk gun Engin buraya ucarken ben arkadaslarimla Costco’ya gidip sisme yatak ve temel ihtiyaclarin alisverisini yaptim. Ilk ayimiz Goodwill, Amazon ve Walmart’tan birikimimizi bitirmemeye ozen gostererek evimizi kurmaya calisarak gecti. 3 Temmuz’da civarda yuruyus yaparken bir Japanese Buffet’nin kapisinda Hiring yazisini gordum ve esofmanlarimla, sac bas yuruyuste dagilmis sekilde iceri girip kendimi tanittim. Yarin gel basla dediler. Boylece geldikten 1 ay sonra ilk isimi server olarak buldum. Saatlik ucret 9.5$di ama tiplerle ucu ucuna da olsa tum masraflarimiz karsilaniyordu. Kiramiz bu kadar yuksek olmasa (1680$) belki rahatca yeterdi. Ama sabah 10’dan gecce 10’a kadar ayakta calisiyordum ve ayaklarim yara oluyordu. 3 hafta sonra sadece Cinlilerin calistigi 3 garsondan baska kimsenin Ingilizce bilmedigi Japon restoranindan iletisemedigimiz gerekcesiyle kovuldum. Kovuldugumu soyleme zahmetine bile girmediler. Her hafta calisma saatlerimizin cizelgesini yolluyorlardi bir gun ise gittim ve cizelgede adimin olmadigini gordum ve manager ortalikta degildi. Aradim iki gun sonra gel konusuruz dedi. Gittim yine yoktu. Patron da ingilizce bilmiyor. Baska bir garsona haftasonu chekimi almak icin gelmemi soylemis. Hemen internetten restoranin karsisindaki Panera Bread’e basvurdum. Ertesi gun aradilar gorustuk ve daha onlar kovuldugumu yuzume soyleyemeden Panera’da mutfakta prep olarak ise alindim. Sansima bana isi ogretecek ve birlikte domates salatalik dograyacagim kisi Turk cikti. Turkiye’deyken karsima hep abuk subuk insanlar cikarken burada oldukca karakterli, saygili, merhametli, dogru duzgun insanlar cikiyor. 1.5 ay kadar Panera’nin mutfaginda calistim. Agustos basina kadar arabamiz yoktu. Amerika’da yasayan herkes eger downtownda oturmuyorsan arabasizligin ne kadar zor oldugunu biliyordur. Bize de imkansiz hemen alin demislerdi ama ilk gunlerde dostlarimizin yardimiyla ardindan da online siparisle idare etttik. Ben TR’deyken araba kullanmayi bilmiyordum Agustos basinda 2002 Subaru Forrester’imizi 2500$ a aldik. Engin ehliyet islemlerine basladi. Ben de arada ogrenmek icin otoparklarda surdum. Panera’daki Turk abi beni kresi olan bir arkadasiyla tanistirdi. Pdr mezunu oldugumdan ve daha once cocuklarla calistigimdan kendi alanima daha yakin bir iste calismam icin beni cesaretlendirdi. Kreste gorustugum pozisyon 6 aydir acikmis. Oyle bir eleman eksikligi var buralarda. Kres evimize arabayla 40 dk mesafde ama elbet ogrenirim kullanmayi diyerek isi kabul ettim ve 7 Eylul’den beri kreste 2 yasindaki couklarla calisiyorum. 3 ay onca yolu Engin goturup eve geri donup sonra beni almaya geliyordu. Aralik’ta ehliyetimi aldim. Engin de TR’deyken basladigi IT alanindaki is gorusmelerini surduruyordu ve ilk teklifini Ekim ayinda alip kabul etti. Su an is cok tat vermese de Amerika tecrubesi kazanmak adina yeni bir is bulana kadar devam ediyor. Kres 1 yildan erken isten cikmazsam geri odememe gerek olmayacak sekilde egitim masraflarimi karsiladi ve Early Learning Teacher lisansimi aldim. Bu gunlerdeyse cok zorlu (covid, Trump, Executive orders) gocmenlik surecinin ardindan araliksiz yogun calisma hayatinin yipranmasi ortaya cikiyor. Genellikle depresifim. Saat farki ve calisma saatlerinden dolayi sevdiklerimi arayabilecegim zaman araligi cok sinirli. Yalnizlik cekiyorum. Komik gelebilir ama Ingilizce konusmaktan yoruldum. Arkadasa ihtiyac duyuyorum. Iyi insanlar tanidim ama koklu arkadasliklarimi geride birakmanin verdigi bir yalnizlik var. Bunun da bir surec oldugunu ve gececegini dusunuyorum. O zamana kadar bateriyi oldurmemek adina motoru calisir durumda tutup gunluk rutin islerimi yerine getirmeye ozen gosteriyorum. Simdilik 10 aylik Amerika maceramiz bu kadar.

• @znerus, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Herkese merhaba,
    3 Mart 2021’de ilk girisimizi Boston’dan yaptik ve 1 hafta kalip TR’ye geri donduk. Ilk girisle ilgili entryi ilgili baslikta paylasmistim. Ben 6 Haziran’da, esim Engin’se 7 Haziran’da yerlesme niyetiyle Denver’a geldik. 3 kedimizle seyahat ettik ve herbirini kabinde tasimak icin sartlarimizi baya zorladik. Greencardlarimiz verdigimiz adresten TR’ye postalaninca Lufthansa’yla Frankfurt aktarmali ucabildik. Ben bir kediyle, Engin de ertesi gun iki kediyle geldi o birini kargoya vermek zorunda kaldi ama Lufthansa gercekten cok ozenliydi. Tum endiselerimizi giderdi. Ben ilk geceyi forumun Antalya bulusmasinda tanistigimiz bir ailenin evinde gecirdim. Yalniz yaptigim bu goc yolculugundan sonra beni havalimanindan aldilar ve evlerinde misafir ettiler. O evde gecirdigim ilk gun Amerika’yla ilgili ilk anilarimi guven dolu hatirlamamin sebebidir. Hala gorusuyoruz lakin forum nicklerini bilmiyorum ve buradan tekrar onlara tesekkur etmek istiyorum. Biz evimizi gelmeden 1 hafta once kiralamistik. Pet friendly apartmanlarin cogunun 2 pet limiti oldugu icin seceneklerimiz baya azdi ve kredi skorumuz da olmadigindan piyasanin ustunde bir kiraya ev tutabildik. Neyse ki evin konumu geregi ilk isimi bulmam kolay oldu. Ilk gun Engin buraya ucarken ben arkadaslarimla Costco’ya gidip sisme yatak ve temel ihtiyaclarin alisverisini yaptim. Ilk ayimiz Goodwill, Amazon ve Walmart’tan birikimimizi bitirmemeye ozen gostererek evimizi kurmaya calisarak gecti. 3 Temmuz’da civarda yuruyus yaparken bir Japanese Buffet’nin kapisinda Hiring yazisini gordum ve esofmanlarimla, sac bas yuruyuste dagilmis sekilde iceri girip kendimi tanittim. Yarin gel basla dediler. Boylece geldikten 1 ay sonra ilk isimi server olarak buldum. Saatlik ucret 9.5$di ama tiplerle ucu ucuna da olsa tum masraflarimiz karsilaniyordu. Kiramiz bu kadar yuksek olmasa (1680$) belki rahatca yeterdi. Ama sabah 10’dan gecce 10’a kadar ayakta calisiyordum ve ayaklarim yara oluyordu. 3 hafta sonra sadece Cinlilerin calistigi 3 garsondan baska kimsenin Ingilizce bilmedigi Japon restoranindan iletisemedigimiz gerekcesiyle kovuldum. Kovuldugumu soyleme zahmetine bile girmediler. Her hafta calisma saatlerimizin cizelgesini yolluyorlardi bir gun ise gittim ve cizelgede adimin olmadigini gordum ve manager ortalikta degildi. Aradim iki gun sonra gel konusuruz dedi. Gittim yine yoktu. Patron da ingilizce bilmiyor. Baska bir garsona haftasonu chekimi almak icin gelmemi soylemis. Hemen internetten restoranin karsisindaki Panera Bread’e basvurdum. Ertesi gun aradilar gorustuk ve daha onlar kovuldugumu yuzume soyleyemeden Panera’da mutfakta prep olarak ise alindim. Sansima bana isi ogretecek ve birlikte domates salatalik dograyacagim kisi Turk cikti. Turkiye’deyken karsima hep abuk subuk insanlar cikarken burada oldukca karakterli, saygili, merhametli, dogru duzgun insanlar cikiyor. 1.5 ay kadar Panera’nin mutfaginda calistim. Agustos basina kadar arabamiz yoktu. Amerika’da yasayan herkes eger downtownda oturmuyorsan arabasizligin ne kadar zor oldugunu biliyordur. Bize de imkansiz hemen alin demislerdi ama ilk gunlerde dostlarimizin yardimiyla ardindan da online siparisle idare etttik. Ben TR’deyken araba kullanmayi bilmiyordum Agustos basinda 2002 Subaru Forrester’imizi 2500$ a aldik. Engin ehliyet islemlerine basladi. Ben de arada ogrenmek icin otoparklarda surdum. Panera’daki Turk abi beni kresi olan bir arkadasiyla tanistirdi. Pdr mezunu oldugumdan ve daha once cocuklarla calistigimdan kendi alanima daha yakin bir iste calismam icin beni cesaretlendirdi. Kreste gorustugum pozisyon 6 aydir acikmis. Oyle bir eleman eksikligi var buralarda. Kres evimize arabayla 40 dk mesafde ama elbet ogrenirim kullanmayi diyerek isi kabul ettim ve 7 Eylul’den beri kreste 2 yasindaki couklarla calisiyorum. 3 ay onca yolu Engin goturup eve geri donup sonra beni almaya geliyordu. Aralik’ta ehliyetimi aldim. Engin de TR’deyken basladigi IT alanindaki is gorusmelerini surduruyordu ve ilk teklifini Ekim ayinda alip kabul etti. Su an is cok tat vermese de Amerika tecrubesi kazanmak adina yeni bir is bulana kadar devam ediyor. Kres 1 yildan erken isten cikmazsam geri odememe gerek olmayacak sekilde egitim masraflarimi karsiladi ve Early Learning Teacher lisansimi aldim. Bu gunlerdeyse cok zorlu (covid, Trump, Executive orders) gocmenlik surecinin ardindan araliksiz yogun calisma hayatinin yipranmasi ortaya cikiyor. Genellikle depresifim. Saat farki ve calisma saatlerinden dolayi sevdiklerimi arayabilecegim zaman araligi cok sinirli. Yalnizlik cekiyorum. Komik gelebilir ama Ingilizce konusmaktan yoruldum. Arkadasa ihtiyac duyuyorum. Iyi insanlar tanidim ama koklu arkadasliklarimi geride birakmanin verdigi bir yalnizlik var. Bunun da bir surec oldugunu ve gececegini dusunuyorum. O zamana kadar bateriyi oldurmemek adina motoru calisir durumda tutup gunluk rutin islerimi yerine getirmeye ozen gosteriyorum. Simdilik 10 aylik Amerika maceramiz bu kadar.

Amerika maceranızda başarıalr dilerim..

• Selam doslar umarim hersey yolundadir.Sizlere amerikadaki deneyimlerimi izlenimlerimi ve ne is yaptigimi hayatin burda neler getirdigini goturdugunu anlatmak istedim kendi tecrubelerime dayanarak.Kusura bakmayin uzun zaman oldu ne formu ne de telegrami takip eder oldum o yuzden firsat bulmusken buraya gelecek olan arkadaslara nacizane bir fikir olur diye kalemime sarildim.

Vizesini alan arkadaslari tebrik ediyorum ve geride kalan arkadaslarada tezzamanda hayallerine kavusmayi temenni ediyorum.

4 Ekim 2021 gunu New york JFK havaalanina 10 saatten fazla suren yolculugun ardindan inmis bulundum.O an yaklasik 10 senedir hayalini kurdugum amerikada olmanin heyecaaniyla pasaport gorevlisinin oraya ilerledikten sonra mesur sari zarfi ve pasaportu memura teslim ettikten sonra memur;

-Adress is OK?
    -Yes Ok.

Damgayi vurup elimi kolumu sallaya sallaya amerika birlesik devletlerine adim attim.O an sanki hayatimin tamamen degisecegi sihirli bir degnegin bana dokundu bir hissi yasadim.Bu duyguyu sizlere tarif edemem yasamaniz lazim.

10 gun bekleyisin ardindan vermis oldugum adrese ssn im geldi ve 1 ay sonrada greencardim adresime ulasti.Oncelik turkiyede teb bankasindan acmis oldugum doviz hesabindan bank of america atmlerinden gunluk 1000 dolar seklinde cekip paraayi daha sonra bafo dan actigim hesabima yatirdim ve bafo dan secured kart aldim limit size bagli istedigini kadarini ipotek ettirip paranizi kredi karti gibi kullanabilirsiniz.Daha sonra New yorkta ehliyet online oldugu icin benim yerime kuzenim sinava girerek sinavi gecmis oldum ve dmv ofisinden randevu alarak permit yani gecici ehliyetimi almis oldum bu gecici ehliyetle yaninizda abd ehliyeti olan birisi varken araba surebilirsiniz.Sonra 6 saatlik bir kurs var ister kursa katilirsiniz fiziki olarak ister online girersiniz o size bagli ama amerikada bunun cakkalligini bulmuslar ben 100 dolar karsiligi bu kursu tamamladiktan sonra direksiyon sinavina girdim ve tek seferde gectim sizere tavsiyem youtube da videolari izlemeniz.Turkiyede bildiginiz herseyi unutun ister 30 senelik tecrubeniz olsun burda fayda etmiyor 😉

Ssn greencard ehliyet tamamladiktan sonra teyzemin bana kefil olmasiyla honda accord 2021 se model araba aldim.Yillardir enistemin uber lyft yapmasi sebebiyle banada tavsiye ettiler uber yaparsin diye bende dusunmeden almis oldum.Sunu soylemekte fayda var 0 araba aldigima pisman oldum ilk baslarda sigorta yuksek arabanin odemesi yuksek vs is bulamadim uber 1 yillik deneyim istiyor ne yapsam olmuyor umitlerim tukenmis kendimi amerikada yanliz hisseder olmus guvendigim daglara kar yagmis vs vs.Kiralar cok yuksek hazira dag dayanmaz olmus falan filan anlicaniz 10 yildir kurdugum ruyalar suya dusmus olmustu.Geldigime de gelecegime de cok pisman olmustum.Arabayi geri vermek istedim olmadi param kalmadi tukenmislik sendromu bas gostermeye basladi.Vel hasil kelam gecen 3 ay da amerika bana hic yaramadi.Sonra turkiyeye 20 gunlugune tatile gidip geldikten sonra lyft hesabim acildi ve lyft yapmaya basladim

Lyft basta hesabimi acmamisti daha sonra nasil olduysa hesabim acildi ve umitlerim yeniden yeserdi.Turkiyeden gelir gelmez hemen ise koyuldum.Ve uberciler kervanina katilmis oldum.

Dostlar sadece sunu soylemek istiyorum.BU AMERIKA ACIMASIZ.Burda anayi babayi ablayi kardesi akrabayi unutun.Onlara bel baglamayin.Kendi gobeginizi kendiniz kesin.Burda sag gozun sol goze faydasi yok.

Simdiki duruma gelecek olursak 2 aydir lyft yapiyorum.Kazaniyormuyum evet kazaniyorum zevkli bir is mi evet zevkli bir is bana gore.Devamli yapilir mi yapilir.Gecilir mi gecinilir burda bu isleri yaparak gecinen insanalri gordum deneyimledim bende bu karara vardim.Tabiki maliyetleri var bi takim risleri var.Ama burasi Amerika 1 gun calismazsan ac kalirsin.Hersey para para burda guc demek.Burda para resmen ayaga dolasiyor.Ne kadar ekmek o kadar kofte gunde 14-15 saat araba suruyorum yeri geliyor 200 dolar yeri geliyor 400 dolar kazaniyorum.Su ana kadar 250 nin asagisina dusmedim tabi bu net kazanc degil herkesin harcamasina gore cebine kalan para belli olur.Bu anlattiklarim NEW YORK long islan icin gecerli.

Simdi baska bir konu ny da tlc diye bir olay var manhattan queens bronklyn burakara yolcu goturebiliyorum ama geri gelis bos oluyor sistem izin vermiyor onun icin tlc ehliyeti ve plakasi olmasi lazim.Buda daha fazla kazanmaniza neden oluyor.500-600 yapanlar var gunluk.Onu da kismet olursa 1-2 sene icinde alicam.

Gelelim yolcu profiline agirlikli siyahi yolcular tercih ediyor lyfi.Hem ucuz hemde populer buralarda.Zenginler bile kullaniyor mile basi 0.75 cent lyf uberda 1 dolar gibi bir ucreti var.Su aralar benzin fiyatlarindaki artis suruculeri zora soktu biraz.Insanlar gayet nazik arkadas canlisi bakiyorsun tipine adam zengin 1 dolar tipi yok bakiyosn ogrenci 10 dolar tip veriyor cash verende var elden verende.Bu isi yapacak bay bayan arkadaslara tavsiyem arabalarinin temiz olmalari musteriyle iyi olmalari vs.Genellikle siyahilerr sessiz oluyor pek konusmuyolar ama beyaz amerikalilar yada gocmenler sizinle sohbet ediyor numaraini aliyor arkdas oluyor yeri geliyor ozel musteriniz oluyor.Bu zamana kadar kotu bir tecrubeyle karsilasmadim bu isin guzel tarafi surekli geziyor ve yeni insanlarla tanisiyorsunuz.Arabada airpod unutnalar mi dersini telefon corap ne varsa aklina gelen baya bir koleksiyon sahibi oluyorsunuz.Gecen arabada kilotlu corap buldum okadar yani ;d

Gel gelelim amerikanin geneline hayatimda 35 senede gormedigim saygiyi sevgiyi arkadasligi yardimseverligi burda gordum doslar.Yasamadigim tecrube kalmadi.Iyi ki geldim diyorum.Ama emin olun baslarda zahmet cile oluyor insan bitiyor resmen ama sabrin sonu selamet doslar.Burasi neden acimasiz onuda soyleyeyim.Burda turkiyedeki sosyal haayat yok calis calis calis bitti.Yoksa kira var sigorta var karnin doyacak para bol ama havadan gelen birsey yok.Turkiyede olsa yine anamiz babamiz destek cikiyor bakkala gitsek deftere yazdiriyorsun ama burda o yok doslar.Alim gucu mu en alasi burda.Ya komik gelebilir ama yumurta 12 li 1 dolar muz 50 cent yarim kilosu daha niceleri bi gun kazancinla 1 haftalik yeme ihtiyacini karsilayabilirsiniz.

Velhasil kelam Simdilik hersey yolunca sorusu olan beni etiketleyerek sorabilir elimden geldigince yanitlamaya calisirim.

Saygilar sevgiler.

• @znerus İçten anlatımınız için teşekkürler, sizi forumda daha çok görmek ve okumak isterim. Engin Bey'e de selamlar. Az çok hepimizin yaşayacağı "başlangıçta zorlanma ama zamanla işlerin daha da yoluna girme" evrelerini yaşamışsınız. Bu açıdan bana ilham oldunuz.

• Ben eve televizyon almak için, zamanında 4 ay araştırma yapmıştım. ( televizyon deyip geçmeyin, ayrıntılı ve hassas bir konudur) Hayatımı kökünden değiştirecek bir kararı ne kadar araştırırım varın hesap edin, ki son zamanlarda forumun değerli ahalisi sağ olsun tabiri caizse bilgi zehirlenmesi yaşıyorum. Her satırı okumaya anlamaya, sindirmeye çabalıyorum. Sayın @kolezyum 'a hem beni ve gördüğüm kadarıyla pek çok insanı alıp götüren kaleminden dolayı, hem de iyi dileklerinden dolayı tekrar çok teşekkür ediyorum. Ve elbette tecrübelerini hüzünlerini, sevinçlerini bizimle paylaşan diğer herkese de çok çok teşekkürlerimi iletiyorum. Belki de buradaki pek çok insanın bu bilgileri acı yoldan öğrenmelerine engel oluyor, ve zaman içinde körelen umutlarını diri tutmalarına imkan sağlıyorsunuz.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4926/abd-ye-yeni-taşınmış-göçmenlerin-i̇lk-aylardaki-deneyimleri/3
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri

Yukarıdaki 2 konuyu da baştan sona okudum, uzun hikayeleri resimde görüldüğü şekilde indirip, hem rahatça okudum(ekrana bakmaktan göz bozulması aşamasına geldiğimden), hem forum dışından bir kaç arkadaşımla da paylaştım, minnettar oldular. Herkese yardımları için son bir kez teşekkür etmek istedim bu mesajla, bundan sonra inşallah DV’yi kazandım diye mesaj yazıp aranıza tekrar katılırım. Herkese mutluluklar, sevgiler.

2fa98caf-cf84-4b2a-b0ad-ed583956d249.jpg

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   Yaman TÜRKOĞLU Yaman TÜRKOĞLU 

• Türkiye'den Houston TX'a çok değil sadece yarım yıl önce geldim. Evet tam 6 aydır Türkiye'de değilim. İlk aylar tecrübelerimin sonuna geldim. Çünkü buranın düzenine uyum sağladım sayılır. Çok şükür hiç memleket özlemim olmadı. Aile bağlarından dolayı sadece kardeşlerim, anne ve babaya karşı bir bağım var o kadar. Yani kısacası Türkiye'de olmamaktan oldukça memnunum. Bunu yanlış anlaşılmayacak şekilde özet geçeceğim.

Burada yazdıklarım tamamen benim tecrübelerim. Amerikaya gelen herkes için güllük gülistanlık değil. Tutunamayanlar çok. İş bulamayan yada iş bulsada işveren kişiden enerji alamıyor çıkarıyor. İş beğenmeyenler falan burada örnek çok. Türkiye'de el bebek gül bebek yaşayanlar için çalışma hayatı biraz zor olabilir. Tutunmak ve huzurlu bir yaşam birazda size bağlı. Ben zorluk yaşadım ama hiçbir zaman hissetmedim. Çünkü herşey hala rüya gibi geliyor. Görüşler farklı olabilir evli yada bekar hangisi kolay diye çok muhabbet geçer. Evliden hep duyduklarım onlar için yorucu oluyor. Heleki çocuk varsa zorluk seviyesi artıyor. Her kapı maddiyata açılıyor. Örnekler vermek gerekirse aile güvenli ev bakmak için yüksek kiralar öder. Çocuk için okul gerekiyorsa güvenli bölgelerde fiyatlar daha yüksektir. Dünyanın heryerinde aynıdır. Her şehrin bir tehlikeli mahallesi olur. Bu güvenli bölgeleri neden tercih ettiklerini anlamak gerekiyor. Sanmayın ki güvenli yerler muhteşemdir. Oralarda suç olmaz sanmayın uyuşturucu vb şeyler yaygındır. Çocuk kaçırma olayları falan filan.. kötü örnekte çok yolda arabada esrar çekenleri çoktur. Trafikte kafa güzelken sağa sola bir iki mermi sıkabilir ve o mermiler bir insana gelebilir.. ama o mermi bana gelmez.. çünkü ben şanslı bir greencard'lıyım..

Hep koşulları konuşuyoruz bu koşulları gerçekleştirenden hiç söz etmiyoruz. Yanlış anlaşılmasın. Yeryüzünde en çok değer verdiğim babamdır anne ve kardeşler ikinci sırada üçüncü sırada para.. şuan için ailemi bir kenara bırakalım. Biraz paradan konuşalım. Herkes ilk geldiğinde eyaletin yaşam koşullarına göre bir saatlik ücret ile işe başlar. Ben 12 dolar ile başladım. Dil bilmeyenler için 12, 15 arası işlerde başlamak mümkün. Ben şahsen son bir iki aydır tadilat işlerinde çalışıyorum. Boya badana, fayans, alçipan vb.. burada bu işleri bilen abiler iyi usta olduğumu söylüyorlar, bende onlara hak veriyorum tabi. Bir abinin yanında tadilat işlerinde çalışıyorum. Bizde saat ücreti geçmiyor günlük 150$ yani bazen 6, 7, en fazla 8 saat çalışılır. Ücret standart yani Türkiye'de olduğu gibi. Aylık 3,500 yada 4000$ gelirim oluyor. Yani para var huzur var. Ev kirası 1000 faturalar dahil. Gerisini ne yapacağımı bilmiyorum. Striptiz club ortamında orda burda çar çur etmek mümkün. Ama yapmıyorum yani çok yapmıyorum.. sadece striptiz cluba ingilizcem gelişsin diye gidiyorum yanlış anlamayın yani. bu süreçte kenarda biraz param vardı. Hepsini bir araya getirdim Türkiye'ye 7000$ dolar gönderdim ülkeye döviz girişi yapıp doların yükselmesini engellemeye çalışanlardan biriyim, çok etkisi olmadı ama olsun. Yine toparlarım dert değil. Hem yaşamak hemde kenara para atmak ayrı bir keyifli oluyor. Bekar para konusunda evli olanlara göre daha rahat. Ve daha iyi yaşıyor evli olan çoğu insanlar eğlence ortamlarını sadece mubabbetlerde duyar. Tabi herkes öyle değil deşifre etmeye gerek yok ama gizli takılanda var yani. Neyse derinlestirmeyelim. Akşam iş çıkışı direk bekar olanlar için eve gitme zorunluluğu yok. Yol üstü bir bara uğramanin bir kusuru olmaz. Bar demişken striptiz club gibi birsey ama içecekler dışarıdan almıyor. Ama striptiz cluba içecekler dışarıdan alıp içeri gidilebilir. Aslında benzer ortamlar ama striptiz daha fazla ışıklı ortam.. Bunları yaşamak lazım. Evlenme gibi bir durumum olursa bende düzelirim belki.. neyse konuyu raya geri sokalım yani para önemli. 8bin ile geldim düze çıktım ekstradan arabam var cebimde huzurumu yerinde bırakan para var. Kendime ait huzurlu hissettiğim bir evim var kirası beni yormuyor. Çoğu insana bunlar basit geliyor ama ben hala bu basit şeylerle mutluluktan çıldırıyorum. Fiyatlar uygun olmasına rağmen hala bir çok insanın evinde 65''inc LC tv yok ama benim var daha ne olsun. Benzin fiyatı geldiğimde 2.50$ civarındaydı zam oldu 3.80 civari şuan. Burdada bir enflasyon oluyor tabi. Buranın toplumu böyle şeylere alışkın olmadığı için çoğu insanı etkiliyor. Çünkü insanlar koşullarını gelirlerine göre standartlarını ayarlamış ve yıllarca bu standartlarda yaşayan toplum küçük zamlardan bile etkilenir. Benim en çok zoruma giden zam Walmartta genelde muz fiyatı 0,48 centti geçenlerde zam yapmışlar 0,52 cent olmuş.. nedense bu muza yapılan zam aklımdan hiç çıkmıyor.. para herseydir günde 3 öğün yemek, giysiler, evler falan filan bunlar hep para finans eğitimi almamış bir toplum olduğumuz için çok duygusal yaklaşıyoruz hersey para değil diye bizi yanlış yonlendirdiler. bizi yaşatan ve iyi hissettiren herseyin kaynağı paradır. Herşey ekonomi üzerine kuruludur.

Dil bilmeyenlere önerim tinder indirin buralar çok canlı. Ne öğrensen kardır. Ben dil bilmiyorum ama kulaktan aşina oldum sayılır bir çok dinlediğim kelimeyi ayırt ediyorum HCC diye bir kamu üniversitesi var oraya başvurdum dil kursu için dönemi 520$ ile başlıyor. Greencard olupta tx'ta 1 yıl geçirenler için ücretsiz oluyor diye öğrendim. Muhtemelen bu dil okuluna başlayabilirim diye plan  yapıyorum. Bakalım süreç devam ediyor..

Amerika'da görüşmek dileğiyle herkese selamlar..

• @kolezyum Önceki tüm postlarınızı bir kitap tadında okumuştum aynı şekilde bu da çok tatlı bir yazı olmuş , çok teşekkürler her şey için.

• @kolezyum, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Türkiye'den Houston TX'a çok değil sadece yarım yıl önce geldim. Evet tam 6 aydır Türkiye'de değilim. İlk aylar tecrübelerimin sonuna geldim. Çünkü buranın düzenine uyum sağladım sayılır. Çok şükür hiç memleket özlemim olmadı. Aile bağlarından dolayı sadece kardeşlerim, anne ve babaya karşı bir bağım var o kadar. Yani kısacası Türkiye'de olmamaktan oldukça memnunum. Bunu yanlış anlaşılmayacak şekilde özet geçeceğim.

Burada yazdıklarım tamamen benim tecrübelerim. Amerikaya gelen herkes için güllük gülistanlık değil. Tutunamayanlar çok. İş bulamayan yada iş bulsada işveren kişiden enerji alamıyor çıkarıyor. İş beğenmeyenler falan burada örnek çok. Türkiye'de el bebek gül bebek yaşayanlar için çalışma hayatı biraz zor olabilir. Tutunmak ve huzurlu bir yaşam birazda size bağlı. Ben zorluk yaşadım ama hiçbir zaman hissetmedim. Çünkü herşey hala rüya gibi geliyor. Görüşler farklı olabilir evli yada bekar hangisi kolay diye çok muhabbet geçer. Evliden hep duyduklarım onlar için yorucu oluyor. Heleki çocuk varsa zorluk seviyesi artıyor. Her kapı maddiyata açılıyor. Örnekler vermek gerekirse aile güvenli ev bakmak için yüksek kiralar öder. Çocuk için okul gerekiyorsa güvenli bölgelerde fiyatlar daha yüksektir. Dünyanın heryerinde aynıdır. Her şehrin bir tehlikeli mahallesi olur. Bu güvenli bölgeleri neden tercih ettiklerini anlamak gerekiyor. Sanmayın ki güvenli yerler muhteşemdir. Oralarda suç olmaz sanmayın uyuşturucu vb şeyler yaygındır. Çocuk kaçırma olayları falan filan.. kötü örnekte çok yolda arabada esrar çekenleri çoktur. Trafikte kafa güzelken sağa sola bir iki mermi sıkabilir ve o mermiler bir insana gelebilir.. ama o mermi bana gelmez.. çünkü ben şanslı bir greencard'lıyım..

Hep koşulları konuşuyoruz bu koşulları gerçekleştirenden hiç söz etmiyoruz. Yanlış anlaşılmasın. Yeryüzünde en çok değer verdiğim babamdır anne ve kardeşler ikinci sırada üçüncü sırada para.. şuan için ailemi bir kenara bırakalım. Biraz paradan konuşalım. Herkes ilk geldiğinde eyaletin yaşam koşullarına göre bir saatlik ücret ile işe başlar. Ben 12 dolar ile başladım. Dil bilmeyenler için 12, 15 arası işlerde başlamak mümkün. Ben şahsen son bir iki aydır tadilat işlerinde çalışıyorum. Boya badana, fayans, alçipan vb.. burada bu işleri bilen abiler iyi usta olduğumu söylüyorlar, bende onlara hak veriyorum tabi. Bir abinin yanında tadilat işlerinde çalışıyorum. Bizde saat ücreti geçmiyor günlük 150$ yani bazen 6, 7, en fazla 8 saat çalışılır. Ücret standart yani Türkiye'de olduğu gibi. Aylık 3,500 yada 4000$ gelirim oluyor. Yani para var huzur var. Ev kirası 1000 faturalar dahil. Gerisini ne yapacağımı bilmiyorum. Striptiz club ortamında orda burda çar çur etmek mümkün. Ama yapmıyorum yani çok yapmıyorum.. sadece striptiz cluba ingilizcem gelişsin diye gidiyorum yanlış anlamayın yani. bu süreçte kenarda biraz param vardı. Hepsini bir araya getirdim Türkiye'ye 7000$ dolar gönderdim ülkeye döviz girişi yapıp doların yükselmesini engellemeye çalışanlardan biriyim, çok etkisi olmadı ama olsun. Yine toparlarım dert değil. Hem yaşamak hemde kenara para atmak ayrı bir keyifli oluyor. Bekar para konusunda evli olanlara göre daha rahat. Ve daha iyi yaşıyor evli olan çoğu insanlar eğlence ortamlarını sadece mubabbetlerde duyar. Tabi herkes öyle değil deşifre etmeye gerek yok ama gizli takılanda var yani. Neyse derinlestirmeyelim. Akşam iş çıkışı direk bekar olanlar için eve gitme zorunluluğu yok. Yol üstü bir bara uğramanin bir kusuru olmaz. Bar demişken striptiz club gibi birsey ama içecekler dışarıdan almıyor. Ama striptiz cluba içecekler dışarıdan alıp içeri gidilebilir. Aslında benzer ortamlar ama striptiz daha fazla ışıklı ortam.. Bunları yaşamak lazım. Evlenme gibi bir durumum olursa bende düzelirim belki.. neyse konuyu raya geri sokalım yani para önemli. 8bin ile geldim düze çıktım ekstradan arabam var cebimde huzurumu yerinde bırakan para var. Kendime ait huzurlu hissettiğim bir evim var kirası beni yormuyor. Çoğu insana bunlar basit geliyor ama ben hala bu basit şeylerle mutluluktan çıldırıyorum. Fiyatlar uygun olmasına rağmen hala bir çok insanın evinde 65''inc LC tv yok ama benim var daha ne olsun. Benzin fiyatı geldiğimde 2.50$ civarındaydı zam oldu 3.80 civari şuan. Burdada bir enflasyon oluyor tabi. Buranın toplumu böyle şeylere alışkın olmadığı için çoğu insanı etkiliyor. Çünkü insanlar koşullarını gelirlerine göre standartlarını ayarlamış ve yıllarca bu standartlarda yaşayan toplum küçük zamlardan bile etkilenir. Benim en çok zoruma giden zam Walmartta genelde muz fiyatı 0,48 centti geçenlerde zam yapmışlar 0,52 cent olmuş.. nedense bu muza yapılan zam aklımdan hiç çıkmıyor.. para herseydir günde 3 öğün yemek, giysiler, evler falan filan bunlar hep para finans eğitimi almamış bir toplum olduğumuz için çok duygusal yaklaşıyoruz hersey para değil diye bizi yanlış yonlendirdiler. bizi yaşatan ve iyi hissettiren herseyin kaynağı paradır. Herşey ekonomi üzerine kuruludur.

Dil bilmeyenlere önerim tinder indirin buralar çok canlı. Ne öğrensen kardır. Ben dil bilmiyorum ama kulaktan aşina oldum sayılır bir çok dinlediğim kelimeyi ayırt ediyorum HCC diye bir kamu üniversitesi var oraya başvurdum dil kursu için dönemi 520$ ile başlıyor. Greencard olupta tx'ta 1 yıl geçirenler için ücretsiz oluyor diye öğrendim. Muhtemelen bu dil okuluna başlayabilirim diye plan  yapıyorum. Bakalım süreç devam ediyor..

Amerika'da görüşmek dileğiyle herkese selamlar..

@kolezyum asagidaki siteye bir bak, egitimleri HCC'den cok daha iyi maas durumuna gore $30 ile $200 arasi donemlik. Tavsiye ederim.

• @kolezyum Hocam, açık yürekli yazılarınız için tekrar Teşekkürler(İngilizcenizi kısa zamanda ilerletmeniz dileğiyle!)...

• @28Bjk1903 paylaşımın için teşekkürler inşallah çıktığında seninle iletişime geçmek isterim hocam. yeni hayatınızda bol şans

• 6 ay sonra ilk deneyim

Öncelikle herkese merhaba uzun süren bir dv2021 sürecinden sonra 12 eylül 2021 tarihinde Miamiye adımımızı attık. Gelmeden önce orlando downtown’a yakın bir airbnb evinden 10 günlük rezervasyon yaptırmıştık. Bölgeyi seçerken truliadan bölgedeki suç oranlarına bakıp emin olduk. Evi seçerken şehir merkezine ve alışveriş merkezlerinede yakın olmasına dikkat ettik. İlk başta araba olmayacağı için yemek içmek gibi ihtiyaçları yürüyerek halletmek gerekiyor bu yüzden uzaklık çok önemli.

Ev işleri falan filan
    Üstümüzdeki kiri attıktan sonra kalacak yer aramaya başladık. Çoğu gittiğimiz leasing officeler 1+1 apartmanlar için 1250-1600$ arası fiyat istiyorladı, fakat şöyle bir trik var evi tutmak için başvuru yapmak gerekiyor başvurular 50-150$ arası değişiyor ve size evi vereceğini garanti etmiyor. Başvuru yaptıktan sonra burada çok duyacağınız background check’i yapmaya başlıyorlar bu check sonrası aslında sizin işiniz var mı yok mu? Gibi soruları da öğrenmiş oluyorlar eğer yeni gelmişseniz ve çalıştığınız bir iş yoksa bu tarz ofislerden ev tutmak biraz zor, eğer tutarsanız büyük ihtimalle göçmenlerin çok olduğu güvenlik seviyesi değişkenlik gösteren bir bölge olacaktır. Biz evi tutarken zillowdan sahibinden olan evleri ayıklayıp bizzat yüzyüze görüşüp ikna etmeyi denedik. İlk başta güvenmediler bankadan aldığımız hesap dökümlerine kadar gösterip inandırdık. Dediğim gibi evi kiraladigimiz bölge biraz white americanların yaşadığı göçmen olmayan bir yer o yüzden bizim anlattıklarımız biraz uçuk geliyor. Fakat ev sahibimiz şöyle bir şart koydu, 1000 dolar security deposit, 3 kira peşin istedi. Evi çok beğendiğimiz ve güvenli bir bölgede olduğu için kabul edip zaman ve para kaybetmeden devam ettik. Ev kirası 1400 dolar 1+1 house tipi ev diyebiliriz. Bulunduğumuz sitede evler 1+1 2+1 hepsi house ama private bahçesi yok. Evi tuttuk ama içi boş eşya lazım hemen enterprise gidip bir truck kiraladık bir gün önceden facebook marketten bulduğumuz eşyaları truck arkasına doldurup eve getirdik temel ev eşyaları yatak koltuk masa mutfak gereçlerine ortalama 1000-1500$ tuttu. Ara ara hala gidip bir şeyler alıyoruz ama temel ihtiyaçlar 2 kişi için 1000 dolar tuttu diyebiliriz.

Şimdi sıra iş bulmada

Bu adım çok önemli, bu adıma geçmeden önce türkiyedeki kariyerimden bahsedeyim, ben, 2018 Eskişehir Osmangazi üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum, eşimde aynı üniversite endüstri mühendisliği mezunu, mezuniyetten sonra 2 yıl türkiyede hatrı sayılır kurumsal bir fmcg şirketinde ben üretim planlama mühendisi eşimde process mühendisi olarak çalıştı. Kendimize yetecek kadar ingilizcemiz ve yaptığımız işleri burada yapacak kadarda bilgimiz var. Fakat ilk başta kendi alanımızda iş bulmak çok kolay olmadı, zaman kaybetmemek için ne iş olursa yaparız diyerek etraftaki target marshall ross gibi yerlere başvurduk hem iş ararken sıkılmayız hemde cebimizden parayı yemeyiz diyerek. Nerdeyse iş başvurusu yaptığımız her yer gelin hemen başlayın diye dönüş yaptı ve çalışmaya başladık türkiyedeyken kurumsal hayatın sıkıcılığından bunalmıştık bu basit işler bize başta çok eğlenceli geldi, hiç bir sorumluluk yok çalışma saatlerini istediğine göre ayarlayabiliyorsun vs vs. Ben bu arada 2015’de amerikaya work and travel için gelmiş 2 ay serverlık yapmıştım, bir işte çalışırken başka bir restorantta server olarak çalışmaya başladım. ilk başta çok tedirgin oldum acaba yapabilir miyim? İnsanların söylediğini anlayabilir miyim? Bir problem yaşar mıyım diyerek fakat restoranın müdürü çok kaliteli bir kadındı göçmen olduğumu ve paraya ihtiyacım olduğunu öğrendikten sonra bana çok iyi bir server eğitimi verip beni haftada 30-40 saat schedule etmeye başladı. İlk girdiğim işi bırakıp direk serverlığa yöneldim. Haftada 30-40 saat çalışıp saatlik min 20$ max 30$ arası kazanmaya başladım. Nasıl oluyor demeyin türkiyede anadolu lisesinden mezun olmuş orta ayar bir üniversiteyi ingilizce döküman okuyarak bitirmiş her insan bu işi yapabilir buradaki insanlardan hem daha pratik zekalıyız hem daha zekiyiz. Bu işle hayatımızı kurmaya ve amerikanın kapitalist sistemini çözdükten sonra kendi alanımızla ilgili işlere başvuru yapmaya ve görüşmelere girmeye başladık. Şu anda bir şirkette üretim planlama mühendisi olarak çalışıyorum ama üzerimdeki tozu atmada kültürel şoku atlatmadı ve dil problemini çözmede serverlık kesinlikle çok etkili oldu, şöyle düşünün, bedavaya hem dil kursuna gidiyorsunuz çünkü çevrendeki herkes amerikalı hemde saatlik ücreti fena olmayan bir işte çalışıyorsunuz. yeni gelecek genç yaşlı bütün arkadaşlara bu işi denemelerini öneririm. Haftalık 1000 dolar hiç fena para değil 🙂

Şimdilik yaşadıklarımızın kısa özeti bu şekilde, anlattıklarım yaşarken hiç anlattığım kadar kolay olmadı, ve hesaba katmadığımız bir sürü zorluklar çıktı ama unutmayın biz buralara gelebilmek için neler yaşadık bir haziran akşamı mülakat maili aldığımızda olayların buralara kadar geleceğinide hiç hesaplamamıştık. Uzun lafın kısası Türkiye simülasyonunda ayakta kaldıysanız buradada ayakta kalacaksanız. Vücut ve akıl Sağlığınıza dikkat edin yeter, sevgiler….

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells bunun göçmen olmayan versiyonu var mı? yoksa ben kuruyorum müsaadenizle. çünkü hikayemi burada paylaşmak istiyorum.

• Arkadaşlar SSN çıkana kadar geçen birkaç hafta içerisinde geçici bir işe girmede zorluk çıkıyor mu? Pasaporttaki vizeyi dikkate alıyor mu işverenler? Yoksa her halükarda SSN çıkana kadar cepten mi yiyeceğiz? 🙂

• Arkadaşlar herkese merhaba. Bu forumdan olsun telegram grubumuzdan olsun çok yarar gördüm. Artık aldığımı geriye verme vakti Amerikalıların deyimiyle "Giving it back to community"... Ben de deneyimlerimi nacizane paylaşıcam. Başta @gucarslan abi olmak üzere bu topluluğun oluşumunda emeği geçen herkese kendi adıma çok teşekkür ederim.

24 Haziran Cuma

Arkadaşlar herkese merhaba. Ben de bugün itibari ile Houston'dan ilk girişi yaptım
    Dalaman-İstanbul
    İstanbul-Houston
    1 Gece Houston Konaklama

Yarın da Houston-Colorado Springs yapıcam

THY İstanbul-Houston ile geldim. Uçaktaki yemekler beklediğimden çok daha iyi idi. İndikten sonra geçiş çok basit oldu. Citizens kısmına girmedim. Legal Residents kısmı vardı ordan girdim. Zarfı, pasaportu verdim. Parmak izi aldı, fotoğraf çekti. Bavul açtırılmadı. Ordan başka bir görevliye yönlendirildim. Zarfı açtı içindekileri aldı. Adresi kontrol etti. Bu adrese gelicek sıkıntı var mı dedi. değiştirmedim adresi. Atlanta'daki arkadaşımın adresi idi. Vizenin üzerine admitted basıp DV-1 yazdı. Otel kısmına gelince Amerika'daki ilk 50 dolarımı kaybettim. Normaldeki fiyatından 50 dolar fazla aldı. Early check-in olduğu için early dediğim de 15 dakka 🙂 Edit: Aslında bu "security deposit" imiş. Odadan çıktıktan sonra minibar kullanımını falan hesaplayıp ona göre 50 doları veya daha azını geriye veriyorlarmış. Şimdilik deneyimlerim bu kadar. Yarın da bir domestic uçuş yapacağım Colorado Springs'e.
    Gelmeden önce herkesin deneyimlerini dikkatlice okudum. Bu gruptan çok yararlandım. Deneyimlerini paylaşan herkese kendi adıma çok teşekkür ederim. Ben de elimden geldiğince paylaşıcam. Şimdilik benden bu kadar. Görüşmek üzere.

25 Haziran Cumartesi

Arkadaşlar herkese merhaba. Bugün sabah Houston-Colorado Springs uçuşunu yaptım ve kalıcağım yere ulaştım. United Airlines ile uçtum. 1 checked bag, 1 carry-on ve bir tane de bilgisayar çantam vardı. Checked bag için 35 dolar ödedim. Uçuş gayet rahat geçti hatta THY'nin uluslararası uçuşundan çok daha rahattı. Uçakta yanımda 65 yaşında bir amca oturdu. Baya sohbet ettik. Özellikle enflasyonu sordum hissediyor musun diye. Benzin dışında birçok şey hala aşağı yukarı aynı dedi çok hissetmiyorum dedi. En iyi arkadaşı ile beraber seyahat ediyordu. Arkadaşı hispanik ve çok iyi bir kadındı. Bana numarasını verdi bir şeye ihtiyacın olursa ara dedi. Gerçekten çok iyi insanlardı. Amerika beni çok şaşırttı bu konuda. Şuana kadar tanıştığım herkes gerçekten çok çok yardımsever. Uçaktan sonra taxiye bindim kalıcağım yere gelmek için. 34 dolar tuttu. Bindiğim taksideki şöför 6 yaşına kadar Türkiye' de yaşamış anaokuluna Türkiye'de gitmiş. Türkçe kelimeler falan söyledi. Onla da baya sohbet ettik. Colorado Springs'e gelince gerçekten çok kaliteli bir şehir izlenimi yarattı. Her yer çok düzenli ve havası gerçekten bu mevsimde çok iyi. Ne çok sıcak ne çok soğuk. Odaya yerleştim. Odayı furnishedfinder sitesinden bulmuştum. Airbnb'den çok daha fazla hesaplı. Hem oda hem de daire kiralayabiliyorsunuz. Ev sahibi background check yapmak istemişti Mart ayında iletişime geçtiğimde. Bunun için SSN falan lazım herhalde. Ben de ona E-devletten ingilizce aldığım adli sicil kaydını göndermiştim ve kabul etmişti. Odaya faturalar dahil 900 dolar ödüyorum. Toplam 4 kişi kalıyoruz. 4 oda, 2 banyo, Ortak Alan, En düşük internet paketini kullanıyorum evde dedi. Hız ölçtüm 110mb çıktı 🙂 Tr'de kaldığım yurt 5 yılın sonunda yurda kaliteli internet getirdik demişlerdi hızı da 15mb. Medeniyete geldiğimi hissettim 🙂 Şuanlık her şey iyi gidiyor gibi...
    Bugün odaya yerleştikten sonra ilk Wallmart alışverişini yaptım. 44 dolar tuttu;

• 5 tane akşam yemeğinde yemek için hazır yemek aldım. 3.5 dolar tanesi. 5 günlük akşam yemeği. Çok pratik oldu mikrodalgaya attımhemen pişti. Tadı da bence baya güzel
    • Bir tane büyük boy cereal aldım. Rahat 2 hafta yeter. O da 2.5 dolar
    • 4 tane greek yoğurt aldım. 3 dolar
    • Ekmek 1 dolar
    • 350 gram Peynir 3.5 dolar
    • 3 litre Portakal Suyu 2.5 dolar
    • 2 litre süt 2.6 dolar
    • 12'li dondurma 2.5 dolar
    • Şampuan 6 dolar
    • 500 ML su 2 dolar. Su niye pahalı bilmiyorum zaten boşuna almışım. Evde su sebili varmış.

Şimdilik benden bu kadar...

• Merhaba sizlere amerikadaki başımdan geçen trafik cezası olayınu anlatmak istiyorum.

Sinyal vermemek ve korna çalmaktan😂😂 polis beni durdurdu ve 2 ayrı ticket verdi daha sonra mahkemeye çıkacasın falan dedi eğer cezayı sisteme 15 geçmeden girerseniz cezanız düşüyormuş herneyse ben tr ye uçak bileti aldığım için ertelemek istedim ny daki courta gittim baktım salon kalabalık camekanlar var isminiz çağrılıyor gittik 500 dolar kitlemişler ordaki görevli kim olduğunu bilmiyorum bir nevi arabulucu gibi birşey hakime görünmeden önce baya bir sohbet ettik bana dedi korna cezasını dismiss ediyorum 250 dolar uygun mu dedi bende uygun dedim bekle birazdan çağrılacaksın dedi neyse adımız 2 kez okundu katib gibi biri ismizimi okudu geçtik bir odaya hakim ismimi söyledi bu parayıı kabul ediyormusun bende ediyorum dedi al kağıdı git vezneye öde dedi bende gittim ödedim başımdan böyle bir olay geçti. Genel olarak korkulacak bir durum değildi mahkeme tarihinden önce gidip hakimin karşısına çıkmış oldu süreci bitirdim.Görevliler gayet sıcak kanlılar hatta iki dk sohbet ettik ilk gişedeki adamla gülüştük 😅😅 sağolsın 250 dolar fazla ödemekten kurtuldum. Çok dikkatli olun arkadaşlar amerika acımasız.

• @kolezyum Bende DV2023 talihlisiyim foruma yeni kayıt oldum. Maceranı büyük bir sevinçle okudum. Devamını bekliyorum.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

118

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |