Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @boraozc selamlar, siz ne kadar peşinat ve taksitle alabildiniz aracınızı?
    Araç alma niyetim yoktu ama biraz mecbur kalır gibi oldum. Eğer bulabilirsem bir kaç binlik peşinatla taksitli araç almaya çalışacağım.
    Yeni yeni araştırmaya başlayıp anlamaya çalışıyorum.
    Sizinki leasing mi oluyor yoksa kredi mi?
    Özel olmazsa peşin alsaydınız fiyatı ne olacaktı sizin ödeme planınız ne oldu, faiziniz ne kadar tuttu bunları paylaşabilir misiniz rica etsem.

Bilenlerden ya da yakın dönemde tecrübe edenlerden ricam leasing olayından bahsedebilir misiniz?
    Kredi skoru olmayan biri için ne kadar mantıklı?
    Leasing mi carfex gibi bir yerden taksitli almak mı?
    Birde leasing devir olayı varmış bu nasıl olur sizce avantaj/dezavantaj bakımından?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@muse 2 gün önce forum ailemizden @zumrut videosunu çekti istersen video seyredip buraya gelince kendisine soru sorabilirsin.

• @muse merhabalar,

Açıkçası tam rakamlar yanıltıcı olabilir, o sebeple oransal olarak özetlemeyi tercih ediyorum. Benim ilk etaptaki amacımı özetlemek gerekirse:

• kredi skoruna katkı sağlaması için bir kredi hesabı açmak;
    • peşin olarak alacağım arabayı nispeten daha uygun peşinatla alıp cebimdeki parayı bir miktar da olsa muhafaza etmek;
    • aylık taksitlerin belirli bir seviyenin altında kalmasını sağlayarak, ilk etapta gelir-gider tablosunda fazla hasara yol açmamak;
    • aldığım arabanın beni en azından 3-4 sene idare etmesi, hatta gerektiği takdirde evin ikinci aracı olarak daha uzun yıllar kullanabilmek.

Bunların ışığında araba fiyatlarının uçması ve güvenilir satıcı/tamirci vb soru işaretlerini de göz önünde bulundurarak Carmax'ten aldım.

Aracın satış fiyatının %70 kadarını peşinat verdim. Daha azını denemedim, kabul olur muydu bilemiyorum. Tamamen kendi bütçeme göre hareket ettim. Alım masrafları vs toplamını baz alırsak da %65 civarına tekabül ediyor. Kalan %35 için kullandığım kredide yine bütçemi ve toplamda ödeyeceğim faizi göz önüne alarak 36 ay vadeyi tercih ettim. Kullandığım kredi miktarının yaklaşık %20-25 arası faiz ödemiş olacağım 36 ay sonunda. Ancak FICO skorum oluştuğu ve iyi bir faiz oranı elde ettiğim takdirde re-finance yapmayı düşünüyorum. Bu durumda faiz miktarı ve aylık ödeme azaltılabilir, ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Daha az peşinat, aylık ödeme ve yüksek faizle de alım yapılabilir, bu tamamen kişisel tercih ve bütçelere göre planlanmalıdır. Benim bahsettiklerim tabi ki YTD değildir 🙂

• @boraozc merhaba hayırlısı olsun , krediyi carmax den mi aldınız ? Eğer öyleyse benim bildiğim kadarıyla Carmax de refinance seçeneği yok bilginiz olsun.

• @Rookie Tesekkur ederim. Evet Carmax'ten aldim, Carmax re-finance yapmiyor ama cok dusuk bir masraf farkiyla komple kapatabilir veya farkli bir yerden refinance yapabilirsiniz, en azindan bana verilen bilgi bu yondeydi. Ileride tecrubemi yine yazarim 🙂

• ⭐⭐

kendim ikinci el arabalardan cok zarar gordum,ne varki benim gencligimin arabalari daha degisikti,simdi her seyler daha degisik,10 yillk ikinci el arabalar fena degildir,,fikir vermek bakimindan bir sahis ikinci el araba alacaksa,once oturup karar verecek, hah iste ben amerikan arabasi, japon arabasi veya kore arabasi alacagim,tamam kore arabasi dersek veya alman arabasi dersek yani once hangi sirketin arabasi alocagina karar verilmeli,ondan sonra galerilerden veya internet sitelerinden araba arayip fiat araligina bakmak lazim daha sonra da butcenize uygun bir iki araba beyenip gidip goreceksiniz test ediceksiniz ve karar vereceksiniz,
    ,yani ben amerikan arabasi alayim bir gun sonra bos ver yahu alman arabasi bakayim, diger gun baska bir arabaya karar verilirse bu durum insanin kafasini yorar.ikinci el araba saticilari cok tatli dillidirler yani satana kadar melekdirler,bir araba baktiniz pek hoslanmadiniz hemen sizi baska arabalara yonlendirirler.

• Arkadaşlar selam.Green card ile geleceğim nasipse. İlk etaplarda malûm ki delivery işler yapmak zorundayım. Bu GMC araçlar nasıldır? Çok mu yakar? Delivery işler için mantıklı mıdır?Servis ağı iyi midir? Parçası bulunabilir ve uygun fiyatlı mıdır?

Bir de elimdeki nakiti eski bir arabaya vermek yerine leasing yapmak mantıklı mıdır? Leasing yaptığım araçla delivery işler yapabiliyor muyum?

• Bu ileti silindi!

• Merhaba herkese, ben, eşim ve iki oğlum önümüzdeki aylarda Seattle'dan giriş yapacağız. Merak ettiğim bir konu leasing yapmak kredi skoru oluşumuna katkı sağlar mı? Bu konuda tecrübesi olan varsa paylaşmasından çok memnun olurum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Çağdaş-Ozan-Küçük @zumrut daha yeni anlattı videosunda müsait bir zamanda buraya gelip detaylı anlatır

• @ayvalik10 aslında videoyu izlemiştim ancak kaçırmış olabilirim tekrar izleyeyim 😁

• Delivery isi yapmak icin 2 aydir 2012 model Toyota Prius kiraladim. Prius’un yakit verimliligi gayet iyi, gunluk 8 saat downtown’da yogun kullanima ragmen depoyu 6 gunde bir dolduruyorum. Arabanin kendisi de fena degil, is goruyor. Sahsi kullanim icin tercih etmezdim ama.

Herneyse, sormak istedigime gelirsek, sigorta dahil 2012 Prius’u $900’a kiraliyorum. 2 aylik kiralama surecinin ardindan hem arabaya ait masraflari dusurme, hem de baskasina ait bir arabayi surmektense kendime ait arabayi kafa ve gonul rahatligiyla surme istegi var.

Alacagim ilk araba olacak. Buraya yazmadan once “USA first time buying car” gibi anahtar kelimelerle arama yaptim, KBB gibi guvenilir sitelerin yazilarini okudum.

Ama benim daha spesifik bir tavsiyeye ihtiyacim var. Ornegin, San Francisco’da yasadigim icin, S.F. cevresinde ikinci el bakimli ve makul fiyatli Prius arama cabalarim beni bu araca yonlendirdi:

Araba hasarsiz, temiz ve bakimli gorunuyor. Parcalarinin ve performansinin durumunu anlamak icin test ettirmek lazim tabii. Siz ne dersiniz? Fiyati ve gorunumu itibariyle 25 mil gidip gormeye deger mi? Sitede yazana gore araba bir suredir ilandaymis, halihazirda $1 K fiyatini indirmisler. Pazarlikla $9.5-10 K civarina, 36 mo. financing ile almak nasil olur?

Bir de, Prius ozelinde sormak istedigim bir sey var, bu arabalarin bataryasi kac bin milde bir degisiyor? 143 K milde aldigim arabanin bataryasi 150 K milde degisim gerektirir mi, ortalama degisim ucreti nedir?

Eger S.F. civarinda uygun fiyatli, bakimli ve problemsiz bildiginiz veya paylasabileceginiz Prius varsa (2010’dan eski olmazsa daha iyi olur, biraz daha yeni olmasini tercih ederim) cok makbule gecer.

Edit: Buldugum bir diger araba:

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Delivery isi yapmak icin 2 aydir 2012 model Toyota Prius kiraladim. Prius’un yakit verimliligi gayet iyi, gunluk 8 saat downtown’da yogun kullanima ragmen depoyu 6 gunde bir dolduruyorum. Arabanin kendisi de fena degil, is goruyor. Sahsi kullanim icin tercih etmezdim ama.

Herneyse, sormak istedigime gelirsek, sigorta dahil 2012 Prius’u $900’a kiraliyorum. 2 aylik kiralama surecinin ardindan hem arabaya ait masraflari dusurme, hem de baskasina ait bir arabayi surmektense kendime ait arabayi kafa ve gonul rahatligiyla surme istegi var.

Alacagim ilk araba olacak. Buraya yazmadan once “USA first time buying car” gibi anahtar kelimelerle arama yaptim, KBB gibi guvenilir sitelerin yazilarini okudum.

Ama benim daha spesifik bir tavsiyeye ihtiyacim var. Ornegin, San Francisco’da yasadigim icin, S.F. cevresinde ikinci el bakimli ve makul fiyatli Prius arama cabalarim beni bu araca yonlendirdi:

Araba hasarsiz, temiz ve bakimli gorunuyor. Parcalarinin ve performansinin durumunu anlamak icin test ettirmek lazim tabii. Siz ne dersiniz? Fiyati ve gorunumu itibariyle 25 mil gidip gormeye deger mi? Sitede yazana gore araba bir suredir ilandaymis, halihazirda $1 K fiyatini indirmisler. Pazarlikla $9.5-10 K civarina, 36 mo. financing ile almak nasil olur?

Bir de, Prius ozelinde sormak istedigim bir sey var, bu arabalarin bataryasi kac bin milde bir degisiyor? 143 K milde aldigim arabanin bataryasi 150 K milde degisim gerektirir mi, ortalama degisim ucreti nedir?

Eger S.F. civarinda uygun fiyatli, bakimli ve problemsiz bildiginiz veya paylasabileceginiz Prius varsa (2010’dan eski olmazsa daha iyi olur, biraz daha yeni olmasini tercih ederim) cok makbule gecer.

Mil e göre fiyatlar yüksek geldi biraz açıkçası belki yıl olarak biraz daha genç olduğu için yada SF da araç fiyatları yüksek de olabilir. Ben genelde Nj için sürekli Prius araç takip ettiğim için nj de daha uygun diğer eyaletlere göre sanki hatta tx da daha da uygun olabiliyormuş diye duydum. Oyuzden bulunduğunuz eyealet de fiyatlar bu civarda olabilir açıkçası onu bilmiyorum. O eyealet de yaşayanlar daha doğru bilgi verebilirler. Bu arada delivery kazançlari nasıl bulunduğunuz yerde günlük haftalık olarak tabi ne kadar süre ve gün çalıştığınızla da alakalı değişkenlik gösteriyordur ortalama birsey söylersek diyelim?

• @Haliax Carvana’da 16.000 civarına 70-85K mile de 2013 Pirius araçlar var. Bana daha mantıklı geliyor. 143K fazla bence. Aylık $150 fazla olur taksidi, ama daha az sorun çıkarır diye düşünüyorum. Belki bu model ve milde araçları siz daha ucuza bulabilirsiniz başka yerde bişey diyemem.

• @Haliax, içinde söyledi: Amerika'da ikinci el araba almak

Delivery isi yapmak icin 2 aydir 2012 model Toyota Prius kiraladim. Prius’un yakit verimliligi gayet iyi, gunluk 8 saat downtown’da yogun kullanima ragmen depoyu 6 gunde bir dolduruyorum. Arabanin kendisi de fena degil, is goruyor. Sahsi kullanim icin tercih etmezdim ama.

@semavi Arabalar konusunda sizin kadar deneyimli baska biri aklima gelmedigi icin mecburen sizi etiketliyorum. Facebook gruplarina da yazdim ama pek tepki gelmedi maalesef. Prius alma konusundaki tek soru isaretim batarya konusu. Arabayi %95 delivery icin kullanacagim icin reliability ve fuel efficiency cok onemli. Birisi Civic al, Prius pahaliya patlar dedi.

Bunu bulabildim: https://www.cargurus.com/Cars/l-Used-Honda-Civic-San-Francisco-d586_L2793#listing=341881275/NONE

Dusuncelerinizi belirtebilirseniz cok makbule gecer.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Haliax şimdi @semavi showroom baktım sana gidecek o kadar çok araç var ki tek bir sorun var. mesafe 1.909 mil gönderme işi nasıl oluyor çok mu pahalıya patlar. Yine de bir konuş istersen çok önceden showroom çektiği videolarda california araba gönderdiğini söylemişti. Araç sahibi hatta hiç oraya gitmeden parayı göndermiş. Yanlışım varsa @semavi düzeltir alan kişi üniversite öğrencisiydi galiba

• @ayvalik10 Kendisinin envanterini incelemistim, ama bahsettigim kriterlere uygun bir arac goremedim. Ayrica arabayi bir a once alip kullanmaya baslamam lazim, almadan once de bizzat test surusune cikarip denemek isterim. Mesafe problemi olmasa benim de ilk ugrayacagim kisi kendisi olurdu.

• Selamlar

Ozel bir arac olmadikca o kadar uzaga gondermek pek mantikli olmaz...

Yakit olayina cok abarti sekilde takilmayin. Priusa herhangi bir benzer 4 silindir aractan daha cok odersiniz... Kac depo benzini onden veriyorsunuz zaten... Bulursaniz ne ala ama illa prius olsun deyip cop arabalar alip yandim bittim diyen cok...

Mesela benimle calisan bir arkadasa hybrid sonata vermistim. 40bin kullandi sorunsuz...

Basit ve temiz bir arac almaya calisin markadan bagimisz olarak. Zaten delivery islerinde hayli yipranacak...

• Arkadaşlar merhabalar

1. el Araba almayı düşünüyorum. E haliyle sorunsuz temiz bir araç olsun istiyorum.

Bunun için adım adım nelere dikkat edilmeli A dan Z ye anlatabilir misiniz ?

Teşekkürler

• ⭐⭐

....bir yeni otomobil satilip galeriden ciktiktan sonra ikinci el olmustur,cok dusuk kilometre yapmis ikinci el araba bulunur, cok yol katetmis ikinci el araba bulkunur,her sey sizin cuzdaniniza yani butcenize baglidir. 1980 den evvelki arabalarda kaporta curukleri oluyordu, macunlanip pasli yerler gizleniyordu, simdiki arabalarda kaporta derdi yok,cogu zaten plastik gibi kaporta.....ikinci el araba kullanicisina gore degisir kimisi gozu gibi bakar kimisi 3 ayda bir araba temizler.
    .....ikinci el arabaya bakmaya giderken motordan anliyan birisini goturmek lazimdir.....arabalar high tech elektronik,her seyleri computerli,,,bazen hmmm cok guzel araba dersiniz test drive yapip alirsiniz,ondan sonrada bir bir arizalari cikmaya baslar..bazi galeriler ikinci el arabalara bir muddet icin garanti verirler.

Benzer Başlıklar

• 193
  • 6
  • 10
  • 19
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

78

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |