Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• ABD'de araba sigortası büyük bir sektör ve yüzlerce firma var. Araç sigortası yaptırırken sizi ilgilendiren bir kaç nokta var.

1- Fiyat (En uygun fiyatı almak önemli.)
    2- Kapsamı (Bir kaza vb. durumda aracınızın ne kadarı kapsama altında.)
    3- Güvenilirlik (Sigorta firmanız ne kadar güvenilir? Kaza vb. durumda geri ödemeleri kolaylıkla yapıyor mu?)

Bu noktalara dikkat etmekte fayda var. Eğer ABD'de yeni iseniz ve ABD Ehliyetiniz de yeni ise size yüksek bir fiyat çıkacaktır. Çünkü deneyimsiz ve güvenilmez olarak görülüyorsunuz. 6 ay - 1 sene sonra ise poliçenizin fiyatları düşmeye başlayacaktır. Bazen ilk poliçenizin olduğu firma zaman geçse bile fiyatı fazla düşürmeyebilir bu sebeple yeni bir firma ile anlaşmanız yararlı olabilir.

Başlıca büyük sigorta firmaları:

1- GEICO (En uygun ve kapsayıcı firma.)
    2- AAA (Yol yardım seçenekleri açısından iyi.)
    3- USAA (Asker aileleri ve gaziler için en iyisi.)
    4- State Farm (Yerel bir acente istiyorsanız en iyisi.)
    5- Allstate (Müşteri hizmetleri açısından en iyisi.)
    6- Progressive (En iyi kapsama seçenekleri.)
    7- Liberty Mutual (Güvenilir firma.)
    8- Nationwide (Kredisi zayıf olanlar için en iyisi.)
    9- Farmers (Geniş kapsama için en iyisi.)
    10- The General (Uygun fiyat, iyi kapsama.)
    11- Safe Auto (Çok düşük fiyat seçenekleri.)
    12- Travelers (Kaza geçmişi olmayan risksiz sürücüler için iyi.)
    13- American Family (Genç çocuğu olan aileler için iyi. Toplu poliçe indirimi vb.)
    14- Erie Insurance (Genç sürücüler için iyi.)
    15- The Hartford (50 yaş üzeri sürücüler için iyi.)
    16- Amica Mutual (Ortalama olarak iyi.)

Yukarıda yazan firmaların internet sitelerinden bilgilerinizi girerek tek tek araç sigortası fiyatını alabilirsiniz. Bundan sonra fiyatları ve kapsamlarını kıyaslamak size kalıyor.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erbatur Şurada yazılanlara bir göz atın: https://yesilkartforum.com/forum/topic/550/araç-sigortası-hesaplama

Ben kendim ve eşim için uzun bir süre (2 sürücü, 2 araç için full coverage) aylık 330 dolar civarında primler ödedim, 6 aylık 2000 dolar yani. Texas ehliyetimiz olsa da yeni olduğu için fiyatlar yüksek çıkıyor.

6 ay önce Root'a geçtim, ödediğim rakam yarıya düştü. Geçenlerde Root'un yenileme zamanı gelmişti. Diğer firmalara bakayım dedim, artık ehliyetim neredeyse 2 yıllık olduğu için ucuzlamıştır diye. Ama en düşük aylık 250 dolar verdiler. Root için 6 aylık 800 dolar ödedim. Kapsamı da çok geniş.

Uninsured/underinsured motorist, adından da anlaşılacağı üzere sigortası olmayan veya kapsamı çok düşük olan bir sürücü size çarparsa (karşı taraf hatalı) aracınıza veya size gelecek masrafları karşılıyor. Böyle bir durumda bu kapsam yoksa, çarpan kişiyi dava etmekten başka çareniz kalmıyor. Bu davalar da genelde yıllar sürüyor ve sonunda elinize hiçbir şey geçmeyebiliyor. Sigortasız veya minimum sigortaya sahip sürücü sayısı çok fazla. İptal etmenizi kesinlikle önermem.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Root'u denemek istiyorsanız şu kodu kullanabilirsiniz: rootbonus.com/KenanOren
    Denediğiniz için size ve bana 25'er dolar çek gönderiyor. Poliçe almasanız da 25 dolar kazanmış oluyorsunuz.

• @knnrn Baktım ancak sadece Amerika eyaletlerinin ehliyetleri geçerli Türk Ehliyeti seçtirmiyor.

• Downtown'a gidip bir yerel bir sigorta acentasinin ofisine girin, fiyat alin. Hem otomobil hem de kiraci sigortasini bu sekilde cok iyi fiyata yaptirdim. Otomobil icin ayda $90 oduyorum. TR ehliyetiyle de yaptirmak mumkun.

• @erbatur ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

Merhaba, GEICO üzerinden arabama insurance yaptırdım. 6 aylık $1,328.32 bir tutar çıktı ABD ehliyetim olmadığı için Türk Ehliyetim üzerinden yaptım. Daha uygun bir fiyata yapabileceğim bir yer var mıdır?

GEICO sitesi üzerinden mevcut paketimin kapsamını düşürüp fiyatı biraz aşağı çekebiliyorum ama eksilen şeyler ne anlamadım yardımcı olabilir misiniz?

Uninsured Motorist - Unstacked - Pays for your injuries caused by a driver without insurance.

Underinsured Motorist - Unstacked - Pays for injuries caused by drivers who don't carry enough coverage to pay for the amount of damage they caused.

Bu yazılanları kapatabiliyorum ama ne işe yarar emin değilim.

Sigorta full coverge mı yoksa liabilty mi. Aslında bu önemli full coverge ise yüksel çıkması normal gibi yabancı ehliyete.

• Limited Tort yazıyor full olanı seçmedim. 100 dolar seviyesine düşürebilsem süper olacak.

• @sadriabi ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

Downtown'a gidip bir yerel bir sigorta acentasinin ofisine girin, fiyat alin. Hem otomobil hem de kiraci sigortasini bu sekilde cok iyi fiyata yaptirdim. Otomobil icin ayda $90 oduyorum. TR ehliyetiyle de yaptirmak mumkun.

Siz hangi sigortayı kullanıyorsunuz acaba ? Fiyatı çok mantıklı geldi. Kapsamı basic liability mi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizemyavuz92 ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

@sadriabi ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

Downtown'a gidip bir yerel bir sigorta acentasinin ofisine girin, fiyat alin. Hem otomobil hem de kiraci sigortasini bu sekilde cok iyi fiyata yaptirdim. Otomobil icin ayda $90 oduyorum. TR ehliyetiyle de yaptirmak mumkun.

Siz hangi sigortayı kullanıyorsunuz acaba ? Fiyatı çok mantıklı geldi. Kapsamı basic liability mi ?

Yeni ABD ehliyeti ve trafik geçmişi olmadan sadece liability yaparsanız aylık 80-120 dolar civarında prim ödemesi çıkar. 2-3 yıllık sürücü geçmişi olmadan full coverage (liability+collision+comprehensive+uninsured-underinsured driver) maalesef 300+ dolar prim çıkıyor.

Ben 20'den fazla acente ile görüştüm. Hepsi fiyatları düşürmek için ya kapsamı daralttılar, ya deductible tutarlarını 1000-2000 dolar gibi yüksek rakamlara çıkarttılar yada bana "renters" ve "short term disability" gibi ek poliçeler yaptılar. Hiçbiri Root'un verdiği rakamları veremedi.

• @knnrn ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

Yeni ABD ehliyeti ve trafik geçmişi olmadan sadece liability yaparsanız aylık 80-120 dolar civarında prim ödemesi çıkar. 2-3 yıllık sürücü geçmişi olmadan full coverage (liability+collision+comprehensive+uninsured-underinsured driver) maalesef 300+ dolar prim çıkıyor.

Ben 20'den fazla acente ile görüştüm. Hepsi fiyatları düşürmek için ya kapsamı daralttılar, ya deductible tutarlarını 1000-2000 dolar gibi yüksek rakamlara çıkarttılar yada bana "renters" ve "short term disability" gibi ek poliçeler yaptılar. Hiçbiri Root'un verdiği rakamları veremedi.

Sağol kenan verdiğin bilgiler için. Biz Tarık Bey'den yaptırıyorduk sigortayı ama hatırlayamadık neye ne kadar verdiğimizi. Paylaştığın bu roota bakıcaz gelince not aldım.

• @gizemyavuz92 ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

Simdi baktim policeye. Liability degil. Collision, comprehensive, uninsured vs hepsi var. belki limitler dusuk olabilir. Deductible $500. Mapfre commerce insurance.

Coverage sayfasinin bir kisminin fotorafini cekip yukledim ama goruntuleyebilir misiniz emin degilim
    https://www.dropbox.com/s/sipib4t4wdmt8s9/Photo Nov 06%2C 10 22 01 PM.jpg?dl=0

• @sadriabi ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

Simdi baktim policeye. Liability degil. Collision, comprehensive, uninsured vs hepsi var. belki limitler dusuk olabilir. Deductible $500. Mapfre commerce insurance.

Coverage sayfasinin bir kisminin fotorafini cekip yukledim ama goruntuleyebilir misiniz emin degilim
    https://www.dropbox.com/s/sipib4t4wdmt8s9/Photo Nov 06%2C 10 22 01 PM.jpg?dl=0

Çok teşekkürler. Gelmeden bilgileri topluyorum ki karşılaştırmalarını yapıp, karar verip orada hemen halletmek istiyorum. Bizim basic liability'di, yani sadece sigorta var mı var demek için birşeydi. Ama iyi olduğunu düşünmediğimden artık farklı bir sigorta denemeye karar verdik.. Herkese teşekkürler tekrardan arkadaşlar.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadriabi Kapsamı ve limitleri çok güzel, ama seni 21 yıllık sürücü olarak yazmışlar. Poliçeyi yapan kişi Türkiye'deki yılları kabul etmiş ama sigorta şirketi bunu kabul etmeyebilir.

Benim Türkiye'deki yıllarımı dahil ederek bir poliçe yapılmıştı, üç gün sonra beni arayıp poliçemin iptal edildiğini, acentedeki görevlinin acemiliği olduğunu söylediler. Böyle bir durum olmadığından emin olmak lazım.

• 2 ay once tasindim Virginia'ya. Bir Turk tanidik vasitasiyla Turk ehliyetimle Progressive firmasindan 1 araba + 2 ehliyetli icin sigorta yaptirdim, aylik 157 usd. Policem 6 aylik. 6 ay sonra Abd ehliyetimle daha dusuk fiyat alabilirim sanirim. Kapsami soyle :
    Bodily injury & property damage liability : 50 bin usd each person / 100 bin usd each accident
    Uninsured motorist bodily injury & property damage : 50 bin usd each person / 100 bin usd each accident
    Other than Collision : 1000 usd Deductible with 0 usd glass deductible ( cam kirilirsa deductible etkilenmiyor demek)
    Collision : 1000 usd Deductible
    Transportation expenses : 600 Usd each occurence ( yolda kalirsan vs yeni araba masrafi icin )
    Towing and labor costs :75 Usd each disablement

Sizler de bu detayda yazip paylasirsaniz karsilastirma saglikli , kolay ve dogru olur diye dusunuyorum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bizim poliçe bilgileri şu şekilde:

Root Insurance, 2 sürücü+2 araç (Toyota RAV4 2018 ve Corolla 2017) = 6 aylık tek seferde ödeme 857 dolar

alt metni

• @knnrn ABD'de Araba Sigortası içinde söyledi:

@sadriabi Kapsamı ve limitleri çok güzel, ama seni 21 yıllık sürücü olarak yazmışlar. Poliçeyi yapan kişi Türkiye'deki yılları kabul etmiş ama sigorta şirketi bunu kabul etmeyebilir.

Benim Türkiye'deki yıllarımı dahil ederek bir poliçe yapılmıştı, üç gün sonra beni arayıp poliçemin iptal edildiğini, acentedeki görevlinin acemiliği olduğunu söylediler. Böyle bir durum olmadığından emin olmak lazım.

@knnrn Bir bucuk yili gecti bu police bende. Bu sene icerisinde yolladiklari bir evrakta baktim US license aldigim tarih de kayitlarinda mevcut. Bilemedim ne yapmak lazim.

Bu arada tek arac tek surucu icin. Gecen yil yillik kullanimim dusuk oldugu icin %8, anti theft icin %20 (bunu neden almisim bilmiyorum), otomatik odeme oldugu icin %3 ve acentadan kaynakli %5 indim almisim. Yillik $1135

Arac 2013 Hyundai Accent.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadriabi Epey zaman olmuş, zaten o indirimleri alacak duruma gelmişsindir artık. Bence bir şey yapmaya gerek yok.

Arabada immobilizer varsa anti-theft device indirimi yapıyorlar.

• @knnrn sizin bu Root bayağı ucuz duruyor. Benim tek araba primine sizde 2 araba var, yarı yarıya gibi.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@erkoholland Şurada neden farklı olduğunu açıklamışlar: https://www.joinroot.com/blog/how-root-prices-car-insurance/

• Geico

950 dolar

2008 Mercedes ml550
    2010 Volvo XC90

Full coverage ve birazda kapsam genişletilmiş ... Uninsured yol yardım vs hepsini ekledim. Hasar ödemeleri iki kat...

2 şoföruz...

Maalesef benim tamamen suçlu olduğum en öndeki arabaya ödeme, benim onumdekinin pert olduğu ve sağlık ödemesi de çıkan bir kaza yaptım...

Buna rağmen bu fiyat gelince Geico Dan devam ettim. Bir yere sordum uçuk fiyat çıkmıştı...

Bence iyi rakam...

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

76

39.8k
Kullanıcı

5.7k
Konu

418.1k

| | | |