Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @denizci10 o nedenle işte yarın biraz kendim bakacağim, yapamayacak gibi hissedersem destek alacagim😅

• ⭐⭐⭐⭐

@academicus kolay gelsin hocam. yolunuz açık olsun şimdiden

• @denizci10 hepimizin işallah...

• Herkese merhabalar,

Benimde birşeyler karalama vaktim geldi sonunda 😊

23 Eylul Cuma gunu Istanbul Havalimani Chicago ucusumuz vardi(Varis yerimiz Milwaukee, WI), valizlerin kilosu ile ilgili herhangi bir problem yasamadik 4 parca 23Kg teslim ettik. 150 tl’lik hayatimda harcamaktan en keyif aldigim parayi da odedim ve esimle birlikte ucagimiza gectik. 12 saat yolculuk epey yorucu oluyor.

Chicago O’hare de indikten sonra gumruk memuruna evraklarimizi verdik ve “Welcome to America” dedikten sonra Chicago-Wisconsin otobusune bindik. Sirket bu otobus icin bize bilet ayarlamisti ancak Turkcellden aldigim uluslararasi paket calismadigi icin QR kodu acamadim ve tekrar bilet satin almak zorunda kaldim, neyse ki sirkete soyledim ve parami tekrar bana odediler. Otobus ile sirketin arabayi biraktigi yere gittik ve aracimizi teslim aldik ancak Turkcell hatti calismadigi icin GPS olmadan ilerlemek zorunda kaldik, sirket eve nasil ulasacagimiza dair google mapsten cikti alarak arabaya birakmisti ancak biz bir yerden yanlis saparak yolu karistirdik, durdugumuz bir barin onunde rica ettigim bir kisi sirketten arkadasimi aradi ve kendisi gelip bizi alarak eve kadar goturdu sagolsun, toplamda 17 saatlik yolculuk sonrasi evimize ulasmistik.

Burdan ozellikle soyluyorum arkadaslar Turkcell‘in yurt disi paketleri kesinlikle pismanliktir, geldigimde sadece 1 dis cekim gucu vardi buda kesinlikle yetersiz, Turkcell pakete guvenerek buralara geldik ama internet olmadigi icin problem yasadik ayni seyleri yasamayin.

Eve yerlestikten sonra ertesi gun market alisverisine ciktik, henuz gpsimiz olmadigi icin eve en yakin Target’a gittik ve neredeyse 2 araba market alisverisini 338 dolar odeyerek yaprik buna esimin sac duzeltme makinesi de dahil 😊 . Target’ta satilan AT&T prepaid hatlardan satin alarak telefonumuza taktik ancak Huawei Amerikan hatlarini calistirmiyormus arkadaslar bunu da aci bir tecrubeyle ogrenmis olduk. Kesin bir bilgim yok ancak Huawei Mate 10lite modelleri calismiyor bu yuzden 300 dolara 2 telefon satin almak zorunda kaldik. Faturaya ekleterek iPhone 14 almak istedik ancak henuz kredi skorumuz da olmadigi icin 800 dolar downpayment istediler dolayisi ile almaktan vazgectik, gorevli arkadas 3 ay sonra faturaya ekletebilecegimi soyledi.

SSN icin 26 Eylul’de basvuru yaptik ancak bugun itibari ile gelen giden yok, SSN olmadigi icin banka hesabi da acamiyoruz ve banka hesabi olmadan spora dahi yazilamiyoruz, nakit odeme para etmiyor 😊 sabirla bekliyoruz…

Saglik sigortasi vs. Sirketin insan kaynaklari tarafindan yardimci olundu ve aylik 324 dolar gibi bir miktar odeyebilecegimiz 1500 dolar deductible olan bir saglik sigortasi yaptik.

Suan sirketin 2 ayligina tahsis ettigi evde kaliyoruz bir yandan da ev bakiyoruz, Milwaukee’de ortalama 2+1 kiralari 1300USD ancak iyi bir yerde oturmak icin 1500USD gozden cikarilmasi gerekiyor, anlayacaginiz kiralar epey yuksek arkadaslar. Kotu bir yerde oturmakta istemedigimiz icin sanirim bu paralari odeyecegiz..

Durumlar simdilik boyle, bircok sey yasadik tabiki ama genelde yeni gelecek arkadaslarin isine yarayabilecek olan detaylari vermek istedim, herkese bol sanlar dileriz 😊

• @Zelene ahahaha aynı ben, o kadar çok kişinin aklına girdim ki en yakın dostumu da ikna ettim sayılır, biz gidelim o da peşimizden gelecek inşallah 🙏🏻🙏🏻

• @vartorian deneyiminizi detaylı olarak paylaştığınız için teşekkürler, bir arkadaşımızın daha ABD’ye ayak bastığını okumak gerçekten harika, devamını da merakla bekliyorum🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@vartorian hayatımda verdiğiniz en iyi 150 TL olduğuna hemfikiriz yeni hayatınız da başarılar..

• @academicus hayırlı uğurlu olsun. akademik kariyerle california'yaya gelmek neresinden baksanız çok büyük başarı. tebrik ederim sizi. formların nasıl doldurulacağıyla ilgili çok aydınlatıcı videolar var youTube'da, bir bakın isterseniz.

gelir gelmez ekstra para kazanmam baskısı altına sokmamaya gayret edin naçizane. California size çok iyi gelecek. oradaki özgür düşüncenin çalışmanızı nasıl etkileyeceğini kısa zamanda göreceksiniz.

• ⭐⭐⭐

@bidünya hele bi gelinn senden cok amerikalı olur 😂

• ⭐⭐⭐

@vartorian öncelikler yeni hayatınız hayırlı olsun 🙏🏼 Mutlaka bir costco card alıp costcodan alışveriş yapın bizde ilk baş ralphs ve targete gidiyoduk çok ödüyomuşuz costcoya gidince anladık 😂
    Ev kiranız içinde çok üzülmeyin bence makul yani bizm 1+1 2400$ yanında gerçekten harika bir rakam..

L1 ile geldiniz sanırım o sürecinizi yazdığınız başlığıda imzanıza eklerseniz iyi olacağını düşünüyorum şahsen bildiğim @tolgasatir ilgileniyordu onun içinde iyi olur 🙏🏼

Tekrardan hoşgeldiniz diyelim yolunuz açık olsun 🙂

• ⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu bu konuda şüphelerim var ama içim rahat ekip sağlam 😁

• ⭐⭐⭐

@vartorian Hayırlı olsun. L1 ile gittiniz sanırım. Bu çok iyi olmuş. Başarılar dlierim.

• ⭐⭐⭐

@dytmelek nasıl ikna ettiniz ya 😂 yakın arkadaşım sağlık sisteminden korktuğu icin asla ama asla gitmek istemiyor green carda bile başvurmadı sırf bu yüzden 😅

• @vartorian tebrikler hikayenizi yaşayarak okudum 🙂

• @waterman zaten ülkenin halinden o da şikayetçiydi, oradaki yaşamla ilgili bildiklerimi aktardım, bulduğum kısa videoları gönderdim, yeni evliler, çocuğu orada yaparsınız abd vatandaşı olur dedim. Zaten yanında sürekli araştırma yapınca onun da aklına daha çok yattı. Bir de biz önden gidince onların daha kolay olur diye anlattım, şimdi o da planlar yapıyor yakında vizeye başvuracaklar 🙏🏻

• ⭐⭐⭐

@ahsenaydgdu, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@vartorian öncelikler yeni hayatınız hayırlı olsun 🙏🏼 Mutlaka bir costco card alıp costcodan alışveriş yapın bizde ilk baş ralphs ve targete gidiyoduk çok ödüyomuşuz costcoya gidince anladık 😂
    Ev kiranız içinde çok üzülmeyin bence makul yani bizm 1+1 2400$ yanında gerçekten harika bir rakam..

L1 ile geldiniz sanırım o sürecinizi yazdığınız başlığıda imzanıza eklerseniz iyi olacağını düşünüyorum şahsen bildiğim @tolgasatir ilgileniyordu onun içinde iyi olur 🙏🏼

Tekrardan hoşgeldiniz diyelim yolunuz açık olsun 🙂

ben ilgileniyorum da Amerikadakilerin bundan haberi yok henüz 😃 ama yollarımdan biri de bu amerika ilanlarına başvuracağım yeterliliği sağlayınca

• ⭐⭐⭐

o zaman giden arkadaşlardan yeni bir hikaye tadında yazı gelene kadar sizlere bir soru bu konu altında çok alakalı değil ama bu konuda toparlandık ekipçe diye 🙂

sizce Amerikaya gittiğimizde elimizdeki toplu nakit para ile direk ev alıp en büyük gider olan kira kaleminden kurtulmak mı yatırım yapmak mı daha mantıklı 🙂

• @tolgasatir eğer greencard ya da oturum ve çalışma izni sağlayan başka bir durumum olsaydı yerleştikten bir kaç ay sonra kesin yaşamayı düşündüğüm yerden ev satın almaya bakardım. Ama şuan mevcut bir greencardım olmadığından oturum ve çalışma izni alabilmek ve çocukları okula rahatça gönderebilmek için yatırım yapıp E2 vizesi/statüsünü düşünmek daha mantıklı bizim için.

• @tolgasatir bir de yatırım yaptıktan sonra en azından peşinat verecek kadar kenarda paramız kalırsa biraz kredi skoru oluşturduktan sonra yine ev almak en güzeli geliyor şimdilik bize. Ama tabiki oraya gidince şartlar ne olur bilemiyorum 😅

• ⭐⭐⭐

@dytmelek, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@tolgasatir eğer greencard ya da oturum ve çalışma izni sağlayan başka bir durumum olsaydı yerleştikten bir kaç ay sonra kesin yaşamayı düşündüğüm yerden ev satın almaya bakardım. Ama şuan mevcut bir greencardım olmadığından oturum ve çalışma izni alabilmek ve çocukları okula rahatça gönderebilmek için yatırım yapıp E2 vizesi/statüsünü düşünmek daha mantıklı bizim için.

aynen benimde ilk düşüncem greencard ile gidebilirsek ola ki ev almak ama mantıksız mı düşünüyorum acaba yatırım yapsak daha mı iyi olur diye konuyu araştırmış kişilerden de fikir almak istedim açıkçası, konu E2 ye kalırsa zaten inşallah peşinat paramız kalacak kadar ayırabiliriz 😃

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

148

40.8k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.3k

| | | |