Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@enemy bahsetiğin kişiler

• @ayvalik10 evet bunlar.artık tır okullarıda var.cdl verip iş bulmadada yardımcı oluyorlar.ya kendi tırlarında yada tanıdıklarına yönlendiriyorlar.can harmanşaha biri sormuştu yılda nekadar kenara para atabilirsin diye.100bin dolar koyarım diyordu.çok iyi paralar. Geçenlerdede bayan bir öğretmen ders alıyordu oda tırcı olacak.oda niye tırcılık diye soranlara parası için diyor.bencede para konusunda en iyi işlerin başında geliyor tırcılık

• @enemy

Evet bende biraz önce gezerken onun videosuna denk geldim. Min.aylik kazanç 10bin$ dedi. Bir bayan da ders alıyordu oda tircilik yapıcak. Sene de doğru min.100bin$ para yapar. Ev kira derdin yok tırda yat. Cafe acicakmis o bayan 1sene çalışsa ufak bir E2 yatırımcı vizesiyle kafesini de açar. 2,5yildir master yapıyormuş eline birşey geçmemiş oda tirciliga yönelmiş.

• Herkese selamlar,
    Yaklaşık 45 gün önce başlayan Amerika maceram için ancak yazabiliyorum. Bundan öncesi biraz koşturmalı, biraz şaşırmalı, birazda adapte sürecini yönetmeyle geçtiği için çokça vakit bulamadım. Haziran 3ünde Newyork jfk’ye iniş yaptıktan sonra sağolsun arkadaşlarımız gelip bizi aldılar. Biraz jfk’den bahsedeyim. Çünkü bilmeyenler için tecrübe paylaşımı olur. İndiğiniz gibi koridorlardan direk pasaport kontrolüne gidiyorsunuz. Zaten başka bir yere yönlendirmiyor. Pasaport kontrolü ise jkf için söylemek gerekirse sanki 100 metrekare yere 50 kişi sığdırılmış gibi kalabalıktı. Bizim gibi küçük çocuğu olanlar şanslı çünkü biz direk ABD vatandaş sırasına alındık. Amcalar hiç soru sual sormadan fotoğraflarımızı çekip bizi içeriye aldılar. Sonrası inanılmaz garip bir şekilde sanki sizi dışarıya atmak için, evet evet sanki sizi dışarıya atmak için tasarlanmış. Pasaport kontrolünden 10 adım sonra valizleri alıp 10 adım sonra gümrükten geçip 10 adım sonra dış kapıların olduğu salona gidip bi 10 adım sonrada direk dışarıya çıkartan bir sistem var. O yüzden valiziniz veya valizleriniz çok çok ağır değilse hiç oradaki valizci amcalara para kaptırmayın. Jfk sonrası new jersey e geçeceğimizi için newyorkta inanılmaz bir trafiğe takıldık ve aman allahım nereden geldik buraya olduk. Yaklaşık 2 saatte newyorktan new jersey e geçebildik ki jfk ile new jersey arası yaklaşık 10-15 mil. Sonrasında ise muazzam bir doğa.
    New jersey bildiğiniz doğa harikası. Geyikler sincaplar tahmin edemeyeceğiniz kuş türleri vs. İşte o zaman dedik ki tamam iyi ki geldik. Doğayı bozmadan yerleşim yapmışlar. Yoldan giderken heryer orman sanıyorsunuz ama 50 metre ötesi yerleşim yeri ve ağaç sıklığından farkedemiyorsunuz. Yollar geniş ve karışık. İlk zamanlarda Navigasyonsuz asla ama asla bulamazsınız. Hatta navigasyonlada çokça karıştırabilirsiniz. Çünkü bizim bildiğimiz klasik şekilde değiller. Soldan ayrılan yolda var sağdan ayrılan yolda. Ben arabamı aldıktan sonra navigasyona alışmam 1 haftamı aldı.
    Newyork harika bir yer ama yaşamak isteyene, bizim gibi çocuklu aileler için biraz kalabalık hissettirebilir. Ama gerçekten gezilmesi gereken bir yer. Tek handikapı her yerde malum ot(uyuşturucu diye tabir ettiğimiz) kokusu. İnsanlar muazzam rahat. Kimse kimsenin bir yeriyle veya birşeyleriyle ilgilenmediği için herkes istediği gibi takılıyor. Bizim İstanbul da Belgrad ormanında bikiniyle güneşleneni tahmin edemiyorum ne yaparlar.
    Birkaç hafta sonrasında rota florida ya çevrildi. Yolumuz yaklaşık 24 saat sürdü. 20 saati fiili araç kullanmayla geçti. Akşam üstü 5 gibi yola çıkıp diğer gün 4,5 gibi şu anda yaşadığımız sarasotaya vardık. Yaklaşık 1200 mil. Yollarda kalabalık yoktu. Rahat rahat geldik. Herhangi bir kural ihlali yapmadığımız için polise de yakalanmadık çok şükür. Burada polis çevirme yapmıyor. Direk yakalama taktiği var. Yani hadi şu yolu keselim alkollü araç kullanıyormu bi bakalım taktiği yok. Kural ihlali yaparsan arkana takılıp seni yakalayıp güzel bi öpmece var. İşin garip tarafı en küçük cezada bile mahkemeye gidiyorsunuz. O yüzden avukat tutmanız lazım. Buda ekstra masraf.
    Florida sıcak memleket. Şu anda yaşadığımız yer Sarasota. Geldik gördük okullarını araştırdık birkaç Amerikalıyla konuştuk ve ev tutup yerleşmeye karar verdik. Okulları güzel puanlı. Floridanın en iyi ilk okulu bu kasabada. IQ testi ile alıyor. Diğer okullarda çok iyi. Aralarında vasat olan yokmu hayır yok, orta şeker olan var. Türk popülasyonu azımsanmayacak kadar var. Ki şehirde Türk marketi var. Hatta ilk karşılaştığımız Türk’le markette karşılaşıp akşam bayramlaşmaya evlerine gittik. Burada Türkler birbirini tutuyor bunu gördük. New jersey de ki kadar kalabalık olmadığı için komün küçük ve saygılı. O bakımdan şanslıyız.
    Gelelim Amerika’nın genel geçer özelliklerine. Amerika ya gelmemin neden doğru bir karar olduğunu birkaç cümleyle açıklayabilirim. Adamlar aslında herkese kapılarını açmış. Bir şekilde gelen yine bir şekilde tutunuyor. Tutunamayan zaten gitsin kalmasın diyor. Bu konuda da hak veriyorum çünkü düzen iyi kurulmuş. Düzeni bozma potansiyeli olanı egale ediyor bir şekilde. Buraya adım atmış birisi eğer greencard gibi bir derdi yoksa 10 yıl burada kalır çalışır kazanır sonrada ülkesine geri döner. Eğer herhangi bir suça karışmaz sa dahada kalabilir. Tabi o zaman kaçak pozisyonuna düşer. Tek şart ülke dışına çıkmamak. İş bakımından heryer iş kaynıyor. Heryerde çalışamazsınız ama çalışacağınız yerlerde oldukça fazla. Kurumsal firma olmadığı sürece kimse size çalışma izniniz varmı yokmu diye sormuyor. Okul içinde belli evraklar var onlar yanınızdaysa sıkıntı yok.

Gelelim biz 45 günde neler yaptık, yani neler yapılabilir. Ev tutup taşındık, arabamızı gelir gelmez aldık, telefon ve hatlarımızı arkadaşlarımız almıştı sağolsunlar, ehliyetlerimizi aldık ve işlerimizi bulduk. Bu arada benim İngilizce seviyem orta şekerdir. Öyle mükemmel değil. Ama karşı taraf sizi bir şekilde anlamaya çalışıyor. Sizde anlatmaya çalışırsanız iletişim çok kolay. Çünkü buna açıklar.

Şimdilik bu kadar, eğer merak ettiğiniz birşey olursa sorun cevaplamaya çalışayım

• ⭐⭐⭐⭐

@EmreATA yolunuz açık olsun Emre bey. Tecrübelerinizi merakla bekliyor olacağız. Bizim gibi arkanızdan gelecek insanlara ışık oluyorsunuz teşekkürler.

• @EmreATA
    Hayırlı olsun hcam.
    Birkaç sorum olucak.

1. Turist i F1 yada E2 ye mi cevireceksiniz vizenizi planınız ne yönde?
    2. turist vizesi ile ehliyet almak ve araba almak ve ev tutmak kısaca bahseder misiniz? Örneğin nj den ehliyet aldınız fl de kullanma bir problem yaratir mi?
    3. Ne iş yapıyorsunuz şuan delivery mi? Eğer delivery yapiyorsaniz ssn olmadigi için kiralama yoluna gidip mi yapıyorsunuz?
      Kısaca bilgilendirirseniz seviniriz. Teşekkürler. Tekrardan hayırlı olsun.

• @mexido çok teşekkür ederim.
    1-Turist olarak geldik. Bundan sonra 3 seçenek var 1. F1 e çevirmek 2. E2 ye çevirmek 3. İş yeri sponsoru bulmak. Farklı yollarda var ancak onlar hakkında çok detaylı bilgimiz yok. Ama bazı şirketler olduğu ve size 1 yıl çalışma sözüne greencard verdiklerini duyuyoruz. Onlarıda araştırıyoruz.
    2- Ehliyet almak her eyalette değişiyor. Aslında bu konuda uzun uzun yazabilirim ancak YouTube ta bu konuda çok fazla içerik var. Yerleşeceğiniz eyalete göre ehliyet alma diye aratırsanız çok kolay ulaşırsınız. Biz new jerseyden aldığımız için oradan kısaca bahsedeyim. Puanlama sistemi var. 6 puan toplayınca sınava girebiliyorsunuz. Bu 6 puanı toplamak için pasaport, hesap, diplomanız ve Türk ehliyetiniz yeterli oluyor. Sonrasında Türkçe sınava girebiliyorsunuz. Direksiyon sınavı yok. Yazılı sınavı geçince ehliyeti alıyorsunuz. Hesap açmak için biz Td bank a gittik, Türkiye’den para göndereceğiz dedik adresimizi sordu, arkadaşların adresini yazdık ve hesap açıldı. Ama bank of Amerika açmadı. İlla fatura istiyor. Ama onu istemeden açan şubeler var. Şubeden şubeye hatta personelden personele değişiyor.
    Ev tutma konusunda da bizim şansımız yakın akrabamızın Amerika’da yaşıyor olmadı. Bize garantör oldu ve biz ne emlakçı parası ne depozito ne de ekstra kira ödedik. O konuda da maalesef çok farklı şeyler var. En kötüsü 6 aylık kirayı peşin vermeniz.
    3- İş konusunda birazcık birileriyle tanışınca onlarda size iş konusunda yardım ediyor. Ana ilk süreçte doordash vb yapabilirsiniz. Çok çalışırsanız burada hayatınızı kurarasınız ama sürekli yapılacak bir iş değiş. Doordash kiralama işinize Facebook’a yazdık ve oradan bulduk oda çok zor değil.

• @mexido Sorunuzu atlamışım onuda cevaplayayım. New jersey ehliyetini yaşamak istediğiniz eyalete gidince değiştiriyorsunuz. Çok basit bir işlem sınava falanda girmiyorsunuz. Herhangi bir yerden aldığınız ehliyet heryerde geçerli ama turist olduğunuz için 6 ay geçerliliği var. Statü değiştirirseniz uzatıyorsunuz

• @denizci10 Rica ederim hocam. Siz türkiyedeyken sizi arayıp bilgi alıyorsak kimin tecrübelerinden faydalandığımız çok açık. Sizide bekliyoruz dört gözle. Bir an önce sağ sağlim gelin 🤗

• ⭐⭐⭐⭐

@EmreATA estağfurullah. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz sadece. Boynuz kulağı geçti derler ben 1-0 öndeydim ama şu an siz 3-1 öne geçtiniz maşallah. Yolunuz bahtınız açık olsun her zaman. İnşallah biz de en kısa zamanda gelebiliriz. Dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

• @EmreATA
    Çok açıklayıcı oldu elinize sağlık hcam teşekkürler ettim tekrar. 🙂

• @denizci10 öyle diyorsan ben de hadi gelin 4-0 başlayalım maça derim 😁inşallah hepberaber çıkacağız bu işin içinden

• @mexido rica ederim herzaman

• @EmreATA tanıdığım bu 1 sene çalışma olayını yapiyordu 2020de ben atlantadayken. Kendisi azeri ve bir avukatla yapıyordu.
    Bana anlattığı şu, avukat aracılığıyla şirket size green card başvurusunda bulunuyor(kendisi mcdonaldsda çalışacaktı), başvurduğu green card klasmanı vasıfsız eleman, yani prioritysi en düşük olan.
    40-50bin dolar civari verecekti bu süreçte onu hatırlıyorum ve 1 sene mcdonaldsda çalışma zorunluluğu var kart gelene kadar.
    Bu kadar yüksek olmasının sebebi sponsorluk masraflarını da kendisine ödetmeleri diye düşünüyorum.

• ⭐⭐⭐⭐

@EmreATA inşallah ya. En kısa zamanda görüşürüz umarım.

• @charon hocam arkadaşın iletişim bilgileri varsa bize aktarabilirmisin. Kendisiyle bi konuşalım müsait olduğu bir zaman

• @charon, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmen Olmayan Kişilerin Tecrübeleri

@EmreATA tanıdığım bu 1 sene çalışma olayını yapiyordu 2020de ben atlantadayken. Kendisi azeri ve bir avukatla yapıyordu.
    Bana anlattığı şu, avukat aracılığıyla şirket size green card başvurusunda bulunuyor(kendisi mcdonaldsda çalışacaktı), başvurduğu green card klasmanı vasıfsız eleman, yani prioritysi en düşük olan.
    40-50bin dolar civari verecekti bu süreçte onu hatırlıyorum ve 1 sene mcdonaldsda çalışma zorunluluğu var kart gelene kadar.
    Bu kadar yüksek olmasının sebebi sponsorluk masraflarını da kendisine ödetmeleri diye düşünüyorum.

McDonalds nasıl böyle birşey yapıyor ki o kadar düştü mü ki enteresan:)) peki bu arkadaş ne yaptı kabul etti mi yoksa meblağ dan dolayı vazmi geçti?

• ⭐⭐⭐⭐

@EmreATA süper olur vallahi

• @mexido açıkçası bilmiyorum, ben gemiye gittim, kendisi de başka eyalete taşındı, konuşmadık bir daha.
    whatsappimda bile yok yani.
    lakin bu durum eb-3 diye geçiyor zannedersem ve baya uzun süren bir şey. Kendisi otp yapiyordu süreç bitene kadar. Bir de her sene 10.000 tane mi ne veriliyor ve doğduğun ülkeye göre kota koymuş adamlar.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.2k

| | | |