Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• İki test arasında hiç bir fark yok aslında, bize biometrikte kitapçık verdiler, ben 100 soruyu da ezberledim🥸 iki test çıkartarak insanların kafasını karıştırdılar, netice de mevzular aynı.
    @Rookie, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Merhaba ,

Bugun vatandaslik interview tarihimin 18 Agustos da olacagi ile ilgili mail aldim. Siteden baktigim da zaman araligi 13 ay gorunuyor ilginc state AL.
    1 Mayis basvuru tarihim bu kadar erken beklemiyordum acikcasi. Basvuru tarihinden itibaren 3 ay 18 gun sonrasina tekabul eder sekilde randevu verildi.

Suan aklimda ki soru Uscis gelen evrakta civic testin yenilenen haliyle olabilecegini belirtiyor ama benim bildigim Biden yonetimi o degisikligi iptal edip 2008 de ki halini gecerli kildi. Bu konuyla ilgili bilgisi olan var mi ?

• @gizemyavuz92, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

İki test arasında hiç bir fark yok aslında, bize biometrikte kitapçık verdiler, ben 100 soruyu da ezberledim🥸 iki test çıkartarak insanların kafasını karıştırdılar, netice de mevzular aynı.

@gizemyavuz92 teşekkür ederim lakin soru sayısında 20 sayılık bi fark var yeni test 120 sorudan oluşuyor 20 soru soruluyor ve 12 sine doğru cevap vermeniz gerekiyor o yüzden hangi testin uygulanacağı konusunda ki bilgi önemli.

• O zaman şöyle diyeyim, bana verilen kitapçığı ezberledim, haricinde başka bir soru sorarlarsa itiraz ederim 😂

@gizemyavuz92, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

İki test arasında hiç bir fark yok aslında, bize biometrikte kitapçık verdiler, ben 100 soruyu da ezberledim🥸 iki test çıkartarak insanların kafasını karıştırdılar, netice de mevzular aynı.

@gizemyavuz92 teşekkür ederim lakin soru sayısında 20 sayılık bi fark var yeni test 120 sorudan oluşuyor 20 soru soruluyor ve 12 sine doğru cevap vermeniz gerekiyor o yüzden hangi testin uygulanacağı konusunda ki bilgi önemli.

• @Rookie Bu websitesinde acikliyor hangi testin size uygulanacagi. Ozet olarak 2008 testi her zaman gecerli, bazilari icin 2020 testi bir secenek.

https://www.uscis.gov/citizenship/2020test#:~:text=The naturalization test has two,write%2C and speak basic English.

Bu arada interview tarihimiz ayni gunmus 🙂

• @Galatea, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

1 Temmuz itibariyle interview tarihim kesinlesti, Agustos 18. Adresin verildigi yerin Google yorumlarina gore yemin toreni de ayni gun oluyor.
    Fakat tam Turkiye'ye gitmeyi dusundugum donem oldu. Ya tum interview'i erteleticem ya da sadece yemin torenini. Los Angeles civari.

@Galatea, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Guncelleme
    Basvuru: 19 Subat
    Biometric randevu verilisi: 26 Subat
    Biometric randevusu: 22 Mart
    Bekleme suresi 19 aydan 13 aya dustu

Bugun USCIS numarasini aradim, sordum Oath Ceremony'i (interview'den) bir ay sonrasina alabilir miyim diye. "Interview'e gittiginde zaten sana soracaklar Oath Ceremony'ye simdi katilmak ister misin yoksa bir mesguliyetin var mi diye. O zaman soylersin, bu konuda bir sorun olmaz. Bazi insanlar baya sonra oath ceremony'e katiliyorlar" dedi.

Simdilik planim interview'e katilip ertesi gun fln TRye gidip 1 ay sonra donup, oath ceremony'e katilmak. Eylul'un ilk haftasi TR'de olmak benim icin onemli, bu da interview'den tam 2 hafta sonrasi. USPS passport application tarihlerine baktim, 4 haftadan fazla oldugu icin o tarihi daha gostermiyor bile ve bu 4 hafta icin uygun randevu tarihi bile yok benim bolgedeki ofisin. 😅

Gelince tingir mingir pasaport basvurusu, pasaportun gelmesiyle ugrasirim.

Bu arada USCIS'i tekrar arayip garantiye alicam, zira gecen ay DMV telefonda bana yanlis bilgi verdi. Guvenim yok 😂

1 Temmuz itibariyle interview tarihim kesinlesti, Agustos 18. Adresin verildigi yerin Google yorumlarina gore yemin toreni de ayni gun oluyor.
    Fakat tam Turkiye'ye gitmeyi dusundugum donem oldu. Ya tum interview'i erteleticem ya da sadece yemin torenini. Los Angeles civari.

Guncelleme
    Basvuru: 19 Subat
    Biometric randevu verilisi: 26 Subat
    Biometric randevusu: 22 Mart
    Bekleme suresi 19 aydan 13 aya dustu

Bugun USCIS numarasini aradim, sordum Oath Ceremony'i (interview'den) bir ay sonrasina alabilir miyim diye. "Interview'e gittiginde zaten sana soracaklar Oath Ceremony'ye simdi katilmak ister misin yoksa bir mesguliyetin var mi diye. O zaman soylersin, bu konuda bir sorun olmaz. Bazi insanlar baya sonra oath ceremony'e katiliyorlar" dedi.

Simdilik planim interview'e katilip ertesi gun fln TRye gidip 1 ay sonra donup, oath ceremony'e katilmak. Eylul'un ilk haftasi TR'de olmak benim icin onemli, bu da interview'den tam 2 hafta sonrasi. USPS passport application tarihlerine baktim, 4 haftadan fazla oldugu icin o tarihi daha gostermiyor bile ve bu 4 hafta icin uygun randevu tarihi bile yok benim bolgedeki ofisin. 😅

Gelince tingir mingir pasaport basvurusu, pasaportun gelmesiyle ugrasirim.

Bu arada USCIS'i tekrar arayip garantiye alicam, zira gecen ay DMV telefonda bana yanlis bilgi verdi. Guvenim yok 😂

Sınavı geçtiğiniz taktirde green card elinizden alınacak. Officerin size verdiği belge naturalization certificate olmadan bir ise yaramaz tekrar girişte. Hatta naturalization certificate de girişte ise yaramıyor. Kaldı ki Oath daha sonra alacağınızı belirtmişsiniz. Yanı çıkışınız kolay olur, ama girişiniz düşündürücü. Bu ayrıntı icin bir düşünceniz vardır umarım…

• @Tugba @Galatea Ben o süreci hatırlayamadım. Ama Green Card sınav sonrası alınıyorsa, Green Card olmadan seyahat etmeniz için başka bir seyahat belgesi almanız gerekir. Onunda ayrı bir süreci olması lazım. İyi yapın araştırmanızı.

@Rookie Bu websitesinde acikliyor hangi testin size uygulanacagi. Ozet olarak 2008 testi her zaman gecerli, bazilari icin 2020 testi bir secenek.

https://www.uscis.gov/citizenship/2020test#:~:text=The naturalization test has two,write%2C and speak basic English.

Bu arada interview tarihimiz ayni gunmus 🙂

Teşekkür ederim iyi şanslar 🙂

• Herkese selam, ben vatandaşlık başvurusu yaptım ve yaklaşık iki ay önce biyometrik randevum vardı, üç gün önce de interview için e mail aldım. Tarih belli değil sadece ; “ interview was scheduled we will send you notification” diyor. Şimdi ben Ağustos 10 da türkiyeye gideceğim 1 ay kalacağım ve büyük ihtimalle randevum ben Türkiye’den olacak gibi, İnterviewı reschedule etme şansımız var mı ? Varsa nasıl ? Bununla ilgili doğru düzgün bilgi yok. Bilgisi olan cevaplarsa sevinirim. Teşekkürler

• @mehmetgüzeldal hesabınızda görebilirsiniz interview tarihinizi, size mektup gönderilecek ama hesabınızda case status yanındaki oka tıkladığınızda documents sekmesi var, orada pdf şeklinde size gönderilecek mektup yer alıyor. Tarih bilgisi o pdf’te mevcut.

• @dobroke sağolun buldum PDF’i. Ama hiçbir şekilde reschedule için bir bilgi yok. Ağustos 23 e verilmiş tarih ve o tarihte Türkiye’de olacağım randevumu nasıl ileri bir tarihe ertelerim?

• @mehmetgüzeldal, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@dobroke sağolun buldum PDF’i. Ama hiçbir şekilde reschedule için bir bilgi yok. Ağustos 23 e verilmiş tarih ve o tarihte Türkiye’de olacağım randevumu nasıl ileri bir tarihe ertelerim?

Uscis aramanız gerekiyor. Reschedule yapmak istediğinizi mazeretinizle birlikte sunacaksınız. 800-375-5283

• Arkadaşlar selamlar benim vatandaşlıkla ilgili bi sorum var. Şimdi 5 yıl dolmadan 3 ay öncesinde başvuru yapabiliyoruz ya, asil işlemler o 5 yıl dolduktan sonra mi başlıyor yoksa önden başlıyor mu? Mesela ilk biyometrik randevusu geliyor sanırım. Örnek olarak bizim 5 yılımız Mayıs 2023de doluyor ama şubatta basvuruya başlayabiliyoruz. İşlemler için İlk randevular Mayıs sonrasına mi verilecek yoksa Şubat-Mayıs arası işlemlere başlama olasılığı var mi? Eğer yoksa 3 ay erken başvurmanın ne avantajı var? Teşekkür ederim şimdiden 🙂

• @Tugba cevap için teşekkürler yarın arayacağım. Peki bunun için herhangi bir neden mi sunmalı yoksa isteyince reschedule ediliyor mu ?

• @damladav, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Arkadaşlar selamlar benim vatandaşlıkla ilgili bi sorum var. Şimdi 5 yıl dolmadan 3 ay öncesinde başvuru yapabiliyoruz ya, asil işlemler o 5 yıl dolduktan sonra mi başlıyor yoksa önden başlıyor mu? Mesela ilk biyometrik randevusu geliyor sanırım. Örnek olarak bizim 5 yılımız Mayıs 2023de doluyor ama şubatta basvuruya başlayabiliyoruz. İşlemler için İlk randevular Mayıs sonrasına mi verilecek yoksa Şubat-Mayıs arası işlemlere başlama olasılığı var mi? Eğer yoksa 3 ay erken başvurmanın ne avantajı var? Teşekkür ederim şimdiden 🙂

İşlemlere başlamak derken? N400 gönderince işlemler başlamış oluyor zaten. 3 ay erken başvurmanın bir avantajı yok. Kural böyle. Aynı şey conditional green card sahipleri icin de aynı mesela. 2 yılın dolmasına 3 ay kala conditional kaldırma başvurusu yapılır. Vatandaşlık veya diğer bazı caselerde de uygulanan genel uscis kuralı. Myuscis account varsa orada başvuru yapabileceğiniz tarih belirtilmekte ve bu tarihten itibaren N400 formunu doldurur başvurunuzu yaparsınız. 2-3 hafta içinde biometric randevunuz gelir ve sonrası bekleme aşaması. Hangi eyalet bilemiyorum ama başvuru yapar yapmaz veya 3 ay içinde interview almak biraz imkansız.

• @mehmetgüzeldal, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

@Tugba cevap için teşekkürler yarın arayacağım. Peki bunun için herhangi bir neden mi sunmalı yoksa isteyince reschedule ediliyor mu ?

Her isteyince değil, mazeret sunacak, Sebebini belirteceksiniz. Bazen bunun icin evidence isteyebilir bazen de istemezler. İsterseler biletinizi sunabilirsiniz. Ayrıca görüşmenizde eğer sorarsalar veya mümkünse size uygun bir tarih isteyin.

Uscis size posta yoluyla iptal bildirimi gönderecek. Yeni interview tarihi belli olunca da yeni bir bildirim gelecek. Tekrar interview tarihi belirlenmesi genelde 4-8 hafta sürer veya daha uzun.

• @Tugba Çok sağolun biraz rahatlattınız bu konuda sıkıntılılar diye düşünüyordum hiçbir bilgi bulamayınca. Tekrardan teşekkürler.

• @damladav, içinde söyledi: ABD Vatandaşlığı Başvuru Süreci (Naturalization)

Arkadaşlar selamlar benim vatandaşlıkla ilgili bi sorum var. Şimdi 5 yıl dolmadan 3 ay öncesinde başvuru yapabiliyoruz ya, asil işlemler o 5 yıl dolduktan sonra mi başlıyor yoksa önden başlıyor mu? Mesela ilk biyometrik randevusu geliyor sanırım. Örnek olarak bizim 5 yılımız Mayıs 2023de doluyor ama şubatta basvuruya başlayabiliyoruz. İşlemler için İlk randevular Mayıs sonrasına mi verilecek yoksa Şubat-Mayıs arası işlemlere başlama olasılığı var mi? Eğer yoksa 3 ay erken başvurmanın ne avantajı var? Teşekkür ederim şimdiden 🙂

İşlemler başlıyor. Ne kadar sürecekse, yine o kadar sürüyor. 3 ay önce başvurmaz, 5 yıl dolunca başvurursanız 3 ay geç almış olursunuz.

• Selamlar herkese, benimde bir katkim olsun bu konuda, 2017 Mayis ayinda esim ve ben giris yaptik. (Denver, CO)

-27 Subat 22 - N400 formunu yolladim (Esim benden 2 hafta sonra yolladi)
    -Mart 5 - Biometrik gorusme tarihim geldi
    -Mart 30 Biometrik Randevu tamamladim.
    -Haziran 6 - Gorusme tarihim geldi

• Temmuz 21 - Vatandaslik sinavi

Esimin biometrik durusmasi benden 2 hafta sonrasina verilmesine ragmen hala vatandaslik sinav tarihi gelmedi.

• USCIS şifremi hatırlayamadım. Güvenlik sorularını da yanlış cevaplayınca hesap bloke oldu. Beni yönlendirdiği sayfadan mesaj attım ama email mi gelecek bana bilmiyorum. Geri dönüş olmadı. O kadar beklemişken başvuru tarihini, şanssızlık oldu gerçekten. Ne yapmam gerekiyor? Aynı problemle karşılaşan oldu mu acaba?

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

37

40.9k
Kullanıcı

4.4k
Konu

425.6k

| | | |