Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Moral ve destek verdiğiniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Her ne kadar üzülsemde, gelecekte keşke dememek için mantığımla hareket edip gidiyorum. Green kart çıkmadan önce yurtdışına gitme hayali kurarken aile özlemi konusuları bana abartı geliyordu ama iş ciddiye binince dedikleri gibi varmış. Tabii herkesin duyguları ve ailesiyle olan bağı farklı. Ben hiç ayrı kalmadım diye ve tek çocuk olduğum için daha çok üzülüyorum. Umarım dediğiniz gibi gelecekte bu günlerimi hatırlayıp tebessüm ederim ve iyi ki gitmişim derim.

• @orhan-cabarov hala mı ağlıyorsun Orhan? Bu cümleleri yazman gerçekten çok ayıp. Çünkü burada senin yazını okuyan insanlar gitmek isteyip de gidemeyen insanlar. Buna buldun bunuyorsun denir. Bu tavsiyeleri başka sosyal platformlarda edinsen daha iyi olur. Bu senin yaptığın çok ayıp. Bir büyüğün olarak sadece tavsiye veriyorum.

• @aslıhan polemik içerisine girmek istemem lakin sizin yazım şekliniz de bir büyüğe yakışır tarzda değil. insani duygularını paylaşan genç bir kardeşimizin anlık düşüncelerini bizlerle paylaşması gayet normal. sizin de 2021 yılında yaşadığınız sorunları emptai yaparak anlamaya çalışıyorum ama kızgınlıklarımızı bu şekilde dışarı vurarak yönlendirmek yanlış. yorumlarım ile sizi kırmak istemem fakat biraz empati lütfen

• @aslıhan Normalde böyle bir şey yazacak son insanlardan biriyim ama üslubun yüzünden dayanamadım. Kinini ve kıskançlığını git içinde yaşa. Burası forum, amerikayla ilgili her türlü derdimizi paylaşabiliriz. Seni gruptanda engellemiştim, yine buna benzer şeyler yazmıştın bana gruptan.

Senin gibi duygusuz, kaba ve kıskanç birisinin vize almamasına sevindim. Amerika da senin gibiler ne kadar az olursa o kadar iyidir. Senin gibiler yüzünden yurtdışına gidiyor insanlar.

Blok. 👍

• @orhan-cabarov Merhaba. Annenizin de sizin de cok uzgun olmaniz en normal duygu bu surecte. Bundan kacmaniza gerek yok, birlikte oturun aglayin , siz ailesiniz. Paylasmak her zaman yuku hafifletir ve ikinizi de daha guclu yapar. Annenize firsatlardan bahsedin, sizin adiniza mutlu olacagina eminim. Anneniz kendisine yetebiliyorken siz gelip duzeninizi kurar ve alisirsiniz. Bu surecte de ziyaretine gidersiniz. Zaman oyle hizli geciyor ki , belki bir gun annenizin de artik yaninizda oldugunu okuruz. Guzel anneniz, guzel bir evlat yetistirmis. Lutfen kararliliginizi koruyun.

• orhan kardesim, hissettiklerin son derece normal. ne mutlu ailene senin gibi hassas bir evlat yetistirmisler. kullandigin kelimelerden yazdigin cumlelerden ne kadar temiz kalpli oldugun anlasiliyor. ben de 16 yasimda evden ayrildim, seni cok iyi anladigimi dusunuyorum. canakkale de yasadigim yillarda evimin balkonunda kirlangic yuvalari vardi. yavrular ucma zamanlari geldiginde yuvanin agzina gelip bakinir bakinir sonra iceri kacarlardi. anne baba ve diger kirlangiclar yuvanin etrafinda ucar yavrulari cesaretlendirirdi. bir iki derken yavrular bir anda yuvadan ucar digerlerine katilirdi. ne zaman senin yazdiklarini okusam hep yavru kirlangiclar geliyor aklima 🙂 tedirginligini atip yuvadan ucmana az kaldi ha gayret kardesim guzel gunler seni bekliyor.

• @orhan-cabarov, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@aslıhan Normalde böyle bir şey yazacak son insanlardan biriyim ama üslubun yüzünden dayanamadım. Kinini ve kıskançlığını git içinde yaşa. Burası forum, amerikayla ilgili her türlü derdimizi paylaşabiliriz. Seni gruptanda engellemiştim, yine buna benzer şeyler yazmıştın bana gruptan.

Senin gibi duygusuz, kaba ve kıskanç birisinin vize almamasına sevindim. Amerika da senin gibiler ne kadar az olursa o kadar iyidir. Senin gibiler yüzünden yurtdışına gidiyor insanlar.

Blok. 👍

Orhan kardeşim nacizane tavsiyen git şansını dene belki alışma süreciniz hem senin hem sevdiklerinin umduğunuzdan çok daha kolay olur. Aksi bir durum olursa da hakkın elinde kalır bir süre giriş çıkış yaparsın. Ama yakma ayağına gelmiş fırsatı.. her şey hayal ettiğinden çoook daha güzel olur umarım 🙏🏼

• Destek ve moral veren arkadaşlara teşekkür ederim. Gitmesine gidiyorum arkadaşlar, buraya yazarak içimi döküyorum. Annem sürekli ağlıyor ben de özellikle geceler yatağa uzanınca sıkıntı basıyor ve ağlıyorum. İşe annemle gidiyorum, aynı spor salonuna gidiyoruz. bana yemek yapıyor spordan sonra. Şimdi diyor kime yemek yapacağım, sensiz hiçbir şeyin anlamı kalmadı diyor. Benimde içim parçalanıyor annemi böyle görünce. Anneme anlatıyorum diyorum vatandaş olana kadar sabredelim. Gitmezsem ileride çok pişman olurum, keşke dememek için gidiyorum. Böyle teselli edici şeyler söylüyorum. Ailemin eline bakmadan, kendi emeğimle kazanmak istiyorum. Konfor alanımdan çıkmam gerekiyor bu yüzden.

Birazda süreç hakkında yazayım. 23 Şubatta nyc'ye gidiyorum. Amerika'daki tanıdığım Türk abiyle beraber Amerika'ya dönüyorum. Sağolsun bana mil puanlarıyla business class bilet hediye etti. Daha önce hiç business class ile bir yere uçmadım o yüzden farklı bir deneyim olacak. 🙂

Craiglist sitesinden kiralık oda aradım ama Amerika'ya gitmeden yüz yüze konuşmadan ve odayı görmeden kiralamak olmuyormuş bunu anladım. Bir de benim kredi skorum ve gösterebilecek bir gelirim olmadığı için daha da zor oluyor.

Amerika'ya beraber gideceğim Türk abi, Usailan sitesinden bana oda buldu. İlanı açan Türk ama ilanda yazan numara ev sahibine ait. Ev sahibi ekvatorlu bir aile ve Türkleri sevdiği için Türk kiracı arıyormuş. Oda 6 martta boşalacakmış. Amerika'ya gidince odaya bakmaya gideceğim. Eğer beğenirsem tutacağım. Bu arada oda'nın bulunduğu semt iyiymiş öyle dedi arkadaşım o yüzden tavsiye etti. (Sunnyside, Queens)

Yine şansıma Amerika'ya ilk girişi yapmak için Airbnb'den oda kiraladığım ev sahibi yetişti. Bana o zaman numarasını vermişti, tekrar gelirsen ve kalacak yerin olmazsa haber ver demişti. Sordum 2 hafta evinde kalabilir miyim, oda buldum ama 6 martta boşacak dedim. O da benim evim senin evin rahatına bak dedi. valla çok şaşırdım, adam amerikalı bu arada. Şansıma hep iyi insanlara denk geliyorum. 🙂

Bu arada işim hazır, gider gitmez çalışabileceğim. Maaşı sormadım ama öğrenince buraya yazarım. En azından cepten harcamak zorunda kalmayacağım. İngilizcem kötü olduğu için ve bir mesleğim olmadığı için bu aşamada işimin olması benim için bir nimet arkadaşlar.

Son bir şey daha. Geçen hafta annemle 1 haftalık memlekete gidip gezdik, beraber vakit geçirmek için. Her neyse, yol sormak için yaşlı bir amcayı durdurduk. O da yürüyüş yapıyormuş. Bizi gideceğimiz yere kadar götürdü, hem de yol boyunca sohbet ettik. Sohbet ederken konu Amerika'ya gitme konusuna gelince, bu tanımadığım amca bana New York'ta yaşayan arkadaşının numarasını verdi.

Dedi benim bu kişiye gençliğimde çok yardımım dokundu. O da beni Amerika'ya çağırdı ama ben gitmedim. Benim yerime sana yardım etsin dedi. Al bu numarayı, Amerika'ya gidince ara ve benim selamımı ilet dedi. New York'ta Azeri yahudi cemiyetimi ne varmış, onlardanmış. Hani filmlerde olur ya aynı öyle bir sahneydi. 😃

Gidince arayıp tanışacağım. ne kadar çevre edinirsem o kadar iyidir. Maşallah diyeyim bu aralar çok şanslıyım. İnşallah Amerika'da da şansım böyle devam eder.

Allah herkese gönlüne göre versin arkadaşlar. Başıma gelenlere buraya yazmaya devam edeceğim.

• ⭐⭐⭐

17 yaşında evden ayrılırken arkamdan su bile dökmemişlerdi 😁

• @malkoç-ömer ömer abim kendi youtube kanalını bıraktın hiç video atmıyorsun artık yeni güncel bilgileri senden duymak güzel olurdu açıkcası kral

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhan-cabarov annen daha fazla üzülmesin sen hep mutlu olman için senin kalbine sahip insanları karşına çıkarıyor bu arada yahudi cemiyetinden isen farkına sonra varırsın güçleri anlatılmaz new jersey coldwell diye bir yer var sadece yahudilerin bulunduğu yer o kadar güvenli ki kapılar kilitlenmez amcamlar yıllarca orada oturdular kendilerinden olmayanlar o bölge de yaşayamaz yanancı biri girerse hemen sorulur sen kimsin diye gönül borcu varsa sana 4 elle sarılır sakın kendini mesleğim yok diye hor görme gör bak bu kişiler sayesinde hiç ummadığın kadar başarılı olacaksın.

• @orhan-cabarov, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Destek ve moral veren arkadaşlara teşekkür ederim. Gitmesine gidiyorum arkadaşlar, buraya yazarak içimi döküyorum. Annem sürekli ağlıyor ben de özellikle geceler yatağa uzanınca sıkıntı basıyor ve ağlıyorum. İşe annemle gidiyorum, aynı spor salonuna gidiyoruz. bana yemek yapıyor spordan sonra. Şimdi diyor kime yemek yapacağım, sensiz hiçbir şeyin anlamı kalmadı diyor. Benimde içim parçalanıyor annemi böyle görünce. Anneme anlatıyorum diyorum vatandaş olana kadar sabredelim. Gitmezsem ileride çok pişman olurum, keşke dememek için gidiyorum. Böyle teselli edici şeyler söylüyorum. Ailemin eline bakmadan, kendi emeğimle kazanmak istiyorum. Konfor alanımdan çıkmam gerekiyor bu yüzden.

Birazda süreç hakkında yazayım. 23 Şubatta nyc'ye gidiyorum. Amerika'daki tanıdığım Türk abiyle beraber Amerika'ya dönüyorum. Sağolsun bana mil puanlarıyla business class bilet hediye etti. Daha önce hiç business class ile bir yere uçmadım o yüzden farklı bir deneyim olacak. 🙂

Craiglist sitesinden kiralık oda aradım ama Amerika'ya gitmeden yüz yüze konuşmadan ve odayı görmeden kiralamak olmuyormuş bunu anladım. Bir de benim kredi skorum ve gösterebilecek bir gelirim olmadığı için daha da zor oluyor.

Amerika'ya beraber gideceğim Türk abi, Usailan sitesinden bana oda buldu. İlanı açan Türk ama ilanda yazan numara ev sahibine ait. Ev sahibi ekvatorlu bir aile ve Türkleri sevdiği için Türk kiracı arıyormuş. Oda 6 martta boşalacakmış. Amerika'ya gidince odaya bakmaya gideceğim. Eğer beğenirsem tutacağım. Bu arada oda'nın bulunduğu semt iyiymiş öyle dedi arkadaşım o yüzden tavsiye etti. (Sunnyside, Queens)

Yine şansıma Amerika'ya ilk girişi yapmak için Airbnb'den oda kiraladığım ev sahibi yetişti. Bana o zaman numarasını vermişti, tekrar gelirsen ve kalacak yerin olmazsa haber ver demişti. Sordum 2 hafta evinde kalabilir miyim, oda buldum ama 6 martta boşacak dedim. O da benim evim senin evin rahatına bak dedi. valla çok şaşırdım, adam amerikalı bu arada. Şansıma hep iyi insanlara denk geliyorum. 🙂

Bu arada işim hazır, gider gitmez çalışabileceğim. Maaşı sormadım ama öğrenince buraya yazarım. En azından cepten harcamak zorunda kalmayacağım. İngilizcem kötü olduğu için ve bir mesleğim olmadığı için bu aşamada işimin olması benim için bir nimet arkadaşlar.

Son bir şey daha. Geçen hafta annemle 1 haftalık memlekete gidip gezdik, beraber vakit geçirmek için. Her neyse, yol sormak için yaşlı bir amcayı durdurduk. O da yürüyüş yapıyormuş. Bizi gideceğimiz yere kadar götürdü, hem de yol boyunca sohbet ettik. Sohbet ederken konu Amerika'ya gitme konusuna gelince, bu tanımadığım amca bana New York'ta yaşayan arkadaşının numarasını verdi.

Dedi benim bu kişiye gençliğimde çok yardımım dokundu. O da beni Amerika'ya çağırdı ama ben gitmedim. Benim yerime sana yardım etsin dedi. Al bu numarayı, Amerika'ya gidince ara ve benim selamımı ilet dedi. New York'ta Azeri yahudi cemiyetimi ne varmış, onlardanmış. Hani filmlerde olur ya aynı öyle bir sahneydi. 😃

Gidince arayıp tanışacağım. ne kadar çevre edinirsem o kadar iyidir. Maşallah diyeyim bu aralar çok şanslıyım. İnşallah Amerika'da da şansım böyle devam eder.

Allah herkese gönlüne göre versin arkadaşlar. Başıma gelenlere buraya yazmaya devam edeceğim.

Yaşın kaç bilmiyorum gerçekten tüm iyi niyetimle söylüyorum sakın yanlış anlama ama göbek bağını koparmalısın. Benim de oğlum var henüz çok küçük ama benden bağımsız bir hayat sürebilmesi için şimdiden onu yüreklendirip, besliyorum. Ben çok güçlüyüm başarabilirim. Annem çok güçlü başarabilir. Kendini telkin et sürekli.

Ben de yurtdışına gittim yıllarca kalmadım ama 1 yıla yakın kaldım ilk zamanlar evden götürdüğüm kendi yumuşatıcımız kokan çarşaflarıma sarılıp ağlardım. Şu an o çarşaflarla kendimi boğmak istiyorum mesela neden döndüm ben diye...

Başına hep güzel şeyler gelsin. Güzel haberlerini bekliyoruz. Şimdiden hayırlı yolculuklar...

• @orhan-cabarov Ayrılık, hasret bunlar zor şeyler malum. Fakat malesef böylesi şanslar insanın karşısına her zamn çıkmıyor. Yurt dışında yaşadığım dönem bir yıl benimle konuşmamışlardı. Emin ol gitmez isen keşke gitseydim diye kendini yiyip bitireceksin. Ama gidersen baktın olmadı geri döneceğin bir yer var ve denedim olmadı diyeceksin. ( Tabiki senin orada başarılı ve mutlu olmanı dilerim. Sen orada başarılı olursan Yeşil kart forum ailesi olarak burada yer alan herkes mutlu olucak bir kardeşimiz daha başardı diyeceğiz.) Herşey gönlünce olsun

• @hascerob Buradaki herkese çok teşekkür ederim. Yazdıklarınız bana moral ve cesaret veriyor. Bu arada yaşım 29.

Nasıl desem, annem yaşlandıkça ona daha çok bağlanıyorum. O tek kalacak diye üzülüyorum. Umarım üzüntüden hastalanmaz. Sen gidersen üzüntüden hastalanıp öleceğim diyordu bir ara. 😞

Böyle konuşunca vicdan azabı çekiyorum. Askerliğe gidiyorum diye farz et dedim. Başkalarının çocuğu savaşa gidiyor onların annesi ne yapsın dedim.

Her gün görüntülü arayıp bir şekilde idare edeceğiz artık. Gidip şansımı deneyeceğim, bu benim en büyük hayalimdi. Başaramazsam rn azından denedim derim. Diğer türlü ömür boyu pişman olurdum.

Konuyu fazla kişisel sorunlarımla meşgul etmek istemiyorum. Amerika’da başıma gelen iyi kötü önemli olduğunu düşündüğüm olayları yazacağım. Amerika’ya gittim diye forumu unutmayacağım. 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@orhan-cabarov günaydın orhan annene bir defa olsun duygusallığı bırakalım gerçek hayattan bahsedelim der misin. Yanlış anlama ben de babayım. Bir iğne batsın sen de onunla birlikte acıyı duyarsın ve de klasik bir söz vardır sen de anne - baba da ol görürsün.

1- bu yaşımda (29) yuva kurmam gerekiyor. Fakat daha kendi evime çıkamıyorum.
    2- Türkiye de mesleğim olmadan geçimimi sağlayacak işim yok ve ne zaman bulabilirim bilinmiyor. İşe girmek için tanıdık yada torpil olmadan olmuyor.
    3- amerikaya gidemediğim için benim sürekli içten bazen de dışarıya vuracağım üzüntülü halimi gördükçe sen üzülmeyecek misin.
    4- bu mülakat zamanına kadar o kadar işler hallettin mailler attın mülakat için yer değişti niçin yaptın. Maddi kısmı söylemiyorum bile.

• ⭐⭐

@orhan-cabarov, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

Destek ve moral veren arkadaşlara teşekkür ederim. Gitmesine gidiyorum arkadaşlar, buraya yazarak içimi döküyorum. Annem sürekli ağlıyor ben de özellikle geceler yatağa uzanınca sıkıntı basıyor ve ağlıyorum. İşe annemle gidiyorum, aynı spor salonuna gidiyoruz. bana yemek yapıyor spordan sonra. Şimdi diyor kime yemek yapacağım, sensiz hiçbir şeyin anlamı kalmadı diyor. Benimde içim parçalanıyor annemi böyle görünce. Anneme anlatıyorum diyorum vatandaş olana kadar sabredelim. Gitmezsem ileride çok pişman olurum, keşke dememek için gidiyorum. Böyle teselli edici şeyler söylüyorum. Ailemin eline bakmadan, kendi emeğimle kazanmak istiyorum. Konfor alanımdan çıkmam gerekiyor bu yüzden.

Hiç ayrılmak istemiyorsan kendi greencard'ın eline geçer geçmez annen içinde kan bağına dayalı greencard sürecini başlat. Bir kaç yıl içinde o da alır ve beraber yaşarsınız. Ama diğerlerine katılıyorum. Kendi başına durmayı da öğrenmen gerekli ki sen de mesajında yazmışsın zaten. Ben senin başaracağına ve gelecekte bu günlere "Ulan boşuna endişelenmişiz" diye bakacağına inanıyorum. Her şey gönlünce olsun.

• @uzaysan Bildiğim kadarıyla GC sahiplerinin kan bağı kapsamında yakınları için GC süreci başlatma yetkisi yok, bunu ancak vatandaşlar yapabiliyorlar. 5 senelik bir bekleme sürecinin sonunda önce kendi vatandaşlık sürecini başlatacak, o süreç sonuçlandıktan sonra ancak yakını için GC başvurusunda bulunabilecek ve bunun da muhakkak bir bekleme süresi olacak (1-2 yıl aralığında en iyi ihtimalle) Öz kardeşler için bu bekleme sürelerinin 8-10 yıla kadar uzadığı da görülmüş ne yazık ki.

• @orhan-cabarov çok da genç değilmişsin kardeşim:) ben 13 yaşında çıktım evden . ( 16 ağustos 1999 ) aynı gece deprem oldu 10 gün boyunca dışarıda yattık. o dönemlerde okulumuzda yemek kapları ve su bardakları tenekeydi. elimizle öğlen sıcağında tutamıyorduk bırak yemeyi içmeyi. sonrasında 18 yaşında başladım para kazanmaya. çok şey kattı bana bu dönem ve bir o kadar da götürdü. ailemin halini tahmin edemiyorum bile. şimdi bambaşka bir hayat var önümüzde. daha güzel olacağına inancımız tam. senin de öyle. bir üstte yazan yöneticimizin de dediği gibi al karşına konuş. emin ol her gün duygusal anı yaşamaktansa bir kere vur neşteri.

• ⭐⭐

@kryptonite, içinde söyledi: Amerika'da Green Cardla Yaşayanların Tecrübeleri

@uzaysan Bildiğim kadarıyla GC sahiplerinin kan bağı kapsamında yakınları için GC süreci başlatma yetkisi yok, bunu ancak vatandaşlar yapabiliyorlar. 5 senelik bir bekleme sürecinin sonunda önce kendi vatandaşlık sürecini başlatacak, o süreç sonuçlandıktan sonra ancak yakını için GC başvurusunda bulunabilecek ve bunun da muhakkak bir bekleme süresi olacak (1-2 yıl aralığında en iyi ihtimalle) Öz kardeşler için bu bekleme sürelerinin 8-10 yıla kadar uzadığı da görülmüş ne yazık ki.

Haklısınız vatandaşlık gerekiyormuş.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bu ileti silindi!

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.2k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |