Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @kolezyum Hayatınız da başarılar. Goodwill insanların artık giymedikleri veya kullanmadıkları kıyafetleri, eşyaları bağışladıkları bir yerdir. İçlerinden en yeni ve temizleri ayırıp tekrar satışa sunuyorlar. Yanlış biliyor olabilirim bağışlar goodwill mağazalarının donate mağazalarına veya kiliselere yapılıyor ve yine gelirleri de kiliselere gidiyormuş. Şahsen almadım ama Amerika’da insanlar için bu tarz şeyler önemsiz. Başkası kullanmış 2.el filan gözü ile bakmıyorlar. Dışarda gördükleri ihtiyaçları olan bir şeyi almakta onlar için sıradan şeyler. Aldıklarını hayırlı olsun. Yazı diliniz için tebrikler. Vakit olmuyor ama bende geçen 9 Ayımızı yazmayı çok istiyorum. 😀

• @esranboylu merakla bekliyoruz

• @esranboylu, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

@kolezyum Hayatınız da başarılar. Goodwill insanların artık giymedikleri veya kullanmadıkları kıyafetleri, eşyaları bağışladıkları bir yerdir. İçlerinden en yeni ve temizleri ayırıp tekrar satışa sunuyorlar. Yanlış biliyor olabilirim bağışlar goodwill mağazalarının donate mağazalarına veya kiliselere yapılıyor ve yine gelirleri de kiliselere gidiyormuş. Şahsen almadım ama Amerika’da insanlar için bu tarz şeyler önemsiz. Başkası kullanmış 2.el filan gözü ile bakmıyorlar. Dışarda gördükleri ihtiyaçları olan bir şeyi almakta onlar için sıradan şeyler. Aldıklarını hayırlı olsun. Yazı diliniz için tebrikler. Vakit olmuyor ama bende geçen 9 Ayımızı yazmayı çok istiyorum. 😀

Goodwill donation merkezlerine kullanilmis esya, kiyafet, kitap vb bagis yapabilirsiniz. Size bos bir makbuz verecekler (kendileri sormazsa, siz isteyin), o makbuzu kendiniz bagis yaptiginiz esyalara gore dolduruyorsunuz, Goodwill websitesinden fiyatlandirma yapiyorsunuz ve sene sonunda tax return yaparken donations olarak vergi indirimi olarak kullanabiliyorsunuz.

Biz heryil eskiyen veya artik giymedigimiz kiyafetleri, eski esyalari (mutfak esyalari da dahil) bagisliyoruz. Ayrica Goodwill de kitaplar cok ucuzdur. En pahalisi $2 dir. Bazilarinin tanesi $0.25'e bile gelebilir. Eger okumayi seviyorsaniz, oradan bircok kitap tedarik edebilirsiniz.

• Amerika’daki deneyimlerini yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Umarım daha iyi yerlere gelirsiniz.

• @kolezyum Hocam, o güzel anlatımınızdan bir konuda daha tecrübe edindik, Teşekkürler...

• | sezon - 1 | bölüm - 9 |

Bir mübarek cuma sabahı

müzik sesiyle uyandım.. aramızda kalsın işe gitme amacımı telefonun alarm müziği olarak ayarladım. Kalktım işe gitmek için hazırlandım dolaptan biraz kahvaltı ile enerji topladım. Henüz eve bir şey almadım sabahları çay iyi giderdi onun için bir demlik almam şart listeye ekledim. Bir evde olması gereken her eşyayı değil sadece ihtiyaç duyacağım malzemeyi listeye ekliyorum. Ev tamamen boş  TV koltuk falan bunlara şimdilik gerek yok. Neyse kapıyı açtım dışarı çıktım bir baktım evin önü boş arabam yerinde yok bi afalladım sersemsi ve şaşkın gözlerle etrafı gözlemledim.. arabamı çalmışlar mı diye düşünüyorum tuhaf ama içimde yersiz bir rahatlıkta var bir yanım ekşın yaşamaya meyilli zaten. Bu gereksiz rahatlık, endişe ve panik duygularımı köreltiyor.. Tam o sırada yan komşu kapısı açıldı tahminimce 26, 28 yaşlarinda genç bir kız. İçimde bir rahatlık var ama diğer duygusal yanım fiziksel olarak şaşkınlığımı koruyor ve oldukça net bir şekilde ifade ediyor. Kız bana ingilizce bir şeyler söyledi içinden 'car' ve 'you to' kelimelerini kaptım. Anladım onunda arabası kayıptı. İngilizce bilmediğimi anlayınca sorun değil gibisinden telefonu elinde bir yerleri aradı falan.. zorda olsa durumu anladım bizim arabaları çekmişler.. park ettiğimiz alanlar rezervli alanlarmış. Ama benim kendi yerimdi ücretini falan vermiştim zaten. Bir kaç gün önce evi aylık $730 dolara kiraladım. Normalde 700 ama üstü kapalı ve kişiye özel rezerv edilmiş otopark için ekstra 30 dolar verdim. Ücretsiz otopark alanları var ama benim evin biraz uzağında kalıyordu. Uzak yere park etmek yada yürümek sorun değil. Sadece arabanın yakında olmasını arada pencereden bakmak istediğim için. Kolay değil savaş görmemiş alman tankı başına bir iş gelmesin. Ayrıca yağmurlu havada ıslanmasını ve güneşli havalarda yıpranmasını istemem kendi keyfime verdiğim değerin aynısını aracıma vermeyi bir sorumluluk olarak görüyorum. 30 doların lafı bile olmaz, geçen gün apartman ofisinde çalışan Tamara'dan park yeri istemiştim sağolsun hemen bir takım işlemleri yapıp plakanın resmini çekip bir kartın üzerine plaka ve tarih yazıp bana vermişti. İngilizce konuştuğu için çoğu şeyi anlamıyordum tabi. Kartı bana uzattı kartın üst kısmında geniş bir delik vardı bana bunu arabanın içine asmami istediğini anladım. Tamam dedim. Çıkıp, arabaya gidip kartı far ve sinyal yakma düğmesine sol camdan görünür şeklinde geçirmiştim. Herşey güzel ama yinede arabamı çekmişler.. komşu kızı arada oflayıp pufluyordu. Ona kendi rezerv yerim olduğunu söyledim. Kıza senin yerin rezervli değil mi diye sordum güldü yok dedi. Tabi ben gülmeye dünden razıyım o gülünce benim rahatlık yanım mimiklerimi ele geçirdi karşılıklı anlamsız gülümseştik. Neyse işe gitmek için uber çağırdım. O ara apartman ofisinden Kristy'in numarası vardı bende ona sms yolladım bir yanlışlık olmuş galiba benim aracı çekmişler diye.

İşe gittim Hakan abiye durumu anlattım Hakan abi direk küfürlerle giriş yaptı en az 100, 150$ isterler aracı çıkarmak için. Konuya hakim olduğu için bir kaç yeri aradı ve aracın nerede olduğunu öğrendi. Hakan abi orayı aradı fiyatı sordu gelen cevaba uzunca bir ıslık çaldı başını sağa sola salladı. Acı gerçeği bana söylemek zorunda olduğu için cümleye küfürler yağdırarak başladı $241 dolar istiyorlar. Bi üzüldüm tabi, o an gözümden kanatlanıp gökyüzüne süzülüp giden dolar işaretleri belirdi. Hakan abi duruma benden çok daha fazla üzüldü. bizim başımıza çok geldi bu olaylar Amerika böyle işte deyip arada 241 yaa,, 241 dolar ya.. diyordu. "Abi niye 241 deyip duruyorsun? 250$ desene şuna" diye söyledim. bana döndü, "gerçeği sen burada yeni olduğun için hep mutlusun sana rakamlar işlemiyor tabi. Gel apartman ofisine gidelim belki yanlışlık durumu olduğu için düzeltebilirler. Çekici firmaları apartmanlar ile anlaşmalı olduğu için onlar yanlışlık olduğunu söyleyebilir" dedi. O sırada Kristy mesaj attı bana ofiste değilim ama Tamara'ya söyledim konuyla ilgili sana yardımcı olacaktır diye yazmış. Hazır bizim ofisin kızlarından söz açılmışken söyleyeyim, bir önceki bölümde bu kızlardan söz etmiştim. Konu yanlış anlaşılmasın diye düzeltme gereği duydum. Yorumlarınızdan Kristy'nin ismi geçiyordu. Bu kızlar müşteri olduğum için benimle ilgileniyorlar yani demek istediğim farklı bir şey yok yani. Evet son derece güzel kızlar ama konuyu dagitmayalim yani. Ayrıca 3 kız var demiştim Kristy, Tamara ve adını bilmediğim kız aramızda kalsın adını bilmediğim kız ayrı bir şeydi.. yani fırsatını bulsam adını öğrenmeye çalışırım. tabi öyle şey gibi düşünmeyin yani nasıl desem, neyse derine dalmayalim..

Gittik ofise Tamara ve bir kadın daha vardı Hakan abi başladı ıngilizce konuşmaya kadın PC den aracımın gece çekici tarafından önden çekilmiş fotoğrafını gösterdi. Kartın yok nereye koydun diye sordu direksiyonun altında sinyal çubuğuna taktığımı söyledim. Tamara o ara başka biriyle ilgileniyordu işi bitince bize geldi durumu anladı Hakan abiye, bana dikiz aynasına asmam gerektiğini söylemiştim diye üzgün bir ifade ile söyledi. Çekici onu orda göremediği için aracı çekmiş ve bu durum için bizim elimizden bir şey gelmiyor diye söylediler. Ben kendimce durumu kabullendim yanlış yapmıştım. Ama Hakan abi benim için iyiniyetli yaklaşımla hafif güler yüzlü bir ifade ile gülümseyerek ne dediğini anlamıyordum ama hal ve hareketleri şöyleydi 'ya iyi ama genç adam yeni gelmiş, az para ile buralara gelmiş 241 dolar çok değil mi? hani bi yardımcı olamaz mısınız?' dediğini mimiklerinden anlıyordum Hakan abinin o konuşma ve hareketini öyle görünce beni tuhaf bir gülümseme tuttu kendime engel olamadım o an komik gelmişti. Hakan abi bana baktı "sen gül gül" diye söylendi. Kadın bize adresi ve bir kağıt verdi o olmadan aracı almak zor dedi. Hakan abi sağolsun arabasıyla çekici yakın yerdeydi oraya gittik kimlik ve 241$ verdik aracı aldık.

Pek çekici bir deneyim değil ama bu konuyu hafife almayın. Yanlışı yapan benim, ingilizce bilmediğim için konuyu bu şekilde deneyimledim. Herkesin başına gelebiliyor ama herkesin çevresinde problem çözecek ve yardımcı olabilecek insanlar olmazsa durum zorlaşır. Benim bir diğer avantajim, fazla şanslı olmamla ve çevremde olan insanlarla alakalı. Ne olursa olsun maddi kaybım manevi getirime engel olmuyor.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.. Amerika'da görüşmek dileğiyle, herkese selamlar..

önceki bölüme dön yada 10. bölüme geç

• ⭐⭐⭐⭐

Herkesin eline sağlık. 2 yıldır forumu takip ederim ilk kez gördüm bu başlığı. süper olmuş.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kolezyum daha önce paylaştığım bilgiler vardı dosya halinde sen indirmedin galiba buraya koyuyorum

https://drive.google.com/file/d/1fV4kfKJi7TaGNt5Hxz4eDqolOaZhdXd5/view?usp=drivesdk

• @kolezyum Amerika'ya geldiğimizde seninle tanışma partisi düzenleyecek bir fan kitlen oluşuyor olabilir 🙂
    seni böyle takip etmek hem eğlenceli hem öğretici, sen de ilk zamanlarında olmana rağmen düzenli yazıyorsun çok teşekkürler cidden...
    Ayrıca laf aramızda ben de pek şanslıyımdır o yüzden de bir rahatlama geliyor deneyimlerini okudukça, diyorum ki ben de şanslıyım nasıl olsa hallolur her şey şimdiden kasmama gerek yok gibisinden 😃
    şunu da ekleyesim geldi geçen 2022 excelinde manuel bir kaç basit istatistik çıkardım ve gördüm ki kazananların içinden ilk başvurusunda talihli olanlar %46 ikinci, üçüncü şeklinde ilerledikçe oran azalıyor ama keçi inatlılar dışında ilk 5 yılda GC çıkanların aslında şanslı olduğu bir gerçek ama gelin görün ki herkes senin gibi şanslı olduğunu söylemek konusunda bu kadar rahat olamıyor kimisi tatminsizlikten belki kimi de kibrinden gibi düşünüyorum ben.
    Mevcudiyetimizin daha ilk saniyeleri dahi tamamen şans faktörüyle ilgili olduğu halde bunu göz ardı etmek bana çok enteresan geliyor.
    Doğuştan getirdiğimiz genetik özelliklerimizin önemli etkisi ve çevre etkisiyle şekillenen kişiliklerimizden olay ve durumlara daha ziyade olumlu tarafından bakmayı tercih eden kişiler şanslı olduğunu düşünmekten çekinmezler. Kolezyum'un hikayesinde görebildiğimiz gibi arabası için küçücük bir sebeple (kartı doğru yere takmamış olmak) 241 dolar vermek zorunda kalmasına rağmen bundan çıkardığı derse odaklanıp kendine şanssızlık atfetmemesi bunun bir örneği.
    Ve dahası yine telefon hattıyla ilgili yaşadığı olayı kendisi için bir probleme dönüştürmemiş ve hatta bu vesileyle kim bilir ne anılar yaşayacağı o ilk evini tutması için bunu bir fırsata kendi dönüştürmüş.
    Bununla ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar var, şanslı olduğunu söyleyen insanların olaylara bakışı daha olumlu ve fırsatlara açık olmaları...
    Şansla ilgili güzel bir yazı buldum ilgilenenler okuyabilirler https://fikirturu.com/insan/sansli-olmak-ogrenilebilir-mi/

• @kolezyum hahah dostum yine garip bir anı yakalamayı ve onu akıcı dilinle de yazıya dökmeyi başarmışsın, hayatla challenge yapıyor gibisin ve seviyoruz seni 🙂

@muse Merhaba, hem istatistik hem de link için teşekkür ederim, yazı içerisinde kendime ait çok şey buldum. Ve evet, ben de onlardan birisiyim “ şanslı”

Hayatım boyunca ( çok şükür nazar değmesin ) şans istisnasız hep yanımda oldu. Umarım hep böyle olur.

Ne zaman kritik bir şey yapsam, çok kolay bir şekilde üstesinden gelebildim. Bazen çok anlamsız şeyler. Örnek; lisede birgün duvarda bir böcek duruyordu. Sınıfa girdim, millet silgi ile vurmaya çalışıyor. Sonra arkadaşlardan birisi benim geldiğimi gördü, “ basketçi bu vurur kesin o atsın “ dedi.

Bende hiç “ yok ya vuramam edemem “ falan demedim. Tabii ya hallederiz ne olacak dedim aldım silgiyi baktım böcek yürümeye başladı. Tavana varmak üzere, yani artık sadece duvardaki böceği vurmak değildi hedef, aynı zamanda hareket ediyordu. Doğru belli hedef bile almadım, üstüne bir de espri yaptım “ koşu yoluna atıcam bakın “ diye ve tek denemede indirdim 🙂 garip bir örnek oldu ama hayatım hep böyle geçti benim. Çocuk beklemeye başladığımızda mesela, size ihtimal %50 olduğu için basit gibi gelecek belki ama hemen anlamıştım kız olduğunu mesela. Başlangıçtan cinsiyetin belli olduğu 12. Haftaya kadar bir kez bile merak etmedim. Kafam karışmadı. Kız olacak hiiiç düşünmeyin bile dedim 12 hafta boyunca 🙂 tuttu mesela.

Nasıl oluyor derseniz bilemiyorum belki de kader.
    Ama hayatımda samimi söylüyorum ki şu memleketin gidişatı dışında hiç bir şeye olumsuz bakmadım. Her zaman her şeyde bir iyiniyet ararım. Birisi kötü bir şey yaptığında bile hep bir neden sorgularım ve mutlaka istemeden yaptığına yada mecbur olduğuna kendimi inandırır mutlaka bir iyilik koyarım olayın içerisine. Belki de bundandır.

Şimdi de GC meselesine bakıyorum aynı gözle. Tek bir gün dahi şüphe etmedim çıkacağına o kadar eminim. Sadece incecik bir detay var, bazen bana değil ama eşime çıkacakmış gibi geliyor. Bunun da bir sebebi var aslında murphy kanunları gibi ama daha da uzatıp sayfayı doldurmak istemedim iyice 🙂

• Abi bir şeyler yazmış mıdır diye bakmak için gelmiştim. Beklediğim gibi yeni tecrübeler gelmiş. Teşekkürler. İnşallah Amerika’da görüşürüz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@denizci10, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Herkesin eline sağlık. 2 yıldır forumu takip ederim ilk kez gördüm bu başlığı. süper olmuş.

sayin @denizci10 , basligi su basliktan tasidigim iletilerle yakin zamanda olusturdum... o nedenle sizde bir sorun yok 👍

https://yesilkartforum.com/forum/topic/90/amerika-da-green-cardla-yaşayanların-tecrübeleri

yeni giris yapanlar tecrubelerini bu basliga aktarabilirler, sonrasindaki deneyimler icin ise hemen yukaridaki basligi kullanmak daha uygun olacaktir.

• @Hopasej, içinde söyledi: ABD'ye Yeni Taşınmış Göçmenlerin İlk Aylardaki Deneyimleri

Her zaman her şeyde bir iyiniyet ararım. Birisi kötü bir şey yaptığında bile hep bir neden sorgularım ve mutlaka istemeden yaptığına yada mecbur olduğuna kendimi inandırır mutlaka bir iyilik koyarım olayın içerisine. Belki de bundandır.

Merhaba @Hopasej 🙂 bence de bundan hep iyi tarafından bakmak, iyi derken de illa ki ilk manasında iyilik değil aslında bizim iyi bir bakış ile bakmamız... diyorsunuz ya "hep bir neden ararım" işte budur, yani kötü bir şey olsa dahi her şeyin bir nedeni vardır diye düşünebilmek ve kişileri/olayları/durumları sebeplerden ve detaylardan habersiz yargılamamak meselesi.

Bana da 2. başvurumda çıktı umarım size de çıkar ama hissediyorsanız bence de olacak 🙂

• @muse Olacak , olacak 🙂

Sizin sürecinizi de imzanızda gördüm şimdi, merakla takip edeceğim bakalım 🙂 Nasıl gidiyor? Nereye taşınacaksınız bir şehir belirlediniz mi aklınızda ve belirlediyseniz neden orası?

• @Hopasej ben henüz eyalet araştırmasına ciddi şekilde başlamadım CN yüksek olduğu için. Şuanda sadece umarsızca bekliyorum, nasıl olsa zaman yaklaştıkça ister istemez stres seviyem artacak o sebeple şuan endişeden uzak sıradan hayatıma devam ediyorum.
    Kayda değer gelişmeleri ise paylaşıyor olacağım, hatta @kolezyum dan bayrağı devralabilirim gelecek yıl bu başlık için 🙂

• @muse Ne demek yahu endişeden uzak olmak? Şuan günler sana 72 saat falan sürüyor olmalı? 😃

• @Hopasej düşünmeyince endişede etmiyorsun, akıl ve ruh sağlığım için düşünme işini bahara kadar erteledim 😃
    Umuyoruz süreç normale dönerde o zaman bahardan sonra benim için (CN ye göre herkes için umarım) endişesiz ama heyecan ve adrenalinli günler başlamış olur 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@crazycells bu başlığı oluşturduğunuz için teşekkürler öncelikle. İçime su serptiniz kendimde sorun arıyordum. Elinize emeğinize sağlık.

• @muse Şanslı değil misin sende, bu işler belli olmaz bakarız garip bir şekilde en hızlısından current olursun 😃

• @Hopasej yok yok, hızlı olmasına gerek yok sadece çok geç olmasın ve garip bir şekilde en doğru ve en fırsatları yakalayacağım zamanda olsun yeter bence 😁 hazırlıksız yakalanmayalım

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

83

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |