Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

• Daha önce İsviçre, Almanya, Fransa, Kanada, Danimarka, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve İzlanda gibi ülkelerde 4-5 günden fazla kalma fırsatım oldu. Hollanda'da toplamda bir yıldan fazla yaşadım. Eşimle Gezi olaylarından sonra yurtdışında yaşama planları yapmaya başladık ve Kanada'yı hedef ülke olarak belirledik ve hazırlıkları yapıp başvuruda bulunduk ama süreç 3-4 yıl sürecek gibi gözüküyordu.
    2016'nın son aylarında Houston'a gitmiştim. 1 aylık güneybatı ABD yolculuğumun Houston'da başladı. I10 üzerinden Los Angles'a kadar gittim ve Las Vegas'a uğradıktan sonra I40 üzerinden Amarillo'ya kadar gelip gezerek aşağıya sahile inip ordan Galveston'a gelip tekrar Houston'a çıktım. Yolculuk boyunca düşünecek çok zamanım oldu. ABD'ye gelmeden önce ne kadar çok ABD karşıtı önyargım olduğunu farkettim. Aslında bu süreçte ABD'yi bazı konularda eleştiren bir proje üretmiştim ama içten içe yaşamak isteyeceğim bir ülke diye düşünmeye başladım. Texas bölgesi (Houston, Austin) çok hoşuma gitmişti. Harcadığınız para karşılığında satın aldığınız yaşam standartı beni çok etkilemişti.
    Yolculuğumun son günü enterasan bir şekilde Toronto'dan çok güzel insanlar benimle iletişime geçti ve Türkiye'ye döndüğümde çok verimli bir iş birliğinde girdik. Peşpeşe başarılı projeler yaptık ve 2017 Haziran ayında Eşimle birlikte Toronto'ya gittik. İşbirliğinde bulunduğumuz insanlar hayatımda hiç karşılaşmadığım kadar bizi iyi karşıladılar . Nereye gittiysek kiminle iletişime geçtiysek dünyanın en nazik ve nezaketli insanları ile karşılaştık. 1 haftalık tatil iş gezisi bittikten sonra Türkiye'ye geri döndüğümüzde herşey çok güzeldi ama Kanada'ya yerleşme konusunu konuştuk ve ortak bir kararla bize göre bir ülke olmadığına karar verip vazgeçtik. Alternatif ülkeleri araştırmaya başladık. Bu esnada İzlanda'ya gitme fırsatım oldu eğer mümkün olsa İzlanda, İsveç veya Finlandiya'yı listenin ilk üçüne koyabilirdim. Ama bu ülkelerin göçmen anlayışını araştırıp değerlendirmeler yaparken EB-1 ile ABD vizesini keşfettim. Eşime bahsettim ve değerlendirmeler yapıp o da neden olmasın dedi ve Avukat bulup hemen başvurduk. Sürecin en zor kısmını tamamaladık gibi. Birkaç ay içerisinde Texas'a yerleşeceğiz. Beklentilerimiz çok yüksek değil aslında önceliğimiz huzur, öngörü, kötü olmayan eğitim sistemi. Eğer mümkün olsa İzlanda, İsveç veya Finlandiya'yı listenin ilk üçüne koyabilirdik belki ama ABD, Texas bölgesini de değerlendirince bu ülkeler karşı eksileri olduğu gibi pek çok artısı olan yönleri de var diye düşünüyoruz. Bunlar bizim tecrüblerimiz ve düşüncelerimiz. Herkesin farklı düşünceleri ve tecrübeleri olabilir. İnşallah Allah hiç kimseyi utandırmaz ve hayat herkesin hayallerini beklentilerini karşılayacak şekilde ilerler.

• @ayzek09 Yeni hayatinizda bol sanslar.. 🙂

• @MySea Çok teşekkürler 🙂

• @istanbuladami, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@n0n Bu güzel paylaşım için teşekkürler. Doğma büyüme Kadıköy Acıbadem'li biri olarak bir an kendi planlarım ve hayalim çerçevesinde değerlendirdim bu yazılanları 🙂 🙂 Yalnızca iş süreçlerim konusunda emin olmamakla beraber bir çok yönden seçecek olsam sanırım ben de Houston'ı seçmek durumunda kalırdım. Ki bugün ABD'ye gelme durumum çıksa tüm hazırlığımı bu yönde yapıyor olurum.
    Umarım her şey yolunda gider. 🙂 🙏

Teşekkür ederim 🙂 Umarım siz de nasıl arzu ederseniz, o şekilde devam edebilirsiniz.

@ayvalik10, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@n0n sizin gibi insanlar planlı programlı gittiği zaman herhangi bir olumsuzlukla karşılaşsa bile o kişiyi mutsuz etmez çünkü kazadır olur dersin. Yeni hayatınızda mutluluk üstüne mutluluk katarak yaşamanızı dilerim. Bu arada aşağıdaki evler 2 bedroom filter yapılarak seçildi.

https://www.apartmenthomeliving.com/irving-tx/apartments-for-rent/2-bedroom

Aşağıdaki rar dosyası sizin aklınıza gelen gelmeyen herşeyin toplu olarak hazırlandı

Karşılaşabileceğimiz sürprizleri minimum seviyeye indirmek istiyoruz aslında. Kendi adıma "ya olmazsa döneriz" düşüncesinin minicik bile olsa, aklımda yer etmesini istemiyorum. Gideceğiz ve TR'ye ilk gelişimiz, ailelerimizi ziyaret ve tatil amaçlı olacak; biz anlatacağız, onlar da özlemle karışık dinleyecek, gülecek vs.

Linkleri inceleyeceğim, çok teşekkürler.

har.com'a bayıldım; o evden bu eve giderken, ardından okul aramak; okulun demografisinden öğretmen dağılımına her şeyi görmek gözlerimi yaşattı. Ülkemizle farkını, 2004 yılında 50 yıl diyorduk; şimdi 150 yılı geçmiş ne yazık ki 😞

• Gulfton bölgesi hakkında bilgisi veya tecrübesi olan var mı? Araştırırken dikkatimi çekti. Gözüme çarpanlar (daha çok bölgenin kuzeyine baktım):

• Kuzeyde Walmart ve Micro Center var. Ayrıca otoyolun karşısında Best Buy da var. Birbirlerine çok yakınlar.
    • Zillow'dan kiralara baktım. Epey uygun yerler var.
    • Toplu taşıma olarak birkaç belediye otobüsü geçiyor, "METRO" denilenden. Hiç yoktan iyidir.

Bunlar dışında nasıl bir yerdir? Güvenli bir yer mi? Yaşayan insanlar nasıl? Beyaz ağırlıklı mı mesela? Ben çoğunluğu hispanik diye okudum. Son olarak siz ilk defa green card ile gelecek birine tavsiye eder misiniz veya kendiniz burada bulunur musunuz? Bu sene ilk defa çekilişe katılacağım. Kafamda ufak tefek planlar kuruyorum. Tabi çekilişi kazanabilir miyim, onu bilemem; göreceğiz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mayki, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

Gulfton bölgesi hakkında bilgisi veya tecrübesi olan var mı? Araştırırken dikkatimi çekti. Gözüme çarpanlar (daha çok bölgenin kuzeyine baktım):

• Kuzeyde Walmart ve Micro Center var. Ayrıca otoyolun karşısında Best Buy da var. Birbirlerine çok yakınlar.
    • Toplu taşıma olarak birkaç belediye otobüsü geçiyor, "METRO" denilenden. Hiç yoktan iyidir.

Bunlar dışında nasıl bir yerdir? Güvenli bir yer mi? Yaşayan insanlar nasıl? Beyaz ağırlıklı mı mesela? Ben çoğunluğu hispanik diye okudum. Son olarak siz ilk defa green card ile gelecek birine tavsiye eder misiniz veya kendiniz burada bulunur musunuz? Bu sene ilk defa çekilişe katılacağım. Kafamda ufak tefek planlar kuruyorum. Tabi çekilişi kazanabilir miyim, onu bilemem; göreceğiz.

Bu ara henüz çekilişe başvuru bile yapmamış arkadaşlar forumda en ayrıntılı soruları soruyorlar nedense 🙂
    Bahsettiğiniz bölgeye çok yakın olan Bellaire tarafında 3,5 yıl yaşadım. Dediğiniz gibi ağırlıklı olarak hispanik ve göçmen, bunların da en yoksul ve niteliksiz türde olanları yaşar. Okulları pek iyi değildir, çocuğunuz varsa önermem. Çeteler ve bunlara bağlı suçlar çok sık yaşanır.

• ⭐⭐⭐

@knnrn, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@Mayki, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

Gulfton bölgesi hakkında bilgisi veya tecrübesi olan var mı? Araştırırken dikkatimi çekti. Gözüme çarpanlar (daha çok bölgenin kuzeyine baktım):

Bu ara henüz çekilişe başvuru bile yapmamış arkadaşlar forumda en ayrıntılı soruları soruyorlar nedense 🙂
    Bahsettiğiniz bölgeye çok yakın olan Bellaire tarafında 3,5 yıl yaşadım. Dediğiniz gibi ağırlıklı olarak hispanik ve göçmen, bunların da en yoksul ve niteliksiz türde olanları yaşar. Okulları pek iyi değildir, çocuğunuz varsa önermem. Çeteler ve bunlara bağlı suçlar çok sık yaşanır.

En azından arkadaşım başvurmuştu çıkmış ama gitmem herhalde diyenlerden iyidir 🙂 araştırıyor en azından 🙂

• @knnrn Cevap için teşekkürler. Aklımda neler var neler... Aslında pek çok şeyi kafamda oturtmuş durumdayım ama en önemli şey eksik: Green card... Çıkması dileğiyle... 😁

Sizin önerebileceğiniz başka bir yer var mı? Tek gelecek biri için (gelebilirse tabi 😅 )... Kiraların uygun olduğu, şehir dışında olmayan, toplu taşımanın olduğu bir yer...

Bir de Bellaire bölgesine de biraz bakmıştım. Gulfton bölgesinin doğusunda, komşu bölge. Gulfton'un aksine orası çok daha nezih bir yer sanırım. Ancak dikkatimi çeken şey neredeyse hiç kiralık ev olmaması. Bir istatistiğe göre büyük çoğunluk kendi evinde oturuyor.

Forum sayesinde temel sorularıma cevap buldum. Hepsinin cevabı verilmiş zaten. Şimdi ayrıntılı sorular sorma zamanı. 🙃

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn Cevap için teşekkürler. Aklımda neler var neler... Aslında pek çok şeyi kafamda oturtmuş durumdayım ama en önemli şey eksik: Green card... Çıkması dileğiyle... 😁

Sizin önerebileceğiniz başka bir yer var mı? Tek gelecek biri için (gelebilirse tabi 😅 )... Kiraların uygun olduğu, şehir dışında olmayan, toplu taşımanın olduğu bir yer...

Bir de Bellaire bölgesine de biraz bakmıştım. Gulfton bölgesinin doğusunda, komşu bölge. Gulfton'un aksine orası çok daha nezih bir yer sanırım. Ancak dikkatimi çeken şey neredeyse hiç kiralık ev olmaması. Bir istatistiğe göre büyük çoğunluk kendi evinde oturuyor.

Forum sayesinde temel sorularıma cevap buldum. Hepsinin cevabı verilmiş zaten. Şimdi ayrıntılı sorular sorma zamanı. 🙃

Yeni gelen biri için şu bölgeyi tavsiye ederim: https://goo.gl/maps/9mkdrGUwttmqmy556

Arabasız yaşanabilir, hareketli ve canlıdır ancak suç endişesini fazla yaşamazsınız. Merkeze ve Galleria bölgesine yakındır. Evler ve kiralar da ucuzdur. Çocuklu aile için pek tavsiye etmem.

• @knnrn Çok Teşekkürler... İnceleyeceğim.

• @Mayki, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

@knnrn Cevap için teşekkürler. Aklımda neler var neler... Aslında pek çok şeyi kafamda oturtmuş durumdayım ama en önemli şey eksik: Green card... Çıkması dileğiyle... 😁

@knnrn in de dedigi gibi Gulfton cok guvenli bir bolge degil. Westheimer uzerinde (Beltway 8 icerisinde) ya da yakininda bir yerde yasarsaniz ilk geldiginizde cokca rahat edersiniz.

• Son cikardiklari yasalardan sonra Texas cazibesini yitirmistir. Bu yobazlarin arasina gitmeyin, hepinizi New Jersey imize bekleriz 🙂

Gidadan kdv almiyoruz, Gida haric kdvlerimizde %3.3 , Houston da gunese ates edersiniz. Bizde 4 mevsim var. Ikinci el araclarimiz texasdan geldigi icin, altlari curuk degildir. Uygun fiyata alabilirsiniz.

Tek sikintimiz ev almak biraz zor ve benzin 3.15$/gal

hahaha elci gibi oldum iyimi 🙂

Not : Patersondan uzak durun 😛

• Kaderim Houston galiba, NBA2K22'de bile Houston Rockets tarafından draft edildim. Umarım gelmemize yakın belli başlı bölgelere odaklanma sürecine girebilirim. Şu an kiralık evlere baktığımda; çok güzel ve ucuz diye içime sinen bir ev buluyorum ve suç oranları bölgede çok yüksek çıkıyor 🙂 Kenan Bey'in yaptığı tarz paylaşımlar o yüzden çok önemli.

• @MySea, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

Bir Houston klasigidir yagmur ve sel. Bu yuzdende oturulacak yeri iyi secebilmek cok onemli. Suanda olan tropik kasirga denen kucuk olculu, yikici olmayan sadece dusuk oranda sel riski tasiyan kasirga bicimi.

• 2 haftadır Houston'dayım ve sonunda banka ve telefon işlerini geçen hafta halledebildim ve sıra (tercihen christmas öncesi ama en geç yılbaşı öncesi taşınmak üzere) ev tutmaya geldi (bu sürede de hep araştırdım tabi). İşsiz, bankada az birikimi (17k) ve iş dışında ufak düzenli geliri (~300-500/mo) olan, bekar, genç (yeni mezun, 23) birine ev verme ihtimalleri yüksek olan, minimum 2 bedroom daire (ya da house eğer mümkünse ama bu fiyata zor) bulabileceğim yer (ve varsa apartman sitesinin adı) tavsiyesi olan var mı? Burada tavsiye edildiğini gördüğüm yerlerde genelde kiralar daha yüksek gibi (Sugarlands, Woodlands, vs). Ucuz yerlerde bile 1k altına pek 2 br. yok gibi, ama 1.2k üstüne de çok çıkmak istemiyorum iş durumu belli olmadığı için, burada ismi geçen yerler 1.5k+ gibi görünüyor. Minimum 2 br. olması şart, 1 br. vs. sığmam mümkün değil.

• ⭐⭐⭐

@isik, içinde söyledi: Houston'a gidenler, gitmek isteyenler, olumlu olumsuz yönlerini tartışalım

2 haftadır Houston'dayım ve sonunda banka ve telefon işlerini geçen hafta halledebildim ve sıra (tercihen christmas öncesi ama en geç yılbaşı öncesi taşınmak üzere) ev tutmaya geldi (bu sürede de hep araştırdım tabi). İşsiz, bankada az birikimi (17k) ve iş dışında ufak düzenli geliri (~300-500/mo) olan, bekar, genç (yeni mezun, 23) birine ev verme ihtimalleri yüksek olan, minimum 2 bedroom daire (ya da house eğer mümkünse ama bu fiyata zor) bulabileceğim yer (ve varsa apartman sitesinin adı) tavsiyesi olan var mı? Burada tavsiye edildiğini gördüğüm yerlerde genelde kiralar daha yüksek gibi (Sugarlands, Woodlands, vs). Ucuz yerlerde bile 1k altına pek 2 br. yok gibi, ama 1.2k üstüne de çok çıkmak istemiyorum iş durumu belli olmadığı için, burada ismi geçen yerler 1.5k+ gibi görünüyor. Minimum 2 br. olması şart, 1 br. vs. sığmam mümkün değil.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/4926/abd-ye-yeni-taşınmış-göçmenlerin-i̇lk-aylardaki-deneyimleri/145?_=1640103507672

Postu bir oku istersen. Sonrasında sorularını müsait bir zamanda @kolezyum cevaplar 😊

• Süreç nasıl ilerliyor biliyorum zaten, dil de var. Acaba denenmiş yer var mıdır amacıyla yazdım aslında. Ama en kötü gidip ya da arayıp soracağım complexlere.

• @isik apartments.com adresinden faydalandınız mi bilmiyorum ama burayı kullanarak şimdi oturduğum yeri buldum.

• @MegaShintai evet. Bunun dışında har, zillow ve trulia dan da baktım. Fiyatlar bu civarlarda gibi ama asıl takıldığım nokta işsiz ve ssnsiz olmam.

Benzer Başlıklar

• 19
  • 125
  • 15
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

117

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |