Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @MySea Gecen Office Depot'a gittik ofis sandalyesi almaya. Ortada kimse yok sadece kasada 2 kisi duruyor. Odeme yapacagimiz zaman Hiring ilanini gorduk ve sorduk. Saatlik 12$ oduyorlarmis. Kasadaki kiz bile Mcdonalds 15$ oduyor hatta kosedeki araba yikama bile 15$ veriyor kimse buraya gelmez ki dedi. Yani issizlik maaslari insanlari tembellige itti ama saatlik ucretlerinde biraz artmasi gerekiyor artik. Pandeminin ilk doneminde Texas da haftalik 600$ issizlik maasi verildi bu bircok kisinin calisarak kazandigindan fazlaydi.

• Isverenler saat ucretlerini insani seviyeye cikarsin, sorun cozulur. Issizlik maasi degil yuksek olan. Bu ukenin zenginligi goz onune alindiginda ozellikle vasifsiz isciligin saat ucreti utanilacak seviyede dusuk. Sistematik irkciligin siyahi kesimleri mahkum ettigi fakirlik ve firsat esitsizligine hic girmiyorum. Amerika vahsi kapitalizmi dizginlemek zorunda.
    Sistemi suistimal edenler tabiki vardir ama istisnadir.
    Mevcut hukumetin sosyal politikalarini sonuna kadar destekiyorum.
    Imza: vergi sistemindeki aciklar sebebiyle bir onceki ABD baskani multimilyarder malum sahistan daha fazla yillik vergi odemis bir gocmen.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sadriabi katılıyorum. Bir işletme haftalık 600 dolar ile rekabet edebilmeli. Covid ilk başladığında market ve temizlik işleri gibi alanlarda çalışanlar "essential" kabul edilmişti, bu insanların 7-8 dolar gibi saat ücretleri ile çalıştırılması kabul edilemez. Bence de gelir dağılımının ve vergilendirmenin düzeltilmesi gerekiyor.

• Verilen stimilus ceklerin bazisi bircok kisi/kurum tarafindan istismar edildi evet bu dogru, cunku dagitilan yardimlarin onemli bir kismi kontrolsuzce yapildi. Hic faaliyet gostermeyen sirketlere/sahislara bile binlerce dolar hibe verildi.

Ancak uzerinde dusunulmesi gereken esas konu su, unemployment yardim kisinin calistigindan fazlaysa, cozum olarak bu yardimin kesilmesi degil de verilen saatlik ucretlerin arttirilmasi lazim.
    $15 dolara haftalik 40 saat calisilsa ayda $2400 dolar eder, vergi kesintisiyle $2000 dolara felan gelir.
    Kim $2000 dolara insani sartlarda yasayabilir. (Kaldi ki texas icin konusmak gerekirse min wage hala $7,25)
    En kotu apartman kompleksi 1200 dolar, en kotu day care 1000 dolardan basliyor. Faturalari saymiyorum bile.

• Federal destek 600$'i bir kac ay goturebildi. Sonra 300$ a indi. Simdi de tamamen kaldiriliyor. State 207$ veriyor. Bunun 51$ i vergiye kesiliyor. Bu rakamlar haftalik. Yani Trump aylik 2400$ Federal verdirdi bir sure, sonra aylik 1200$ a dustu yeniden. State ise 800$ veriyor aylik. Simdi eger sartlar saglaniyorsa state vergi dusulmeden once 207$ vermeye devam edecek. Vergi oncesi aylik 828$. Uber/Lyft veya Delivery de en iyi sartlarda brut 25$/saat yaparsiniz. Genelde ben nadiren ulastim bu rakamlara. Ortalamam 20$ ve altinda oluyor. Gunde 12 saat surus limiti var bu GIG islerinde. Ben 10 saat direksiyon salladigimda eve ayaklarim titreyerek cikiyorum. Bunu haftada 6 gun devam ettirmezseniz evi gecindiremezsiniz (birak Amerikan yasantisini). Sistemde kurgu ideale daha yakin yapilmali. Terazinin dengesi farkli calisiyor. GIG isleri dahil saatlik ucretle calisilan yikamaci, hamburgerci gibi yerlerde bir gordugum kisiyi yeniden gormuyorum. Evet Amerikalilar tembel olabilir ama saatlik 12-16 dolara insan calismamali.

• ⭐⭐⭐⭐

@sigmoidalmammal kusura bakmayın ama özel değilse bişey sormak istiyorum. Neden Austin i tercih ettiniz acaba?

• @Murat-Yılmaz, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Verilen stimilus ceklerin bazisi bircok kisi/kurum tarafindan istismar edildi evet bu dogru, cunku dagitilan yardimlarin onemli bir kismi kontrolsuzce yapildi. Hic faaliyet gostermeyen sirketlere/sahislara bile binlerce dolar hibe verildi.

Ancak uzerinde dusunulmesi gereken esas konu su, unemployment yardim kisinin calistigindan fazlaysa, cozum olarak bu yardimin kesilmesi degil de verilen saatlik ucretlerin arttirilmasi lazim.
    $15 dolara haftalik 40 saat calisilsa ayda $2400 dolar eder, vergi kesintisiyle $2000 dolara felan gelir.
    Kim $2000 dolara insani sartlarda yasayabilir. (Kaldi ki texas icin konusmak gerekirse min wage hala $7,25)
    En kotu apartman kompleksi 1200 dolar, en kotu day care 1000 dolardan basliyor. Faturalari saymiyorum bile.

Unemployment ilk basta calisan-calismayan herkese verildi neredeyse. Sonrasinda insalar evde oturarak 2000 $ kazaniyorsam neden ise gidip 2300 kusur $ dolara kendimi yorayim ki demeye basladi. Wageler kesinlikle yukari cekilmeli ama bununda sonucu enflasyon olarak geri doner. Hesabin iyi yapilip bir denge kurulmasi lazim.

• @denizci10, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@sigmoidalmammal kusura bakmayın ama özel değilse bişey sormak istiyorum. Neden Austin i tercih ettiniz acaba?

Ilk gerek benim gerekse esimin mesleginden oturu Houston'a geldik. ! ay gecirdikten sonra Houston'in bize gore olmadigini anladik. Gene ozellikle esimin is alaninin genis oldugu Austin'e gectik. Gene 1 aya yakin zaman gecirdikten sonra begendigimiz icin Austine yerlestik. Sonrasinda is durumlari nedeni ile ulkenin diger tarafina geldik. Sehirlere ilk planda takilmayin, karniniz nerede doyarsa orasi eviniz.

• Abd'de iyi bir mesleğiniz yoksa mc donalds ,otel , restorant gibi işlerde tek bir iş yaparak yinede gecinilenilir ancak köşeye çok az para koyarsınız bu da işsiz kaldığınızda sizin için sıkıntı oluşturur, nisan ayında wisconsin'e geldim şuan iki işte çalışıyorum , iş yerinin sunduğu konaklamadan dolayı şuanda kira ödemiyorum ve bulunduğum yer tatil yeri olduğu için köşeye 3-5 koyabiliyorum 2 işte çalışarak, bir süre böyle çalışıp çalıştığım işlerde yükselmeyi amaçlıyorum. Uber, lyft gibi işlerde çalışan chicago da çalışan haftada yaklaşık $1500 kazanan arkadaşlarım var ancak türkiye ehliyetim olduğu için o işlere hemen girişmek istemedim green card kazanan arkadaşlar bulunduğum bölgeye gelmek isterlerse elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

• ⭐⭐⭐

@orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Bir yaşam maliyeti örneği de ben vermek istiyorum:
    Eşim ve ben aylık yaklaşık 8,500-9,000$ kazanıyoruz, ancak yaşadığımız yerdeki giderler de buna bağlı olarak yüksek sanki,
    Birde bulunduğumuz county de aslında olabildiğince ekonomik yaşamaya çalışıyoruz..
    Bu konuda nerede hata yapıyoruz bir türlü işin içinden çıkamıyorum. Amerikan rüyası denilen şeyi ben yakalayamadım bi türlü.
    İşin açıkcası burada bu kadar kazanıp böyle harcamak yerine mesela Houston'da 5,000$ kazanmak daha iyi sanki...
    Ciddi ciddi relocation yapmayı düşünmeye başladık...

Aylık gelir gider tablosu kabaca şöyle:
    Aylık kazanç ortalama : 9,000$
    Mortgage aylık ödeme : 3,500$ (uzun vadeleri sevmediğimden 10 yıllık tercih etmiştim, bu sebeple biraz yüksek olabilir)
    Aile mutfak giderleri : 1,500$
    Kredi kartı : 1,500$
    Elektrik : 150$
    Su : 200$
    Telefon faturaları : 200$ (2 adet)
    Internet + digital tv : 120$
    Araç yakıt + sigorta vs : 1000$
    harçlık, sosyal f. ve diğer giderler : 1,000$
    -----------------------
    toplam 9,170$

Bi türlü bütçeyi tam denk getiremiyorum, maaş dönem sonunda cebimde çok cüzi rakamlar kalıyor.
    Örneğin burada bir mc donalds a gittik, oğluma bir chikken royale menu ve kendime bir bigmac burger söyledim toplamda 65$ tuttu.
    Mesela burada benzinin galon fiyatı : 27$
    1 kg standart daha biftek 100$

(mesaj ironi içerir, rakamları tl ye çevirip İzmir e uyarlayınca kabaca bu çıkıyor)

😅😅😅 Henüz yeni başladığımız Amerika hayalleri ve hazırlıklarına neredeyse son vermemize sebep olacaktı bu ileti 😂😂 neyseki son cümle hüzünlü bir oh çekmem sebep oldu. Gülsek mi ağlasak mi bilemedim halimize...

• @orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

Eşim ve ben aylık yaklaşık 8,500-9,000$ kazanıyoruz, ancak yaşadığımız yerdeki giderler de buna bağlı olarak yüksek sanki,
    Birde bulunduğumuz county de aslında olabildiğince ekonomik yaşamaya çalışıyoruz..
    Bu konuda nerede hata yapıyoruz bir türlü işin içinden çıkamıyorum. Amerikan rüyası denilen şeyi ben yakalayamadım bi türlü.
    İşin açıkcası burada bu kadar kazanıp böyle harcamak yerine mesela Houston'da 5,000$ kazanmak daha iyi sanki...

Mortgage aylık ödeme : 3,500$ (uzun vadeleri sevmediğimden 10 yıllık tercih etmiştim, bu sebeple biraz yüksek olabilir)
    -----------------------
    toplam 9,170$

Bi türlü bütçeyi tam denk getiremiyorum, maaş dönem sonunda cebimde çok cüzi rakamlar kalıyor.
    Örneğin burada bir mc donalds a gittik, oğluma bir chikken royale menu ve kendime bir bigmac burger söyledim toplamda 65$ tuttu.

(mesaj ironi içerir, rakamları tl ye çevirip İzmir e uyarlayınca kabaca bu çıkıyor)

Herkese merhabalar Eski dostlara sevgiler

@orhancengizk
    Rakamlar bir yerden tanıdık geliyor ama rakamların sonundaki $ işareti 🙂 yok artık dedirtti uzun süredir foruma ugramadığım için ne olmuş böyle diye düşünürken son satır ince görmüşsünüz 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Rüzgar, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

@orhancengizk, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

-----------------------
    toplam 9,170$

Herkese merhabalar Eski dostlara sevgiler

@orhancengizk
    Rakamlar bir yerden tanıdık geliyor ama rakamların sonundaki $ işareti 🙂 yok artık dedirtti uzun süredir foruma ugramadığım için ne olmuş böyle diye düşünürken son satır ince görmüşsünüz 🙂

hosgeldiniz sayin @Rüzgar 🙂
    tekrardan forumda iletinizi gormek sevindirici 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@Rüzgar hoşgeldiniz özlettiniz kendinizi

• ..dunyanin en pahali benzininin norvecte satildigini duymustum,yukardaki arkadas galonu 27 dolar deyince sasirdim valla, bir galon 4,5 litredir ki litresi 6 dolarin uzerine oluyor,inanilacak gibi degil.

• Bugun yaptigim alisverisden rakamlar:

Yer: Lidl - Middletown, DE

Salmon baligi (1.89 lbs): $14.35
    Organic yumurta (18li paket): $3.29
    Kiraz (2 lbs): $3.90
    Mantar (bella cins 250 gr): $1.99
    2 paket kopek biscuits (Paketi 150gr): $5.94
    Kopek kaka poseti (8li): $5.47
    Kopek icin kuzu etli biscuits (350 gr): $3.99
    Tavuk dilim salam (2 kg): $5.88
    Italyan spaghetti (2 paket): $2.30
    Hindi gogus (500 gr): $4.90
    Kasar peynir (225 gr): $1.45
    Kolombia kahve (340 gr): $4.79
    Dis fircalari (6 adet): $8.00
    Limon (2 lbs): $3.59
    Mandalina (3 lbs): $3.29
    Patates (5 lbs): $4.64
    Sampuan: $2.94
    Araba air fresher: $0.69
    2 kutu yogurt (kutusu 900 gr): $5.38

Toplam electronic kupon indirimi: $3.53

Toplam miktar: $85.14

• @sir-altan, içinde söyledi: Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri

..dunyanin en pahali benzininin norvecte satildigini duymustum,yukardaki arkadas galonu 27 dolar deyince sasirdim valla, bir galon 4,5 litredir ki litresi 6 dolarin uzerine oluyor,inanilacak gibi degil.

Norvec 1970 lere kadar sadece balikcilikla gecinen fakir sayilabilecek bir ekonomiydi. 1969 da North Sea de petrol kesfinden sonra giderek zenginlesmeye basladi. 2013 GDP per capita (GSMH) yani kisi basi gelir 102913 $ (Turkiye 12614 $) . Petrol fiyatlarinin dusus sonucu suan 67294 $ a gerilemis durumda (Turkiye 8538 $). Yani gelirin fazla oldugu bir ulkede fiyatlarin daha yuksek olmasi pek sasirtici degil bence.

Isteyen olursa Dunya bankasi database linki asagida ulkelerin karsilastirmasini gorebilir.

Ek olarak Avrupda en pahali benzin su an Hollanda da 8.23 $/ US gal bu cogunlukla vergilendirmeden kaynaklanan bir fark. Turkiye nerdeyse bedava kullaniyor (3.46 $/US gal).

@sir-altan bir galon 4.5 lt deyince bir ekleme yapma geregi duydum US ve UK galonlari farklidir.
    1 US Gal=3.79 lt
    1 UK Gal=4.55 lt

Avrupa benzin fiyatlari asagidaki gibidir.

https://www.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/Europe/

• kahve alamıyorum. :((

• BENZİNİ GEÇTİM - ARABAM YOK HİÇ BİR ZAMANDA OLAMAYACAK O KESİN - YA KARDEŞİM AYDA BİR KİLO KAHVE 100 TL OLMUŞ BEN BUNU ALAMIYORUM - NE DİYEYİM-
    USA DA İKEN HER GÜN STARB. KAHVE İÇERDİM - 4.5 DOLAR BİRŞEY.

ALIM GÜCÜ ONEMLİ ...

• @serkanist Sizi kinim kinim kiniyorum! Kahve de neymis? Cay icsenize! Ustelikte mitinglere katilip, havaya firlatilinca bedavaya kapabilme ihtimaliniz var... 😃

• Merhaba, daha once verileri paylasmistim. Simdi 2021 guncel verilerini paylasacagim. Veriler kendi tuttugumuz tablolardan ve birebir kendi harcamalarimiz. Ilk 7 ayin ortalamasini detayli sekilde paylasiyorum.
    Dallas, Texas. 2 kisilik bir aile + canimiz kopegimiz. Apt 1+1, 2 arac (Sifir Vw Tiguan, 2008 bmw 535i).

Grocery - 650$
    Gas - 150$
    Others - 750$ (Alisveris, arac bakimlari, sosyal aktiviteler, gezme tozma, listeye ektra cikan her sey...)
    Pet - 70$ (Asi, mama, bakim, veteriner ucreti)
    Apt rent - 1000$
    Health insurance - 220$ (Calistigimiz firmalarin paketleri sayesinde)
    Car insurance - 165$ (vw full coverage, bmw liability)
    Electricity - 90$
    Water&Sewer - 65$
    Cell phone bill - 100$
    Internet - 65$
    Car finance - 370$ (Tiguan icin)
    Fitness - 30$

Toplamda 3.725$ / ay ortalama harcamisiz. Umarim yeni gelecek arkadaslara yardimimiz dokunur.
    Tesekkurler

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

65

40.6k
Kullanıcı

4.4k
Konu

423.8k

| | | |