Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Aşağıdaki tabloyu görünce aklıma böyle bir konu açmak geldi. Amerika'nın dünyanın geri kalanından farklı işlettiği bir çok sistemi var.

Bunlardan biri ölçü sistemi. Aşağıdaki fotoda çok güzel gösterilmiş..

alt text

Amerika'daki arkadaşlar tecrübeleri ile konuyu geliştirir ise çok sevinirim. Biz daha gitmemiş, yada gitme hazırlığı yapanlara farklılıklara alışma, üzerinde araştırıp önceden öğrenme konusunda yardımcı olacaktır.

• Aslında burada da nasıl dolar'ı TL'ye çevirmeyin deniyorsa ona benzer bir durum kendi içinde ilerde değerlendirilmeye alınması gereken bir konu. Mile'i KM'ye çevirmeden a noktasında b noktasına 10 mile var ise öle kalmalı bu şekilde öğrenilmeli onu KM'ye çevirmemek lazım. ya da bir Kg'mı pound'a çevirmeden 🙂 Sadece ilk zamanlar için biraz ezber gerekecek :).

• ⭐⭐⭐

O halde aklima gelen farkliliklari yazayim, ara sirada guncellerim;
    (Kendi deneyimlerimdir. Bolgeden bolgeye, kisiden kisiye degisiklik gostermesi kuvvetle muhtemel)

• Trafikte kirmizi isik yanarken eger saga donecekseniz, "Kirmizida saga donmeyin" tabelasi yoksa (genellikle olmuyor), trafigi kontrol edip saga donup yola devam edebilirsiniz

• Meyve sebzeleri tane ile almak gayet yaygin

• Restoranda kalan yemeginizi bir paket isteyip yaninizda goturmek son derece normal

• Alisverislerde gordugunuz tum fiyatlar vergi haric fiyatlardir. Kaldiginiz eyalet ve hatta bolgeye gore vergilendirme kasada odeme esnasinda eklenir

• Yolda yururken veya herhangi bir yerde size sorulan "Nasilsiniz" sorusu aslinda bizde kullanilan hal hatir sorma sorusu degildir. Bir nevi "Merhaba - Hi" demenin baska bir versiyonudur. Insanlar genellikle "Hi' veya "Hello" demezler Amerikada, onun yerine "How are you" veya "How're you doing?" tarzi selamlasirlar

• Sevimli bir cocuk gordugunuzde yaklasip sevmek cok yanlis anlasilabilir

• Restoranlarda gazli icecekler icin sadece bos bardagi alirken bir defa odeme yaparsiniz. Ne ictiginiz veya kac defa doldurdugunuzun o restoranda oldugunuz surece onemi yok

• Amerikada nakit kagit paraya dokunmadan banka veya kredi karti ile sanirim tum hayatinizi yasayabilirsiniz. Ben son 6 ay kagit para nedir unuttum

• Hersey daha buyuk, daha genis. Yemekler, evler, arabalar, park yerleri, yollar, otel odalari vs vs. Turkiyede genis dedigim araba ve evler su an gozume minyatur geliyor

• 20 dolar cok buyuk bir para. Turkiyede aman deyip savurdugunuz miktarlarin dolar karsiliklari burada cok degerli insanlarin gozunde. Sahsen benim icin Turkiye'de 20-50 - 100 tl cok para degil gibi gelirken burada 10 dolar cok buyuk bir para gibi geliyor, hemde amerika sartlarina gore. Tam anlatabildim mi bilmiyorum fakat insanlar burada kurusu kurusuna hesap yapiyorlar.

• Aileler isyerleri gibi butce yapiyorlar ve butceye gore harcama yapiyorlar.

• Gelir vergisini siz yonetiyorsunuz. Geri para alabilir veya odeme yapabilirsiniz senenin belli doneminde. Belli sartlar saglandiginda cocuk icin $3000 civari (artık $2000 oldu 2022) geri odeme aliyorsunuz. Daha bir cok geri odeme alabileceginiz sartlar mevcut

• 3 konuyu kimse konusmaz; para, inanc ve siyaset. (Maalesef Turkiyemizdeki konusulan tek konular bunlar)

• Genellikle maaslar haftalik veya 2 haftalik yatiyor. Aylik alan belki vardir ama ben hic duymadim

• Uzunca bir süre Fahrenaytı Santigrata, Libreyi de kiloya çevirmeye çabalayıp bir süre sonra pes ediyorsun. En azından benim deneyimim bu yönde olmuştu.

• ⭐⭐⭐

Gordugum farkliliklar listesine devam;
    (Kendi deneyimlerimdir. Bolgeden bolgeye, kisiden kisiye degisiklik gostermesi kuvvetle muhtemel)

• Amerika bankalarinda 'Bayram hesabi", "Yaz hesabi", "Kayinvalide hesabi" gibi kirk turlu hesap cesidi yoktur. Suana kadar gordugum sadece iki hesap cesidi var bireysel kullanicilari icin. Checking account ve Saving account

• Genellikle insanlarin birbirine saygisi vardir. Olmayan yok degil elbet bir iki cikiyor arasira ama genellikle oldukca saygi hakim gunluk hayatta - ozellikle kisisel alana

• Is disinda neredeyse herkesin bir hobisi bulunuyor, turlu turlu hobiler

• Hersey cok yavas isliyor. Turkiyedeki tezcanligi maalesef arkanizda birakmaniz gerekecek. Sabretmeyi ograndim sahsen

• Is dunyasinda ortalama bir turk, ortalama bir amerikalinin yaklasik 3 kati isi 3 kati daha hizli yapiyordur, belki dahada fazla.

• Turkiye'de paraniz var ve bir is yaptirmak veya hizmet satin almak istiyorsaniz, oldukca fazla ilgi ile isteginizi gerceklestirirsiniz - kaliteli olur veya olmaz orasi ayri konu. Amerikada, sizden is almak icin kimse ekstra efor gostermez. Ihtiyaciniz varsa onun istedigi saatte ve istedigi sekilde yaptirirsiniz yoksa cokda onemli degil onun icin. Diyelimki bir isyeri saat 5'de kapaniyor. Kapandiktan sonra, isterseniz 2 kati para verin, o kapiyi actiramazsiniz

• Teşekkürler @FreeWoRLD çok değerli bilgiler veriyorsun. En son madde aslında kötü gözükse de bence iyi. Yarın bir gün bizde çalıştığımızda en azindan saatimizi biliriz (:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Ben de saglik sektorunden ornekler vereyim:

• Burada saglik sigortalarinin alt limitleri var, yani belli bir rakama kadar odeme yapmiyorlar. Turkiye'de ise genelde ust limitler vardir. Burada saglik konusunda ust limit yok.

• Saglik calisanlari her yerde hastane formalariyla dolasirlar, markete, restorana giderler. Hastanelerde soyunma odalari yoktur.

• Saglik kurumlari (genel olarak tum kurumlar) calisanlara yemek vermez. Herkes yemegini evden getirir veya disaridan yer.

• ABD'de maaslar brut olarak ifade edilir. Net maas calisanin evli/bekar, cocuklu/cocuksuz olmasina ve baska bir yerden geliri olup olmadigina gore degisir.

• Yukarida yazildigi gibi maaslar genelde 2 haftada bir veya ayda 2 defa odenir. Bu ikisi ayni sey degil. Daha once calistigim kurum 2 haftada bir odeme yapiyordu, yani bir hafta maas almiyorsunuz ertesi hafta aliyorsunuz, belli bir maas gunu yok. Simdiki isyerim ayda 2 defa odeme yapiyor, yani her ayin 5'inde ve 20'sinde, yani belli gunlerde. Arada cok fark yok aslinda. Iki haftada bir maas almak cok buyuk kolaylik, keske Turkiye'de de boyle olsa.

• Sigara icenler saglik sektorunde herhangi bir ise giremiyor. Ise girmeden once test yapiliyor, pozitif cikarsa ise kabul etmiyorlar. Son 3 ayda sigara icmisseniz pozitif cikiyor.

• Alkollu arac kullanmaktan herhangi bir ceza alirsaniz hemsirelik, hekimlik gibi lisanslari da kaybediyorsunuz. Bu kural bana cok tuhaf gelmisti, ilgisi yok gibi dusunuyoruz ama sorumluluk sahibi degilse hasta da bakamaz diye dusunuyorlar sanirim.

• Ogrenim kredisi taksitlerinizi, cocugunuzun nafakasini odemezseniz de lisansinizi kaybediyorsunuz. Cocuguna bakmayan, sorumluluk sahibi olmayan biri hastalara da bakamaz.

• ⭐⭐⭐

@takip

Kesinlikle katiliyorum dediginize. Bencede oldukca iyi. Bu sayede param var istedigimi yaptiririm mantigina ulasmiyorsunuz. Herkese ayni saygiyi gostermek zorunda kaliyorsunuz. Ne kadar guzel degil mi.

Bakin basimdan gecen bir olayi cok kisa anlatayim;
    Yeni aldigim araca malum yaz sicaklari gelmeden cam filmi yaptirmak istedim. Buralar cok sicak oluyor cunku. 1 saatte cam filmi islemini yapiyorlar ve size maliyeti $250. Belirledigim bir isletmeye gittim ve hafta sonu Cumartesi gunuydu. Isyerinin kapisina gittigimda Cumartesi gunleri sadece randevu ile calisilmaktadir yaziyordu. Camden iceri baktigimda icerde calisan birini gordum. El kol yaptim adam gormesine ragmen tepki bile vermedi. Geri dondum arabama bindim ve en azindan telefonla arayarak ne zaman musaitse randevu alayim dedim ama icerdeki adam telefona dahi bakmadi.
    Dusunsenize Turkiye'de olsa adam beni alir isi yapmaya, daha benden sonra 20 kisi daha alir ne yapar ne eder araba basi $250 icin geceler yine bitirirdi. Ben cidden mest olmustum bu disipline ve takdir ettim.

• ⭐⭐⭐

Listeme devam edeyim;

• İnsanlar hayatının büyük bir bölümünü arabalarında geçiriyorlar. Bir park alanında bir çok araba içinde oturan, yemek yiyen, telefonla konuşan vs bir sürü insan görebilirsiniz. Tabiki o arabaların hepsi çalışır durumda, nede olsa benzin ucuz!

• İnanılmaz sağlıksız beslenme kültürü mevcut.

• Yemekler (Fast Food) ve İlaçlar. Tüm gün TV reklamlarında bu ikisi döner durur. Sanırım bir kazanç kapısı; yedir içir para kazan, hasta et ilaç sat yine para kazan.

• Sedan binek araçlardan daha fazla SUV ve kamyonet kullanımı daha yaygın.

• Her evde 2-3 araç bulunuyor.

• İnsanlar (Özellikle kadinlar) duygularını, sevinçlerini, üzüntülerini açığa çıkarmakta oldukça özgürler

• İş ahlakında, ast üst ilişkisi bizdeki gibi değil. Çok daha rahatlar. (Mesela; direktoru ile konusan bir calisanin, masa uzerine ayaklarini uzatarak oturdugunu ve o sekilde konustugunu gozumle gordum. Soyleseler sanirim inanmazdim)

• Cep telefonlarına ilgi Türkiye’deki gibi değil. Çok eski telefon işlerine yarıyorsa değiştirmiyorlar.

• Ev içi dizaynları süslemeleri muhteşem. Evler bir sanat eseri gibi çoğunlukla.

• Oldukça rahat giyiniyor insanlar burada. Güzel görüneyim diye bir dertleri yok, nasıl rahatsa öyle giyiniyorlar. Moda filan yok yani. Hatta baya kötü giyiniyorlar.

• Okul otobüsleri heryerde standart. Filmlerdeki sarı otobüslerden bahsediyorum. Bu otobüsler herhangi bir yolda durarak kırmızı ışıklarını yaktığında tüm trafik duruyor ve çocuklar inip binerken tehlike önlenmiş oluyor.

• İnsan ilişkileri ne kuzey avrupa gibi soğuk, ne akdeniz kültürü gibi sıcak. ​Arası birşey.
      Ayrica ABD'nin kuzeyi ile guneyi arasinda insan iliskilerinde asiri fark var. 3 sene NY eyaletinde yasadim, simdi son 6 aydir NC eyaletindeyim. NC eyaletinde insan iliskileri bizdeki ile neredeyse ayni, oldukca sicak insanlar. Fakat NY oyle degil, surekli bir mesafe var, cok samimiyet yok.

• Bende bizzat sahit oldugum iki ornek ile olaya katilayim. Turkiye'de dede ve nine olup kenara cekilmis insanlar burada hayatin icerisinde. Ehliyet icin beklerken 91 yasinda bir teyze geldi ve ehliyetini iki yil uzatti, giderken de iki yil sonra gorusuruz diyerek ayrildi.
    Bir diger ornekde kutuphanede torunu ile gonullu olarak speaking dersi veren 85 yasindaki emekli makina muhendisi. Dersden sonra tek kapi spor arabasi ile ayrilirken gormek cok ilgincti 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Gunluk yasamdaki farklara arkadaslar cok guzel ornekler vermisler. Ben de sizin ilk post'unuzdaki gorsele istinaden forumdaki diger ilgili konuyu buraya ilistireyim sayin @asilcenk
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/204/amerikan-ölçü-birimleri

• @crazycells forumda böyle bir konu mu vardı ? Bu forumda o kadar vakit geçiriyorum, yinede gözümden kaçmış. Çok faydalıymış, Teşekkürler...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@asilcenk hic dert degil 🙂 o konuda sadece olcu birimlerinden bahsediyoruz, buradaki konu yasam farkliliklarina evrildi 🙂 dolayisiyla iki konunun da forumda kalmasinda bir sakinca yok 🙂

• Kadın ve erkekler arasındaki ilişkileri merak ediyorum , yanı kadınlarda erkeklerde rahatmı ilişki konusunda mesela ben 34 yaşndayım yalnızım türkiyede , bir işim var , (arabam yok ama ,alabilrim ama almıyorum vergiler çok yüksek neredeyse bir yıllık maaşımı arabaya vermek istemiyorum ( 50 bin ) odaa çok iyi bir araç bile değil ),yalnız yaşıyorum ne çok yakışıkıl neden çok çirkin biriyim normalim bence 🙂 spor yapıyorum sigaram yok- bunları neden yazıyorum türkiyede kız arakdaş edinmek ciddi zor bir kadına çok centilmen bile yaklaşsam benı tersliyorlar o yüzden hiç bulaşmıyorum.
    Amerikada iki defa bulundum - çok kısa süreler - 2 * 3 kadın benımle konuşmak tanışmak istemişti bende şaşırdım- biri doktordu biride gazeteci yaşları 30-35 arası - ama çok iyi ingilizcem olmadığından konuşamamıştım- aptalım işte 🙂

Yani kız arkdaş edinmek daha kolay gibi ilişkiler konusunda . Bunuda bilmek isterim bana oyle geldi. Sizce ???

• BAna göre insanlar gerçekten rahat ve böyle seylere takılmıyorlar. Bunu bir kadın olarak söylüyorum. Mesela barda ya da sahilde biri yanına gelip konuşmaya başlayabiliyor. ilgilenmediğini belirttiğinde gidiyorlar. Yolda birisi durup dururken üstündekine bayıldım diyebiliyor. Ne kadar samimi bilemem tabi 🙂 ama Türkiye’de ki gibi kasıntı bir ortam yok onu diyebilirim. Biri size laf attığında ya da birşey sorduğunda gerçekten sohbet etmek istediğini hissedebiliyorsunuz. O yüzden kadın erkek tanışmaları çok daha rahat ve kasinti olmadan oluyor. Ama iliski de nasıldırlar onu bilmiyorum. Tabi bu yazdıklarımın mutlaka istisnaları olacaktır.

• Bizim ve bizim gibi kültürlerin kökeninde toplum var. Toplum neden. Toplum ayakta kalsın diye teyit edilmemiş ama kendilerince doğru her türlü yöntemi bireye uygulamakta behis görmüyorlar. Sonuç bireye düşman toplum canavarı. Elindeki en büyük koz da kültür ögesi (din, adetler, örf, folklorik ögeler, tabular, baskılar vb.)
    Bu baskı bizi doğamızdan uzaklaştırıp başka bir şeye dönüştürüyor. Yabancı kültürleri inceleyince toplumun bize ettiklerine inanamıyorsunuz.
    Bırakın şimdi iyi yanlarını. Bireyin zihnini sakatladıktan sonra -ama gerçek kültürümüz bu değil bidi bidi- napayım ben geri kalanlarını.
    Bu aralar sağdan soldan dayak yeme/ linç edilme pahasına ettiğim bir laf var. O cümleyi en alta yazacağım. Elbette dünya üzerinde mükemmel kültür yapısı/toplum diye bir şey yok, biraz da deneysel bir alan. Ama lokomotif beyinlere güç verip toplum ve bireyi farklı canlılar olmadıklarına ikna eden, sistemi daha güzel kurgulamış (bize göre) ülkeler var. US belkide bunların ilk 5'i içinde olmayabilir. Ama biz listede çok altlardayız.
    "Dünya Amerika olsun".

• @damladav açıkçası sana katılıyorum sen orada yaşıyorsun daha iyi bilirsin ama sanırım benım 15 günlük gezimde bile gördüklerim bunlardı dediğim gibi biraz aptalım dili öğrenemedim o yüzden iletşimde çok kötü kaldım ve benımle tanışmak isteğen hanımlarıda ki gerçekten tanımak sohpet etmek isterdim ama olmadı neyse belki bir gün yaşarsam ve dili kültürü öğrenirsem olabilir diye düşünüyorum , ama şuan benım buradaki durumum bu o yüzden hiç evlenmedim yarın öbür gün bana çıkarsa gitmek kolay olsun diye. Umarım orada işleriniz iyidir. teşekkür ederim .

@caglaror Çağlar dostum sana katılıyorum hemde sonuna kadar çok baskı görüyoruz inan 34 yaşındayım ki hala görüyorum ailemde evlenmek konusunda neden diyorum yaş gidiyor el ne der 🙂 die die annem şimdi hasta ama şucu bana buluyor şaka yolluda olsa senın yüzünden oluyorum diyor 🙂 neyse ama toplum kültür şahsi olarak benım hoşuma gitmiyor çok cıvık cıvık ben biraz daha mesafeli biraz saha özel şeyler isterdim kimsenin kimseye karışmadığı paranın dinin ve politikanın konuşulmadı bir kültür . Bir insanla tanışıyorsun her hangi bir yerde her hangi bir zamanda ne sorular alıyorum ama burada söylemek istemem yine aynı şey muhtemelen yanlış anlaşılmak istemem düzelt dur sonra.

Tabiki o iyi bu kötü die bir şey yok ama doğru bir şeyde olur. Bir düzen olur , ama oda yok.

Umarım iyi bir düzeye geliriz ama ben görmek ve ben başka bir yerde yaşamak isyterdim belli bir süredede olsa - Bugun abimle konuştum pazar günü ailecek parka gitmişler (almanyada yaşıyor) inanılmaz bir yerdi hayatımda gördüğüm en güzel yeşillik sanırım .

Çok şey var ama susuyorum şuan.

Teşekkür ederim

Bu arada yabancı bir kadınla çıkmak isterdim kültürü öğrenmenın en güzel yolu bu sanırım 🙂

• Türk Tipi Empati: Aynı şeyi senin anana bacına yapsalar iyi mi?
    Türk Tipi Felsefe: Fazla düşünme, kafayı yersin.
    Türk Tipi Psikoloji: Delidir, ne yapsa yeridir.
    Türk Tipi Sosyoloji: Elalem ne der?

not :Alıntıdır.:)

• Ben de bu konuda birkaç örnek vereyim. Daha önce üniversitedeyken 2006 ve 2007'de WAT ile iki yaz Amerikada kaldım.

1. En çok dikkatimi çeken patron ya da director title'ındaki kişilerin sizi çalışan olarak değil takım oyuncusu ya da takım bireyi olarak görüyor olması. İlk yaz eğlence parkında çalışırken area director'lerinin ellerinde çöp kova ve süpürgelerle alanı kontrol ettiklerini biliyorum. Bundan daha iyi motivasyon olamaz sanırım.
    2. Benzin istasyonlarında benzini siz dolduruyorsunuz. Sadece bir kere New York'ta pompacı görmüştüm. Bir defasında benzin istasyonundan arkadaşımla 12li bira pack alacaktık. Yanlışlıkla düşürdük ve 1 tanesi kırıldı. Israrla bizim hatamız olduğunu ve ödemek istememizi söylememize rağmen yeni bir 12li pack verdiler ve diğerini çöpe attılar.
    3. Amerikada insanlar birbirlerine karşı inanılmaz saygılı. Selamlaşmak için tanımanıza gerek yok. Zaten ilk gittiğiniz zaman sizde bu kültürün içinde buluyorsunuz kendinizi.
    4. Aracınız yok ve yayasınız ve karşıdan karşıya geçmek istiyorsunuz. Yaya geçidi aramanıza gerek yok. Araçlar zaten sizi gördüğünde 10 metrede olsa duracaktır.

• @serkanist Lise'yi yeni bitirip yurtdisina ilk gittigim gunlerde otobuslerde, trenlerde yolculuk esnasinda yeni tanisan birbirleriyle sohbet eden, kahkaha atan sonra da kendi duraklarinda inip giden kadin ve erkekleri gorunce cok sasirirdim. Adamlar niye arkalarindan inip sohbeti daha ileri goturmuyorlar diye dusunurdum. Tabii bizim icinden ciktigimiz kulturde, eger bir kadin yeni tanistigi bir erkekle hos sohbet ediyorsa onunla arkadas olmak istedigi ya da en azindan onu begendigi seklinde algilanirdi. Bu dedigim 30 sene once. Simdi durumlar nasildir Turkiye'de bilmiyorum.
    Batili kadinlar elbette kadin-erkek beraberligi konusunda cok rahatlar. Hele bar veya is/arkadas partileri gibi icki icilen ortamlarda cok daha rahatlar. Yakisiklidan ziyade zeki ve esprili erkeklerin daha cok sansi oldugunu gordum. Tabii espri yapabilmeniz icin de ingilizceyi cok iyi kullanabilmeniz lazim. Sadece espri veya karsi cinsle iliskiniz degil sizin Amerika'da basarili veya basarisiz olmanizi belirleyecek en onemli faktor ingilizce. Kendinizi duzgun ve tam ifade edemezseniz mutlu olamazsiniz oralarda. Aksaninizin olmasi onemli degil. Broken English denilen kirik ingilizce konusmamaya calisin. Tabii birde sizin cesaretinize bakar bu isler. Teklif et, yuzde 50 sansin var derlerdi eskiden 🙂

Benzer Başlıklar

• 2
  • 2
  • 26
  • 9
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

96

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |