DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Sessizliğe bürünmüş bunu buldum dolaşırken.

çekiliş prosesi şöyle:

1. internet üzerinden belirli bir tarih aralığında başvurular toplanır.

2. başvuru süreci bitince, bu başvurulardan ilk aşamada geçersiz olduğu anlaşılanlar elenir. (çekilişine katılmaya uygun olmayan ülke vatandaşları, eğitim seviyesi yetersizler, başvuru için yaşı uygun olmayanlar, birden fazla başvuru yapanlar)

3. ilk elemenin ardından çekilişle greencard adaylığı değerlendirilecek kişiler belirlenir. dikkat greencard alacaklar değil değerlendirilecekler. mesela o sene 50.000 kişiye greencard verilecekse, 100.000 kişi seçilir. çünkü sonraki aşamalarda elenenler olacaktır. (bu aşamada, greencard çekilişindeki sıranız size bildirilir. bu sıra numarası çok önemli, bu konuya geleceğiz.)

4. bu 100.000 kişiden ekstra bazı formlar istenir. bu formları göndermeyenler elenir. (mesela bu aşamada 20.000 kişi elensin. kaldı 80.000)

5. formlarını gönderenlerin evrakları incelenir. bu aşamada, formlardaki bazı önemli kriterleri sağlayamayanlar elenir. mesela formlarda soruyor, "hiç bir çocuğu kaçırdınız mı?" bu soruya evet diyenler eleniyor. (mesela geriye 70.000 kalmış olsun)

6. formlar nedeniyle de elenmemiş olanlara, 3. maddede bahsedilen, greencard çekiliş sıra numarasına göre sırayla abd konsolosluğunda randevu tarihi verilir. randevuya giderken, yanınızda götürmeniz gereken belgelerin listesi verilir.

7. bu belgelerle ilgili tarihte abd konsolosluğuna gidip, görüşme yaparsınız. görüşmede bakılan şey şudur: önemli konularda beyanlarınızın yanlış olmaması (doğduğunuz ülke, sabıka, okul mezuniyeti seviyesi, yaş) ve public burden yani topluma yük olacak bir kişi olmamanız (buradaki bakılan şey de iş bulana kadar, mesela 12 ay kadar, kendinizi geçindirecek paranız var mı? iş tecrübenizle/diplomanızla abd'de iş bulabilir misiniz? dil bilgisi çok önemli değil ama öğrenebilecek durumda olmak önemli.).

8. randevu verilenlere greencard verildikçe, başlangıçta verilen 50.000 kişilik greencard kontenjanı gittikçe azalır. mesela (1. sıradaki amca 5 çocuğu ve eşi ile greencard alma hakkını kazandı diyelim. kontenjandan 1 değil 7 kişi eksiliyor. ). 50.000 kişi dolduğunda ise artık randevu verilmez. yani çekilişi kazanmış olsanız bile, greencard çekiliş sıra numaranız büyükse, randevu alamama ihtimaliniz var.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@badman DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

totoro bro, bugün burası cok sessiz nerde bu gencler,pusudalar mı acep?

forum haftasonu moduna giriyor sanirim sayin @badman 🙂 genelde haftasonlari daha sakin oluyor...

• @badman DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

tr de sevdiğin işi yapmak zor.

tr de is yapmak zor 😃

• @crazycells @badman biz buralardayız üstadım 😉

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@likable burada yanlis olan bilgiler var sayin @likable , birden fazla basvuru yapma disinda elenme sureci konsolosluklardaki gorusmelerde gerceklesiyor, bilginize.

• Doğru olduğunu söylemedim fikir alışverişi için paylaştım. Şu kısmı hem iyi hem kötü “50000 kişi seçecekler 100K kişiye kazandığı bildiriliyor”

@crazycells DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

@likable burada yanlis olan bilgiler var sayin @likable , birden fazla basvuru yapma disinda elenme sureci konsolosluklardaki gorusmelerde gerceklesiyor, bilginize.

• Bu ileti silindi!

• Bu ileti silindi!

• 200K başvuran 5000-6000 kişi kazandığı bildiriliyor eş ve çocuk durumlarından doluyor büyük numaralara sıra gelmiyor. Diğer yandan da elenenlerin yerini yedekliyorlar. @crazycells şöyle diyebilirmiyiz kazanma oranı %2,5-3’e kadar çıkıyor fakat yüksek dosya numaralarından dolayı alamama durumu mevcut ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@likable evet, maalesef kotalari doldurmak icin boyle bir sey yapiyorlar. Su konuya goz atmanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/275/sayılarla-green-card-lotosu-diversity-visa-sürecine-bakış

• Yurtdışı iş görüşmem var tekrar yurtdışına çıkacağım 1 yıl ara vermiştim. Ankara’ya gideceğim görüşme için Salı günü çağırdılar

@likable DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

@crazycells @badman biz buralardayız üstadım 😉

senin kanka tati, ankara'ya gitti, napcan yanlız şimdi ,haftasonu senin için gecmez ...

• Bu ileti silindi!

• Daha önce de bakmıştım inceledim.

@crazycells DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

@likable evet, maalesef kotalari doldurmak icin boyle bir sey yapiyorlar. Su konuya goz atmanizi tavsiye ederim:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/275/sayılarla-green-card-lotosu-diversity-visa-sürecine-bakış

• Fildişi Sahilleri’ne 6yıllık İSG C uzmanıyım. Ben Amerika ve İngiltere’den ekstra Safety sertifikası aldım 4 yıl(Rusya ve Arabistan) yurtdışındaydım. Tekrar gitmeyi düşünüyorum, işin ilginç yanı 15 Mayıs’ta iş görüşmem 😁

@likable nereye gidecen bro, isg hangi sınıf var sen de, rusya ya mı gidiyon?

• Bu ileti silindi!

• Yurtdışında primlerimiz ödenmiyor dolayısıyla günleri saydıramadım birde zamanım olmadı yoksa ilk sertifika sınavına girenlerdenim. Bu arada sonuç açıklanır GC almaya hak kazanırsam bildiğim kadarıyla Safety Engineer’lar USA’da hatrı sayılır rakamlar alıyorlar. @yapay-zeka ve @crazycells abilerim bu konuda bilgi verirlerse iyi de olur. Bu arada yaş 33 Fizik Mezunuyum Formasyonlu öğretmen ve HSE Engineer olarak ta çalışıyorum.

@likable İSG B ye gecemedin mi? aşılarını olasın dikkat et.kolay gelsin.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@likable DV2019 bekleme odası içinde söyledi:

Yurtdışında primlerimiz ödenmiyor dolayısıyla günleri saydıramadım birde zamanım olmadı yoksa ilk sertifika sınavına girenlerdenim. Bu arada sonuç açıklanır GC almaya hak kazanırsam bildiğim kadarıyla Safety Engineer’lar USA’da hatrı sayılır rakamlar alıyorlar. @yapay-zeka ve @crazycells abilerim bu konuda bilgi verirlerse iyi de olur.

@likable İSG B ye gecemedin mi? aşılarını olasın dikkat et.kolay gelsin.

maalesef benim cok bilgi sahibi oldugum bir meslek degil 🙂

ama ABD'deki tum islerin maaslarina su resmi siteden bakabilirsiniz:

• Bu ileti silindi!

• NEBOSH, OSHA, IOSH Managing Safely sertifikalarım var oraya zamanında eğitim için gitmeyi düşündüm ondan eğitimlerini biliyorum çalışırken okuma modunda sertifika alırım. @crazycells üstad teşekkürler baktım en alt kademesine $30-$70 saatlik ücret görünüyor ki beni ilk etapta 20-25$ bile tatmin eder

usa da isg belgen gecer mi bilmem ;ama eğer bir nato şantiyesinde ya da amerikan üssünde çalışmış olsa belki bişeyler olabilir.
    NEBOS IGC ya da IOSH olsa belki bişeyler olabilir ama yine de cok umutlu olma.

• ⭐⭐

@likable burdan maaşlara baka bilirsiniz

Benzer Başlıklar

• 6
  • 4
  • 30252
  • 875
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

45

42.5k
Kullanıcı

4.5k
Konu

434.6k

| | | |