Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @Ercan-Geçgin NC de geçtiğinizde gecici ehliyeti hemen orada bir A4 kağına çıktı alıp veriyor. Kart ehliyet bir hafta içinde elimize geçti.

• @bozyuruk NJ için de aslında geçici mahiyette bir A4 kağıdı verdiler lakin bazı uygulamalara kayıt olmak istediğimde kart şeklinde ehliyet okutmam gerekiyor. Umarım kısa sürer kartın gelişi.

• @Ercan-Geçgin, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

@kaanvercetti verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben de sabırla beklemeye koyulayım o zaman 🙂 Hemen basıp vermeleri harika olurdu. Burada belge döküman işleri çok ağır işliyor gibi. Türkiye’de 2 gün sürmeyen pasaport teslimi için bile takip yapılabiliyor. Burada başvuru yapıp bekliyorsun kim öle kim kala.
    Greencard için de 3 haftayı geçti bekliyoruz bakalım

Cok agir isliyor hocam ama 30 gunu gecerse mutlaka ama mutlaka o gecici ehliyet kagidi uzerindeki mail uzerinden NJ MVC ulasin. 30 gunden uzun sureni gormedim duymadim yani. Tahminimce gecikmenin sebebi holiday sezonuna denk gelmesi. Xmas ve yeni yil tatillerinden dolayi biraz gecikme olmasi normal.

• Merhaba FL icin guncel ehliyet deneyimimi aktarmak istiyorum.
    Tampa Bay, Pinellas County bolgesinde yasadigimi ve buradan aldigimi belirtim oncelikle.
    Herkesin bildigi uzere DMV ofisten online randevu alinarak islemler ilerliyor. Ancak ben randevu almak istedigimde ilk randevuyu subat ayina veriyordu. Bunu gorunce ertesi gun tax collector'a (DMV) gittim ve ehliyet basvurudu icin ne yapmam gerektigini sordum. Bana direk online randevu alip geleceksin dediler. Subat ayina verdigini ve daha once randevuyu farkli bir sekilde alip alamayacagimi sordugumda da"sorry" disinda bir cevap alamadim. Bu Salı gunu yasandi.
    Moral sifir bir sekilde oradan ayrildim. Baska bir tax collectora gitmeye karar verdim ayni county'e bagli farkli bir ofise gidip yine derdimi anlattigimda hafta ici herhangi bir gun 3pm e kadar gelirseniz yazili teste girebilirsiniz dendi. Ben inanamadim hatta tekrardan sordum, kadincagiz "evet gelebilirsiniz" dedi gulumseyerek.
    1 gun sonra (carsamba) yazili test icin dmvye gittim. 30-35 dk kadar sira bekleme ve 15 dk kadar kayit, evrak isleri sonrasi meshur ekranin basina oturdum. 50 soru 40 dogru yapmak gerekli bildiginiz gibi. Sorular 3 secenekliydi. Calistigim testlerde hep 4 şık vardı ama sinavda 3. Sinav toplam 18dk surdu. FL'da 2 hafta arac surdukten sonra zaten kurallari ve ulkemizden farkli olan uygulamalara alisiyorsunuz. Bunun ben testte cok faydasini gordum. Neyse testi gectikten sonra yine sira numarasi alip bir bekleme sonrasi islem yapan bankoya gectim. Tebrik dilekleri sonrasi direksiyon sinavi icin randevu almak istedigimi soyledim. Yine subat ayi.... ne varmis bu subatta. Daha once yok mu diye defalarca sordum ama malesef yok dedi islemimi yapan kisi. Yine boynu bukukler seklinde ciktim DMV den ama neyse testi gectik en azindan diye kendimi teselli ediyordum. Ayni gun aksam evde otururken online sisteme girip bir randevu sistemine bakim dedim. Bana dmv deki gorevlinin dedigi gibi 4 Subat oncesi hic bosluk yoktu, ama..... 5 Ocak saat sabah 9:30'a bos bir tane randevu var. Birisi iptal etmis...Hemen bu randevuyu aldim. Cuma sabahi da direksiyon sinavini gectikten sonra oglen 1 gibi ehliyetim cebimdeydi.
    Ilk gittigim ofisteki gorevlinin sozu ile hareket etseydim subata kadar yazili sinav icin bile randevu alamayacaktim. Sali gunu baslayan surec cuma ehliyet alarak sonuclandi halbuki. Bu gibi durumda bir kac yerde sansinizi denemenizi siddetle tavsiye ederim.

• @gkmn tax collectora hepsi farklı işliyor,,ben randevu almadan direc gidiyorum, yarım saatlik bir sıra bekleyşin ardından sınava giriyorum hemen, yine florida için

• merhaba, ehliyet başvurusu öncesi Identification Card alımı zorunlu mu? Ayrıca yakın zamanda Texas'ta ehliyet alan birileri varsa ve süreç hakkında bilgi verirlerse çok sevinirim. Teşekkürler.

• @elif678 merhaba, TR pasaportunuzla basvurmaniz yeterli, ID gerekmiyor.

• @bozyuruk hayirli olsun, real id nedir acaba?

• @elif678 Merhaba, ID almadan da basvurabilirsiniz, Turk ehliyeti, pasaport, adres kaniti vb evraklarla basvurabilirsiniz, ben Virginia dan aldim ehliyeti, surec genellikle benzer, ehliyet alma sureci uzun surecek olursa, ID almaniz yaninzda pasaport tasima sorunundan kurtarir, zaten ehliyetiniz basildiginda ID niz iptal edilecek, surecte basarilar diliyorum, bu arada ehliyet sinavi yazilisina calismak icin en kolay ve dogru olan yontem DMV den indireceginiz kitapciga calismak olmali, internette bir suru web sitesi ve sorular var ama sizin eyaletin kitapcigi degil ve cok genel sorular, ama kitapcigi okursaniz sorulari cevaplamaniz cok kolay olacaktir, direksiyon sinavi icin de trafik kurallarini ogrenme anlaminda faydasi var, basarilar dilerim,

• Merhaba arkadaşlar New Jersey den ehliyet aldım ancak 1ay geçmesine rağmen adresime ulaşmadı bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

• @ARCHİTECTO Selamlar, tatil dönüşü olduğu için mvc’de çok fazla biriken dosyalar var. Benim geçici plakamın süresi dolmasına rağmen hala orijinal plakayı göndermediler. Ancak sizin için ehliyeti postalayıp postalamadıklarını kendilerini arayıp öğrenebilirsiniz. Bazen usps adres onay süreci nedeniyle postanızı bırakmayabiliyor. Eğer ehliyetiniz hiç gönderilmediyse beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Ama eğer sorun adres kaynaklıysa usps ile görüşmeniz gerekiyor.

• Merhabalar. New jersey için ehliyet alma deneyimimi paylaşıyorum.

New Jersey'den ehliyet almak için Randolph Dmv'ye gittik. Yoğun bir dmv olmadığı için ertesi güne bile randevu alınabiliyor.

Bankadan bank statement yerine geçen referans mektubu almıştım fakat bu evrağın dijitalini banka uygulamasından da görmek istediler. Henüz hesap kesilmediği için bank statement çıkmamıştı. O yüzden bu evrağı kabul etmediler.

Pasaportum, Türk ehliyetim ve SSN (New jersey adresine geldiği için kabul ettiler, eşimin SSN başka bir eyalete gittiği için onu kabul etmediler) bu evraklarla sınava girebildim.

Süreci şu şekilde anlatabilirim:

• initial permit randevusu alıyoruz.

• Randevu saatinde gittiğimizde görevli elindeki listeden ismi kontrol ediyor ve form veriyor.

• Formu dolduruyoruz. İçerisinde, isim, soyisim, ikamet adresi, boy kilo gibi bilgiler var. Boyumuzu inç, kilomuzu lbs olarak abd ölçü birimleri cinsinden yazıyoruz.

• Sıraya giriyoruz. Doldurduğumuz formları ve evrakları vermek için. Evrakları verdiğimiz gişede kontrol yapıyor. Evraklar yeterliyse görevli onay verirse bir sıra numarası veriyor. Bu sıra numarasını ekrandan takip ediyoruz.

• Sıra numaramız yandığında o gişeye gidiyoruz, evraklar orda da inceleniyor. 10 dolar ödeme yapıyoruz. Ödeme nakit yada kredi kartıyla yapılabiliyor. Fotoğraf çekiliyor. Ipad gibi bir cihazda digital olarak 3-4 soruluk bir formda evet hayır seçeneklerini işaretliyoruz. Sorulardan bir tanesi organ bağışında donör olmak istiyor musunuz gibi bir soruydu. Bunların sonunda bir çıktı kağıt veriliyor. Bu kağıttaki barkodu okutarak knowledge test için randevu alıyoruz. Aynı gün için randevu alınabiliyor. Bu randevuyu alınca yine en baştaki sıraya girip gişeye gidiyoruz. Burada yine sıra numarası veriliyor. Sıra numaramız yandığında gişeye gidip evrakları veriyoruz. Burda aynı formu bir kez daha dolduruyoruz. Sadece formun başlığı farklı ama sorular aynı. Göz testine giriyoruz. Göz testinde alfabe ve renkler soruluyor. Örneğin 2. sıradaki harfleri söyleyin, 3. sıradaki renkleri söyleyin gibi. Burada hangi dilde sınava girmek istediğimiz soruluyor. Ben Türkçe girdim.

• Sınav oradaki bilgisayar üzerinden dokunmatik olarak yapılıyor. Sınavda cep telefonunuzun kapalı olması gerekiyor. 50 sorudan 40 tanesi doğru yapılınca sınav sona eriyor. Bilmediğiniz sorular olursa, atlayın seçeneğine tıklayın, tüm sorular bitince o sorular yine karşımıza çıkıyor. Zaman kısıtlaması yok. Soruları dikkatli okuyun. Bilgisayarda soruları işaretlerken her yeni soruya geçilince sayfanın altında kaç doğru kaç yanlış yaptığınız kaç soru atladığınız yazıyor. Sınav bitince sınavı bitir seçeneğini işaretleyip görevlinin yanına gidiyoruz. Yine bir sıra numarası veriyor. Bu linkteki soruları çözerseniz soruların çoğu buradan çıkıyor: https://www.primodrivingschool.com/nj-permit-practice-test/

• Sıra numarasının yandığı gişeye gidiyoruz. Yine aynı formu digital olarak dolduruyoruz. Burada 24 dolar ödüyoruz. Ehliyet yerine geçen bir çıktı kağıt veriyorlar. Görevli, ehliyetin adrese 2 hafta içinde postalanacağını söyledi.

SSN 7 günde geldi. Ben ertesi gün Dmv'de sınava girip süreci tamamladım. Dmv'de işim 3 saat sürdü. Süreç bu şekilde. Herkese bol şans.

• Yasaklı

@Turco, içinde söyledi: Amerika'da Ehliyet Almak

New jersey ehliyet almak:

New Jersey'den ehliyet almak için Randolph Dmv'ye gittik. Yoğun bir dmv olmadığı için ertesi güne bile randevu alınabiliyor.

Bankadan bank statement yerine geçen referans mektubu almıştım fakat bu evrağın dijitalini banka uygulamasından da görmek istediler. Henüz hesap kesilmediği için bank statement çıkmamıştı. O yüzden bu evrağı kabul etmediler.

Pasaportum, Türk ehliyetim ve SSN (New jersey adresine geldiği için kabul ettiler, eşimin SSN başka bir eyalete gittiği için onu kabul etmediler) bu evraklarla sınava girebildim.

Süreci şu şekilde anlatabilirim:

• initial permit randevusu alıyoruz.

• Randevu saatinde gittiğimizde görevli elindeki listeden ismi kontrol ediyor ve form veriyor.

• Formu dolduruyoruz. İçerisinde, isim, soyisim, ikamet adresi, boy kilo gibi bilgiler var. Boyumuzu inç, kilomuzu lbs olarak abd ölçü birimleri cinsinden yazıyoruz.

• Sıraya giriyoruz. Doldurduğumuz formları ve evrakları vermek için. Evrakları verdiğimiz gişede kontrol yapıyor. Evraklar yeterliyse görevli onay verirse bir sıra numarası veriyor. Bu sıra numarasını ekrandan takip ediyoruz.

• Sıra numaramız yandığında o gişeye gidiyoruz, evraklar orda da inceleniyor. 10 dolar ödeme yapıyoruz. Ödeme nakit yada kredi kartıyla yapılabiliyor. Fotoğraf çekiliyor. Ipad gibi bir cihazda digital olarak 3-4 soruluk bir formda evet hayır seçeneklerini işaretliyoruz. Sorulardan bir tanesi organ bağışında donör olmak istiyor musunuz gibi bir soruydu. Bunların sonunda bir çıktı kağıt veriliyor. Bu kağıttaki barkodu okutarak knowledge test için randevu alıyoruz. Aynı gün için randevu alınabiliyor. Bu randevuyu alınca yine en baştaki sıraya girip gişeye gidiyoruz. Burada yine sıra numarası veriliyor. Sıra numaramız yandığında gişeye gidip evrakları veriyoruz. Burda aynı formu bir kez daha dolduruyoruz. Sadece formun başlığı farklı ama sorular aynı. Göz testine giriyoruz. Göz testinde alfabe ve renkler soruluyor. Örneğin 2. sıradaki harfleri söyleyin, 3. sıradaki renkleri söyleyin gibi. Burada hangi dilde sınava girmek istediğimiz soruluyor. Ben Türkçe girdim.

• Sınav oradaki bilgisayar üzerinden dokunmatik olarak yapılıyor. Sınavda cep telefonunuzun kapalı olması gerekiyor. 50 sorudan 40 tanesi doğru yapılınca sona eriyor. Bilmediğiniz sorular olursa, atlayın seçeneğine tıklayın, tüm sorular bitince o sorular yine karşımıza çıkıyor. Zaman kısıtlaması yok. Soruları dikkatli okuyun. Bilgisayarda soruları işaretlerken her yeni soruya geçilince sayfanın altında kaç doğru kaç yanlış yaptığınız kaç soru atladığınız yazıyor. Sınav bitince sınavı bitir seçeneğini işaretleyip görevlinin yanına gidiyoruz. Yine bir sıra numarası veriyor. Bu linkteki soruları çözerseniz soruların çoğu buradan çıkıyor: https://www.primodrivingschool.com/nj-permit-practice-test/

• Yeni sıra numarasının yandığı gişeye gidiyoruz. Yine aynı formu digital olarak dolduruyoruz. Burada 24 dolar ödüyoruz. Ehliyet yerine geçen bir çıktı kağıt veriyorlar. Görevli, adrese 2 hafta içinde postalanacağını söyledi.

SSN 7 günde geldi. Ben ertesi gün Dmv'de sınava girip süreci tamamladım. Dmv'de işim 3 saat sürdü. Süreç bu şekilde. Herkese bol şans.

güzel bir deneyim teşekkürler

• @Turco ehliyetiniz hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız kullanmak nasip olsun 🙂 ayrıntılı paylaşımınız için teşekkürler

• @serel güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim☺

• @Turco benim için çok değerli bir bilgi South jersey den alacağım için ağzınıza sağlık deneyiminizi aktardiginiz için tekrardan teşekkürlee

• @symbi0te işleyiş ve evrak kabulü anlamında dmv'ler arası fark olduğu söyleniyor. Eğer ssn new jersey adresine geldiyse Randolph dmv'de kısa sürede ehliyet alınabilir. (bank statement beklemeden). Elimden geldiğince detaylı yazmaya çalıştım. Bol şans.

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   I ibrahimumut 
  • Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   hadi-BE hadi-BE 

• Selamlar arkadaslar, yakin zamanda Texas'da ehliyeti alan arkadaslar, ehliyeti elinize almaniz nekadar suruyor, butun sinavlari gecip evraklari teslim ettikten sonra? Gorevli 2hafta dedi, bu kadar suruyor mu gercekten son zamanlarda?

• @zem_nod5 4.5 yil once CA ehliyetimi TX ehliyetine cevirdim ehliyetin basilip gelmesi 2 hafta surmustu.

• @Turco detaylı anlatım için çok teşekkürler ben de new j gideceğim için çok faydası oldu ☺

Benzer Başlıklar

• 17
  • 20
  • 3
  • 19
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

74

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.1k

| | | |