DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @deebee 7-10 gün içinde red sebebini adrese yollayacaklarmis, ama kredi skoru düzelir mi ki onay verilse bile ?

• ⭐⭐⭐

@copernic, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@deebee 7-10 gün içinde red sebebini adrese yollayacaklarmis, ama kredi skoru düzelir mi ki onay verilse bile ?

Kredi skorunuz hard inquiry yüzünden düşmüştür. Onaylansanız da reddedilseniz de hard inq değişmeyecek. 2 yıl sonra kredi raporunuzdan silinecek. Ama etkisi kısa zamanda geçiyor.

• @copernic onaylansa da dusecek ama en azindan karti almis olursunuz. Kredi puaniniz zaman icinde kredi kartlarinizi kullanip odedikce yukselecektir. Dususlere eger yakin zamanda kredi ile ev veya araba almayacaksaniz cok takilmayin, dusmesi ve yukselmesi normal. Hard inquiryler 2 yil boyunca sicilinizde kalir, 2 yil sonunda kendiliginden silinirler.

Ek olarak size gelen mektupta neden kabul olmadigi yazar, ek belge talep edebilirler. O durumda da istediklerini saglarsaniz, kartinizi yollarlar.

• @EzgiLera Aynen Hard Inquiry yüzüden düşüyor da etkisi kısa zamanda geçiyor derken ne kadar kısa zaman bu ?

@deebee Kredi skorumu Experian a üye olup öğrendiğimden beri (yaklaşık 3ay önce) hiç değişmiyor 734 civarıydı, geçen ay sırf 864$ ekstrem geldi diye %8 kullanımdan ötürü 2 puan düştü ki hep zamanından önce öderim. Şimdi de bu discovery den 8 düştü 724 oldu. Hesabımda birikimiş var, kart borcum vs. yok ev kiramı zamanında ödüyorum aracı firma bunu da sözde raporluyor ama kredi skorum 1 puan bile artmıyor ki. Başka bir sebeple durduk yere yine düşerse bir alt seviyeye geçmek istemiyorum.

• ⭐⭐⭐

@copernic, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

@EzgiLera Aynen Hard Inquiry yüzüden düşüyor da etkisi kısa zamanda geçiyor derken ne kadar kısa zaman bu ?

@deebee Kredi skorumu Experian a üye olup öğrendiğimden beri (yaklaşık 3ay önce) hiç değişmiyor 734 civarıydı, geçen ay sırf 864$ ekstrem geldi diye %8 kullanımdan ötürü 2 puan düştü ki hep zamanından önce öderim. Şimdi de bu discovery den 8 düştü 724 oldu. Hesabımda birikimiş var, kart borcum vs. yok ev kiramı zamanında ödüyorum aracı firma bunu da sözde raporluyor ama kredi skorum 1 puan bile artmıyor ki. Başka bir sebeple durduk yere yine düşerse bir alt seviyeye geçmek istemiyorum.

Birkaç ay içerisinde muhtemelen ama bu süreçte yeni kart alırsanız, borç yüzdenizde değişiklik olursa etkilenecek tabi ki. Önemli olan borcunuzu zamanı geldiğinde ödeyin. İlla çok az borç çıkartacaksınız diye kendinizi zorlamaya çok gerek yok bence. Şahsi tecrübem, çok yüksek yüzdeli borç yaptığımda çok düşüyor, borcu komple ödediğimde düştüğünden daha çok yükseliyor.

Siz @deebee ’nin bahsettiği gibi yakın zamanda krediyle bir işiniz yoksa bu kadar takılmayın. Zaten henüz sürecin başında olduğunuz için küçük değişiklikler bile çok etkileyecek sizi. Zaman geçtikçe etkilenmeniz de azalıyor.

• @copernic credit builder loan alin.

• 5 ayrı kredi kartım var. Bunların 3 tanesini aktif olarak kullanıyorum. Limite çok dikkat etmiyorum. Çünkü ay boyunca her kartımın borcunu son ödeme tarihi gelmeden kafama göre belirli aralıklarla birkaç kez ödüyorum. Böyle yapa yapa kredi skorum hatırı sayılı bir şekilde yükseldi. Bu metodu BofA'daki bir bankacı arkadaşıma sorduğumda, bu şekilde yapıyor olmamın, yani son ödeme günü gelmeden ödeme yapmanın kredi skoruna katkısının olacağını söylemişti. Bu zamana kadar hiçbir kredi kartı başvurum reddedilmedi. Otomobil veya konut kredisi de kullanmadım.

• ⭐⭐⭐

@entelman, içinde söyledi: Kredi Skoru / Credit History

5 ayrı kredi kartım var. Bunların 3 tanesini aktif olarak kullanıyorum. Limite çok dikkat etmiyorum. Çünkü ay boyunca her kartımın borcunu son ödeme tarihi gelmeden kafama göre belirli aralıklarla birkaç kez ödüyorum. Böyle yapa yapa kredi skorum hatırı sayılı bir şekilde yükseldi. Bu metodu BofA'daki bir bankacı arkadaşıma sorduğumda, bu şekilde yapıyor olmamın, yani son ödeme günü gelmeden ödeme yapmanın kredi skoruna katkısının olacağını söylemişti. Bu zamana kadar hiçbir kredi kartı başvurum reddedilmedi. Otomobil veya konut kredisi de kullanmadım.

Hatrı sayılır kredi notu kaç peki?
    Bir de kredi kullanmamış olmak biraz dezavantaj aslında. Çünkü bir kredi kullanımı durumunda skor daha çok düşüş yaşıyor.

• @EzgiLera Kredit Karma skorum 771, Fico Score 799.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

441.0k

| | | |