DV2025 Talihlileri DV2025 Green Card Çekiliş Aşamaları konusunu inceleyip sorularını yine bu konuda sormalılar!
Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Meksika’dan ABD’ye kaçak geçen Türk vatandaşlarının sayısında rekor artış yaşandı

• @serkanist Kişilerin içinden gelmediği sürece bizim iyi niyet dileklerimiz bir işe yaramıyor.

Böyle şeyleri çok gördüğüm içinde hiç evlenmedim.

Zamanında çok çabaladım. Yaş 43 oldu , hala bir arpa boyu yol alamadım.

Ben ailemi bir araya getiremedim ki , başkalarının bir araya gelmesini bekleyeyim.

En iyisi yatırım kişinin kendine olan yatırımıdır.

Yapacak çok şey var. Fakat zaman yok.

• ⭐⭐⭐⭐

@serkanist Bu dediğin zor . Dünde böyledi ne yazık ki bugünde böyle olmaya devam edecek . Burası yabancı bir ülke ! Biz ne bir derneğiz ne de yardımlaşma kurumu ! 2019-2020 yılından itibaren forumdaki yapı ve çehre değişti. Yaşanan iltica olayları ile geliş sitili, sınır tanımayan geliş yöntemleri , bencil yapıdaki profiller ve geliş amaçları değişti . Bir çok kişi çok yakın tanıdığı olmadığı sürece Evinin kapılarını açacağını zannetmiyorum. Abd ‘de yaşamını devam ettirmeye çalışan bu insanlar ek bir külfeti kaldıracaklarını zannetmiyorum. Her gün yaşam mücadelesi veriyorlar. Türkiye’de bir haftalık misafir makbul iken Abd de bu süre taş çatlasın 2 gündür. Yakınınızın yanına bile gelseniz bile sıkıntıyı hızlı bir şekilde farkedeceksiniz.O açıdan ütopik olmaya gerek yok. Buraya gelen herkesin Türkler nedeniyle yaşadığı kötü bir anısı veya bir sıkıntısı olmuştur. Olmaya da sayılar artarak devam edecektir. Üzgünüm gerçek ne yazıkki acı !

• @redsat2000 @mesuthakyemez

vallahi genel olarak ne diyeceğimi bilemedim !!!

kendimden bahsedeyim hiç bir tanıdığım olmadan fb 3-5 türke yazdım 2014 yılında kalacak uygun fiyatlı bir baktığımı söyledim

sağolsunlar buldular nj türk evi vardı çok düzgün bir yer kaldık ne güzel o zamanlar oda 40 50 dolardı günlük

beni tanımadan kalacak yer buldular - yemeğe çıkardılar - gezmeye götürdüler - havuza götürdüler hiç bir ücret talep edilmedi - sadece oda parasını verdim düşünün

tamam o zaman bu kadar kaçak yada gc yoktu belki ama yinede insan çoktu yani ...

gelelim şimdi bakıyorum fb inanılmaz kalabalıklaşmış ama ben yinede usa hala türklerin az olduğunu düşünüyorum

5 milyon kişi olması lazım !!! ciddiyim böyle bir ülkede hala türkler çok çok az bence.

yardımlaşma oluyor ama işte belli bir düzene binse iyi olur diye düşünüyorum

dediğim gibi gc gelen aile olanlar gidecekleri yazacaklar o eyalette karşılanacak ve bir şekilde yardım edilcek

inanın benim gördüğüm usa 10 15 yıl önce giden insanların durumları bence iyi

yani yeni gelen bir kişinin evine 1 perde bile getirsen ne olur

Türk milleti bunları yapabilir neden olmasın

insanlarımız açık ama bunu hak etmeyen insanlarda vardır elbet ...

dediğim gibi daha iyi olacaktır - biz hala usa göçmenliğini öğrenemedikkk

zamanla.

bir gün bir gidersek bakalı ne olacak :)))

• Bu konuda cok yazacak sey var aslinda ama cok fazla detaylara girmek istemiyorum.

Malesef buradaki Turkler arasinda da tipki Turkiye'dekilerde oldugu gibi tuhaf ve anlamasi zor bir kiskanclik ve cekememezlik ve hatta fesatlik var. Baskalarinin kendilerinden daha iyi durumda ve konumda olmasini istemiyorlar. Baskasinin kendilerinden daha rahat yasamasini istemiyorlar. Ve surekli birbirleriyle yaris ve rekabet halindeler. Boyle olunca da her turlu dedikodu, kotuluk vb ortalikta dolasiyor.

Turkiye'de su anda durumlar nasil bilmiyorum ama burada hala cemaatcilik ve bizden sizden olayi var. Her ne kadar eskisi kadar cok dillendirmeseler de halen aynen devam. Onlardan degilseniz, sizi aralarina asla almazlar! Alirlarsa da bilin ki gecici bir menfaatlari vardir, sizden o an icin bir beklentileri vardir.

Onlardan degilseniz, siz ne yaparsaniz yapin, asla iyi olamazsiniz. Hep kotusunuzdur ve onlarin gozunde iyi olan hicbirseyi hak etmiyorsunuzdur. O yuzden sizin faydaniza hicbirsey yapmazlar!

Ancak kendileri herseyi hak ediyorlardir. Bu yuzden gercekte hak etmedikleri halde bulunduklari eyaletin ve devletin her turlu imkanindan sahte evraklar ve yalan beyanlar duzenleyerek yararlanirlar.

Yani boyle bir zihin yapisindan yardim beklemek, yeni gelenlere iyilik beklemek hayalcilik olur. Olur da yardim ederlerse, vardir bir beklentileri..

Istisnalar vardir belki ama 21 yildir bize denk gelmedi. Dilerim sizlere denk gelir!!

• ⭐⭐

çok yazık çok. tecrübelerini paylaşanların görüp geçirdiğini görünce milletim adına umut vesaire kalmıyor. ne olurdu musevi gibi hintli gibi birbirimizi tutsaydık

• @MySea Detaya girmeden, kırmadan, dökmeden ancak bu kadar anlatılabilirdi 👏

• Yanlis anlamayin fakat bu konuda benim dusuncem farkli: Green Card cekilisine katilarak Amerika'ya gitmeyi ve orada yasamayi kabul etmis bir kisinin cok cok ekstrem bir durum olmadikca ulkeye ilk girisinde, ev tutana kadar kalabilecegi bir otel, oda, airbnb vs. bir yer ayarlamasi ve havaalanindan kalacagi bu yere kadar gitmesi icin normalde hic bir yardima ihtiyaci olmaz. Yani herkeste kredi karti var, yap onceden rezervasyonunu, internetten arastir, otobus mu tren mi, taksi mi, her neyse o adrese nasil gidecegini en fazla 1 saatte bulursun. Bunun icin insanlar neden yardima ihtiyac duyuyor, neden boyle bir beklenti icine giriyor ve bunu goremediginde de tepki duyuyor burasini net anlamiyorum inanin.

Gittigi yer coook ucra bir yer ise, kalabilecegi hic bir yer bulamamissa (o tarihlerde belki uygun oda kalmamistir otellerde), veya yaninda hayvani vardir, otel kabul etmez vs.... boyle durumlari haric tutuyorum.

Arkadaslar, Turkiye'deki sosyal ortaminizi unutun. ABD'deki sistem bireysellik uzerinedir. Insanlar sosyallesir, arkadas edinir, isterse seni yatiya da davet eder ama kilit nokta "kendisi isterse"... Yani sen bu beklenti icinde olmamalisin. Simdi hemen diyeceksiniz "Insanlik oldu mu, ne olur yani 1-2 gun misafir etse, cok bir sey degil ki bu".... Biz isin azinda cogunda degiliz ki zaten... Olay o degil. Ben tamamen soyle bakiyorum "Allah Allah, bu insan yetiskin, eli kolu tutuyor, buralara kadar gelmeyi de becermis. Niye kalma isini kendi basina cozemiyor ki?"

Bakin ayni kisi soyle diyebilir: Kardes ben o bolgeye tasinacagim. Kalacak uygun bir yer ariyorum. Bildigin guvenilir, temiz, uygun fiyatli bir yer "onerebilir misin?" Veya "Havaalanindan sehir merkezine en uygun nasil giderim, bilgin varsa paylasabilir misin?" Elbette, seve seve yazar, anlatirim. Cunku karsinda kendi ayaklari ustunde durmaya caba gosteren biri var ve yardim etmek isterim. Bu forumda zaten herkes bunu yapiyor. Fakat biri direkt beni havaalanindan biri alsin, 2-3 gun onda kalayim diyorsa o zaman bir adim geri dururum, Kisi once normal olani yapmali ve kendisi gereken cabayi gostermeli. Oldu ki bir problem yasadi, beklenmeyen bir sey oldu, usulunce sorarsa o zaman elbette ben de elimden geleni yapmaya calisirim. "Durumum yok" veya "kisitli bir para ile Amerika'ya gelecegim tasarruf etmem lazim" bir mazeret degildir. Otel tutamiyorsan oda kirala... Turkiye'den gelmeden once ailenden borc al veya kredi cek ihtiyacin kadar... Ne bileyim... Veya gecici bir is yapip biraz para biriktir. Bunlari da yapamiyorsan zaten Amerika'da da tutunamazsin. Burada gencler 16-18 yasinda anne-baba yanindan ayrilip saatlik is bulup komsunun garajini kiralayip orada duzen kuruyor. Dost aci soyler, lutfen kusura bakilmasin..

• @redsat2000

Cok dogru. Insan boyle beklentilerle bu maceralara atiliyorsa genellikle o isin sonu husran olur.

Ek olarak bilmeyenler icin, yurtdisinda evde misafir agirlamak kira kontratlarinda sinirlanmis bir konudur. Bunun sebebi de ev kiralayan yine maalesef genellikle "gocmen" kisilerin, evlerine gelen gidenin haddi hesabinin olmamasi (zira bazilari gecelik ucretle bir odasini kiraliyor), bunun da o binada yasayan diger kisiler icin guvenlik riski olusturmasidir. Siz "yok ya, o benim memleketten arkadasim, yegenim, sadece 2 hafta kalacak" deseniz bile buna izin verilmeyebilir.

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea @pnktr dedikleriniz benim anlatmak istediğimle %100 örtüşüyor. Yazdıklarınıza imzamı atarım. Düşündüğümüz Türk usulü yardım Vatandaşlık sürecinde ve mülakatta en riskli durumlardan biri . Gelecekler için en iyi tavsiyem çok iyi plan yapın. Forumdaki arkadaşlardan gerekiyorsa bilgi yardımı alın. Ve o plan dahilinde ilk dönemde ilerleyin. Her şeyden daha önemlisi Kendinize güvenin !

• @pnktr olmasi gerekeni gayet net ve acik bir sekilde yazmis, arkadaslar beklenti icine girmeyi birakin Amerika'ya tasinma durumunuz veya planiniz varsa gerekli hazirliginizi kendiniz en bastan yapin, biz bir gidelim de elbet birileri elimizden tutar yardimci olur planiyla buralara gelmeyin sonu cogunlukla husran olur. Ne burasi sizin senelerdir yasadiginiz Turkiye ne de burda yasayan Turkler mantelite olarak memlekette yasayan esiniz, dostunuz.

• @pnktr, içinde söyledi: Meksika’dan ABD’ye kaçak geçen Türk vatandaşlarının sayısında rekor artış yaşandı

Yanlis anlamayin fakat bu konuda benim dusuncem farkli: Green Card cekilisine katilarak Amerika'ya gitmeyi ve orada yasamayi kabul etmis bir kisinin cok cok ekstrem bir durum olmadikca ulkeye ilk girisinde, ev tutana kadar kalabilecegi bir otel, oda, airbnb vs. bir yer ayarlamasi ve havaalanindan kalacagi bu yere kadar gitmesi icin normalde hic bir yardima ihtiyaci olmaz. Yani herkeste kredi karti var, yap onceden rezervasyonunu, internetten arastir, otobus mu tren mi, taksi mi, her neyse o adrese nasil gidecegini en fazla 1 saatte bulursun. Bunun icin insanlar neden yardima ihtiyac duyuyor, neden boyle bir beklenti icine giriyor ve bunu goremediginde de tepki duyuyor burasini net anlamiyorum inanin.

Gittigi yer coook ucra bir yer ise, kalabilecegi hic bir yer bulamamissa (o tarihlerde belki uygun oda kalmamistir otellerde), veya yaninda hayvani vardir, otel kabul etmez vs.... boyle durumlari haric tutuyorum.

Arkadaslar, Turkiye'deki sosyal ortaminizi unutun. ABD'deki sistem bireysellik uzerinedir. Insanlar sosyallesir, arkadas edinir, isterse seni yatiya da davet eder ama kilit nokta "kendisi isterse"... Yani sen bu beklenti icinde olmamalisin. Simdi hemen diyeceksiniz "Insanlik oldu mu, ne olur yani 1-2 gun misafir etse, cok bir sey degil ki bu".... Biz isin azinda cogunda degiliz ki zaten... Olay o degil. Ben tamamen soyle bakiyorum "Allah Allah, bu insan yetiskin, eli kolu tutuyor, buralara kadar gelmeyi de becermis. Niye kalma isini kendi basina cozemiyor ki?"

Bakin ayni kisi soyle diyebilir: Kardes ben o bolgeye tasinacagim. Kalacak uygun bir yer ariyorum. Bildigin guvenilir, temiz, uygun fiyatli bir yer "onerebilir misin?" Veya "Havaalanindan sehir merkezine en uygun nasil giderim, bilgin varsa paylasabilir misin?" Elbette, seve seve yazar, anlatirim. Cunku karsinda kendi ayaklari ustunde durmaya caba gosteren biri var ve yardim etmek isterim. Bu forumda zaten herkes bunu yapiyor. Fakat biri direkt beni havaalanindan biri alsin, 2-3 gun onda kalayim diyorsa o zaman bir adim geri dururum, Kisi once normal olani yapmali ve kendisi gereken cabayi gostermeli. Oldu ki bir problem yasadi, beklenmeyen bir sey oldu, usulunce sorarsa o zaman elbette ben de elimden geleni yapmaya calisirim. "Durumum yok" veya "kisitli bir para ile Amerika'ya gelecegim tasarruf etmem lazim" bir mazeret degildir. Otel tutamiyorsan oda kirala... Turkiye'den gelmeden once ailenden borc al veya kredi cek ihtiyacin kadar... Ne bileyim... Veya gecici bir is yapip biraz para biriktir. Bunlari da yapamiyorsan zaten Amerika'da da tutunamazsin. Burada gencler 16-18 yasinda anne-baba yanindan ayrilip saatlik is bulup komsunun garajini kiralayip orada duzen kuruyor. Dost aci soyler, lutfen kusura bakilmasin..

Senin gibi yardimseverlikten nasibini almamis insanlarin ahafshshahah 🙂

Dediklerinize genel olarak katiliyorum.

Maalesef bir cogumuz buraya geldigimizde 'kör' oluyoruz bir nevi...

Sonra baston ariyoruz, cunku en cok ihtyac duydugumuz sey o!

Sonra buluyoruz...

Sonra ' aman tanrim, goruyorum, goruyoruuuummmm' cigliklarimiz yukseliyor...

sonra bunu kutlamak icin ilk olarak o BASTONlari kiriyoruz....

• @celica Her zaman bunu anlatırım.

Başka ırklar sanki uzaylı sadece bu ırk dünyalı gibi.

Halbuki onlarda insan herkes dünya denen gezegende yaşıyor.

Birlik , beraberlik kelimelerine bu duyarsız kalan başka bir ırk yok.

Aynı dili konuşanlar değil aynı duyguları paylaşanlar anlaşır diyeceğim o da yok.

Aynı sorunlara sahip bir sürü kişi var fakat söz konusu " birlik,beraberlik olunca hiç kimse yok.

Kişiler önce aile sonra akraba bağlantılarını güçlendirmediği sürece sadace yorum yazar dururuz.

• @serkanist (Bu milletin en zayıf noktası " önyargılı " olması.)

(Bu milletin içinde o kadar aslı , nesli belli olmayan kişiler var ki.)

(Bu milletin önyargı açığını çok güzel manipüle ediyorlar.)

Günün sonunda yazdığımız yorumlardan öteye gidemiyoruz.

Demek ki daha "en dibi " görmedik.

• Sevgili Forumdaslar... Ben ogrenim nedeniyle 16 yasinda bulundugum kucuk sehirden farkli bir buyuksehire tasindim, yani evden, anne-baba korumasindan ilk o donem ciktim. Amerika'ya ilk gittigimde ise 19 yasindaydim, ve daha once ucaga hic binmemistim. O donem oyle direkt ucuslar falan pek yoktu. Internet zaten yok, cep telefonu yok. O yasta, Almanya dahil 3 aktarmali bir ucusla, tek basima kisin-ayazin icinde kalacagim sehire gitmeyi becerebilmistim ki o donem Ingilizceyi de pratigim olmadigi icin cok iyi konusamiyordum. Bursum oldugu halde ve mecbur olmadihim halde gider gitmez okul kampusunde ek is bulmus ve para biriktirmeye baslamistim, ki o parayla daha sonra ilk olarak ehliyet alip sonra da ucuzundan bir araba aldim. @redsat2000 cok guzel bir cumle kullanmis; kendinize guvenmekle ise baslayin. Her sartta ve durumda yardim edebilecek insanlar cevrenizde olsa dahi tek basiniza sorunlarinizi cozmeyi deneyin. Bu sizi ozgurlestirir. Korkusuz kilar. Hayatin zorluklarina karsi sapasaglam durursunuz. Zamanla, sorunlar gerceklesmeden onlari ongorebilmeyi ve kendinizi ona gore hazirlamayi de basarirsaniz bu dunyada hic bir zaman sirtiniz yere gelmez. Hele ki bu cagda, bilgi insanin onunden coskun bir nehir gibi akip gidiyorken insanin disarida bir kuvvet bir destek aramasina inanin hic gerek yok.

• @Mesut-Hakyemez, içinde söyledi: Meksika’dan ABD’ye kaçak geçen Türk vatandaşlarının sayısında rekor artış yaşandı

@serkanist (Bu milletin en zayıf noktası " önyargılı " olması.)

(Bu milletin içinde o kadar aslı , nesli belli olmayan kişiler var ki.)

(Bu milletin önyargı açığını çok güzel manipüle ediyorlar.)

Günün sonunda yazdığımız yorumlardan öteye gidemiyoruz.

Demek ki daha "en dibi " görmedik.

--eksiğimiz çok umarım düzeliriz 😞

iyi insanlarla karşılaşmak nasip olur ...

• @serkanist

Sizi bilmemde benim hiç ümidim yok.

İyiliği sadece diğer canlılara yapıyorum.

Örnek: Yolda kaplumbağa gördüğüm de kenara çekiyorum. Ya da bal arısını veya herhangi bir canlıyı.

İnsan görünümlü olupta insan olmayanlara zerre acımam.

• İyiliği yaparken, sonucunun veya ilerleyişinin kafanızda olduğu gibi olsun istiyorsunuz. Sonucu hayal edip öyle iyilik yapıyorsunuz. Öyle olmadığında da yanlış kişiye iyilik yaptığınızı ya da vakit kaybı yaşadığınızı düşünüyorsunuz. Oysa ki iyiliği kendiniz için değil, ALLAH için yapsanız yani "İyilik yap, çöpe at" düsturunda yapsanız zaten size bir gün geri dönecek. İyiliği yapıp, iyilik yaptığınız kişinin sizin gibi davranmasını bekliyorsunuz. Neden? Aynı anne, babadan mı doğdunuz? Aynı kültürü, eğitimi mi aldınız? Karşılık bekliyorsanız kendinize de, iyilik yapacağınız kişiye de zarar vermeyin. Şikayet ediyoruz ama bunu aslında kendimiz yaratıyoruz. Kafamızda yarattığımız kalıplara insanları sığdırmaya çalışıp, olmayınca da tü kaka moduna geçiyoruz. Yapmayın kimseye iyilik. Kendinizi de yormayın, karşınızdakini de. En doğrusu bu olur.

• @damian5 Bu tip olaylar bu ırka özel , diğer ırklarda görmedim.

Diğerleri mıknatısın zıt kutupları gibi birbirini çekerken bizdekiler aynı kutup gibi itiyor.

Sonuç yine bireysel başarıya çıkıyor.

• Birlik olmaktan bahsederler, kendisi Mercedes’e binsin, arkadaşı eşi dostu Toyota binsin isterler. İçten içe yaparlar bunu. Belli etmezler.

Yardım edeyim derler, yaptıkları yardımdan pişman olurlar çünkü karşılık beklerler, karşılık beklemese de egosu okşansın diye beklerler.

İş kurarlar, düzenleri tutar, en çok parayı ben kazanayım isterler. Kendisi ortamın ya da çevrenin hakimi olsun isterler. Bu da içten içe tabii. Amerikalıların yaptığı gibi ihtiyaçları olmayan büyüklükte, lükste evlerde yaşarlar, sadece onlar yaşasın isterler. Çevremde kimse beni geçmesin isterler.

ALLAH verir de verir, işleri güçleri rast gider ama kimselere faydaları olmaz. Hep bana hep bana yaşarlar. Bir gün düştülerinde etraflarında kimse olmaz. Kimse ellerinden tutmaz. Neden mi? İnsanlar salak değil. Senin art niyetini, içten içe kötülüğünün sinyalini bir yerde alırlar, bir yerde bir ortamda bunu istemesen de hissettirirsin. Sonra da döner dolaşır girdiğin kaostan çıkmaya çalışırsın. Ama çıkamazsın. ABD burası herkes bireysel, kapitalizmin başkenti vs vs kafasından çıkmadın, kimseye faydan olmadı ya, hah işte onlar da bu kafayı önüne koyarlar.

Bu yazıyı okuyup ABD’de yaşayanlar var da üstüne alınırsa kusura bakmayın “Alındıysanız sizde bu yazdığım profildesiniz!”. Üzgünüm ama gerçek bu. Kendinizle yüzleşin.

Hayat böyle bir şey değil. Kusura bakma ama paylaştıkça artan tek şey mutluluk değil. Kimseye yardım etmek zorunda değilsiniz. Kendinizi beklenti içine sokarak yardım ediyorsanız, lütfen kimseye yardım etmeyin. Sizin yardımınız size kalsın.

Almanya, Leverkusen’de bir iş adamı vardı. 1966’da gidiyor işçi olarak, 1973’de fabrika sahibi oluyor. O zaman bankadan kredi çekmek vs yok tabii. O bölgede ne kadar Türk varsa bu adama gidiyor yardım istemeye. O iş adamı kimseyi geri çevirmiyor. Memlekete gideceğiz para lazım, oğlum askere gidecek para lazım, sıkıştık para lazım, çocuklarımı Almanya’ya getireceğim para lazım, düğünümüz var para lazım vs. derken herkese yardım ediyor. Deftere yazıyor bunu. Herkesin adı soyadı, ne kadar aldıkları var. 1984’de bu iş adamı vefat ediyor. Çocukları,vefatından sonra defteri açıyor ki 1984’ün parasıyla 140.000 Alman Markı alacak var. Bugün 1,2 milyon Dolar yapıyor. Kimseden parayı istemiyorlar. Defteri de yakıyorlar. Aynı düzeni de devam ettiriyorlar. Tabii bunun karşılığında ne oluyor? Öyle bir iş geliyor ki sürekli, yetişemiyorlar. Bir noktadan sonra gelen işleri alamayacak duruma geliyorlar. Bayer fabrikasında çalışan mühendis 2750 Mark alıyor. Bunların yanında çalışan işçilerin minimum kazancı bu seviyelerde. 4-5 bin alanlar bile oluyor mesai vs yaptıkları için. Tabii sadece para yardımı değil, almanya’ya akraba getirilecek direkt bu iş adamına ya da ondan sonra varislerine gidiyorlar, sonra o akrabaya oturma izni, çalışma izni alıyorlar. Bunları yaparken de para almıyorlar insanlardan.

Çok uzattım özür dilerim. Kısacası iyiliği kendiniz için değil, ALLAH için yapın. Bir olup birlik olun ki büyüyün. 3-5 kuruşun hesabını yapmayın, hesabını yaparak çevrenizdeki insanları küçük duruma düşürmeyin. Yazacak daha çok şey var ama yeterince net olarak anlatmak istediklerimi ifade edebildiğimi düşünüyorum. Okuyan herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

• @damian5 Hocam, Almanya ile ilgili verdiginiz ornekteki isadami vs cok eskilerde kalmis artik. Yeni nesiller oyle degiller. Zaten oyle olanlar da bir elin parmaklarini gecmezlerdi buyuk ihtimalle.

Almanya o kadar karisik bir yer ki, sayfalarca yazsam kitap olur. Hicbirsey oyle uzaktan gorundugu gibi degil. Icinde uzun sure yasamak ve deneyimlemek gerekiyor. Orada yani Almanya'da dini kullanarak hareket eden o kadar cok farkli insanlar ve gruplar var ki, kim dogru kim egri bilmek bile imkansiz.

Hatirlarsaniz, deniz feneri vb olaylar vardi. Dolandiricilik, suistimal vs, en cok parayi oralardan cukkalamislardi. Yani isin icine din ve dini duygular girince, cok fazla guvenmemek gerekiyor. Sonra uzulmemek elde degil.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

106

43.7k
Kullanıcı

4.5k
Konu

440.7k

| | | |