Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐

Merhabalar herkese Türkiye'de ev kiralamak hakkında önemli önerilerinizi merakla bekliyorum bugüne kadar hiç kirada oturmadım neye dikkat edilmeli ne yapılmalı tüm önerilerinize açığım yazan herkese teşekkürler şimdiden 🙂

• Selam, Giriş kat veya 1. kattan alırsan alt kat boş olursa ev ısınmayabilir, ayakların kışın donar bu bir.
    2. Evin yakınınıda yürüme mesafesinde iyi bir süper market olmak zorunda arabayla alıp gelmek bir çile.
    3. Toplu taşıma duragına en azından 10dk mesafede olmalı.
    4. Apartman depreme dayanıklılık raporu almış olmalı
    5. Duvarlarda ısı ve ses yalıtımı olmalı
    6. Otopark olmalı kesinlikle yoksa sıkıntı.
    7. Binada ev saHİBİNİN baska akrabası oğlu vs oturmamalı.
    8. Çöp konteynırı yakın olmalı.
    9. Kombi cok eski olmamalı, mümkünse alttan ısıtma olmalı
    10. Camlar soguk geçirmemeli.
    11. Çocuk parknıın dibinde olursa yazları sabah uyuyamazsın, çocuklar sabahın 7 sinde parkta cıldırıyor.
    12. öğlen veya aksama dogru Güneş ışığı almayan ev tutarsan ölü gibi yaşarsın.
    13. Evin kapısı sağlam olsun yoksa hırsız rahat girer. Mümkünse alarm sistemi olmalı.

Bu sekilde.

• ⭐⭐⭐⭐

@Rhonster

@nicely sağolsun aklımıza bile gelmeyecek şeyleri söylemiş. Ben biraz da tutma tüyoları vereyim,
    1-) Emlakçı yerine mal sahibinden tutmayı dene. Mutlaka ev tutmayı planladığın bölgede yürüyerek gez. Boş daireleri, varsa bina görevlisi, yoksa bölgedeki markete bakkala sor, mümkün olduğunca çok kişiye ev aradığını söyle ve telefonunu ver. Memur olduğunu belirt. Emlakçıda gördüğün evler 2000 tl ise sahibinden o evi 1500 e tutarsın. Emlakçı komisyonundan kurtulduğun gibi emlakçı şişrmesinden de kurtulursun. Bir çok emlakçı bir kerelik 500 tl fazla kazanmak için mal sahibi onlara geldiğinde 1500 bile istese, dayı senin evin 2000 den aşağı etmez der. Fiyat yükseltirler. (İşini temiz dürüst yapan emlakçı arkadaşlar kusura bakmasın. Yaptığım genelleme onların da bu meslekteki çürük elmaları ayıklamasını gerektiriyor.) Üstelik, emlakçı, daha sonra kiracıda sorun çıktığında mal sahibi kendisine ekşimesin diye, şartları olabildiğince ağırlaştırıyor ki, gücü yeten girsin, gücünü zorlayıp giren de, kavuştuğu ayrıcalıklı ev tutma olanağı elinden gitmesin diye kendisini zorlasın. 5 kira depozito, dolarla kira isteyen, sadece 1 yıllık kontrat yapan, kira zammı için tefe tüfe + %15 ve ya 25 isteyen... Görmediğim türü kalmadı.
    Eğer mal sahibinden tutarsan, kısaca bu yüklerin çoğundan kurtulursun. Bütçeni söylersin, pazarlık edersin, rica edersin, şartları zorlarsın. Bir şekilde sahibinden tut evi.
    2-) Mutlaka kira kontratı yap, depozito ve kira bedellerini bankadan yatır. Yasa gereği depozito ortak hesapta faize yatması lazım, sen çıkarken bozdurulacak güya ama Türkiyede biliyorsun, yasalar sadece çıkar.. Eve girerken kiran 1500 ise 4 sene sonra 2500 olacak, çıkarken 1500 almamak ve zarar etmemek için, depozito olarak bir aylık kira bedeli diye belirt. Kontrata da bunu yazdır, 1 aylık kira bedeli depozito verilmiş olup, son ay kira ödenmeyecektir diye.

3-) Kör ölür badem gözlü olur, kel ölür sırma saçlı olur. Evin tüm eksiklerini, arızalarını, döküntülerini, resim ve video ile tespit et. Çalışmayan aksamı, eğer ilk bir ay içinde tespit edersen derhal bildir, onarımını talep et. Bir aydan sonraki masrafları üstlenmen gerekecek.

4-) Ucuz diye Bodrum kat ya da giriş kat kiralama. En üst kat da olmamasına dikkat et. Yaşayacağın yer kışın soğuk bir yer olacak. Evin cephesine bak. kuzey ise tutma. 100 tl fazla ver, güney ya da batı cephe tut. Ara kat olsun. Rutubet ve soğuktan korunaklı olsun. Bir de ev sığdıracağız diye abuk subuk projelerle daire planı yapıyorlar. Mutlak suretle ışık aldığına, yazın hava alacağına emin ol. Yazın birbirine cereyan yapacak şekilde 2 camı az aralarsın. Klimaya pervaneye gerek kalmaz.

Şimdilk aklıma gelen bunlar. Bir şey aklıma gelirse yine yazarım.

• ⭐⭐⭐

@Rhonster sen nereye gidiyorsun Ekrem ayrı eve mi çıkacaksın 😄yazdında ben mi kaçırdım acaba🤔

• ⭐⭐⭐

@bidünya, içinde söyledi: Türkiye'de ev kiralama

@Rhonster sen nereye gidiyorsun Ekrem ayrı eve mi çıkacaksın 😄yazdında ben mi kaçırdım acaba🤔

Tampa öncesi pratik yapıyor. Taze memur. Kırıkkale'ye tayini çıktı. 😁

• ⭐⭐⭐⭐

@bidünya Kırıkkale ye 4b li atandım abla

• ⭐⭐⭐

@Rhonster, içinde söyledi: Türkiye'de ev kiralama

@bidünya Kırıkkale ye 4b li atandım abla

Aaa hadi hayırlı olsun çok sevindim🤗e başladınmı peki, nerde kalıyorsun şu an?

• ⭐⭐⭐⭐

@bidünya yok başlamadım abla ama eli kulağında çağırmalarının

• ⭐⭐⭐

@Rhonster hadi hayırlısı olsun ablacım. Kiralama ile ilgili de her şey yazılmış zaten bu hususlara dikkat edersin sonrası da yaşayıp öğrencen artık😄

• ⭐⭐

Benim ekleyebileceğim bir tavsiye evin iş yerine yakın olması ve yürüyerek gidip gelebilme. Özellikle sağlık sektöründe çalışıyorsan. 24 yada 36 saat nöbetten sonra uykusuz araç kullanmak sıkıntı olabilir. Daha dün bu konu hakkında kaza haberi gördüm. Kendimize dikkat etmemiz lazım. Bizi bizden başka düşünen yok çünkü.

• Hocam ne güzel Allah içine sindirsin hayırlısı olsun inşallah,eklenecek pek birşey kalmamış zaten, sadece şunu ekleyeceğim,mümkünse evin pencelerini açınca önün açık olsun,ben bunun sıkıntısını çok yaşadım,pencereni rahat rahat açamıyorsun,dört bir yanında dip dibe evler,yazın özellikle çok sıkıntı oluyor,herkes balkonda ya da camlar açık olduğu için gürültü rahatsız ediyor.

• ⭐⭐⭐⭐

@uzaysan zaten yakın evlere bakıyorum araba sürmeyi de bildiğim yok çünkü 😃

• Maksat muhabbt olsun 🙂 TR&Houston karsilastirmasi yapalim 🙂

Selam, Giriş kat veya 1. kattan alırsan alt kat boş olursa ev ısınmayabilir, ayakların kışın donar bu bir.

**Giris kat kiralarsan gurultu vs derdin olmaz, kimse cocugun zipladi diye polis gondermez 🙂 Tabi ki biraz daha pahali olacak, ucuz olmaz 🙂 **

1. Evin yakınınıda yürüme mesafesinde iyi bir süper market olmak zorunda arabayla alıp gelmek bir çile.

**Burada sokakta yuruyunce 'neden yuruyo bu' diye bakar bir cok kisi 🙂 yani cok kasmaya grek yok market vs diye 🙂 **

1. Toplu taşıma duragına en azından 10dk mesafede olmalı.

**Durak olan yerde ki ev genelde kotudur, arabaya tuvaletini yapandan , uyusturucu kullanana kadar denk gelirsin... karar senin 🙂 **

1. Apartman depreme dayanıklılık raporu almış olmalı

**deprem sorunu yok, ama yumruk vursan iceri gocer 🙂 **

1. Duvarlarda ısı ve ses yalıtımı olmalı

(olsa cok iyi ama enerji ucuz diye pek sallamiyorlar... Yagmurda su gelmesin yeter 🙂

1. Otopark olmalı kesinlikle yoksa sıkıntı.

(otopartk sorunu zaten yok gibi

1. Binada ev saHİBİNİN baska akrabası oğlu vs oturmamalı.

**Bu ihtimal zor, gundem etmeye degmez **

1. Çöp konteynırı yakın olmalı.

cok dert degil, vardir yakinlarda zaten

1. Kombi cok eski olmamalı, mümkünse alttan ısıtma olmalı

elektrikli isitma sogutma apartmanlarda...

1. Camlar soguk geçirmemeli.

**bizim camlardan kus girmezse soru yok 🙂 **

1. Çocuk parknıın dibinde olursa yazları sabah uyuyamazsın, çocuklar sabahın 7 sinde parkta cıldırıyor.

**apartmanlarda genelde ufak parklar oluyor... civarda zaten illaki vardir guzel parklar **

1. öğlen veya aksama dogru Güneş ışığı almayan ev tutarsan ölü gibi yaşarsın.

adamlar camlari full kapatiyorlar jaluzilerle... onlarin boyle bir derdi yok.

1. Evin kapısı sağlam olsun yoksa hırsız rahat girer. Mümkünse alarm sistemi olmalı.

**ben daha Turkiye'de ki gibi kapi sistemi gormedim 🙂 vur omzu acilsin cogu... Amerikan filimlerinde gordukleriniz dogru yani 🙂 **

• @Rhonster merhaba, genel olarak bir ev seçilirken dikkat edilecekler fazlasıyla paylaşılmış ancak nacizane ben de farklı bir açıdan yorum yapmak isterim 🙂

Bence en önemlisi, ev sahibinizin geçimini kiradan sağlayıp sağlamadığını öğrenmeye/anlamaya çalışın. Bu özellikle kira artış dönemi, sözleşmede açıkça yazmasına rağmen "etraftaki evlerin fiyatları çok yükseldi, sizinki düşük kaldı" vb muhabbetleri bir nebze de olsa azaltacaktır.

Kira sözleşmesine demirbaşların tamamını ve mevcut kondisyonlarını; evin boyalı olup olmadığını, zeminde/banyoda vs herhangi bir yerde hasar olup olmadığını mutlaka yazdırın.

Ayrıca evi tutacağınız yer site olur ise, mutlaka aidat + ortak alan giderlerini öğrenmeye çalışın. Bir kira bedeli kadar da onlar tutabilir 🙂

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, başka gelirse ilave ederim 🙂

Yeni yaşamınızda şimdiden mutluluklar dilerim!

• @Rhonster Ben sizin yerinizde olsam, bekar oldugunuzu gozonune alaraktan, oradaki ogrencilerle veya varsa diger saglik calisanlari ile birlikte kiralardim veya ev/oda arkadasi olurdum. Bu sayede hem kira gideriniz azalir hemde arkadaslariniz olur.

• Tebrik ederim, hayirli olsun! Yaklasik 5 sene once biz de yilin sacma bir zaman diliminde atamasi yapilan esime kiralik ev ariyorduk. Sahibinden, temiz gorunen bir ev bulup telefon ettik. Ben calisiyorum kuzenim gelip size evi gostersin demisti sahip kisisi. Geldi sag olsun kuzen; kucuk, temiz, bize yeter bir evdi. Tamam dedik. Depozito , kira odeme tarihi vs konustuktan sonra kuzen bey, ' Yalniz 1000 lira da ben aliyorum' demisti. 😬 Bu da benim sevimsiz bir animdir, buna da dikkat edilebilir 🙂

• ⭐⭐⭐⭐

@MySea hemen yapmicam abi bilmediğim biriyle aynı evde yaşamayı sevmiyorum

Benzer Başlıklar

• 12
  • 3
  • 8
  • 4
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

53

40.7k
Kullanıcı

4.4k
Konu

424.0k

| | | |