Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Arkadaslar bununla ilgili baslik var mi bilmiyorum, bulamadim. Amerikadan Turkiyeye kargo ile bilgisayar gondermek istiyorum mumkun mudur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ssergenk, içinde söyledi: Amerikadan Turkiyeye Elektronik Esya Kargolamak

Arkadaslar bununla ilgili baslin var mi bilmiyorum, bulamadim. Amerikadan Turkiyeye kargo ile bilgisayar gondermek istiyorum mumkun mudur?

bir ülkeden diğer bir ülkeye bi' şey göndermek istediğinizde nakliyeci/taşıyıcı firmanın baktığı ilk şey; gidecek ülkeye bir ambargo olup olmadığıdır. ikinci şey ise taşınacak malzemenin tehlikeli madde statüsüne girip girmediği.

sırayla gidersek abd, türkiye'ye ticari bir ambargo uygulamıyor ve bilgisayar tehlikeli madde statüsünde değil. (bataryaası çıkarılmış olması gerekliliği istenebilir)

kısaca siz abd'den türkiye'ye bilgisayar elbette ki gönderebilirsiniz. ancak!
    türkiye'de uygulanan gümrük prosedürleri gereği yurtdışından türkiye'ye girecek belli bedelin üzerindeki her şey gümrüğe tabidir. bilgisayarda bedel olarka bunun üzerinde olduğu için göndereceğiniz ürün çok ama çok büyük ihtimalle gümrüğe takılacak ve kendisine gümrük vergisi çıkacaktır. bu vergi sizin bilgisayar için belirlediğiniz bedel (bunu gönderi evrağı üzerine yazmanızı isteyeceklerdir) üzerinde hesaplanır. gerçek bedelini diyelim ki 100$ yazdınız. tr'deki gümrük memuru buna elbette inanmayacak ve sizin belirttiğiniz bedeli dikkate almadan işlem yapacaktır. bu yüzden de ürün size astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

son çıkan kararnamalerle 800'den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildi. bunların içinde bilgisayarlar da var diye biliyorum (detaylı bakmak lazım). tavsiyem göndereceğiniz pc'nin buradaki fiyatına bakıp o şekilde gönderip göndermeme kararı vermeniz. sizin oradaki fiyata; nakliye + gümrük vergisi + kdv + gümrük çekim bedeli gibi bedeller eklendiğinde astarı yüzünden pahalıya gelecek ve ciddi canınızı sıkacaktır.

en mantıklı seçenek, abd'den gelecek birilerine vermek ve onların yanında getirmelerini sağlamak.

bol şans 🙂

• Cok tesekkur ederim detayli bilgilendirmeniz icin. Direk Teknosa gibi bir yerden gidip almak ortalama ayni fiyata gelecek muhtemen.

@gucarslan, içinde söyledi: Amerikadan Turkiyeye Elektronik Esya Kargolamak

@ssergenk, içinde söyledi: Amerikadan Turkiyeye Elektronik Esya Kargolamak

Arkadaslar bununla ilgili baslin var mi bilmiyorum, bulamadim. Amerikadan Turkiyeye kargo ile bilgisayar gondermek istiyorum mumkun mudur?

bir ülkeden diğer bir ülkeye bi' şey göndermek istediğinizde nakliyeci/taşıyıcı firmanın baktığı ilk şey; gidecek ülkeye bir ambargo olup olmadığıdır. ikinci şey ise taşınacak malzemenin tehlikeli madde statüsüne girip girmediği.

sırayla gidersek abd, türkiye'ye ticari bir ambargo uygulamıyor ve bilgisayar tehlikeli madde statüsünde değil. (bataryaası çıkarılmış olması gerekliliği istenebilir)

kısaca siz abd'den türkiye'ye bilgisayar elbette ki gönderebilirsiniz. ancak!
    türkiye'de uygulanan gümrük prosedürleri gereği yurtdışından türkiye'ye girecek belli bedelin üzerindeki her şey gümrüğe tabidir. bilgisayarda bedel olarka bunun üzerinde olduğu için göndereceğiniz ürün çok ama çok büyük ihtimalle gümrüğe takılacak ve kendisine gümrük vergisi çıkacaktır. bu vergi sizin bilgisayar için belirlediğiniz bedel (bunu gönderi evrağı üzerine yazmanızı isteyeceklerdir) üzerinde hesaplanır. gerçek bedelini diyelim ki 100$ yazdınız. tr'deki gümrük memuru buna elbette inanmayacak ve sizin belirttiğiniz bedeli dikkate almadan işlem yapacaktır. bu yüzden de ürün size astarı yüzünden pahalıya gelecektir.

son çıkan kararnamalerle 800'den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildi. bunların içinde bilgisayarlar da var diye biliyorum (detaylı bakmak lazım). tavsiyem göndereceğiniz pc'nin buradaki fiyatına bakıp o şekilde gönderip göndermeme kararı vermeniz. sizin oradaki fiyata; nakliye + gümrük vergisi + kdv + gümrük çekim bedeli gibi bedeller eklendiğinde astarı yüzünden pahalıya gelecek ve ciddi canınızı sıkacaktır.

en mantıklı seçenek, abd'den gelecek birilerine vermek ve onların yanında getirmelerini sağlamak.

bol şans 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

türkiye'de uygulanan gümrük prosedürleri gereği yurtdışından türkiye'ye girecek belli bedelin üzerindeki her şey gümrüğe tabidir.

Sayin @gucarslan , sanirim bu sinir ya kaldirildi, ya da o kadar dusuruldu ki artik yurtdisindan gonderilen her esyadan gumruk vergisi aliniyor. Fakat her yil bu konuda guncellemeler oluyor, Turkiye'deki vergi konulari cok hizli degisiyor (aksi yonde) 🙂 ben son yasalari arastirip forumdaki bilgileri guncelleyeyim bir ara...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Amerika'dan Turkiye'ye Elektronik Esya Kargolamak

türkiye'de uygulanan gümrük prosedürleri gereği yurtdışından türkiye'ye girecek belli bedelin üzerindeki her şey gümrüğe tabidir.

Sayin @gucarslan , sanirim bu sinir ya kaldirildi, ya da o kadar dusuruldu ki artik yurtdisindan gonderilen her esyadan gumruk vergisi aliniyor. Fakat her yil bu konuda guncellemeler oluyor, Turkiye'deki vergi konulari cok hizli degisiyor (aksi yonde) 🙂 ben son yasalari arastirip forumdaki bilgileri guncelleyeyim bir ara...

sayin @crazycells, dediğin gibi bu sınır cok ama çok düşürüldü. bu konuda sürekli gündemi takip etmek durumundayım özel sebeplerden dolayı 🙂 isterseniz ben destek olmaya çalışayım müsait bir zamanimda. siz bu kadar yoğunken bir de bununla uğraşmayın, o iş bende🤨

• Yurtdışından posta,kargo yolu ile yapılan alışverişlerde vergi muafiyeti sürekli düşürülmüştür.
    Bu tutar 2011 yılından önce 150€,
    2011 sonrası 75€,
    2017 de 30€ idi,
    2018 Nisanında 22€ ya düşürülmüştür.
    Vatana ,millete hayırlı olsun! bizleri çok düşünen idarecilerimiz bu vergi muafiyetini Mayıs 2019 da tamamen sıfırlayıp kaldırmışlardır.
    Şu anda yurtdışından e-ticaret yoluyla 0.10 cent lik birşey dahi alsanız vergi ile karşılaşabilirsiniz.Karşılaşabilirsiniz diyorum çünkü gümrüklerdeki fiili durumu bilmiyorum.
    Normal işleyiş şöyle;
    Aldığınız ürünün TL karşılığı tutarı+Gümrük Vergisi(%20)+KDV(%18)+Harç ve pul bedelleri,gümrükteki kalış süresine göre depolama ücreti,
    Ayrıca aldığınız ürün ÖTV kanunundaki listeye dahil bir ürün ise ek olarak %20 ÖTV ödersiniz.
    Uçuyoruz... uçtuk!

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DonTurcos, içinde söyledi: Amerika'dan Turkiye'ye Elektronik Esya Kargolamak

Yurtdışından posta,kargo yolu ile yapılan alışverişlerde vergi muafiyeti sürekli düşürülmüştür.
    Bu tutar 2011 yılından önce 150€,
    2011 sonrası 75€,
    2017 de 30€ idi,
    2018 Nisanında 22€ ya düşürülmüştür.
    Vatana ,millete hayırlı olsun! bizleri çok düşünen idarecilerimiz bu vergi muafiyetini Mayıs 2019 da tamamen sıfırlayıp kaldırmışlardır.
    Şu anda yurtdışından e-ticaret yoluyla 0.10 cent lik birşey dahi alsanız vergi ile karşılaşabilirsiniz.Karşılaşabilirsiniz diyorum çünkü gümrüklerdeki fiili durumu bilmiyorum.
    Normal işleyiş şöyle;
    Aldığınız ürünün TL karşılığı tutarı+Gümrük Vergisi(%20)+KDV(%18)+Harç ve pul bedelleri,gümrükteki kalış süresine göre depolama ücreti,
    Ayrıca aldığınız ürün ÖTV kanunundaki listeye dahil bir ürün ise ek olarak %20 ÖTV ödersiniz.
    Uçuyoruz... uçtuk!

bir ekleme daha yapmak isterim sn. @DonTurcos'un iletisine;

gümrük muafiyeti kanunu türkiye gibi ülkeler için her zaman büyük kazanç kapısı olmuştur. insanlar ihtiyaçlarını kendi ülkelerinden karşılayamadığında / daha uzuca bulduklarında bunu yurtdışından temin etmek ister.

işte bunu bilen devletler de bunun karşısına "gümrük vergisi" adı altında ağır vergiler getirirler.
    mayıs 2019'da çıkan kararname ile de bu muafiyet tamamen kaldırıldı ve alınan her ürün için gümrük vergisi getirildi. bazı ürünler için (kitap bunlardan biri) yok dense de bazı gümrük işlemlerinde bunlar için de vergi alındığı bilinmekte.

son dönem de çıkan kararnemeler ile de "ilave gümrük vergisi" adı altında vergiler getirildi. bunlar daha çok elektronik gibi insanların çok talep ettiği son kullanıcı ürünleri.

ez cümle artık türkiye, yurtdışı alışverişi için çok mantıklı bir ülke değil. hatta ve hatta hiç mantıklı bir ülke değil. imkanı olanların, yurtdışından gelecek bir tanıdık yardımı ile yolcu beraberinde getirmeleri en mantıklı seçenek gibi duruyor.

ya da ucuz uçak bileti alıp gidip yerinden almak da bir başka seçenek elbette 🙂

tabiki döviz kurları bu raddedeyken yurtdışından bir ürün almak doğru bir seçenek mi o da başka bir konu başlığı sanırım..

son olarak;
    - halk ağır vergiler altında eziliyordu..

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@DonTurcos bilgilendirme icin tesekkurler, ben de yildan yila azaldigini hatirliyordum, bu tablo iyi oldu 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gucarslan ben bu konunun basligini ilgili sekilde degistiriyorum o halde.

ABD'ye yolcu olarak girerken uygulanan gumruk kurallari su baslikta:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/2766/türkiye-ye-girerken-uygulanan-gümrük-kuralları

Bu baslikla ilgili olabilecegi icin onu da paylasmis olayim...

• merhaba arkadaşlar yakın zamanda Amerikadan Turkıyeye iphone telefon nasıl gönderile bilir gümrüğe takılmadan bir yolu varmıdır ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@faysal gümrüğe takılmadan diye bir şey olmaz. Kişi kendi telefonu diye götürebilir. Ancak Türkiye de kullanamaz iphone kırılmaz

• Selamlar arkadaslar tam tersini sormak istiyorum, Türkiye'de handheld oyun konsollarımı amerikaya kargolamak istiyorum bu durumda Türkiye gümrüğünde herhangi bir sorun yaşar mıyım?

• Ağustos ayında bu durumu yaşadık, Ups firması gümrük vergilendirme sistemi sebebinle bizden vekaletname istedi kendilerinle defalarca görüştüm kargo alıcı ismi eşimin abd vatandaşı olduğunu dile getirdim istediğiniz vekaletname yi nasıl düzenlenmesi gerektiğini sordum, "noter gerekli bilgiye sahip size göndermiş olduğumuz vekaletname örneği ile notere gidip düzenletebilirsiniz" denildi tekrar sormama rağmen beni yanlış yola sürükleyerek gereksiz yere 2500tl masraf yaptırdılar. vekaletname yi taraflarına gönderdim ve bana verdikleri cevap vekaletname de "geçerli bir vergi numarası olmadığı için vergilendirme yapılamıyor bu sebepten kargonuzu size teslim edemiyoruz" dendi. Eşimin ailesi aynı kargodan bir tane daha hazırlayıp bu sefer United States Postal Service ile gönderdi ve PTT bunu kolay bir şekilde vergilendirerek tarafımıza teslim etti. Ups müşteri hizmetlerindeki arkadaşlar yeterince bilgiye sahip değiller ve insanları mağdur ediyorlar, kendilerinin bize YANLIŞ bilgi aktarması yerine Ups nin anlaşmalı olduğu ithalat firması ile görüştürseydiler bu mağduriyeti yaşamamış olacaktık.

• Merhaba,
    ABD den bir tanıdığım Türkiye'ye ayakkabı, tişört, gömlek gibi ürünler gönderecek.
    Şahsi kargo olsa bile gümrükte vergilendirme yapılıyor mu? Daha önce tecrübe edeniniz ya da bileniniz var mı ?

Kargo: 2-3 parça ayakkabı 1 gömlek falan çok bir şey yok.

• Merhabalar,benim konum biraz daha farklı bilgisi olan varsa cevaplayabilirse sevinirim. Amerika’dan arkadaşım bilgisayarı mağazadan satın alsa fatura arkadaşımın adına fakat uçakla Türkiye’ye gelen dayım getirebilir mi? Aklıma takılan tam olarak şunlar fatura isimleri farklı olunca sorun olur mu veya dayım faturasız bir şekilde kendi PC kutusuyla getirebilir mi veya faturasıyla sırt çantasında getirebilir mi, bilgisayarın fatura bedeli 1136$ vergi çıkmaması için ne yapılabilir? Şimdiden teşekkür ediyorum

• Merhabalar yarın 13 Temmuz akşam Denver'dan Adana'ya uçuyorum 1 aylığına Türkiye’ye gidiyorum eğer Türkiye’ye bir şey göndermek veya almak isterseniz veya Türkiye’den Amerika'dan bir şey almak isterseniz bana yazabilir getirebilirim ücreti karşılığında bana ulaşabilirsiniz.

• @Alper-2, içinde söyledi: Amerika'dan Türkiye'ye Eşya Kargolamak (gümrük işlemleri)

Merhaba,
    ABD den bir tanıdığım Türkiye'ye ayakkabı, tişört, gömlek gibi ürünler gönderecek.
    Şahsi kargo olsa bile gümrükte vergilendirme yapılıyor mu? Daha önce tecrübe edeniniz ya da bileniniz var mı ?

Kargo: 2-3 parça ayakkabı 1 gömlek falan çok bir şey yok.

Bunu bende öğrenmek istiyorum. Yeğenlerime ayakkabı tişört vb eşyalar göndermek istiyorum. Tecrübe eden arkadaşlar oldu mu gümrüğe takılıyor mu merak ediyorum.

• @mahves Merhaba, Eşimin ailesi houston dan sizin sorduğunuz tüm ürünlerden 2 şer adet gönderdiler bir sorun yaşanmadan gümrükten geçti fakat çıkan vergi çok yüksekti neredeyse ürünlerin buradaki fiyatlarına eş değer geldi. Bir bilgi daha (United States Postal Service) ile gönderilmesini rica edin ups ve diğer özel kargolarda büyük sorunlar yaşadık.

• @Davut-Korkmaz Teşekkür ederim. Aklıma gelmişti bu vergi olayları. Burada bir arkadaşta tam tersi Türkiye'den çocukları için hikaye kitabı ders çalışmaları için yardımcı dokümanlar falan istemişti ve ailesi kargoyla gönderdi. Eve ulaştığında çok şaşırmıştı kargodan çikolatalar jelibonlar falan çıktı. Türkiye'ye sordu siz neden zahmet ettiniz bunları neden koydunuz diye onlarda biz abur cubur koymadık sadece senin istediklerini aldık gönderdik dediler. kuvvetle muhtemel gümrükte baktılar çocuk kitapları falan hediye amaçlı çikolata falan koydular. Bizde buna şaşırmıştık. Açıp bakıyorlar sanırım. Ama dediğiniz gibi para ödendikten sonra kıymeti kalmaz. En iyisi giderken götürmek.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

82

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |