Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• amerikadadoğum

• Uzuuun bir aradan sonra herkese selamlar...

Bilmiyorum ben ilk miyim ama 2017 talihlilerinden anne adayı olarak karşınızdayım 🙂 Doğuma henüz var ama bu süreçte olan aşamaları paylaşmak isterim, köşede dursun diyerekten..

Ben hamile kaldığımı öğrendiğimde eşim işe yeni girecekti ama ilk çocuk heyecanıyla ne yapıcaz bilmem ne, yakınımızdaki bir hastaneden (Baylor Scott &White) randevu aldık. Bu arada eşimin sigortasının başlamasına daha 3 ay vardı yani eşim deneme süresinde sigortasızdı diyebilirim ( iş anlaşmasına göre, başka iş verenlerde değişiklik gösterebilir) Hastanede, hastaneden bağımsız çalışanlar var ve sizi yönlendiriyor, bize de CHIP isminde bir programa dahil etmek istediler fakat gelir skalasının üstünde gelirimiz olduğu için onay alamadık. Tabi bu ücretler hesaplanırken tax kesilmemiş maaşınız alınıyor. Hastane yönetiminde yaptığımız görüşmeler sonrası ücretli muayene olabileceğimi ve sigorta başladıktan sonrasında gerçekleşen muayene ve doğum masraflarını oradan alabileceklerini söylediler. Biz sigorta başlayınca yapılan masrafları saydırmak istedik ama tarih farkından dolayı kabul etmediler. 4. ayımda hastane borcumuzun $3750 öğrendik, ayrıca her defasında ultrasona falan almıyorlar, kan ve idrar tahlilleri ve muayene ucreti diyebilirim, $3750 demek 4 kez ziyaret olmuş ve yanı sıra idrar tahlili +1 ultrason olmuş demek...

Türkiyede her muayenede yanı her ay ultrasona alınırsınız. Doktorum bana reçeteli vitamin vermişti ve fiyatı 218$ dı sigortasız, onu alamadık tabi ki onun yerine farklı bir vitamın almıştım HEB Pharmacy'den ücretini ödeyip alabileceğiniz ilaçlar kısmından, sıkıntı olmadı, ama sigorta başlayınca gidip aynı ilacı alınca tek bir cent bile ödemedik. Sigorta gerçekten işe yarıyormuş dedim o anda, ama doğum sonrası masrafı da görmek isterim bu yoruma kalıbımı basmadan önce 🙂

Bu dilime kadar anlattıklarım sigortalı olan kısımdı, yani sigortanız olsa da olmasa da kapsamına göre ultrasonu, ilacı veya laboratuvar tahlillerini ödetebiliyorlar. Bu tamamen sigotanıza göre değişiklik gösterir.

Şuan 37. haftamdayım, eşim anlaşmazlıklar sebebiyle işinden ayrıldı. İşsiz demek sigortasız demek, bizde bunu hastanenin sigorta birimine bildirdik. Kendileri chip, medicaid vs. tarzında olan programlara başvuru yapmayı deneyebileceğimizi söyledi. Başvurular neticesinde sisteme dahil edildim ve şuan devletin destek olduğu Superior Healthplan 'den faydalanıyorum. Muayene ve basit tahlillere ücret alınmadı, ultrasona verdik $200-300 arası değişiyor fiyatı faturaların. 2D veya 3D olursa sanırım yine fiyatı değişir, zaten 30. haftadan sonra bir daha ultrason yapmıyorlar. Gerek görmedikleri için sanırım bilemiyorum ama sinir bozucu ama aynı zamanda güzel haber daha fazla ekstra ödemeyeceğiz anlamına geliyor. Sigortanın yeni başladığı zamanlarda 1 kez acile gitmiştik, bebek geliyor diye düşünerek (yanlış alarm, hala bende 🙂 sigortasız olarak giriş yapmışlar fiyatı $1500'dı, eşime olayın şokuyla dedim, küvette doğurabilirim! Neyse ki sigorta numaramızı paylaşınca bu faturadan kurtulmuş olduk. Ama sigortasız Amerikada doğum yapılamaz, bırakın muayene olmayı acile gitmeyi.. Michael Moore'un Amerikadaki sağlık sisteminin nasıl berbat olduğunu anlatan bir belgeselini izlemiştik ismi 'Sicko' du, anlatılanlara hak veriyorsunuz çoğu zaman.. Sigortanız yoksa kafanız yarılsa, kendi kendinize dikiş atmanız bile gerekebilir. Doktorlar bizim doktorlarımıza göre duyarsız ve ilgisiz kalıyorlar. Olayların ve olanların bizdeki gibi üzerine düşülmüyor, olur hallederiz, sakin ol modundalar hep, halbuki konu sağlık!

Şimdi ise 20 günümüz kaldı doğuma, doğumdan sonraki tecrübelerimi de aktarmak isterim, yardımı olacaksa.. Doğumda yanımızda anne- baba veya akraba olmayacak, eşim ve ben olarak zorlu bir süreç yaşayacağız sanırım.
    Tecrübeler, şartlar ve durumlara göre değişiklik gösterir, burada yazdıklarım Teksas eyaletinde edindiklerimdi. Yardımcı olabileceğim noktalar varsa, buradan cevaplamak isterim vakit buldukca ve doğum olmadıkca 🙂

Dipnot; ayrıca Amerika'da gebelik harika değil, çünkü canınızın her istediği yok neredeyse hiç biri yok ve bu durum beni çok zorlamıştıi çoğu zaman yiyecek birşey bulamıyordum damak tadıma göre. Diyeceksiniz önemli mi ? Önemli çünkü gebelik yaşıyorsunuz ve burada sağlıklı olan şeyler belki de bir elin 5 parmağını geçmez. Kendi ekmeğimi bile kendim evde yapıyorum, buradakiler gerçekten çok şeker kullandıkları için .. Ayva arıyorum gebe kaldığımdan beri, Austin, Dallas, Houston birçok yeri aradık ama çoğu kişi bize o nedir, sebze mi meyve mi ? 'haa yoksa sen elma mı demek istiyorsun?!' diye bir de did you mean? yapıyorlar insana, orada küplere biniyorsunuz 😃 Traji komikte olsa, sağlıkla bebeğimizi kucaklayacağımız zamanı bekliyoruz. Uzun oldu, okumanızı sağlayıp, faydam dokunduysa ne mutlu bana.
    Herkese sevgiler.

• Faydalı bilgiler için teşekkürler

• @gizemyavuz92 Allah kolaylık versin.Kardeşimde Houston da ve bugün doğum yapacak İnşallah.Orada bir Ermeni markette ayva bulmuştu ama senede 1 kez nostalji olsun diye geliyormuş.Yaşadığınız herşeyi gün gün aynıyla yaşadı ve sonuna geldi.Sizin için de İnşallah kolaylıkla bir doğum olur.Dualarım sizinle.

• @gizemyavuz92 çok teşekkür ederiz bilgiler için. şimdiden de sağlıklı doğumlar diliyorum size. tecrübeleriniz çok yol gösterici. bebekten fırsat buldukça yazmaya devam edin lütfen 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gizemyavuz92 hosgeldiniz 🙂 bilgilendirme icin cok tesekkurler, surecte bol sanslar! Simdiden ailenizin yeni uyesi hayirli ugurlu olsun 🙂

• Allah anali babali buyutmeyi nasip etsin...Bahti acik olsun...

• Herkese iyi dilekleri için çok teşekkürler arkadaşlar, vakit buldukca durumu güncelleyen iletiler bırakırım buraya.

• @gizemyavuz92 sanırım bir de gıda kartı veriyorlar hamilelere beslenme için. Ayvayı bilmiyorum ama biz CA da envai çeşit ekmek bulabiliyoruz. Birisi daha demişti bunu TX dan. Halbuki Türk de çok nasıl olmaz şaşırdım. Andersen, Paris Baguette, Panera Bread vs yok sanırım orda ? Ayva görürsem size mutlaka göndermek isterim 🙂 ama onlarca çeşit meyve var CA da, ayva görmedim henüz. Hurma bulun doğum sancısı gelince yiyin kolaylaştırır. Allah yardımcınız olsun sağlıkla gelsin bebişiniz

• Bence burdan yollayabiliriz hamile arkadaşlara yada eşi hamile olanlara canı ne çekerse ne dersiniz😁

• @reader bence yollayın elbette. Arkadaş burada. Direk adres alıp 👍🏻

• Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin

• İlginize, alakanıza ve iyi dileklerinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Hala canım ayva istiyor olsaydı ısrarla iletime de yazardım, bulanlar yollasın lütfen diye, ama dediğim gibi doğuma da az bir süre kaldığı için artık ayva derdinde değil, çocuğuma kavuşma derdindeyim 😃
    @Femini92 gıda kartı olayını duymadım, dediğim gibi eyalete, durumlara, şartlara göre değişiklik gösterebilir bu tarz olanaklar. Benim sigortamı karşılasın yeter, gıdamı bende alırım hallederim. Panera bread vs. var ama pahalı oluyor genelde, ve bilirsiniz ki bizim ekmekler gibi değiller 🙂

• @gizemyavuz92 ben Türkiye’de de veya beyaz ekmeği bıraktığımdan o şekilde düşünmemiştim 🙂 tahıllı cevizli vs var. Gıda kartı da arkadaş hamile olduğunu yeni öğrendi de doktor demiş devlet olarak bizim yükümlülüğümüzde sür yumurta türü şeyler alması için diye. Belki CA ile ilgilidir kendim tecrübe etmediğimden bilemedim şimdi

• @gizemyavuz92 uzunn bir aradan sonra sizi tekrardan görmek çok güzel.Sağlıklı bir şekilde çocuğunuzu kucağınıza almanız dileğiyle.

• Bu ileti silindi!

• @gizemyavuz92 bilgiler icin tesekkurler. Bebeginizi saglikla kucaklamanizi dilerim.

• @ayek Amerika'da Gebelik ve Doğum içinde söyledi:

@gizemyavuz92 bilgiler icin tesekkurler. Bebeginizi saglikla kucaklamanizi dilerim.

Ben teşekkür ederim okuğunuz için, faydam olduysa ne mutlu. Bebeğimiz 9 aylık oldu artık neredeyse yaşına girecek. dv2017'nin ilk bebeği 🙂

• Selam arkadaşlar. Buradaki yasamamızı yoluna koyduktan sonra eşimle bebek yoluna girmeye karar verdik. 13 haftalık hamile olarak bu başlığı en güncel bilgilerle doldurmaya çalışacağım 🙂 şimdilik 2 kez doktora gidebildim. 1. Ziyaret ultrasonla bakılan ve bebeğin sağlığını teyit etmeye yönelik kontroldü. 8-12 hafta arasında randevu alabiliyorsunuz. Daha erken gelmenize izin vermiyorlar çünkü bebeği görmek mümkün olmuyor. 8. Haftaya kadar beklerken 1 saatlik hamilelik eğitimi aldım ücretsiz olarak. İlk muayenede doktorla tanıştım, ultrasonla bebeğe bakıldı ve kalbi dinlendi. Bir sürü kan ve idrar tahlili yapıldı. Sonraki 3 ziyaretim aylık görüşmeler olarak ayarlandı. 12,16,20. Hafta da. Diğer ultrasonum 20. Haftada olacak. Onun dışındakiler 10dakikalik doktor görüşmesi. Burada hamilelik boyunca en fazla 3 kez ultrasona girebiliyorsunuz. Çoğu yer 2 kez sokuyor. Doktorum bana boyun kalınlığını ölçen bir test olan NT isteyip istemediğimi sordu. Sigorta karşılıyor dediği icin kabul ettim. 12. Haftamda 1 saatlik kapsamlı ultrason yaptılar ve bebeğin kalbi tüm organları vücudu incelendi. Ayrıca Benden kan alındı. Henüz sonuçları öğrenmedim ama ultrason sonuçlarım normal çıktı. Eğer bu testi yaptırmasaydım 20. Haftaya kadar başka bir ultrason olmayacaktı. Süreç ilerledikçe gelişmeleri ve randevularımın iceriklerini yazmaya çalışacağım. Sorusu olan varsa da bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav simdiden hayirli ugurlu olsun 🙂

Benzer Başlıklar

• 19
  • 5
  • 96
  • 53
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

110

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |