Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@İpek-Dedemen-Erdur, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@cnpist eğer sinovac kabul görürse abd için , türkiye de sinovac yaptırıp gelmeyi tercih ederim biontech yerine , çünkü biontech hakkında kötü şeyler duyar olduk.

Sinovac'in yakin zamanda kabul gorecegini pek sanmiyorum. Ondan daha iyi calisan pek cok asi varken ozellikle...

Fakat tabii ki Sinovac olmak bile hic asi olmamaktan kesinlikle daha iyi. %50 korunma ihtimali %0'dan kesinlikle daha iyi bir oran... Eger ABD'ye gelmeniz 6-7 ay veya daha fazla surecekse Turkiye'de hemen Sinovac asisi olabilirsiniz. ABD'ye geldikten sonra da buradaki asilari olmaya devam edersiniz.

Buyuk ihtimal tam asilandiktan ~6 ay sonra bir booster asi olacagiz, ve sonrasinda asi dongusu grip asisi gibi yilda 1'e evrilecek ve hayat normale donecek...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@MySea tesekkurler 🙂 lakin grup disariya kapali sanirim, video acilmiyor...

• @crazycells buraya youtube dan bir video nasıl eklenir bilemedim ama izlemenizi tavsiye edeceğim bir video var youtube da "Her Açıdan 28 Nisan tarihli yayın " şeklinde yazarak Dr.ÜMIT AKTAŞ in söyleyisini izlemenizi tavsiye ederim.1 saat sürüyor ama çok aydınlatıcı fikirleri var covid ile ilgili. Bilginiz olsun diye yazdım 😊

• @crazycells

bu yayın türkiye de ki 17 mayıs kapanmasından önce çekilmiş ama ana hatları ile görüşü belirten bir video.

• ⭐⭐⭐

Turkiye’deki biontech yerine sinovac olun propagandasini anlayamiyorum

• @keysnambır ben aslında şuan hiçbişey olma taraftarı değilim. Eğer bana yazdıysanız yorumunuzu.

• @İpek-Dedemen-Erdur eğer seyahat edilecek bir ülke asi isterse o yüzden sordum sinovac eski teknoloji ve inaktif olduğu için daha güvenilir geliyor koruması az da olsa , biontech ise Mrna aşısı vücudun tanımadığı bir protein ve ileride uzun vadede bırakacağı veya bırakabileceği hasarları bilemiyoruz.Simdi Sputnik-V asisi da uygulanmaya baslanacak onda kullanilan da vucudun bildigi bir virus ama onun icinde yeni olcagindan bilgi ve denenmislik olmadigindan Turkiye de o da bir risk.Bu tercih meselesi kimse ye sinovac olun demedim ben zorunda kalsam onu olabilirim dedim ama şimdilik kesinlikle yurtdışı isim olmazsa asi olmayı düşünmüyorum en azından bazı verileri görene kadar açıklama yapılana kadar...Suan Turkiye de bazi asi verilerinin sakladigina inaniyorum bir gun umarim Sayin Bakan asilananlarin yan etkilerini veya olan ölümler varsa ölüm gerekcelerini aciklamayi karar verirse o gun asiyi ona gore secebilirim. Sinovac için se kabul görme durumu şuan yokmuş onun için bekleyip göreceğiz tam korunmaya devam.

• ⭐⭐⭐

@İpek-Dedemen-Erdur size ozel yazsam adinizi eklerdim mesajima. Genel olarak yazdim. tanidiklar, sostal medya, eksisozuluk vs hep bir sinovac propagandasi var.

• @crazycells Malesef baska turlu paylasmama izin vermiyor. Baska sefere artik...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@İpek-Dedemen-Erdur ilk firsatta izleyecegim. 👍

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@İpek-Dedemen-Erdur eğer seyahat edilecek bir ülke asi isterse o yüzden sordum sinovac eski teknoloji ve inaktif olduğu için daha güvenilir geliyor koruması az da olsa , biontech ise Mrna aşısı vücudun tanımadığı bir protein ve ileride uzun vadede bırakacağı veya bırakabileceği hasarları bilemiyoruz.Simdi Sputnik-V asisi da uygulanmaya baslanacak onda kullanilan da vucudun bildigi bir virus ama onun icinde yeni olcagindan bilgi ve denenmislik olmadigindan Turkiye de o da bir risk.Bu tercih meselesi kimse ye sinovac olun demedim ben zorunda kalsam onu olabilirim dedim ama şimdilik kesinlikle yurtdışı isim olmazsa asi olmayı düşünmüyorum en azından bazı verileri görene kadar açıklama yapılana kadar...Suan Turkiye de bazi asi verilerinin sakladigina inaniyorum bir gun umarim Sayin Bakan asilananlarin yan etkilerini veya olan ölümler varsa ölüm gerekcelerini aciklamayi karar verirse o gun asiyi ona gore secebilirim. Sinovac için se kabul görme durumu şuan yokmuş onun için bekleyip göreceğiz tam korunmaya devam.

merak etmeyin protein kelimesi korkutucu bir sey degil 🙂 Bizim hucrelerimiz de proteinlerle cevrili, coronavirus hucreleri de proteinlerle cevrili... Biontech ve Moderna asisindaki mRNA zaten hucrelerde proteine cevriliyor o sekilde etki ediyor, yukarida bahsettigim Novavax asisi da proteinin kendisini direkt vucuda veriyor, Sinovac asisinda ise zaten bolunemeyen ama proteinlerle cevrili virus size veriliyor... Yani bu 3 cesit asi da benzer mantikla antikor uretiyor.

Coronavirus hucrelerinin etrafinda bizde olmayan bir "spike" proteini mevcut, bu protein bizim hucrelerimizde olmadigi icin butun asilar bunu hedef alarak antikor uretmeyi hedefliyor. Normalde dogmadan once bizim vucudumuzdaki tum proteinler "timus" dedigimiz bir dokudan gecip vucuda tanitilir, bu timusun icindeki antikor ureten hucreler ise kendi proteinlerimizi tanir ve onlara karsi antikor uretmez. Bu dedigim tanitma olayi dogumdan once gerceklesir, sonrasinda ise bu hucreler vucudun gordugu her yabanci proteine saldirip antikor uretirler. Bu asilarda da bizde olmayan bir protein vucuda tanitilip, vucudun antikor uretmesi saglanir.

Bizim bir hucremiz bile zaten her gun onbinlerce mRNA uretir ve bu mRNA'lardan tonlarca protein yapar. Yani bu surec zaten vucutta olan bir surec, buradaki amac ise vucutta olmayan ve bu coronaviruslerde olan bir proteini kullanip yeterli bir bagisiklik reaksiyonu yaratmak. Su an var olan varyantlara karsi asinin hala etkili olmasinin nedeni, bu varyantlarin hepsinde "spike" proteinin cok ciddi bir farkliliga ugramamis olmasi... Ama gun gelip o protein farkliliga ugrarsa artik eldeki asilar calismayacak ve bu durumda yeni bir asi gerekecek.

1608019200_COVIDvaccine1.jpg

Asilarin sizi hasta edememesi de zaten bu dogal surecten kaynaklaniyor, yani uretilen mRNA'lar da , proteinler de vucut tarafindan parcalanacak. Normalde virus olsa butun hucrelere girip o hucrelerde kendi kopyasini yapip o hucreyi parcalayacak ve yandaki hucreye bulasip onu da ayni sekilde kullanacakti... Bu da bir yerden sonra o dokunun tamamen tahrip olmasina neden olacakti ve vucut fonksiyonlarinizi bu sekilde yavasca yitirecektiniz. Hasta insanlarin ventilatorlere baglanmasinin nedeni de bu viruslerin akcigerlere yani bizim nefes alip verme organimiza saldiriyor olmasi. O doku tamamen tahrip oldugu icin artik nefes alamaz duruma geliyorsunuz ve vucuttaki diger organlara ve hucrelere yeterli oksijen gitmedigi icin yasaminizi yitiriyorsunuz.

Tabii, ben cok basit sekilde anlattim ama konu insan vucudu olunca hicbir sey bu kadar kolay olmuyor. Her asamada asilmasi gereken cok fazla zorluk ve engel var. Teorik bilgiler her zaman pratigi tutmuyor, o nedenle bu surecte cok fazla ince ayar yapilmasi gerekiyor. Zaten daha once yazmistim, asi isine girisen binlerce grup olmasina ragmen bu bunlardan sadece 1 elin parmaklarini gecmeyecek kadari basarili oldu...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells, içinde söyledi: Coronavirus (COVID-19)

@İpek-Dedemen-Erdur ilk firsatta izleyecegim. 👍

ilk 8 dakikasina dayanabildim sadece video'nun 🙂 bu adamin sarlatan oldugunu sizi rahatca soyleyebilirim. Sadece "buzzword"leri kullanarak korku salmaya calisiyor. Ama asil amaci kitaplarini satmak sanirim 🙂 kitaplarini programa getirmeyi unutmamis...

Eger video'da etkilendiginiz bir yer varsa soyleyin, seve seve argumanlarini curutebilirim.

Modern Tip bence insanligin medari iftiharlarindan biridir 🙂 "ilac" kotu bir kelime degil, eskiden insanlar sogut agacinin kabuklarini kemirerek agrilarini dindiriyordu, modern tip ise bu kabuklardaki sadece bir molekulun bu agri dindirici etkiden sorumlu oldugunu buldu ve bu molekulu (salisilik asit) uretip bunu ilac (aspirin) haline getirdi. Bu sekilde hem sadece ihtiyaciniz olan molekulu daha kontrollu bir sekilde (ihtiyaciniz oldugu kadarini) aliyorsunuz, hem de ihtiyaciniz olmayan ve ne yaptigi belli olmayan diger ivir zivirdan kurtuluyorsunuz... Bu islemin neresi kotu? 🙂

• Yasaklı

@crazycells Videoyu izlemedim ama az çok tahmin edebiliyorum. Benim babamda böyle şeylere inanıyor. Ona göre bill gates çip takmak için aşı yapıyorlarmış. Hastalık yalanmış. Dünya düzmüş, siyonistler bizleri kandırıyormuş. Youtube daki saçma sapan komple teorisi videoları çeken kanallara bakıp, oturduğu yerden dünyanın sırrını çözdüğünü zannediyor.

Ben geçen seneye kadar tartışıp doğruyu öğretmeye çalışıyordum ama sonra baktım bir işe yaramıyor. Duvara laf anlatmak neyse babama laf anlatmak aynı.

Geçen seneden beri tek bir kelime konuşmuyorum. O da bana bir şey demiyor konuşmadığım için. Evdeki herkes aşı oldu babam hariç. 😉

• @crazycells Kesinlikle katılıyorum. Şuan da antibiyotik içmek bile ölmemek için vesile oluyor.
    Eskilerden erken ölümler kalp olarak raporlanirmis.
    Bilinçli verilen bir aspirin bile can oluyor yeri geldiğinde. Evet şifa hala çok doğada ama bilimsel kanıtlar da fazlasıyla önemli

• @crazycells henüz 1 sene oldu mrna asilarinin başarısı o yüzden o yuzden uzun donemde ne gibi reaksuyonlar cikacagi belli olmadigindan basarili diyemiyorum kendim adina.Siz müsait olduğunuz da o video yu seyredin lütfen çok bilimsel açıklamışsınız teşekkür ederim. Yine de tam korunmaya devam. 😊 Dsö dediği gibi çift asi olanlar bile maske çıkartmasın koruyuculuğu ile ilgili açıklama paylaşmış dün. Dsö bile aaa bu olmadi pardon diye bazi yaniltmaci fikirlerinden vazgecebiliyor olan ölenlere oluyor, o yuzden sorgulamakta fayda var..
    Teşekkür ederim zaman ayırdığınız için.

• @crazycells programın sonuna doğru aşı karşıtı olmadığını sadece pandemi adı altında asiya gerek olmayıp bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemli olduğunu , çocuklara olan kızamık kabakulak çocuk felci gibi aşıların gerekli olduğunu ve inandığını söyleyen bir Dr. keşke 8 dk dan sonrasını izleseniz çünkü gerçekten şuan ki türkiye nin sağlık sistemini çok iyi sorguluyor , şarlatan demeyelim kendisi de tıp dr ve tabipler birliğine bağlı ama bazı şeyler için de vücuda 1 sene gibi kisa bir sure de uygulanan aşı için sonuc sürelerinin basarili diyebilmek için kısa olduğunu düşünüyor ve dusunuyorum.Bu bulunan ilaçları, aşıları almak isteyen ler in sorgulaması gerektiğini anlatıyor. Ben de asi olacağım ama şimdi bu zaman değil daha beni tatmin edecek olaylar yaşandığını görmüyorum cevremde.Ve her sene zorunlu bir algı olarak grip aşısı yerine covid aşısını koymak istemiyorum, devletin bunu dayatmasını da veya diğer devletlerin dayatmasını hiç hiç istemiyorum.Herkesin görüşüne saygılıyım sadece fazla bilgi zarar vermez diye burda paylaşayım dedim.

• @crazycells modern tıpa asla karşı değilim bu arada , sadece bazı şeylerin net olması lazım aşı için, kendimde asi çok oldum eskiden , anneme kemoterapi aldırdık , yani modern tıp şart ama bu Dr. da dediği şeyler devletin bize şeffaflığı bize şuan net bilgiler verilmiyor inanın türkiye de 3 kişi yi rahat biliyorum biontech sonrası miyokardit biri 21 yasinda vefat etti, bir diğeri ağır covid oldu hala yatıyor , birinin her an haberini bekliyorum ne olacak diye, bu yüzden biontech için beklemedeyim.Ama devletlerin diğer aşıyı da kabul etmemelerine üzülüyorum sanki bizi bir asiya olmaya zorluyorlar yok seyahat yok olmazsan vs. Eğer asi çeşidi varsa hepsini diğer devletlerin kabul görmesi lazım değil mi? Sadece biontech yaptirin avrupa ya gidin veya abd ye gidin , ben belki sinovac veya sputnik ile gitmek isticem. başarılarından kabul etmiyorlarsa o zaman niye ülkemize soktular yapmaya çalışıyorlar ? nasıl bir tezgah a düştük ? gerçekten insan sorguluyor ...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@crazycells programın sonuna doğru aşı karşıtı olmadığını sadece pandemi adı altında asiya gerek olmayıp bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemli olduğunu , çocuklara olan kızamık kabakulak çocuk felci gibi aşıların gerekli olduğunu ve inandığını söyleyen bir Dr. keşke 8 dk dan sonrasını izleseniz çünkü gerçekten şuan ki türkiye nin sağlık sistemini çok iyi sorguluyor , şarlatan demeyelim kendisi de tıp dr ve tabipler birliğine bağlı ama bazı şeyler için de vücuda 1 sene gibi kisa bir sure de uygulanan aşı için sonuc sürelerinin basarili diyebilmek için kısa olduğunu düşünüyor ve dusunuyorum.Bu bulunan ilaçları, aşıları almak isteyen ler in sorgulaması gerektiğini anlatıyor. Ben de asi olacağım ama şimdi bu zaman değil daha beni tatmin edecek olaylar yaşandığını görmüyorum cevremde.Ve her sene zorunlu bir algı olarak grip aşısı yerine covid aşısını koymak istemiyorum, devletin bunu dayatmasını da veya diğer devletlerin dayatmasını hiç hiç istemiyorum.Herkesin görüşüne saygılıyım sadece fazla bilgi zarar vermez diye burda paylaşayım dedim.

yok, ben adamin sarlatan olduguna eminim 🙂 8 dk icerisinde bu kadar art niyetli ve yaniltici cumleler kurulamaz 🙂 Tip egitimi almis iyi niyet sahibi hickimse bu sekilde konusmaz. Bu adamin sarlatan olmayan versiyonu twitter ve facebook'ta gezinip ayni cumleleri kendi profillerinde paylasan insanlar, bu kisinin yanlis bir egitim aldigini da dusunmuyorum, sadece kisa yildan paraya konmak icin televizyona cikip unlu olmaya calisiyor ve bir de buyuk ihtimal kitaplarini tanitiyor.

Peki bu adamin onerisi ne? 10 yil boyunca test ve arastirma yapilsin, var olan karantinalar devam etsin, hastaneler dolsun, insanlar olsun, ya da koruma orani cok dusuk olan asilari kullanalim? Bu mu? su ana kadar olen 4 milyon insan var covid'den... Bu adamin ici rahat etsin (daha dogrusu daha cok para kazanabilsin ve ekranlarda boy gosterebilsin) diye 10 yil boyunca 40 milyon kisi daha mi olsun bu virusten dolayi? Oysaki bu insanlar kurtarilabilecekken...

Sorgulamak kotu bir sey degil tabii ki ama DSO'deki kisilerin de insan oldugunu ve virusu tanimadiklarini unutmayin. Bu adamlar arastirmalar sonucuna gore halk sagligini tehlikeye atmayacak karari vermeye calisiyorlar, dolayisiyla yeni arastirma sonuclarina gore kararlarin guncellenmesi cok cok dogal bir durum.

Siz de hatirlarsiniz ilk aylarda insanlar evlerine aldiklari tum yiyecek ve icecekleri yikayip kullaniyordu, ama artik bu tavsiyeyi hicbir yerde goremiyoruz? neden? cunku arastirmalar gosterdi ki, virusun bu sekilde bir insandan baskasina bulasma ihtimali cok zor. O nedenle virusu cok tanimiyorken verilen bu tavsiyenin cok da gerekli olmadigina karar verildi ve artik cok dile getirilmemeye baslandi. Bu durum ilerde de devam edecek, virus hakkinda daha cok bilgi edindikce su anki bilgileri ve tavsiyeleri gozden gecirecegiz. Bu virusu arastirmadan bunlari bilmeniz imkansiz, bundan 10 yil sonra yeni bir coronavirus geldigi zaman da ayni surecler tekrar yasanacak. Cunku bu virusun mutasyona ugramis hali bu virus gibi davranmak zorunda degil.

Pandemiden kurtulmak bireysel sagligi degil, halk sagligini etkileyen bir durum. O nedenle bireylerin bu karari tek baslarina vermemesi gerektigini dusunuyorum, zaten insanlarin cogu bu kararlari verebilecek bilgi seviyesine de sahip degiller. Pandemi zaten kolayca kontrol edilemeyecek bir durum, zaten kontrol edilebiliyor olsa pandemiye donusmeden, henuz yerel iken (epidemi iken) durdurulurdu... 1 yildir tum saglik calisanlari cok iyi bir is cikariyor, bu surecte halk sagligini korumaya calisan tum kurumlara destek olmak yerine kostek olan bu gibi kimselere itibar etmeyin. Bu insanlarin art niyetli olduklarina emin olabilirsiniz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@İpek-Dedemen-Erdur mRNA aşıları uzun yıllardır kanser tedavisinde kullanılıyor. Herkes bu teknolojiden Covid sayesinden haberdar olduğu için sanki çok yeniymiş gibi düşünülüyor.

• ⭐⭐⭐

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

Çevrimiçi Kullanıcılar

39

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |