Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'ya Evcil Hayvan Götürmek

• @semihistanbul Evet aşı olduktan sonra en az 1 ay beklemeniz gerekiyor. Bu form başlığının 50. sayfa civarı, 19 Eylül tarihinde @lumos her şeyi çok güzel birkaç tabloyla anlatmış, tüm detaylar için orayı okuyabilirsiniz.

• ⭐⭐

@irmakbella thy ofislerinden daha hızlı çözersiniz.

• @irmakbella ofise giderek ilerletmenizi mutlaka oneririm. Telefon ve email ile duzgun yurumuyor surec maalesef.

• arkadaşlar selamlar ben şuan Amerikadayım eşim ve köpeğim Türkiyede biraürü zorlu süreç atlattık(özellikle Türkiyede kimse prosedürü bilmiyor)sonuç olarak 1ay gibi kısa sürede bütün işlemleri halledip CDC den onay mailini aldık. yani artık oğlum seyehat edebilir. fakat bizimki 9kg kafesle beraber10 kg zaten THY standartlarına uygun bir kafes bulmak çok zor neyapacağımı bilemiyorum. bu arada köpeğimin EMOTİONAL SUPPORT DOG sertitifkası var yani heryere girip çıkabilme ücretsiz seyehat gibi hakları var. fakat ne hikmetse bizim çok başarılı havayolu şirketimiz bu uygulamayı kaldırmış artık kabul etmiyorlarmış bu sertitifkayı. servis köpeği olması lazım diye mail geldi bugün. benim köpeğim küçük bir ırk kargo bölümünde 13saatlik bir uçuş yapamaz. koltuk satın alsam onada olmaz diyorlar. bildiğiniz başka bir havayolu varmı evcil hayvanlar için daha ılımlı kuralları olan? şimdiden teşekkür ederim

• @halil-2 kopeginizin kabinde gidebilmesi icin 8 kilo olmasi zorunlu. Emotional Support kopekleri de uzun bir suredir kabine kabul edilmiyor, bagajda gitmek zorunda kaliyor. Ucak disinda yapabileceginiz iki yontemden biri tasima sirketlerinden birine vermek ve gemi ile gelmesini istediginizi soylemek fakat bu, hem cok pahali hem de hayvaniniz icin daha buyuk bir zarar dogurabilir. Ikinci secenek ise esinizin ucakla degil karayollari ile gelmesi. Cok yipratici ve uzun bir surec, ben olsam ucakla gitmeyi goze alirdim. Kafesiniz skudo gibi bir marka ise, suyu, yatagi icinde varsa bir problem yasamazsiniz ucusta. Binlerce insan her yil kopekleri ile ucuyor, kucuk bir irk kopek bile olsa her seyini kusursuz hallederseniz bir problem cikmaz. Maalesef ben bu konuyu cok arastirdim ve ustte belirttigim secenekler disinda yapabileceginiz bir sey yok. Tibbi bir seyiniz veya engel durumunuz varsa kopeginize profesyonel bir yerden Servis kopegi sertifikasi alabilirsiniz. Fakat bu sertfikayi almak emotional support kadar kolay degil iyi arastirmanizi tavsiye ederim. Baska bir sey hakkinda yardima ihtiyaciniz olursa yazabilirsiniz.

• benim 2 kedim var. atlantaya uçacağım ve ne yapacağımı bilmiyorum. yanıma ikisini almama izin vermiyorlar. size 12-15 saat bagajda gitseler nasıl olur? bu riski almaya değer mi? gerçekten kafayı yiyeceğim

• Merhabalar,

Sağ sağlim ABD’ye giriş yaptık. Köpeğimiz kargo bölümünde geldi. Tüm işlemleri vekaletnameyle ve turist vizesiyle gerçekleştirdim. Birkaç güncel deneyim paylaşımı yapmak isterim belki size de yardımcı olabilecek noktalar olabilir diye.

Süreci CDC’nin sayfasına ek olarak, @lumos'un paylaşmış olduğu grafiklerlerden ve @md1987'nin post’larından adım adım takip ederek gerçekleştirdik. Bu vesileyle kendilerine bir kez daha teşekkür ederim.🙏🏽 İşlemleri karışık bulanlara kesinlikle bu forumda gerideki sayfalara dönerek ilgili iletileri okumalarını tavsiye ediyorum.

Bu sürecin en zorlayıcı kısmı THY’nin biletleme süreciydi.
    Tüm belgeleri tamamlayıp artık THY ile biletleme aşamasına geçtiğimizde şöyle bir yol izledik:

• THY, ABD uçuşlarında evcil hayvan talebini öncelikle reddediyor. Çünkü tüm belirtilen evrakları görmek istiyor. Sonra bu red üzerinden rezervasyon numaranızla geri bildirim oluşturarak evraklarınızı usaops @ thy.com, istoccyhm @ tgs.aero adreslerine iletiyorsunuz.
    • Bu işlemleri müşteri hizmetleri üzerinden telefonla ve emaille gerçekleştirdiğinizde ve genellikle geri bildirimlere geç dönüş yaptıkları için rezervasyon süresi geçebiliyor. Rezervasyon süresi dolduğunda da tüm bu yorucu işlemlere yeniden başlamak durumunda kalıyorsunuz. THY’nin bazı yetkili ofislerini aradığınızda da sizi yine müşteri hizmetlerine yönlendiriyorlar ve durum uzadıkça uzuyor.
    • Bu konuda en iyisi Kızıltoprak ofisiymiş. Ancak bizim THY’nin Kızıltoprak ofisine gitme imkanımız olmadığından yukarıda bahsettiğim bekleme sürecini şu şekilde hızlandırdık: Gideceğimiz eyaletteki THY’nin ofisine ilgili belgeleri ve geri bildirimdeki attığımız maili ilettik. 2 saat içinde rezervasyonumuz onaya düştü ve sanırım Türkiye’yle ortak sistem kullandıkları için Türkiye’de de bu onay gözüktü. Böylece Türkiye’deki THY’ye de geri bildirime hemen birkaç saat içinde geri dönüş yaptı. Hatta talebiniz zaten onaylı tarzında bir yanıt gönderdiler.
    • Ben de bunun üzerine kendi biletimi aldım. Evcil hayvanımın binişini garantilemek için de onun da ödemesini aynı anda online yapmak istedim. Ancak ABD uçuşlarında evcil hayvan ücretini havalimanında alıyorlarmış. Bunun için de geri bildirim oluşturup yazılı beyan almış oldum.
    • Bu aşamaya kadar hazırladığım tüm belgeleri ve THY’nin bana gönderdiği geri bildirim emailleri de dahil olmak üzere her belgenin çıktısını aldım.
    • Sonra ilçe tarıma tüm belgeleri ibraz ettim. Köpeğimiz nişanlım üzerine kayıtlı olduğu için vekaletnameyle işlemleri yürüttüm. Bu vekaletname bildiğiniz dilekçe tarzında, noter onayı vs. gerek yok. Ancak bu aşamada en önemli nokta hayvan sahibinin ıslak imzasıyla belgenin sunulması. Fotokopi / çıktı kesinlikle kabul edilmiyor, buna çok dikkat ediyorlar.
    • İlçe tarım çıkış belgesini verirken, vekaletnameyle hayvan taşıma bildirimini de hazırlamalarını rica ettim. Bu bildirimde, verdikleri sağlık sertifikasının numarası ve hayvanın çip numarası yer alıyor. Bu belge normalde Avrupa için düzenleniyor, ABD istemiyor ama ben yine de bu belgeden de edinmek istedim.
    • Uçuş günü de havalimanına 5 saat önceden gittik. THY’nin evcil hayvanıyla uçacak kişiler için check-in işlemlerini gerçekleştirdiği ayrı bir kontuvar var biz de direkt oraya gittik. Belgeleri incelediler ve evcil hayvanımızın ödemesini yaptık. Uçuş saatine kadar havalimanının civardaki çimlerinde ihtiyaç giderimi yaptık. Aynı zamanda havalimanının içinde bir Pet odası da bulunuyor. Orada da yemek, kediler için kum kabı, yapay çim vs. bulunuyor.
    • Uçuştan 1.5 saat önce de yeniden kontuvara gidip kafesiyle evcil hayvanımızı gümrükten geçirdik. Gümrükte bir kez daha belgeleri ve bileti kontrol ettiler. Gümrükte plastik kelepçeyle kafesi çok iyi şekilde sıkıştırmalarını isteyin. Hatta sıkıştırdıklarından emin olmadan oradan ayrılmayın.
    • Köpeğimizi gümrükten geçirdikten sonra yurt dışı çıkış harcı pulu aldım ve e-pasaport bölümünden hızlıca geçtim.
    • Sonra uçağa binerken biletleri kontrol eden yer hostesine köpeğimi sordum, siz de sorun mutlaka bilgi alın. Uçağa bindiğinizde de hem hosteslere yeniden köpeğinizi sorun hem de kaptana kargo bölümünde evcil hayvan olduğu bilgisinin verilmesini isteyin.
    • Uçak indiğinde de köpeğimin gümrükte olduğunu söyleyerek mümkün olduğunca pasaport kontrolünde öne geçtim ki onu getirdiklerinde karşılayabileyim. Pasaport kontrolünde ekstra bilgi ya da belge istemediler.
    • Valizimle köpeğim eş zamanlı olarak geldi. Köpeği teslim ettikleri kısımda bulunan gümrük görevlisi köpeğimi havalimanındaki examination’dan geçirip geçirmediğimi sordu. CDC’den onayım olduğunu ve bu nedenle examination’a ihtiyaç olmadığını söyleyerek köpeğimi teslim aldım. O sırada köpeğinizi hemen kafesten çıkarmanıza izin vermeyebilirler havalimanı kalabalık olduğu için. Kurallara mutlaka uyun, söyledikleri yerde kafesten çıkarın.
    • ABD'ye giriş yaptıktan sonra da rabies booster’ı 10 gün içinde yaptırmamız gerekti. Birkaç gün dinlendikten sonra veterinere gidip aşısını yaptırdık. County tag’i bizim veterinerde de satılıyormuş. Bize oradan tasmasına takılacak, üzerinde rabies numarası bulunan bir tag verdiler.
    • CDC’ye booster aşısı yaptığınızı bildirmek zorunlu mu pek emin değilim ancak biz yine de bize onay maili gönderen adrese booster yaptığımızı da kanıtlayan bir belge ileteceğiz.
    • THY’den biletinizi aldığınız zaman ABD’de gideceğiniz yere yakın veteriner kliniklerine mail atarak / arayarak durumunuzu açıklayıp randevu alabilirsiniz. En azından indiğinizde stres yaşamamış olursunuz. Aynı şekilde eğer önden ev kiraladıysanız pet ücretini ödemeniz gerekebilir (emotional support ya da service dog değilse) onu da gitmeden ayarlarsanız içiniz rahatlar.

Umarım herkes kolaylıkla tüm işlerini halleder. En az stresle bu süreci tamamlar. 🙏🏽

• @irmakbella tebrikler çok sevindim adınıza, sizin paylaşımlarınız oyle önemli ki , bizlere yol gösteriyor.tebrikler tekrardan darısı bizim başımıza

• Merhabalar. Verdiğiniz detaylı ve güzel bilgiler için teşekkürler öncelikle. Mayıs gibi Abd’ye uçmayı planlıyoruz. Tarım ve orman bakanlığından titre sonucumuz bugün çıktı. Bir kaç ufak sorum olacaktı cevaplandırabilirseniz çok mutlu olurum 😇
    -Bilet almadan CDC başvurumuzu gerçekleştirebiliyor muyuz? Yoksa bilet alıp öyle mi başvurmak zorundayız?
    -Veteriner ile mi doldurmak zorundayız formu yoksa hayvan sahibinin doldurması yeterli mi?
    -Cdc den olumlu sonuç geldiğinde geçerlilik süresi nedir?
    Teşekkürler:)

• Merhabalar. Bir kaç sorum olacaktı cevaplayabilirseniz çok mutlu olurum:) Benimde 1.5 yaşında Maltipo cinsi güzel bir oğlum var. 7 martta titre testi için kan numunesi alındı bugün itibariyle sonucu geldi. Cdc başvurusunu yapacağım bir an önce sonuç almak için.
    Çoğu kişi olumsuz cevap almış siz nasıl bir yol izlediniz?
    başvuru esnasında özellikle dikkat edin dediğiniz bir nokta var mı?
    Bilet almadan başvuru yapabiliyoruz sanırım dimi.

• ⭐⭐

@Özge-0 merhaba.Forum üyemiz @lumos bu konu ile alakalı çok güzel bir ileti paylaştı.Aradığınız tüm soruların cevapları orda mevcut. Linki bırakıyorum.

• Referenced by  S selamibasaran 

• @irmakbella @irmakbella Bu güzel bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Bizim DCD onayımız geldi. Haziran ayında Maimi'ye uçacağız köpeğimle. THY bilet için rezarvasyonda köpeğimiz ile ilgili hangi belge isteniyor acaba? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

• Yakın tarihte dostlarını (Kedi) Amerika'ya götüren Greencard talihlilerine bir sorum var, ilk gidişte yanınızda götürmeyi mi tavsiye edersiniz yoksa gidip düzeni kurduktan birkaç ay sonra gelip dostlarınızı almayı mı ?

• @asariel merhaba, tamamen durumunuza bağlı diye düşünüyorum. Kalacak yer sıkıntınız yok ise sorun olmaz. Ancak kısıtlı bütçe ile gelip kendinize oda veya ev bakacaksanız durum benim bölgemde şöyle (bay area), pet kabul eden odalar diğer oda ilanlarına kıyasla çok az. Kiralık evler de ekstra depozito ve ek pet kirası istiyor. Tabiki istemeyen nadir örnekler vardır ancak genel bahsettim. İki üç ay ortama bakıp kesin türkiye ye dönecek iseniz ilk seferde yalnız gelmenizi öneririm ancak iyi düşünmekte fayda var, 3 4 aya dönerim diye gelenlerden iki yıl dönmeyen de epey gördüm.

• @Özge-0 merhaba, olumsuz sonuç alan hiçkimse olmadı diye biliyorum, en azından bu forumda. Belge eksikliği veya yanlış doldurmadan dolayı iki defa başvuranlar olmuştu o kadar. Cdc başvurusu için belgeleriniz hazırsa bilete ihtiyacınız olmuyor sadece başvuru formunda tahmini gideceğiniz tarihi yazıyorsunuz.

• j1 vizesiyle evcil hayvan götürmek

merhaba . ben j1 vizesiyle amerikaya gideceğim ve kedimide götürmek istiyorum fakat bu vizeyle oraya kedimi getirememek gibi bir sorun oluşur mu ve uçak biletini şirket alıyor daha sonra ben kendim bu biletin üzerine kedime rezervasyon yaptırabilir miyim . au pair programıyla gidiyorum ve bu programla tabii ki evcil hayvan götürülemiyor , bir ailenin evinde bakıcılık yapacağınız için ama ben zaten kedimi orada yaşayan akrabalarımın evine bırakacağım . kısaca bu vize ve programla gittiğim için kedimi kabul etmemek gibi bir durum olur mu . şirketin haberi olup izin vermemesi gibi veya amerika havalimanında pasaport kontrolünde bir sorun çıkması gibi

• ⭐⭐

@aycaa Merhaba, teknik olarak kurallara uydugunuz surece evcil dostunuzu J1 vizesiyle ABD'ne goturebilirsiniz, ozellikle kedi tasima sureci biletleme (rezervasyon, tasima kafesi, kilo limitleri vb.) sureci disinda cok aci verici degildir. Bununla birlikte uzulerek yazmaktayim ki ifadelerinizden yola cikarak degerlendirme yapinca sizin durumunuzda asagidaki teknik engeller vardir.

• Temel olarak hali hazirda bulunan bir bilete evcil dostunuzu ekleyemiyorsunuz, once uygun kosullari saglayip sonra izinler alinip rezervasyon yapilip her iki havalimanindan izin aliniyor, onay gelince ancak o vakit bilet aliniyor. Biletinizi baskasinin almasi durumunda Turkiye'den bile cikaramazsiniz kediyi, ABD havalimanindan bagimsiz olarak. Bileti siz ayarlayabilirseniz, ulkeden cikis surecinin tamamlanmasi ve kullanacaginiz havalimaninin kurallarina gore, bu sorun cozulebilir. Ya da baskasina tasima yetkisi verip ulkeye girmesini saglayabilirsiniz.

• Ikinci sorun ise, kedinizin sizinle ayni adreste olmasi yasal olarak gereklidir, baskasina birakmaniz haliyle bir cozum olmamaktadir. Bu da sizin sorumlulugunuzdadir.

Umarim bir cozum bulabilirsiniz, bol sanslar dilerim.

• öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. eğer uçakta başka bir hayvan yoksa bileti aldıktan hemen sonra havayolları şirketini arayıp kedime rezervasyon yaptırabiliyorum diye biliyorum. bir başkası o şekilde yapmış daha önce .
    ikinci olarak evet şirket alıyor bileti ama sonuçta benim adıma alıyor bunda bir sorun oluşur mu
    aslında tek sorunu şu olarak gördüm . bu durumu şirket pek hoş görmez ve sorun çıkarır diye . haberi olmaması konusunda emin olamadım . bu konularda bilginiz var mı

• Merhabalar yeşil kartımızı aldık. Kedimizle beraber yerleşmek için New Jersey den giriş yapmayı düşünüyoruz. Cdc nin sitesinde ve araştırdığımız birçok sitede kediler için kuduz titrasyon testi istenmediği, sadece çıkıştan 48 saat önce tarım bakanlığından alınacak bir belgeye gerek olduğunu öğrendik, ancak daha sonra konuştuğumuz başka kişiler titre testi yapılmasının gerekli olduğunu söylediler. Kafamız karıştı açıkçası. Yakın zamanda kedisiyle abd ye giren birileri varsa bizi aydınlatabilirse çok seviniriz. Ayrıca kedinin çipi, pasaportu ve kuduz aşısı var. Başka önerileriniz var mı? New york dan da giriş yapma ihtimaliz var ancak New york da farklı bir takım gereksinimler (Certificate of Veterinary Inspection (CVI) ya da Health Certificate gibi) olduğunu gördük. Bu konuda da deneyimi ya da bilgisi olan birisi bizi bilgilendirebilirse çok seviniriz. Çok teşekkürler

• @anlcn
    Selamlar, maalesef çoğu veterinerlerimiz bu konuda çok bilgi sahibi değiller ve yanlış yönlendirme yapıyorlar.

https://yesilkartforum.com/forum/post/317092

Bu postta benim deneyimimi okuyabilirsiniz. Ücretler dışında güncelleliğini korumaktadır.
    Buna ek olarak THY ile uçmayı düşünüyorsanız biletinizi alır almaz, onlara evcil hayvanınızla seyahat edeceğinizi bir kaç farklı müşteri temsilcisine bildirerek kendinizi garanti altına alın. Kendilerinden son dakika golü yemeyin.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

89

41.0k
Users

4.4k
Topics

426.2k

| | | |