Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba ,

Danışmak istediğim bir konu var eşim greencard sahibi benimse evlenmeden önce aldığım turist vizem ve f1 vizem mevcut. F2a süreci visa bulletinde uzun süredir current görünüyor. Amerikaya eşimin yanına gidip F2a sürecini orada başlatmak istiyorum bu süreç ne kadar sürüyor ? En önemlisi başvurudan sonra legal olarak kalabiliyor muyum Amerikada ? AOS süreci nasıl işliyor? Mevcut öğrenci vizemi zaten yeni yerleşip birsürü masrafımız olacağı için ayrıca bi kursa yazılıp tekrar masraf açarak kullanmak istemiyorum aslında durumla ilgili bilgisi olanlar beni aydınlatabilir mi? @crazycells 🙂

• @duyguduygu, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba ,

Danışmak istediğim bir konu var eşim greencard sahibi benimse evlenmeden önce aldığım turist vizem ve f1 vizem mevcut. F2a süreci visa bulletinde uzun süredir current görünüyor. Amerikaya eşimin yanına gidip F2a sürecini orada başlatmak istiyorum bu süreç ne kadar sürüyor ? En önemlisi başvurudan sonra legal olarak kalabiliyor muyum Amerikada ? AOS süreci nasıl işliyor? Mevcut öğrenci vizemi zaten yeni yerleşip birsürü masrafımız olacağı için ayrıca bi kursa yazılıp tekrar masraf açarak kullanmak istemiyorum aslında durumla ilgili bilgisi olanlar beni aydınlatabilir mi? @crazycells 🙂

Merhaba.

B1/2 visa sahibi ilken ayrica f1 visa alabilmeniz şaşırtıcı 😀 o zaman bu durumda hali hazırda kayıtlı olduğunuz bir okul mevcut.

Turist vizesi altında evlilik olur ama işlemleriniz genelde sekteye uğrar. Meşakkatli bir süreç. “Turist vizesi evlenmek için değildir “ der kime sorsanız. Zaten bu durumda AOS başlattığınızda işlemlerinizin sonuç alması en az 13-15 ay, emin olun daha uzun bir süre. Yanı out of status olacaksınız, elinizdeki statülerinizi de kaybedeceksiniz. Green card sahibi eşi oldugunuz icin de bu durum uscis icin dikkat çekici bir durum.

Madem f1 visa zaten mevcut, ve f1 alabilmeniz de daha önce bir okuldan kabul almış olmanızla doğru orantılı. O halde student olarak gelmeniz ve okulunuza başlamanız, girişinizden 3 ay sonraki dönemde de evlenerek Aos işlemlerinizi başlatmanız tek mantıklı yol.

Green card sahibi eşi olarak Aos başlatmış olsanız da student statünüzü korumak zorundasınız, yanı okul ile iliskinizi kesmemeniz gerekiyor. Esiniz vatandaş olmuş olsaydi out of status olmanızın önemi olmazdı. Fakat bu durum green card sahiplerinin eşleri icin geçerli değil malesef. Yani tekrar ayrı bir masraf açmak zorunda olmanız gerekecek.

• @duyguduygu kesinlikle Amerika'ya gelin ve işlemlere burada başlayın derim. Ben green cardlıyım, ABD'ye geldim eşim için buradan başvurayım işlemler belki bir parça daha hızlı olur vs. bir parça hasret çekeriz diye düşünmüştük, ama maalesef o şekilde olmuyormuş 😕 görüştüğümüz bütün avukatların ilk sorusu "eşiniz ABD'ye gelebilir mi? turist vizesi falan bile olsa olur, var mı?". ve fakat yok. alamaz da şu koşulda. "Eşinizin buraya gelebilmesi için 20 ayı gözden çıkarın" diyorlar..

Demem o ki, eğer ABD'ye giriş yapabileceğiniz bir vizeniz varsa, onunla giriş yaptıktan sonra işlemlere başlamanızı tavsiye ederim. Green card alana kadar ABD dışına çıkamayacaksınız, ama en azından eşinizle birlikte ABD'de hayata başlamış olursunuz. Sevgiler ❤

• @chemist biz son üç yılı ekledik ve sorun yaşamadık ,üç yıl w2 ve tax transcriptiniz varsa kesinlikle o şekilde yapın yoksa son mali yıl kabul ediliyor.

• @chemist Kendiniz devam edememeniz için hiç bir engel yok aslında. NVC ye istenen evrakları yükleyeceksiniz, gerek NVC nin sisteminde gerekse burda tüm arkadaşların paylaştığı yönlendirmelere ve gerekli uyarılara dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yaşamazsınız. Burada bir çoğumuz avukatsız devam ettik eğer case iniz çok çetrefilli dallı budaklı bir case değilse. buraya geldiğinizde her bir kuruşa ihtiyacınız olacak. ben kendinizin devam edebileceğine inanıyorum bundan sonrasına. Kolaylıklar. ( Kendiniz devam ettiğinizde temsilci seçmiyorsunuz )

• @tubasemra merhabalar sürecinizde bi ilerleme oldumu hemen hemen aynı zamanda müracaat etmişiz merak ettim kusura bakmayın iyi akşamlar

• @mulus Evet zor bir süreç ve herkesin kendi riskleri. Ancak yine de doğru yolun bu olduğu söylemek çok yanıltıcı olur. Tüm yasal yollarla bile gelmiş olsanız burada ilk dönemde türlü zorluklar yaşarken bir de kaçağa düşmek, ekstra bürokrasilerle uğraşmak, o dönemde ehliyet alamamak, SSN alamamak, avukatlara ekstra para vermek, ülke dışına çıkamamak gibi sorunlar eklenecek. Avukatların bu şekli önermesi de ilginç olmuş. Turist vizesiyle girip yıllarca burda yasala dönmeye çalışıp hayattan soğumuş bir sürü insan gördüm Amerikada. İnanın değmez. 😞

GC lı eşin durumu çok iyidir, gelecek eşin çalışmaya ihtiyacı yoktur, işlemler bitene kadar kaçağa düşmeyi göze almıştır yeterki ayrı kalmayalım diye belki girilebilir, ama aksi durum çok yıpratıcı, iyi bir hayat olsun diye çıkılan yolda ömürden ömür gider.

• @lina Merhabalar Maalesef sürecimizde hiçbir ilerleme yok 1 buçuk yıl olmak üzere ama hala ses yok takip ettiklerimize göre şuan 20 ayda mail alırsak öpüp başımıza koyarız . Tüm bekleyenlere ALLAH sabır versin bu süreç gerçekten çok yıpratıyor.

• @hulyaek bir yanlış anlaşılma olmuş galiba veya ben kendimi tam doğru ifade edemedim. @duyguduygu hanım halihazırda f tipi vizesi olduğundan bahsetmiş. yani kaçak duruma düşmesine neden olacak bir şeyi yok zaten.

• Dq 28 oct 2021 . Sizce randevu be zamana gelir ?

• @ilkin001 bukadar zaman randevü gelmemesi normal değil sanki siz ceac sistemine girip kontrol ettiğinizde nvc de bütün dosyalarınızın onaylandığına eminmisiniz

• Evet eminim . Nvcdan bütün evrakları aldıklarına dair email de alıyoruz 60 günde bir

• @ilkin001 siz konsolosluğa email attınızmı

• @cokbekledik86 Gürcistan konsolosluk da bekliyor galiba dosyası Ankara değil

• @bologna evet ama bukadar uzaması normal değil orayada email atmak lazım sizin randevü tarihiniz belli oldumu

• @cokbekledik86 maalesef bana da randevu gelmedi bakıyorum f2a bekleyen hiç Türk yok ,birkac yabancıyla konuştum en son Temmuz 2021 de onaylananlara randevular gelmiş 6-8 ay beklemişler ama bana Turk vatandaşlarına daha hızlı veriliyor dediler

• @tubasemra gerçekten de yıpratıcı umarım hepimiz için en kısa zaman da çözülür teşekkür ederim

• Bu başlıktan bahsedildi. Kullanıcı:   crazycells crazycells 
  • ⭐⭐⭐⭐⭐

@calido, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba, I-130 formunu 7 ay önce submit ettik, 1 ay sonra 22 yaşıma gireceğim. Başvurumla alakalı henüz herhangi bir güncelleme veya geri dönüş almadım. Değerli yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum. California Service Center.

Sizin sureciniz buyuk ihtimal F2A'dan F2B'ye degisecek diye dusunuyorum.

USCIS'te bekledigi sureyi yasiniza ekleyeceksiniz en sonunda hesap yaparken ama yine de size mulakat tarihi verilene kadar zaman gececegi icin F2A yerine F2B olarak degerlendirilme ihtimaliniz olacak, bilginize.

suradan bekleme suresini kontrol edebilirsiniz:

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kubra94, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Arkadaşlar Amerika’ya girişte eşimin kayıtlı adresine mi ilk giriş yapmamız gerekiyor? Adresi Newyorkta. Biz orlandoya yerleşmeyi planladık. Oraya direkt giriş yapamaz mıyız ?

yapabilirsiniz, problem olmaz.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@calido, içinde söyledi: F2A ve F2B Vize Surecleri (Green Card sahiplerinin es ve cocuklari)

Merhaba,

I-130 formu doldururken, ek kısmına yüklemiş olduğum belgelerin hepsini online ortamda oluşturup gönderdim yani hiçbir belgenin fiziksel kopyası elimde yok, fiziksel çıktı almam gerekir miydi? Teşekkürler.

NVC'ye yukleyeceginiz belgelerin orijinallerini mulakata goturmeniz yeterlidir, USCIS belgelerine gerek olmayacak, bilginize.

Benzer Başlıklar

• 2
  • 89
  • 994
  • 6433
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

114

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |