Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Muhasebecilik / CPA

• @ahsenaydgdu Malesef bu konuda bilgili degilim. Yani okul sonrasi sponsorluk ve is bulma konusunda. Belki forumda baska is alanlari da olsa bu konuda tecrubesi olanlar vardir.

• Öncelikle sorularımıza cevap veren ve cevap ekleyecek olan arkadaşlara tekrar tekrar teşekkürler. Cevaplara bakacak olursak Türkiye'den amerika'ya direk bağlantı kurmak bir hayli zor bu açık bir şekilde ortada benim acizane fikrim ve izleyeceğim yol kanada da çalışma izni verme yetkisine sahip 2 yıllık lisans sonrası muhasebe eğitimi veren bir College okul bulup ve sonrasında 3 yıllık çalışma izni alarak CPA ruhsatını da alma hakkını tamamlayıp amerika'ya bu şekilde kaynak yapma yoluna gitmenin daha mantıklı olduğuna karar verdim. 🙂 Sonuçta ikisinde de cebimizden çıkacak para miktarı ve eğitim için harcayacağımız vakit hemen hemen aynı ben bu şekilde yol izlemeyi düşünüyorum. Birde şu var kanada'ya alıştıktan sonra amerika'ya gidilir mi? orasını yaşayıp göreceğiz 🙂 Ama edindiğim cevaplara göre en mantıklı ve legal yol bu gibi gözüyor. Genede her şeyden önemlisi anlaşılabilir bizi idare eden bir ingilizce alt yapısıyla gitmek. Sonuçta yeşil kart çıkarsa tüm planlar değişir ama ingilizce öğrenme zorunluluğu gene aynı kalır. 🙂

• ⭐⭐⭐

@selim-bayburt kanadada yüksek lisans hemşirelik yapıp saatiliği 45 dolara çalışan bir arkadaşım vardı ielts 6 nın üzeri yapmıştı bir sene bu puanı almaya harcadı daha sonra gitti ordan bir eş buldu ve evlendi şimdi çocukları var e ticaret yapıyorlar hemşirelikten daha çok kazanıyorum diyor yanii yol kervan yolda düzülür hele bi çıkalımda☺

bende olduğumuz yerde bir arkadaşım vardı miamide yüksek yapan onla iletişime geçtim formları ve resmi evraklarda yardımcı olması için bakalım kısmet buradan yine gelişmeleri paylaşırız selin bey umarım herşey güzel olur gc çıkar ve bunlarla uğraşmaya bile gerek kalmadan her şeyi gider yerinde yaparız inşallah🙏🏼🙏🏼🙏🏼

• @ahsenaydgdu hepimizin gönlünden geçenin hayırlısıyla olması dileğiyle. 🙂

• ⭐⭐⭐

@selim-bayburt bey ben chicago için mail atmıştım kendileri bana ödeme yapmam gereken fee kısmını söylediler. bende diplomalarımı çevirttim okullarda kapalı zarflı transkriptleri aldım. @lilyltl size şeyi sorabilir miyim, pasaport fotokopisni burdan notere onaylatmam gerekiyor mu yoksa postanın içinde olduğu gibi fotokopiyi koymam yeterli olurmu herşey bu arada kapalı mühürlü apostilli zarflı şekilde sadece pasaportun fotokopisi kaldı

• @ahsenaydgdu Texas'ta ehliyetle başvurduğum için pasaport noter onayı yaptırmamıştım ben ama imkanınız varsa yaptırın bence. Ya da gereksiz masraf olmaması adına emaille sorabilirsiniz. Cevapları Ocak başını bulabilir ama tatilde şu an her yer.

• ⭐⭐⭐

@lilyltl geçen pazar mail atmıştım çarşamba günü döndü elizabeth diye bir hanım bakalım ozaman maille soruyorum cevap gelmezsede garanti olsun onaylatıp göndererim sağolun 🙏🏼

• @ahsenaydgdu rica ederim. Hayırlısı olsun. Umarım sorunsuz bir şekilde sonuçlanır süreciniz.

• Youtube gelirimi ABD'de vergilendirmek için bir CPA'e ihtiyacım var, ulaşabilirseniz sevinirim...

• @Mert-Ali-Yeter CPA gerek yok. Tax filing yaparken kendiniz yapabilirsiniz.

• @elo merhabalar bu ünv.hangi eyalette ücreti nedir. Bitirdiğiniz takdirde ne gibi işler yapabiliyorsunuz muhasebeciyle arasındaki fark nedir. Zor bir bölümmü Türkiyeden mi başvurdunuz öğrenci vizesiylemi gittiniz, ben iktisat mezunuyum denklik oluyormu bu bölümü bende okuyabilirmiyim, teşekkür ederim.

• @MySea videoyu izlemişitm, bir muhasebeciye danışın tarzı şeyler söylüyor arkadaş. Direkt tax filing diye yazmışsınız, gelirimi Missouri eyaletinden alacağım,direkt dmv ye gidip sorsam yardımcı olurlar mı ? Bu işin detayı nasıl ?

• @Mert-Ali-Yeter Youtube geliriniz varsa, siz youtube da maasli calisan olmadiginiz icin W2 alamazsiniz. Bundan dolayi yil boyunca youtube gelirinizden vergi kesilmedi. Youtube sirketinin size gelirinizi gosteren 1099 gondermesi gerekiyor. Sizde vergi bildirimi (tax return) yaparken, bu formdaki (1099) bilgileri gireceksiniz ve boylece verginizi odeyeceksiniz. Youtube ile ilk kayit yaptiginizda dogru bilgiler girdiyseniz, adresinizi dogru bildirdiyseniz, sizin adresinize bugunlerde 1099 formu gelir. Bunun DMV ile falan hicbir ilgilisi yok. Karmasik geliyorsa, bulundugunuz yerde tax return hizmeti veren bir yere gidip, yardim alirsaniz iyi olur.

• @MySea DOR yazacaktım DMV yazmışım, paramı daha hiç çekmedim adsense'te bekliyor, vergi olayını çözene kadar çekmek istemedim, çektikten sonra 1099 ne zaman gelir acaba ?

• @MySea ve statünün etkisi var mı bu duruma çünkü non-immigrant olarak bulunuyorum ülkede.

• @Mert-Ali-Yeter Malesef o kadar cok detay bilmiyorum. Bu konuda tecrubeli birileri varsa belki size yardimci olabilirler.

Statunuzun vergi ile hicbir ilgisi yok. ABD de para kazanmissaniz ve SSN varsa, vergiye tabiisiniz. Hatta bazi durumlarda SSN olmadan da vergiye tabiisiniz. 😁

• @MySea Tamamdır,çok teşekkür ederim.

• @Mert-Ali-Yeter 1099'larin son beyani yeni tamamlandi sayilir. Elinize gecmis olmasi lazim.

• @lilyltl Adsense'imde param, acil ihtiyacım yok gelecek için sordum soruyu, kısa bir zamanda sıkışmamak adına, teşekkür ederim ama dediğiniz durumdan haberdar değildim. 1099'lar ne zaman gönderilmeye başlanıyor peki onu biliyor musunuz acaba ?

• ⭐⭐⭐

Bugün ödememizi yaptık belgelerimizi gönderdik başvurumuzu tamamladık maximum 8 hafta içerisinde dönüleceği söylendi. inşallah sürece başlarız ve bende öğrendiklerimi bu yolda yürümek isteyenlere iletebilirim 🙏🏼 Ben her soruma cevap veren yardımını esirgemeyen @lilyltl ye hepinizin huzurunda teşekkür ederim. Çok güzel bir şeye vesile olduğunu söyleyebilirim 🙏🏼

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

142

40.9k
Users

4.4k
Topics

426.0k

| | | |