Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Muhasebecilik / CPA

• @MySea Merhaba, Türkiye'de Daha önce Amerikan-İngiliz ortaklığı bir şirket olan şimdilerde ise Fransız'lar tarafından satın alınan bir şirkette 9 yıldır aynı firmada muhasebe uzmanı olarak çalışıyorum. SAP- ve yerel bir muhasebe programını çok iyi biliyorum. Daha önceleri ön muhasebe vs yaparken şimdi beyanname verme yerel mevzuatı takip etme gibi işleride yapabiliyorum. Şuandaki pozisyonum account payable tarafı daha çok. Şirket benim İngilizce öğrenmemi istiyor. Çünkü %80 Avrupa ve Amerika'ya ihracat yapan bir otomobil firması, yani yabancılarla çok muhattap oluyoruz. Benim sormak istediğim soru aslında şu; Amerika'ya geldiğimde dil kursundan sonra benim gibi şartları olan birisi muhasebe veya benzeri işlerde iş bulma olasılığı nedir? Eksi yönlerim Göçmen vizeye sahip olamayacak olmam veya Amerika'daki muhasebe ve vergi sistemine hiç hakim olamamam. Yani şirket benim için çalışma vizesine başvurmak zorunda kalacak. Benim gözlemim Amerika'daki insanlar Finans-Muhasebe işlerini külfet olarak görüyor. Personel açığının çok fazla olduğunu düşünüyorum, veya böyle işlerde insanlar çok istikrarsız oluyor. Sizce dil kursunu bitirdikten sonra şirketlere CV'mi göndersem geri dönüş alabilir miyim? Texas'a gitmeyi düşünüyorum bu arada... Şimdiden kıymetli yorumlarınız için teşekkürler.

• @Majezik Merhaba, ABD'de kullanilan muhasebe programlari yerine gore degisse de hepsinin ortak ozelligi SAP. Eger SAP kullanmayi iyi biliyorsaniz ve Ingilizcenizi de yeterli duzeyde gelistirebilirseniz, muhasebe/finans/butce alanlarinda is bulabilirsiniz.

Egitim durumunuzu bilmiyorum ama bu alanda bircok is aliminda en az 24 credit hours muhasebe dersleri genelikle isteniyor. Veya muhasebe/finans uzerine bachelor/master diploma.

Bu tur alanlar bircok alt bolumu iceriyor. Yani sadece muhasebe bile bookkeeping, accounts receivable/payable, collections, reporting, auditing vb gibi bolumlerden olusuyor...

Gocmen vizesi olmadan malesef is bulmak ve isyeri ayarlamak oldukca zor olacaktir. Ama dili gelistirince, yine de denemekten birsey kaybetmezsiniz. Guzel ve albenisi yuksek bir resume hazirlarsaniz dikkat cekebilirsiniz. Bu konuda online bircok resume builder siteleri var.

Malesef ben cok fazla yardimci olamiyorum. Benim bulundugum isyerinde calisabilmek icin ABD vatandasligi ve belirli bir seviyede security clearance (guvenlik sorusturmasi) gerekiyor.

• @MySea Değerli yorumunuz için teşekkürler. Çok iyimser düşünerek %50 %50 gibi algılıyorum. Dediğiniz gibi en büyük eksik vatandaşlık veya göçmen vizesi olmayışı. Ancak başvuru yapmamın bir zararı olmaz tabi. Türkiye de 4 yıllık bir ünide muhasebe okudum. Bir işe başlasam bile bana en alt seviyeden başlatırlar muhtemelen beni.

• @Majezik Rica ederim! Evet ilk basta is bulursaniz sizi alt seviye yani entry level baslatirlar buyuk ihtimalle. Ama ABD'de calismaniz yani performance ile ve office icindeki mesleki iliskileriniz yani networking cabalari ile yukselmek cok kolay ve cabuk olabilir. Yeter ki ilk ise baslama gerceklessin. 🙂

• @ahsenaydgdu merhaba, gelişme çok olmadı hala yeterli krediyi almaya çalışıyorum. Yaşadığım yer Ohio; 150 saat kolej kredisi ve 50 saat muhasebe kredisi istiyor CPA oturumu için. Benim 150 saat Türkiye’de okuduğum mühendislik ve MBA derslerimden var. Ancak 50 saat muhasebe yok , onu tamamlamaya çalışıyorum. Aynı zamanda çalıştığım için her dönem iki ders alabiliyorum biraz uzun sürüyor. Burada finans müdürlüğü, direktörlüğü gibi işler için CPA yoksa direk es geçiyorlar başvuruyu..ya da muhasebe bürosunda çalışmak, ya da kendi büronuzu açmak için şart CPA...ancak şirketlerin finans departmanlarında raporlama posizyonları CPA aramıyor misal ben değilim . Ancak ben şirket içi geçiş ile Türkiye’den aynı yaptığım iş ile geldiğim için başka şirketlerin durumlarını çok iyi bilmediğimi söylemek zorundayım.

• ⭐⭐⭐

@elo selamlar dönüş için teşekkür ederim, bende bu sene çekilişi kazanamadım seneye kaldı inşallah🙏🏼 ingilizce işletme mezunuyum muhasebe ve denetim yüksek lisans yaptım. Olur da tahlihli olursam sizden öğrenmem gereken çok şey var ☺👍🏻Gelsem bile muhtemelen bende ofis açamam ama onun dışında ne iş olursa yaparım SAP öğrenmeye çalışıyorum, küçük bir ilçede yaşıyoruz basic programlar kullanılıyor burda.. Sizin için Umarım herşey dilediğiniz gibi devam eder ☺☺☺

• ⭐⭐⭐

@MySea işe alınan kişinin cvsi nasıldı ve daha önce sordum mu bilmiyorum siz ne işle meşgulsunz

• @ahsenaydgdu Finans uzmaniyim, audit ve internal control.

O basvuran ise alinmadi. 3 hafta once yeni birisi ise alindi ve basladi. Ben panelde yoktum ama gecen hafta kendisi ile tanistim. 4 yillik muhasebe mezunuymus. Bize gelmeden once 10 yil kadar bir muhasebe firmasinda muhasebeci olarak calismis. Corporate duzeyinde sirketlerin muhasebe islemleri ve vergileri ile ugrasmis.

• ⭐⭐⭐

@MySea oraya gitmeden önce ne işle meşguldunuz

• @ahsenaydgdu Ingilizce ogretmeni

• @lilyltl, içinde söyledi: Muhasebe/CPA

Lisans mezunlarinin CPA egitim kriterlerini tamamlamak icin mutlaka master yapmasi sart degil. Alternatif ve daha uygun fiyatli opsiyonlar da var. Bunun haricinde yalnizca Turkiye de aldigimiz muhasebe dersleri ne yazik ki burada gerekli kriterleri karsilayamiyor. Her eyaletin CPA kriterleri farkli. En kolay eyaletlerden birisi Colorado. Muhasebe veya CPA konusunda daha detayli bilgi almak isteyen olursa yardimci olabilirim.

Merhaba, 6 yıllık mali müşavirim. Colorado'da CPA konusunda ne gibi şartlar istiyor bilgi verebilir misiniz?

• @Bahadır17 120 saat yuksek ogrenim sarti. Buna ek olarak 27 saat en az C ve uzeri gecme notu sartiyla muhasebe dersi, 21 saat isletme dersi, 3 saatlik denetim dersi almis olmaniz gerekiyor. Bu saydigim saatler 120 saate dahil de olabilir 120 saate ek de olabilir. Bu egitim altyapisina sahipseniz 4 oturumu CPA sinavina gireceksiniz. Bir de ek olarak 1800 saatlik bir CPA gozetiminde is tecrubenizin olmasi gerekiyor. Colorado da CPA lisansi almaniz icin Amerikan vatandasi ya da green kartli olmaniz gerekmiyor. Yas sarti da bulunmamakta.
    Ben CPA sertifikami Texas ta aldim. Turkiye de universite mezunuydum. Tum fark dersleri 1 senede verip 6 ayda sinavlari gectim. Is tecrubesini tamamlamama 310 saat kaldi. 310 saat sonunda sertifikami alacagim. Yani surec zor degil demek istiyorum. Odaklanirsaniz cok rahat alirsiniz sertifikayi.

• @lilyltl Merhaba. aylık ortalama cpa maaşları nedir acaba. bilgi verirseniz çok sevinirim. bende aöf yazılım a kaydoldum o yoldan ilerleyip iş bulmak daha kolay görünüyor.

• @Fatih-Öztürk eyaletine gore fark oluyor acikcasi. Texasta ortalama 80 bin civari diyebilirim sanirim. Bir de CPA maasi derken CPA ler herhangi bir sirkette finans, muhasebe birimlerinde de calisabiliyorlar ya da kendi burolarini da acabiliyorlar. Imza yetkileri oldugu icin daha prestijli oluyorlar. Belli bir musteri cevresi edindikten sonra buronuzu acmaniz daha olasi ya da mevcut bir CPA emekli olmadan onun ofisini ve isim hakkini devralabilirsiniz.
    Bu arada lisansinizin orgun ogretim veren bir universiteden almaniz gerekiyor eger CPA icin egitim kriterlerini yerine getirmek istiyorsaniz.
    Yazilim icin bootcampler var. Kucuk bir aidat verip size is bulmalari kosuluyla kaydoluyorsunuz ve 1 2 sene egitim aliyorsunuz. Program bitince belli bir sure zarfinda is bulamadiginiz takdirde aldiginiz egitim yaniniza kar kaliyor. Is bulursaniz da maasinizdan kesinti yapiliyor. Yani bu tarz programlar is bulma garantisi veriyorlar. Reklamlari bu sekilde ancak isin ic yuzunu sonrasini bilmiyorum.

• @lilyltl merhaba, paylaşım için teşekkürler öncelikle. Texas cpa için tam detay vermen mümkün mü? Nereye basvurdun , lisans transcript ve başka hangi belgeler ile basvurdun, eksik saatlerini tamamlamak için hangi üni ve programdasin ne kadar a mal oluyor gibi adım ve detayları verebilirsen çok sevinirim ayrıca 310 çalışma saatini eksik dersleri ni alirkende doldurabiliyor musun?

• @Deniz-Anıl-Kaplan TSBPA'ya (Texas muhasebe kurulu olarak dusunebilirsin) lisans diplomani ve transkriptini varsa yuksek lisans diploman ve transkriptini, ehliyet ya da pasaport ve diger istenen bilgi belgelerini postayla gonderiyorsun. Ek olarak 20 dolarlik (genel degerlendirme icin) ve 100 dolarlik ( diploman transkriptin amerika disindan ise 100 dolar daha gondermen gerek, gerci benim 100 dolarlik cekimi gerek kalmadi diye iade etmislerdi) çek gonderiyorsun. Senin mevcut durumunu inceleyip CPA sinavina girmek icin su dersleri 2 yil icerisinde alman gerek diye bir mektup gonderiyorlar. Bunun haricinde background check yapiliyor. Bunun icin de parmak izi veriyorsun. O da ortalam 35 - 40 dolar civari bir islem. TSBPA Web sitesinden doldurulmasi gereken formlar hakkinda daha detayli bilgi alabilirsin.
    Ben istenen 27 saatlik isletme derslerini zaten vermis oldugum icin (isletme yuksek lisansim var) geriye kalan muhasebe derslerine yogunlastim. 30 saat muhasebe ders sartini muhasebe yuksek lisans programlarindan ya da community collegedan ders alarak kapatabilirsin. Community college a kaydolurken de lisans diplomani ve transkriptlerini sunuyorsun ki tekrar temel dersleri almak zorunda kalmayasin. Diploman ve transkriptin amerika disindan ise diploma ve transkript degerlendirme sirketlerine ortalama bir 250 300 dolar oduyorsun. Community collegeda 1 dersin fiyati ortalama 250 dolar (in district resident tuition fiyati). Etik dersiyle birlikte 11 ders alirsan yaklasik 2750 dolar kadar bir ödeme yapacaksin. Ancak bu ödemeyi sonra vergi iadesi surecinde gerekli sartlari saglarsan AOC kapsaminda credit olarak geri alabilirsin de. Community collegelar muhasebe yuksek lisans programlarina gore daha ucuz. Daha cok acik ogretim gibi. Sen ne okuduysan onu ogreniyorsun. Sana ders anlatan biri pek olmuyor. Hedef sertifika almaksa (ki zaten CPA sinavlarinda caba sarfedeceksin) ders alim asamasinda cok zorlamamak gerek diye dusunuyorum. Is deneyimi sartini, 4 tane (12 saatlik) muhasebe dersini tamamladiginiz andan itibaren bir CPA in yaninda calismaya ya da staj yapmaya baslayarak saglayabilirsin.

• @Deniz-Anıl-Kaplan bu arada is tecrubesi sarti olarak toplamda 2000 saati tamamlaman gerekiyor. Benim 2000 saatten geriye 310 saatim kaldi. 310 saat derken bunu kastetmistim. Ben 4 muhasebe dersini verir vermez is tecrubesi surecine basladim.

• @lilyltl Merhaba ''lisansinizin orgun ogretim veren bir universiteden almaniz gerekiyor eger CPA icin egitim kriterlerini yerine getirmek istiyorsaniz'' demişsiniz. Açık öğretim iktisat lisansına sahibim aynı şekilde uzaktan eğitim yüksek lisans (tezsiz) muhasebe ve denetimi sahibim ve Türkiye'de smmm ruhsatım var. CPA sertifikası için gerekli kriterleri sağlamak için biz nasıl bir yol almamız gerekiyor bir fikriniz var mı? Bir de bizim diplomalarda açık öğretim yazmıyor ya da uzaktan eğitim yazmıyor bunu nasıl anlıyorlar cevabınız için şimdiden teşekkürler.

• @selim-bayburt açıkçası nasıl tespit ettiklerini bilmiyorum ancak siz lisans ve yüksek lisans diplomanızı ve transkriptinizi kurula postalamak zorundasınız. onlar üniversitenin ilgili biriminden destek alarak sizin diplomanızı ve transkriptinizi inceliyorlar. uluslararası diplomaların geçerliliği için de Amerika da board recognized universitelere eşdeğer olmalı diyor. daha da detay tanıma bakıldığında türkiye deki örgün öğretim veren üniversitelere karşılık gelmesi gerektiğini okumuştum o zamanki araştırmamda. Sizin söylediğiniz şey de mantıklı. Sonuçta diplomada ve transkriptte açık öğretimi ifade eden bir ibare yoksa Anadolu Üniversitesi örgün öğretim kısmı gibi de algılanabilir. hatta muhasebe yüksek lisansınız boyunca aldığınız dersleri saydırabilirseniz amerikada ekstra ders almanıza gerek kalmayabilir bile. bence siz en iyisi belgelerinizi toplayıp bir an önce gönderin. en doğru cevabı onlardan alırsınız.

Benzer Başlıklar

• 1
  • 1
  • 49
  • 33
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

85

40.8k
Users

4.4k
Topics

425.0k

| | | |