Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

Amerika'da Muhasebecilik / CPA

• @lilyltl birkaç soru daha soracağım rahatsız etmezsem Kanada da alınan CPA ruhsatı Amerika'da geçerli mi? Amerika'da oldu da belgelerimiz kabul görmedi yüksek lisans ve CPA ruhsatını tamamlamak en iyi ihtimalde kaç yılımızı alıyor. Farz edelim ki CPA ruhsatını almayı da başardık bu sefer onca emeğin karşılığında herhangi bir vatandaşlık olmadan iş imkanı bulabiliyor muyuz? Cevaplarınız için tekrardan teşekkür ederim.

• ⭐⭐⭐

@lilyltl aranan kan bulundu sizi buralarda daha sık görmek isteriz, çünkü çok soru var çok öğrenilecek şeyler var...
    izninizle başlıyorum 🙂 ilk sorum hangi vize türüyle şuan arada bulunuyorsunuz. GC yada öğrenci mi?
    ikinci sorum istanbulda ingilizce işletme okudum. muhasebe denetim yüksek lisans yaptım. staj bitti ama sınavlara girmedim hem küçük çocuğumuz var hemde muhasebeden farklı bir işle e ticaretle eşimin işiyle ilgileniyorum bir süredir. (edit: sorum diyip soru sormamışım - bu işlemler için türkiyede smmm ruhsatını elimize almış olmak gerekiyor mu yoksa onlar olmadanda olabiliyor mu?)
    Üçüncü sorum siz bu sürece nasıl başladınız müsait olduğunuzda uzun uzun yazabilirseniz hani olduğumuz yerden gcsiz yapılabilicek bir şey varsa yapalım başlayalım isterim.

heycandan kafamdaki sorular hep birbirne girdi inşallah siz anlattıkça şekillenir bizde öğrenmiş oluruz şimdiden çook çok teşekkürler :))))

• @lilyltl
    muhasebe önlisans için lisans a tamamlamam mı gerekiyor orda

• @selim-bayburt rica ederim, bildigim kadariyla cevap vermeye calisirim. 2018 yilinda Kanada ve ABD arasinda karsilikli CPA tanima anlasmasi imzalandigini biliyorum. Ancak ek kosullari nelerdir surec nasil isliyor bilmiyorum.
    Ola ki belgeleriniz taninmadi... Buradaki muhasebe yuksek lisansi 1 yil suruyor genelde. Daha uzun surenini gordum ama daha kisa surenini gormedim. CPA sinavlari icin de 2 3 ayda tum sinavlardan gecenler var ama bu kisiler genelde istisnai, cok taze ve iyi muhasebe bilgisine sahip olan ve anadili ingilizce olan kisiler. Ben olsam planlama yaparken 1 sene CPA sinavlarina ayirirdim. Bir de buna ek olarak tecrube suresini doldurmaniz lazim. O da en iyi ihtimalle 2 yil suruyor. 12 saatlik muhasebe dersi tamamladiginizda tecrube sartini baslatabilirsiniz. Yani yuksek lisansinizin 2. doneminin basina denk geliyor asagi yukari. ( tabi bu 12 saat Texas ta gecerli sure, diger eyaletleri incelemek lazim)
    Son olarak CPA sertifikasi almakla CPA olarak Amerika'da calismak farkli surecler. CPA olarak is yaparken imza yetkisine sahip olmak icin bagli oldugunuz muhasebe kurulundan izin aliyorsunuz ve bir aidat odemesi yapiyorsunuz. Turkiye deki baro sistemi gibi dusunebilirsiniz. Mesela Turkiye'de yasayip ABD de calisma izniniz olmadan Amerikan CPA sertifikasiyla Turkiye'de kurdugunuz sirketiniz uzerinden hizmet verebilirsiniz ancak. Amerika'da calisma izniniz yoksa Amerika'da calisip gelir elde edemezsiniz. Bir sirketin size sponsor olmasi lazim. Onu calisma vizesi konularina hakim birinden daha iyi ogrenirsiniz.

• @ahsenaydgdu 😊 ben sizin demek istediginizi anladim o yuzden sorulariniza toplu cevap vereyim.Amerikan CPA sertifikasi almak icin bircok eyalet vatandaslik ya da green kartli olma sarti aramiyor. Sertifika icin green karti beklemenize gerek yok. Turkiye den SMMM ya da YMM lisanslarinizi almis olup olmamanizin da bir etkisi yok. Onlar olmadan buradaki surece basvurabilirsiniz. Amerika'da kendinize bir eyalet secip ( en basit eyalet olarak Colorado deniyor genelde) o eyalete ait muhasebe ust kurul sitesinden basvuru surecini ogrenip surece baslayabilirsiniz. Genelde diploma transkript pasaport( varsa Amerikan ehliyeti) fotokopisi gibi belgeleri istiyorlar. Bir de guvenlik sorusturmasi yapiliyor. Onun icin de burada Prometric denen yerlerden parmak izi vermeniz gerekiyor. Covid surecinde posta yoluyla bu isi yaptiklarini duymustum ama yine de bizzat ilgili yere gelip oyle parmak izi verilmesini tercih ediyorlarmis. Onlar sizin belgelerinizi inceledikten sonra size tekrar sunlar eksik sunlari tamamlayin diye posta gonderiyorlar. Ona gore surece devam ediyorsunuz.
    Ozetle CPA olmaniz icin calisma iznine green karta gerek yok. Ancak CPA olarak Amerika da calismak icin calisma izninizin olmasi lazim.

• @ümit-dinç CPA sertifikasi icin soruyorsaniz evet gerekiyor. Yukaridaki mesajlarimda detayli olarak anlattim. Oradan fikir sahibi olabilirsiniz. Muhasebeci olarak calismak istiyorsaniz her is yerinin ise alma sartlari farkli. Lisans derecesine sahip olmak sart degil.

• @selim-bayburt @ahsenaydgdu yukaridaki mesajlarima onemli bir ekleme yapayim cunku planlarinizi degistirebilir. CPA sertifikasina basvurmak icin green kart, vatandaslik, calisma izni sarti gerekmiyor bircok eyalette. Ancak egitim sartlarini, cpa sinavlarini tamamlamanin yaninda is tecrubesi sartini da tamamlamaniz icin Amerika da calisma izninizin olmasi lazim. Cunku CPA lisansini, doldurmaniz gereken calisma suresini tamamladiktan sonra aliyorsunuz.

• ⭐⭐⭐

@lilyltl yanıtlar için teşekkürler yani bu da demek oluyor ki okul süreci bitince bir iş yerinin sponsorluğu gerekiyor anladım. Siz sürecinizi amerikadamı başlatınız yoksa türkiyeden mi gittiniz ve vize türü neydi

• ⭐⭐⭐

@ümit-dinç türkiyede lisansa tamamlayıp başvurluyor diye anladım ben

• ⭐⭐⭐

@BOURNE87 nasıl geçti sınavlar

• ⭐⭐⭐

@lilyltl sizin okulunuzun akreditasyon işlemlerinin sürecinden biraz bahsedebilir misiniz. nereden mezunsunuz acaba

• ⭐⭐⭐

şu siteyi buldum eyaletlerin istedikleri şeyleri harita üzerinde çok güzel açıklıyorlar.

• ⭐⭐⭐

@lilyltl size özel mesaj gönderdim bakabilir misiniz

• @ahsenaydgdu cevap attim size simdi.

• @lilyltl cevaplar için teşekkürler. Anladığım kadarıyla staj için de çalışma izni gerekiyor yada bir firmadan sponsorluk gerekiyor. O zaman netleştirmek gerekirse muhasebe alanında iş bulmak yada staj bulmak kolay mı? Yani muhasebe aranan bir meslek mi yoksa yerel vatandaşlar bu açığı yeterince kapatıyor mu?

• @selim-bayburt bildigim kadariyla sponsorluk genelde yazilim alanindaki ya da cok spesifik is alanlarindaki mesleklere saglaniyor. Kesin bir sey diyemem bu soru icin. Dedigim gibi calisma vizesi konusunda uzman birine danismaniz daha saglikli olacaktir

• Finans ve muhasebe alanlarinda belli duzeyde egitiminiz varsa is bulmak zor degil ama sponsorluk olayi cok zor. Bu alanlarda online is arama sitelerinin hepsinde ise alimlar ve is ilanlari her zaman icin var. Hemen hemen her universitede yine bu alanlarda bolumler de var. Yani calisacak insan kaynagi her zaman icin var. O yuzden, ancak cok istisna ozelliklerde birisini aramiyorlarsa, yurt disindan sponsor olup bu alanlarda birilerini getirme olayi oldukca zor bir durum.

• @MySea öncelikle cevabınız için teşekkürler bu demek oluyor ki okul için gelsek de bir şekilde tutunmak oldukça güç mesleğimizi yapmak açısından ya çalışma izni ya da vatandaşlık şart anlaşılan.

• @selim-bayburt Bir anlamda oyle. Okul icin gelirseniz, belki okurken baska yollari bulunabilir. Arastirmak lazim.

• ⭐⭐⭐

@MySea turkiyedeyken zaten iş sponsoru bulmaya bende ihtimal vermiyorum ha var mıdır illa vardır çok donanımlı olduktan sonra ama şunu merak ediyorum. oradayken okurken yada okul bittikenten sonra staj aşamasındayken sponsorluğunuza ihtiyacım var dense ve işverende olumlu dönüş yaptığını farz edersek. bu sponsor olma süreci ne kadar süre alır. ve sponsorlu bir şekilde çalışırken gc miz olur mu?

işten çıkartıldık diyelim gc elimizden mi alınır bu konuda da meraklarım var. ciddi anlamda pazartesi günü okulumu arayıp ingilizce transkriptimi isteyip sürecimi başlatmak düşüncesindeyim.

uzun oldu kusura bakmayın yanıt için smdiden teşekkürler :)))

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

41

40.7k
Users

4.4k
Topics

424.2k

| | | |