Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• IT sektörü için gece karanlıkta güveleri çeken lamba gibi California. Tabii başka çekim merkezleri de var, ama sıcaklığı, mevsimleri vb.. de etkili bu seçimde. Açık söylemeliyim kendi konumda biraz daha yetkin olsam başka eyaleti düşünmezdim. Ama şimdi eldeki paraya bakıyoruz, iş bulacağım konudaki yetkinliğime bakıyorum ve CA ikinci sıraya düşüyor. Yine de Washington State ve Texas arkasından 3. sıraya yazıyorum.
    Şehir bazlı sıralamam sonra değişebilecek olsa da şu an Houston (TX), Austin (TX), Dallas (TX), San Jose (CA), San Francisco(CA), Seattle (WA) gibi .
    Bundan sonra SF (CA)'nın sırasının değişmesi dışında bir değişiklik beklemiyorum. Ha olur da eşim çok başka bir eyalette iş bulursa o zaman ben ona uyarım.
    CA'daki pahalılık cidden kötü, düşünsenize CA'dan bir ev fiyatına TX'dan 4 ev alıyorsunuz gibi...

• Florida- Boca Raton Maliyetler

Okullar 9-10 grade. Bu okullar bölgesindeki evler;
    Kira 1,700 - 2,500 $ 2 oda, salon
    Tel: 1 kişi 30 dolar : sınırsız konuşma-2 gb int.
    40 dolar: sınırsız konuşma-sınırsiz int.
    Tv+internet( sınırsız) 60 $
    Elektrik: 60-70$
    Su: kiraya dahil
    Doğalgaz: yok, her şey elektrikli, ısınma yok
    12 ay denize girilebiliyor. En yuksek sicaklik 33 derece,
    Konut yıllık sigorta 95 $
    Araba sigortasi: 45.000 $ sifir toyota highlander icin: 6 aylık pesin 1,100 $

Kira çok yüksek.
    Hersey dahil 4 kisilik aile maliyeti
    4.000 $ civari. ( kontrollü harcama tutarı bu)
    Oğlum 8. Sınıfa gidiyor, okulu 10 grade , kızım 10. Sinıfa gidiyor, okulu 9 grade.
    Okul ücretsiz, okul otobüsü kapidan alıyor çocuklari ucretsiz.
    50 $ aylik yemek ucreti var kişi başı.
    Meyve ve sebze pahalı. Kilo olarak yazarsam hemen hemen her meyve ve sebze 3-4$ örnek elma 15-20 tl kilosu.
    Sadece muz ucuz.4-5 lira
    Et Türkiye ile aynı 12_15 $ kilo
    Sut, yumurta ucuz.
    Benzin galonu 2,4 ile 2.9$ arası.
    Araba, elektronik esya uygun, mobilya pahalı.

Merak ettiginiz bir şey varsa fiyatlarla ilgili yazabilirim.

• Sağlık sigortasını 2017 yılında gümüş plandan yaptık. 4 kişi aylık 432 dolar ödedik.
    2018 de sigorta değişti. Bronz plana geçtik ödeme sıfır çıktı. Ödeme yapmıyoruz.
    Sigorta acentesi olan bir Türk arkadaş ekrandan bilgileri girerek yaptı.
    Amerika’da gelirim yok henüz. Türkiye’deki gelirimize göre bu planlar oluşturuldu.

• @caglaror Azmin elinden ne kurtulur 🙂 👍🏻

• @divionyedi niye tl ye çeviriyorsunuz ki 🙂 maaşı da çevirmek gerek o vakit. Birim üzerinden 3-4 gayet normal bence. Biz de CA da yaşıyoruz aşağı yukarı öyle. Muz lbs 60-70 cent Avokado tane 70-80 cent. Yumurta 5-6$ kolisi. Bence mutfak alışverişine pek pahalı denemez. Aşağı yukarı aynı

• @Femini92 sizin maliyetlerinizi göremedim, bu ileti silinmiş yazıyor. Bende mi sorun var acaba?

• @Femini92 genelde Türkiye olup Amerika’ya gelmeyi planlayanlar ve Amerika’ya gelip henüz çalışmayanlar; sürekli kafalarında tl dolar hesabı yapıyorlar. En azından ben öyleydim ve hala öyleyim.

Elmanın 450 gramı 1,5 dolar ise, üzümün 450 gramı 3 dolardan başlıyorsa, portakalın tanesi 0,6 dolarsa, dolma biberin 450 gramı 2 dolardan başlıyorsa, domatesin 450 gramı 1 dolardan başlıyorsa; bunlar bana pahalı geliyor. Hemen hemen tüm sebze ve meyveler bunun gibi.
    Ayrıca süt, yumurta ve muzun ucuz olduğunu yazmıştım.

• @divionyedi maaşı 12000tl alıyorsam meyvenin kilosuna verdiğim 15tl'yi çok sorun yapmam herhalde 🙂 o zaman etin kilosu 40tl olsa da koymaz.

• Valla ben en temelden baslayacagimizi var sayıyorum eşim tam saat ben part time çalışsam herhalde 2000-2200 dolar anca kazanırız değil mi kira 1000dolar olsa yok anam ben vaz mı geçsem 😣

• @reader Bu rakam yaklaşık bir kişinin asgari ücreti. İki kişi çalışıp o kadar az kazanmanız pek mümkün olmaz.

• @femini92 ümitsiz olmayın diyorsunuz yani🙄 o zaman iyiymiş

• Divinonyedi min çevirmesi normal çünkü Türkiye deki geliri ile devam ediyormuş...

Inşallah kısa zamanda burada bir gelire kavuşur... Şuan maliyetler TL/dolar paritesinden onun için... Gelir oluşunca alım gücüne göre endeksler 🙂

• @reader hiç araştırmamışsınız anlaşılan. Varsaydığınız şekilde olduğunu düşünerek nasıl gitmeye karar verdiniz ben de onu anlamadım 🙂

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sayin @smesut , ben de cevreki arkadaslardan benzer bilgileri toparladim. Cogunlugu da bizim forum uyelerimiz ama anonim olarak paylasabiliriz bilgileri. Ozellikle New York ve New Jersey civari icin devami gelecek bu orneklerin 😀

New York - Quenns bolgesi - Sunnyside mahallesi

(3 kisilik aile)
    ✅ Kira: $1800 yenilenmis 1bedroom (fakat genis oldugu icin biz 2 bedroom yaptik)
    ✅ Su ve isinma kiraya dahil
    ✅ Elektrik gas ortalama $85
    ✅ Cep telefonlari limitsiz $95
    ✅ Internet$42
    ✅ Arac sigortasi aylik $85
    ✅ Saglik sigortasi henuz yok
    ✅ Mutfak masrafi degisken 600$-1000$ arasi

Tavsiye: Minimum aylik 3500$ kazanmalisiniz ki Manhattan'a reel 15 dk uzaklikta, guvenli, okullari iyi, suc orani cok dusuk, huzurlu bir bolgede yasayabilesiniz.

New York - Manhattan - Upper East Side

(1 kisi)
    ✅ Kira: $2600 (1+1)
    ✅ Elektrik, su, isinma ve gas toplami $130
    ✅ Cep telefonu limitsiz $25 (baska arkadaslarla aile paketi)
    ✅ Internet $50
    ✅ Arac - yok
    ✅ Mutfak masrafi 600-1200 arasi ( kac gun disarda yemek yenildigine gore degiskenlik gosteriyor)

New York - Westchester bolgesinin Hudson River'a yakin kismi

(4 kisilik aile)
    ✅ Ev kirasi:1200$
    ✅ Elektirik su ve internet icinde dahil
    ✅ Mutfak masrafi 850 ve üstü aylik
    ✅ Telefon 125$(aile paketi kullanıyorum)
    ✅ Araba finance: 575$
    ✅ Araba sigortası:210$
    ✅ Yakıt ve ısınma kiraya dahil
    ✅ Sağlık sigortası aylık:58$ aile olarak

New Jersey - Town: North Arlington - Bergen County

(1 kisi)
    ✅ Kira $1200 (2+1) - 850 sf. + kiraya su ve isinma dahil
    ✅ elektrik+gas aylik $30
    ✅ aylik $150-$200 arasi mutfak masrafi
    ✅ $80 internet
    ✅ $70 telefon
    ✅ araba lease $285
    ✅ benzin $100
    ✅ saglik sigortasi $185 full coverage (500$ deductible)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Bizim de arac sigortamiz Root Insurance ile aylik 130 dolara dustu. 2 arac+2 surucu full coverage.

• ya bu bilgilerde mutfak masrafı bana fazla geliyor açıkcası. özellikle market alışveriş ve ne kadar uygun olduğu konuşulurken aylık 850ler 1000ler biraz fazla değil mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@damladav Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

ya bu bilgilerde mutfak masrafı bana fazla geliyor açıkcası. özellikle market alışveriş ve ne kadar uygun olduğu konuşulurken aylık 850ler 1000ler biraz fazla değil mi?

New York'un Manhattan bolgesi icin konusursak cok degil 🙂

Hem bakkal ve supermarketler cok ucuz degil, hem de restoranlar. Ama zaten Manhattan bolgesinde yasayan biri cok buyuk ihtimal Manhattan'da calisiyordur ve ona gore ayni is icin genelde daha yuksek maas kazaniyordur diyebiliriz.

• ⭐⭐⭐

Zincir marketlerdeki fiyatlarin sabit kalmayip yerden yere degismesi oldukca garip.sanilanin aksine bu bolgelerde sadece kira fazla degil demekki

• ⭐⭐⭐

NORTH CAROLINA - CHARLOTTE AREA - IREDELL COUNTY

(2 Yetiskin 1 Bebek)

✅ Kira: $1350 (2+1)
    ✅ Elektrik, su, isinma (Isinma Klima ile) $120
    ✅ Cep telefonu hatti $26
    ✅ Internet $25
    ✅ Arac - $520
    ✅ Arac Yakit - $175 (gunluk 50 mil - 81km isyeri gidis gelis + hafta sonlari gezinti)
    ✅ Arac Sigorta - $0 (Diger bir sahis sigortasi uzerinde)
    ✅ Mutfak masrafi $680 - Degisken
    ✅ Disaridan Yemek - $180
    ✅ Alisveris & Eglence & Diger Ihtiyaclar- $350 - Degisken
    ✅ Saglik Sigortasi - $65
    ✅ Bebek Masraflari - $250

• @metert ama Abd de bölgelere göre maaşlarda değişiyor .Örneğin Texas'ta $3000 alan bir kişi New York'ta bu iş için $ 6000 alıyor o zamanda harcadığınız para sizi rahatsız etmiyor .Hemen hemen aynı hesaba geliyor .

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

109

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

419.9k

| | | |