Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Türkiye'de 6 ay önce evlendik ve boşanmak istiyoruz iki taraflı olarak amerikada yaşıyoruz burad aboşanma işlemleri nasıl yürüyor bilgisi olan nereye başvuracaz ne gibi belgeler istiyorlar bilen varsa acil yardımcı olabilir mi

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@17ahmet71 ABD'de boşanma işlemleri içinde söyledi:

Türkiye'de 6 ay önce evlendik ve boşanmak istiyoruz iki taraflı olarak amerikada yaşıyoruz burad aboşanma işlemleri nasıl yürüyor bilgisi olan nereye başvuracaz ne gibi belgeler istiyorlar bilen varsa acil yardımcı olabilir mi

ABD'de bosanma islemlerini yerel mahkemelerde yapmalisiniz, lakin eyaletler genelde o eyalette bosanmaniz icin o eyalette belli bir sure ikamet etmenizi gerektirmektedir. Eger residency sartlarini saglamiyorsaniz o eyalette bosanma talebinizi kabul etmeyeceklerdir, bilginize.

Ayrica su konuyu da incelemenizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1405/amerika-dan-vital-record-almak-doğum-ölüm-evlenme-ve-boşanma-kayıtları

• @crazycells
    Turkiye'de evlenip Amerika'da bosanmak mumkun mu?
    Biraz detay vereyim. Yillar once, ikimiz de sadece Turk vatandasi iken Turkiye'de evlendik. Daha sonra Amerika yerlestik ve green card aldik. 10 sene kadar once de ABD vatandasi olduk (cifte vatandas).
    Esimle 2 senedir ayri yasiyoruz, o Turkiye de ben Amerikadayim. Yasadigim eyalette resident'im ve 1 seneyi askin suredir ayri yasadigimiz icin bu eyalette bosanabiliyorum.

Turkiye'de gerceklesen bir evliligi Amerika'da nasil sonlandirabilirim? Amerikan mahkemesinde bosanmak mumkun mu ya da mantikli mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oreo

Evet, yasal olarak mumkun. Daha once bu bosanma surecindeki uygulama degisikliginden su konuda bahsetmistim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/1374/onemli-konsolosluk-duyurulari

Zaten tek bir yasal evlilik yapabilirsiniz, eger Turkiye'de evlendiyseniz yapmaniz gereken bu evliliginizi diger ulkelerde tescillemek. Boylelikle evliliginiz her ulkede taniniyor olur. Yani iki kez resmi evlilik diye bir durum yok, bir ulkede evlenip, bosanmadan ya da dul kalmadan baska bir ulkede ikinci kez evlilik yapamazsiniz, bunun ortaya cikmasi halinde ikinci evliliginiz iptal edilir.

Bosanmada ise durum yakin bir zamana kadar farkliydi... ABD'de bosanmis olsaniz bile, Turkiye'nin bu bosanmayi tanimasi icin Turk mahkemelerinde ayrica bosanma davasi acmaniz gerekiyordu. Fakat yeni bir uygulamayla gecen yil bu degisti... Artik ABD'de bosanmaniz ve bu bosanmayi Turkiye'de tescil etmeniz mumkun.

ABD'de acacaginiz davadan ve bosanma kararindan sonra, County Clerk Office'ten bosandiginiza dair belge alip, bunu apostillemeniz gerekiyor (Department of State'ten apostillemelisiniz, sanirim eyalet hukumetlerinin yapacagi apostil kabul edilmiyor) daha sonra bu dokumani sizin eyaletinize bakan konsolosluga goturup bosanma kararini tescil edebilirsiniz.

Bu bilgiler size verebilecegim teknik bilgiler... Diger sorulariniza gelince, esinizin isi yokusa surmesi durumunda durumun ne olacagini ben de maalesef bilmiyorum, ama uzun sure farkli adreslerde hatta ulkelerde yasiyor olmaniz bence bosanma islemini kolaylastiracak bir etken.

Esiniz Turkiye'de yasiyor olsa da, sanirim ABD vatandasi oldugu icin ve o eyalette de gecmisi oldugu icin sanirim bosanma dava isteginiz ABD'de de kabul edilecektir.

Tabii, bunlarin yanisira ayri bir yol su olabilir... Eger daha cok kolayiniza gelecekse ya da esinizin ABD'deki davayi umursamayacagini dusunuyorsaniz, Turkiye'de bir avukat tutup, kendisine bosanma davasi acmaniz da mumkun.

• @crazycells, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

eger Turkiye'de evlendiyseniz yapmaniz gereken bu evliliginizi diger ulkelerde tescillemek. Boylelikle evliliginiz her ulkede taniniyor olur.

ABD'de acacaginiz davadan ve bosanma kararindan sonra, County Clerk Office'ten bosandiginiza dair belge alip, bunu .... sizin eyaletinize bakan konsolosluga goturup bosanma kararini tescil edebilirsiniz.

Tesekkurler crazycells. Turkiyede 20 sene once yapilan evliligi Amerikada tescillemek kismi icin bir sey yapmam gerekiyor mudur burda bosanma davasi acmadan once? Yani green kart vatandaslik eski tax return'lerde married diye belirtmisizdir aslinda. Ama amerikada her departman birbirinden habersiz ve turkiyedeki gibi merkezi bir sistem yok. Turk evlilik cuzdani da yanimda degil, turkiyede kimbilir nerede. Once evli oldugumu mu kanitlamam gerekiyor yani?

Konsoloslukta bosanmayi tescil ettirmek icin bosamis eski-eslerin birlikte gitmesi sart diye duymustum.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@oreo, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

@crazycells, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

eger Turkiye'de evlendiyseniz yapmaniz gereken bu evliliginizi diger ulkelerde tescillemek. Boylelikle evliliginiz her ulkede taniniyor olur.

ABD'de acacaginiz davadan ve bosanma kararindan sonra, County Clerk Office'ten bosandiginiza dair belge alip, bunu .... sizin eyaletinize bakan konsolosluga goturup bosanma kararini tescil edebilirsiniz.

Tesekkurler crazycells. Turkiyede 20 sene once yapilan evliligi Amerikada tescillemek kismi icin bir sey yapmam gerekiyor mudur burda bosanma davasi acmadan once? Yani green kart vatandaslik eski tax return'lerde married diye belirtmisizdir aslinda. Ama amerikada her departman birbirinden habersiz ve turkiyedeki gibi merkezi bir sistem yok. Turk evlilik cuzdani da yanimda degil, turkiyede kimbilir nerede. Once evli oldugumu mu kanitlamam gerekiyor yani?

Konsoloslukta bosanmayi tescil ettirmek icin bosamis eski-eslerin birlikte gitmesi sart diye duymustum.

Hayir ABD'deki kayitlarda da zaten evli gorunuyorsunuzdur. ABD'deki sistem Turkiye'dekinden farkli, o nedenle kurumlar evli oldugunuzu baska bir departman'dan degil sizden ogrenecek 🙂

Konsoloslukta bosanma tescili icin boyle bir sart var mi emin degilim, mahkeme kararini taniyor olmalari lazim. Isterseniz bagli bulundugunuz konsolosluga email gonderin.

NY'taki TC konsoloslugu'nun email adresi: [email protected]

• Merhaba,
    Türkiyede yapılmış bir evlilik. F1 vizesi ile Amerika'da eğitim gören karı koca, Amerki'da ki Türk konsolosluklarında boşanabilir mi? Süreç nasıl işler.? @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@GC_dream, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

Merhaba,
    Türkiyede yapılmış bir evlilik. F1 vizesi ile Amerika'da eğitim gören karı koca, Amerki'da ki Türk konsolosluklarında boşanabilir mi? Süreç nasıl işler.? @crazycells

Maalesef konsolosluklarda bosanamiyorsunuz, ancak bir hakim karari sizin bosandiginizi onaylayabilir. Bulundugunuz eyaletteki bosanma sartlarini inceleyin, eger sartlari sagliyorsaniz o eyalette bosanabilirsiniz, eger sartlari saglamiyorsaniz bu durumda en mantiklisi Turkiye'de birer avukata yetki verip Turkiye'deki mahkemelerde bosanmaniz.

• Merhaba eşimle türkiyede evlendik 2 yıl geçti boşandık. Ben amerikadayım şuan türkiyede resmi olarak evlilik bitti burada hangi kurumlara boşandığımı söylemek zorundayım acil yardım @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@YalnızTürk25 , içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

Merhaba eşimle türkiyede evlendik 2 yıl geçti boşandık. Ben amerikadayım şuan türkiyede resmi olarak evlilik bitti burada hangi kurumlara boşandığımı söylemek zorundayım acil yardım @crazycells

Sizin ve esinizin statuleri nelerdir? Vize, GC, ABD vatandasi?

not: kullanici isminiz forum kurallarina uygun degil, o nedenle baska ve sadece size ozel bir isim secip bana mesaj olarak yazin lutfen. Kullanici isminizi ona gore degistireyim. Kullanici isminizi degistirmeden foruma ileti yazmayin lutfen.

https://yesilkartforum.com/forum/topic/14/forum-kuralları/3

• @crazycells greencard sahibiyim

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@YalnızTürk25, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

@crazycells greencard sahibiyim

Yurtdisi bosanmalari ABD'de taninmayabilir, ozellikle de bosanan eslerden en az biri ABD'de yasamiyorsa...

Bu durum federal hukumetten cok eyalet hukumetlerini ilgilendiren bir durum oldugundan, bulundugunuz eyaletteki yasalari incelemeniz daha dogru olur.

Su sayfada ek bilgi mevcut:

Duruma gore eyalet mahkemelerinde bir daha bosanmaniz gerekebilir.

Eger bosanma sonrasi isim degisikligi varsa, o durumda su konuyu takip edebilirsiniz:

https://yesilkartforum.com/forum/topic/211/abd-de-yasal-isim-degisikligi-yapmak

Eger, mallarin sahipliginde degisiklik olduysa (ev, araba vs.) bunlari da ilgili kurumlara bildirmeniz iyi olur. Bunun disinda ortak olarak (ikinizin de isminin gectigi) bir ise girismediyseniz sanirim baska bir sey yapmaniza gerek yok.

USCIS'te bekleyen bir basvuru yoksa, bir bildirim yapmaniza gerek yok.

• Herkese merhabalar. Arkadaşlar bir çoğunuzun bildği üzere yaklaşık 2 yıldır gc ile abd se yaşıyorum. Eşim çifte vatandaş. Evliliğimizi Türkiye de yaptık. İkimizin de ikameti ABD’de. Gc yi lottery dan aldım yani evlilik üzerinden değil. Boşanma durumunda Türkiye de boşanmak mı ABD de boşanmak mı daha makul olur?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maranty, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

Herkese merhabalar. Arkadaşlar bir çoğunuzun bildği üzere yaklaşık 2 yıldır gc ile abd se yaşıyorum. Eşim çifte vatandaş. Evliliğimizi Türkiye de yaptık. İkimizin de ikameti ABD’de. Gc yi lottery dan aldım yani evlilik üzerinden değil. Boşanma durumunda Türkiye de boşanmak mı ABD de boşanmak mı daha makul olur?

ABD'de yasadiginiz eyaletin bosanma sartlarina bakin, eger sartlari sagliyorsaniz o eyaletteki mahkemelerde bosanabilirsiniz. Eger sartlari saglamiyorsaniz Turkiye'de bosanmaniz daha makul olur.

• @crazycells o zaman şu şekilde yapabiliyoruz amerika da uğraşmak istemiyorsak Türkiye de avukatlara vekalet verip evliliği sonlandırabiliyoruz doğru mudur sayın @crazycells

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@maranty, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

@crazycells o zaman şu şekilde yapabiliyoruz amerika da uğraşmak istemiyorsak Türkiye de avukatlara vekalet verip evliliği sonlandırabiliyoruz doğru mudur sayın @crazycells

evet, bu dediginiz sekilde de sorunsuz halledebilmeniz lazim.

• @crazycells cevabınız için çok teşekkür ederim:)

• herkese merhabalar. eşimle lottery gc çiktıktan sonra ABD-ye taşındık. şimdi resmi olarak boşanmak istiyoruz. 1aydır kendi aramızda ayrıldık. Amerika baş vuru yaparsak iyi ve kolay olur mu? ve boşanma sonucunda gc iptal olur mu? ( lottery çıkmayan kişinin)

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@GezginS9966, içinde söyledi: ABD'de boşanma işlemleri

herkese merhabalar. eşimle lottery gc çiktıktan sonra ABD-ye taşındık. şimdi resmi olarak boşanmak istiyoruz. 1aydır kendi aramızda ayrıldık. Amerika baş vuru yaparsak iyi ve kolay olur mu? ve boşanma sonucunda gc iptal olur mu? ( lottery çıkmayan kişinin)

Yukaridaki cevaplari inceleyin isterseniz; ilk bakmaniz gereken bulundugunuz eyalette bosanip bosanamayacaginiz.

Bosanma sonunda GC iptal olmaz, onemli olan evliligin gercek olmasi.

• Arkadaşlar new jersey de bildiğiniz bir avukat var mı boşanma konusunda? Teşekkürler

Benzer Başlıklar

• 26
  • 1
  • 1
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

79

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |