Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• Merhaba,

Ben yakin zamanda Amerikali nisanlim ile evlenecegim. Amerikada F1 vizesi ile bulunan bir bayan ogrenciyim. Evlendikten sonra soyadi degisikligi ile ilgili bir sorum olacak.

Daha once yayin yapip kendi soyadimi kullandigim icin kendi soyadimi tutmak ve esimin soyadini da eklemek istiyorum. Anladigim karariyla Turkiye yasalarina gore 2 soyadimin olmasi hakkim var. Amerikada bu durum nasildir? Direkt olarak hyphen kullanmak daha mi mantikli, yoksa 2 soyadini da kullanabilir miyim Amerikada? Hangisini yapmak daha kolay olur?

Aslinda kendi soyadimin America yasalarina gore middle name yapmak istiyorum, ama sanirim Turkiye yasalarina gore buna hakkim yok. Yardimci olursaniz sevinirim

Simdiden tesekkurler,

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ozge Evlilikte Yeni Soyadi Islemi içinde söyledi:

Merhaba,

Ben yakin zamanda Amerikali nisanlim ile evlenecegim. Amerikada F1 vizesi ile bulunan bir bayan ogrenciyim. Evlendikten sonra soyadi degisikligi ile ilgili bir sorum olacak.

Daha once yayin yapip kendi soyadimi kullandigim icin kendi soyadimi tutmak ve esimin soyadini da eklemek istiyorum. Anladigim karariyla Turkiye yasalarina gore 2 soyadimin olmasi hakkim var. Amerikada bu durum nasildir? Direkt olarak hyphen kullanmak daha mi mantikli, yoksa 2 soyadini da kullanabilir miyim Amerikada? Hangisini yapmak daha kolay olur?

Aslinda kendi soyadimin America yasalarina gore middle name yapmak istiyorum, ama sanirim Turkiye yasalarina gore buna hakkim yok. Yardimci olursaniz sevinirim

Simdiden tesekkurler,

ABD bu konuda daha rahat, soyismi degisikligi yapmak zorunda degilsiniz, iki soyismini de, tek bir tanesini de kullanabiliyorsunuz.

• Merhabalar, hayirli olsun 🙂 Ben de Amerikan vatandasi turk esimle 2 hafta once evlendik. Kendisi bugun soyadini degistirmek icin mektup gonderdi. Biz de green card basvurumuzu bu hafta icinde yapicaz insallah. Kendisi doldurdugu formlarda benim soyadimi mi kullanmali yoksa eski soyadini mi? Ayrica eski soyadini middle name yapti.

• Ayrica esimle ortak belgelerimizde ( kira,ortak banka hesabi, sigorta vs...) esim eski soyadini kullandi. Sizce ne yapmaliyiz? @crazycells Tesekkürler 🙂

• Cok tesekkurler @crazycells

• Benim de sorum @bjkamil3365 ile ayni, bazi belgelerde eski soyadim olacak, bazilarinda yeni, bu basvurularda ve belgelerde bir sorun yaratir mi?

Mart'ta evlenince gerekli belgeleri Turk Konsolosluguna gonderip evliligimizi tescil ettirecegiz, tescil suresince sanirim yeni soyadimla yeni bir pasaport da alacagim, ayni zamanda yeni bir TC kimligi de alacagim. Ama o zamana kadar burada esimle banka hesaplari acmis olacagiz ve orada eski soyadim olacak. Bu bir problem yaratir mi?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@bjkamil3365 Evlilikte Yeni Soyadi Islemi içinde söyledi:

Merhabalar, hayirli olsun 🙂 Ben de Amerikan vatandasi turk esimle 2 hafta once evlendik. Kendisi bugun soyadini degistirmek icin mektup gonderdi. Biz de green card basvurumuzu bu hafta icinde yapicaz insallah. Kendisi doldurdugu formlarda benim soyadimi mi kullanmali yoksa eski soyadini mi? Ayrica eski soyadini middle name yapti.

@ozge Evlilikte Yeni Soyadi Islemi içinde söyledi:

Benim de sorum @bjkamil3365 ile ayni, bazi belgelerde eski soyadim olacak, bazilarinda yeni, bu basvurularda ve belgelerde bir sorun yaratir mi?

Mart'ta evlenince gerekli belgeleri Turk Konsolosluguna gonderip evliligimizi tescil ettirecegiz, tescil suresince sanirim yeni soyadimla yeni bir pasaport da alacagim, ayni zamanda yeni bir TC kimligi de alacagim. Ama o zamana kadar burada esimle banka hesaplari acmis olacagiz ve orada eski soyadim olacak. Bu bir problem yaratir mi?

En dogru olani, evlilikten sonra guncel isim ve soyisminizi kullanip butun resmi evraklarinizi (pasaport, ehliyet, SSN vs.) degistirmek ve ondan sonra resmi sureclere basvurmak olur. Guncellenen pasaportunuzda yazan isminizi kullanarak basvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu surecte evlilik belgesinde de guncel isminiz yazacagi icin, o belgeyi kullanarak yapacaginiz islemleri yeni isim-soyisminizle yapabilirsiniz (banka hesabi acmak vs.).

Isim degisikligi konusunda su iletideki bilgilere de bakmanizi tavsiye ederim, faydali yonlendirmeler bulabilirsiniz:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/211/abd-de-yasal-isim-degisikligi-yapmak

• Sigorta, kira, banka hesaplarinda esim eski soyismini kullandi. Iki gun once de SS’ye soyisim degisikligi talebinde bulunduk bu haftaici de pasaport icin bulunacagiz. O nedenle formlarda yeni soyismini kullanmayi dusunuyoruz. Tek endisem belgelerde(sigorta,kira,banka hesabi) esimin yeni soyismi yer almiyor. Onun icin formlarda eski kullanilan isim kismina eski ismini yazmayi dusunuyoruz. Sizce mantikli midir?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Sigorta, kira, banka hesaplarinda esim eski soyismini kullandi. Iki gun once de SS’ye soyisim degisikligi talebinde bulunduk bu haftaici de pasaport icin bulunacagiz. O nedenle formlarda yeni soyismini kullanmayi dusunuyoruz. Tek endisem belgelerde(sigorta,kira,banka hesabi) esimin yeni soyismi yer almiyor. Onun icin formlarda eski kullanilan isim kismina eski ismini yazmayi dusunuyoruz. Sizce mantikli midir?

Tabii ki... formda alias kisminda kesinlikle eski ismini de yazin.
    Yavas yavas butun belgelerde guncel isme gecis yapmanizi tavsiye ederim. Tabii ki bir anda olmak zorunda degil, fakat degisik resmi belgelerde farkli isimler bulunmasi cok da iyi bir uygulama degil. Bu nedenle basiniza bir is gelmez tabii ki, ama ideal ve resmi bir durum degil.

• Anladim yardimlariniz icin tesekkürler 🙂

• Esim soyisim icin gecen hafta SSN’ye basvuruda bulunmustu. Ancak once 5-7 simdi de 10-17 business day icersinde sonuclanacagi bilgisini aldik. Korkumuz bu surecin uzayacagi. Su anda formlarda esimin hangi ismini kullanmasi gerektigi ile ilgili ciddi endiselerimiz var. SSN’nin sonuclanmasini mi bekleyelim yoksa esimin su anki legal ismi yani eski ismiyle mi basvuru yapalim. Hassas bir konu oldugunu dusunuyoruz yardimci olursaniz cok tesekkürler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Esim soyisim icin gecen hafta SSN’ye basvuruda bulunmustu. Ancak once 5-7 simdi de 10-17 business day icersinde sonuclanacagi bilgisini aldik. Korkumuz bu surecin uzayacagi. Su anda formlarda esimin hangi ismini kullanmasi gerektigi ile ilgili ciddi endiselerimiz var. SSN’nin sonuclanmasini mi bekleyelim yoksa esimin su anki legal ismi yani eski ismiyle mi basvuru yapalim. Hassas bir konu oldugunu dusunuyoruz yardimci olursaniz cok tesekkürler.

Yukaridaki cevabim hala gecerliligini koruyor 🙂 tercih size kalmis...

En dogru olani, evlilikten sonra guncel isim ve soyisminizi kullanip butun resmi evraklarinizi (pasaport, ehliyet, SSN vs.) degistirmek ve ondan sonra resmi sureclere basvurmak olur.

Ben olsaydim, degisikligi yaptiktan sonra resmi islemleri baslatirdim.

• Biz esimin onceki ismini yazip other names’e yeni ismini yazmayi en alta da isim degisikligi talebinde bulunduk diye not eklemeyi dusunuyorduk ama sizin dediginiz gibi yapmak daha saglam gibi 🙂

• Esimin pasaport suresi nisanda sona erecek biz de belgelerimizi bu hafta icinde kismetse gondermek istiyoruz. Pasaportu yenilendikten sonra tekrar bi belge gondermemize gerek var mi? Pasaport numarasi degisecek, gonderdigimiz pasaport numarasi bikac ay sonra gecersiz olacak bunlar sorun olur mu acaba?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Esimin pasaport suresi nisanda sona erecek biz de belgelerimizi bu hafta icinde kismetse gondermek istiyoruz. Pasaportu yenilendikten sonra tekrar bi belge gondermemize gerek var mi? Pasaport numarasi degisecek, gonderdigimiz pasaport numarasi bikac ay sonra gecersiz olacak bunlar sorun olur mu acaba?

Sonrasinda yeni belge gondermenize gerek yok... Mulakata eski ve yeni pasaportlarinizi beraber goturursunuz.

• Tesekkürler. Passport gondermesek sadece birth certificate gondersek sizce olur mu?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

Tesekkürler. Passport gondermesek sadece birth certificate gondersek sizce olur mu?

Suradaki tum listeyi tamamlamanizi tavsiye ederim:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/510/abd-vatandasi-ile-amerika-da-evlenip-green-card-almak

• @crazycells, içinde söyledi: Evlilikte Yeni Soyadi Islemi

Sigorta, kira, banka hesaplarinda esim eski soyismini kullandi. Iki gun once de SS’ye soyisim degisikligi talebinde bulunduk bu haftaici de pasaport icin bulunacagiz. O nedenle formlarda yeni soyismini kullanmayi dusunuyoruz. Tek endisem belgelerde(sigorta,kira,banka hesabi) esimin yeni soyismi yer almiyor. Onun icin formlarda eski kullanilan isim kismina eski ismini yazmayi dusunuyoruz. Sizce mantikli midir?

Yavas yavas butun belgelerde guncel isme gecis yapmanizi tavsiye ederim. Tabii ki bir anda olmak zorunda degil, fakat degisik resmi belgelerde farkli isimler bulunmasi cok da iyi bir uygulama degil. Bu nedenle basiniza bir is gelmez tabii ki, ama ideal ve resmi bir durum degil.

Simdi esimin soyadi degisiyor ya evlendikten sonra xx+yy oluyor. I-130 doldururken online, Eski isimleri de soruyor. ben eski soyadini sadece xx seklinde giriyorum. son adimda belgeler isteniyor. orda da isim degisikligine istinaden belge isteniyor oraya evlilik cuzdanindaki evlilik oncesi ve sonra soyadlarinin yazili yapraklarini tarayip yuklesem olur mu ? I-130A yi da doldurup son adimda karsiya yuklemem gerekiyor. I-130A da da hazirlayan kismina kendi ismimi yazmama gerek varmi ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@Mehhr-bod-Khoshvaght, içinde söyledi: Evlilikte Yeni Soyadi Islemi

@crazycells, içinde söyledi: Evlilikte Yeni Soyadi Islemi

Simdi esimin soyadi degisiyor ya evlendikten sonra xx+yy oluyor. I-130 doldururken online, Eski isimleri de soruyor. ben eski soyadini sadece xx seklinde giriyorum. son adimda belgeler isteniyor. orda da isim degisikligine istinaden belge isteniyor oraya evlilik cuzdanindaki evlilik oncesi ve sonra soyadlarinin yazili yapraklarini tarayip yuklesem olur mu ? I-130A yi da doldurup son adimda karsiya yuklemem gerekiyor. I-130A da da hazirlayan kismina kendi ismimi yazmama gerek varmi ?

Evet, eski isim ve soyismini forma yazin ve evlilik cuzdanini yuklemeniz yeterli olacaktir.

Hazirlayan kismina kendinizi yazabilirsiniz.

• Merhaba,

Şu anda hala Amerika vizemin süresi devam ediyor. Ancak evlilik sebebiyle pasaportumu değiştirdim. Yeni pasaportumda hem kendi hem de eşimin soyismi var. Ancak söylediğim gibi vizemin bulunduğu pasaportta sadece kendi soyadım var. Bu durumda eski pasaportumdaki vize ile hala ülkeye turist olarak giriş yapma hakkım bulunuyor mu? Bulunmuyorsa ne yapmalıyım? Konsolosluğa mail attım ancak şu anda acil durumları yanıtladıkları için herhangi bir dönüş alamadım.

Benzer Başlıklar

Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

105

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |