Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• @sadriabi Sadri Bey Merhaba,
    DV 2024 talihlilerinden biriyim.Özelden yazmıştım size daa önce.Ben de 44 yaşında bir kamu çalışanıyım Türkiye'de. 7,10 ve 11 yaşlarında 3 çocuğum var. Onların geleceği için buradaki işimi bırakıp ABD'ye yerleşmeyi düşünüyorum.35000 $ bir bütçe ile gelmeyi düşünüyorum.İletişim kuracak kadar ingilizcem var.Burada Ormancılık alanında lisans diplomam var ve bu alanda 10 yılı özel sektör+12 yıl kamu sektörü olmak üzere 22 yıl iş tecrübem var.Ayrıca Coğrafi Bilgi Sistemleri alanında da yetkinliğim var.İlerleyen zamanlarda kendi alanımızda iş bulabilir miyiz?Massachusets'de bizim için uygun yerler önerebilir misiniz?Açıkçası ilk defa yurt dışına çıkacaz.Kaynakları doğru kullanabilmek adına önerilerinizi dinlemeye hazırım.

• @zaferdemir merhaba. Hayirlisi olsun.
    Bilgim olmayan bir sektor. Direkt onerebilecegim hir kurum yok. Ancak burasi ormanlik bir bolge. Geldiginizde goreceksiniz heryer yemyesil dogayla ic ice.
    Kolay da olabilir zor da. Bilmedigim bir sektor. Sizi de tanimiyorum. Dil tabi onemli. Inemli olan vazgecememek, gayret etmek.
    35000 az bir para degil cok da degil. Onemli bir kismi arabaya ve ev kurmaya gidecek zaten.
    Evlatlariniza givenli ve aydinlik bir gelecek yaratmak ocin her turlu fedakarligi yapmaya hazirsaniz dogru yoldasiniz. Burada caliskan durust adam her kapi aciliyor. Green kart ile gelecekseniz tum ailenize hemen sembolik bir ucretle saglik sigortasinyapacak devlet. En zoru ilk geldiginizde kiralik ev bulmak.
    Iyi sanslar.

• Merhaba arkadaşlar, dv2023 talihlisiyim ve 01.08.2023 tarıhınde mülakatım var bi aksilik çıkmazsa yerleşmeyi düşündüğüm eyaletler arasında en çok burayı istiyorum. Boston şehrinde yaşamayı düşünüyorum gencim ve İstanbul'da ailece işlettiğimiz bir tatlı üretim imalatımız var aynı zamanda benimde gıda üzerine ustalığım mevcut bu şehirde yaşayan arkadaşlar iş konusunda ve gelecek hakkında tavsiyelerine ihtiyacım var teşekkür ederim.

• Boston ve civar bölgelerde yaşayan kişiler güncel yaşantı yorumlarınızı alabilir miyim? Odada kalan var mı, kiralarınız ne kadar? Herkese iyi forumlar...

• @sadriabi Selamlar,
    TR'de Emekliyim. 1 ya da 2 ev satın alıp kiraya vererek 6 ay orada, 6 ay TR'de yaşamak düşüncesindeyim. Vergileri, ev fiyatlarını ve kiraları düşününce MA, NH ya da RI neresi daha caziptir, nereyi önerirsiniz? 400-500 bin dolarlık bir evin net getirisi kabaca ne olur? Olumlu ya da olumsuz düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim. Saygılar.

• @Bosphorus Hocam o yazdiginiz eyaletlerde ev fiyatlari ve buyuk ihtimalle yillik emlak vergileri yuksektir. Yerinizde olsam, guneydeki eyaletlerle ilgilenirdim. Ornegin FL, GA veya TX gibi.

• @MySea Evet haklısınız... Güney bana uygun olmadığı için o eyaletleri seçtim. Teşekkürler.

• ⭐⭐

İncelediğim kadarıyla iklimi yüksek neme sahip şehirler arasında yok ama yaşayanlar daha iyi bilir, MA'da Boston ve diğer şehirlerde nem oranı nasıl acaba?

• @Bosphorus Merhaba.
    New Hampshire'da ev fiyatlari Massachusetts Boston bolgesine kiyasla dusuk. Emlak vergisi NH'da daha yuksek.
    400-500K'ya i495 denen ve Boston ile banliyolerini cevreleyen dairesel otoyolun icerisinde kalan, eli yuzu duzgun ev bulabilmek malesef zor. Ancak eski ya da masrafli olur.
    Apartman dairesi derseniz o bulunur.
    Rhode Island'i pek bilmiyorum. Zaten cok kucuk bir yer.

Lokasyonuna gore cok degisken olmakla birlikte o civarinda mustakil bir evin kira getirisi aylik 2500-3500$ arasinda degisir.

Massachusetts'te kiraci haklari iyi korunuyor. Suistimal edenler bulunur. Kiracisina gore -sans isi- sikintili ugrastirici olabilir.

Sadece benim gozlemlerin. Daha fazla arastirin derim.

• @sadriabi NH de Nashuadayım fiyatlar MA ya göre iyi vergide yok Nashua'da 2100 kira veriyoruz

• @baran-bozdogan soruyu soran kisi satin almaktan bahsediyor. Kiradan degil. Bir kac mesaj yukari kaydirip okuyabilirsiniz. Kirada zaten vergi yok.
    NH property tax %1.77 ile ABD’de en yuksek 4. eyalet.

• Bu ileti silindi!
  • ⭐⭐

@phenex, içinde söyledi: Massachusetts

Boston ve civar bölgelerde yaşayan kişiler güncel yaşantı yorumlarınızı alabilir miyim? Odada kalan var mı, kiralarınız ne kadar? Herkese iyi forumlar...

Boston merkezde veya merkeze çok yakın yerlerde, toplu ulaşım araçlarına, market ve restaurantlara yakın, tek kişilik oda kira fiyatları 1000 - 1500 civarı. Tabi fiyat değişkenliği odanın konumu, eşyalı, geniş, aydınlık ve konforlu olması ile ilgili. Stüdyo daireler 2000 den, 1Bed 1Bath evler 2500 den başlıyor.

• ⭐⭐

Boston’da iki haftalık izlenimlerim:

Oldukça soğuk bir havası var ama burada yaşayanlar alışmış başında bere boynunda atkı olmadan dolaşıyorlar. Charles nehri kıyısı koşan insanlarla dolu. Herkes koşuyor burada. Tam bir öğrenci şehri. Sokaklar, cafeler her yer gençlerle dolu. İnsanlar çok yardımsever. Telefonda haritalara bakarken yardım ister misiniz diye soran, su birikintilerinin donmuş olması nedeniyle basarken dikkat edin kaymayın diye uyaran insanlar var. Müziğin ritmine kendini kaptırmış dans eden kişiler görebilirsiniz.
    Merkezde toplu ulaşım gayet iyi. Arabaya bağımlı olmadan yaşanabilir. Metro hatları redline, greenline blueline orangeline gibi çeşitli adlara sahip. Yalnız aşırı eskiler. Giderken birden durabiliyor, anons yapıp özür diliyorlar. Bir de sırayla bakıma alınıyorlar mesela bu ay Greenline bakımda. O tarafa gitmek durumunda olanlar otobüsleri kullanıyor. Bazı otobüslerin gelme aralığı epey uzun, 30-40 dk olabiliyor. Bir gün metrodan çıktık, otobüse bineceğiz gelmesine 9 dk var. O kadar soğuk ki dayanamayıp durağın dibindeki Starbucks’a girdik ısınalım diye. Bize “hey bedava kahve var içer misiniz” dediler. Olur ama niye bedava diye sorduk, meğer birine kahve hazırlarken yanlışlıkla iki adet yapmışlar. Tamam deyip teşekkür ettik 🙂
    Metronun kapısı açılınca inenler tamamen bitmeden kimse binmiyor, en kalabalık saatte bile kimse kimseyi itmeden sakince biniyor. Yer kapma telaşı da yok.
    Marketlerde reyon aralarında gezerken herkes çok nazik. Karşıdan gelene hemen yol veriyor, alışveriş arabası hafifçe çarpsa özür diliyor. Görevliye bir ürün sorsan elindeki işi bırakıp yardımcı oluyor. Yalnız sebze çeşitliliği çok az. Et bol ve uygun, sebze kıt ve pahalı.

İnsan profili güzel bir şehir.

• @Serapp paylaşımınız için teşekkürler 🙂 Mahsuru yoksa Massachusetts te mi yaşamayı düşünüyorsunuz yoksa gezi amaçlı mı gittiniz ?

• ⭐⭐

@serel Oğlum GC aldı ve burada yaşayacak ben de gidip geleceğim. Yılın yarısı buradayım artık.

• @Serapp hayırlı uğurlu olsun huzurla ilerlesin yeni hayatınız 🙂 biz de belli bir süre sonra oraya yerleşmeyi düşünüyoruz. Zamanla oluşan olumlu/olumsuz deneyimlerinizi bizimle de paylaşabilirseniz çok güzel olurdu ☺

• @Serapp Merhaba egitim amacli 5 yıl Boston da yasadik. Boston insana ayri bir güzellik katılıyor. Ruhuma ve hayatıma çok dokunan bir şehir. Şimdi Kanada Montreal deyiz az biraz Boston ı anımsatıyor. Ama kalbimiz ve aklımız Boston da. Brookline nezih bir semttir. MIT ve Harvard ın ayrı bir güzelliği var. Eğitimli insanların varlığı şehrin kalitesini yükseltmiş ve yükseltmeye de devam ediyor. Brookline de Dolma Mediterranean Cuisine var Yeşim Hanım işletiyor . Benden selam söyleyip özlediğiniz Türk yemeklerini afiyetle yiyebilirsiniz. Yeni hikayenizde tüm güzellikler Boston gibi sizi bulsun. Sevgiler😊

• @Seda-Uysal-Avcı Ben de Amerika'ya ilk tasindigimda 8 ay North Brookline'da kalmistim, gercekten dediginiz gibi cok nezih ve guvenli bir semt, ozellikle cocuklu ailelere cok hitap ediyor. Ah bir de ev fiyatlari milyon dolarlar cinsinden olmasa 🙂

• @berke1998 kesinlikle. Ara ara zillowdan mail alırım kiralık ve satılık ilanları için. Fiyatlar covid ile birlikte çok yükseldi. Ve binalar çok eski. Ama bölgenin güvenirliliği değeri çok arttırıyor.

Benzer Başlıklar

• 152
  • 16
  • 42
  • 59
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

43

41.0k
Kullanıcı

4.4k
Konu

426.3k

| | | |