Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• sağlık sigortası yapmazsak cezası var mı?varsa tahminen ne kadar?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@mansfield1 Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

sağlık sigortası yapmazsak cezası var mı?varsa tahminen ne kadar?

Artık yok. 2019 yılı itibariyle ceza kaldırıldı.

• @knnrn teşekkürler

• ⭐⭐

@saulgoodman Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

@arnblt Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Türkiyeden yıllık yaklaşık 40 bin dolar geliri olan gc li bir aile sağlık sigortası yaptırırken healthcare.gov sitesi üzerinden, bubilgiyi nasıl beyan etmelidir. Yıllık gelirim 40 bin yazsa tax credit alıyor. Ama bu gelirden karşılıklı vergi antlaşmasından kaynaklı ABD herhangi bir vergi alamayacak. Gelirimiz yokmu yazacağız.
    Birde sağlık sigortası yaptırmadığımız süre içinde 18 yaş altı çocuklar ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyormu.
    Selamlar

Soru 1'e cevap: healthcare.gov sitesi gelirin kaynağını, nerede elde edildiğini sormuyor. Gelir yok derseniz bu defa da yanlış beyan vermiş oluyorsunuz. Konuyu araştırıp ek bilgi vermeye çalışırım. Şimdilik sadece şunu söyleyebilirim, tax credit'siz sağlık sigortası yapma gücünüz varsa ve tereddüt ediyorsanız tax credit kullanmadan healthcare.gov üzerinden poliçe alabilirsiniz, size bu seçeneği sunuyor. Bunun baya maliyetli olacağını unutmamak lazım. Sadece siz ve eşiniz için (çocuklar dahil değil) ortalama bir sağlık sigortası aylık 800 USD civarına mal olabilir. Bronz paketleri seçerek prim maliyetini indirebilirsiniz ama sağlık hizmetine ihtiyacınız olduğunda cebiniz daha çok yanabilir.

Soru 2'ye cevap: Deneyimi olanlardan dinlediğim kadarıyla hayır. Sigorta yoksa çocuklar için de ücret ödeniyor. Gelir düşük ise çocuklara CHIP (Medicaid) çıkabilir.

Sağlık sigortası konusunu çözene kadar düşük gelirliler veya geliri olmayanlar bu gibi kişilere sunulan yerel sağlık hizmetleri olanakları araştırabilirler: Texas için örneğin: https://communitycaretx.org/ Veya genel olarak: https://www.freeclinics.com

1. soruya cevap bulmak için healthcare.gov yetkilisiyle görüştüğümde, başvuru aşamasında sorulara doğru cevap verildiyse ve sistem "eligible" sonucu çıkardıysa bunu sorgulamak yersizdir anlamına gelecek, baştan savma ve tatmin etmeyen bir cevap aldım. Araştırmalarım sürecek... @arnblt

Başka bir yetkiliyle daha görüştüm. Healthcare.gov marketplace'den alınan sigorta açısından önemli olan gelirin tax return'da bildirilmesidir manasında bir bilgi verdiler. Bununla beraber vergi konusunda uzman değiller. Konuyu vergi uzmanlarına veya IRS'ye danışmakta bence yarar var.

• ⭐⭐

"Immigrants are avoiding food, medical benefits because of proposed Trump rule"

• @saulgoodman Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

"the proposed rule would affect immigrants in the U.S. who are not citizens or permanent residents" diyor. Yani henuz vatandas ya da kalici oturma izni olmayanlar ve bunlarin arasindan maddi ve/veya barinma yardimindan yararlananlar. Yani bizimle ilgisi yok. Haberde bundan korkan bazi yasal gocmenler hatta amerikan vatandaslari da bu yardimlardan uzak duruyor diye belirtilse de, bu konuyu cok yakindan takip eden bir kisi olarak bizim icin endise edecek bir sey yok, kanaatimce. Ote yandan hatirlarsiniz ben bu konuyu cok arasirdim, tax credit ile market place'ten saglik sigortasi almak public charge falan degil. Ben hem sigortayi boyle aliyorum hem de ustune 8-9K vergi odedim, daha ne yapayim. Rahat olunuz.

• ⭐⭐

@sadriabi Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

"the proposed rule would affect immigrants in the U.S. who are not citizens or permanent residents" diyor. Yani henuz vatandas ya da kalici oturma izni olmayanlar ve bunlarin arasindan maddi ve/veya barinma yardimindan yararlananlar. Yani bizimle ilgisi yok. Haberde bundan korkan bazi yasal gocmenler hatta amerikan vatandaslari da bu yardimlardan uzak duruyor diye belirtilse de, bu konuyu cok yakindan takip eden bir kisi olarak bizim icin endise edecek bir sey yok, kanaatimce. Ote yandan hatirlarsiniz ben bu konuyu cok arasirdim, tax credit ile market place'ten saglik sigortasi almak public charge falan degil. Ben hem sigortayi boyle aliyorum hem de ustune 8-9K vergi odedim, daha ne yapayim. Rahat olunuz.

Evet, hatırlıyorum. Ben de kendimce epey araştırdım. Tax credit'in bu kapsamda sayılacağına dair hiçbir şey bulamadım. Sizinle aynı fikirdeyim.

• Arkadaslar ben abd ye geleli 2.5 ay oldu esim hamile hem bu surecte kontrol ve sonra da dogum icin ucretsiz yaptirmak icin ne yapmak gerekiyor bu olayi basit bi sekilde anlatabilirmisiniz

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@kursat68 Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Arkadaslar ben abd ye geleli 2.5 ay oldu esim hamile hem bu surecte kontrol ve sonra da dogum icin ucretsiz yaptirmak icin ne yapmak gerekiyor bu olayi basit bi sekilde anlatabilirmisiniz

Sigortaniz var mi? Geliriniz nasil? Ucretsiz dogum yapmak sadece cok dusuk gelir durumunda Medicare ile oluyor diye biliyorum. Sigortaniz varsa deductible ve out pocket maximum'a kadar olan tutarlari odersiniz. Ornegin bizim sigortamiz "iyi" diye kabul ediliyor, dogum durumunda 7 bin dolara kadar odememiz gerekebilir diye soylediler.

• ⭐⭐

@veamerikahayati Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Sadece video linki bırakmak yerine videoda hangi konulara değinildiğini de ayrıntılı yazarsanız aslında forum formatına daha uygun olur diye düşünüyorum. Hem böylece arayanlar videolarınızı daha kolay bulabilirler, hem de bizim gibi bu başlığı takip edenler videoyu izlersek ne öğreneceğimizi görerek izleyip izlememeye karar verebiliriz.

• @knnrn Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Arkadaslar ben abd ye geleli 2.5 ay oldu esim hamile hem bu surecte kontrol ve sonra da dogum icin ucretsiz yaptirmak icin ne yapmak gerekiyor bu olayi basit bi sekilde anlatabilirmisiniz

Sigortaniz var mi? Geliriniz nasil? Ucretsiz dogum yapmak sadece cok dusuk gelir durumunda Medicare ile oluyor diye biliyorum. Sigortaniz varsa deductible ve out pocket maximum'a kadar olan tutarlari odersiniz. Ornegin bizim sigortamiz "iyi" diye kabul ediliyor, dogum durumunda 7 bin dolara kadar odememiz gerekebilir diye soylediler.

Sigorta yaptirmadim gelir durumu dusuk Medicare basvurusu yaptik ama herhangi bir onay gelmedi acaba gelir durumunu belgelemekmi gerekiyor

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@knnrn Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi içinde söyledi:

Sigorta yaptirmadim gelir durumu dusuk Medicare basvurusu yaptik ama herhangi bir onay gelmedi acaba gelir durumunu belgelemekmi gerekiyor

Verdiğiniz bilgilerle yanıt vermek zor. Hangi eyalettesiniz (Medicare her eyalette yok), başvuruyu nasıl yaptınız? Healthcare.gov üzerinden başvuru yapabilirdiniz.

Eğer şu anda sigortanız yoksa yaşadığınız bölgenizdeki ücretsiz kliniklere gidebilirsiniz.

Houston için: https://www.freeclinics.com/cit/tx-houston

• Benim 1 yildir hala cozemedigim saglik sistemiyle ilgili bir sorum var. Esimin yakin zamanda tam zamanli bir ise girmesiyle birlikte is yeri uzerinden ikimize de saglik sigortasi yapildi. Sigorta saglayicisinin kendi web sitesinden estimated costlara baktigimda mesela 300 dolarlik bir islem icin sen 15 odeyeceksin 275 sigorta odeyecek diyor. Bu durumda ben uzman hekime gittigimde hepsini odeyip daha sonra sigortadan mi talep ediyorum yoksa sadece 15i mi oduyorum. Odemeyi hastahanede mi aliyorlar yoksa adrese fatura mi gonderiyorlar. Bilgisi/tecrubesi olanlardan cevap alabilirsem cok sevinirim.

• @gallifrey değişebiliyor. Bazen doktor parasını muayeneye girmeden ya da çıktıktan sonra ödüyorsunuz. Bazen de eve fatura geliyor. Eve gelen fatura genelde sizin sorumlu olduğunuz miktar oluyor. Yanı tamamını ödeyip sigortadan geri alma gibi bir durum söz konusu değil. Tabi sigortanız anlaşmalı olduğu yerlere giderseniz. İn Network olarak geçen yerler.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey Evet, @damladav dedigi gibi cogu zaman klinikte sadece copay aliyorlar. Daha sonra kalan herhangi bir sey varsa eve fatura gelir ve online odeme yaparsiniz. Network disina cikmazsaniz genelde sadece copay odersiniz. Yillik check-up muayenleri icin copay de odemezsiniz.

• Cok tesekkurler @knnrn ve @damladav

• Yeni baslik acmayayim buraya yazayim kalabalik olmasin. ABD'de check-up sistemi nasil calisir ? Yani TR'de iste ozel hastanelerin check-up paketleri vardi onlardan secip yilda bir check-up'a girerdik tepeden tirnaga. Burada bu sistem biraz daha farkli anladigim kadariyla. Tecrubesi olan arkadaslar yazarsa sevinirim. Nasil bir yol izlenmeli ? Aile hekiminden randevu alip check-up talebi mi yapilmali ? Tesekkurler simdiden...

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@filth_grinder, içinde söyledi: Healtcare, Obamacare, Saglik sigortasi

Yeni baslik acmayayim buraya yazayim kalabalik olmasin. ABD'de check-up sistemi nasil calisir ? Yani TR'de iste ozel hastanelerin check-up paketleri vardi onlardan secip yilda bir check-up'a girerdik tepeden tirnaga. Burada bu sistem biraz daha farkli anladigim kadariyla. Tecrubesi olan arkadaslar yazarsa sevinirim. Nasil bir yol izlenmeli ? Aile hekiminden randevu alip check-up talebi mi yapilmali ? Tesekkurler simdiden...

Genelde saglik sigortalarinin yillik 1 tane bedava check up hakki oluyor, bu durumda "Primary Care Physician" yani PCP'yi arayip check-up icin geleceginizi soyluyorsunuz.

Check-up'in kapsami da size bagli tabii ki, istemediginiz bir seyi yaptirmak zorunda degilsiniz. Size soruyor PCP, sunlara sunlara bakalim mi diye... Genel muayene ve kan testleri oluyor, benim genel olarak yasadigim bir saglik problemi olmadigi icin, check-up'larda genelde PCP'ye bedava olan ne varsa, saglik sigortasi neyi kapsiyorsa yapalim diyorum 🙂 Eger yasadiginiz bir problem varsa tabii ki ona ozel testlere agirlik verebilirsiniz.

• Bende birsey sormak istiyorum. Pcp yi nasıl buluyoruz, neye göre ayarlamak gerekiyor? Hazır deductible dolmuşken gidip ne var ne yok yaptırayım 😂

Benzer Başlıklar

• 15
  • 4
  • 10
  • 1
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

80

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.0k

| | | |