Üyelik oluşturma ve foruma giriş konusunda sorun yaşayan üyelerimiz [email protected] adresine email gönderebilirler!

• evlerde çamaşır makinası var mı yok mu genelde bilmiyorum ancak bizim kiraladığımız apartmanda yoktu, biz de aylık 40 dolara çamaşır ve kurutma makinası kiraladık.
    Eşim şu anda çalışmıyor, türkiyede devam eden bir doktora tezi var, oğlanla uğraşmaktan zaten başka şeye pek vakti kalmıyor.
    Belki doktorası bittikten sonra, oğlanın durumuna göre çalışmaya başlar, şimdilik bilemiyorum.

Kreş ücretleri çok pahalı, full time kreşler(h.içi) 1100-1600 dolar arasında. Bizim yazdırdığım daycare ispanyolca eğitim veriyor, h.içi günde 4 saat, baya araştırdı hanım, bunu uygun bulduk, yazdırdık. Ayrıca her daycare veya kreş sağlık raporu istiyor, bunun için de 160 dolar ücret ödedik, bu arada 18 aylık aşılarını da yaptırmış olduk.

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@ashborn Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@sadriabi merhaba. Quarterly tax odemesi nasil yapiliyor? Bilgi aktarabilir misiniz?
    Tesekkurler.

Suradan yapiyorsunuz:

IRS'in sitesinden, odeme kismina sonra da "direct pay" secenegine tikliyorsunuz. Oradan bir hesap olusturun ki, bilgileriniz orada da kalsin. Size neden odeme yaptiginizi sordugunda da "Estimated Tax" secenegini isaretliyorsunuz. Normalde yani idealde 3'er aylik donemlerde 4 kez yapmaniz gerekiyor, ama ben 6 ayda bir, yilda iki kere yapiyorum. Tum vergiyi tamamen odedigim icin bir ceza almiyorum. Eger 4 kez odemezseniz ve vergiler tam degilse o durumda bir ceza da ekliyor ustune.

• @yekta cok gecmis olsun. Hastanelerde bu durumlar icin fonlar var diye biliyorum. Vergiden dusecek sekilde bu fonlara bagis yapanlar oluyormus. O fondan karsilanma ihtimali var.

• @gallifrey @caglaror cok tesekkur ederim . aynen borc siliniyormus . nekadar borc gelecek nasil silecez yasadiktikca yazacam buraya 🙂

• @crazycells teşekkürler paylaşımın için.

• @sadriabi ben self employed ( indpendend contractor) olrak çalışıyorum. Sizin sole propreitor dediginiz ile ayni mi?

• @ashborn evet ayni

• @yekta Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@newman evet hocam maddi .. aslinda birazda bekletiyle alakali insan turkiyeden youtube videolarini izleyince oo amerika mustang binerim haftada bir maimi yaparim canim sikilirsa new york yaparim zannediyordu :))) en azindan ben oyle zannediyordum sagolsunlar :)))) bu aralar sikintilarim bitmiyor nazar mi var yoksa baska bisey mi anlamadim .. 3 gun once kaza yaptim siyahi arkadasimiz geldi kapidan vurdu yan yoldan girerek . ama polis amca sagolsun adamin geldigi yerde stop sign yok o yuzden 2nizde haklsiniz diyerek %50 50 suclu buldu sigorta karsilamiyor masrafi mi .. ve dun gece esim sancilandi gece 4 de acile hastaneye goturdum . 4 5 saatlik kontrol sonucu bobrek tasi oldugu ortaya cikti .. ordanda en az 7 8 bin dolarlik fatura bekliyorum .. arabada en az 2 bin dolar masraf .. geldi mi arka arkaya geliyor :)))) zor gunler gececek bahar gelecek diye diye teselli ediyorum kendimi . bu arada saglik sigortamiz yok fatura geldikten sonra maddi durumumuz kotu oldugunu belirtirsem galiba fatura silinirmis bilmiyorum da o sureci ..

@yekta gecmis olsun, insallah duzelir hersey. hakketen ustuste gelmis.

hayal kirikligi demisken bu video'da ki ailenin tecrubesi sizinkinden farkli.

• @yekta Gelince hepsi üst üste gelir derler ya 😞 Hocam çok geçmiş olsun.. Umarım en kısa sürede sıkıntılarınız son bulur yeni hayatınız daha güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle

• @newman baştan beri takip ettiğim birileri üzüldüm.çok hızlı şekilde iş buldular maddi sıkıntıda yok dönmek isteme sebepleri gelip geçici bir duygu yoğunluğu ile verilmiş bir karar gibi geldi.

• @yekta geçmiş olsun kardeşim, geçen sene bize çok destek oldun şimdi sıra bizde😁
    Allah sağlıkla ilgili başka sıkıntılar vermesin de gerisi kolay. En büyük zenginliğimiz sağlığımız sonuçta. Para konusunu dert etme siz iyi olun yeter. Elbette sonrası gelir, ne olacak yani acile gitmişsin sonuçta mutlaka devletin bir desteği vardır. İnşallah kısa zamanda düze çıkarsınız.

• 7 aylık ABD deneyimimizin artık yerleşik yaşamda olduğumuz son 2.5 ayında giderlerimiz ne oldu ben de yazayım. Yazacaklarım 2 kişi ve 1 kedi için. Biz Seattle şehri sınırları içinde West Seattle bölgesinde yaşıyoruz.
    -Kira: 1340 (1+1 apt dairesi icin)
    -Faturalar(telefon hattı, internet, su, çöp): 250
    -Elektrik faturası: 100 (kış ayında taşındığımız ve ısıtıcıyı bu 2.5 ay hiç kapatmadığımız için gelecek en yüksek elektrik faturası bu)
    -Araç sigorta: 95
    -Yakıt: 240 (doordash yaptığımız için yaklaşık haftada 2 defa full depo alıyoruz)
    -Kedi mama,kum ve sağlık sigortası: 50
    -Mutfak giderleri: 700 (çoğunlukla evde yediğimiz ve iş yerine de evden götürdüğümüz için her şeyi alıyoruz)
    -Birkaç ay önce toptan aldığımız sabun şampuan deterjan gibi şeyleri de ay hesabına bölersek herhalde 20 civarı eder.
    Bu sabit giderlere ek olarak kıyafet vs. alışverişi yaparsak o ekleniyor. Genelde ayda 1-2 defa da arkadaşlarımızla dışarda yeme içme yapıyoruz, ona da 100 desem yaklaşık olur.
    Yani total: yaklaşık 3000

• Üniversite öğrencisinin yoğun bir şekilde part-time çalışıp aylık 3bin$ kazanma şansı var mıdır? Varsa ne tür işler bir öğrenci için bu dediğim rakamı veyahut bu rakama yakın bir kazanç sağlayabilir?

• @gallifrey Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

7 aylık ABD deneyimimizin artık yerleşik yaşamda olduğumuz son 2.5 ayında giderlerimiz ne oldu ben de yazayım. Yazacaklarım 2 kişi ve 1 kedi için. Biz Seattle şehri sınırları içinde West Seattle bölgesinde yaşıyoruz.
    -Kira: 1340
    -Elektrik faturası: 100 (kış ayında taşındığımız ve ısıtıcıyı bu 2.5 ay hiç kapatmadığımız için gelecek en yüksek elektrik faturası bu)
    -Yakıt: 240 (doordash yaptığımız için yaklaşık haftada 2 defa full depo alıyoruz)
    -Mutfak giderleri: 700 (çoğunlukla evde yediğimiz ve iş yerine de evden götürdüğümüz için her şeyi alıyoruz)
    -Birkaç ay önce toptan aldığımız sabun şampuan deterjan gibi şeyleri de ay hesabına bölersek herhalde 20 civarı eder.
    Bu sabit giderlere ek olarak kıyafet vs. alışverişi yaparsak o ekleniyor. Genelde ayda 1-2 defa da arkadaşlarımızla dışarda yeme içme yapıyoruz, ona da 100 desem yaklaşık olur.

Allah kolaylik versin baya cokmus. Bu durumda eslerin birlikte calisiyor olmasi gerekiyor ilk etap da gibi duruyor. Ev apartman dairesi mi yoksa house mi ve 2+1 , 3+1 falan mi? Kiralar insanin belini bukuyor malesef. Mortgage ile kira oder gibi ev alinsa acaba vermis oldugunuz kiradan daha mi fazla vermek gerekir ?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@gallifrey araba en az 8 silindir olması lazım ki hafta da bir depo bitsin ki hemen uzmana mikrofonu uzatalım @semavi birde buradaki hiçbir eyalette mutfak masrafları sizin kadar söylenmiyor sizin yaşantı eminim herkese göre lüks gelecek

• Delivery yapılacaksa az yakan araç olmalı. Bir günde de biter depo yeri gelir çünkü... Normal yani @ayvalik10

Mutfak masrafini ben oturup hesaplamadim. Ama 300_400 değil bizimki de... Biz pek ekonomi yapmıyoruz açıkçası 🙂

• Yasaklı

@semavi Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

Delivery yapılacaksa az yakan araç olmalı. Bir günde de biter depo yeri gelir çünkü... Normal yani @ayvalik10

Mutfak masrafini ben oturup hesaplamadim. Ama 300_400 değil bizimki de... Biz pek ekonomi yapmıyoruz açıkçası 🙂

Sayın @semavi az yakan araç mesela hangileri?

• ⭐⭐⭐⭐⭐

@sinem-akçam Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

Delivery yapılacaksa az yakan araç olmalı. Bir günde de biter depo yeri gelir çünkü... Normal yani @ayvalik10

su baslikta liste mevcut:
    https://yesilkartforum.com/forum/topic/368/abd-de-yeni-araba-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

• @sinem-akçam Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

Sinem hanım, yakıtın litresi en pahalı haliyle bile 1 dolara geliyor bunu TL'ye çevirseniz bile burdan ucuz, siz uygun fiyata kaliteli araç bakın az yakanı dert etmeyin bence. Avrupa ve Uzakdoğu araçları (Kore-Japon) zaten Amerikan araçlarına göre az yakıyor yok daha da az yaksın diyorsanız hibrit araç tercih edebilirsiniz.

• @vermaynen Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

@gallifrey Amerika'da Yaşayanlardan Yaşam Maliyeti Örnekleri içinde söyledi:

7 aylık ABD deneyimimizin artık yerleşik yaşamda olduğumuz son 2.5 ayında giderlerimiz ne oldu ben de yazayım. Yazacaklarım 2 kişi ve 1 kedi için. Biz Seattle şehri sınırları içinde West Seattle bölgesinde yaşıyoruz.
    -Kira: 1340

Allah kolaylik versin baya cokmus. Bu durumda eslerin birlikte calisiyor olmasi gerekiyor ilk etap da gibi duruyor. Ev apartman dairesi mi yoksa house mi ve 2+1 , 3+1 falan mi? Kiralar insanin belini bukuyor malesef. Mortgage ile kira oder gibi ev alinsa acaba vermis oldugunuz kiradan daha mi fazla vermek gerekir ?

Aslında kazancımızla paralel gidiyor bizi zora sokan giderlerimiz yok yani. İkimiz birlikte çalışıyoruz tabii. Ben ABD'ye geldiğimizin üçüncü haftası çalışmaya başladım eşim beşinci hafta. İkimizin de part-time işleri var. Bunlara ek olarak haftada birkaç gün delivery yapıyoruz bazen. Ev 1+1 apartman dairesi. Onu belirtmeyi unutmuşum afedersiniz.
    Mortgage konusunda bir bilgim yok malesef.

Benzer Başlıklar

• 13
  • 14
  • 16
  • 11
Forum kurallarına uymayan veya forum düzenine aykırı davranan üyeler uyarılmadan forumdan çıkarılabilirler. Özellikle gereksiz yeni başlık oluşturacakların dikkatine!

92

40.1k
Kullanıcı

4.3k
Konu

420.1k

| | | |